Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#26 Re: Električni romobili

Post by VladaFBiH »

problemnatravunu wrote:Vidio ovo u Parizu, nisam siguran koliko se plaća korištenje, ali je luda stvar https://www.li.me
Image

Uglavnom, može se glasati u koji grad da dođu sa kompletnim programom i infrastrukturomhttps://www.li.me/locations

Evo ja popunio za Sarajevo
mislim da je start 3 euro i jedan min vožnje 0.15euro (ovo je tačno samo nisam siguran za start da li je 1 ili 3 :) )
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#27 Re: Električni romobili

Post by diablobih »

Da ga nisu pretjerali, to fakticki onda samo da probas i vise nikad ne vozis.
the_lx
Posts: 11
Joined: 25/04/2019 12:19

#28 Re: Električni romobili

Post by the_lx »

Interesuje me kako poručiti električniscooter iz vana (Kina). Htio sam poručiti novi Xiaomiev model iz 2019, međtim sve stranice su blokirale dostavu za BIH, kako sam saznao problem je bateriji, sva roba sa većim lithiumskim baterijama se ne može uvozit. Ima li neko neku idej kako bi se moglo naručiti?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#29 Re: Električni romobili

Post by problemnatravunu »

Ako imas koga u Hr, na primjer, ili neko od prijatelja nekoga , ......ili da ti ko donese iz vana, ja recimo nedavno vidio u Parizi u xiaomi radnji taj romobil 370eura, u Sa ga citygroup prodaje za 950 KM
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#30 Re: Električni romobili

Post by problemnatravunu »

amar36
Posts: 63
Joined: 19/11/2012 21:59

#31 Re: Električni romobili

Post by amar36 »

Ima li ko da je kupio, kakva su iskustva, gdje se vozate?
ucenik1234
Posts: 930
Joined: 06/11/2012 22:10

#32 Re: Električni romobili

Post by ucenik1234 »

postoji li neka jeftinija varijanta, do 200-250KM?
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#33 Re: Električni romobili

Post by Qler »

Ovaj Lime sa logom i imenom me podsjeca na stare dane piraterije i virusa :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#34 Re: Električni romobili

Post by klixoris »

Ovi domaci prodavaci su fakat varalice. Xiaomi romobil prodaju u prosjeku za oko 950 KM, a vani se isti moze kupiti za 700-750 KM.
Ako imate koga vani da vam kupi, puno bolja varijanta. Usteda i vise nego velika
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#35 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

Sjeo ispred Spazia na Marijin Dvoru neki dan, za 45 minuta ih je 10 prozujalo :lol:

Ne znam je li neki promotivni fazon, pa su dali raji da voza, znajući da će biti primjećeni, ili je nešto drugo u pitanju. Uglavnom, zanimljivo izgledaju.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#36 Re: Električni romobili

Post by _Reds_ »

Ima li ko da je nešto kupio, da preporuči.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#37 Re: Električni romobili

Post by problemnatravunu »

Čuo sam od kolege, da se el romobili mogu iznajmiti u poslovnici Europ car rent a car na AP , u nizu gdje je Audi, VW Porsche salon, čini mi se reče 20 KM/dan, Xiaomi valjda!
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#38 Re: Električni romobili

Post by Edvin21 »

kupio kolega za vozat se po Zagrebu do posla, kaže da je dobro
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39 Re: Električni romobili

Post by konektovan »

problemnatravunu wrote:Čuo sam od kolege, da se el romobili mogu iznajmiti u poslovnici Europ car rent a car na AP , u nizu gdje je Audi, VW Porsche salon, čini mi se reče 20 KM/dan, Xiaomi valjda!
Ja sam pak cuo, da se kod njih moze kupiti isti.....
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#40 Re: Električni romobili

Post by alphonse kauders »

Po preporuci kupio Xiaomi-ev model, zasad prezadovoljan. Koliko vidim, cijena je svugdje 950 KM s tim da ti valjda na Petrolu, ako kupiš romobil, daju da za 50 KM natočiš goriva. Pretpostavljam da je razlika u cijeni u odnosu na Evropu zbog carina, ali ne sumnjam da će cijena padati obzirom da će se vrlo brzo ovo popularizovati pa će ih više dobavljača početi prodavati.


Uglavnom, ide do 30 km/h, uspon može do 20%, može i po slaboj kiši (nije preporučljivo po pljusku, zbog elektronike), jedna baterija traje 30 km vožnje. Težak 12,5 kg, zauzima vrlo malo mjesta u kancelariji (ako ideš na posao s njim), može stati u svaki prosječan gepek/lift, puni se oko 2-3 sata. Dobiju se i rezervne gume.


Preko Xiaomi Home aplikacije možeš naštimati tempomat te permanentno upaljeno svjetlo.


Jedini problem za vožnju u Sarajevu su džombe po cestama i stalni semafori. Gdje mogu, vozim biciklističkom stazom (znam, namijenjeno je za bicikliste, ali otprilike idemo jednakom brzinom pa ne smetam nikome, a ne želim opaliti pješaka) i cestom ako nema mnogo saobraćaja.


Okvirno od Neđarića do Drvenije treba cca 25 min (išlo bi i brže, ali pomenute okolnosti malo hebu koncepciju).

U svakom slučaju, ekološki vrlo prihvatljivo rješenje za prijevoz na posao, daje ti veću fleksibilnost kretanja nego biciklo (ne razmišljaš gdje ćeš ga ostaviti), s tim da je ograničen baterijom i vremenskim uslovima, ali i kilažom osobe koja se vozi (do 100kg težine, sve preko može dovesti do ispuhivanja guma i sl.).
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#41 Re: Električni romobili

Post by emko1234 »

Joj druze hvala na recenziji.

Ja sam se baš zagrijao za ovo čudo. Kakav je za voziti općenito? Je li zamorno recimo voziti tako jednu dužu dionicu u smislu položaja stajanja i upravljanja? Kakve su kočnice? jesi li ga vozio uzbrdo? Kako se tad ponaša?

Ja sam u zadnje vrijeme pogledao baš dosta testova, i baš mi se dopada ovaj koncept. Vrlo praktično, prilično brzo i efikasno, plus brzo punjenje. A i lijepo izgleda.
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#42 Re: Električni romobili

Post by iSwagga »

alphonse kauders wrote:Po preporuci kupio Xiaomi-ev model, zasad prezadovoljan. Koliko vidim, cijena je svugdje 950 KM s tim da ti valjda na Petrolu, ako kupiš romobil, daju da za 50 KM natočiš goriva. Pretpostavljam da je razlika u cijeni u odnosu na Evropu zbog carina, ali ne sumnjam da će cijena padati obzirom da će se vrlo brzo ovo popularizovati pa će ih više dobavljača početi prodavati.


Uglavnom, ide do 30 km/h, uspon može do 20%, može i po slaboj kiši (nije preporučljivo po pljusku, zbog elektronike), jedna baterija traje 30 km vožnje. Težak 12,5 kg, zauzima vrlo malo mjesta u kancelariji (ako ideš na posao s njim), može stati u svaki prosječan gepek/lift, puni se oko 2-3 sata. Dobiju se i rezervne gume.


Preko Xiaomi Home aplikacije možeš naštimati tempomat te permanentno upaljeno svjetlo.


Jedini problem za vožnju u Sarajevu su džombe po cestama i stalni semafori. Gdje mogu, vozim biciklističkom stazom (znam, namijenjeno je za bicikliste, ali otprilike idemo jednakom brzinom pa ne smetam nikome, a ne želim opaliti pješaka) i cestom ako nema mnogo saobraćaja.


Okvirno od Neđarića do Drvenije treba cca 25 min (išlo bi i brže, ali pomenute okolnosti malo hebu koncepciju).

U svakom slučaju, ekološki vrlo prihvatljivo rješenje za prijevoz na posao, daje ti veću fleksibilnost kretanja nego biciklo (ne razmišljaš gdje ćeš ga ostaviti), s tim da je ograničen baterijom i vremenskim uslovima, ali i kilažom osobe koja se vozi (do 100kg težine, sve preko može dovesti do ispuhivanja guma i sl.).
Recenzija za 10.. isto bih napisao.

S tim da sto se tice tezine, ja imam oko 107kg i dalje ide sve kako treba, nema nista primjetno/osjetno kad ga ja vozim ili neko od prijatelja sa manjom kilazom.. u svakom slucaju je ekstra stvar samo da imamo bolju infrastrukturu.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#43 Re: Električni romobili

Post by TheGodfather001 »

M365 je preslab za konfiguraciju Sarajeva, posebno ako imate malo brda na dnevnim relacijama. Brže se hoda uzbrdo nego što može povući romobil. Ako imate nekoga vani, neka kupi M365 Pro, jer je to unaprijeđena verzija sa jačom baterijom, konstrukcijom i dometom. Ili da je negdje u EU naći Turbowheel Lightning koji je top među romobilima.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#44 Re: Električni romobili

Post by kloniran »

Juce vidim MI vozilicu prodaje se u merkatoru na ilidzi, cini mi se 9 stoja
fino izgleda
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#45 Re: Električni romobili

Post by iSwagga »

Električnim romobilima zabranjeno je kretanje trotoarima
https://www.faktor.ba/vijest/elektricni ... rima/44374
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#46 Re: Električni romobili

Post by alphonse kauders »

emko1234 wrote:Joj druze hvala na recenziji.

Ja sam se baš zagrijao za ovo čudo. Kakav je za voziti općenito? Je li zamorno recimo voziti tako jednu dužu dionicu u smislu položaja stajanja i upravljanja? Kakve su kočnice? jesi li ga vozio uzbrdo? Kako se tad ponaša?

Ja sam u zadnje vrijeme pogledao baš dosta testova, i baš mi se dopada ovaj koncept. Vrlo praktično, prilično brzo i efikasno, plus brzo punjenje. A i lijepo izgleda.
Ma vidi - ja se vozim pola sata u prosjeku do posla i ne osjetim nimalo umor zbog stajanja, valjda zato što si naslonjen defacto na ručke.

Kočnica je sasvim ok, a pozitivna strana je što kad pustiš gas on automatski gubi snagu i znatno usporava (nije kao kod bicikla da nastavi voziti istom brzinom ako ne pedalaš).

Što se tiče brda, ide sasvim ok naravno sporije, ali definitivno dosta brže od hodanja. Probao sam uz Koševo, Neđariće, čak i jača brda je izvukao, e sad dal bi uz Dalmatinsku izgurao npr. nisam siguran, ali probaću hahaha.


Realno, kada cijena još padne ovo će biti još masovnije, jer zaista je vrlo praktično i ekonomično za dolazak/odlazak na posao.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#47 Re: Električni romobili

Post by diablobih »

Probaj uz dalmatinsku ili dzidzikovac, da to odmah kupujemo :D I kakav si sa kilazom ?
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#48 Re: Električni romobili

Post by visocicaguy »

Preporučujem M365.
Vozim regularno Šip - Dolac Malta (Alipašinom i gore iznad Koševa kroz park, nema stajanja nigdje).

Preporučujem stranicu http://www.rollerplausch.com, potražite "Einkaufsliste" i "TODO-Liste". Dosta informacija bude tu.
Također, preporučujem https://m365.botox.bz/ ko želi da flash-a firmware sa custom postavkama.

Evo nekoliko screenshotova nekih od tura:

Image

Image

Image
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#49 Re: Električni romobili

Post by diablobih »

Finu kilometrazu predjes za 15tak minuta. Najgore sto je ovo Sarajevo brdasto, pa ne mogu svi...
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#50 Re: Električni romobili

Post by aldm »

Razmisljam i ja da nabavim ovaj romobil.

Neko gore spomenu da uz Alipasinu ide ok. Kakva su druga iskustva sa uzbrdicom i nizbrdicom. Zivim na aneksi pa me zanima moze li od Bosmala do kruznog toka u Hrasnu (nagib je mozda 15 stepeni) i moze li uz Otoku prema Aneksu barem donekle?

Hvala :sax:
Post Reply