Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#851 Re: Električni romobili

Post by amko761 »

splus wrote: 11/08/2022 16:14
kakaljin wrote: 11/08/2022 15:49
Imaš kod Bbi ispred komore u prolazu prema predsjednistvu
Super, hvala!
amko761 wrote: 11/08/2022 15:55
Lol jesi li ti odavde? Mislim dijaspora, nedavno došao ili tako nešto?
Iz Sarajeva sam, ali putujem puno po svijetu, i uglavnom sam provodio veliku vecinu vremena vani, pa naravno da puno slabije znam, posebno sve sto se napravilo u posljednjih 10-15 godina. Sada sam ovdje vec pola godine, ali i prije jednostavno nisam ni obracao paznju na stupove za bicikla/romobile, pa i to je razlog.
Sve to nema to veze sa mojim pitanjem, ali eto, ako si vec znatizeljan... A ako znas neka parkirna mjesta blize centru - dobro je doslo!
Logično, lako za pretpostaviti. Samo pitam, sve ok. Imaš ti bravu. 8-)
kakaljin
Posts: 11636
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#852 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

AtillaS wrote: 11/08/2022 16:13
Svemirco wrote: 11/08/2022 14:41
Općina Stari Grad Sarajevo izvršila je danas uklanjanje bespravno postavljenih romobila na javnim površinama u Starom Gradu, a vlasnicima će biti upućeni prekršajni nalozi po osnovu korištenja javne površine bez odobrenja.
Dosad niko nije postavljao pitanje oko ovoga, ali fakat odakle nekome pravo da reda tu gvožđariju gdje mu se ku++u ćefne.
Pa raja ostavlja koja koriste. Pa eto neka se uredi i taoblast. Ali opet i to nije u redu. Sta ako neko ide sa romobilom i nema odredjeno mjesto u blizini da se ostavi gdje će se onda ostaviti. Pa docice do slabijeg korištenja i opet ce poceti guzve sa autima da budu još vece
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#853 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

u parizu su to riješili tako što softver ne dopušta da ostaviš romobil van zone koju su kompanije zakupile (uglavnom jedno parking mjesto u svakoj ulici ili biciklistički parking). Možeš ga ostaviti gdje hoćeš, ali ti nastavlja skidati lovu
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#854 Re: Električni romobili

Post by mk ultra »

thekupus wrote: 11/08/2022 16:22 u parizu su to riješili tako što softver ne dopušta da ostaviš romobil van zone koju su kompanije zakupile (uglavnom jedno parking mjesto u svakoj ulici ili biciklistički parking). Možeš ga ostaviti gdje hoćeš, ali ti nastavlja skidati lovu
a šta ako nestane baterije?

meni bi to bilo i logično, da ima neku lokaciju gdje se pune romobili itd...
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#855 Re: Električni romobili

Post by shape of despair »

Treba uvesti pojam romobilskog zagađenja,kao svjetlosno i sl. Nek su ih posklanjali, na svakih 100m u svakoj ulicici romobil. Nek rjese kao i sa onim biciklima
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#856 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

mk ultra wrote: 11/08/2022 16:24
thekupus wrote: 11/08/2022 16:22 u parizu su to riješili tako što softver ne dopušta da ostaviš romobil van zone koju su kompanije zakupile (uglavnom jedno parking mjesto u svakoj ulici ili biciklistički parking). Možeš ga ostaviti gdje hoćeš, ali ti nastavlja skidati lovu
a šta ako nestane baterije?

meni bi to bilo i logično, da ima neku lokaciju gdje se pune romobili itd...
Ne, svaku noć kombiji kruže gradom i kupe prazne, a postavljaju pune romobile, za određenu naknadu. Kad se baterija spusti do određenog nivoa, a ti još voziš, aplikacija ti kaže da ga odmah parkiraš i da ti rutu do najbližeg parkinga. Uglavnom su uvijek vrlo blizu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#857 Re: Električni romobili

Post by mk ultra »

thekupus wrote: 11/08/2022 16:31
mk ultra wrote: 11/08/2022 16:24

a šta ako nestane baterije?

meni bi to bilo i logično, da ima neku lokaciju gdje se pune romobili itd...
Ne, svaku noć kombiji kruže gradom i kupe prazne, a postavljaju pune romobile, za određenu naknadu. Kad se baterija spusti do određenog nivoa, a ti još voziš, aplikacija ti kaže da ga odmah parkiraš i da ti rutu do najbližeg parkinga. Uglavnom su uvijek vrlo blizu.
koliko sam vidio vani kako funkcionira, da moraš dati i odredište kroz aplikaciju...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#858 Re: Električni romobili

Post by studiorum_tuzlaensis »

Moraće se regulisat... jer ovako ne može. Romobil samo još ispred vrata nisu mi ostavili.
Toy
Posts: 22
Joined: 07/05/2017 23:38

#859 Re: Električni romobili

Post by Toy »

Kako ide ios app za kiwi romobil?
User avatar
Pandakonda
Posts: 4379
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#860 Re: Električni romobili

Post by Pandakonda »

splus wrote: 11/08/2022 15:06 Pitanje:
Da li iko zna gdje ima mjesta za parkiranje bicikala i romobila u centru grada, a takodjer i oko Skenderije i Marin dvora? Imam bravu, pa mogu to zaključati i ostaviti.
Imas jedan lijep "parking" na skenderiji odma kod one trafike kada se krene prema OHR. Znaci odma na cosku raskrsnice gdje je stanica također. Nisam viđao nikada puno bajkova i skutera tu :bih:

Inace ovo od starog grada je niđe veze. Izgleda neko Hadzibajricu harac nije platio pa se krenuo svetiti :-) Citava poenta tih skutera je da parkiranje fleksibilno sto je njihova vrijednost u odnosu na auta i trolejbuse da mogu blize stici na lokaciju gdje zelim, naravno ne na sred ceste. Binbin je to jako dobro regulisao gdje moras slikati skuter nakon koristenja gdje ide review da li je pravilno parkirano. Ako nije skine ti pare. A sto se tice kada baterija istekne BinBin ti pocne vibrirati i upozori te da je battery low i da moras parkirati.

Također ova Kiwi srbijanska aplikacija ima isto crvene zone gdje je zabranjeno parkirati skuter sto je sigurno plus.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#861 Re: Električni romobili

Post by BadBoy »

Navodno se i onaj naš BeeBee mora slikati da bi se završila vožnja, ali to meni nikada nije tražio :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#862 Re: Električni romobili

Post by O'zone »

Zar ne postoji nikakav način da ovi binbin, bubu, kaka, kiwi i ostali lezimudani sankcionišu korisnike koji ovo govno na dva točka ostave tako da se ne može proći od njega?

Svaki dan sve više ovih sranja se ostavljaju po trotoarima i uskim prolazima poprijeko ili skroz na sredini a ne sa strane pa da se može proći.
User avatar
Radar71
Posts: 7286
Joined: 21/07/2010 15:43

#863 Re: Električni romobili

Post by Radar71 »

O'zone wrote: 13/10/2022 17:31 Zar ne postoji nikakav način da ovi binbin, bubu, kaka, kiwi i ostali lezimudani sankcionišu korisnike koji ovo govno na dva točka ostave tako da se ne može proći od njega?

Svaki dan sve više ovih sranja se ostavljaju po trotoarima i uskim prolazima poprijeko ili skroz na sredini a ne sa strane pa da se može proći.
:thumbup:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20518
Joined: 12/08/2013 12:51

#864 Re: Električni romobili

Post by insaneinthebrain »

O'zone wrote: 13/10/2022 17:31 Zar ne postoji nikakav način da ovi binbin, bubu, kaka, kiwi i ostali lezimudani sankcionišu korisnike koji ovo govno na dva točka ostave tako da se ne može proći od njega?

Svaki dan sve više ovih sranja se ostavljaju po trotoarima i uskim prolazima poprijeko ili skroz na sredini a ne sa strane pa da se može proći.
jedini nacin :thumbup: :mrgreen:

Image
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#865 Re: Električni romobili

Post by O'zone »

insaneinthebrain wrote: 13/10/2022 17:53
O'zone wrote: 13/10/2022 17:31 Zar ne postoji nikakav način da ovi binbin, bubu, kaka, kiwi i ostali lezimudani sankcionišu korisnike koji ovo govno na dva točka ostave tako da se ne može proći od njega?

Svaki dan sve više ovih sranja se ostavljaju po trotoarima i uskim prolazima poprijeko ili skroz na sredini a ne sa strane pa da se može proći.
jedini nacin :thumbup: :mrgreen:

Image
Ma bacaju ih u kontejnere, u miljacku, po šipražiju, štatijaznamveć...al brate ako imaš ID usera koji je zadnji koristio romobil i ostavio ga tako da smeta drugim učesnicima u saobraćaju fino mu skineš 5-10 KM fee pa dok se ne opamete...
kakaljin
Posts: 11636
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#866 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

O'zone wrote: 13/10/2022 22:45
insaneinthebrain wrote: 13/10/2022 17:53

jedini nacin :thumbup: :mrgreen:

Image
Ma bacaju ih u kontejnere, u miljacku, po šipražiju, štatijaznamveć...al brate ako imaš ID usera koji je zadnji koristio romobil i ostavio ga tako da smeta drugim učesnicima u saobraćaju fino mu skineš 5-10 KM fee pa dok se ne opamete...
Pa stavi se obavezno slikanje prije zakljucavanja romobila i da se fino vidi gdje stoji. I naravno vezanje za zadnjeg korisnika. Cak i ono vezanje da se stavi na sve i da ga moras vezati tako bi se makar mogli fiksirati za neko mjesto i ne bi mogli na sredini biti ostavljeni
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#867 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

Moze li mi neko pojasniti sa kojim pravom se ovaj pomodarski p*derluk vozi po javnim putevima bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti, placene cestarine, poreza i ostalih dadzbina? Da bih legalno izasao na cestu sa svojim automobilom ja svake godine platim preko 700 maraka :?
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#868 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 02:03 Moze li mi neko pojasniti sa kojim pravom se ovaj pomodarski p*derluk vozi po javnim putevima bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti, placene cestarine, poreza i ostalih dadzbina? Da bih legalno izasao na cestu sa svojim automobilom ja svake godine platim preko 700 maraka :?
hahah kakva usporedba, čuj cestarina za sredstvo prevoza od 20 kg koje može ići najviše 25 km na sat
To što ti voziš zagađuje okolinu na niz načina, troši ceste, zahtjeva prostor u gradu kao 20+ romobila, a da ne kažemo da doslovno voziš oružje koje sa masom od 1500+ kg i potencijalnom brzinom od 150 km+ predstavlja puno veću opasnost za sve oko tebe

eto, možda ti bude trunku jasnije, mada sumnjam
User avatar
canvra888
Posts: 4273
Joined: 09/07/2021 15:03

#869 Re: Električni romobili

Post by canvra888 »

Što se mene tiče, nek se voze i bez registracije i bilo kakve regulacije što se toga tiče, ali ono što mora biti regulisano je kuda se smiju kretati.

U mom gradu ne permaju nijedan saobraćajni zakon ni 2%, malo po ulici malo po trotoaru. Na raskrsnici prolete kroz crveno glat i onda ih najnormalnije neko može pokupiti iz suprotne trake. Svjedočio x takvih situacija.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#870 Re: Električni romobili

Post by skafiskafsnjak »

thekupus wrote: 14/10/2022 02:53
MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 02:03 Moze li mi neko pojasniti sa kojim pravom se ovaj pomodarski p*derluk vozi po javnim putevima bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti, placene cestarine, poreza i ostalih dadzbina? Da bih legalno izasao na cestu sa svojim automobilom ja svake godine platim preko 700 maraka :?
hahah kakva usporedba, čuj cestarina za sredstvo prevoza od 20 kg koje može ići najviše 25 km na sat
To što ti voziš zagađuje okolinu na niz načina, troši ceste, zahtjeva prostor u gradu kao 20+ romobila, a da ne kažemo da doslovno voziš oružje koje sa masom od 1500+ kg i potencijalnom brzinom od 150 km+ predstavlja puno veću opasnost za sve oko tebe

eto, možda ti bude trunku jasnije, mada sumnjam
Pa et moze.
Ali da bude posteno,.onda autima povecati sve dadzzbine jedno.5x :mrgreen:
User avatar
mayab
Posts: 27133
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#871 Re: Električni romobili

Post by mayab »

MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 02:03 Moze li mi neko pojasniti sa kojim pravom se ovaj pomodarski p*derluk vozi po javnim putevima bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti, placene cestarine, poreza i ostalih dadzbina? Da bih legalno izasao na cestu sa svojim automobilom ja svake godine platim preko 700 maraka :?
Potpuno si u pravu ,
pogotovo za ovo
bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti
,
stvarno ne shvatam da je dozvoljen promet "motornom vozilu" po javnim površinama ,
a da se ne zna da li je tehnički ispravno , ima li svjetlosnu signalizaciju ,
i nema osiguranje od štete nanesene trećim licima , tj. ono što automobilisti i ostali plaćaju kao obavezno osiguranje ili AO polica :cry:
kakaljin
Posts: 11636
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#872 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 02:03 Moze li mi neko pojasniti sa kojim pravom se ovaj pomodarski p*derluk vozi po javnim putevima bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti, placene cestarine, poreza i ostalih dadzbina? Da bih legalno izasao na cestu sa svojim automobilom ja svake godine platim preko 700 maraka :?
Zato sto to nije kategorija vozila takva da podlijeze placanju
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#873 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

thekupus wrote: 14/10/2022 02:53
MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 02:03 Moze li mi neko pojasniti sa kojim pravom se ovaj pomodarski p*derluk vozi po javnim putevima bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti, placene cestarine, poreza i ostalih dadzbina? Da bih legalno izasao na cestu sa svojim automobilom ja svake godine platim preko 700 maraka :?
hahah kakva usporedba, čuj cestarina za sredstvo prevoza od 20 kg koje može ići najviše 25 km na sat
To što ti voziš zagađuje okolinu na niz načina, troši ceste, zahtjeva prostor u gradu kao 20+ romobila, a da ne kažemo da doslovno voziš oružje koje sa masom od 1500+ kg i potencijalnom brzinom od 150 km+ predstavlja puno veću opasnost za sve oko tebe

eto, možda ti bude trunku jasnije, mada sumnjam
Ja postavljam pitanje sa zakonskog aspekta, mani me ekologije u gradu gdje ljudi loze gume, kako bilo sta neregistrovano moze na javnu saobracajnicu? Npr neko se zaleti i ocese auto sa tim pomodarskim p*derlukom, osteti mu far, retrovizor, nebitno, od koga covjek da trazi nadoknadu stete?
kakaljin wrote: 14/10/2022 08:49
MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 02:03 Moze li mi neko pojasniti sa kojim pravom se ovaj pomodarski p*derluk vozi po javnim putevima bez osiguranja, provjere tehnicke ispravnosti, placene cestarine, poreza i ostalih dadzbina? Da bih legalno izasao na cestu sa svojim automobilom ja svake godine platim preko 700 maraka :?
Zato sto to nije kategorija vozila takva da podlijeze placanju
Odlicno, i kao takva nema sta da trazi na cesti, jer se koristenje ceste placa
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#874 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 09:51

Ja postavljam pitanje sa zakonskog aspekta, mani me ekologije u gradu gdje ljudi loze gume, kako bilo sta neregistrovano moze na javnu saobracajnicu? Npr neko se zaleti i ocese auto sa tim pomodarskim p*derlukom, osteti mu far, retrovizor, nebitno, od koga covjek da trazi nadoknadu stete?

Pa kako tražiš nadoknadu štete kad ti se zabije biciklista u auto?
Iskreno, meni je drago što ih ima po gradu čisto da nerviraju takve homofobne prostake poput tebe. Biće ih sve više, uživaj. :izet:
kakaljin
Posts: 11636
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#875 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

thekupus wrote: 14/10/2022 10:00
MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 09:51

Ja postavljam pitanje sa zakonskog aspekta, mani me ekologije u gradu gdje ljudi loze gume, kako bilo sta neregistrovano moze na javnu saobracajnicu? Npr neko se zaleti i ocese auto sa tim pomodarskim p*derlukom, osteti mu far, retrovizor, nebitno, od koga covjek da trazi nadoknadu stete?

Pa kako tražiš nadoknadu štete kad ti se zabije biciklista u auto?
Iskreno, meni je drago što ih ima po gradu čisto da nerviraju takve homofobne prostake poput tebe. Biće ih sve više, uživaj. :izet:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

I da se zabrani ulaz u centar grada sa autima osim gradskog prevoza i stanara, a romobili i bicikla da se voze cestom
Post Reply