ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5211
Joined: 15/03/2015 17:38

#1676 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

zippoo87 wrote: 17/04/2024 15:23 Nije da je tesko pretpostaviti smjer vjetra kod ove trojice-cetvorice 😁
Bukvalno nemaju smislen argument ali zato imaju nadu,zamirisali suskavci 🤣
Mk ultra,ajde on je na trzistu a logika je ako poskupi struja,ljudi ce vise kupovati solare za vlastitu potrosnju a vise solara,vise suskavaca u dzepu ali ovi ostali,klasicni berzanski spekulanti.
A tebe bi isključio, pa traži gdje ima jeftinije,.. :lol:
Špekulant sam a držim dionice 15 godina i nemam nikakve koristi osim gubitka, a gubitak imam jer se tebi struja prodaje ispod proizvodne cijene.
zippoo87
Posts: 15775
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1677 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zippoo87 »

Ci-Nick wrote: 17/04/2024 15:24
zippoo87 wrote: 17/04/2024 15:23 Nije da je tesko pretpostaviti smjer vjetra kod ove trojice-cetvorice 😁
Bukvalno nemaju smislen argument ali zato imaju nadu,zamirisali suskavci 🤣
Mk ultra,ajde on je na trzistu a logika je ako poskupi struja,ljudi ce vise kupovati solare za vlastitu potrosnju a vise solara,vise suskavaca u dzepu ali ovi ostali,klasicni berzanski spekulanti.
A tebe bi isključio, pa traži gdje ima jeftinije,.. :lol:
Pa mogu se dionice i prodati,nemoj se patiti i strahovati od kolapsa. Ulozi ti recimo u rudnik,pa prodaji ugalj EP i gradjanima...vidis da rudari nece da kopaju a hoce platu,pa ti svoje robove natjeraj da kopaju a da nece platu i eto para.
Ne vrijedi to patnje pod stare dane 🤣
Last edited by zippoo87 on 17/04/2024 15:38, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40666
Joined: 30/07/2015 20:01

#1678 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

Ci-Nick wrote: 17/04/2024 15:24
zippoo87 wrote: 17/04/2024 15:23 Nije da je tesko pretpostaviti smjer vjetra kod ove trojice-cetvorice 😁
Bukvalno nemaju smislen argument ali zato imaju nadu,zamirisali suskavci 🤣
Mk ultra,ajde on je na trzistu a logika je ako poskupi struja,ljudi ce vise kupovati solare za vlastitu potrosnju a vise solara,vise suskavaca u dzepu ali ovi ostali,klasicni berzanski spekulanti.
A tebe bi isključio, pa traži gdje ima jeftinije,.. :lol:
Špekulant sam a držim dionice 15 godina i nemam nikakve koristi osim gubitka, a gubitak imam jer se tebi struja prodaje ispod proizvodne cijene.
Eto zbog čega će porodica sa 4 djece i oba roditelja na minimalcu morati plaćati skupu struju, dok neki lik koji zarađuje hiljade i kako ga nikada nema kući, plaćat će jeftinu.

Ja mislio da je berza upravo to, rizik, igraš pa dobiješ ili izgubiš na rastu ili padu dionica, ali ne, izgleda da je to sigurno ulagnje. A ako slučajno pogriješiš pa kupiš loše dionice, onda tjeraš druge da ti to plate. Nisi sam kriv.
Ci-Nick
Posts: 5211
Joined: 15/03/2015 17:38

#1679 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

Hakiz wrote: 17/04/2024 15:36
Ci-Nick wrote: 17/04/2024 15:24
zippoo87 wrote: 17/04/2024 15:23 Nije da je tesko pretpostaviti smjer vjetra kod ove trojice-cetvorice 😁
Bukvalno nemaju smislen argument ali zato imaju nadu,zamirisali suskavci 🤣
Mk ultra,ajde on je na trzistu a logika je ako poskupi struja,ljudi ce vise kupovati solare za vlastitu potrosnju a vise solara,vise suskavaca u dzepu ali ovi ostali,klasicni berzanski spekulanti.
A tebe bi isključio, pa traži gdje ima jeftinije,.. :lol:
Špekulant sam a držim dionice 15 godina i nemam nikakve koristi osim gubitka, a gubitak imam jer se tebi struja prodaje ispod proizvodne cijene.
Eto zbog čega će porodica sa 4 djece i oba roditelja na minimalcu morati plaćati skupu struju, dok neki lik koji zarađuje hiljade i kako ga nikada nema kući, plaćat će jeftinu.

Ja mislio da je berza upravo to, rizik, igraš pa dobiješ ili izgubiš na rastu ili padu dionica, ali ne, izgleda da je to sigurno ulagnje. A ako slušajno pogriješiš pa kupiš loše dionice, onda tjeraš druge da ti to plate. Nisi sam kriv.
Kupiš dionice, vjerujući u pravnu državu, u poštivanje Zakona o privrednim društvima, Zakona o donacijama, jer u pravnoj državi se ovo ne bi moglo ni desiti da neko prodaje proizvod ispod proizvodne cijene i uništava konkurenciju, stvara monopol do samouništenja. A kad dođe do samouništenja onda ćete shvatiti da sam ja kao mali dionićar nebitan, jer kad potražnja bude veća od ponude, tržište će biti podmireno po tržišnim uslovima ili ćemo sjediti u mraku.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#1680 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by drug_profi »

Poskupiće struja, vi ćete kmečati i plaćati.
Pa će poskupiti još jednom i opet ćete kmečati i plaćati.
Ukratko.
TomANDJerry
Posts: 1159
Joined: 21/09/2012 18:23

#1681 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by TomANDJerry »

Ali koja šuplja patetika oko porodica sa 4 djece ... evo ja se javljam dobrovoljno da mjesecno placam razliku jednoj takvoj porodici ako je u stvarnoj potrebi.

90% ljudi zivi debelo iznad potrebe da im se udjeljuje sadaka, samo sto je gospoda navikla da se grije na struju (sto nema ni u Njemackoj) ... pa kad su prodavaci pumpi i klima postali milioneri zadnjih par godina, niko se nije bunio kako prodaju 10% skuplje nego kupuju -- i to porodicama sa 4 djece.

Ali kada najbitnija firma u drzavi treba da posluje pozitivno (citaj, ne propadne za 3 godine) .... "jadniiiii nooooooooroooood"
Hakiz
Posts: 40666
Joined: 30/07/2015 20:01

#1682 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

Ko bi gore, sad je dole.

Od srca vam želim.
preludezalude
Posts: 5682
Joined: 07/03/2012 00:09

#1683 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by preludezalude »

Ovdje se izvrcu cinjenice. Te kmeci onaj, kmeci ovaj, pa trzisna cijena, pa ispod trzisne cijene... Nije problem da struja poskupi. Struja ce sigurno poskupiti i mora poskupiti. Problem je u tome sto ce struja nekome poskupiti a nekome nece.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#1684 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by drug_profi »

preludezalude wrote: 17/04/2024 15:52 Ovdje se izvrcu cinjenice. Te kmeci onaj, kmeci ovaj, pa trzisna cijena, pa ispod trzisne cijene... Nije problem da struja poskupi. Struja ce sigurno poskupiti i mora poskupiti. Problem je u tome sto ce struja nekome poskupiti a nekome nece.
Struaj treba svima poskupiti bar 15-20%, uz rjesavanje rudnika, i tu da bude kraj priče.
TomANDJerry
Posts: 1159
Joined: 21/09/2012 18:23

#1685 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by TomANDJerry »

preludezalude wrote: 17/04/2024 15:52 Ovdje se izvrcu cinjenice. Te kmeci onaj, kmeci ovaj, pa trzisna cijena, pa ispod trzisne cijene... Nije problem da struja poskupi. Struja ce sigurno poskupiti i mora poskupiti. Problem je u tome sto ce struja nekome poskupiti a nekome nece.
I treba tako ... mozda je samo pametnije da svima poskupi, ovim sto manje trose 10%, ovima sto vise trose 30%.

I da se onda iz budjeta financiraju porodice koji su socijalni slucajevi - kao sto je u svim normalnim drzavama ... trenutno je ista cijena i milionerima i sirotinji.

Ali da se donese takva odluka sutra bi na klix-u bio naslov "APOKALIPSA, STRUJA POSKUPLJUJE SKORO DUPLO".

Populizam je nezgodna stvar.
kakabanja213
Posts: 2119
Joined: 10/12/2012 22:16

#1686 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kakabanja213 »

drug_profi wrote: 17/04/2024 15:47 Poskupiće struja, vi ćete kmečati i plaćati.
Pa će poskupiti još jednom i opet ćete kmečati i plaćati.
Ukratko.
A ti ces, kao i svaki pravi, socijalista-socijaldemokrata u ovoj drzavi (sudim po profilnoj), se radovati i uzivati u tome sto se sirotinja ne moze ugrijati. Alan Ford je ovo zivota mi.
TomANDJerry
Posts: 1159
Joined: 21/09/2012 18:23

#1687 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by TomANDJerry »

TKO GOD- tko god se ne moze ugrijati i treba mu grijalica ... neka mu slobodno isplate ili iz budjeta ili iz profita elektroprivrede ... halal mu sve, neka mu racun bude bukvalno 0KM (sada sigurno nije).

Prvi cu glasati sa takvo nesto.

Ali nemojte me lagati, 90% vas bi se radije grijalno na struju da ostane par hiljada maraka za novog audija dogodine, ili sto vam je mrsko cijepati drva.

Koga pokusavate slagati :?
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#1688 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by drug_profi »

kakabanja213 wrote: 17/04/2024 15:58
drug_profi wrote: 17/04/2024 15:47 Poskupiće struja, vi ćete kmečati i plaćati.
Pa će poskupiti još jednom i opet ćete kmečati i plaćati.
Ukratko.
A ti ces, kao i svaki pravi, socijalista-socijaldemokrata u ovoj drzavi (sudim po profilnoj), se radovati i uzivati u tome sto se sirotinja ne moze ugrijati. Alan Ford je ovo zivota mi.
Sirotinja treba imati subvenciju, a takvih može biti u vrh glave 3-5% domacinstava. Drzava bi iz profita elektroprivrede imala dobit 50 ili više miliona, što je minimalna dobit na prihod od oko milijardu i po maraka. Dapače sramotno mala dobit.
Iz te dobiti bi mogla lako subvencionirati socijalne slučajeve, i djelom investirati u nove pogone.

Svaki čovjek vremenom postane svjestan šta je šuplja priča, pa sam tako i ja postao svjestan da je ljevica šupljak, desnica zlo, a prava stvar je u sredini, u socijalno liberalnim društvima.
Svaka roba strateški važna, mora ostati dostupna. Struja nije ljudsko pravo. Proizvodi se, prodaje i kupuje.
Hakiz
Posts: 40666
Joined: 30/07/2015 20:01

#1689 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

TomANDJerry wrote: 17/04/2024 16:01 TKO GOD- tko god se ne moze ugrijati i treba mu grijalica ... neka mu slobodno isplate ili iz budjeta ili iz profita elektroprivrede ... halal mu sve, neka mu racun bude bukvalno 0KM (sada sigurno nije).

Prvi cu glasati sa takvo nesto.

Ali nemojte me lagati, 90% vas bi se radije grijalno na struju da ostane par hiljada maraka za novog audija dogodine, ili sto vam je mrsko cijepati drva.

Koga pokusavate slagati :?
Ne sudi prije nego što razmsiliš. Kaže Biblija, dakle kaže bog.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#1690 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by drug_profi »

TomANDJerry wrote: 17/04/2024 16:01 Ali nemojte me lagati, 90% vas bi se radije grijalno na struju da ostane par hiljada maraka za novog audija dogodine, ili sto vam je mrsko cijepati drva.
Meritum fulaju, i samo kmeče, aaaa sirotilja....
zippoo87
Posts: 15775
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1691 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zippoo87 »

Ni meni nikada nece uci u glavu kako se neki raduju sto i njima sve poskupljuje...nebitno,struja,voda,mobitel,kablovska i uvijek ide prica,nista ne znaci 10-15 KM tamo,10-15 KM ovamo i eto na 3-5 poskupljenja tvoj budzet tanji za 80-100 KM mjesecno.
Onda hrana ide gore,obdaniste,pribor,drva,ugalj, i fino ti kraci mjesecno 300-400 KM .
Kako namaci razliku od tih 300-400 KM,kada znamo da plate ne rastu brzinom troskova?

Meni isto ovako seruckaji na temi kada BHT ili TM dignu godisnje cijenu 4-5 KM i tako svake godine a izbacuju kanale ili degradiraju uslugu a kada ja napisem da je to ekstra profit,jer si povecao cijenu a smanjio uslugu,onda i za to nadju opravdanje.
Ne kontam .
TomANDJerry
Posts: 1159
Joined: 21/09/2012 18:23

#1692 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by TomANDJerry »

Ako sam nekog uvrijedio izvinjavam se ... i siguran sam da ima ljudi kojima ce poskupljenje donijeti probleme --- zato i govorim da bi bolja opcija bila da svim više poskupi, ali da se razlika onda nadoknadi kroz drzavne subvencije domacinstvima za koje postoji potreba.

Ali znam da ljudi griju luksuzne kuce na struju, da se bukvalno razbacuje ... to je isto pogrešno i neodgovorno, i mozda ne cini direktnu stetu sada (kao poskupljenje sto ce napraviti onima koji su u teskoj ekonomskoj situaciji) --- cini mnogo vecu stetu nasoj djeci ... ako odvedemo Elektroprivredu u kolaps.
Hakiz
Posts: 40666
Joined: 30/07/2015 20:01

#1693 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

drug_profi wrote: 17/04/2024 16:05 Svaka roba strateški važna, mora ostati dostupna. Struja nije ljudsko pravo. Proizvodi se, prodaje i kupuje.
Drago mi je čuti da strateške robe, koje moraju biti dostupne, ne proizvode se, ne kupuju se i ne prodaju se. Valjda ih bog stvara i šalje ljudima.

Drago mi je, takođe, čuti da struja nije strateška roba. Samo, ako nije strateška roba, čemu strah od propasti kompanije koja je proizvodi? Nije strateška, neka propadne elektroprivreda, struja je obična roba koja se prodaje, kupuje i proizvodi. Nije pravo. Luksuz je, kao Rolex sat ili Hermes Birkin torba. Kako može propasti Hermes, može i elektrorivreda, obje prave samo nebitnu robu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#1694 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by drug_profi »

Ja manje trošim, ako ne mogu da podnesem. Imam najjeftiniji paket kablovske i to sa nekakvim popustom 12 mjeseci, i imam mobitel pretplatu za 15 maraka mjesečno. Toliko mi treba i toliko mi je dovoljno. Mobitel mi je star 4 i po godine. Računar je iz 2015.
Struja kad je poskupljivala, ja sam mijenjao uređaje. Prvo sve štedne sijalice, pa onda LED. kako je šta dotrajavalo, nisam kupovao najjeftinije novo već bolje, novi bojler sa boljom izolacijom i efikasnijim grijačem i zaštitom od kamenca, pa bolju glavu tuša koja bolje i efikasnije raspršuje vodu, pa bolju mašinu za suđe, bolju mašinu za veš, bolji šporet sa ventilacijskom pećnicom itd...

Struju sam nekad plaćao i po 80 maraka, sad je plaćam oko 55-60.
Naslovnica
Posts: 28016
Joined: 20/03/2013 15:38

#1695 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Naslovnica »

Komentari na temi su odavno

Image
Hakiz
Posts: 40666
Joined: 30/07/2015 20:01

#1696 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 17/04/2024 16:07 Ni meni nikada nece uci u glavu kako se neki raduju sto i njima sve poskupljuje...nebitno,struja,voda,mobitel,kablovska i uvijek ide prica,nista ne znaci 10-15 KM tamo,10-15 KM ovamo i eto na 3-5 poskupljenja tvoj budzet tanji za 80-100 KM mjesecno.
Onda hrana ide gore,obdaniste,pribor,drva,ugalj, i fino ti kraci mjesecno 300-400 KM .
Kako namaci razliku od tih 300-400 KM,kada znamo da plate ne rastu brzinom troskova?

Meni isto ovako seruckaji na temi kada BHT ili TM dignu godisnje cijenu 4-5 KM i tako svake godine a izbacuju kanale ili degradiraju uslugu a kada ja napisem da je to ekstra profit,jer si povecao cijenu a smanjio uslugu,onda i za to nadju opravdanje.
Ne kontam .
Ja sam već toliko puta ovo govorio da sam dosadio. Invalidnina 450 KM. Na toliko primanje, sa ovim cijenama hrane, 5 KM poskupljena struje je puno. Nije da se na takva primanja ima rezerva iz koje se tih 5 KM može izvući. A granica za subvenciju 430. Nema subvencije. Tih 20 KM strašno popravi standard da subvencija nije potrebna, mo'š mislit'. Opet, potrošnja ispod 200 kWh mjesečno, pa nema straha od prelaska u skuplji blok. Račun za mart, 35 KM.

Ali šta da radi neko ko sa ovakvim primanjima hrani nekoga. Dobit će subvenciju toliku da ima možda 600 KM mjesečno. A dvije osobe sa 600 KM nije da baš mogu podnijeti 5 KM poskupljenja, a dvije osobe će lako preći 270 kWh. I još ako jedna od tih osoba, ili obje, imaju neko zdravstvano stanje ili je jedno malo dijete ili ko zna šta, dakle ako su u situaciji da moraju trošiti više struje nego dvije odrasle zdrave osobe, odoše dođavola.

Poskupljenje struje bi se, možda, izdržalo da je samo. Ali u kontekstu je druga priča.

Ali, šta je to da bi se nekome isplatila kupovina dionica? Mala cijena.
kakabanja213
Posts: 2119
Joined: 10/12/2012 22:16

#1697 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kakabanja213 »

drug_profi wrote: 17/04/2024 16:14 Ja manje trošim, ako ne mogu da podnesem. Imam najjeftiniji paket kablovske i to sa nekakvim popustom 12 mjeseci, i imam mobitel pretplatu za 15 maraka mjesečno. Toliko mi treba i toliko mi je dovoljno. Mobitel mi je star 4 i po godine. Računar je iz 2015.
Struja kad je poskupljivala, ja sam mijenjao uređaje. Prvo sve štedne sijalice, pa onda LED. kako je šta dotrajavalo, nisam kupovao najjeftinije novo već bolje, novi bojler sa boljom izolacijom i efikasnijim grijačem i zaštitom od kamenca, pa bolju glavu tuša koja bolje i efikasnije raspršuje vodu, pa bolju mašinu za suđe, bolju mašinu za veš, bolji šporet sa ventilacijskom pećnicom itd...

Struju sam nekad plaćao i po 80 maraka, sad je plaćam oko 55-60.
Prvom recenicom si sustinu objasnio. Firma koja ne moze da podnese pravila koja im je vlasnik nametnuo kao jedino rjesenje nudi pivecanje cijene proizvoda. Nista prilagodavanje datim okolnostima rezanje troskova i slicno.
zippoo87
Posts: 15775
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1698 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zippoo87 »

Pa dionicari treba da se okupe i da jebu tromajku direktorima EP na sastanku,jer su oni njihov garant za te dionice i cijene. Odmah bi pali otkazi i nabijanje nogom direktora.
Svugdje u svijetu dionice padaju cim se pojavi negativna dobit ili smanji dobit od planirane,samo kod nas dionica stabiln akao granit,nema veze sto je firma u dubiozi 150 miliona KM. :D
I to govori da tu nista nije normalno,jer trziste i berza ne reaguju na enormna gubitka.
Pa da je Intel ili AMD poslovao u minusu 150 miliona,sada bi im dionice bile za kikiriki...kod nas pad 2% 🤣
Valjda svi vjeruju u to da samo treba dizti cijenu a gradjani se ne smiju buniti...do novih crnih rupa i novih dubioza i tako dok ne nakucaju cijene kao u DE a standard gradjana kao u Etiopiji.
kakabanja213
Posts: 2119
Joined: 10/12/2012 22:16

#1699 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kakabanja213 »

Hakiz wrote: 17/04/2024 16:19
zippoo87 wrote: 17/04/2024 16:07 Ni meni nikada nece uci u glavu kako se neki raduju sto i njima sve poskupljuje...nebitno,struja,voda,mobitel,kablovska i uvijek ide prica,nista ne znaci 10-15 KM tamo,10-15 KM ovamo i eto na 3-5 poskupljenja tvoj budzet tanji za 80-100 KM mjesecno.
Onda hrana ide gore,obdaniste,pribor,drva,ugalj, i fino ti kraci mjesecno 300-400 KM .
Kako namaci razliku od tih 300-400 KM,kada znamo da plate ne rastu brzinom troskova?

Meni isto ovako seruckaji na temi kada BHT ili TM dignu godisnje cijenu 4-5 KM i tako svake godine a izbacuju kanale ili degradiraju uslugu a kada ja napisem da je to ekstra profit,jer si povecao cijenu a smanjio uslugu,onda i za to nadju opravdanje.
Ne kontam .
Ja sam već toliko puta ovo govorio da sam dosadio. Invalidnina 450 KM. Na toliko primanje, sa ovim cijenama hrane, 5 KM poskupljena struje je puno. Nije da se na takva primanja ima rezerva iz koje se tih 5 KM može izvući. A granica za subvenciju 430. Nema subvencije. Tih 20 KM strašno popravi standard da subvencija nije potrebna, mo'š mislit'. Opet, potrošnja ispod 200 kWh mjesečno, pa nema straha od prelaska u skuplji blok. Račun za mart, 35 KM.

Ali šta da radi neko ko sa ovakvim primanjima hrani nekoga. Dobit će subvenciju toliku da ima možda 600 KM mjesečno. A dvije osobe sa 600 KM nije da baš mogu podnijeti 5 KM poskupljenja, a dvije osobe će lako preći 270 kWh. I još ako jedna od tih osoba, ili obje, imaju neko zdravstvano stanje ili je jedno malo dijete ili ko zna šta, dakle ako su u situaciji da moraju trošiti više struje nego dvije odrasle zdrave osobe, odoše dođavola.

Poskupljenje struje bi se, možda, izdržalo da je samo. Ali u kontekstu je druga priča.

Ali, šta je to da bi se nekome isplatila kupovina dionica? Mala cijena.
Na ovo ti pravi socijal liberal moze reci. Kmeci i placaj. Jedan od osnovnih postulata socijal liberalizma.
Ci-Nick
Posts: 5211
Joined: 15/03/2015 17:38

#1700 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

Hakiz wrote: 17/04/2024 16:19
zippoo87 wrote: 17/04/2024 16:07 Ni meni nikada nece uci u glavu kako se neki raduju sto i njima sve poskupljuje...nebitno,struja,voda,mobitel,kablovska i uvijek ide prica,nista ne znaci 10-15 KM tamo,10-15 KM ovamo i eto na 3-5 poskupljenja tvoj budzet tanji za 80-100 KM mjesecno.
Onda hrana ide gore,obdaniste,pribor,drva,ugalj, i fino ti kraci mjesecno 300-400 KM .
Kako namaci razliku od tih 300-400 KM,kada znamo da plate ne rastu brzinom troskova?

Meni isto ovako seruckaji na temi kada BHT ili TM dignu godisnje cijenu 4-5 KM i tako svake godine a izbacuju kanale ili degradiraju uslugu a kada ja napisem da je to ekstra profit,jer si povecao cijenu a smanjio uslugu,onda i za to nadju opravdanje.
Ne kontam .
Ja sam već toliko puta ovo govorio da sam dosadio. Invalidnina 450 KM. Na toliko primanje, sa ovim cijenama hrane, 5 KM poskupljena struje je puno. Nije da se na takva primanja ima rezerva iz koje se tih 5 KM može izvući. A granica za subvenciju 430. Nema subvencije. Tih 20 KM strašno popravi standard da subvencija nije potrebna, mo'š mislit'. Opet, potrošnja ispod 200 kWh mjesečno, pa nema straha od prelaska u skuplji blok. Račun za mart, 35 KM.

Ali šta da radi neko ko sa ovakvim primanjima hrani nekoga. Dobit će subvenciju toliku da ima možda 600 KM mjesečno. A dvije osobe sa 600 KM nije da baš mogu podnijeti 5 KM poskupljenja, a dvije osobe će lako preći 270 kWh. I još ako jedna od tih osoba, ili obje, imaju neko zdravstvano stanje ili je jedno malo dijete ili ko zna šta, dakle ako su u situaciji da moraju trošiti više struje nego dvije odrasle zdrave osobe, odoše dođavola.

Poskupljenje struje bi se, možda, izdržalo da je samo. Ali u kontekstu je druga priča.

Ali, šta je to da bi se nekome isplatila kupovina dionica? Mala cijena.
Elektroprivreda nije adresa za rješavanje socijalnih problema stanovnistva, kao sto to ne radi ni pekara, ni mljekara, ni mesnica,..drzava treba da odredi minimalni prihod po porodici i kroz programe subvencioniranja da to pokrije.
Ja bi sad potpisao da je minimalni prihod za jednoclano domaćinstvo 800 maraka, za dvoclano 1300 i za svakog narednog clana dodatnih 400 maraka i da se do tog prihoda subvencionira iz fonda u koji bi svi uposleni zavisno od prihoda uplaćivali ali ko zloupotrijebi ili radi na crno da bude najrigoroznije kaznjen.
Ja sam za socijalnu drzavu ali ne tako sto će jedino struja biti socijalna.
Post Reply