Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Podržavate li razdvajanje djece u školama prema socijalnom statusu njihovih roditelja?

Da
20
16%
Ne
103
84%
 
Total votes: 123

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#51 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by valterbranisarajevo »

Konvencija o pravima djeteta koju je kao članica UN usvojila i BiH...

Opće odredbe

NACELO NEDISKRIMINACIJE – djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju, tj. ona imaju PRAVA neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, politickom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etnickom ili društvenom podrijetlu, vlasništvu, teškocama u razvoju, rodenju ili drugom statusu djeteta, roditelja ili njegovih usvojitelja.


Znači sva djeca imaju PRAVO da idu u taj neki "elitni" V-c ili koji već....
Taranta
Posts: 69
Joined: 01/09/2011 15:17

#52 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by Taranta »

dječak sa šibicama wrote:
madner wrote: Federalni zavod za statistiku.
Ni jedno ni drugo, ali dizem prosjek.

I sta je onda problem ako ti sto dizu prosjek imaju svoj razred? Pa djeca mogu otici i dalje od Neuma na eksurziju?
Privatna skola, plati i uzivaj.
OK. Ali onda smanji tim ljudima porez jer ne koriste usluge državnog sistema obrazovanje. I tako to počinje...

Elem, džaba se čudimo. Dešava nam se ono što se desilo i dešava u toliko zemalja na svijetu.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#53 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by madner »

dječak sa šibicama wrote:
madner wrote: Federalni zavod za statistiku.
Ni jedno ni drugo, ali dizem prosjek.

I sta je onda problem ako ti sto dizu prosjek imaju svoj razred? Pa djeca mogu otici i dalje od Neuma na eksurziju?
Privatna skola, plati i uzivaj.
Skreces sa teme.
Kakve to veze ima sa legitimnom zeljom roditelja da svojoj djeci obezbjede sto bolje uslove?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#54 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by Cholina_Lokica »

I treba tako, s obzirom da djecu haman od rodjenja dijele u raznorazne torove i ucimo da sve drugacije "mrze", treba i ovo. Pa kom opanci kom obojci, nismo bolje ni zasluzili
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#55 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by madner »

valterbranisarajevo wrote:Konvencija o pravima djeteta koju je kao članica UN usvojila i BiH...

Opće odredbe

NACELO NEDISKRIMINACIJE – djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju, tj. ona imaju PRAVA neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, politickom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etnickom ili društvenom podrijetlu, vlasništvu, teškocama u razvoju, rodenju ili drugom statusu djeteta, roditelja ili njegovih usvojitelja.


Znači sva djeca imaju PRAVO da idu u taj neki "elitni" V-c ili koji već....
Eki pravo :lol:

Imaju li sva djeca pravo da idu u gimanziju?

Diskriminacija bi bila kada Rom koji ima 3000 maraka mjesecno ne moze u razred.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#56 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by dječak sa šibicama »

kmirsad wrote:Imam poznanika...inaće Rom... bavi se prikupljanjem starog željeza, obojenih metala, ima brato sve, kuče, kamioni, prese, šrederi... zarađuje sigurno više od 20 000 km/mjesečno, neđe vani ima uštekanih desetak miliona... sad da mu je i malo škole... oće u politiku... pa da zvrši barem osnovnu... al neće onaj obični razred... da mu je u taj elitni... među sebi ravne... :D... pa nek košta šta košta... :lol:
Haha sad si me podsjetio, oni od tog biznisa znaju zaraditi milione :D ja sam prije nekih 15 godina vani radio kod jednog takvog, kucetina viletina, mi mu moleraj radili, nigdje familije, rekoh gdje su ti zena i djeca? kaze on "a goni u picku materinu, eno ih u cergu nabili satelitsku antenu na stracaru, nece da zive ovdje, mamu im cergasku jebem" :lol: izvinjavam se na prostakluku ali pokusavam biti autentican :D

potencijalna elita :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#57 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by dječak sa šibicama »

madner wrote:
dječak sa šibicama wrote:
madner wrote: Federalni zavod za statistiku.
Ni jedno ni drugo, ali dizem prosjek.

I sta je onda problem ako ti sto dizu prosjek imaju svoj razred? Pa djeca mogu otici i dalje od Neuma na eksurziju?
Privatna skola, plati i uzivaj.
Skreces sa teme.
Kakve to veze ima sa legitimnom zeljom roditelja da svojoj djeci obezbjede sto bolje uslove?
Dobro Zlaja, pretpostavljam da se onda slazes (i podrzavas) i sa legitimnom zeljom nekih roditelja da im djeca idu u posebne skole zbog radi skolovanja na njihovom maternjem jeziku, odnodno "dvije skole pod jednim krovom" :thumbup:
hocunecu
Posts: 1755
Joined: 25/09/2008 13:18

#58 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by hocunecu »

Taranta wrote:
OK. Ali onda smanji tim ljudima porez jer ne koriste usluge državnog sistema obrazovanje. I tako to počinje...

Elem, džaba se čudimo. Dešava nam se ono što se desilo i dešava u toliko zemalja na svijetu.
nek onda i meni smanje porez sto se ne vozim javnim prevozom :skoljka:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#59 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by kmirsad »

:lol: ...al' vrlo ...potencijalna... :lol: :lol: :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#60 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by dječak sa šibicama »

hocunecu wrote:
Taranta wrote:
OK. Ali onda smanji tim ljudima porez jer ne koriste usluge državnog sistema obrazovanje. I tako to počinje...

Elem, džaba se čudimo. Dešava nam se ono što se desilo i dešava u toliko zemalja na svijetu.
nek onda i meni smanje porez sto se ne vozim javnim prevozom :skoljka:
Hocu i ja da mi prestanu naplacivati TV pretplatu jer FTV i BHT gledam jednom mjesecno, ako i toliko :thumbup:
User avatar
sary
Posts: 178
Joined: 07/04/2011 14:26

#61 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by sary »

amrica wrote:
juli84 wrote:Prirodno je da roditelji žele samo najbolje za svoju djecu.
U školama u Centru su uslovi sigurno bolji nego u drugim školama, i logično je da bih dijete upisala u jednu od tih škola gdje mu niko neće otimati užinu i prijetiti nožem.

:shock: :?

Ne budi sigurna u to, evo napr. Musa Cazim Catic, elitna skola :D (samo sto se ne rasadne), folovi golovi, idu djeca od ovog i onog, prije i poslije svake smjene ergela na 4 tocka... ali dvojica najvecih potencijalnih razbojnika (2 brata, oba maloljetni po crnim hronikama poceli, sa 14-15 godina) su isla u tu skolu do nedavno, mlatili djecu, otimali, zatim pucalo se oko avlije, pa 300 kafana i belaja okolo, pa, ne bih da zvucim grubo ili sa prerasudama, ali tu ide puno djece iz doma Bjelave (a ima i divne djece iz doma :) ), pa ... ima svega... Ne postoji sigurno mjesto u gradu.

Moje dijete ide u tu skolu, i istina ima problematicnih ucenika kao i u svakoj drugoj.
Pri upisu djeteta sam imala dvije opcije MCC ili Alija Nametak,udaljenost skola-kuca ista.
MCC je prevanula zato sto je uvijek imala dobar program i trazila maksimum od ucenika, a i pri upisu u srednje skole se vodi racuna iz koje OS dijete dolazi. Cinjenica je da neke skole zahtjevju vise neke manje, znam pouzdano.

P.S. Moram priznati da sam se malo i pokajala, jer dijete moje prijateljice koje ide u drugu skolu ima puno manje zadaca, nastavnici nisu tako zahtjevni, imaju dosta izleta, dok u nasoj skoli "ubise "se uceci :dance:
Last edited by sary on 16/09/2011 14:32, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#62 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by madner »

dječak sa šibicama wrote:
madner wrote:
dječak sa šibicama wrote: Privatna skola, plati i uzivaj.
Skreces sa teme.
Kakve to veze ima sa legitimnom zeljom roditelja da svojoj djeci obezbjede sto bolje uslove?
Dobro Zlaja, pretpostavljam da se onda slazes (i podrzavas) i sa legitimnom zeljom nekih roditelja da im djeca idu u posebne skole zbog radi skolovanja na njihovom maternjem jeziku, odnodno "dvije skole pod jednim krovom" :thumbup:
Mozes li mi pojasniti kako ovo proizilazi iz moje argumentacije? Nije mi jasna analogija.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#63 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by suncica24 »

Cuj MCC elitna skola :D

Nego, ja jedino znam da u KSC-u, u OS, stvarno ima nakupljeno kao te djece "elite". Valjda jer je to bas skola roditeljskog izbora. Ali opet znam i da nema nikakvog razvrstavanja po razredima, niti forsiranja ucenika po toj osnovi.
A sto se tice djece "elite" po ostalim skolama... mislim da je ovo malo napuhano.
Zapravo, vise napuhano.
Direktorica ima pravo da rasformira razred ako ima valjane razloge za to. Mislim da to sto novinari nisu dokucili te razloge, a traze ekskluzivu, prodaju pricu o "elitnom razredu". Jer je to mnogo provokativnije, i unosnije (za prodaju novina), nego kad se kaze da je razred rasformiran zbog nedostatka discipline, prosjeka, rada u razredu... i cega jos ne.
I druga stvar... nije ovo nista novo. Sjetite se samo s kim ste vi isli u razred. Pa kod mene je pola razreda bilo sa roditeljima ciji su dzepovi "vrijedni paznje", nosale su se i svakakve krpice, pa se islo i na ljetovanja i zimovanja dok su nama pun frizider, Otoka i svoja soba bili pojam, pa eto, nikom nista. Naucilo se hrvati s tim, mozda i bolje nego sto se nauci nego da saznas da su "svi jednaki, samo sto su neki jednakiji od drugih", prezivilo se i...idemo dalje.
Ne treba praviti od muhe slona.
Veci nam je problem sto i ta "elita" i "ne elita" nisu upoznali, niti ce, Jovana, Kristinu, Marka... u razredu, sto ne znaju ubosti na karti Estoniju, a kamoli Keniju, sto uce iz knjiga po kojima vuk zivi na grani, a ovca daje med i sto se umjesto lopte, bicikla, knjige, zabavljaju nasilnim crticima, video igricama i tv ekranima.
Taranta
Posts: 69
Joined: 01/09/2011 15:17

#64 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by Taranta »

hocunecu wrote:
Taranta wrote:
OK. Ali onda smanji tim ljudima porez jer ne koriste usluge državnog sistema obrazovanje. I tako to počinje...

Elem, džaba se čudimo. Dešava nam se ono što se desilo i dešava u toliko zemalja na svijetu.
nek onda i meni smanje porez sto se ne vozim javnim prevozom :skoljka:
Zato i kažem "I tako to počinje..." Razlike će biti još gore kako vrijeme bude prolazilo.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#65 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by Ma.Le.Na »

i tu mi dodjemo do sisteme republikanci i demokrate :D

pik jaaaaaaaa...hmmmm :roll: :lol:
hocunecu
Posts: 1755
Joined: 25/09/2008 13:18

#66 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by hocunecu »

dječak sa šibicama wrote:
hocunecu wrote:
nek onda i meni smanje porez sto se ne vozim javnim prevozom :skoljka:
Hocu i ja da mi prestanu naplacivati TV pretplatu jer FTV i BHT gledam jednom mjesecno, ako i toliko :thumbup:
upravo o tome govorim :thumbup:
kakve su ovo nebuloze,nek im kupe i profesore i skolu naprave u avliji zaboli me,ali kakv elitni razred na osnovu imovine necije, u drzavnoj skoli,a skoro sve ahmak do ahmaka :roll:

jesam za elitne razrede, ali napredne djece, da im se omoguci da uce vise ako vec mogu da ne verglaju jedno te isto u masi prosjecnih :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#67 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by dječak sa šibicama »

madner wrote:
dječak sa šibicama wrote:
madner wrote: Skreces sa teme.
Kakve to veze ima sa legitimnom zeljom roditelja da svojoj djeci obezbjede sto bolje uslove?
Dobro Zlaja, pretpostavljam da se onda slazes (i podrzavas) i sa legitimnom zeljom nekih roditelja da im djeca idu u posebne skole zbog radi skolovanja na njihovom maternjem jeziku, odnodno "dvije skole pod jednim krovom" :thumbup:
Mozes li mi pojasniti kako ovo proizilazi iz moje argumentacije? Nije mi jasna analogija.
Legitmitet.

Ili po tebi legitimitet imaju samo probrani odnosno oni za koje ti imas simpatije... to mi bas i nije u duhu tvoje argumentacije kako vise ne zivimo u jednoumlju.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#68 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by amrica »

mozda je off :oops: malkice :D

cisto ljudsko i arhitektonsko sagledavanje situacije:

-Safet beg - mracno, staro, usko, nema dvorista, mali prozori,... ne znam kak'i su wc-i, ali u tako staroj zgradi :run:
-Musa Cazim - staro, usko, malo neuslovno, wc-i katastrofa, skola smrdi k'o kaca kupusa kad pada kisa, opada fasada (po par stotina kg komadi :cry: ), okruzenje kafansko, saobracaj :roll:
-Skola pored Pivare - super ulaz, hodnik, veliko dvoriste, igraliste... ali stara zgrada, ipak bolja od ovih...

-a skole iz doba socijalizma, svaka je za 10 klasa ugodnija za boravak od ovih tzv elitnih iz doba austroygarske

U osnovnoj sva djeca nauce citati, pisati i sve ostalo za sta imaju potencijal, nebitno u kojoj skoli.

za normalnog roditelja bi trebalo biti najvaznije da dijete najbrze i najsigurnije stigne kuca-skola.
kanga
Posts: 172
Joined: 06/01/2010 17:54

#69 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by kanga »

juli84 wrote:Prirodno je da roditelji žele samo najbolje za svoju djecu.
U školama u Centru su uslovi sigurno bolji nego u drugim školama, i logično je da bih dijete upisala u jednu od tih škola gdje mu niko neće otimati užinu i prijetiti nožem.
Na osnovu cega si to zakljucila?

Moja djeca ne idu u skolu u centru i niko im ne otima uzinu, ne prijeti nozem i nemaju nikakvih problema sa nasiljem. Imaju jednu smjenu u skoli i zakljucanu kapiju, a u skolska dvorista skola u centru ulazi kako ko hoce i prosetava se.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#70 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by sanaman »

Ocigledno bi neki voljeli da smo svi isti..e pa nismo. Nisu svi podjednako bogati niti imaju ista primanja, sta da ti roditeljim ukinemo pa da imaju 500 KM a ostatak? Treba podijeliti nama koji imamo manje?

Nisu ni sva djeca pametna, bolno ali istinito... Uvijek se znalo ko ima, ima...ta se razlika primjecivala. Ne spadam u grupu onih koj imaju, ali isto tako nisam ljubomoran na one koji imaju, nek imaju.

Naravno ljubomora nalaze pitanje kako su zaradili i odakle im...ljubomoa, zavist.

Prosla su vremena kada smo svi bili isto osisani i bili isti...polegali nekom liku zakletvu...

Na kraju gdje diskriminacija...ako se ne varam isti plan i program, isti nastavnici, iste ucionice, isti raspored...gdje diskriminacija?
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#71 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by madner »

hocunecu wrote:
dječak sa šibicama wrote:
hocunecu wrote:
nek onda i meni smanje porez sto se ne vozim javnim prevozom :skoljka:
Hocu i ja da mi prestanu naplacivati TV pretplatu jer FTV i BHT gledam jednom mjesecno, ako i toliko :thumbup:
upravo o tome govorim :thumbup:
kakve su ovo nebuloze,nek im kupe i profesore i skolu naprave u avliji zaboli me,ali kakv elitni razred na osnovu imovine necije, u drzavnoj skoli,a skoro sve ahmak do ahmaka :roll:

jesam za elitne razrede, ali napredne djece, da im se omoguci da uce vise ako vec mogu da ne verglaju jedno te isto u masi prosjecnih :)
Sta fali da imas razred koji moze sebi priustiti bolje ekskurzije? Da im se omoguci da imaju vise i bolje aktivnosti?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#72 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by dječak sa šibicama »

hocunecu wrote:
dječak sa šibicama wrote:
hocunecu wrote:
nek onda i meni smanje porez sto se ne vozim javnim prevozom :skoljka:
Hocu i ja da mi prestanu naplacivati TV pretplatu jer FTV i BHT gledam jednom mjesecno, ako i toliko :thumbup:
upravo o tome govorim :thumbup:
kakve su ovo nebuloze,nek im kupe i profesore i skolu naprave u avliji zaboli me,ali kakv elitni razred na osnovu imovine necije, u drzavnoj skoli,a skoro sve ahmak do ahmaka :roll:

jesam za elitne razrede, ali napredne djece, da im se omoguci da uce vise ako vec mogu da ne verglaju jedno te isto u masi prosjecnih :)
Pa za tim i nema potrebe, vecina profesora ili nastavnika sa posebnom paznjom pazi "nadarenu djecu".

Mama mi je bila prosvjetni radik svojevremeno, ujna/daidzinica je prosvjetni radnik, unatoc mom negodovanju oko tog da je njima normalno da profesor/nastavnik nadarenu djecu vise pazi nego onu lijenu, manje inteligentnu ili tek inertnu, moja logika je da bi bas takvoj djeci trebali posvetiti vise paznje... obje tvrde da vecina nastavnika/profesora sa nadarenom djecom vise rade, imaju dodatne satove, vjezbe, na koje oni "obicni" ionako ne zele doci vec se radije odu igrati lopte na igralistu ili kuci video igrica i sta vec curice rade... dijelom i zbog toga sto uspjeh takve nadarene djece smatraju i svojim uspjehom, a dijelom i sto su oni, prosvjetni radnici, na neki nacin "na normi".

Uvijek se gleda "ucinak" prosvjetnog radnika, ako "stanca" gomilu neznalica, onda se dovodi u pitanje i njegov kredibilitet odnosno kvalitet kao prosvjetnog radnika.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#73 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by valterbranisarajevo »

madner wrote:
valterbranisarajevo wrote:Konvencija o pravima djeteta koju je kao članica UN usvojila i BiH...

Opće odredbe

NACELO NEDISKRIMINACIJE – djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju, tj. ona imaju PRAVA neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, politickom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etnickom ili društvenom podrijetlu, vlasništvu, teškocama u razvoju, rodenju ili drugom statusu djeteta, roditelja ili njegovih usvojitelja.


Znači sva djeca imaju PRAVO da idu u taj neki "elitni" V-c ili koji već....
Eki pravo :lol:

Imaju li sva djeca pravo da idu u gimanziju?

Diskriminacija bi bila kada Rom koji ima 3000 maraka mjesecno ne moze u razred.
Naravno da imaju, ali s obzirom da gimanzije nemaju kapacitet primiti sve učenike postoje zakoni koji to regulišu, tako da svi imaju pravo da izađu na prijemni ispit i prilože svjedočanstva sa ocjenama iz predmeta koji su "eliminatorni" (ili kako se već to zove).

Kod nas se u gimnazije uglavnom prima sa štelom, a glavni uslov nije znanje već materijalni i "društveni"status roditelja kao i u slučaju "elitnih razreda"...To je samo nastavak izopačenog sistema društvenih vrijednosti i diskriminacije djece koji evo sada vidimo počinje još u osnovnoj školi...
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#74 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by madner »

Nema to veze sa kapacitetom valtere. Neko je odredio kvote i postavio kriterije. Dakle tacno je da svi imaju da pristupe testu, ali niko nema pravo da trazi da ide na neku skolu.
Taranta
Posts: 69
Joined: 01/09/2011 15:17

#75 Re: Elitni razredi - još jedan vid segregacije djece

Post by Taranta »

dječak sa šibicama wrote:
Pa za tim i nema potrebe, vecina profesora ili nastavnika sa posebnom paznjom pazi "nadarenu djecu".

Mama mi je bila prosvjetni radik svojevremeno, ujna/daidzinica je prosvjetni radnik, unatoc mom negodovanju oko tog da je njima normalno da profesor/nastavnik nadarenu djecu vise pazi nego onu lijenu, manje inteligentnu ili tek inertnu, moja logika je da bi bas takvoj djeci trebali posvetiti vise paznje... obje tvrde da vecina nastavnika/profesora sa nadarenom djecom vise rade, imaju dodatne satove, vjezbe, na koje oni "obicni" ionako ne zele doci vec se radije odu igrati lopte na igralistu ili kuci video igrica i sta vec curice rade... dijelom i zbog toga sto uspjeh takve nadarene djece smatraju i svojim uspjehom, a dijelom i sto su oni, prosvjetni radnici, na neki nacin "na normi".

Uvijek se gleda "ucinak" prosvjetnog radnika, ako "stanca" gomilu neznalica, onda se dovodi u pitanje i njegov kredibilitet odnosno kvalitet kao prosvjetnog radnika.
Te stvari se mogu lako pomjeriti naprijed. Standardizirani testovi, državna matura, manje plate ili otkazi nastavnicima ako im učenici ne ostvare određeni uspjeh itd. Naravno, tada se otvara drugi problem. Šta sa djecom koja ne zadovolje tražene uvjete? Šta sa nastavnicima koji nisu up to the standard? Pojedinačni slučajevi su OK, ali šta sa 10% ili 15% učenika koji ne završe školu (što su procenti iz nekih zemalja).
Post Reply