ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#101 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by mk ultra »

ako ne vjeruješ njihovom brojilu spoji svoje i probaj jedan mjesec...

mozda ti je bilo jednotarifno brojilo i sad si na dvotarifnom
nađi i stare račune i vidi koliko si kWh potrošio, ne gledaj pare
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#102 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by rovac13 »

Opet kradja.I opet na osnovu pretpostavke.Prvo postavite interno brojilo (nije ni skupo) pa uporedite potrosnju vaseg i njihovog brojila i onda cist racun duga ljubav.

Evo prvo malo pogresnih informacija ovdje :
nineinchnails wrote:Računi za struju su bili oko 60 KM mjesečno, pa nakon poskupljenja od prije nekoliko godina, to je izašlo na 80 KM mjesečno
Prije par godina kad se desilo poskupljenje ono nije bilo 33 % da bi racun sa 60 KM skocio na 80 KM.
Poskupljenje je bilo sa 0,1282 KM na 0,1346 KM.
Znaci struja poskupila 5 %
Racun bi trebao sa 60 KM skociti na 63 KM sto se tice poskupljenja.
Ako je skocio na 80 KM onda ili vise trosite struje ili vas neko krade.

A da bi mogli reci da vas kradu trebate neki dokaz.
Na osnovu pretpostavke je bezze bilo sta pricati.

Nabavis bar ovo brojilo :
Image
Kosta par eura.

I onda uporedis svoje stanje sa njihovim i sve bude jasno.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#103 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by rovac13 »

U mom kraju zadnjih mjeseci vise ne dolaze redovno da zapisu stanje brojila.

Racune ti salju napamet.
A ti imas pravo :

1. placat onako kako oni lupaju napamet,pa kad poslije nekog vremena dodju jednom da ocitaju pravo stanje,ako budes imao placeno vise nego si potrosio onda neces morat neko vrijeme placat,jer imas preplaceno

2. placat tacno onako kako potrosis,tako sto sam sebi ocitas brojilo svaki mjesec.nema veze ako ti oni posalju 150 KM ako si ti procitao na brojilu da si potrosio 70 KM ti imas pravo da uplatis za taj mjesec 70 KM,tebi se upisuje sve sto si dao love.

Ovaj princip se po eu koristi odavno.
Niko gore ne hoda svaki mjesec od kuce do kuce.
Nego sebi izaberes koliko ces da placas mjesecno struju.
Izaberes npr 50 € i uvijek dajes toliko.
Ali na kraju godine oni dodju da provjere pravo stanje.
Ako si uplatio manje nego si potrosio u toj godini onda ti dodje racun za nadoplatu.
Ako si platio vise nego si potrosio onda mozes vratit pare nazad,ili jedno vrijeme ne placat dok ne sustigne,ili smanjis sebi mjesecnu ratu koju si izabrao dok ne sustigne stanje.
tap3ah75
Posts: 5979
Joined: 07/09/2009 14:14

#104 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by tap3ah75 »

rovac13 wrote:U mom kraju zadnjih mjeseci vise ne dolaze redovno da zapisu stanje brojila.

Racune ti salju napamet.
A ti imas pravo :

1. placat onako kako oni lupaju napamet,pa kad poslije nekog vremena dodju jednom da ocitaju pravo stanje,ako budes imao placeno vise nego si potrosio onda neces morat neko vrijeme placat,jer imas preplaceno

2. placat tacno onako kako potrosis,tako sto sam sebi ocitas brojilo svaki mjesec.nema veze ako ti oni posalju 150 KM ako si ti procitao na brojilu da si potrosio 70 KM ti imas pravo da uplatis za taj mjesec 70 KM,tebi se upisuje sve sto si dao love.

Ovaj princip se po eu koristi odavno.
Niko gore ne hoda svaki mjesec od kuce do kuce.
Nego sebi izaberes koliko ces da placas mjesecno struju.
Izaberes npr 50 € i uvijek dajes toliko.
Ali na kraju godine oni dodju da provjere pravo stanje.
Ako si uplatio manje nego si potrosio u toj godini onda ti dodje racun za nadoplatu.
Ako si platio vise nego si potrosio onda mozes vratit pare nazad,ili jedno vrijeme ne placat dok ne sustigne,ili smanjis sebi mjesecnu ratu koju si izabrao dok ne sustigne stanje.
Tako ja vodu plaćam.

Jer naš Vodokom traži od nas korisnika da ih nazovemo 25 ili 26 u mjesecu i da im kažemo stanje. :skoljka:
Naravno da mi nisu ni na kraj pameti tada ... pa nam dolazi oko 6-7 kubika računa a otpriike jednom godišnje nas uhvati u stanu čiko što očitava vodomjer ... pa se pokusuramo na sljedećem računu ...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#105 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

Ova.nova brojila koja oni postavljaju koštaju 60-70 KM dok druga, kvalitetnija koštaju tri puta više. Ne postavljaju ih džabe jer se svi žale na veće račune nakon postavljanja tog jeftinog brojila.
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#106 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by holowey »

rovac13 wrote:U mom kraju zadnjih mjeseci vise ne dolaze redovno da zapisu stanje brojila.

Racune ti salju napamet.
daljinsko ocitavanje struje...pa kad ne platis, ne mora ti doci ciko da presijece kabl nego se i to daljinski moze uraditi...
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#107 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by nineinchnails »

rovac13 wrote:Opet kradja.I opet na osnovu pretpostavke.Prvo postavite interno brojilo (nije ni skupo) pa uporedite potrosnju vaseg i njihovog brojila i onda cist racun duga ljubav.

Evo prvo malo pogresnih informacija ovdje :
nineinchnails wrote:Računi za struju su bili oko 60 KM mjesečno, pa nakon poskupljenja od prije nekoliko godina, to je izašlo na 80 KM mjesečno
Prije par godina kad se desilo poskupljenje ono nije bilo 33 % da bi racun sa 60 KM skocio na 80 KM.
Poskupljenje je bilo sa 0,1282 KM na 0,1346 KM.
Znaci struja poskupila 5 %
Racun bi trebao sa 60 KM skociti na 63 KM sto se tice poskupljenja.
Ako je skocio na 80 KM onda ili vise trosite struje ili vas neko krade.

A da bi mogli reci da vas kradu trebate neki dokaz.
Na osnovu pretpostavke je bezze bilo sta pricati.

Nabavis bar ovo brojilo :
Image
Kosta par eura.

I onda uporedis svoje stanje sa njihovim i sve bude jasno.
Hvala na sugestiji. gdje se moze naci to brojilo? Koliko kosta? Kako se postavlja? I koliko bi pilo vode da se dokaze da postoji razlika u ocitanju?
sangajka
Posts: 44
Joined: 17/05/2014 21:55

#108 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by sangajka »

.
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#109 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by mk ultra »

channel10 wrote:Ova.nova brojila koja oni postavljaju koštaju 60-70 KM dok druga, kvalitetnija koštaju tri puta više. Ne postavljaju ih džabe jer se svi žale na veće račune nakon postavljanja tog jeftinog brojila.
http://www.iskraemeco.ba/index.php?opti ... 26&lang=bs

koliko znam iskljucivo ova brojila koriste
i koliko me sjecanje sluzi nisu bas tako jeftina

@ nineinchnails
opet kazem dosta ljudi se zezne kad dobije dvotarifno... jer je viša tarifa 25% skuplja
nazalost ne mislim da ce ti priznati mjerenje, ali mozes na osnovu toga tražiti promjenu brojila

mada ne znam u čemu bi bio problem i oni kupe isto brojilo od iskre, zapecaceno, spojeno i plombirano... pogotovo digitalna brojila
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#110 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

Ova valjaju i ona su tri puta skuplja od onih koja sad postavljaju i zbog kojih se ljudi žale.

edit: Ovakva se postavljaju i na njih se ljudi zale da obracunavaju vise kw.

https://www.metermarket.co.uk/product/me162/
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#111 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by SimkeA »

Osim ovih pljacki na malo, moze se pomenuti i jedna na veliko.
Kako je moguce da se trosak investicije poveca ovoliko, a nije jos nista ni krenulo?
Pih
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... 6+mil+eura
seman
Posts: 189
Joined: 12/06/2010 00:35

#112 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by seman »

rovac13 wrote:U mom kraju zadnjih mjeseci vise ne dolaze redovno da zapisu stanje brojila.

Racune ti salju napamet.
A ti imas pravo :

1. placat onako kako oni lupaju napamet,pa kad poslije nekog vremena dodju jednom da ocitaju pravo stanje,ako budes imao placeno vise nego si potrosio onda neces morat neko vrijeme placat,jer imas preplaceno

2. placat tacno onako kako potrosis,tako sto sam sebi ocitas brojilo svaki mjesec.nema veze ako ti oni posalju 150 KM ako si ti procitao na brojilu da si potrosio 70 KM ti imas pravo da uplatis za taj mjesec 70 KM,tebi se upisuje sve sto si dao love.

Ovaj princip se po eu koristi odavno.
Niko gore ne hoda svaki mjesec od kuce do kuce.
Nego sebi izaberes koliko ces da placas mjesecno struju.
Izaberes npr 50 € i uvijek dajes toliko.
Ali na kraju godine oni dodju da provjere pravo stanje.
Ako si uplatio manje nego si potrosio u toj godini onda ti dodje racun za nadoplatu.
Ako si platio vise nego si potrosio onda mozes vratit pare nazad,ili jedno vrijeme ne placat dok ne sustigne,ili smanjis sebi mjesecnu ratu koju si izabrao dok ne sustigne stanje.
Ne može ti se to desit više od tri mjeseca, tj sigurno bi morali da ti očitaju barem jednom u tri mjeseca, i u suštini i ako te zajebu ovaj mjesec za 10 KM, sljedeći mjesec ti je račun manji 10 KM, jer očitanje na brojilu je kumulativno.
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#113 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by mk ultra »

channel10 wrote:Ova valjaju i ona su tri puta skuplja od onih koja sad postavljaju i zbog kojih se ljudi žale.

edit: Ovakva se postavljaju i na njih se ljudi zale da obracunavaju vise kw.

https://www.metermarket.co.uk/product/me162/
ne sjecam se da sam vidio sa ovim dugmicem :mrgreen:

kako god okrenes i ono je iste klase tačnosti za aktivnu snagu... tako da ne bi trebalo biti razlike
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#114 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by dječak sa šibicama »

Mamu im lopovsku jebem, platim racun preko uplatnice, upisem samo broj ugovora, odbijaju mi iznos za jebenu RTV pretplatu. Kazu "upisite puni broj ugovora i referencu za mjesec".

Platim zadnji racun, unesem i broj ugovora i referencu za koji mjesec uplacujem, opet mi odbiju za RTV pretplatu i jos sam ja njima duzan jer sam platio manje.

Dakle, pljackaju te kako god zele. I niko se ne javlja u poslovnici.

Stoka sdaovska.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#115 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

Slabo ti sta ima SDA sa EP. Trebaš se obratiti SBB, SDP i Stranci za BiH. Oni ti vedre i oblače zadnjih 10-15 godina u EP.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#116 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by dječak sa šibicama »

Dodjes u postu, kaze "ne primamo uplatnice u kojoj je u referencu unesen samo broj ugovora" :D a u EP kazu "mi vam skinemo pare za pretplatu samo kad uplatite na puni broj reference" :D

Dakle, jebavanje u mozak, sad su smislili novu foru. Dobro, ima poslovnica, pa tamo platiti, ne dam pare RTV mafiji.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#117 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by mirsek »

Zadnja 2 mjeseca mi dolazi haman dupli racun za struju a za istu potrosnju to jest isti broj potrosaca. Prije mi dolazilo oko 50-60 KM a sada 160 i 105 KM. Pratio sam stanje brojila i izgleda da su brojevi ok. Provjeravao sam i da mi se neko nije nakacio, nije, jedino ostaje da su brojilo poremetili nekako. Morat cu ici u ponedjeljak da trazim da izadju na teren da provjere sta je problem.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#118 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Heller »

channel10 wrote:Slabo ti sta ima SDA sa EP. Trebaš se obratiti SBB, SDP i Stranci za BiH. Oni ti vedre i oblače zadnjih 10-15 godina u EP.
Bajazit Jašarević je inače iz Naše Stranke.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#119 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

Heller wrote:
channel10 wrote:Slabo ti sta ima SDA sa EP. Trebaš se obratiti SBB, SDP i Stranci za BiH. Oni ti vedre i oblače zadnjih 10-15 godina u EP.
Bajazit Jašarević je inače iz Naše Stranke.
Pogledaj ko vodi distribucije i sve ce ti biti jasno.
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#120 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Zavatoni »

channel10 wrote:
Heller wrote:
channel10 wrote:Slabo ti sta ima SDA sa EP. Trebaš se obratiti SBB, SDP i Stranci za BiH. Oni ti vedre i oblače zadnjih 10-15 godina u EP.
Bajazit Jašarević je inače iz Naše Stranke.
Pogledaj ko vodi distribucije i sve ce ti biti jasno.
Tri elektrodistribucije vodi SDA, a dvije SBB. Izvršni direktor za distribuciju je SDA.

Slično je bilo i u mandatu generalnog iz SDP-a (Grabovice). Izvršni za distribuciju je bio iz SDA...a barem su tri direktora elektrodistribucija bila isto iz SDA...

Pa je slično bilo i u mandatu generalnog iz Stranke za BiH (Jerlagić)...gdje je SDA isto i tada držala važne direktorske pozicije.

Itd...
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#121 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Dady »

rovac13 wrote:U mom kraju zadnjih mjeseci vise ne dolaze redovno da zapisu stanje brojila.

Racune ti salju napamet.
A ti imas pravo :

1. placat onako kako oni lupaju napamet,pa kad poslije nekog vremena dodju jednom da ocitaju pravo stanje,ako budes imao placeno vise nego si potrosio onda neces morat neko vrijeme placat,jer imas preplaceno

2. placat tacno onako kako potrosis,tako sto sam sebi ocitas brojilo svaki mjesec.nema veze ako ti oni posalju 150 KM ako si ti procitao na brojilu da si potrosio 70 KM ti imas pravo da uplatis za taj mjesec 70 KM,tebi se upisuje sve sto si dao love.

Ovaj princip se po eu koristi odavno.
Niko gore ne hoda svaki mjesec od kuce do kuce.
Nego sebi izaberes koliko ces da placas mjesecno struju.
Izaberes npr 50 € i uvijek dajes toliko.
Ali na kraju godine oni dodju da provjere pravo stanje.
Ako si uplatio manje nego si potrosio u toj godini onda ti dodje racun za nadoplatu.
Ako si platio vise nego si potrosio onda mozes vratit pare nazad,ili jedno vrijeme ne placat dok ne sustigne,ili smanjis sebi mjesecnu ratu koju si izabrao dok ne sustigne stanje.
Nažalost i ovo je kod nas nakaradno i na štetu potrošača.
Uplatiš li manje od iznosa na računu zaračunaju ti kamatu na ostatak duga. Uplatiš li više ništa ti ne zaračunavaju kamate u tvoju korist na racun preplate. Po zakonu reciproteta trebala bi biti ista kamata.
User avatar
nepass1
Posts: 9666
Joined: 06/07/2017 07:35

#122 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by nepass1 »

dobio racun od ep, u pretplati sam 8.70KM, obracunali mi 0.09KM zatezne kamate?
drugi racun je veci i tu isto ima oko 8KM pretplate zatezna kamata 0.33KM.
zbog cega placam zateznu kamatu?
User avatar
Edin H.
Posts: 46999
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#123 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Edin H. »

Dady wrote:potrošača.
Uplatiš li manje od iznosa na računu zaračunaju ti kamatu na ostatak duga. Uplatiš li više ništa ti ne zaračunavaju kamate u tvoju korist na racun preplate. Po zakonu reciproteta trebala bi biti ista kamata.

Odlican fol :D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#124 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

nepass1 wrote:dobio racun od ep, u pretplati sam 8.70KM, obracunali mi 0.09KM zatezne kamate?
drugi racun je veci i tu isto ima oko 8KM pretplate zatezna kamata 0.33KM.
zbog cega placam zateznu kamatu?
Te zatezne kamate su ti od racuna koji nisi platio na vrijeme, prije 2-3 mjeseca, bez obzira sto si trenutno u plusu, odnosno u pretplati. Vjerovatno si racun od prije 2-3 mjeseca kasno platio i zaracunali je.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#125 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by nineinchnails »

Ne znam zašto su se svi nakačili samo na tu "zateznu kamatu". Komplet obračun je upitan, i sva silna poskupljenja. Imamo domaću struju, naš proizvod, a plaćamo je najskuplje u regionu. Uputiti apel političkim strankama na vlasti da smanje cijene!

Jel znate da 30% toga što platite ide u budžet političkim strankama? Nemate pojma. To im je OHR odobrio.
Post Reply