Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#1 Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by funeral blues »

Zamolio bih za savjet ako je neko imao slično iskustvo..
Na adresu sam dobio ugovore o snadbijevanju elektricnom energijom koje je Elektriprivreda/Elektrodistribucija morala napraviti prema nalogu FERKA.
Stan sam kupio nedavno i u ugovoru je pisalo ime prethodne vlasnice. U dopisu koji je stigao zajedno sa ugovorima Elektriprivreda je naznačila da u slučaju da podaci ne odgovaraju stvarnom stanju, stvarni vlasnik stana je dužan da dostavi prave podatke kako bi mu se dostavili novi ugovori sa tacnim podacima. Pri tome je boldirano sljedeće: "Napominjemo da će promjena vlasnika biti urađena bez naknade, bez obzira na osnov za promjenu" pri čemu su kao moguce osnove naveli kupoprodaju, naslijeđivanje i još nekoliko varijanti.

Otišao sam u lokalnu podružnicu elektrodistribucije kako bih to završio, gdje sam jednoj totalno nezainteresovanoj gospodji prvo morao objašnjavati o kakvim se to ugovorima radi(?), a zatim mi je rečeno da se promjena vlasnika u slučaju kupoprodaje plaća. Kad sam dotičnoj pokazao boldirani tekst sa njihovog dokumenta, rekla mi je "Ne znam, nisam to ja pisala" :) Uzeo sam ugovore i otišao..Šta uraditi? Teško mi je povjerovati da bi ozbiljna firma kakva je Elektroprivreda pisala netačne informacije na hiljadama sličnih ugovora, a opet...kod nas je sve moguće :-)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by channel10 »

Koliko znam, ne naplacuje se promjena imena kupca el.energije. A sad gdje si ti bio :) i s kim si razgovarao, to stvarno ne znam.

Trebao si samo popuniti onaj formular koji su dobio uz racun i to predati. Zvali bi te za koji mjesec da dodjes potpisati ugovor i to bi bilo to. Sve dzaba.
funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#3 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by funeral blues »

Piše gore iznad gdje sam bio, ali specijalno za tebe evo još jednom: bio sam u odjeljenju lokalne Elektrodistribucije koje je eksplicitno navedeno u pristiglim dokumentima za bilo koji kontakt po ovom pitanju.
dance_mom
Posts: 87
Joined: 05/05/2014 08:53

#4 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by dance_mom »

funeral blues wrote:Piše gore iznad gdje sam bio, ali specijalno za tebe evo još jednom: bio sam u odjeljenju lokalne Elektrodistribucije koje je eksplicitno navedeno u pristiglim dokumentima za bilo koji kontakt po ovom pitanju.
imaš pp
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by channel10 »

funeral blues wrote:Piše gore iznad gdje sam bio, ali specijalno za tebe evo još jednom: bio sam u odjeljenju lokalne Elektrodistribucije koje je eksplicitno navedeno u pristiglim dokumentima za bilo koji kontakt po ovom pitanju.
Ne znam cemu ovakav post jer je gore ono bila sala, a ne provociranje. Sto se tice teme, opet ti kazem da si otisao na pogresno mjesto. Ti si bio na onom salteru gdje rade tehnicari koji rade prikljucke i vjerovatno si pitao kako da uradis prenos na tvoje ime i napravio kardinalnu gresku.

Elektroprivreda je u zadnjih godinu dvije dana uz racune slala i obrazac koji je morao biti popunjen i vracen EP gdje se upisuje ime i prezime stvarnog vlasnika prikljucka i to su svi morali popuniti i predati. Cak su se ti obrasci vise puta slali na istu adresu zbog bezobrazluka naseg naroda koji nije htio dostaviti trazene podatke. Znaci morao si imati taj obrazac, popuniti ga i predati u ED.
Ako poznajes ocitaca na tvom reonu, zamoli ga da ti donese jedan primjerak tog obrasca i neces ni feninga platiti.

PS. I ja sam prevodio na sebe (kupoprodaja nekretnine) i nikakvih problema nisam imao. Nisu mi trazili ni kupoprodajni ugovor, nista, samo popunio obrazac i zvali me nakon 2-3 mjeseca da potpisem ugovor.
alkishar
Posts: 18
Joined: 14/01/2011 19:46

#6 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by alkishar »

funeral blues wrote:Zamolio bih za savjet ako je neko imao slično iskustvo..
Na adresu sam dobio ugovore o snadbijevanju elektricnom energijom koje je Elektriprivreda/Elektrodistribucija morala napraviti prema nalogu FERKA.
Stan sam kupio nedavno i u ugovoru je pisalo ime prethodne vlasnice. U dopisu koji je stigao zajedno sa ugovorima Elektriprivreda je naznačila da u slučaju da podaci ne odgovaraju stvarnom stanju, stvarni vlasnik stana je dužan da dostavi prave podatke kako bi mu se dostavili novi ugovori sa tacnim podacima. Pri tome je boldirano sljedeće: "Napominjemo da će promjena vlasnika biti urađena bez naknade, bez obzira na osnov za promjenu" pri čemu su kao moguce osnove naveli kupoprodaju, naslijeđivanje i još nekoliko varijanti.

Otišao sam u lokalnu podružnicu elektrodistribucije kako bih to završio, gdje sam jednoj totalno nezainteresovanoj gospodji prvo morao objašnjavati o kakvim se to ugovorima radi(?), a zatim mi je rečeno da se promjena vlasnika u slučaju kupoprodaje plaća. Kad sam dotičnoj pokazao boldirani tekst sa njihovog dokumenta, rekla mi je "Ne znam, nisam to ja pisala" :) Uzeo sam ugovore i otišao..Šta uraditi? Teško mi je povjerovati da bi ozbiljna firma kakva je Elektroprivreda pisala netačne informacije na hiljadama sličnih ugovora, a opet...kod nas je sve moguće :-)
Ista stvar i kod mene. Iako sam donio popunjen obrazac sa novim podacima i potpisane ugovore nisu htjeli da prime. Kazu moras sa ugovorom u centralu kod socijalnog. Tamo su, nakon vise sati cekanja, unijeli nove podatke, a ko biva doci ce novi ugovor.
Medjutim juce stigla opomena na ime prijasnjeg vlasnika. Nisu oni jarane moj ni pogledali koje potpisao ugovor ili ne, izmijenio podatke ili ne, samo zaredali narodu opomene. Javašluk brate.
faca-ko-kaca
Posts: 52
Joined: 21/10/2002 00:00

#7 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by faca-ko-kaca »

Ista situacija i kod mene...ja nazvao i neka gospođa mi objasnila da je greška u pitanju te da pošaljem ugovore nazad poštom, a da ću dobiti nove na moje ime...to je bilo prije 10-tak dana...još ništa nisam dobio
Shon Phon
Posts: 81
Joined: 26/12/2012 08:33

#8 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by Shon Phon »

Ja nisam imao nikakvih problema kada sam mijenjao ime korisnika u bilo kojem preduzecu, pa ni JP Elektroprivreda. Odnio svoj ugovor i posljednji racun dole u glavnu zgradu, ljudi sve promijenili i nakon toga dobio ugovore da potpisem, koje sam predao u svoju najblizu poslovnicu, sve bez ikakvih problema.
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#9 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by van Basten »

i meni su poslali nekakvo upozorenje za ugovore, iako je riječ o novogradnji, prvi vlasnik, već 4 godine dobijam račune na svoje ime... ? Ne sjećam se da sam ikakve ugovore dobio na kućnu adresu ali sjećam se da mi je prošle godine tražena LK da prepišu neke podatke i tada mi je rečeno da je to zbog potpisivanja novih ugovora.
Sutra sam kontao sa ovom obavjesti da dignem frku... ne znam samo jeli to bolje na Ilidži ili odmah u kost na Socijalno?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#10 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by starii »

danas dobio ovaj ugovor..nisam potpisao nista a i ne kontam sto sad da ponovo potpisujem?! imal iko pametan da razjasni ovo?
User avatar
yoda82
Posts: 1607
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#11 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by yoda82 »

Shon Phon wrote:Ja nisam imao nikakvih problema kada sam mijenjao ime korisnika u bilo kojem preduzecu, pa ni JP Elektroprivreda. Odnio svoj ugovor i posljednji racun dole u glavnu zgradu, ljudi sve promijenili i nakon toga dobio ugovore da potpisem, koje sam predao u svoju najblizu poslovnicu, sve bez ikakvih problema.
I ja sam minenjaoime korisnika, i izvršili su to bez ikakve naknade.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#12 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by vjesticanametli »

eh evo imene.....prije par godina su navukli ljude da mjenjaju podatke bez naknade i kad su ljudi poceli dolaziti onda je receno bla bla prc 35 KM :evil: stajala u redu da predam za izmjenu kao sav posten svijet i cujem kako ljudima koji su navuceni traze pare hihihihi tad sam cak kontaktirala i hayat pa su napravili prilog o tome :D ja sam vlasnik stana vec 14 godina i nikada nisam promijenila podatke jer ne zelim da placam glupost izmjene imena i prezimena i pritiskanje hamše na enter.......
sinoc opet popunila ugovor sa podaci iz kupoprod. ug. od stana i danas idem da Him to baĆim tamo i doviĐŽenja :mrgreen:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#13 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by channel10 »

Zanimljivo je da svi kukaju, ali niko da kaze konkretno sta je dobio na adresu( sta tacno pise u dopisu) i na kraju niko da javi sta je bilo kad su ponovo otisli zbog tog dopisa.
funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#14 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by funeral blues »

channel10 wrote:Zanimljivo je da svi kukaju, ali niko da kaze konkretno sta je dobio na adresu( sta tacno pise u dopisu) i na kraju niko da javi sta je bilo kad su ponovo otisli zbog tog dopisa.
Pise u prvom postu, ali evo jos jednom:
- FERK nalozio da EP mora potpisati ugovore o isporuci el.energije sa svim kupcima
- EP poslala ugovore svim domacinstima sa podacima koje su imali u bazi podataka
- EP je uz ugovore dostavila napomenu kako ce se bez naknade vrsiti promjena ako podaci o vlasnicima nisu tacni, i to bez obzira na osnov za promjenu (kupoprodaja, nasljedstv, poklon,...)

Bio u el.distribuciji na socijalnom. Konacni info, zamislite: "To je nekad prije bilo da se ne plaća promjena u slučaju kupoprodaje. Promijenili su nam se propisi, ali ta napomena koja ide s ugovorima nije ažurirana. Računamo da oni koji su kupili stan imaju i te 23 KM naknade za promjenu" :-)

Sta covjek da radi kad ima izbor monopolisticka EP ili mrak? Platim i jos jednom pozelim da ne zivim u ovom cirkusu od drzave.
Ako ima neko kakve veze u nakoj od televizij, bilo bi zanimljivo napraviti jedan prilog o ovoj zajebanciji...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#15 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by channel10 »

Slicna situacija se desila mom prijatelju. Njemu sam rekao barem 5 puta sta da uradi i kako da uradi (isto sto sam i tebi gore napisao) i on se napravi pametan i ode u salter salu pravo onim tehnicarima i uzmu mu glat 20-30 KM za prevod. Nakon par dana on mene napada kako su mu uzeli pare za prevod i kako ja gluposti pricam. Eh rekoh jel pricam gluposti, hajde sad sa mnom. Odemo do naplatne sluzbe i predam onaj papir sto je svaki kupac dobio uz racun barem dva puta .

Napominjem da je i kod mene prevod zbog kupoprodaje nekretnine. Nakon 2-3 mjeseca me zovu da dodjem potpisati ugovor. Kraj price.

Znaci pravite gresku zato sto govorite da je bila kupoprodaja nekretnine i zato sto idete bez onog obrasca koji smo svi dobili, odnosno na kraju krajeva, placaju se greske kupca el. energije koji se vjerovatno pravio pametan kad je dobio onaj obrazac i bacio ga (nije ga odnio kad je trebao).
funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#16 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by funeral blues »

channel10 wrote:Slicna situacija se desila mom prijatelju. Njemu sam rekao barem 5 puta sta da uradi i kako da uradi (isto sto sam i tebi gore napisao) i on se napravi pametan i ode u salter salu pravo onim tehnicarima i uzmu mu glat 20-30 KM za prevod. Nakon par dana on mene napada kako su mu uzeli pare za prevod i kako ja gluposti pricam. Eh rekoh jel pricam gluposti, hajde sad sa mnom. Odemo do naplatne sluzbe i predam onaj papir sto je svaki kupac dobio uz racun barem dva puta .

Napominjem da je i kod mene prevod zbog kupoprodaje nekretnine. Nakon 2-3 mjeseca me zovu da dodjem potpisati ugovor. Kraj price.

Znaci pravite gresku zato sto govorite da je bila kupoprodaja nekretnine i zato sto idete bez onog obrasca koji smo svi dobili, odnosno na kraju krajeva, placaju se greske kupca el. energije koji se vjerovatno pravio pametan kad je dobio onaj obrazac i bacio ga (nije ga odnio kad je trebao).
Po svemu sudeci, to si ti radio nekad ranije dok se ovi nisu prekontali. Vidim da ne pominjes ni ugovore, vec samo taj neki formular koji si dobio dva puta. Ja sam u zadnje 3 godine, koliko sam vlasnik, dobijao samo racun, nikakav formular za promjenu. Prije mjesec-dva su stigli ugovori i mozes samo (pokusati) predati njih, nikakav formular kao sto kazes.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#17 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by channel10 »

funeral blues wrote:
channel10 wrote:Slicna situacija se desila mom prijatelju. Njemu sam rekao barem 5 puta sta da uradi i kako da uradi (isto sto sam i tebi gore napisao) i on se napravi pametan i ode u salter salu pravo onim tehnicarima i uzmu mu glat 20-30 KM za prevod. Nakon par dana on mene napada kako su mu uzeli pare za prevod i kako ja gluposti pricam. Eh rekoh jel pricam gluposti, hajde sad sa mnom. Odemo do naplatne sluzbe i predam onaj papir sto je svaki kupac dobio uz racun barem dva puta .

Napominjem da je i kod mene prevod zbog kupoprodaje nekretnine. Nakon 2-3 mjeseca me zovu da dodjem potpisati ugovor. Kraj price.

Znaci pravite gresku zato sto govorite da je bila kupoprodaja nekretnine i zato sto idete bez onog obrasca koji smo svi dobili, odnosno na kraju krajeva, placaju se greske kupca el. energije koji se vjerovatno pravio pametan kad je dobio onaj obrazac i bacio ga (nije ga odnio kad je trebao).
Po svemu sudeci, to si ti radio nekad ranije dok se ovi nisu prekontali. Vidim da ne pominjes ni ugovore, vec samo taj neki formular koji si dobio dva puta. Ja sam u zadnje 3 godine, koliko sam vlasnik, dobijao samo racun, nikakav formular za promjenu. Prije mjesec-dva su stigli ugovori i mozes samo (pokusati) predati njih, nikakav formular kao sto kazes.

Predao formular koji je svaki kupac el.energije dobio barem dva puta u zadnje dvije godine uz neki od racuna u tom periodu. Kupoprodaja nekretnine izvrsena prije nekih 15-ak mjeseci. Ja taj formular popunio i predao negdje pocetkom ove godine, a zvali me da potpisem ugovor tamo negdje u Martu, Aprilu. Niko mi nista nije trazio pored tog papira. Znaci predao ga u naplatnoj sluzbi (gdje one zene printaju racune). Inace ti obrasci su se mogli dati ocitacu brojila i na salteru gdje se placaju racuni.

Tebi su trazili ugovore o kupoprodaju i ko zna sta jos zato sto nisi donio taj papir koji su dijelili u zadnje 2 godine i zato sto si isao regularnim putem kako je uvijek bilo (preko zaposlenika koji radi na salteru za prikljucke, odnosno preko tehnicara za prikljucke).
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#18 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by vjesticanametli »

funeral blues wrote:
channel10 wrote:Zanimljivo je da svi kukaju, ali niko da kaze konkretno sta je dobio na adresu( sta tacno pise u dopisu) i na kraju niko da javi sta je bilo kad su ponovo otisli zbog tog dopisa.
Pise u prvom postu, ali evo jos jednom:
- FERK nalozio da EP mora potpisati ugovore o isporuci el.energije sa svim kupcima
- EP poslala ugovore svim domacinstima sa podacima koje su imali u bazi podataka
- EP je uz ugovore dostavila napomenu kako ce se bez naknade vrsiti promjena ako podaci o vlasnicima nisu tacni, i to bez obzira na osnov za promjenu (kupoprodaja, nasljedstv, poklon,...)

Bio u el.distribuciji na socijalnom. Konacni info, zamislite: "To je nekad prije bilo da se ne plaća promjena u slučaju kupoprodaje. Promijenili su nam se propisi, ali ta napomena koja ide s ugovorima nije ažurirana. Računamo da oni koji su kupili stan imaju i te 23 KM naknade za promjenu" :-)

Sta covjek da radi kad ima izbor monopolisticka EP ili mrak? Platim i jos jednom pozelim da ne zivim u ovom cirkusu od drzave.
Ako ima neko kakve veze u nakoj od televizij, bilo bi zanimljivo napraviti jedan prilog o ovoj zajebanciji...
pa ja nisam dala svoje podatke opet a hayat je pravio prilog o tome jer su tako i meni pricali price u EP prije ca. 2 godine ......stavljaj stare podatke i zdravo .........kakvo ba placanje :lol:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#19 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by Danguba »

Molim se Bogu da dodje konkurencija(a morat ce kad-tad). To sam im rekao u lice. Necu pitati posto je KW samo ''vama'' vise placati necu.

Teski monopolisti a svjesni su da niko nema izbora pa to koriste.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#20 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by channel10 »

Danguba wrote:Molim se Bogu da dodje konkurencija(a morat ce kad-tad). To sam im rekao u lice. Necu pitati posto je KW samo ''vama'' vise placati necu.

Teski monopolisti a svjesni su da niko nema izbora pa to koriste.
Od iduce godine pocinju igre. Ne moras dugo cekati :D
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#21 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by starii »

channel10 wrote:
Danguba wrote:Molim se Bogu da dodje konkurencija(a morat ce kad-tad). To sam im rekao u lice. Necu pitati posto je KW samo ''vama'' vise placati necu.

Teski monopolisti a svjesni su da niko nema izbora pa to koriste.
Od iduce godine pocinju igre. Ne moras dugo cekati :D
pa mozda oni zato zure da se potpise ugovor sa njima..ma ko ih j.... nek cekaju kad cu potpisati :D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#22 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by channel10 »

moze se raskinuti ugovor jer ti prijete iskljucivanjem sa mreze ukoliko ne dodjes potpisati ugovor...
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#23 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by Bluemore »

ima li neko savjet kako reklamirati racun elektroprivredi,
ima dva mjeseca zaracunavaju stavku stubisna rasvjeta po 16 i 12 KM po stanu....
prije je ta stavka bila zanemarivo mala par maraka.
zna li neko u cemu je kvaka?? je li obicna pljacka u pitanju??? :evil: :evil: :evil:

kada sam iz zvala imali su neku nebulozno objasnjenje kao sve je to u redu... ali na racunu se ne vidi zasrto je ta stavka za prosla dva mjeseca u tom iznosu....

ima li kakakv pravnik da mi da savjet, jer sam linijom manjeg otpora dva racuna izmirila na vrijeme. ipak bih da izvrsim reklamaciju jer u najmanju ruku ocekujem objasnjenje i korekciju, ovako mogu u nedogled...... :oops:
Naslovnica
Posts: 27899
Joined: 20/03/2013 15:38

#24 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by Naslovnica »

Neko vam krade stubišnu struju
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#25 Re: Elektroprivreda, ko je ovdje lud?

Post by Bluemore »

Naslovnica wrote:Neko vam krade stubišnu struju
kako se to moze utvrditi??

hmm a opet ako to radi kako moze potrositi malo manje od milje struje mjesecno??
Post Reply