ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5203
Joined: 15/03/2015 17:38

#1701 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

kakabanja213 wrote: 17/04/2024 16:27
drug_profi wrote: 17/04/2024 16:14 Ja manje trošim, ako ne mogu da podnesem. Imam najjeftiniji paket kablovske i to sa nekakvim popustom 12 mjeseci, i imam mobitel pretplatu za 15 maraka mjesečno. Toliko mi treba i toliko mi je dovoljno. Mobitel mi je star 4 i po godine. Računar je iz 2015.
Struja kad je poskupljivala, ja sam mijenjao uređaje. Prvo sve štedne sijalice, pa onda LED. kako je šta dotrajavalo, nisam kupovao najjeftinije novo već bolje, novi bojler sa boljom izolacijom i efikasnijim grijačem i zaštitom od kamenca, pa bolju glavu tuša koja bolje i efikasnije raspršuje vodu, pa bolju mašinu za suđe, bolju mašinu za veš, bolji šporet sa ventilacijskom pećnicom itd...

Struju sam nekad plaćao i po 80 maraka, sad je plaćam oko 55-60.
Prvom recenicom si sustinu objasnio. Firma koja ne moze da podnese pravila koja im je vlasnik nametnuo kao jedino rjesenje nudi pivecanje cijene proizvoda. Nista prilagodavanje datim okolnostima rezanje troskova i slicno.
Da ti poklonim pekaru, ja ću ti dostavljati brašno po 2 marke po kg a ti ćeš meni isporučivati hljeb po marku po kg, pa eto ti osmisli kako do dobiti i kako do pozitivnog poslovanja. Primaj i otpustaj radnike kako zelis, rezi troskove kako zelis al samo ne diraj ova dva parametra. Ulaznu cijenu brasna i hljeba.
Hakiz
Posts: 40585
Joined: 30/07/2015 20:01

#1702 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

Ci-Nick wrote: 17/04/2024 16:40
Hakiz wrote: 17/04/2024 16:19
zippoo87 wrote: 17/04/2024 16:07 Ni meni nikada nece uci u glavu kako se neki raduju sto i njima sve poskupljuje...nebitno,struja,voda,mobitel,kablovska i uvijek ide prica,nista ne znaci 10-15 KM tamo,10-15 KM ovamo i eto na 3-5 poskupljenja tvoj budzet tanji za 80-100 KM mjesecno.
Onda hrana ide gore,obdaniste,pribor,drva,ugalj, i fino ti kraci mjesecno 300-400 KM .
Kako namaci razliku od tih 300-400 KM,kada znamo da plate ne rastu brzinom troskova?

Meni isto ovako seruckaji na temi kada BHT ili TM dignu godisnje cijenu 4-5 KM i tako svake godine a izbacuju kanale ili degradiraju uslugu a kada ja napisem da je to ekstra profit,jer si povecao cijenu a smanjio uslugu,onda i za to nadju opravdanje.
Ne kontam .
Ja sam već toliko puta ovo govorio da sam dosadio. Invalidnina 450 KM. Na toliko primanje, sa ovim cijenama hrane, 5 KM poskupljena struje je puno. Nije da se na takva primanja ima rezerva iz koje se tih 5 KM može izvući. A granica za subvenciju 430. Nema subvencije. Tih 20 KM strašno popravi standard da subvencija nije potrebna, mo'š mislit'. Opet, potrošnja ispod 200 kWh mjesečno, pa nema straha od prelaska u skuplji blok. Račun za mart, 35 KM.

Ali šta da radi neko ko sa ovakvim primanjima hrani nekoga. Dobit će subvenciju toliku da ima možda 600 KM mjesečno. A dvije osobe sa 600 KM nije da baš mogu podnijeti 5 KM poskupljenja, a dvije osobe će lako preći 270 kWh. I još ako jedna od tih osoba, ili obje, imaju neko zdravstvano stanje ili je jedno malo dijete ili ko zna šta, dakle ako su u situaciji da moraju trošiti više struje nego dvije odrasle zdrave osobe, odoše dođavola.

Poskupljenje struje bi se, možda, izdržalo da je samo. Ali u kontekstu je druga priča.

Ali, šta je to da bi se nekome isplatila kupovina dionica? Mala cijena.
Elektroprivreda nije adresa za rješavanje socijalnih problema stanovnistva, kao sto to ne radi ni pekara, ni mljekara, ni mesnica,..drzava treba da odredi minimalni prihod po porodici i kroz programe subvencioniranja da to pokrije.
Ja bi sad potpisao da je minimalni prihod za jednoclano domaćinstvo 800 maraka, za dvoclano 1300 i za svakog narednog clana dodatnih 400 maraka i da se do tog prihoda subvencionira iz fonda u koji bi svi uposleni zavisno od prihoda uplaćivali ali ko zloupotrijebi ili radi na crno da bude najrigoroznije kaznjen.
Ja sam za socijalnu drzavu ali ne tako sto će jedino struja biti socijalna.
Mi se možemo složiti šta bi trebalo.

Ali nije tako, ko zna kada će, i da li će ikada tako biti, a trebamo živjeti svaki dan.

Naravno, nije fer da samo struja bude socijalna. Ali, ovo isto bih pričao i za toplane i upravitelja i hranu itd. Govorio bih protiv svakog poskupljenja. Pa gdje mi uspije. Tražiš 100 %, ne vjeruješ da ćeš uspjeti više od 50 %, na kraju dobiješ 10 %. Bolje nego 0. Uz to sjediš odgovornima na glavi, znaju da ćeš na svaki pomen poskupljenja da se buniš. Zato Francuzi stalno nešto demonstriraju, čak i ako ne uspiju, daju na znanje da neće šutjeti, prate i reagovat će.

A nije ugodna misao trenutno vladajućoj garnituri da poskupi, zbog poskupljenja glasamo protiv te garniture, oni koji ih zamijene neće ukinuti poskupljenje, naravno, ali fazon je u situaciji da ovi što su poskupjeli gledaju kako njihovi protivnici uživaju rezultate poskupljenja, zbog kojeg su oni izgubili vlast. Zamisli da se ti nešta trudiš i onda gledaš kako drugi uživaju rezultate tvog rada, ti izvisio, ne da nisi ništa dodatno dobio, nego si izgubio i ono šta si imao. Može to biti moćna prijetnja :wink:
preludezalude
Posts: 5658
Joined: 07/03/2012 00:09

#1703 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by preludezalude »

TomANDJerry wrote: 17/04/2024 15:56
preludezalude wrote: 17/04/2024 15:52 Ovdje se izvrcu cinjenice. Te kmeci onaj, kmeci ovaj, pa trzisna cijena, pa ispod trzisne cijene... Nije problem da struja poskupi. Struja ce sigurno poskupiti i mora poskupiti. Problem je u tome sto ce struja nekome poskupiti a nekome nece.
I treba tako ... mozda je samo pametnije da svima poskupi, ovim sto manje trose 10%, ovima sto vise trose 30%.

I da se onda iz budjeta financiraju porodice koji su socijalni slucajevi - kao sto je u svim normalnim drzavama ... trenutno je ista cijena i milionerima i sirotinji.

Ali da se donese takva odluka sutra bi na klix-u bio naslov "APOKALIPSA, STRUJA POSKUPLJUJE SKORO DUPLO".

Populizam je nezgodna stvar.
Pa i treba biti ista cijena i milionerima i sirotinji. Ista je cijena i hljeba. Nije elektroprivreda nadlezna za naplacivanje luksuza. Milioneri placaju vise poreza od sirotinje. Elektroprivreda prodaje struju a ne naplacuje porez na luksuz. Uostalom potrosnja struje uopste ne govori da li je neko milioner. Struja je roba koja treba da ima neku cijenu jedinstvenu prema svima a ne da odredi da ti placas skuplje a ja jeftinije.
Last edited by preludezalude on 17/04/2024 17:16, edited 1 time in total.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1704 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by aston_martin »

kakabanja213 wrote: 17/04/2024 16:27
drug_profi wrote: 17/04/2024 16:14 Ja manje trošim, ako ne mogu da podnesem. Imam najjeftiniji paket kablovske i to sa nekakvim popustom 12 mjeseci, i imam mobitel pretplatu za 15 maraka mjesečno. Toliko mi treba i toliko mi je dovoljno. Mobitel mi je star 4 i po godine. Računar je iz 2015.
Struja kad je poskupljivala, ja sam mijenjao uređaje. Prvo sve štedne sijalice, pa onda LED. kako je šta dotrajavalo, nisam kupovao najjeftinije novo već bolje, novi bojler sa boljom izolacijom i efikasnijim grijačem i zaštitom od kamenca, pa bolju glavu tuša koja bolje i efikasnije raspršuje vodu, pa bolju mašinu za suđe, bolju mašinu za veš, bolji šporet sa ventilacijskom pećnicom itd...

Struju sam nekad plaćao i po 80 maraka, sad je plaćam oko 55-60.
Prvom recenicom si sustinu objasnio. Firma koja ne moze da podnese pravila koja im je vlasnik nametnuo kao jedino rjesenje nudi pivecanje cijene proizvoda. Nista prilagodavanje datim okolnostima rezanje troskova i slicno.

Vrijedi na tržištu onoliko koliko su kupci (građani) spremni da plate.
Hakiz
Posts: 40585
Joined: 30/07/2015 20:01

#1705 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

aston_martin wrote: 17/04/2024 17:07
kakabanja213 wrote: 17/04/2024 16:27
drug_profi wrote: 17/04/2024 16:14 Ja manje trošim, ako ne mogu da podnesem. Imam najjeftiniji paket kablovske i to sa nekakvim popustom 12 mjeseci, i imam mobitel pretplatu za 15 maraka mjesečno. Toliko mi treba i toliko mi je dovoljno. Mobitel mi je star 4 i po godine. Računar je iz 2015.
Struja kad je poskupljivala, ja sam mijenjao uređaje. Prvo sve štedne sijalice, pa onda LED. kako je šta dotrajavalo, nisam kupovao najjeftinije novo već bolje, novi bojler sa boljom izolacijom i efikasnijim grijačem i zaštitom od kamenca, pa bolju glavu tuša koja bolje i efikasnije raspršuje vodu, pa bolju mašinu za suđe, bolju mašinu za veš, bolji šporet sa ventilacijskom pećnicom itd...

Struju sam nekad plaćao i po 80 maraka, sad je plaćam oko 55-60.
Prvom recenicom si sustinu objasnio. Firma koja ne moze da podnese pravila koja im je vlasnik nametnuo kao jedino rjesenje nudi pivecanje cijene proizvoda. Nista prilagodavanje datim okolnostima rezanje troskova i slicno.

Vrijedi na tržištu onoliko koliko je kupac spreman da plati. To je njihova mantra inače kad nešto poskupi.
Da. Vidjeli od naftaša.

Nafta 100 USD. Benzin 2 KM. Nafta sa 100 na 200. Benzin sa 2 na 4. Nafta sa 200 na 100. Benzin sa 4 na 3,50 neka bude 3.

Kada mogu naftaši, zašto ne bi mogla i elektroprivreda :lol:
zippoo87
Posts: 15714
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1706 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zippoo87 »

Upravo to...kada treba poskupiti,uvijek ima neko opravdanje a kada treba pojeftiniti,uvijek neki razlog zasto to ne moze,iako je par mjeseci prije moglo.

I za naftase...kada ja kazem da je ekstra profit,eto ovih iz naftnog lobija da mi kazu d anisam u pravu...jer kada se nafta kupuje,onda rafinerijska cijena ne igra ulogu,onda se ne ceka 15-20 dana da se nafta preradi,nego sutradan odmah ide nova cijena. Akada opadne barel,onda treba po mjesec i vise da se i priblizi staroj cijeni ili bude visa bar 5 kf.
A da ne pricamo o famoznim "starim zalihama"
:lol:
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1707 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by aston_martin »

Šta kukaju tako ako nisu sirotinja za tih 5 KM, ako već nema sirotinje u BiH, kako pričaju. Malo jedna milijarda, daj drugu. Preko leđa svih nas. Ako su oni sirotinja šta smo onda mi? Postoje sistemi koji ne trebaju taj ugalj pa nek idu onda na njega. To nek oni rješavaju, dužni su kao jedini proizvođač koji ima monopol. Jer kupci naprosto nemaju izbora pa da mogu prijeći na drugog proizvođača. Neko ko ima monopol ne može biti ugrožen. Kako su kupci krivi za njihove gubitke? Proizvođač nek rješava svoje probleme. Ako ne može nek ugasi poduzeće i nek dođe neko drugi ko što je Hakiz rekao. Ali ne može jer su napravili da su oni jedina firma na tržištu. To je ta zaostavština socijalističkog sistema. Koju nama spočitavaju kad hoćemo nešto.

Pa kaže promijeni proizvođača, nađi nekog drugog. :-)
kakabanja213
Posts: 2117
Joined: 10/12/2012 22:16

#1708 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kakabanja213 »

Ci-Nick wrote: 17/04/2024 16:49
kakabanja213 wrote: 17/04/2024 16:27
drug_profi wrote: 17/04/2024 16:14 Ja manje trošim, ako ne mogu da podnesem. Imam najjeftiniji paket kablovske i to sa nekakvim popustom 12 mjeseci, i imam mobitel pretplatu za 15 maraka mjesečno. Toliko mi treba i toliko mi je dovoljno. Mobitel mi je star 4 i po godine. Računar je iz 2015.
Struja kad je poskupljivala, ja sam mijenjao uređaje. Prvo sve štedne sijalice, pa onda LED. kako je šta dotrajavalo, nisam kupovao najjeftinije novo već bolje, novi bojler sa boljom izolacijom i efikasnijim grijačem i zaštitom od kamenca, pa bolju glavu tuša koja bolje i efikasnije raspršuje vodu, pa bolju mašinu za suđe, bolju mašinu za veš, bolji šporet sa ventilacijskom pećnicom itd...

Struju sam nekad plaćao i po 80 maraka, sad je plaćam oko 55-60.
Prvom recenicom si sustinu objasnio. Firma koja ne moze da podnese pravila koja im je vlasnik nametnuo kao jedino rjesenje nudi pivecanje cijene proizvoda. Nista prilagodavanje datim okolnostima rezanje troskova i slicno.
Da ti poklonim pekaru, ja ću ti dostavljati brašno po 2 marke po kg a ti ćeš meni isporučivati hljeb po marku po kg, pa eto ti osmisli kako do dobiti i kako do pozitivnog poslovanja. Primaj i otpustaj radnike kako zelis, rezi troskove kako zelis al samo ne diraj ova dva parametra. Ulaznu cijenu brasna i hljeba.
Sto ga pojednostavi i to samo kako tebi odgovara. Znaci das mi pekaru ali mi i das i polje zita i mlin za brasno. I to ne sa ciljem pravljenja nekog nevidjenog profita.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66343
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1709 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by _BataZiv_0809 »

Ci-Nick wrote: 17/04/2024 16:49
kakabanja213 wrote: 17/04/2024 16:27
drug_profi wrote: 17/04/2024 16:14 Ja manje trošim, ako ne mogu da podnesem. Imam najjeftiniji paket kablovske i to sa nekakvim popustom 12 mjeseci, i imam mobitel pretplatu za 15 maraka mjesečno. Toliko mi treba i toliko mi je dovoljno. Mobitel mi je star 4 i po godine. Računar je iz 2015.
Struja kad je poskupljivala, ja sam mijenjao uređaje. Prvo sve štedne sijalice, pa onda LED. kako je šta dotrajavalo, nisam kupovao najjeftinije novo već bolje, novi bojler sa boljom izolacijom i efikasnijim grijačem i zaštitom od kamenca, pa bolju glavu tuša koja bolje i efikasnije raspršuje vodu, pa bolju mašinu za suđe, bolju mašinu za veš, bolji šporet sa ventilacijskom pećnicom itd...

Struju sam nekad plaćao i po 80 maraka, sad je plaćam oko 55-60.
Prvom recenicom si sustinu objasnio. Firma koja ne moze da podnese pravila koja im je vlasnik nametnuo kao jedino rjesenje nudi pivecanje cijene proizvoda. Nista prilagodavanje datim okolnostima rezanje troskova i slicno.
Da ti poklonim pekaru, ja ću ti dostavljati brašno po 2 marke po kg a ti ćeš meni isporučivati hljeb po marku po kg, pa eto ti osmisli kako do dobiti i kako do pozitivnog poslovanja. Primaj i otpustaj radnike kako zelis, rezi troskove kako zelis al samo ne diraj ova dva parametra. Ulaznu cijenu brasna i hljeba.
A mozes hljeb izvozit po 50 KM.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1710 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by aston_martin »

Da je normalno kapitalističko tržište oni bi propali i došao bi neko drugi konkurentniji cijenom. I to je to.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2610
Joined: 18/03/2015 01:36

#1711 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Mea_parvitas »

Kako se samo provaljuju ovi sto su protiv poskupljenja... 😄

Ovaj kaze da je normalno kapitalisticko trziste... :lol: Svima je kralju vec i odobreno da trguju energijom, oko 50 je takvih pravnih lica, ali gle cuda, nema Boga da uvezu jeftinije, prodaju i zarade. Mogu samo uvesti po 100€ a onda vama znalcima prodavati za 20€ kad vam je ova od 40 skupa. Ali i to samo ponekad, nekad ce biti i 300€/MWh, jbg kapitalizam, ako nemas ti, ima susjed bogatiji od tebe da to plati. Ovako jadne cijene struje svi mogu placati. Jebeno odrzavanje zgrade isto kao i racun za struju, internet i tv duplo skuplji, trosak goriva mjesecni 200, 300 KM, odvoz smeca 7 KM, dodje lola kamionom pokupi i Bog te veselio. Imate li uopste predstavi kompleksnosti sistema i nacina proizvodnje struje, ocigledno je mislim da nemate blage veze, ali to vas ne sprijecava za iznosenjem svakakvih nebuloza ovdje.

Smanjite potrosnju i manje kukajte. Ja trosim 150 kWh mjesecno i nema poskupljenja. :(

Shvatite da konkurencije nema zato sto su cijene smijesne. Kad i AKO ikada EPBIH poveca cijene onda ce i takvi vrlo rado uletiti sa svojim ponudama, ovako znaju da u tom vrtu nema cvijeca, pa se okrecu profitabilnim biznisima.
Last edited by Mea_parvitas on 17/04/2024 17:59, edited 1 time in total.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1712 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by aston_martin »

To što moramo smanjiti potrošnju znači da imamo problem u sistemu. Zar ne smatraš da bi ga se trebalo riješiti i da je to primarni uzrok povećanja cijene?

P. S. Ne vidim da na zapadu nemaju da plate za struju. To znači da im je OK cjelokupno poslovanje i tržište.
Last edited by aston_martin on 17/04/2024 18:02, edited 1 time in total.
kakabanja213
Posts: 2117
Joined: 10/12/2012 22:16

#1713 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kakabanja213 »

Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 17:55 Kako se samo provaljuju ovi sto su protiv poskupljenja... 😄

Ovaj kaze da je normalno kapitalisticko trziste... :lol: Svima je kralju vec i odobreno da trguju energijom, oko 50 je takvih pravnih lica, ali gle cuda, nema Boga da uvezu jeftinije, prodaju i zarade. Mogu samo uvesti po 100€ a onda vama znalcima prodavati za 20€ kad vam je ova od 40 skupa.

Smanjite potrosnju i manje kukajte. Ja trosim 150 kWh mjesecno i nema poskupljenja. :(

Shvatite da konkurencije nema zato sto su cijene smijesne. Kad i AKO ikada EPBIH poveca cijene onda ce i takvi vrlo rado uletiti sa svojim ponudama, ovako znaju da u tom vrtu nema cvijeca, pa se okrecu profitabilnim biznisima.
Da zele nesto od tih ljudi (glasove), mozda bi i prodavali jeftinije nego sto placaju. A ti, "strucnjak"odes kod istog takvog i napravis mu gubitka 140 miliona, mislis li da bi uopste imao platu i radno mjesto.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2610
Joined: 18/03/2015 01:36

#1714 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Mea_parvitas »

Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1715 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by aston_martin »

Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:00 Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
Pa zar ne reče ti da nema uglja i to su na vijestima navodili kao glavni uzrok poskupljenja? U cijelom svijetu se reklamiraju obnovljivi izvori koji ne troše ugalj.

Šta je uzrok poskupljenja onda, reci? Vaša nesposobnost, pa rješavajte onda to ili propadajte. A ne preko nas građana koji nemamo izbora.
Last edited by aston_martin on 17/04/2024 18:08, edited 2 times in total.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2610
Joined: 18/03/2015 01:36

#1716 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Mea_parvitas »

kakabanja213 wrote: 17/04/2024 18:00
Da zele nesto od tih ljudi (glasove), mozda bi i prodavali jeftinije nego sto placaju. A ti, "strucnjak"odes kod istog takvog i napravis mu gubitka 140 miliona, mislis li da bi uopste imao platu i radno mjesto.
U kapitalistickom sistemu normalno da ne bi zadrzao radno mjesto AKO je do tebe, ako svoj posao nisi izvrsavao kako treba, ali ako je kao u ovom slucaju politicar bio taj koji je odlucivao po kojoj cijeni ce se kupovati ugalj i prodavati struja i sa kojom dobiti, onda radnik koji je svaki dan normalno upravljao tim postrojenjem 100% zasticen a budala koja nije povecala cijene ce da leti. Ovdje takvi lete svake 4 godine, bez odgovornosti za svoj nerad. Cijene su davnih dana trebale ici gore, svi raniji potezi su bili samo kupovina socijalnog mira, a danas se radi ono sto se trebalo prije najmanje 5 godina uraditi, pa ne kontam zasto to sad smeta kad ljudi rade svoj posao i vracaju firmu na stabilne noge, da ti sutra Hifa ne prosipa lafinu kao sa gorivom, da je nabavila ranije struju po 300€/Mwh i da je to vec sve ranije ugovoreno.
Hakiz
Posts: 40585
Joined: 30/07/2015 20:01

#1717 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:00 Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
Zbog mode. Slično kao organska hrana.

Evo, EU će diktatorskim metodama tjerati države na prelazak na električna vozila. Jer, ljudi shvatili da EV i nisu velika sreća i prestaju ih kupovati. A EU odlučio da izbaci SUS, pa će zavrnuti ruke državama da donesu propise koji će građane tjerati da kupe EV.

A kada kreneš puniti milione EV, šta će na to reći ovi koji se bune kada ljudi koriste struju za grijanje.

A koliko će onda struja biti skupa, kada naftaši, sa mentalitetom poskupljenja koji već imaju, uđu u posao ne samo električnih punionica za EV, nego i proizvodnju i distribuciju struje. Neće više prodavati benzin, preći će na struju.

Kakve će tek onda biti cijene :shock:

Zaplakat ćemo mi za komunistima i državnom kontrolom svega. Samo polako. Ali, bit će kasno, propast ćemo.

Vrijeme je da jedan asteroid, isti kao onaj za vrijeme dinosura, udari. Da resetuje.
Last edited by Hakiz on 17/04/2024 18:12, edited 1 time in total.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2610
Joined: 18/03/2015 01:36

#1718 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Mea_parvitas »

aston_martin wrote: 17/04/2024 18:03
Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:00 Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
Pa zar ne reče ti da nema uglja i to su na vijestima navodili kao glavni uzrok poskupljenja? U cijelom svijetu se reklamiraju obnovljivi izvori koji ne troše ugalj.

Šta je uzrok poskupljenja onda, reci? Vaša nesposobnost, pa rješavajte onda to ili propadajte. A ne preko nas građana koji nemamo izbora.
Pricali smo na prethodnim stranicama o istom. Vise je uzroka zbog cega je firma dosla tu gdje jeste, sve je vec i nabrojano, pa samo procitaj opet.
U cijelom svijetu moras imati fosilno gorivo kao stabilan izvor energije, obnovljivi sluze za peglanje.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2610
Joined: 18/03/2015 01:36

#1719 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Mea_parvitas »

Hakiz wrote: 17/04/2024 18:11
Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:00 Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
Zbog mode. Slično kao organska hrana.

Evo, EU će diktatorskim metodama tjerati države na prelazak na električna vozila. Jer, ljudi shvatili da EV i nisu velika sreća i prestaju ih kupovati. A EU odlučio da izbaci SUS, pa će zavrnuti ruke državama da donesu propise koji će građane tjerati da kupe EV.

A kada kreneš puniti milione EV, šta će na to reći ovi koji se bune kada ljudi koriste struju za grijanje.

A koliko će onda struja biti skupa, kada naftaši, sa mentalitetom poskupljenja koji već imaju, uđu u posao ne samo električnih punionica za EV, nego i proizvodnju i distribuciju struje. Neće više prodavati benzin, preći će na struju.

Kakve će tek onda biti cijene :shock:

Zaplakat ćemo mi za komunistima i državnom kontrolom svega. Samo polako. Ali, bit će kadno, propast ćemo.
Nije to nikakva moda, nego je struja SKUPA i tako privlacis musterije da kupe tvoj proizvod jer je dugorocno isplativiji zbog manje potrosnje. Isto tako i organska hrana je zdravija od one nakrkane aditivima, gmo hrane, itd.

EU ce donijeti takvo pravilo zbog zastite zdravlja i smanjenja emisija CO2, boli ga briga sto neko na socijali nema za elektricno auto od 100.000.

I vi onda, znajuci da ce to tako biti, navijate da sjebemo jedinu firmu koja nam se time bavi i da omogucimo Hifama da nam oni rokaju marze? Svaka cast...
kakabanja213
Posts: 2117
Joined: 10/12/2012 22:16

#1720 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kakabanja213 »

Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:06
kakabanja213 wrote: 17/04/2024 18:00
Da zele nesto od tih ljudi (glasove), mozda bi i prodavali jeftinije nego sto placaju. A ti, "strucnjak"odes kod istog takvog i napravis mu gubitka 140 miliona, mislis li da bi uopste imao platu i radno mjesto.
U kapitalistickom sistemu normalno da ne bi zadrzao radno mjesto AKO je do tebe, ako svoj posao nisi izvrsavao kako treba, ali ako je kao u ovom slucaju politicar bio taj koji je odlucivao po kojoj cijeni ce se kupovati ugalj i prodavati struja i sa kojom dobiti, onda radnik koji je svaki dan normalno upravljao tim postrojenjem 100% zasticen a budala koja nije povecala cijene ce da leti. Ovdje takvi lete svake 4 godine, bez odgovornosti za svoj nerad. Cijene su davnih dana trebale ici gore, svi raniji potezi su bili samo kupovina socijalnog mira, a danas se radi ono sto se trebalo prije najmanje 5 godina uraditi, pa ne kontam zasto to sad smeta kad ljudi rade svoj posao i vracaju firmu na stabilne noge, da ti sutra Hifa ne prosipa lafinu kao sa gorivom, da je nabavila ranije struju po 300€/Mwh i da je to vec sve ranije ugovoreno.
Znaci do vlasnika je. Vlasnik zeli da cijena bude onolika kolikom je drzi. Ima neku svoju racunicu. 90% radnila u toj firmi tu radi zato sto ste imali neke veze sa vlasnikom, da lu rodbinske, stranacke ili ste ga jednostavno pocastili kovertom. I sad po tebi neka budala koja nije podigla cijene kriva. Trzisna ekonomija??
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1721 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by aston_martin »

Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:12
aston_martin wrote: 17/04/2024 18:03
Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:00 Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
Pa zar ne reče ti da nema uglja i to su na vijestima navodili kao glavni uzrok poskupljenja? U cijelom svijetu se reklamiraju obnovljivi izvori koji ne troše ugalj.

Šta je uzrok poskupljenja onda, reci? Vaša nesposobnost, pa rješavajte onda to ili propadajte. A ne preko nas građana koji nemamo izbora.
U cijelom svijetu moras imati fosilno gorivo kao stabilan izvor energije, obnovljivi sluze za peglanje.
Znamo da to nije dugoročno održivo.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1722 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by aston_martin »

Hakiz wrote: 17/04/2024 18:11
Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:00 Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
Zbog mode. Slično kao organska hrana.

Evo, EU će diktatorskim metodama tjerati države na prelazak na električna vozila. Jer, ljudi shvatili da EV i nisu velika sreća i prestaju ih kupovati. A EU odlučio da izbaci SUS, pa će zavrnuti ruke državama da donesu propise koji će građane tjerati da kupe EV.

A kada kreneš puniti milione EV, šta će na to reći ovi koji se bune kada ljudi koriste struju za grijanje.

A koliko će onda struja biti skupa, kada naftaši, sa mentalitetom poskupljenja koji već imaju, uđu u posao ne samo električnih punionica za EV, nego i proizvodnju i distribuciju struje. Neće više prodavati benzin, preći će na struju.

Kakve će tek onda biti cijene :shock:

Zaplakat ćemo mi za komunistima i državnom kontrolom svega. Samo polako. Ali, bit će kasno, propast ćemo.

Vrijeme je da jedan asteroid, isti kao onaj za vrijeme dinosura, udari. Da resetuje.
To Zapadno tržište se trudi da obori cijenu EV. Dok ovdje traže opravdanje da je povećaju i to vide kao rješenje problema. Što dovodi to toga što se sad dešava, povećanje cijena i eventualne redukcije. Obavještavaju nas o tome stalno preko TV.
Last edited by aston_martin on 17/04/2024 18:24, edited 2 times in total.
kakabanja213
Posts: 2117
Joined: 10/12/2012 22:16

#1723 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kakabanja213 »

Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:16
Hakiz wrote: 17/04/2024 18:11
Mea_parvitas wrote: 17/04/2024 18:00 Kakav sad problem u sistemu. Sto se u cijelom svijetu reklamiraju energetske klase uredjaja, da bi ustedio, ili?
Zbog mode. Slično kao organska hrana.

Evo, EU će diktatorskim metodama tjerati države na prelazak na električna vozila. Jer, ljudi shvatili da EV i nisu velika sreća i prestaju ih kupovati. A EU odlučio da izbaci SUS, pa će zavrnuti ruke državama da donesu propise koji će građane tjerati da kupe EV.

A kada kreneš puniti milione EV, šta će na to reći ovi koji se bune kada ljudi koriste struju za grijanje.

A koliko će onda struja biti skupa, kada naftaši, sa mentalitetom poskupljenja koji već imaju, uđu u posao ne samo električnih punionica za EV, nego i proizvodnju i distribuciju struje. Neće više prodavati benzin, preći će na struju.

Kakve će tek onda biti cijene :shock:

Zaplakat ćemo mi za komunistima i državnom kontrolom svega. Samo polako. Ali, bit će kadno, propast ćemo.
Nije to nikakva moda, nego je struja SKUPA i tako privlacis musterije da kupe tvoj proizvod jer je dugorocno isplativiji zbog manje potrosnje. b

EU ce donijeti takvo pravilo zbog zastite zdravlja i smanjenja emisija CO2, boli ga briga sto neko na socijali nema za elektricno auto od 100.000.

I vi onda, znajuci da ce to tako biti, navijate da sjebemo jedinu firmu koja nam se time bavi i da omogucimo Hifama da nam oni rokaju marze? Svaka cast...
Aha, zato je prije 150 godina covjek zivotni vijek covjeka bio skoro duplo veci nego sada. Tada je bilo najvise GmO hrane.
Last edited by kakabanja213 on 17/04/2024 18:22, edited 1 time in total.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72181
Joined: 03/10/2011 20:11

#1724 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Chloe »

I?
Ima li šta dobro od Elektroprivrede? :oops:
User avatar
kabal1337
Posts: 8145
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1725 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by kabal1337 »

dzabe vi pisete kad su oni odlucili prije 3 mjeseca :lol:
Post Reply