Elden Ring - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#1 Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

Vidim da nema teme za ovu jako popularnu i odlicnu igru pa mislim da je dobro da mozemo ovdje pisati o njoj te razmjenjivati iskustva. Dosta nas igra na razlicitim platformama pa se u tim temama postovi o igri lahko izgube i slabo se pise opcenito.

Od petka poceo aktivno igrati i vec me uvukla igra toliko da je ne bih prestajao igrati.

Jedina souls igra prije ove mi je bila DeS Remake i zbog nje sam nabavio i Elden Ring. Zapoceo sam sa Astrologer ali gledam da buildam lika u neki combo magije + melee jer volim koristiti razlicite taktike za razlicite borbe.

Sto se tice istrazivanja po netu, u DeS Remake sam sebi mnogo bitnih stvari spoilao pa ovdje to izbjegavam i guglam samo ako neke mehanike nisam skontao. Pokusat cu ici na platinu pa sam zbog tog samo provjerio ima li missable trofeja te vidio da ima 5, od kojih su 3 razlicita endinga sto se lahko rijesi sejvanjem i backupom sejva prije kraja, jedna je missable samo ako ubijes nekog npc namjerno i zadnja je neko oruzje koje ako se ne uzme prije kraja poslije i ne moze. Prema ovom mi se cini da mogu igrati opusteno i samostalno istrazivati sve do pred sami kraj pa cu tek tad pogledati kako ne bih propustio ove missable stvari.




Image
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#2 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

Kako drugačije upisati se nego sa ovim :lol:

User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Igram na Xboxu Series S. Grafika i gameplay su super. Par stvari mi smeta, iako je sasvim redovito u From Software igrama koje pratim i igram od Demon's Souls na PS3. Novi mehanizmi su nikako objašnjeni. Imam Ash of War i Spirit Summons - pojma nemam kako koristiti ijedno. Naravno mogu googlati, ali nakon Sekira koji je bio razumno jasan u pojašnjavanju funkcija - ovo mi je stvarno korak unazad. Nađem tipa koji prodaje Ash of Wars - mogu samo po naslovima pogađati šta je šta. Opisi minimalni, ne znam za koje su oružje i mogu li ih koristiti, mogu potrošiti 5-10 tisuća runa da saznam ili opet - googlati. Konj, to jest koza - mi je bezveze i volio bih da ga nema. Počeo sam igru s planom da ne koristim kozu ikako - nažalost nije moguće. Ne mogu skoro pa ni izaći iz početne Limgrave zone bez koze, da ne govorim o dalje. Borba dok jašeš je kompletno random i svodi se na mlataranje oružjem dok slučajno ne pogodiš hitbox. Igram kao Samurai, iako naravno početna klasa nije bitna, ali plan mi je pumpati DEX i brusiti Uchigatanu. I Souls igre bi uglavnom igrao s DEX buildom, neki solidan, medium štit, ako je izvedivo brzi roll i bleed damage. Uletiš, narežeš, izletiš je moja taktika.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#4 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

Ja igram bandita, level haman 63, oko 35 sati. Zaglavio sam na Godricku pa sam zadnjih nekoliko sati farmao rune da dignem strength da mogu koristiti bloodhounds fang oružje pa ću s njim probati jer sa reduvia i claw marks nije išlo. Od kako sam je kupio samo to igram. Izuzetak je jučer sa jaranom.

Uglavnom igra je top. FromSoftware igre su uvijek bile za googlanja, sve mimo toga je mazohizam. Ne mora se svaka stvar googlati ali se ipak mora osim ko hoće da se pati.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Koje zone ste prvo istraživali i koje bossove je najbolje pikirati na početku? Otkrio sam onaj istočni komad mape s maglovitom šumom i onaj južni poluotok - ali nisam propisno ništa počistio. Mislim da nisam nijednog bossa još ubio osim onog glupana u maloj pećini pored Church of Elen.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#6 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

Ovdje je NG+ skoro pa moranje, imam osjećaj da ću fulati polavinu opcionalnog sadržaja iako se trudim da temeljito istražujem sve. Tako da ću prvi run odigrati kako najbolje umijem bez googlanja, pa onda provjeriti šta sam sve propustio za NG+.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#7 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

vaučer wrote: 21/03/2022 15:02 Koje zone ste prvo istraživali i koje bossove je najbolje pikirati na početku? Otkrio sam onaj istočni komad mape s maglovitom šumom i onaj južni poluotok - ali nisam propisno ništa počistio. Mislim da nisam nijednog bossa još ubio osim onog glupana u maloj pećini pored Church of Elen.
Južni dio možeš komotno čitav istražiti prije nego što riješiš Godricka - meni je bilo čak i potrebno da se nabildam pošteno jer je čova poprilično zajeban.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#8 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

U ovakvim igrama covjek svakako propusti 70% sadrzaja ako ponesto ne pogleda na netu. Ja gledam da prije main misija istrazim maksimalno sto mogu samostalno, bez da puno gledam po netu osim neke mehanike. Planiram platinu pa zato samo prije nego krenem dalje na glavnu misiju provjerim na jednom sajtu jesam li propustio nekog opcionalnog missable boss za trofej cisto da zbog 1-2 trofeja ne propustim platinu (ako mi se uopste bude dalo ici do nje).

Ja sam pobio vec 4-5 opcionalnih bosova, vecina su bili slabiji po pecinama a jucer uspio i onog na konju sto bude na pocetku. Limgrave sam istrazio vecinski, juzni dio zapoceo ali se vratio pa sad kontam opet ici dole. Po malo na nekim mjestima farmam runes pa se levelujem a jucer sam ubio i Margit pa sam vec u sred Stormveil Castle.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#9 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Koji si level sad?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#10 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

vaučer wrote: 21/03/2022 16:27 Koji si level sad?
Nisam siguran 100% dok ne provjerim ali negdje oko 35 +/- 2, i imam vjerovatno 15-20 sati do sad.

EDIT; 36 level, 15:30 sati
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#11 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

Evo ga gotov Godrick iz drugog pokušaja sa bloodhounds fang na +2. Vrijedilo je farmati za to. Ja sam istražio na mapi sve što se moglo istražiti prije godricka a samo zato jer ga nisam mogao ubiti :lol:

Na istočnom dijelu mape ćete detaljnim istraživanjem doći do mjesta koje se zove bestial sanctum i to je ubjedljivo najbolji spot za farmanje runa prije godricka. Ja ga slučajno otkrio, kad vidim tu ima dosta neprijatelja od kojih svaki daje po 1000 runa. Doduše, jaki su la se treba paziti ali kad se izoluje jedan na jedan i još napad s leđa ide to lahko. Tu sam makar 20 levela nabio.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#12 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

NecuVise wrote: 21/03/2022 17:50 Evo ga gotov Godrick iz drugog pokušaja sa bloodhounds fang na +2. Vrijedilo je farmati za to. Ja sam istražio na mapi sve što se moglo istražiti prije godricka a samo zato jer ga nisam mogao ubiti :lol:

Na istočnom dijelu mape ćete detaljnim istraživanjem doći do mjesta koje se zove bestial sanctum i to je ubjedljivo najbolji spot za farmanje runa prije godricka. Ja ga slučajno otkrio, kad vidim tu ima dosta neprijatelja od kojih svaki daje po 1000 runa. Doduše, jaki su la se treba paziti ali kad se izoluje jedan na jedan i još napad s leđa ide to lahko. Tu sam makar 20 levela nabio.
Tu ja i farmam, s tim sto sam do tamo dosao putem nekog teleportera iza trece church of marika :D

Opasni su protivnici ali samo stealth i backstab i nisu problem.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#13 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

arnes_king wrote: 21/03/2022 18:54
NecuVise wrote: 21/03/2022 17:50 Evo ga gotov Godrick iz drugog pokušaja sa bloodhounds fang na +2. Vrijedilo je farmati za to. Ja sam istražio na mapi sve što se moglo istražiti prije godricka a samo zato jer ga nisam mogao ubiti :lol:

Na istočnom dijelu mape ćete detaljnim istraživanjem doći do mjesta koje se zove bestial sanctum i to je ubjedljivo najbolji spot za farmanje runa prije godricka. Ja ga slučajno otkrio, kad vidim tu ima dosta neprijatelja od kojih svaki daje po 1000 runa. Doduše, jaki su la se treba paziti ali kad se izoluje jedan na jedan i još napad s leđa ide to lahko. Tu sam makar 20 levela nabio.
Tu ja i farmam, s tim sto sam do tamo dosao putem nekog teleportera iza trece church of marika :D

Opasni su protivnici ali samo stealth i backstab i nisu problem.
Svi tako dođu tu samo nisam htio da pišem, nek ljudi sami otkriju :D

Imaš na tom sijeku mape, doduše ne bas blizu toga jednog zmaja koji spava i ne može ustati. Staneš mu kod nogu i udaraš ga, kad ga ubiješ dobiješ 75 000 runa.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#14 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

NecuVise wrote: 21/03/2022 20:24 Svi tako dođu tu samo nisam htio da pišem, nek ljudi sami otkriju :D

Imaš na tom sijeku mape, doduše ne bas blizu toga jednog zmaja koji spava i ne može ustati. Staneš mu kod nogu i udaraš ga, kad ga ubiješ dobiješ 75 000 runa.
Uh, super. :thumbup:
Šest lakih levela.
Sad moram negdje pronaći još Smithing Stones 2, da nabijem Uchi na +6.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#15 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Iz kojeg razloga idete na Bloodhound’s Fang za Goldricka? Dobio sam to oružje, ne vidim ništa specijalno osim bleeda, a mogu dupli bleed nabiti s Uchigatanom jer je puno brža.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#16 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

Meni je malo bezveze kad vidim buildove da furaju jedan stat i oruzje za to pa samo to overleveluju i one shotaji sve. Vise volim ovako kombinaciju mage + melee pa imam opcija i zabavno mi miksat taktiku u zavisnosti od situacije. Opet neka svako igra kako mu je najzabavnije :mrgreen:

Image
Image
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#17 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Mislim da u nekih 400+ sati u Souls igrama nisam bacio ni jedan spell osim one Pyro rukavice za koju ne treba boostati stats. Idealan build mi je dobar parry štit, quick roll i neki brz mač. Mid-late game idem na dva mača ili parry dagger.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#18 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

vaučer wrote: 22/03/2022 19:03 Iz kojeg razloga idete na Bloodhound’s Fang za Goldricka? Dobio sam to oružje, ne vidim ništa specijalno osim bleeda, a mogu dupli bleed nabiti s Uchigatanom jer je puno brža.
Nisam ja išao na fang zbog godricka nego sam htio bolje oružje za svog lika u svim situacijama i meni je zasad odlično, nisam se pokajao. Ako se kad predomislim uradit ću respec i koristiti nešto drugo.
User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#19 Re: Elden Ring - All about

Post by hopi »

Kakav je igra po pitanju težine? Teža, lakša od dark souls, koju također nisam igrao nikada. I ima li više razina težine ili je sve jedna.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#20 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

hopi wrote: 23/03/2022 13:35 Kakav je igra po pitanju težine? Teža, lakša od dark souls, koju također nisam igrao nikada. I ima li više razina težine ili je sve jedna.
Samo sam igrao Demons Souls prije ove i rekao bih da je ova laksa jer je open world pa ako ti je negdje pretesko mozes otici u drugo podrucje gdje su slabiji protivnici dok se ne ustelis i ne ojacas.
User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#21 Re: Elden Ring - All about

Post by hopi »

Ja nisam ni jednu od tih igara igrao pa stvarno ne znam nivo težine. Ne bi onda ni počinjao pa da se patim s igrom, ponavljam nekoliko puta, stvarno nemam niti živaca niti volje za takvo šta. Ne želim sada niti da samo proletim kroz igru, ali da se patim neka hvala.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#22 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

hopi wrote: 23/03/2022 13:46 Ja nisam ni jednu od tih igara igrao pa stvarno ne znam nivo težine. Ne bi onda ni počinjao pa da se patim s igrom, ponavljam nekoliko puta, stvarno nemam niti živaca niti volje za takvo šta. Ne želim sada niti da samo proletim kroz igru, ali da se patim neka hvala.
Vjeruj da nije ni blizu tesko kao sto raja po netu pise. Nedavno eto probao Demons Souls i nisam nikakvih poteskoca imao, jest igra zahtjevnija od drugih, ali ako igras smireno i pazis dobro ide bez problema. Vecinu bosova sam tamo iz prvog pokusaja ubio a evo i ovdje mi bas fino napreduje.

Isto je bilo i sa returnal, gdje sam citajuci komentare po netu mislio da je igra horor sa tezinom, teska jest ali ni tamo nisam imao nekih posebnih poteskoca. Returnal mi se svakako cini tezim od DeS Remake i Elden Ring jer je daleko brzi combat a napadaju te sa svih strana, dok se ovdje moze lagano i taktizirati a jos uz to uvijek imas mogucnost levelovanja do tog nivoa da budes OP pa je tad jos lakse.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#23 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Ovo je značajno lakše od Dark Souls serijala. Ne sumnjam da ima brdo nezgodnih područja i bossova koje još nisam vidio, ali Dark Souls je dizajniran da imaš kratku zonu progresa - onda te zvekne bossom i dok ga ne progrmiš nemaš puno prostora za manevar osim da ideš prečicama u teže zone gdje se nećeš dobro provesti. Možeš farmati pomalo, ali boss čeka. Elden Ring ti je na početku dao ogromnu zonu za istraživanje i farmanje, tako da možeš bez problema biti overlevelled dok dođeš do prvih ozbiljnih bossova. Da ne spominjem spirit summons i obilnije opcije za NPC summons da olakšaš borbu protiv bossova.
User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24 Re: Elden Ring - All about

Post by hopi »

E vala moglo bi se onda i probati, mislim da će mi odgovarati. Fifa je svakako već ispuhala, sajberpank igram onako kežual usputno, godio bi mi taj svijet kao vičer.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#25 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Nemoj očekivati priču, likove i narativ kao Witcher. Ovo je skroz druga priča, malo je tu questova i svi likovi su nejasni i trebaš sam povezivati detalje. Ali imaš super dizajniran svijet, likove, oružja i milion i jedan način da izgradiš svog lika i vještine.
Post Reply