Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#451 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dozer »

JThomas wrote:broj primalaca ubi, puno više nego pojedinačni iznosi. naravno, sa kim god pričaš on je taj koji je došao bez štele i koji stvarno radi :mrgreen: a u totalu, stotine i hiljade prekobrojnih.
Udjes u raznorazna ministarstva, u sobi 2 ili 3 radna mjesta i kompjutera, a njih sjedi 4-5-6...
S druge strane, udjes u neke ispostave tih ministarstava, tipa porezne uprave, i tamo imas prazne stolove i kompjutere. Nece niko na takva mjesta jer se tu mora raditi. Daj kakvo ministarstvo i nepostojeci referat gdje se nista ne mora raditi, jer tu zapravo ni nema posla za toliko ljudi.

Davno sam navodio primjer restorana u zgradi Parlamenta na M. Dvoru... Postoje 2 sefa restorana, koji imaju i svoje kancelarije (?!), imaju po jednog zamjenika, zajednicku sekretaricu, a onda iznad sebe i jos nekakva 2 sefa tog sektora... Dakle - 7 ljudi "vode" 1 restoran. I 4 od njih su iz RS (Pale i Sokolac).
I, nijedan nema neto platu ispod 1.500 (osim selretarice koja je, mislim, na 1.200 ili 1.300).

I onda se ljudi zakace za EP i pripadajuce firme i njihove plate... Pa, EP bar nesto radi, bar o necemu brine, pruzaju neku uslugu, a to je struja. Sigurno i tamo ima godmila uhljeba koji ne rade nista, to niko ne spori, isto kao i u BH Telekomu, ViK-u, Toplanama, raznim "Gasovima", itd., ali o cemu brinu ovi ostali na budzetima...?
Last edited by Dozer on 01/07/2019 10:10, edited 7 times in total.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#452 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by MarlboroGold »

JThomas wrote:broj primalaca ubi, puno više nego pojedinačni iznosi. naravno, sa kim god pričaš on je taj koji je došao bez štele i koji stvarno radi :mrgreen: a u totalu, stotine i hiljade prekobrojnih.
Samo ce reci da su sa stelom oni za koje ostali vec znaju da im tu rade otac, mati itd pa ne mogu sakriti :mrgreen:
sumirprimus
Posts: 80484
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#453 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by sumirprimus »

meni je bogami 300 mjesecno fina razlika i sad...
no ja sam sam sebi cudan. :D
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#454 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dozer »

:lol:
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#455 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by 512MB »

Dozer wrote:Mojne prnut :lol: :lol: :lol:
A znamo da je tvoj najveci. Ti si vani ;)
Ne bih ja ni ulazio u ring, samo ove plate po 4000 i 5000 netto sto ih nabraja mi zaista zvuci nevjerovatno za BiH i za pozicije bez neke pretjerane odgovornosti..

I da, plate ko plate, kolke god da su zena i djeca nadju nacin da se svede na nulu :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19139
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#456 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by mk ultra »

sumirprimus wrote:meni je bogami 300 mjesecno fina razlika i sad...
no ja sam sam sebi cudan. :D
ima razlike definitivno, ali na kraju kad se sabere, ništa... više magična psihologija e da mi je xxxx plata :mrgreen:
nit ćeš se obogatiti nit će ti faliti nešto
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#457 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dozer »

Bas tako po Gige :D

A ima ovdje tih plata po 4-5.000 i u realnom sektoru. Trgovina, strana zastupnistva, IT sektor i sl.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#458 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by 512MB »

Za IT sektor znam, al za ove inzinjerske plate u EP itd mi je cudno, onda mora da nema adekvatne robe na trzistu ili to niko ne kontrolise...
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#459 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Nivelacija »

Dozer wrote:
JThomas wrote:broj primalaca ubi, puno više nego pojedinačni iznosi. naravno, sa kim god pričaš on je taj koji je došao bez štele i koji stvarno radi :mrgreen: a u totalu, stotine i hiljade prekobrojnih.
Udjes u raznorazna ministarstva, u sobi 2 ili 3 radna mjesta i kompjutera, a njih sjedi 4-5-6...
S druge strane, udjes u neke ispostave tih ministarstava, tipa porezne uprave, i tamo imas prazne stolove i kompjutere. Nece niko na takva mjesta jer se tu mora raditi. Daj kakvo ministarstvo i nepostojeci referat gdje se nista ne mora raditi, jer tu zapravno ni nema posla za toliko ljudi.

Davno sam navodio primjer restorana u zgradi Parlamenta na M. Dvoru... Postoje 2 sefa restorana, koji imaju i svoje kancelarije (?!), imaju po jednog zamjenika, zajednicku sekretaricu, a onda iznad sebe i jos nekakva 2 sefa tog sektora... Dakle - 7 ljudi "vode" 1 restoran. I 4 od njih su iz RS (Pale i Sokolac).
I, nijedan nema neto platu ispod 1.500 (osim selretarice koja je, mislim, na 1.200 ili 1.300).

I onda se ljudi zakace za EP i pripadajuce firme i njihove plate... Pa, EP bar nesto radi, bar o necemu brine, pruzaju neku uslugu, a to je struja. Sigurno i tamo ima godmila uhljeba koji ne rade nista, to niko ne spori, isto kao i u BH Telekomu, ViK-u, Toplanama, raznim "Gasovima", itd., ali o cemu brinu ovi ostali na budzetima...?
Sarajevo i zivi od uhljeba. Dok se ZDK hvali jutros da je izvoz iz tog kantona 25 % cijele Federacije.
Umjesto nagrade za rad imaju jos duplo manji koefcijent pri raspodjeli tako da i ono sto proizvedu, pola ode na place takvih uhljeba po sarajevskim ministarstvima. Da ne govorim o smjehuriji da se na opstinu centar pise izvoz struje iz Federacije :-) itd

Sve dok je takav sistem dok kancelarijski stakor bez ucinka u Sarajevu ima 1500 KM platu koji drugi grdno zarade nema ovdje naprijed milimetra.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#460 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dozer »

Niko ne kontrolise. Tj. nije se kontrolisalo. Sad se k\o fol kontrolise, ali, kao i sve ovdje, i to je blasfemija.

@Nivelacija
Naravno da nema naprijed jer mi odavno jedemo sami sebe, tj. drzava "pojede" sve da bi odrzala svoje (ne)funkcionisanje i najveci adminsitrativni aparat u Evropi, ako ne i u svijetu, koji je, pored svega, apsolutno besmisleno i velik i skup.
I nije to samo u Sarajevu. Ovdje su drzavne institucije, pa radi toga ih je ovdje najvise, ali nije nista drugacije ni u jednom kantonu ili entitetu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#461 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by MarlboroGold »

Treba da se nađe neko ko će početi ukidati određena ministarstva i institucije koje ničemu ne služe osim da se iz budžeta izvlače pare i da sebi pune džepove i takve treba podržati... dakle ne ho-ruk sistemom da se ukida i prijeti, već argumentovano. Javno objaviti šta rade, kako djeluju i koja je svrha svakog ministarstva i takvih institucija i dati ocjenu da li su realno potrebni, pa sjesti za stol i početi dogovarati i ukidati jedno po jedno koje nije potrebno.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#462 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dozer »

Ma nema od toga nista ba.
Evo, prije neki dan su nesto u medijima spominjali neko ministarstvo (ili bi agencija, fakat se ne sjecam, nisam obracao paznju), gdje su zaposlena bukvalno 2 covjeka, a budzet je nekakav ogroman. I to, sta god da je, nema apsolutno nikakvih ni nadleznosti, ni odgovornosti. Neko je trazio da se ukine, a SDA, naravno, to nije dozvolila.

Logican zakljucak - to im sluzi samo i jedino za izvlacenje love iz budzeta, i nista vise. I ko zna koliko je takvih raznoraznih ublehaskih agencja, ministarstava, zavoda i sl. koji postoje samo da bi se kroz njih klepalo...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#463 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by MarlboroGold »

Svjestan sam da je teško provodivo upravo jer su takvi koje spominješ davno pustili svoje korijene, a mnogi koji su također moćni ne žele im se suprotstaviti jer bi stvarali neprijatelje i dovodili sebe i svoje porodice u opasnost. Takvih institucija, agencija čega već je koliko hoćeš.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#464 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by 512MB »

Moglo bi se kad bi se htjelo postepeno skidat broj uhljeba i ljudima placat neke prekvalifikacije, pa to bi masa ljudi pala na guzicu jer apsolutno ne zna nista produktivno radit. Trebalo bi sviju na resocijalizaciju poslat kao one burnout pacijente...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#465 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dozer »

Kakve prekvalifikacije da im se rade na racun drzave, kad ionako niko nema nikakve kvalifikacije ni da radi za drzavu...?
Iste kvalifikacije koje imaju da rade kao politicari mogu im posluziti i da rade u bransi - piljari, glumci, sportisti, ekonomisti, pravnici, kriminalisti, itd.

Nisu tamo KV i VKV majstori, pa da im treba prekvalifikacija....
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#466 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by xoklix »

512MB wrote:
Dozer wrote:Mojne prnut :lol: :lol: :lol:
A znamo da je tvoj najveci. Ti si vani ;)
Ne bih ja ni ulazio u ring, samo ove plate po 4000 i 5000 netto sto ih nabraja mi zaista zvuci nevjerovatno za BiH i za pozicije bez neke pretjerane odgovornosti..

I da, plate ko plate, kolke god da su zena i djeca nadju nacin da se svede na nulu :mrgreen:
Nisu tolike plate. Dozer je haker tamo neki :D
Bacio kost i sad zna svakog forumaša koji radi u EP :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#467 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by славянин »

Ukratko BH Telekom na kvadrat. :D
Dino79
Posts: 792
Joined: 05/02/2017 13:41

#468 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dino79 »

512MB wrote:Za IT sektor znam, al za ove inzinjerske plate u EP itd mi je cudno, onda mora da nema adekvatne robe na trzistu ili to niko ne kontrolise...
Ne zelim da podcijenjujem niciju struku ali kad elektricar sto spaja uticnice kutije šemira one ormare sa puno kablova znam sigurno izađe 1500-2000 KM platom i to neto a ima tri razreda srednje skole znaci zanat .
Zasto je cudno da inzinjerska plata bude duplo veca i to jos u drzavnoj firmi.?
Pa inzinjer se duplo vise skolovao i sigurno mu je i posao odgovorniji.
Ako majstor spoji pogresne zice nije ista odgovornos kao kad inzinjer zajebe neki projekat milionske vrijednosti.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#469 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by 512MB »

Dino79 wrote:
512MB wrote:Za IT sektor znam, al za ove inzinjerske plate u EP itd mi je cudno, onda mora da nema adekvatne robe na trzistu ili to niko ne kontrolise...
Ne zelim da podcijenjujem niciju struku ali kad elektricar sto spaja uticnice kutije šemira one ormare sa puno kablova znam sigurno izađe 1500-2000 KM platom i to neto a ima tri razreda srednje skole znaci zanat .
Zasto je cudno da inzinjerska plata bude duplo veca i to jos u drzavnoj firmi.?
Pa inzinjer se duplo vise skolovao i sigurno mu je i posao odgovorniji.
Ako majstor spoji pogresne zice nije ista odgovornos kao kad inzinjer zajebe neki projekat milionske vrijednosti.
Gdje elektricar 2 milje neto dobije? :mrgreen:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#470 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by allem_77 »

Dozer wrote:Moguce je i to. Valjda hoce da stignu moju platu. Bar na rijecima :lol: :lol:

Al' nece biti ni to, posto znam kolika mu je prijavljena plata :D
Da ovaj Dozer nije vidovit? :D
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#471 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by sabanss »

512MB wrote: Gdje elektricar 2 milje neto dobije? :mrgreen:
Nigdje, osim ako nije sam svoj gazda :D Onda može i preko :D
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#472 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by gidra »

sabanss wrote:
512MB wrote: Gdje elektricar 2 milje neto dobije? :mrgreen:
Nigdje, osim ako nije sam svoj gazda :D Onda može i preko :D
EP sa dežurama i prekovremenim + poneka radna subota, i ode fino iznad 2k KM neto sa TO i prevozom.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#473 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by 512MB »

gidra wrote:
sabanss wrote:
512MB wrote: Gdje elektricar 2 milje neto dobije? :mrgreen:
Nigdje, osim ako nije sam svoj gazda :D Onda može i preko :D
EP sa dežurama i prekovremenim + poneka radna subota, i ode fino iznad 2k KM neto sa TO i prevozom.
Eeh mogla bi bit i veca ta plata da pored prekovremenih i subota jos radi i nedeljama i praznicima :mrgreen:
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#474 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by gidra »

512MB wrote:
gidra wrote:
sabanss wrote: Nigdje, osim ako nije sam svoj gazda :D Onda može i preko :D
EP sa dežurama i prekovremenim + poneka radna subota, i ode fino iznad 2k KM neto sa TO i prevozom.
Eeh mogla bi bit i veca ta plata da pored prekovremenih i subota jos radi i nedeljama i praznicima :mrgreen:
pa padne dežura na nedjelju ili na praznik :D , ili te dispečer digne noću na kvar pa onda ide i noćna satnica. A kvarova vazda ima...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#475 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Dozer »

allem_77 wrote:
Dozer wrote:Moguce je i to. Valjda hoce da stignu moju platu. Bar na rijecima :lol: :lol:

Al' nece biti ni to, posto znam kolika mu je prijavljena plata :D
Da ovaj Dozer nije vidovit? :D
Nije. Samo zna ljude na pravim mjestima ;)
Post Reply