Elektronske Zdravstvene knjižice

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#101 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Logovan »

Samo sam naslov pročitao, nemam volje čitati članak. :(
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#102 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Opal_89 »

Na kojem vidljivom mjestu ce stajati podaci o krvnoj grupi, je li osoba alergicna na pencilin, je li ovisna o inzulinu? To su podaci koji bi trebali biti vidljivi za ne daj Boze, nece svi nositi skener u dzepu. I nije tacno da su opremljeni svi domovi zdravlja, na zadnji pregled kod doktora sam morala pored svoje knjizice ponijeti staru knjizicu jer sestri za pet godina nije naumpalo da prepise neke podatke u novu.

Druga stvar, sta ce sad raditi oni na salterima sto su ovjeravali knjizice?

Pa za taj novac sto su ga bacili za izradu novih kartica jeftinije im je bilo promijeniti izgled grba Kantona :roll:
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#103 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Daryl Dixon »

pa nije abuzemze dede mi pa da cekam godinu i pol dana na knjizicu :-)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#104 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by VladaFBiH »

Opal_89 wrote:Na kojem vidljivom mjestu ce stajati podaci o krvnoj grupi, je li osoba alergicna na pencilin, je li ovisna o inzulinu? To su podaci koji bi trebali biti vidljivi za ne daj Boze, nece svi nositi skener u dzepu. I nije tacno da su opremljeni svi domovi zdravlja, na zadnji pregled kod doktora sam morala pored svoje knjizice ponijeti staru knjizicu jer sestri za pet godina nije naumpalo da prepise neke podatke u novu.
ček, ti nosaš uvijek zdravstvenu sa sobom?! ne znam kakva je i sada korist od podataka u istoj kada je svima u nekoj ladici kod kuće...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#105 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by VladaFBiH »

Rossonero86 wrote:
didgeridoo wrote:Uklonili su spisak zbog zastite o privatnosti podataka.
znaci jedini nacin da saznamo sad je li napravljena jeste da odemo i licno pitamo? :-)
kada dođeš da je ovjeriš fino ti kažu da je izrađena i pitaju te da li želiš da daš 2KM za novu...
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#106 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Opal_89 »

VladaFBiH wrote:
Opal_89 wrote:Na kojem vidljivom mjestu ce stajati podaci o krvnoj grupi, je li osoba alergicna na pencilin, je li ovisna o inzulinu? To su podaci koji bi trebali biti vidljivi za ne daj Boze, nece svi nositi skener u dzepu. I nije tacno da su opremljeni svi domovi zdravlja, na zadnji pregled kod doktora sam morala pored svoje knjizice ponijeti staru knjizicu jer sestri za pet godina nije naumpalo da prepise neke podatke u novu.
ček, ti nosaš uvijek zdravstvenu sa sobom?! ne znam kakva je i sada korist od podataka u istoj kada je svima u nekoj ladici kod kuće...
Da, uvijek. I svoju i djetetovu. Tako cu morati dok mi ne ugrade cip u rucni zglob ili vrat, onda ce biti lakse.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#107 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by VladaFBiH »

Opal_89 wrote:
VladaFBiH wrote: ček, ti nosaš uvijek zdravstvenu sa sobom?! ne znam kakva je i sada korist od podataka u istoj kada je svima u nekoj ladici kod kuće...
Da, uvijek. I svoju i djetetovu. Tako cu morati dok mi ne ugrade cip u rucni zglob ili vrat, onda ce biti lakse.
iskreno - svaka čast... ja svoju tražim pola sata kad mi zatreba i uvijek je neovjerena (zato mi je draga ova elektronska :) )
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#108 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by bumerangss »

Nemogu da nadjem koje kategorije su oslobodjene placanja 2 KM za novu elektronsku knjizicu?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#109 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Thorgerson »

Ma ovo je isto kao i sa novim LK. Izvadis novu LK i ono tebi opet trazi cips, trazi ti rodni list, trazi ti... :-)

Daj mi jednu karticu i uvezi mi sve tu. To je valjda bila poenta novih LK. Evo sta je npr poenta vozacke?! A sta LK? Zasto se na LK nije moglo sve staviti kao sto rade normalne zemlje. Ili sve na vozacku.

Zato sto onda oni ne ubirali 60+20 KM ili koliko vec da ti izradi 2 obicne kartice, cija izrada ne kosta vise od 0,5KM (ako i toliko). Znaci oni su tu odmah dobri 75 KM min. 70 x evo sa milion ljudi to je 70 miliona KM NI ZA STA.

Napravi jednu ID i na nju natrpaj sve kodove, cipove, sve u nju ugradi. Nek mi to bude i licna, vozacka, zdravstvena. Il nebitno ako to ne znaju onda mi daj da sve fercera bez problema.

Ali ovdje je problem sto bagra nije navikla na nove tehnologije, odupiru se tome. I plus sto odose glasovi pa ni strankama na vlasti nije to fazon. Sto je i shvatljivo jer jedan dobar softver i 2 ljudi koji ce ga odrzavati i raditi na njemu moze zamjeniti 2.000 salterusa koje ti ubadaju ime i prezime sa ona dva prsta 5 minuta.

Ovo se trebalo uvesti prije 20 godina. Ne sad. Cuj hej imas nekakvu knjizicu i ides u nekakvu prostoriju guzvas se svako 3-4 mjeseca da ti neko stavi pecat. Ooooj jebem ti sta smo mi bogu skrivili pa se rodismo ovdje. :cry:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#110 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by walk_M-A-N »

Ja je nemam. Hoće li doći na kućnu adresu ili trebam otići da je tražim bez obavijesti?
Je li i dalje treba nositi i papirnu i ovu fol elektronsku?
Šta,je sa dodatnim informacijama o krvnoj grupi, alergijama, primitku vakcina?
Biće sve samo ne sa ovom karticom?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#111 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by travar »

walk_M-A-N wrote:Ja je nemam. Hoće li doći na kućnu adresu ili trebam otići da je tražim bez obavijesti?
Je li i dalje treba nositi i papirnu i ovu fol elektronsku?
Šta,je sa dodatnim informacijama o krvnoj grupi, alergijama, primitku vakcina?
Biće sve samo ne sa ovom karticom?
Ja sam svoju morao lično podići (nije došla na adresu), samo moraš otići da privjeriš je li gotova.
Stara ti još treba (meni je trebala), jer na novoj nema adrese stanovanja.
Ove ostale podatke, koliko sam primjetio, nemaš na kartici, ali na njoj imaš bar code (matični broj) i QR code (svi podaci koje vidiš i na samoj kartici i još nekakav string koji nemam pojma šta je).
Uglavnom, barebones kartica s jako lošom kvalitetom printanja (pored ostalog) i ništa na njoj nemaš što nisi imao na staroj knjižici.

Dobra stvar što više ne moram ovjeravati knjižicu.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#112 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by O'zone »

Gdje god odeš još uvijek traže staru...nemaju skenere, nemaju sistem, nemaju.....
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#113 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by walk_M-A-N »

https://faktor.ba/vijest/tuzlanski-kant ... ica-296721
Izrada elektronskih knjižica je potpuno besplatna, jer je izbjegnuto njihovo štampanje, odnosno kod ljekarskih pregleda i zdravstvenih usluga koristit će se jedan od identifikacionih dokumenata.
Pomoćnik direktora za IT sistem ZZO TK Emir Alibašić istakao je da u slučaju da su se opredijelili za printanje elektronskih legitimacija kao u drugim kantonima, takav projekt bi koštao oko četiri miliona maraka što bi zahtijevalo od svakog osiguranog lica dodatne troškove.
Bravo Tuzla.
„Neki kantoni“ kao Sarajevo imaju viška miliona za rasipanje pa štampaju plastične kartice i to dva puta.
Promašaj, skandal, odgovornost..ništa od toga.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#114 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by O'zone »

Ma elektronska knjižica je karina!

Daj dvije marke i evo ti komad plastike ali još uvijek moraš imati ovjerenu papirnu knjižicu jer Bože moj nisu još sve ustanove vezane u sistem, pa recimo jedna stomatologija ne prima elektronske jer nemaju skener....

Jbm ga valjda se prvo napravi infrastruktura pa se onda izdaju kartice.....

Čisto klepanje para, pa ko padne padne.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#115 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Haris.ba »

walk_M-A-N wrote:Bravo Tuzla.
„Neki kantoni“ kao Sarajevo imaju viška miliona za rasipanje pa štampaju plastične kartice i to dva puta.
Promašaj, skandal, odgovornost..ništa od toga.
Tuzla je pokazala kako se radi.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#116 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Euridika »

O'zone wrote:Ma elektronska knjižica je karina!

Daj dvije marke i evo ti komad plastike ali još uvijek moraš imati ovjerenu papirnu knjižicu jer Bože moj nisu još sve ustanove vezane u sistem, pa recimo jedna stomatologija ne prima elektronske jer nemaju skener....

Jbm ga valjda se prvo napravi infrastruktura pa se onda izdaju kartice.....

Čisto klepanje para, pa ko padne padne.
Ne moraš imati ovjerenu papirnu knjižicu. Ja nosim obje (uvijek su mi u tašni), s tim da ovu papirnu ne ovjeravam otkad mi je izdata elektronska (ona druga, ispravna :D). I lijepo predam na šalteru obje, pa ko ima skener, nek očitava elektronsku. Ko nema, nek čita iz stare, neovjerene papirne. Da mi slučajno neko pokuša vratiti papirnu neovjerenu knjižicu i da me odbije primiti, krvi bih mu/joj se napila. :evil: Nije moj problem što neke zdravstvene ustanove kasne u uvezivanju u ovaj sistem. Dosad se većina ustanova uvezala, a one koje nisu (uglavnom ove male područne ambulante porodične medicine) prihvataju elektronsku, odnosno neovjerenu papirnu (valjda se više i ne usuđuju da vraćaju, raja im je očito više puta održala bukvicu :D).
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#117 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by O'zone »

Euridika wrote:
O'zone wrote:Ma elektronska knjižica je karina!

Daj dvije marke i evo ti komad plastike ali još uvijek moraš imati ovjerenu papirnu knjižicu jer Bože moj nisu još sve ustanove vezane u sistem, pa recimo jedna stomatologija ne prima elektronske jer nemaju skener....

Jbm ga valjda se prvo napravi infrastruktura pa se onda izdaju kartice.....

Čisto klepanje para, pa ko padne padne.
Ne moraš imati ovjerenu papirnu knjižicu. Ja nosim obje (uvijek su mi u tašni), s tim da ovu papirnu ne ovjeravam otkad mi je izdata elektronska (ona druga, ispravna :D). I lijepo predam na šalteru obje, pa ko ima skener, nek očitava elektronsku. Ko nema, nek čita iz stare, neovjerene papirne. Da mi slučajno neko pokuša vratiti papirnu neovjerenu knjižicu i da me odbije primiti, krvi bih mu/joj se napila. :evil: Nije moj problem što neke zdravstvene ustanove kasne u uvezivanju u ovaj sistem. Dosad se većina ustanova uvezala, a one koje nisu (uglavnom ove male područne ambulante porodične medicine) prihvataju elektronsku, odnosno neovjerenu papirnu (valjda se više i ne usuđuju da vraćaju, raja im je očito više puta održala bukvicu :D).
Realno ni to nije OK. Teoretski dođe neko ko nije ovjerio knjižicu više od tri mjeseca da ti elektronsku ti je nemaš na čemu skenirati tražiš mu papirnu on ti je da neovjerenu normalno jer što bi je ovjeravao kad ima elektronsku i pruži mu se zdravstvena usluga za DŽ.

Ako si uveo elektronsku knjižicu, papirnu izbacuješ iz upotrebe i fajront. Ja za bebu prije dvije-tri sedmice vadio zdravstvenu, niko i nespomenu elektronsku nego mi trpaju papirnu "evo nek u firmi Vam popune ovo pa donesite ovdje da se ovjeri".
User avatar
ferratilis
Posts: 7282
Joined: 25/11/2013 16:48

#118 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by ferratilis »

U DZ Tuzla su mi triput dosad gubili karton, jednom dok sam bio u skolskom i dvaput u porodicnoj medicini. Zadnji put nisu nikako mogli pronaci i otvore mi novi karton. 26 godina historije bolesti izbrisano :D Doduse, nisam nikad patio od teske bolesti, ali ipak je nedopustivo. Hodnici puni ormara sa kartonima, moze bilo ko otvorit ladicu i radit sta hoce. Ako uvedu el. knjizice, a kartoni ostanu isti, onda nema nikakvog smisla.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#119 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Euridika »

O'zone wrote:
Euridika wrote:
O'zone wrote:Ma elektronska knjižica je karina!

Daj dvije marke i evo ti komad plastike ali još uvijek moraš imati ovjerenu papirnu knjižicu jer Bože moj nisu još sve ustanove vezane u sistem, pa recimo jedna stomatologija ne prima elektronske jer nemaju skener....

Jbm ga valjda se prvo napravi infrastruktura pa se onda izdaju kartice.....

Čisto klepanje para, pa ko padne padne.
Ne moraš imati ovjerenu papirnu knjižicu. Ja nosim obje (uvijek su mi u tašni), s tim da ovu papirnu ne ovjeravam otkad mi je izdata elektronska (ona druga, ispravna :D). I lijepo predam na šalteru obje, pa ko ima skener, nek očitava elektronsku. Ko nema, nek čita iz stare, neovjerene papirne. Da mi slučajno neko pokuša vratiti papirnu neovjerenu knjižicu i da me odbije primiti, krvi bih mu/joj se napila. :evil: Nije moj problem što neke zdravstvene ustanove kasne u uvezivanju u ovaj sistem. Dosad se većina ustanova uvezala, a one koje nisu (uglavnom ove male područne ambulante porodične medicine) prihvataju elektronsku, odnosno neovjerenu papirnu (valjda se više i ne usuđuju da vraćaju, raja im je očito više puta održala bukvicu :D).
Realno ni to nije OK. Teoretski dođe neko ko nije ovjerio knjižicu više od tri mjeseca da ti elektronsku ti je nemaš na čemu skenirati tražiš mu papirnu on ti je da neovjerenu normalno jer što bi je ovjeravao kad ima elektronsku i pruži mu se zdravstvena usluga za DŽ.

Ako si uveo elektronsku knjižicu, papirnu izbacuješ iz upotrebe i fajront. Ja za bebu prije dvije-tri sedmice vadio zdravstvenu, niko i nespomenu elektronsku nego mi trpaju papirnu "evo nek u firmi Vam popune ovo pa donesite ovdje da se ovjeri".
Ovo je najgore, to sam vidjela baš neki dan kad sam preuzimala elektronsku knjižicu za najmlađe dijete. Uredno svim novim korisnicima zdravstvene zaštite izdaju papirne knjižice, isto kao i onim kojima su potrošene stare papirne (ispisane sve rubrike), a nisu im još izdate elektronske knjižice. I svima njima će se naplatiti duplo - sad papirne knjižice, a za koji mjesec elektronske. :roll:
A ovo što kažeš za nepravilnost prihvatanja neovjerene knjižice - tako je, kako je, nemaš izbora. Ako pokušaš ovjeriti papirnu knjižicu, a imaš izdatu elektronsku, vrate te sa šaltera u ZZO. A realno nema smisla da ovjeravaš, ako se to sve vidi na elektronskoj, oduzimaš vrijeme radnicima na šalteru koji moraju ovjeravati knjižice onima koji nemaju elektronsku (plus raditi ostale vrste poslova). Ma i ovaj prelazni period će trajati još neko vrijeme, a onda će se svi uvezati. Meni je gori problem to što ne koriste istu bazu ovi u ZZO i u zdravstvenim ustanovama (izgleda ZZO ima dvije baze, jednu s kojom direktno radi, a drugu za razmjenu podataka sa ostalim zdravstvenim ustanovama, i ova druga nije do kraja ažurirana :roll: ).
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#120 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Chmoljo »

onaj, a kako da znam jesam li dobio elektronsku ili ne? :D kako sam vidio da su brljali i nisu bili u stnaju potrefiti boju na grbu kantona, odustao sam od praćenja ove sapunice :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#121 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by O'zone »

Euridika wrote: A ovo što kažeš za nepravilnost prihvatanja neovjerene knjižice - tako je, kako je, nemaš izbora. Ako pokušaš ovjeriti papirnu knjižicu, a imaš izdatu elektronsku, vrate te sa šaltera u ZZO. A realno nema smisla da ovjeravaš, ako se to sve vidi na elektronskoj, oduzimaš vrijeme radnicima na šalteru koji moraju ovjeravati knjižice onima koji nemaju elektronsku (plus raditi ostale vrste poslova). Ma i ovaj prelazni period će trajati još neko vrijeme, a onda će se svi uvezati. Meni je gori problem to što ne koriste istu bazu ovi u ZZO i u zdravstvenim ustanovama (izgleda ZZO ima dvije baze, jednu s kojom direktno radi, a drugu za razmjenu podataka sa ostalim zdravstvenim ustanovama, i ova druga nije do kraja ažurirana :roll: ).
Nama u kućanstvu su svima izdate elektronske knjižice međutim ja ne želim da ih preuzmem. Jutros sam nosio papirne knjižice na ovjeru.
Chmoljo wrote:onaj, a kako da znam jesam li dobio elektronsku ili ne? :D kako sam vidio da su brljali i nisu bili u stnaju potrefiti boju na grbu kantona, odustao sam od praćenja ove sapunice :D
A obično ti onaj za šalterom ko ovjerava nabije na nos da ti je gotova elektronska zdravstvena i da "ako želiš" možeš je preuzeti cijena je samo dvije markice
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#122 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Altsa »

Ja kada sam isao ovjeriti knjizicu upitao. Inace morao sam pitati umjesto da mi sami kazu da je gotova. :-)
Last edited by Altsa on 22/05/2018 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#123 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Euridika »

Na najprimitivniji način - odeš u ZZO i pitaš. :D

Nekad davno su objavili na svojoj stranici spisak prvih sretnih dobitnika elektronske knjižice, a za ove koji su dobili kasnije nije više bilo obavještenja. Svima kojima su izdate neispravne su u međuvremenu odštampane ispravne (mislim da su to završili nekad krajem prošle godine).
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#124 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Logovan »

Chmoljo wrote:onaj, a kako da znam jesam li dobio elektronsku ili ne? :D kako sam vidio da su brljali i nisu bili u stnaju potrefiti boju na grbu kantona, odustao sam od praćenja ove sapunice :D
Odeš i pitaš. :D
Ili ti oni kažu dok ovjeravaš knjižicu ili šta već.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#125 Re: Elektronske Zdravstvene knjižice

Post by Euridika »

O'zone wrote:
Euridika wrote: A ovo što kažeš za nepravilnost prihvatanja neovjerene knjižice - tako je, kako je, nemaš izbora. Ako pokušaš ovjeriti papirnu knjižicu, a imaš izdatu elektronsku, vrate te sa šaltera u ZZO. A realno nema smisla da ovjeravaš, ako se to sve vidi na elektronskoj, oduzimaš vrijeme radnicima na šalteru koji moraju ovjeravati knjižice onima koji nemaju elektronsku (plus raditi ostale vrste poslova). Ma i ovaj prelazni period će trajati još neko vrijeme, a onda će se svi uvezati. Meni je gori problem to što ne koriste istu bazu ovi u ZZO i u zdravstvenim ustanovama (izgleda ZZO ima dvije baze, jednu s kojom direktno radi, a drugu za razmjenu podataka sa ostalim zdravstvenim ustanovama, i ova druga nije do kraja ažurirana :roll: ).
Nama u kućanstvu su svima izdate elektronske knjižice međutim ja ne želim da ih preuzmem. Jutros sam nosio papirne knjižice na ovjeru.
Ti odbijaš da stimuliraš razvoj našeg ZZO, sram te bilo! :twisted: :lol:
Post Reply