Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Električni romobili

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

U pretrazi kaže da nema slična tema pa evo otvaram jer mislim da era električnih romobila dolazi i kod nas. Gledam ove neke koji imaju u ponudi na OLX-u jer i sam planiram uskoro da uzmem jedan. Primarna namjena mi je malo zabave, valjda kriza srednjih godina, šta li. :mrgreen: Ima li ko kakva iskustva, da li neko već ima električni romobil...itd?

Gledao sam Airwheel Z5, onako fino izgleda, solidan romobil ali i pofina cijena. Ima model MeanIT e65, nosivost do 90kg, autonimija oko 20km i brzine oko 20km/h. Cijena gotovo upola jeftiniji od Airwheel Z5.






Eto, savjeti i sugestije dobro došli. :thumbup:

Koga interesuje...

5 Best Electric Scooter To Buy in 2017

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2 Re: Električni romobili

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Koga interesuje izabrao sam model eFlux, 1000W motor, autonomija do 20km zavisno od terena, težine osobe...itd. Ovih par dana sam ga baš maltretirao i ova obična olovna baterija nije tako loša kako sam mislio, sasvim je dovoljna za vožnju i po uzbrdicama. Max. brzina do 40km/h, max. opterećenje do 118kg. odličan odnos uloženog i dobivenog.


Image
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#3 Re: Električni romobili

Post by diablobih »

A koliko je para?
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Električni romobili

Post by muha_sa »

mozel mu se zeder ugradit :? i pokoji lanac :D
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5 Re: Električni romobili

Post by kloniran »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:U pretrazi kaže da nema slična tema pa evo otvaram jer mislim da era električnih romobila dolazi i kod nas. Gledam ove neke koji imaju u ponudi na OLX-u jer i sam planiram uskoro da uzmem jedan. Primarna namjena mi je malo zabave, valjda kriza srednjih godina, šta li. :mrgreen: Ima li ko kakva iskustva, da li neko već ima električni romobil...itd?

Gledao sam Airwheel Z5, onako fino izgleda, solidan romobil ali i pofina cijena. Ima model MeanIT e65, nosivost do 90kg, autonimija oko 20km i brzine oko 20km/h. Cijena gotovo upola jeftiniji od Airwheel Z5.






Eto, savjeti i sugestije dobro došli. :thumbup:

Koga interesuje...

5 Best Electric Scooter To Buy in 2017

https://www.gearbest.com/kick-scooter/pp_671791.html

https://www.gearbest.com/scooters-wheels-c_11564/

pa sebi fino odaberi :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6 Re: Električni romobili

Post by spreca »

ovo je nije lose :D
Image
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Električni romobili

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

diablobih wrote:A koliko je para?
1050KM sa isporukom u Sarajevo, kupio preko OLX-a.
muha_sa wrote:mozel mu se zeder ugradit :? i pokoji lanac :D
Može komotno, lanac definitivno mada nije lagan za ponijeti pod ruku jer ipak je 40kg težak. Imaš ključ i bravu bez kojeg ne možeš pokrenuti, naravno preporuka da se nigdje ne ostavlja bez nadzora.

Ma gledao sam, gledao i preko Amazona i e-bay ali kako god okreneš sa porezom i carinom dođeš ga na isto a ovako znaš od koga si kupio sa računom i garancijom.

P.S Ova vrsta romobila po našem zakonu ne podlježe registraciji niti imaš obavezu nositi kacigu, provjereno sa MUP-om, odjel saobraćajne policije.
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#8 Re: Električni romobili

Post by diablobih »

Haj se zapucaj u nekoga, da vidimo sta ce reci policija onda :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#9 Re: Električni romobili

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

diablobih wrote:Haj se zapucaj u nekoga, da vidimo sta ce reci policija onda :D
U principu možeš se zapucati i biciklom u nekog pa i bez bicikla. Ovi romobili nisu namjenski pravljeni za ceste i saobraćaja već više za zone bez saobraćaja i/ili umjerenog saobraćaja. Naravno ti može izaći sa njim na recimo Zmaja od Bosne ali je suludo ako imaš dio za bicikle ili širok dio za pješake. Sve i da se nešto desi ne može policija ništa reći osim onog kako je zakonom propisano da možeš voziti bez registracije kao i biciklo. A da je uživancija itekako jeste. :mrgreen:
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#10 Re: Električni romobili

Post by diablobih »

Bilo bi bezobrazno od njega da nije zabavan kada ga platis 1000 KM :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#11 Re: Električni romobili

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

diablobih wrote:Bilo bi bezobrazno od njega da nije zabavan kada ga platis 1000 KM :D
Ima i ta mjesta. :thumbup:
missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#12 Re: Električni romobili

Post by missko »

Sve dok nije potrebna cestovna dozvola je ok. Cijena mu je jeftina. Ja sam imao jedan s dozvolom za cestu al mi problem bio za ostavljanje pa sam ga prodao
Mea_parvitas
Posts: 2525
Joined: 18/03/2015 01:36

#13 Re: Električni romobili

Post by Mea_parvitas »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Koga interesuje izabrao sam model eFlux, 1000W motor, autonomija do 20km zavisno od terena, težine osobe...itd. Ovih par dana sam ga baš maltretirao i ova obična olovna baterija nije tako loša kako sam mislio, sasvim je dovoljna za vožnju i po uzbrdicama. Max. brzina do 40km/h, max. opterećenje do 118kg. odličan odnos uloženog i dobivenog.


Image
Iskreno, strasan, daBogda se navozao... :) Ozbiljno razmisljam o kupovini, gdje si uzeo (narucio), ako moze jos malo recenzija o istom, ponasanje, upravljivost, stabilnost, trajnost baterije, vrijeme punjenja, i tak to :) Ako moze koja slicica za dojam o velicini ili video o brzini :) Hvala, pozz
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#14 Re: Električni romobili

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Mea_parvitas wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Koga interesuje izabrao sam model eFlux, 1000W motor, autonomija do 20km zavisno od terena, težine osobe...itd. Ovih par dana sam ga baš maltretirao i ova obična olovna baterija nije tako loša kako sam mislio, sasvim je dovoljna za vožnju i po uzbrdicama. Max. brzina do 40km/h, max. opterećenje do 118kg. odličan odnos uloženog i dobivenog.


Image
Iskreno, strasan, daBogda se navozao... :) Ozbiljno razmisljam o kupovini, gdje si uzeo (narucio), ako moze jos malo recenzija o istom, ponasanje, upravljivost, stabilnost, trajnost baterije, vrijeme punjenja, i tak to :) Ako moze koja slicica za dojam o velicini ili video o brzini :) Hvala, pozz
Pa tek sam ga kupio i ja još testiram ali prvi utisak je više nego zadovoljavajući. Po specifikaciji sa običnom olovnom baterijom koja dođe uz njega možeš preći do 20km sa jednim punjenjem plus minus težina vozača, konfiguracija terena...itd. S obzirom na konfiguraciju terena gdje stanujem i moju težinu ja i ostvarim nekih 15 km sa jednim punjenjem što znači neko ko recimo stanuje na Grbavici može bez problema ostvariti 20km. Punjenje baterije traje od 6 do 8 sati pa ga punim preko noći. Kada bih uzeo Litiom-Ion bateriju koja bi bila upola lakša mogao bih ostvariti i do 30km ali ona je dodatno 400KM pa za sada ostajem na ovoj običnoj. Ona bi se punila za 3-4 sata. Motor je 1kW, sasvim dovoljan da osobu od 80-90kg izgura uz brdo dok po ravnom dostiže brzine i do 30km/h.

Upravljivost je solidna, ima model sa većim točkovima pa ko stanuje u brdu preporuka da se ide na veće točkove, razlika u cijeni je nekih 90KM. Vazdušni amortizeri fino odrađuju posao. Stabilnost je više nego dobra, sve je fino podešeno i izbalansirano tako da nisam primjetio neke probleme. Kočnice su isto tako dobre, diskovi naprijed i nazad pa tako da zaustavljanje nije problem, nema ABS. :mrgreen: Jedina zamjerka što zadnja kočnica malo škripi kada kočiš ali stavim malo WD-a pa nije tako strašno. :mrgreen: Vidio sam da je izašla i verzija 2 ovakvog eflux freeride romobila sa 2kw koji razvija brzine i do 60km/h ali mu je i cijena oko 2000KM pa mislim da je kod ovog bolji odnos uloženog dobivenog.

Kada napravim video snimak postavim. Jedino što mi nedostaje i što nisam posebno gledao je brzinomjer a vidio sam da ove skuplje verzije sve dolaze sa originalnim brzinomjerom mada se može postaviti i smartphone sa nekom aplikacijom isto tako dobro odradi posao.


Ovo je taj od 2000W.

Mea_parvitas
Posts: 2525
Joined: 18/03/2015 01:36

#15 Re: Električni romobili

Post by Mea_parvitas »

Super, hvala... Samo jos info gdje si narucio?
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#16 Re: Električni romobili

Post by visocicaguy »

samo da se pohvalim.. legao Xiaomi M365 8-)
User avatar
konektovan
Posts: 40050
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17 Re: Električni romobili

Post by konektovan »

visocicaguy wrote:samo da se pohvalim.. legao Xiaomi M365 8-)
Je li to neki mobitel??? :mrgreen:

Daj više informacija....
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#18 Re: Električni romobili

Post by testni_akaunt »

Haj opali recenziju :)

I ja sam se opasno naložio.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#19 Re: Električni romobili

Post by _Astra_ »

Pratim
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#20 Re: Električni romobili

Post by visocicaguy »

nisam jos imao dovoljan uzorak voznji da bih mogao dati recenziju kvalitetnu...

do sada mogu reci da sam uspio napraviti krug šip - vilsonovo (+2 kruga po vilsonovom u eko modu) - šip bez stajanja i na kraju te vožnje mi je ostalo 55% baterije

ruta prema vilsonovom je išla pored bosnalijeka pa ispod tunela pored bosnalijeka, pored zeljeznicke i us ambasade... a nazad sam se vratio alipasinom, pa pored stadiona i onom pjesackom nizbrdo

javim se kada budem imao vise informacija

preporucujem da zapratite ovaj wiki: https://rollerplausch.fandom.com/wiki/R ... r_Platform
imaju i svoju vrlo aktivnu telegram grupu, ali slabo ce vam fajde biti ako ne znate njemacki
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#21 Re: Električni romobili

Post by testni_akaunt »

Jel neko kupovao ove jeftinije modele 500-600KM?
Valja li to čemu?
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#22 Re: Električni romobili

Post by i agree »

Kolko vam se povecao racun za struju? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: Električni romobili

Post by insomnia78 »

Imam ja speedway mini 4 pro
User avatar
spree
Posts: 7868
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#24 Re: Električni romobili

Post by spree »

Meni pocele iskakati reklame da su dosli ovi xiaomijevi kod nas, ali mi se cini da su puno skuplji nego inače.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#25 Re: Električni romobili

Post by problemnatravunu »

Vidio ovo u Parizu, nisam siguran koliko se plaća korištenje, ali je luda stvar https://www.li.me
Image

Uglavnom, može se glasati u koji grad da dođu sa kompletnim programom i infrastrukturomhttps://www.li.me/locations

Evo ja popunio za Sarajevo
Post Reply