Elon Musk

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: Elon Musk

Post by Sanjarko »

Pa drzao sam se teme. Prokomentarisao samo da mu ideje i inovacije nisu toliko revolucionarne, nego da su uzete od Nikole Tesle. Ove za rakete su preuzete iz Sci-Fi i drugih naucnika, samo ih sve on i njegove kompanije realiziraju. Naravno da ima nesto i njihovih ideja i inovacija.

@deogest je svojim komentarom skrenuo sa teme. A ja mu na to odgovorio. Sta sam trebao presutit? Najgore je presutit.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#27 Re: Elon Musk

Post by shiljak »

Sanjarko wrote: 25/05/2021 15:10 Pa drzao sam se teme. Prokomentarisao samo da mu ideje i inovacije nisu toliko revolucionarne, nego da su uzete od Nikole Tesle. Ove za rakete su preuzete iz Sci-Fi i drugih naucnika, samo ih sve on i njegove kompanije realiziraju. Naravno da ima nesto i njihovih ideja i inovacija.

@deogest je svojim komentarom skrenuo sa teme. A ja mu na to odgovorio. Sta sam trebao presutit? Najgore je presutit.
Jedno je otkrivanje nečeg novog, a drugo je imati firmu koja proizvodi vozila, baterija, raketa i razvijati ih da bude što bolje i ima razne inovacije. To dvoje se ne može porediti, nije uopšte ista kategorija.
Last edited by shiljak on 28/05/2021 23:01, edited 1 time in total.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#28 Re: Elon Musk

Post by shiljak »

NASA Picks SpaceX to Land Next Americans on Moon (April 2021)

Space X tražio 2.89 milijardi (drugi na slici), dok je drugoplanirani Blue Orgin tražio 5.99 milijardi (treći na slici)


Image

Image



Misija https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rHxFV ... ACKzE6.jpg

User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#29 Re: Elon Musk

Post by shiljak »

Klix.ba https://www.klix.ba/scitech/tehnologija ... /210915017

Astronauti amateri spremni za orbitalni svemirski let

Image

Četiri "amaterska astronauta" spremna su za lansiranje u orbitu, koje će predstavljati još jedan korak naprijed u svemirskom turizmu.

Novo putovanje otvara vrata svemira onima koji mogu platiti kartu, a uslijedit će nakon što su u svemir putovali milijarderi Richard Branson i Jeff Bezos. Putovanje za četiri astronauta finansirao je američki milijarder, biznismen Jared Isaacman, koji će u svemir putovati s još tri člana posade, a to su medicinski radnik naučnik i analitičar. Oni će zajedno s Isaacmanom kružiti oko Zemlje tri dana, a nadaju se da će svojom avanturom inspirisati ostale i prikupiti novac za liječenje djece koja boluju od karcinoma. Misija je nazvana Inspiration4.

Image

Posada u svemit putuje u kapsuli Dragon koju je proizvela kompanija SpaceX, a pomoću rakete Falcon 9 pomenute kompanije čiji je prvi čovjek Elon Musk.

Image

Lansiranje je zakazano za četvrtak iz Svemirskog centra Kennedy na Floridi. Letjelica će dostići visinu od 575 kilometara, što je za oko 150 kilometara više u odnosu na visinu na kojoj se nalazi Međunarodna svemirska stanica. Posada će vrijeme provesti izvodeći eksperimente i posmatrajući Zemlju kroz veliki prozor koji nudi panoramske poglede. Staklena kupola je postavljena na mjesto gdje se inače nalazi mehanizam pomoću kojeg se kapsula Dragon inače spaja s ISS-om, ali taj mehanizam ovog puta nije potreban.

Image

Podsjetimo, Branson je svojim raketnim avionom putovao u svemir, dok je Bezos isto učinio pomoću letjelice New Shepard.
Post Reply