Električni pekač hljeba

User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#51 Re: Električni pekač hljeba

Post by bude »

Kako rece jedan inspektor, jednom prilikom je kontrolisao pekaru, vlasnik albanac bio (ni kod drugih nije bolje), zivot mu se zgadio od onoga sto se tamo moze vidjeti, poslije toga nikad vise nije hljeb kupio, samo pekac.
Jos pored bijelog brasna, dobro je neko primjetio da mora barem mjesec dana da odstoji poslije mljevenja da bi "nadoslo" za upotrebu, koristite dodatak integralnog (razevo, psenicno, heljdino), kako bi hljeb bio sadrzajniji i zdraviji, mi zapravo ponekad napravimo samo od integralnog brasna i bude sasvim ok za razliku od toga kad se ovo proba rucno uraditi pa krajnji rezultat bude spljostena i tvrda struca :-)
Pekac rules :thumbup:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#52 Re: Električni pekač hljeba

Post by njonjica »

BlackCaviar wrote:Moulinex pekač već 7 godina koristimo. Patili se prije sa ručnim pravljenjem (pošto kupovni ne volimo) i onda se odlučili i to nabaviti i nikad se pokajali nismo. Hljeb bude savršen, mekana kora, ukusan a najukusniji kad se tek ispeče pa dok je vruć. Fakat nemamo zamjerku na njega. Nije prošao dan a da nije bio upaljen barem jednom, nekad i dva puta. Znači brat bratu, preko 2 i po hiljade hljebova je napravio. Zamijenjenili nedavno onu kanticu jer je na dnu počela puštati, malo bila napukla od silnog korištenja. I da, ovaj ima samo grijač sa strane, nema gore kod prozorčića i sve je uredu.
Čak se i ne sjećam da smo u početku imali problema oko hljeba, možda jedino prvi hljeb da je imao malo metalan okus jer je novo sve bilo.
Gdje ste zamijenili kanticu? I moja je pocela pustati :/
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#53 Re: Električni pekač hljeba

Post by njonjica »

Pekac za hljeb/kruh je zakon....imam ga godinama i nezamjenjiv je. U njemu pecem hljeb, kuglof, pravim dzemove i ajvar..ma zakon.

Ako vam se hljeb mrvi jedan dio vode zamijenite mlijekom, super je.
Ja uopste ne stavljam secer u hljeb i uvijek mi super uspije.

Hajmo ljudi, recepte na sunce :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#54 Re: Električni pekač hljeba

Post by zateznistub »

Danas smo napravili sa heljdom...

mljatz
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#55 Re: Električni pekač hljeba

Post by zateznistub »

njonjica wrote:
Gdje ste zamijenili kanticu? I moja je pocela pustati :/
Pa vidi u ovlastenom servisu za brand ciji je tvoj pekac, ako nemaju trebali bi te makar uputiti
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#56 Re: Električni pekač hljeba

Post by vjesticanametli »

zateznistub wrote:Danas smo napravili sa heljdom...

mljatz
brzo ste se ustelili.....sutravi ja mutim s heljdom hihi
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#57 Re: Električni pekač hljeba

Post by njonjica »

zateznistub wrote:
njonjica wrote:
Gdje ste zamijenili kanticu? I moja je pocela pustati :/
Pa vidi u ovlastenom servisu za brand ciji je tvoj pekac, ako nemaju trebali bi te makar uputiti
Moj pekac je Moulinex...potrazit cu njihov servis. Hvala.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#58 Re: Električni pekač hljeba

Post by malocvijece »

Mi imamo neki moulinexov i skoro svaki dan pravimo hljeb u njemu. Bude odlican. Samo se treba pridrzavati mjera. Nema nisa od oka. I germa ne smije biti stara.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#59 Re: Električni pekač hljeba

Post by malocvijece »

Kako pravite kuglof? Jer li onaj recept sto dodje uz pekac?

ja kuglof uvijek pravim u rerni. Sad bih da malo sebi pojednostavim.

I kako pravite taj hljeb s heljdom?
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#60 Re: Električni pekač hljeba

Post by zateznistub »

A mene zanima kako ajvar, koji program sta, kako....


joj bicu tezi od trolejbusa...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#61 Re: Električni pekač hljeba

Post by JanuaryJones »

Mene zanima ima li gdje manji pekač, do 500 gr hljeb max jer kod mojih roditelja redovno ispadne preko 1 kg a to je našem kućanstvu previše hljeba.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#62 Re: Električni pekač hljeba

Post by vjesticanametli »

Ajvar ne znam kako se pravi u njemu....january pa ima pekas 3 nivoa bar kod.mene ....vezano za tezinu....1 je 700 gr cini mi se i onda kila pa 1.5kg....rustical hljeb se zove sto ja pravim iz one knjige i sutra cu ga praviti i okrajci moji
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#63 Re: Električni pekač hljeba

Post by zateznistub »

JanuaryJones wrote:Mene zanima ima li gdje manji pekač, do 500 gr hljeb max jer kod mojih roditelja redovno ispadne preko 1 kg a to je našem kućanstvu previše hljeba.
Na svim (ukljucujuci i moj) ima gradacija 500, 750 i 1000 g.nigdje ne pise da moras praviti taj od kilo. ima recePat i za 500 grama gorovog hljeba
Npr za hljeb od 1 kg ide ravno 605 g brasna pa racunaj
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#64 Re: Električni pekač hljeba

Post by JanuaryJones »

zateznistub wrote:
JanuaryJones wrote:Mene zanima ima li gdje manji pekač, do 500 gr hljeb max jer kod mojih roditelja redovno ispadne preko 1 kg a to je našem kućanstvu previše hljeba.
Na svim (ukljucujuci i moj) ima gradacija 500, 750 i 1000 g.nigdje ne pise da moras praviti taj od kilo. ima recePat i za 500 grama gorovog hljeba
Npr za hljeb od 1 kg ide ravno 605 g brasna pa racunaj
Taj od 500 gr nikad ne uspije kao onaj od kilo, probali smo. Ostane nerazabran i nabijen, totalno neprimamljiv za oko i nepce. Više recepata smo probali. Njihov kilogramski je preukusan.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#65 Re: Električni pekač hljeba

Post by nedims »

njonjica wrote:
zateznistub wrote:
njonjica wrote:
Gdje ste zamijenili kanticu? I moja je pocela pustati :/
Pa vidi u ovlastenom servisu za brand ciji je tvoj pekac, ako nemaju trebali bi te makar uputiti
Moj pekac je Moulinex...potrazit cu njihov servis. Hvala.
Otprilike...kada izadjes iz trolejbusa u Kovacicima, pa predjes ulicu...vidjeces prodavnicu "Luk". Tu negdje, neposredno uz njih, ima prolaz i u tom prolazu se nalazi ovlasteni servis. Pise koje sve brendove pokrivaju...
Tu sam i ja kupio kanticu. Sacuvaj racun jer ti se moze desiti, kao meni, da kantica poslije mjesec dana rada pokaze izvjesne nedostatke, a bez racuna nece ti je zamjeniti.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#66 Re: Električni pekač hljeba

Post by mayab »

Gdje ste zamijenili kanticu? I moja je pocela pustati :/


Pa vidi u ovlastenom servisu za brand ciji je tvoj pekac, ako nemaju trebali bi te makar uputiti



Moj pekac je Moulinex...potrazit cu njihov servis. Hvala.



Otprilike...kada izadjes iz trolejbusa u Kovacicima, pa predjes ulicu...vidjeces prodavnicu "Luk". Tu negdje, neposredno uz njih, ima prolaz i u tom prolazu se nalazi ovlasteni servis. Pise koje sve brendove pokrivaju...
Tu sam i ja kupio kanticu. Sacuvaj racun jer ti se moze desiti, kao meni, da kantica poslije mjesec dana rada pokaze izvjesne nedostatke, a bez racuna nece ti je zamjeniti.

Ta se firma-servis zove ASPERA
http://www.servisaspera.com/
User avatar
BlackCaviar
Posts: 957
Joined: 05/06/2010 16:36

#67 Re: Električni pekač hljeba

Post by BlackCaviar »

njonjica wrote:
Gdje ste zamijenili kanticu? I moja je pocela pustati :/

Et' odgovorili su već prije mene, Aspera se zove radnja.
zateznistub wrote: Mi smo pregledali brat bratu desetak razlicitih i niti jedan nije imao grijač u poklopcu i smatram da je i visak u procesu.

E de mi napisi kakav je u potrosnji el.energije
Vjeruješ da nemam pojma, ne sjećam se da su se moji žalili da su osjetili neki skok na računima. Samo ti pravi hljeb bez brige :D
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#68 Re: Električni pekač hljeba

Post by walk_M-A-N »

petunija wrote:
zateznistub wrote:
petunija wrote:Ima već ovakva tema
Trazih, ali ne nađoh...
Mislim da je na umjetnosti življenja, ali je ni ja juče ne nađoh.
Doduše, vrlo se loše snalazim sa tražilicom, u glavnom, sjećam se da sam čak pisala i neke recepte na toj temi :D
Zato jer tražilica uopće ne valja.
Ovo je tema http://forum.klix.ba/pekac-hljeba-kruha ... 56876.html
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#69 Re: Električni pekač hljeba

Post by Frutek »

Da malo oživim temu. Nedavno kupio Gorenje pekač hljeba i do sad sam baš nezadovoljan. Platio ga 350 KM. Knjiga recepata, do sad sam 5,6 hljebova od 900 gr (ima još 1200 gr opcija al smatram da nam je to previše pa nisam išao na tu opciju) i ni 1, tobe jarabi, nije bio dobar. Hljebovi tanki, kora iako je pečenje uključeno na najtamnije je bjelkasta, a nerijetko je i sredina mljevava. Svi ti recepti su bili sa brašnom od 450 gr do 600 gr brašna. Pravio sam i sa drugim receptom mimo knjige koji je išao na 1 kg brašna na 900 gr hljeb i tad je kao bio dobar, ali ni tad nisam bio odusevljen, recimo 7/10 ocjena. Do sad mi je jasno da ovo nikakva ušteda neće biti u novcu kada se poredi pekač i pekara, al da mi je makar zdraviji hljeb da jedem ali ni to ne ide. Neko, savjeti?
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#70 Re: Električni pekač hljeba

Post by EliasVeskot »

Frutek wrote: 09/02/2020 22:55 Da malo oživim temu. Nedavno kupio Gorenje pekač hljeba i do sad sam baš nezadovoljan. Platio ga 350 KM. Knjiga recepata, do sad sam 5,6 hljebova od 900 gr (ima još 1200 gr opcija al smatram da nam je to previše pa nisam išao na tu opciju) i ni 1, tobe jarabi, nije bio dobar. Hljebovi tanki, kora iako je pečenje uključeno na najtamnije je bjelkasta, a nerijetko je i sredina mljevava. Svi ti recepti su bili sa brašnom od 450 gr do 600 gr brašna. Pravio sam i sa drugim receptom mimo knjige koji je išao na 1 kg brašna na 900 gr hljeb i tad je kao bio dobar, ali ni tad nisam bio odusevljen, recimo 7/10 ocjena. Do sad mi je jasno da ovo nikakva ušteda neće biti u novcu kada se poredi pekač i pekara, al da mi je makar zdraviji hljeb da jedem ali ni to ne ide. Neko, savjeti?

Koji kvasac koristis? Brasno?
Mi imamo moulinex i desavalo se na pocteku da je hljeb nekakav vodenast..ispalo je da suhi kvasac nije bio ok ( dakle mora biti frisko otvorena kesica i puno je bolji bio obaj Pakmaya) onda smo stavili puno vode..
Do sad smo najbolju kombinaciju imali sa bijelim brasnom plus speltino..
Ako stavljas da ti bude gotovo za ujutro, kvasac ne smije doci u dodir sa vodom jer onda prokisne . .
Ne znam to su neke smjernice, nama je sad fantastican hljeb
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#71 Re: Električni pekač hljeba

Post by Frutek »

Brašno je Klas (zlatni puder ili bijelo tip 500), probao i Podravka glatko 550 ali nije se pokazalo. Kvasac Dr.Oetker ili Dolcela ili klasična germa s kojom mi je i najbolje hljeb nadolazio. Jednom sam samo radio odgodjeni start i neću više. Nije mi jasno kako knjiga recepata koji dodje sa pekačem moze biti toliki promašaj, pa ama baš ništa što sam napravio iz te knjige nije valjalo (a išao sve u gram mjere).

Hljebovi koji su bili eto kao solidni nisu bili iz te knjige. Recept je tad išao 1 kg brašna, mlijeko u prahu, germa, ulje, šećer, sol.

Da li ja ne mogu recept da potrefim ili jednostavno pekač ne valja?
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#72 Re: Električni pekač hljeba

Post by paladinka »

Ja sam imala moulinex , meni je hljeb bio katstrofa, ni cemu , svasta probala. Na kraju je koristila samo za tjesto mjestiti i onda u sporet, dok nisam kupila kitchenaid. Onda sam moulinex poklonila.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#73 Re: Električni pekač hljeba

Post by tap3ah75 »

Eh
Kupili smo pekač
I super je hljeb

Ali je oblik hljeba takav da nije praktično rezati običnim nožem - tako da "moram" nabaviti električni nož.
Gdje to ima kupiti da je ok.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#74 Re: Električni pekač hljeba

Post by rovac13 »

Presijeces ga odozgo po dijagonali.
Onda rezes ispadaju kao trokutovi.

Ne treba ti kupovina el noza,ionako ces par puta ispec hljeb u tome i onda ga spakovat kao i ostali :)
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#75 Re: Električni pekač hljeba

Post by mayab »

rovac13 wrote: 11/11/2022 06:04 Presijeces ga odozgo po dijagonali.
Onda rezes ispadaju kao trokutovi.

Ne treba ti kupovina el noza,ionako ces par puta ispec hljeb u tome i onda ga spakovat kao i ostali :)
:lol: :lol: :lol:

Nemoj tako, ja pekač koristio sigurno dvije godine , ali sada je već odavno spakovan "konzerviran" i u podrumu :mrgreen:
Post Reply