Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
spree
Posts: 7888
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#1026 Re: Električni romobili

Post by spree »

a gdje treba da idu? po trotoaru? ok gdje ima biciklisticka staza, a gdje nema lijepo na cestu. na cesti su barem svi odrasli ljudi, dok na trotoaru ima djece.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1027 Re: Električni romobili

Post by Truba »

ovaj električni romobil je najgluplji izum od kojeg nema boljeg

kao mali sanjao sam o motoru tomosu
ali eto prođe od tad 14 tehničkih revolucija da je tu romobil
s druge strane hodanje i voznja bajkom je zdravo
dok ovo nije

ne znam nisam pametan
i kupio bih i ne bih :D
i tako prolazi vrijeme
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1028 Re: Električni romobili

Post by laserShow »

spree wrote: 25/10/2023 10:03 a gdje treba da idu? po trotoaru? ok gdje ima biciklisticka staza, a gdje nema lijepo na cestu. na cesti su barem svi odrasli ljudi, dok na trotoaru ima djece.
po trotoaru uz ogranicenje, na recimo 10-15km/h uz ogromnu akciju gradnje biciklistickih staza u Sarajevu. Sto znaci pisi propalo :D

Sta ces s djecom koja koriste romobile a na cesti su?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1029 Re: Električni romobili

Post by Chmoljo »

spree wrote: 25/10/2023 10:03 a gdje treba da idu? po trotoaru? ok gdje ima biciklisticka staza, a gdje nema lijepo na cestu. na cesti su barem svi odrasli ljudi, dok na trotoaru ima djece.
Neozbiljno je ocekivati romobil na glavnoj gradskoj saobracajnici. Oni sahtovi ga mogu glave kostati. Ja sam def za to da mogu trotoarom, al uz zestoke kazne i ogranicenja.

Ne koristim ga, mozda budem u buducnosti jer je stvarno efikasan, brz (tami gdje moze), ekoloski, ne zauzima puno prostora i relativno jeftin.

Recimo koristii sam biciklo jedno vrijeme, i uvijek sam imao u glavi najbitnije pravilo - pjesak je kralj trotoara. Nisam ni zvonio ako bi pjesak zagradio prolaz.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1030 Re: Električni romobili

Post by mali_balon »

Chmoljo wrote: 25/10/2023 10:20
spree wrote: 25/10/2023 10:03 a gdje treba da idu? po trotoaru? ok gdje ima biciklisticka staza, a gdje nema lijepo na cestu. na cesti su barem svi odrasli ljudi, dok na trotoaru ima djece.
Neozbiljno je ocekivati romobil na glavnoj gradskoj saobracajnici. Oni sahtovi ga mogu glave kostati. Ja sam def za to da mogu trotoarom, al uz zestoke kazne i ogranicenja.

Ne koristim ga, mozda budem u buducnosti jer je stvarno efikasan, brz (tami gdje moze), ekoloski, ne zauzima puno prostora i relativno jeftin.

Recimo koristii sam biciklo jedno vrijeme, i uvijek sam imao u glavi najbitnije pravilo - pjesak je kralj trotoara. Nisam ni zvonio ako bi pjesak zagradio prolaz.
Pa to je glavni zajeb biciklista i romobilista, kontaju da su i dalje pjesaci zato ih i treba istjerat na cestu...ili fizicki odvojiti stazu i trotoar...i kazne da se usere
User avatar
mikrozadatak
Posts: 1394
Joined: 27/07/2014 10:52

#1031 Re: Električni romobili

Post by mikrozadatak »

Očekivano je da izjednače bicikle i romobile.
Neće romobilima biti dozvoljeno da idu glavnom gradskom saobraćajnicom, nisu valjda ludi. Ali gdje je ograničenje 40km/h, u strogom centru (Branilaca Sarajeva, Zelenih beretki), komotno se može romobilom, laganih 25, svakako se i ne ide brže. Na trotoaru lijepih 10 na sat, ako je baš gužva kao na nekim autobuskim stanicama (Otoka i sl.) siđeš s romobila i voziš ga pored sebe.
Dalje zabraniti djeci ispod 15-16 godina.
Zabraniti dvoje na jednom romobilu.
Da se pitam ukinuo bih ove na rentanje. Uzima ko hoće, uglavnom jako loši i neiskusni vozači.
I biciklima zabraniti preko 25km/h, kakvih samo luđaka ima.
Ko nema položen vozački, uvesti obavezan kratki kurs o saobraćajnim znakovima, pravu prvenstva koje moraju znati kao učesnici u saobraćaju.
U centru više nema mjesta za povećanje broja vozila. Ne možeš graditi ceste, nedostaje parkinga, gužve su strašne.

Možda zvuči kao luda ideja, ali da se pitam ja bih fakat razmislio o izgradnji biciklističke trake u centru iznad Miljacke.
Adi-g
Posts: 680
Joined: 26/02/2004 00:00

#1032 Re: Električni romobili

Post by Adi-g »

Zabraniti vožnju dvoje na jednom romobilu.
Najgore mi je vidjeti da neodgovorni roditelji voze djecu od 3-4 godine. Također treba kazniti roditelja koji djetetu uplati bin-bin i njih 10orica se vozaju na istom.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20582
Joined: 12/08/2013 12:51

#1033 Re: Električni romobili

Post by insaneinthebrain »

zabraniti elektricna govna totalno
Dimu1927
Posts: 4050
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#1034 Re: Električni romobili

Post by Dimu1927 »

Kako ce i cime mjeriti brzinu ? Ljudi otkljucaju "zakljucanu" brzinu u 10 klikova...
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20582
Joined: 12/08/2013 12:51

#1035 Re: Električni romobili

Post by insaneinthebrain »

cime ce ograniciti da neko juri po trotoaru. pa ne moze auta da ogranici a ne trotinet. samo ih na ulicu posalji pa nek se sa autima trkaju
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1036 Re: Električni romobili

Post by laserShow »

brzina bi bila najmanji problem, da su druge stvari uredjene. I za brzinu ima rjesnje, stavis da je kazna zatvora minimalno godinu dana, neovisno za posljedice u slucaju saobracajne nesrece, a ako se utvrdi da je ponisteno ogranicenje brzine (skinuta zabrana).

I kretanje romobila je vec dozvoljeno cestom

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... oarom.html
Vozači električnih romobila trebaju znati kako im je dozvoljeno kretanje biciklističkim stazama i biciklističkim trakama, ali i kolovoznom trakom.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1037 Re: Električni romobili

Post by HelaS »

mikrozadatak wrote: 25/10/2023 10:38 Očekivano je da izjednače bicikle i romobile.
Neće romobilima biti dozvoljeno da idu glavnom gradskom saobraćajnicom, nisu valjda ludi. Ali gdje je ograničenje 40km/h, u strogom centru (Branilaca Sarajeva, Zelenih beretki), komotno se može romobilom, laganih 25, svakako se i ne ide brže. Na trotoaru lijepih 10 na sat, ako je baš gužva kao na nekim autobuskim stanicama (Otoka i sl.) siđeš s romobila i voziš ga pored sebe.
Dalje zabraniti djeci ispod 15-16 godina.
Zabraniti dvoje na jednom romobilu.
Da se pitam ukinuo bih ove na rentanje. Uzima ko hoće, uglavnom jako loši i neiskusni vozači.
I biciklima zabraniti preko 25km/h, kakvih samo luđaka ima.
Ko nema položen vozački, uvesti obavezan kratki kurs o saobraćajnim znakovima, pravu prvenstva koje moraju znati kao učesnici u saobraćaju.
U centru više nema mjesta za povećanje broja vozila. Ne možeš graditi ceste, nedostaje parkinga, gužve su strašne.

Možda zvuči kao luda ideja, ali da se pitam ja bih fakat razmislio o izgradnji biciklističke trake u centru iznad Miljacke.
Moraš shvatiti da ne živiš sam u gradu...
Adi-g wrote: 25/10/2023 10:44 Zabraniti vožnju dvoje na jednom romobilu.
Najgore mi je vidjeti da neodgovorni roditelji voze djecu od 3-4 godine. Također treba kazniti roditelja koji djetetu uplati bin-bin i njih 10orica se vozaju na istom.
insaneinthebrain wrote: 25/10/2023 10:46 zabraniti elektricna govna totalno
Gdje ste vi prije zabranjivalli :-) Svi bi nešto zabranili, sve nešto prema sebi, nikakve tolerancije ni poštivanja prava drugih ljudi :(
User avatar
spree
Posts: 7888
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#1038 Re: Električni romobili

Post by spree »

laserShow wrote: 25/10/2023 10:14
spree wrote: 25/10/2023 10:03 a gdje treba da idu? po trotoaru? ok gdje ima biciklisticka staza, a gdje nema lijepo na cestu. na cesti su barem svi odrasli ljudi, dok na trotoaru ima djece.
po trotoaru uz ogranicenje, na recimo 10-15km/h uz ogromnu akciju gradnje biciklistickih staza u Sarajevu. Sto znaci pisi propalo :D

Sta ces s djecom koja koriste romobile a na cesti su?
Chmoljo wrote: 25/10/2023 10:20
spree wrote: 25/10/2023 10:03 a gdje treba da idu? po trotoaru? ok gdje ima biciklisticka staza, a gdje nema lijepo na cestu. na cesti su barem svi odrasli ljudi, dok na trotoaru ima djece.
Neozbiljno je ocekivati romobil na glavnoj gradskoj saobracajnici. Oni sahtovi ga mogu glave kostati. Ja sam def za to da mogu trotoarom, al uz zestoke kazne i ogranicenja.

Ne koristim ga, mozda budem u buducnosti jer je stvarno efikasan, brz (tami gdje moze), ekoloski, ne zauzima puno prostora i relativno jeftin.

Recimo koristii sam biciklo jedno vrijeme, i uvijek sam imao u glavi najbitnije pravilo - pjesak je kralj trotoara. Nisam ni zvonio ako bi pjesak zagradio prolaz.

ma skidaju se lako ta ogranicenja, a eto i sa tim ogranicenjem se moze desiti nezgoda. druga stvar ko ce mjeriti koliko brzo je išao romobil? pa policija ne stiže kontrolisati automobile, a kamo li da sad recimo ima radar za romobile. te neke pretjerane kazne nikada nece zazivjeti i ne trebaju. treba imati balans. na ggs-u, tj. pored imaju biciklisticke staze, malo fali da se poveze ilidza i bascarsija, tako da tu manje vise nema problema. ostalim ulicama se sporije vozi, ali svakako treba raditi na izgradnji biciklistickih staza. nemam ni ja romobil, ali sam dugogodisnji biciklista, a nikad ne vozim trotoarom. puno su slicniji bicikli i romobili nego recimo pjesaci i romobili :D . tako da, po mom misljenju bolje cesta nego trotoar, gdje nema biciklisticke staze. sto se tice sahtova, jbg ako vec vozis moras paziti na sebe.
User avatar
mikrozadatak
Posts: 1394
Joined: 27/07/2014 10:52

#1039 Re: Električni romobili

Post by mikrozadatak »

HelaS wrote: 25/10/2023 10:56
Gdje ste vi prije zabranjivalli :-) Svi bi nešto zabranili, sve nešto prema sebi, nikakve tolerancije ni poštivanja prava drugih ljudi :(
Po tebi da pustimo da radi ko šta hoće.
Vozim romobil godinama, jako često. Vozim bicikl, posjedujem automobil. Odlično znam šta pričam.
Ako neku oblast ne urediš, onda imaš anarhiju. Fazon je samo da se uredi kvalitetno.

Ili da bude OK kad glupača stavi dvoje sitne djece neprijed i ljuljaju se lijevo desno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1040 Re: Električni romobili

Post by Chmoljo »

Ma ja iskreno ne bih smio cestom. Ne vjerujem nasim vozacima.

Previse se vozi ili bahato ili neoprezno i sebicno, bez razmisljanja o drugim ucesnicima.
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1041 Re: Električni romobili

Post by laserShow »

ma da hoce neko fortu samo upitati, sa sipa alipasinom uz ono brdo romobil moze max 8km/h ici. Je li zna kakvu kolonu bi napravio?
User avatar
mikrozadatak
Posts: 1394
Joined: 27/07/2014 10:52

#1042 Re: Električni romobili

Post by mikrozadatak »

Ma kakva cesta. To nije rješenje.
Zamisli ograničiš brzinu romobilima. Svakako 90% ide max 25km/h, a voziš se cestom gdje je ograničenje 60km/h. Ti na romobilu nisi siguran, iza tebe za par minuta nastaje kolona, haos.
A da ne spominjem da sam tek sam na romobilu shvatio da je svakom trećem vozaču auta mobitel u ruci. Najmanje se gleda cesta.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1043 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

Romobilima i biciklima nije mjesto na ulici i tu nema dileme. To sto je tako u svijetu ne znaci da je ispravno.
Iako nisu pjesaci, po brzini i svemu su blizi pjesacima nego autima.
Gdje ima biciklisticka staza to je ok, ali ja svoje dijete nikad necu izvrsti na ulicu sa biciklom tamo gdje nema bic staze, ne znam kakve kazne da uvedu.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1044 Re: Električni romobili

Post by HelaS »

Ateista wrote: 25/10/2023 14:14 Romobilima i biciklima nije mjesto na ulici i tu nema dileme. .....
:D

Image
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1045 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

HelaS wrote: 03/12/2023 00:01
Ateista wrote: 25/10/2023 14:14 Romobilima i biciklima nije mjesto na ulici i tu nema dileme. .....
:D

Image
:lol:
Ovima i jeste mjesto u kontejneru, kad ih svugdje ostavljaju papci. :lol:
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1046 Re: Električni romobili

Post by Dzontra_Volta »

Pa nije krivica kompanije nego debila koji ih svugdje ostavljaju.
Ja bih uveo opciju prijave nepravilno ostavljenog binbin romobila. Kao nagradu prijavljivač dobije koju markicu kredita, a onaj koji je tako ostavio romobil bude kažnjen sa oduzimanjem istog tog iznosa.
BiBi911
Posts: 2918
Joined: 09/12/2018 17:47

#1047 Re: Električni romobili

Post by BiBi911 »

Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 17:29 Pa nije krivica kompanije nego debila koji ih svugdje ostavljaju.
Ja bih uveo opciju prijave nepravilno ostavljenog binbin romobila. Kao nagradu prijavljivač dobije koju markicu kredita, a onaj koji je tako ostavio romobil bude kažnjen sa oduzimanjem istog tog iznosa.
Pa zamisli koliko bi se brude digle tek onda da protestvuju.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1048 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

Kako moze nesto sto nije registrovano biti na cesti i ucestvovati u saobracaju? Ja i svi vozaci svake godine platimo da bi koristili te ceste... Sta ako se neko na toj istoj cesti sa ovim pomodarskim klincem zakuca u moj auto i nanese mi stetu? Od koga da trazim odstetu kad nije osiguran, da pokrecem gradjansku parnicu i cekam 10 godina na isplatu? Manite se ludih ideja ljudi sta vam je
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1049 Re: Električni romobili

Post by Dzontra_Volta »

MehmedPasaMoric wrote: 03/12/2023 20:11 Kako moze nesto sto nije registrovano biti na cesti i ucestvovati u saobracaju? Ja i svi vozaci svake godine platimo da bi koristili te ceste... Sta ako se neko na toj istoj cesti sa ovim pomodarskim klincem zakuca u moj auto i nanese mi stetu? Od koga da trazim odstetu kad nije osiguran, da pokrecem gradjansku parnicu i cekam 10 godina na isplatu? Manite se ludih ideja ljudi sta vam je
A šta da se zaleti biciklista?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1050 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

Dzontra_Volta wrote: 03/12/2023 21:03
MehmedPasaMoric wrote: 03/12/2023 20:11 Kako moze nesto sto nije registrovano biti na cesti i ucestvovati u saobracaju? Ja i svi vozaci svake godine platimo da bi koristili te ceste... Sta ako se neko na toj istoj cesti sa ovim pomodarskim klincem zakuca u moj auto i nanese mi stetu? Od koga da trazim odstetu kad nije osiguran, da pokrecem gradjansku parnicu i cekam 10 godina na isplatu? Manite se ludih ideja ljudi sta vam je
A šta da se zaleti biciklista?
Sve napisano se odnosi i na bicikliste, trickliste, monocikliste, rolerase, jahace konja, fijakeriste, jahace kamila i svakog drugog ko bi da koristi cestu a nije registrovan niti osiguran niti mu je provjerena tehnicka ispravnost toga sa cim bi ucestvovao u saobracaju
Post Reply