Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1051 Re: Električni romobili

Post by Dzontra_Volta »

MehmedPasaMoric wrote: 03/12/2023 21:35
Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 21:03
MehmedPasaMoric wrote: 03/12/2023 20:11 Kako moze nesto sto nije registrovano biti na cesti i ucestvovati u saobracaju? Ja i svi vozaci svake godine platimo da bi koristili te ceste... Sta ako se neko na toj istoj cesti sa ovim pomodarskim klincem zakuca u moj auto i nanese mi stetu? Od koga da trazim odstetu kad nije osiguran, da pokrecem gradjansku parnicu i cekam 10 godina na isplatu? Manite se ludih ideja ljudi sta vam je
A šta da se zaleti biciklista?
Sve napisano se odnosi i na bicikliste, trickliste, monocikliste, rolerase, jahace konja, fijakeriste, jahace kamila i svakog drugog ko bi da koristi cestu a nije registrovan niti osiguran niti mu je provjerena tehnicka ispravnost toga sa cim bi ucestvovao u saobracaju
Vjerovatno i na pješake koji nepravilno prelaze cestu pa se zabiju svojom glavom u tvoju šoferšajbu. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1052 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 17:29 Pa nije krivica kompanije nego debila koji ih svugdje ostavljaju.
Ja bih uveo opciju prijave nepravilno ostavljenog binbin romobila. Kao nagradu prijavljivač dobije koju markicu kredita, a onaj koji je tako ostavio romobil bude kažnjen sa oduzimanjem istog tog iznosa.
Po meni je krivica obostrana, prvo onoga ko ga ostavi, a onda i firme koja ne obezbijedi adekvatna parking mjesta pa se isti ostavljaju uz bandere.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1053 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

Dzontra_Volta wrote: 04/12/2023 07:21
MehmedPasaMoric wrote: 03/12/2023 21:35
Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 21:03
A šta da se zaleti biciklista?
Sve napisano se odnosi i na bicikliste, trickliste, monocikliste, rolerase, jahace konja, fijakeriste, jahace kamila i svakog drugog ko bi da koristi cestu a nije registrovan niti osiguran niti mu je provjerena tehnicka ispravnost toga sa cim bi ucestvovao u saobracaju
Vjerovatno i na pješake koji nepravilno prelaze cestu pa se zabiju svojom glavom u tvoju šoferšajbu. :D
Ne jer pjesaci ucestvuju u saobracaju samo na dijelovima ceste koji su predvidjeni za njih oznaceni, ne pojavljuju se nasumicno
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1054 Re: Električni romobili

Post by Dzontra_Volta »

Ateista wrote: 04/12/2023 08:39
Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 17:29 Pa nije krivica kompanije nego debila koji ih svugdje ostavljaju.
Ja bih uveo opciju prijave nepravilno ostavljenog binbin romobila. Kao nagradu prijavljivač dobije koju markicu kredita, a onaj koji je tako ostavio romobil bude kažnjen sa oduzimanjem istog tog iznosa.
Po meni je krivica obostrana, prvo onoga ko ga ostavi, a onda i firme koja ne obezbijedi adekvatna parking mjesta pa se isti ostavljaju uz bandere.
Pa poenta i jeste da taj romobil možeš ostaviti bilo gdje, a da ne smeta drugima.
Eno onaj Next bike ima parkinge, pa nula bodova ako nemaš jedan parking blizu mjesta stanovanja, a drugi blizu mjesta rada, škole ili gdje već ideš.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1055 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

Dzontra_Volta wrote: 04/12/2023 12:33
Ateista wrote: 04/12/2023 08:39
Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 17:29 Pa nije krivica kompanije nego debila koji ih svugdje ostavljaju.
Ja bih uveo opciju prijave nepravilno ostavljenog binbin romobila. Kao nagradu prijavljivač dobije koju markicu kredita, a onaj koji je tako ostavio romobil bude kažnjen sa oduzimanjem istog tog iznosa.
Po meni je krivica obostrana, prvo onoga ko ga ostavi, a onda i firme koja ne obezbijedi adekvatna parking mjesta pa se isti ostavljaju uz bandere.
Pa poenta i jeste da taj romobil možeš ostaviti bilo gdje, a da ne smeta drugima.
Eno onaj Next bike ima parkinge, pa nula bodova ako nemaš jedan parking blizu mjesta stanovanja, a drugi blizu mjesta rada, škole ili gdje već ideš.
To stoji, ali mora se to nekako urediti gdje se ostavljaju, ovako ne ide, nije samo da li smeta vec ruzno za vidjeti svugdje ostavljene.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#1056 Re: Električni romobili

Post by HelaS »

Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 21:03
MehmedPasaMoric wrote: 03/12/2023 20:11 Kako moze nesto sto nije registrovano biti na cesti i ucestvovati u saobracaju? Ja i svi vozaci svake godine platimo da bi koristili te ceste... Sta ako se neko na toj istoj cesti sa ovim pomodarskim klincem zakuca u moj auto i nanese mi stetu? Od koga da trazim odstetu kad nije osiguran, da pokrecem gradjansku parnicu i cekam 10 godina na isplatu? Manite se ludih ideja ljudi sta vam je
A šta da se zaleti biciklista?
Bicikli se ne tretiraju kao motorna vozila, električni romobili da, Morić Paša je postavio odlično pitanje
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1057 Re: Električni romobili

Post by Dzontra_Volta »

HelaS wrote: 04/12/2023 21:42
Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 21:03
MehmedPasaMoric wrote: 03/12/2023 20:11 Kako moze nesto sto nije registrovano biti na cesti i ucestvovati u saobracaju? Ja i svi vozaci svake godine platimo da bi koristili te ceste... Sta ako se neko na toj istoj cesti sa ovim pomodarskim klincem zakuca u moj auto i nanese mi stetu? Od koga da trazim odstetu kad nije osiguran, da pokrecem gradjansku parnicu i cekam 10 godina na isplatu? Manite se ludih ideja ljudi sta vam je
A šta da se zaleti biciklista?
Bicikli se ne tretiraju kao motorna vozila, električni romobili da, Morić Paša je postavio odlično pitanje
Prvo postoje i bicikla na elektro pogon.
A drugo, kakve veze to ima sa temom emisije!?
muki_muky
Posts: 409
Joined: 13/01/2022 18:07

#1058 Re: Električni romobili

Post by muki_muky »

Imam Visa Classic kreditnu karticu iz UniCredit banke. Gdje mi je najisplativije uzet elektricni romobil na rate. Takodjer, koje mi modele preporucujete?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1059 Re: Električni romobili

Post by holowey »

segway p100se vs ms energy x10? cijenom su tu negdje, biram izmedju ova dva zbog suspenzije, dometa i disk kocnica... ne svidja mi se sto su poskupi pa ako ima neki jeftiniji sa suspenzijom (bar prednjom), disk kocnicama, i solidnim dometom, pls predlozite
gigatech
Posts: 120
Joined: 13/08/2012 23:54

#1060 Re: Električni romobili

Post by gigatech »

kakvi su xiaomi 4 pro skuteri?

kako su se pokazali, vidim da je izašala i druga generacija
veliki_ah
Posts: 1083
Joined: 28/09/2008 23:42

#1061 Re: Električni romobili

Post by veliki_ah »

Pitanje za ove vozace romobila: koju aplikaciju koristite da vam prati voznju, pa da imate i history u kojem mozete vidjeti kilometrazu i vrijeme?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1062 Re: Električni romobili

Post by Sanjarko »

Da li se meni cini ili su sve brzi i brzi elektricni romobili? Pitam iz razloga sto malo, malo vidim pice i djeca, i momci i drugi pravo na njima, mnogo brze pice nego nekad prije, ali kazem mozda mi se samo cini.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#1063 Re: Električni romobili

Post by xamp »

Sanjarko wrote: 21/03/2024 11:07 Da li se meni cini ili su sve brzi i brzi elektricni romobili? Pitam iz razloga sto malo, malo vidim pice i djeca, i momci i drugi pravo na njima, mnogo brze pice nego nekad prije, ali kazem mozda mi se samo cini.
Mnogi se mogu 'otkljucati' pa raja to radi... nisu svjesni sta se desava na brzini od 40km/h a ovim 'divnim' kocnicama kao sto ima npr Xiaomi... da ne pricam kad bi morali bas naglo zakociti ili kad bi pali... vjerujem da mnogi nauce na sebi i bude im krivo...
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1064 Re: Električni romobili

Post by azdralovic »

xamp wrote: 21/03/2024 17:14
Sanjarko wrote: 21/03/2024 11:07 Da li se meni cini ili su sve brzi i brzi elektricni romobili? Pitam iz razloga sto malo, malo vidim pice i djeca, i momci i drugi pravo na njima, mnogo brze pice nego nekad prije, ali kazem mozda mi se samo cini.
Mnogi se mogu 'otkljucati' pa raja to radi... nisu svjesni sta se desava na brzini od 40km/h a ovim 'divnim' kocnicama kao sto ima npr Xiaomi... da ne pricam kad bi morali bas naglo zakociti ili kad bi pali... vjerujem da mnogi nauce na sebi i bude im krivo...
ne bi rekao da je do otkljucavanja jer je povecanje marginalno...
recimo m365 se podigne sa ~27 na 30... a trosi bateriju 2x

ali sad se prodaju oni jaci, dupli motori 1000-1500w, idu iz fabrike bez problema 60
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#1065 Re: Električni romobili

Post by Sakazulu »

Do jutros je binbin app radila bez problema. Danas cijeli dan imam ovu poruku, na slici... U postavkama je odobreno lociranje, i naravno, lokacija je upaljena. Obrisao sam app i ponovo instalirao... opet je sve isto. Šta predlažete?

https://ibb.co/yV08ryT

PS
Iz nekog razloga piše da ne mogu upload slike :)

Baš me krenulo!
gigatech
Posts: 120
Joined: 13/08/2012 23:54

#1066 Re: Električni romobili

Post by gigatech »

binbin je postao zadnjih dana pravo loš.

pokazuje da se nalazi romobil na lokaciji, odem tu nema ga, odem 100 metara dalje opet ga nema.
safatam romobil, ne radi mu gas..

beebee ima manje romobila, ali su tu gdje app pokazuje i kvalitetniji su
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#1067 Re: Električni romobili

Post by H323 »

Skontao sam da previše para trošim na binbin, pa kontam da uzmem nešto svoje, isplatilo bi mi se do zime sigurno. Ima li neko aktuelnu preporuku, do 1000KM? Vidio sam Mi Pro 2, i još neke Segwayeve, ali nemam baš vremena da detaljno istražujem.

Bitno: da može uzbrdo, da su bolji amortizeri od onih na binbinu, plus je ako seljak može otključati brzinu iznad 25km/h :mrgreen:

Neke stvari koje mi naumpadaju, a prije nisam morao brinuti o njima: Imaju li oni GPS tracking? Kako se najbolje zaštiti od krađe? Koliko je sigurno ostaviti ga vezanog uz banderu sat dva? Bicikl bih smio, ali ne vozim toliko skup bicikl :mrgreen:
Kenanador
Posts: 20
Joined: 18/02/2017 14:53

#1068 Re: Električni romobili

Post by Kenanador »

Pozdrav. Kao kolega iznad mene i ja imam dilemu. Vozim kamion po evropi pa sam htio sebi kupiti neki da se imam vozati na pauzama do prodavnica i grada itd. Budžet do nekih 1.000 KM, vidio sam na ekupi da imaju Xiaomi 4 Pro i Ninebot F2 pa kontam šta je bolje...
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1069 Re: Električni romobili

Post by aston_martin »

Sanjarko wrote: 21/03/2024 11:07 Da li se meni cini ili su sve brzi i brzi elektricni romobili? Pitam iz razloga sto malo, malo vidim pice i djeca, i momci i drugi pravo na njima, mnogo brze pice nego nekad prije, ali kazem mozda mi se samo cini.
Ne čini ti se. Jure ljudi ko kometa trotoarom. Napraviti staze za njih, a ne da dovode u rizik pješake.

Glupo mi je što se ne može sjesti na njih.. Jest elegantnije kad ti stojiš, al lakše sjediti.. Ima li neki na kojeg možeš sjesti? Da ima to, i da su izgrađene staze (a ne da ovako naletim na pješaka nekog), kupio bih i ja sebi jedan.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#1070 Re: Električni romobili

Post by Bobi »

Pa jure, svi oni ko fol do 25km/h ali to je software :mrgreen: , nisam ja to istrazivao ali izgleda ta blokada se lagano skida :D.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#1071 Re: Električni romobili

Post by aston_martin »

Kad bi bilo manje automobila to bi bilo moguće.

https://youtu.be/LW99SjIsqio?si=9cQDrP5JYfmICG5L

Kako je lijepo ovdje uređena romobilska/biciklistička staza. Mislim da je u pitanju neki grad u Turskoj, možda griješim. Kad to bude kod nas tako, kupujem romobil. :mrgreen:
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#1072 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

Kakav je ovo romobil Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra

Jeli dobar po Sarajevu za uzbrdice ove malo vece?

https://mojwebshop.bhtelecom.ba/INTERSH ... t.UUID%3D0
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#1073 Re: Električni romobili

Post by Saka »

H323 wrote: 06/04/2024 15:01 Skontao sam da previše para trošim na binbin, pa kontam da uzmem nešto svoje, isplatilo bi mi se do zime sigurno. Ima li neko aktuelnu preporuku, do 1000KM? Vidio sam Mi Pro 2, i još neke Segwayeve, ali nemam baš vremena da detaljno istražujem.

Bitno: da može uzbrdo, da su bolji amortizeri od onih na binbinu, plus je ako seljak može otključati brzinu iznad 25km/h :mrgreen:

Neke stvari koje mi naumpadaju, a prije nisam morao brinuti o njima: Imaju li oni GPS tracking? Kako se najbolje zaštiti od krađe? Koliko je sigurno ostaviti ga vezanog uz banderu sat dva? Bicikl bih smio, ali ne vozim toliko skup bicikl :mrgreen:
Mi Pro 2 je OK za taj budžet, ja ga imam i sasvim OK. Segway je generalno skuplji ali i nešto bolji. Ne puno jer zapravo i za Xiaomi oni rade.
Nažalost nećeš moći puno uzbrdo s njima. 20% navode, ali u mom iskustvu ne može ni 15%, pogotovo ako si bliži 100 kg i baterije nisu baš pune. I u toj klasi nema nikakvih amortizera. Za uzbrdo i amortizere moraš potrošiti duplo više para, ali su i romobili onda puno teži i nisu za nošenje.

Nemaju GPS, imaju beskorisno softversko zaključavanje. Najbolje je da ga nigdje ne ostavljaš nego sklopiš i nosaš sa sobom. Zato je Mi Pro 2 optimalan jer nije puno težak, nekih 14 kg. Sve preko sa jačim motorima, većom baterijom, amortizerima itd. je automatski i puno teže i nije za nosanje.
User avatar
xoklix
Posts: 2426
Joined: 16/01/2018 16:07

#1074 Re: Električni romobili

Post by xoklix »

Segway G30 Max II već treću godinu koristim, prošle 2 godine bez problema punom brzinom(25 km/h ograničena).
Ove godine već malo fali snage i baterija brže opada, doduše još uvijek prihvatljivo(21-22 km/h). Neki dan krenuo sa punom baterijom Otoka-Carsija-Otoka , ostalo 33%.
Prve godine Ilidža - Hrasno- SCC - Ilidža nekih 35-40% ostalo ,a dosta duža ruta.
Isplati se dodati koju stoju za Segway samo zbog većih točkova, puuuno sigurnije nego Xiaomi i sl. sa tockicima od kancelarijske stolice.
Treba napomenuti da imam 115-120kg i 2 metra(narušavam aerodinamiku :mrgreen: ) ,a na prospektu mislim da piše do 100kg.
Nisam nikad palio aplikaciju tako da ne znam koliko je prešao,ali ga u sezoni svaki dan vozam tako da je od mene haman maksimalno eksploatisan. Nekom sa manje kila bi sigurno još duže trajao. Od mene preporuka.
muki_muky
Posts: 409
Joined: 13/01/2022 18:07

#1075 Re: Električni romobili

Post by muki_muky »

https://www.univerzalno.com/shop/xiaomi ... e-2nd-gen/

Valja li cemu? Koristilo bi se do posla i nazad. (11 km) :D
Post Reply