Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
BarbaDue
Posts: 63299
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#1 Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by BarbaDue »

To je bilo juče, zaustavi me poznanik na kafu i tako u priči dotakosmo se njegovog oca koji radi kao dispečer u Elektrodistribuciji.
Počela je priča tako da je njegov otac ljetuje na jadranu na koje ga je firma o svom trošku poslala. Pitam ga, to oni imaju neko
svoje odmaralište, odgovara ma jock, boravi u hotelu. Ja se već na to frapirao. Priča se dalje nastavlja i otkriva mi momak da je
njegovom ocu topli obrok 24 konvertibilne marke. Ja stao i ovako :shock: ga gledam, kaže radi četverobrigadno pa prema tome TO
mu iznosi 360 konvertibilnih maraka. Brate dragi to je nečija plata. Dečko mi reče da je plata njegovog oca oko 2 milje maraka, 500
i kusur mu se uplaćuje za penziju. Sitnoj buraniji se uplati po 190. Već sam se unervozio ali glumim pred momkom da mi nije krivo,
dok on dalje nastavlja priču. Kaže, prije nekog vremena je stari slavio 30 godina radnog staža i u to ime je na ruke dobio 3 milje maraka.
Ja opet :shock: , šta je ba on meni, to je ništa, prije par godina su mu nudili da ide u prijevremenu penziju sa otpremninom od 30.000,00 KM,
jer su mu kao ostale još dvije godine do penzije. Stari je kao odbio jer će svakako na kraju dobiti taj iznos a još je zdrav i može raditi, priča
momak i smješka se.

Ljudi moji dali je to moguće??? Imamo li se mi kao građani pravo buniti na ove činjenice???

P.S. možda je meni momak bacao bombe i lagao a možda i nije...!?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by O'zone »

Izuzev tog dijela za ljetovanje (Mada je vjerovatno) ostalo je sve sasvim OK.

A šta očekujete da rade za tri stoje :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa što mislite što se svi nogama i rukama bore da uđu i da rade u BHTelecomu i Elektroprivredi. Uhvatio si koku što nosi zlatna jaja i onda ih samo skupljaš :thumbup:

Čuj šta možemo mi uradit :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

E sad kontra pitanje. Sjedi i razmisli kako je onima u Ministarstvima. Savjetnicima, referentima za Ovo i Ono. Koje se tamo sve beneficije ubiru.

Čuj šta mi možemo uraditi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: E što me nasmija... a još bolje čudiš se tim podatcima.....ono a gdje ti živiš? Izvini al fakati moram pitat.
User avatar
staxx
Posts: 508
Joined: 09/02/2008 23:57

#3 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by staxx »

Farba te momak...

Moj otac radi u elektroprivredi, na relativno visopkoj poziciji... a bio je i dosta, dosta visocije...

elem, ima tu istine, a ima i farbanja...

dobija se za 30,40 godina staza neke premije - ali 30 hiljada.. LOL! :D
dobio moj stari prosle godine... podijeli sa 10 ;)

a i druge stvari ti je malo nafarbao vise nego sto jeste
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#4 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by friskyoreo »

Ne znam sta ti je to cudno, tako je u skoro svakoj uhljebnickoj firmi...
Evo ja imam komsiju, inspektor neki valjda. Lola ujutru ode na posao sa svojim autom, eto ga oko 10 -11 kuci sa sluzbenim. Presvuce se i onda vani nesto radi oko kuce, sunca se, zahebava. Oko 3 oblaci ponovo odijelo, sjeda u sluzbeno auto, ode. Vrati se opet sa svojim autom kuci i nastavi se zahebavat.
I tako skoro svaki dan.
Tako da nije ni cudo sto razno razni uhljebi ovdje na forumu pokusavaju prodati neku pricu, kao treba ostati u BiH, ovdje je dobro. Ili kritiku na racun nekog javnog preduzeca shvate kao licnu uvredu. I tata bi sine....
User avatar
staxx
Posts: 508
Joined: 09/02/2008 23:57

#5 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by staxx »

Također, topli obrok je 15KM :)
Ci-Nick
Posts: 5062
Joined: 15/03/2015 17:38

#6 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Ci-Nick »

A što bi lagao,.. to je "država za čovjeka".
Problem je samo što za državu nismo svi ljudi.
U svim javnim preduzećima i agencijama ( koje su još gore ) imaju visoke plaće, dobar topli obrok, dnevnice, regres, jubilarne nagrade, praznične nagrade ( za vjerske praznike), otpremnine, pomoć od par hiljada maraka kod smrtnog slučaja u porodici,...
Ljudi žive u drugom sistemu, oni ne poznaju kapitalizam !
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Truba »

ima i istine ali farba te lik
moj kolega priča uokolo levatima koji se nerviraju da je kupio doktorat da ne bi usto iz kreveta za manje od milje i pol ma nema
:D

i ti ljudi u telekomu i elektroprivredi ... manje od 0.1% pučanstva :D a svi znaju nekog ko tu radi :D
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#8 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by emmir1 »

Maksimalan topli obrok je 15 km, ali istina da uhljebi najviše vole elektrprivredu i bh telekom
frngla
Posts: 3148
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#9 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by frngla »

ljetovanje je laž, TO je laž... manje više te farba lik
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by gidra »

topli obrok je 15 KM to pomnoži sa radnim danima u mjesecu, tako je otprilike u svakoj državnoj firmi/instituciji. Neke firme na kantonalnom nivou imaju i veći TO od 15.
Za hotel te je slagao, ljetuje možda preko sindikata na rate i onda mu se kroz platu odbija.
Plata je ok, mislim taj iznos i dobije na ruke- plata oko 1300 KM, 300-330 topli, prevoz 53, sa obzirom da čovjek ima 30 godina radnog staža, na minuli ima isto oko 300 KM i eto ti u zbiru 2000 KM, plus je na poziciji dispečera gdje vjerovatno ima i noćni rad ali to se ubraja u platu...
pedeset
Posts: 574
Joined: 26/10/2014 14:11

#11 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by pedeset »

BarbaDue wrote:To je bilo juče, zaustavi me poznanik na kafu i tako u priči dotakosmo se njegovog oca koji radi kao dispečer u Elektrodistribuciji.
Počela je priča tako da je njegov otac ljetuje na jadranu na koje ga je firma o svom trošku poslala. Pitam ga, to oni imaju neko
svoje odmaralište, odgovara ma jock, boravi u hotelu. Ja se već na to frapirao. Priča se dalje nastavlja i otkriva mi momak da je
njegovom ocu topli obrok 24 konvertibilne marke. Ja stao i ovako :shock: ga gledam, kaže radi četverobrigadno pa prema tome TO
mu iznosi 360 konvertibilnih maraka. Brate dragi to je nečija plata. Dečko mi reče da je plata njegovog oca oko 2 milje maraka, 500
i kusur mu se uplaćuje za penziju. Sitnoj buraniji se uplati po 190. Već sam se unervozio ali glumim pred momkom da mi nije krivo,
dok on dalje nastavlja priču.
Kaže, prije nekog vremena je stari slavio 30 godina radnog staža i u to ime je na ruke dobio 3 milje maraka.
Ja opet :shock: , šta je ba on meni, to je ništa, prije par godina su mu nudili da ide u prijevremenu penziju sa otpremninom od 30.000,00 KM,
jer su mu kao ostale još dvije godine do penzije. Stari je kao odbio jer će svakako na kraju dobiti taj iznos a još je zdrav i može raditi, priča
momak i smješka se.

Ljudi moji dali je to moguće??? Imamo li se mi kao građani pravo buniti na ove činjenice???

P.S. možda je meni momak bacao bombe i lagao a možda i nije...!?
Ahahahah mora da je provalio da ti je krivo pa ti onda servirao maslanicu. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#12 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by gidra »

I ta otpremnina nije ništa strana, sa obzirom da je pred penziju i vjerovatno ne pridonosi u svom punom kapacitetu firmi, a pozicija dispečera je jedno od odgovornijih mjesta u radu elektrodistribucija i elektrana i sa aspekta poslovanja firme bolje mu je dati iznos na ruke od 30 hiljada nego u naredne 2 godine na plate preko 50-60k, čista ekonomska logika. To se zove podsticajna otpremnina za prijevremeni odlazak u penziju.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#13 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by dječak sa šibicama »

Farba te malo, rodica radi u EP u pravnoj sluzbi, njima je maksimalni topli obrok 15 km, ali vjeruj da ima veliku platu jer kod njih se obracunava taj koeficijent godina radnog staza, minuli rad, ne znam sad tacan sistem ali sto vise godina staza to vec plata.

Mislim da i za to ljetovanje ne govori istinu.

Ali dobijaju oni za svaki Bajram, Novu godinu, ova moja dobije i po 1000 km, cistacice dobiju 700. Plus sto dobiju i 13. platu, kad imaju dobru godinu iza sebe.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#14 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Pirija »

pa nije puno ni slagao
oni sto dijele racune imaju po 2500 KM platu...
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#15 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by colt »

dječak sa šibicama wrote:Farba te malo, rodica radi u EP u pravnoj sluzbi, njima je maksimalni topli obrok 15 km, ali vjeruj da ima veliku platu jer kod njih se obracunava taj koeficijent godina radnog staza, minuli rad, ne znam sad tacan sistem ali sto vise godina staza to vec plata.

Mislim da i za to ljetovanje ne govori istinu.

Ali dobijaju oni za svaki Bajram, Novu godinu, ova moja dobije i po 1000 km, cistacice dobiju 700. Plus sto dobiju i 13. platu, kad imaju dobru godinu iza sebe.
Nije istina ništa od boldiranog . .
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by dječak sa šibicama »

Ja eto, nije istina :D

Inace, ne mozes im nista, sve su to malo jaci uhljebi. Cak i ovi sto citaju struju.

Gore na vrhu sve stranacki ljudi, recimo sa mojom rodicom radi gospodja Dudakovic, zatim snaha generala Bahte i tako dalje. I rodica se, naravno, uvalila preko debele stele jos pred rat.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#17 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by hizo ramidovic »

BarbaDue wrote:
Ljudi moji dali je to moguće??? Imamo li se mi kao građani pravo buniti na ove činjenice???

P.S. možda je meni momak bacao bombe i lagao a možda i nije...!?
nebacati momak ni kake bombe jerje u ep od prilike tako stanje umene rodzak tamo radi godinama ima vruci obrok oko 25 km odpremnina oko 5000 al ito zavisi nakojoj si poziciji radijo plata oko 2500 km a ima srednju skolu itd al netrebase tome cudit jerje to firma ukojoj su zaposleni naj kvalitetniji strucnjaci koi su tuj dosli muko trpnim radom i zalaganje tako dasu him ta primanja realna i pomom misljenju trebalobi hin povecat saobzirom kolko ljudi radi i proizvode nam svima struje
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#18 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by colt »

.
Rizvan
Posts: 1271
Joined: 27/11/2013 09:25

#19 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Rizvan »

Elektroprivreda u Sarajevu uopšte nema svoje čistačice, unajmljuju ih od privatne firme.
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#20 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Ljakan »

Mozda lik ne gotivi starog pa plasira suplju,nebi li ga ko namlatio. :lol:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6744
Joined: 20/02/2013 14:14

#21 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Cherry-Cherry »

Pola istina, pola farbanje.
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#22 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by U-zap »

Ja ne znam u cemu je problem, moj otac radi u istoj firmi i otprilike je u istoj situaciji. Nedavno su mu ponudili 30k za prijevremenu penziju ali on nece jos uvijek da ide. Jedina razlika je ta sto nije imao nika placen godisnji, samo poslovna putovanja ali to se valjda i ocekuje. Sto se tice ostalih stvari otprilike su iste +-5%
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#23 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by mali_milojica »

BarbaDue wrote:To je bilo juče, zaustavi me poznanik na kafu i tako u priči dotakosmo se njegovog oca koji radi kao dispečer u Elektrodistribuciji.
Počela je priča tako da je njegov otac ljetuje na jadranu na koje ga je firma o svom trošku poslala. Pitam ga, to oni imaju neko
svoje odmaralište, odgovara ma jock, boravi u hotelu. Ja se već na to frapirao. Priča se dalje nastavlja i otkriva mi momak da je
njegovom ocu topli obrok 24 konvertibilne marke. Ja stao i ovako :shock: ga gledam, kaže radi četverobrigadno pa prema tome TO
mu iznosi 360 konvertibilnih maraka. Brate dragi to je nečija plata. Dečko mi reče da je plata njegovog oca oko 2 milje maraka, 500
i kusur mu se uplaćuje za penziju. Sitnoj buraniji se uplati po 190. Već sam se unervozio ali glumim pred momkom da mi nije krivo,
dok on dalje nastavlja priču. Kaže, prije nekog vremena je stari slavio 30 godina radnog staža i u to ime je na ruke dobio 3 milje maraka.
Ja opet :shock: , šta je ba on meni, to je ništa, prije par godina su mu nudili da ide u prijevremenu penziju sa otpremninom od 30.000,00 KM,
jer su mu kao ostale još dvije godine do penzije. Stari je kao odbio jer će svakako na kraju dobiti taj iznos a još je zdrav i može raditi, priča
momak i smješka se.

Ljudi moji dali je to moguće??? Imamo li se mi kao građani pravo buniti na ove činjenice???

P.S. možda je meni momak bacao bombe i lagao a možda i nije...!?
Od mog kuma otac radi u EP.
To za ljetovanje je suplja.
TO je 15 KM.
Za 30 godina rada je dobio 3 prosjecne plate u EP. Potrefilo mu se da je bio i regres + plata,taj mjesec mu je leglo oko 6000 KM.
Nedavno su dobili regres od blizu 1100 KM.
Za otpremninu je sve moguce,nije prvi put da neko dobije,to se redovno radi. Nedavno je od prijatelja otac otisao u penziju i dobio je 40k KM otpremnine. Energopetrol je u pitanju.
Ci-Nick
Posts: 5062
Joined: 15/03/2015 17:38

#24 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by Ci-Nick »

hizo ramidovic wrote: nebacati momak ni kake bombe jerje u ep od prilike tako stanje umene rodzak tamo radi godinama ima vruci obrok oko 25 km odpremnina oko 5000 al ito zavisi nakojoj si poziciji radijo plata oko 2500 km a ima srednju skolu itd al netrebase tome cudit jerje to firma ukojoj su zaposleni naj kvalitetniji strucnjaci koi su tuj dosli muko trpnim radom i zalaganje tako dasu him ta primanja realna i pomom misljenju trebalobi hin povecat saobzirom kolko ljudi radi i proizvode nam svima struje
Aferimti !
:lol: :lol: :lol:
misaoni
Posts: 154
Joined: 06/08/2011 18:54
Location: Sarajevo

#25 Re: Elektroprivreda BiH, nevjerovatna priča!!!

Post by misaoni »

Sve je to blizu istine, ali je tužno što je istina malo više.. pa recimo, ukoliko se EP na zada ozbiljno sa izgradnjom novih elektrana ODMAH, očekuje se nedostatak el.energije u narednih 5-10 godina, tj redukcije struje ili uvoz izvana.

Tako da je ova činjenica sa velikim prihodima žalosna i sa više strana (ne samo sa moralne).
Post Reply