Elektronske Zdravstvene knjižice

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Logovan
Posts: 94312
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#76 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Logovan »

mali_balon wrote:
shalla wrote:
mali_balon wrote:Ali i dalje se nece moci nista bez stare papirnate knjizice......bit ce ovo poput cips licne kad god hos u halu treba i ovjerena cips prijava ne starija od 6 mjeseci.....tako ce i ovo bit.....jer kako ce sestra vidjet jel potvrdjena knjizica ta ne jebe eletronski sistem ako nema pecat crno na bjelo
Meni rekoše da, da bih preuzeo tu elektronsku, moram ponijeti LK, staru zdravstvenu i 2 KM. Jel stara zdravstvena ide samo na pokaz ili je oni uzimaju sebi?
Ne daj staru ni pod razno jer ces kod doktora uz novu i staru morati pokazati.
Obje se moraju nositi? :-) Pa zar nije logičnije da nam bude lakše sa ovom elektronskom, a ne da nam bude teže.
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#77 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by radiša »

Ma zajebava te cuj obadvije da nosis kod doktora :lol:
Isto da ti je reko da stari pasos sa novim moras pokazat na granici,nidje veze,cemu novo ako ces nosat i staro.

E sad jedino da ovi nasi specijalci nisu jos nabavili aparaturu po domovima zdravlja pa radi toga ali inace nema logike.
Last edited by radiša on 03/02/2017 10:12, edited 1 time in total.
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#78 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by The BEN10 »

Samo obje pod mišku jarane! :-D
User avatar
Logovan
Posts: 94312
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#79 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Logovan »

:lol: :lol: Ma kontam ozbiljan, u ovoj državi ionako nas iznenađuju raznim glupostima, pa rekoh da opet nije nešto. :-) :lol:
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#80 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by radiša »

jedino da ovi nasi, sto je vrlo moguce, nemaju uopste aparaturu za te elektronske po domovima zdravlja i to jos sve povezano pa radi toga,sto me nebi cudilo.u ostalom valjda oni znaju, nece ti uzet zdravstvenu ako znaju da to jos nisu napravili.
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#81 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by shalla »

radiša wrote:jedino da ovi nasi, sto je vrlo moguce, nemaju uopste aparaturu za te elektronske po domovima zdravlja i to jos sve povezano pa radi toga,sto me nebi cudilo.u ostalom valjda oni znaju, nece ti uzet zdravstvenu ako znaju da to jos nisu napravili.
A jbg piše u novinama da su postavljeni čitaći u sve ambulante/domove zdravlja, valjda ne bi kretali sa ovim bez da su to uradili...
A doduše, ko da bi me iznenadilo :mrgreen:
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#82 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by mali_balon »

Logovan wrote:
mali_balon wrote: Ne daj staru ni pod razno jer ces kod doktora uz novu i staru morati pokazati.
Obje se moraju nositi? :-) Pa zar nije logičnije da nam bude lakše sa ovom elektronskom, a ne da nam bude teže.
Ne zezam ozbiljno govorim...izvlaka je da je to sve jos u eksperimentalnoj fazi i moglo bi doci do potesooca pa ne bi bilo lose imati i staru knjizicu.......
Ako cemo nekom logikom uz licnu nam ne bi trebala cips prijava jeltako......ali jok vazda treba i to ne starija od 6 mjeseci.....pajel
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#83 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by ho oponopono »

...naoružajte se strpljenjem...jer sistem pada...a što smo se uvezali jebote...:gunjastajl:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#84 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Thorgerson »

Kad mi trazi cips ne stariji od 6 mjeseci, dodje mi da odem do prve bandere i objesim se. Nije mi jasno u sta oni skrhaju tolike milione od licnih karata i vozackih.

20 KM je obicna kartica, a vrijednost izrade iste ne kosta mozda ni 30-ak feninga.

Evo sad ove kartice 2 KM. Pa jbt 400.000 kartica x 2 = haman milion maraka.

Za taj novac mozes uvezati boga alaha. :-)
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#85 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Truba »

čini mi se da su na ovo u britanji potrošene grdne pare od 6 milijardi
i na kraju niš nije bilo
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#86 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by hizo ramidovic »

pasvadze usvjetu sistem pane kase natovari puno ljudi koisu brez posleni pase igraju sutiem karticama
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#87 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by walk_M-A-N »

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/46 ... araka.html
Nakon blamaže sa novim elektronskim zdravstvenim karticama, čiju je podjelu građanima Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZO KS) morao naprasno obustaviti zbog "tehničke greške", to jest pogrešno odštampanog grba Kantona, postavlja se pitanje hoće li iko snositi odgovornost za ovaj propust?
Po medijima bliskim Sda, kriv je valjda samo federalni Sbb ministar, a njihov direktor zavoda nije nizašta, ni za pogrešnu štampu, ni tehničku grešku od milion i po, ni objavu spiskova, a naravno ni što su ove kartice u stvari nepotrebne.
User avatar
Better Man
Posts: 16746
Joined: 01/10/2006 20:10

#88 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Better Man »

walk_M-A-N wrote:https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/46 ... araka.html
Nakon blamaže sa novim elektronskim zdravstvenim karticama, čiju je podjelu građanima Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZO KS) morao naprasno obustaviti zbog "tehničke greške", to jest pogrešno odštampanog grba Kantona, postavlja se pitanje hoće li iko snositi odgovornost za ovaj propust?
Po medijima bliskim Sda, kriv je valjda samo federalni Sbb ministar, a njihov direktor zavoda nije nizašta, ni za pogrešnu štampu, ni tehničku grešku od milion i po, ni objavu spiskova, a naravno ni što su ove kartice u stvari nepotrebne.
Taj ministar je iz HDZ-a.
User avatar
Rossonero86
Posts: 283
Joined: 24/03/2014 10:35
Location: Ilidža

#89 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Rossonero86 »

Jel mi moze neko reci gdje je spisak ? otvorim stranicu zavoda ali apsolutno nigdje ne mogu naci spisak sa osobama kojima su napravljene :?
User avatar
Rossonero86
Posts: 283
Joined: 24/03/2014 10:35
Location: Ilidža

#90 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Rossonero86 »

Otvorim ovo gdje sam gledao ranije ali na bilo koje slovo da kliknem izbaci error

https://www.fokus.ba/vijesti/bih/spisak ... je/612243/
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#91 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by didgeridoo »

Uklonili su spisak zbog zastite o privatnosti podataka.
User avatar
Rossonero86
Posts: 283
Joined: 24/03/2014 10:35
Location: Ilidža

#92 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Rossonero86 »

didgeridoo wrote:Uklonili su spisak zbog zastite o privatnosti podataka.
znaci jedini nacin da saznamo sad je li napravljena jeste da odemo i licno pitamo? :-)
User avatar
Logovan
Posts: 94312
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#93 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Logovan »

Rossonero86 wrote:
didgeridoo wrote:Uklonili su spisak zbog zastite o privatnosti podataka.
znaci jedini nacin da saznamo sad je li napravljena jeste da odemo i licno pitamo? :-)
Hajde šta fali prošetati svake sedmice po jednom i provjeriti. :oops:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#94 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by DaffyDuck »

Nisu samo uklonili spisak, vec su ih prestali izdavat zbog grba kantona. :skoljka:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#95 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by KB9 »

nema elektronskih knjizica, popunili smo postojeci disk i mjesta na serveru :cry:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#96 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by walk_M-A-N »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/izdavan ... /170503050

Turković upravlja, Stranka zadovoljna, Konaković ne vidi problem, niti ga smije vidjeti.
Mediji i opozicija ništa ne pitaju, sve u redu, sve po planu kojeg niko nije vidio.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#97 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by walk_M-A-N »

E i ovaj Klix pravda svim silama ZZO, ispada da sve ide kao podmazano. Još sa mikroprocesorom na čipu koji čuva podatke, šta god to značilo.
za razliku od stare zdravstvene knjižice, elektronska ima mikroprocesor na čipu koji može sačuvati i prenijeti podatke.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/pocela- ... /170707029
gladijajator: ...hoce li iko odgovarati zbog takve greske i pronevjere tolikog novca???
Orwell: Ovo je bila GRESKA ZZO a ne izvodjaca/stamparije kako su se iz ZZO vadili i prali odgovornost sa sebe!!!
Zasto ZZO direktor i drugi odgovorni za ovaj projekt ne odgovaraju za DESETINE HILJADA KM BACENIH U VODU???
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#98 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by R A V E N »

Ne.

Preferiram da sačuvam zdravlje, da smanjim rizik od dijabetesa ne trošeći baklavu u količinama reda petakilograma i da ulazim u što manje deal-ova sa državom.

Ako već treba da se liječim, ići ću kod privatnika jer je usluga kvalitetnija. Ponesem nalaze na prenosnoj memoriji i
ako je moguće, tro-crypt-ujem ih sa AES-om-256.

Image
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#99 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by walk_M-A-N »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/za-elek ... /180122033
Na 411.420 elektronskih zdravstvenih kartica u Kantonu Sarajevo potrošeno je 263.250 KM. Iako su zamišljene kao olakšica i ljekarima i osiguranicima, stvarnost je potpuno drugačija. Dok iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS tvrde da osiguranicima uz karticu ne treba stara knjižica, situacija na terenu govori da ona još uvijek nije za otpad.
"Do sada je podijeljeno 80.000 kartica. S obzirom na to da su za sve aktivne osiguranike odštampane kartice koje su dostavljene poslovnicama prebivališta osiguranika, na osiguranicima je kada će ih preuzeti. Uvođenjem EZK omogućena je bolja i sigurnija razmjena medicinskih podataka među ljekarima. Prednost ovih kartica je u efikasnijem naručivanju pacijenata, prijenosu podataka u zdravstvenom sistemu te izdavanju elektronskog recepta. Također, jedna od prednosti je i ta da pacijenti mogu koristiti usluge zdravstvenih ustanova i apoteka bez potrebe ovjeravanja zdravstvene knjižice svaki mjesec, što će odmah smanjiti nepotrebne gužve u ispostavama ZZOKS. Osiguranici kojima ne budu uplaćeni doprinosi za zdravstveno osiguranje neće imati pravo na zdravstvenu zaštitu, što znači da će službe unutar zavoda vršiti kontrolu uplata i elektronski produžavati ili blokirati kartice", kazali su za Klix.ba iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS.
Sa zavodom i međusobno, tvrde, uvezani su JU Dom zdravlja, kompletna porodična medicina i konsultativno specijalističke službe, Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš", Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć, sve ugovorne apoteke ZZOKS, sve ustanove koje pružaju usluge porodične medicine, Zavod za zaštitu žena i materinstva centralni objekt i Hadžići. Svaka od ovih ustanova ima sistem za očitavanje elektronskih kartica. Tako tvrde iz ZZOKS. S druge strane, građani tvrde da su uz kartice još uvijek potrebne i stare knjižice.
"Prilikom dolaska u Dom zdravlja Kumrovec sestri na kartoteci sam dala elektronsku karticu, ali ona ju je samo bacila pred mene i kazala da joj kartica ništa ne znači", kazala nam je čitateljka (ime poznato redakciji).
Ista je situacija i u apotekama, gdje nije moguće uzeti lijekove ukoliko uz karticu nemate knjižicu.
"Prilikom uzimanja redovne terapije mom ocu svaki put uz karticu traže i staru knjižicu", kazala nam je čitateljka (ime poznato redakciji).
Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu knjižica je potrebna jer, kako nam je rečeno, uvidom u elektronsku karticu nije moguće utvrditi da li je kartica ovjerena, iako svaka traje pet godina. Međutim, ukoliko imate elektronsku karticu i odete u Zavod zdravstvenog osiguranja KS s namjerom da ovjerite staru knjižicu, reći će vam da vam ona nije potrebna.
"Izgubio sam djetetovu zdravstvenu knjižicu i iako ima karticu otišao sam u ZZOKS s namjerom da kupim novu knjižicu, upravo zbog toga što sam od dosta ljudi čuo da je ona i dalje potrebna. Međutim, tamo su mi rekli da je dovoljna kartica, odnosno da nema potrebe za starom knjižicom", tvrdi čitatelj A. Z.
Također, uposlenici domova zdravlja u KS tvrde da situaciju otežava to što elektronske kartice ne sadrže ime oca i adresu stanovanja osiguranika, što im otežava identifikaciju u slučaju pojave imena i prezimena karakterističnih za ovo podneblje, kao i općinu kojoj osiguranik pripada.
"U KS, naprimjer, može biti 20 Edina Hadžića i mi smo ih prije mogli razlikovati prema imenu oca i adresi stanovanja, a sada to nije moguće. Drugi problem je što osiguranik iz općine Centar može zdravstvenu uslugu tražiti u općini Ilidža jer veliki broj ljudi još uvijek nije donio odluku o izboru ljekara porodične medicine, a na karticama nema adrese stanovanja pa samim tim ni općine", ističu uposlenici sarajevskih domova zdravlja.
U prilog ovoj priči ne ide činjenica da svaka kartica sadrži jedinstveni matični broj osiguranika na osnovu kojeg bi se, nakon učitavanja kartice, u sistemu trebali pojaviti svi potrebni podaci. Međutim, iz domova zdravlja ističu da postoji problem u softveru koji su zdravstvene ustanove dobile, a koji ne ažurira podatke tako da se nerijetko dešava da osiguraniku koji je godinama u penziji u sistemu stoji da je još uvijek u radnom odnosu.
Iako bi sve trebalo funkcionisati besprijekorno, čini se kako je ovo samo još jedna potvrda da ZZOKS nije bio spreman za ovakvu vrstu modernizacije ili joj pristupio ne razmotrivši sve ključne mogućnosti i ne razmišljajući o mogućim propustima.
Podsjećamo, prošle godine je 20.000 kartica povučeno i izrađene su nove zbog pogrešno odštampanog grba KS.
Cilj da se i ljekarima i osiguranicima omogući bolje, jednostavnije i brže pružanje, odnosno korištenje zdravstvenih usluga je bez sumnje bio odličan, ali stotine hiljada maraka nije smjelo biti potrošeno prije nego što se utvrdi da će sve funkcionisati onako kako je i zamišljeno, tako da u ovom slučaju cilj, nažalost, ne može opravdati potrošena
Kakva neogovornost, površnost, amaterizam i neznanje.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#100 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by JThomas »

u drugoj fazi će to biti u redu. kao što će u drugoj fazi reformske agende početi rasterećenje privrede od nameta.
Post Reply