Elektivni i/ili Planirani Carski Rez Iskustva

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
shameonme
Posts: 1
Joined: 23/01/2024 00:43

#1 Elektivni i/ili Planirani Carski Rez Iskustva

Post by shameonme »

Pozdrav, zanimaju me iskustva žena koje su imale planirani, zakazani carski rez, kakvo je bilo iskustvo i oporavak? Pošto planirani može biti i elektivni, tj. bez indikacija nego vlastitim izborom, zanima me ako ima žena koje su odabrale carski rez - kakvo je bilo iskustvo, da li su vas pokušavali odgovoriti i da li se kajete? Kako ste pristupile tom razgovoru s ljekarom?

Ne zanimaju me nikakva filozofska razmišljanja o:

- razmazenosti modernih zena
- kvaliteti majke na osnovu nacina poroda
- ljepoti bola poroda
- korelaciji izmedju kolicine patnje i vrijednosti zene
- nasim nenama

Unaprijed hvala 🤍
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#2 Re: Elektivni i/ili Planirani Carski Rez Iskustva

Post by EliasVeskot »

shameonme wrote: 24/01/2024 18:42 Pozdrav, zanimaju me iskustva žena koje su imale planirani, zakazani carski rez, kakvo je bilo iskustvo i oporavak? Pošto planirani može biti i elektivni, tj. bez indikacija nego vlastitim izborom, zanima me ako ima žena koje su odabrale carski rez - kakvo je bilo iskustvo, da li su vas pokušavali odgovoriti i da li se kajete? Kako ste pristupile tom razgovoru s ljekarom?

Ne zanimaju me nikakva filozofska razmišljanja o:

- razmazenosti modernih zena
- kvaliteti majke na osnovu nacina poroda
- ljepoti bola poroda
- korelaciji izmedju kolicine patnje i vrijednosti zene
- nasim nenama

Unaprijed hvala 🤍
Imala planirani zbog uske karlice i glavate bebe :D
Neplanirano, tokom operacije sam izgubila mnogo krvi, bilo jos nekih komplikacija, uglavnom jako tesko mi je bilo doci sebi poslije, od uspostave dojenja do oporavka. Ostala trudna nakon 2 godine, totalno drugacije iskustvo, vrlo brzo ustala. Nakon 10 godina, mogu reci da bih prije izabrala porod, nego CR, mjesto reza me cesto boli na promjene, misici atrofrali, sama cinjenica da rezu 9 slojeva da bi dosli do bebe mi je strasna, ali opet ako je nuzno ponovila bih, osim sto bih se bolje spremila za CR i poslije oporavak, nosenje steznika, vjezbi i sl.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#3 Re: Elektivni i/ili Planirani Carski Rez Iskustva

Post by nivla »

ovo je bosna, ovdje nemas pravo izbora da mozes birati jer insistiranje na carskom bez medicinske indikacije je poprilicno skupo u odnosu na 200-300-400-500km mita
sto se zena koje su se tako porodile imas kategorije:
-morale jer je takva medicinska indikacija
-nisu morale, potplacivale da upadnu u prvu kategoriju zbog radi toga sto im je bilo skupo a realno nisu ni informisane da mogu masno platiti i imati carski, bez stele
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#4 Re: Elektivni i/ili Planirani Carski Rez Iskustva

Post by South Blue Mama »

Prije 17,5 godina porodila sam se carskim rezom, planiranim iz medicinskih razloga. Beba je bila velika i nije htjela da se okrene. Da sam imala nekih velikih priprema, nisam. Osim cescih kontrola prije poroda i vadjenja raznih nalaza i pregleda radi anestezije ne sjecam se nekih posebnih stvari. Ja nisam uopce bila odusevljena cinjenicom da cu se tako poroditi jer smatram da je prirodan porod zdraviji i za bebu i za majku, osim naravno ako ne postoje opravdani razlozi za to. I dan danas se sjecam da nisam mogla danima da se sagnem, da sam imala problem sa uspostavljanjem dojenja jer majka priroda nije bila u prilici da odradi svoje.
Mislim da je kod nas taj sam naziv "carski" malo digao rejting tom nacinu poradjanja a da vecina zena koje to nisu iskusile nemaju pojma da u odnosu na prirodan cesce moze doci do kompikacija kako u toku poroda tako i nakon (razne priraslice i sl.) Moj rez je fantasticno uradjen (bikini) i do danas nisam imala nikakvih problema sa istim. Necu vas nesto ubjedjivati u ovo ili ono, samo se dobro informisite i razmislite kako i sta.
Post Reply