El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#1 El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by prezimenko »

Ima dosta tema o grijanje na struju. Ova tema je cisto poredjenje pojedinih tehnologija i proizvodjaca odnosno Versus tema bilo bi fino da na kraju se dobije neka tabela. Znaci tema nije licna iskustva vec poredjenje tehnologija i u kojim uslovima su dobre.

Koliko sam shvatio za grijanje na struju imaju sljedeca rjesenja:
- Konvektor (najpopularniji)
Inverter Klima
Toplotne pumpe (zrace i geotermalne)
- Radijator / Radijator paneli
- Moderne TA peci 4KW+ i jako skupe

Ovdje se mogu sve varijante vidjeti od atlantica:
http://www.atlantic.fr/Chauffer-le-loge ... electrique
http://www.atlantic.fr/Chauffer-le-loge ... -a-chaleur

Ovdje od AEG
https://www.aeg-haustechnik.de/de/home/ ... raete.html#


Radijator vs Konvektor

Nije bilo puno diskusije na forumu o radijatorima koliko vidim sada ih firme koje se tim bave dosta forsiraju jer mogu opucati lijep dizajn i sakriti ga iza stakla ili "plocica"

Toplota od konvektora ode prema gore odnosno ako imate visok plafon sva toplota ode gore dok je pod hladan pogotovo nezgodno kao imate dijete
Image.

Neko rece na drugoj temi da su ovi radijatorsi paneli dobri jer imaju u sebi vecu povrsinu za zagrijavanje ali koliko sam skotnao i dosat su skuplji, jel to razlog zasto nisu popularni ?

Konvektor vs Inverter klima
Inverter klima ima ko bolje performanse medjutim njen problem je cijena i to da konvektori bolje griju kad su napolju veliki minusi(oidnosno inverter klima ne grije cak kazu na forumu da prestane raditi, neki tvrde da imaju modeli koji idu do -15) a ako se to desi onda inverter klima nema nikakvih prednosti.
Uostalom su skuplje ali efikasnije za manje temperature od konvektora, medjutim ako bas padne temperatura postaju neupotrebljive (odnosno koristiti ih kao pomocno grijanje) mada vjerujem da i tu ima rjesenja

Moje pretpostavke:
- Inverter klime su najbolje gdje nisu veliki minusi npr Mostar ili blage zime jer imaju tehnolosku ustedu energije u odnosu na radijator i konvektor
- Radijatori su dobri kada je losa izolacija ili visok plaforn jer imaju i povrsinsko grijanje(vjerovatno se osoba moze i pomoci) a pretpostavljam da moderni raspuhuju dio zraka kao i konvektor, skuplji su od konvektora jer imaju vise materijala koji zadrzaje toplotu u sebi i onda je rasprostrani (rekao neko na drugoj temi). Brzo se vjerovanto ugriju i drze tu toplotu u sebi samim tim griju i zidove bar na koji su naslonjeni
- Konvektori su dobri cak i kad su minusi, prednost raspuhuju toplotu ali trebaju biti stalno ukljuceni da bi odrzavali toplotu zraka. Najjeftinija varijanta ali zavisi od proizvodajca koliko je materijala za pohranjivanje energije stavio

E sad koliko sam shvatio na atlantic stranici postoje radijatori i radijatorski paneli.
Jedni samo griju drugi i raspuhuju.


Sad pitanje da li su radijatori "Gentle heat" (500+ Eura):
http://www.atlantic-comfort.com/Our-pro ... -radiators

bolji od konvektora jer su skuplji ili je to samo radi materijala koji je upotrebljen.
Image


Radijalni paneli (+-250 Eura):
http://www.atlantic-comfort.com/Our-pro ... t-Pilot-IO
Image

KonvektorI(aktivno grijanje 100+ Eura):
Image
Last edited by prezimenko on 03/09/2017 15:13, edited 11 times in total.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#2 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by prezimenko »

- Radijalni panel Atlantic TATOU tvrde 45% ustede u odnosu na konvektor 1 generacije od 220 Eura
- "Konektovani" radijatori od 500 eura, kazu 45% ustede
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#3 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by PRO165 »

Jednostavno lažu i jedni i drugi. To ti je kao i kataloška potrošnja automobila.
Konvektori i radijatori pretvaraju električnu energiju direktno u termalnu energiju.
Razlika između starinske TA peći ili kalorifera od 30 KM u odnosu na ove "500KM" elektične peći je pametniji termostat elektronski kontrolisan.
TA peć sa vremenskim tajmerom je u ovoj klasi najbolja opcija zato što kad je puniš po noći to radiš po duplo jeftinijoj cijeni.

Eh sad konkretno šta je najbolje zavisi od samog objekta/prostorije. Npr, kod mene u spavaćoj sobi dok nisam stavio izolaciju na vanjske zidove ni etažno grijanje skupa sa kaloriferom nije moglo zagrijati, smrazavali se ko p.... Kad smo stavili izolaciju palimo etažno grijanje kad su jutarnje temperature ispod 5 stepeni a tokom dana recimo ne pređe 15. U ovom prelaznom periodiu grijalica iz Škafe od 16 KM koju upalimo sat ujutro i sat naveće drži temparaturu tako da je uvijek 21-22 stepena.U dječijim sobama ista priča.
U dnevnoj sobi imamo imitaciju klime električnu grijalicu koja čak i ima tajmer i upalimo je na tajmeru 0.5 h - 1.0 h pa i tu održavamo oko 22 stepena.
Račun za električnu energiju bude veći 50-60 KM nego ljeti a treba uzeti u obzir da dan traje puno kraće, da smo svi u kući duže pa više rade televizori i kompjuteri. Radi se ukupno od 110 m2 prostora. I da imam plafon 2,70 m visine.
Kad dođe prava zima onda smo na briketima: treba nam od 20-30 kg dnevno.

Ono što želim reći kao poentu, koliko pametni konvektori ističu da je jeftinije zbir troška instalacije konvektora plus potrošnja u razumnom vremenskom roku u odnosu na invertorsku klimu toliko je i upotreba običnih grijalica jeftinija od ovih visoko reklamiranih "pametnih" električnih grijalica.


Grijenje i ne zaboravite hlađenje na toplinske pumpe je skroz druga priča i ko im pare neće pogriješiti ako to pravilno uvede. Ali to je već ozbiljna tema.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#4 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by prezimenko »

PRO165 wrote:Jednostavno lažu i jedni i drugi. To ti je kao i kataloška potrošnja automobila.
Konvektori i radijatori pretvaraju električnu energiju direktno u termalnu energiju.
Razlika između starinske TA peći ili kalorifera od 30 KM u odnosu na ove "500KM" elektične peći je pametniji termostat elektronski kontrolisan.
TA peć sa vremenskim tajmerom je u ovoj klasi najbolja opcija zato što kad je puniš po noći to radiš po duplo jeftinijoj cijeni.

Eh sad konkretno šta je najbolje zavisi od samog objekta/prostorije. Npr, kod mene u spavaćoj sobi dok nisam stavio izolaciju na vanjske zidove ni etažno grijanje skupa sa kaloriferom nije moglo zagrijati, smrazavali se ko p.... Kad smo stavili izolaciju palimo etažno grijanje kad su jutarnje temperature ispod 5 stepeni a tokom dana recimo ne pređe 15. U ovom prelaznom periodiu grijalica iz Škafe od 16 KM koju upalimo sat ujutro i sat naveće drži temparaturu tako da je uvijek 21-22 stepena.U dječijim sobama ista priča.
U dnevnoj sobi imamo imitaciju klime električnu grijalicu koja čak i ima tajmer i upalimo je na tajmeru 0.5 h - 1.0 h pa i tu održavamo oko 22 stepena.
Račun za električnu energiju bude veći 50-60 KM nego ljeti a treba uzeti u obzir da dan traje puno kraće, da smo svi u kući duže pa više rade televizori i kompjuteri. Radi se ukupno od 110 m2 prostora. I da imam plafon 2,70 m visine.
Kad dođe prava zima onda smo na briketima: treba nam od 20-30 kg dnevno.

Ono što želim reći kao poentu, koliko pametni konvektori ističu da je jeftinije zbir troška instalacije konvektora plus potrošnja u razumnom vremenskom roku u odnosu na invertorsku klimu toliko je i upotreba običnih grijalica jeftinija od ovih visoko reklamiranih "pametnih" električnih grijalica.


Grijenje i ne zaboravite hlađenje na toplinske pumpe je skroz druga priča i ko im pare neće pogriješiti ako to pravilno uvede. Ali to je već ozbiljna tema.
Da al sam cuo da toplotne pumpe - Zracne/ npr inverter klima ako nemas mogucnost kopanja ne rade na velikim minusima odnosno da u toj situaciji losije od alternativa(puno platis isti ili losiji ucinak) a meni upravo za to treba.
Naravno ti mislis i na voda/voda , voda/zemlja sisteme al to je komplikovano za instalaciju i samo se naranvo isplati za vece kuce.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by rovac13 »

Otvarac teme je pogrijesio sto poredi toplotne pumpe sa radijatorima.
To ne radi na istom principu pa ni potrosnja nije ni slicna,i nista nije slicno medju njima.

Puno se oslanjas na price rekla kazala.
Ako ti pricaju tu pricu oni koji se griju na pelet ili nesto drugo onda ce ti reci sve najgore o toplotnim pumpama.

Postoje razni dokumenti crno na bijelo o mogucnostima grijanja toplotne pumpe.

I kakvo crno kopanje sa zrak-zrak toplotnom pumpom (klimom inverter) :? :? :?
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#6 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by prezimenko »

rovac13 wrote:Otvarac teme je pogrijesio sto poredi toplotne pumpe sa radijatorima.
To ne radi na istom principu pa ni potrosnja nije ni slicna,i nista nije slicno medju njima.

Puno se oslanjas na price rekla kazala.
Ako ti pricaju tu pricu oni koji se griju na pelet ili nesto drugo onda ce ti reci sve najgore o toplotnim pumpama.

Postoje razni dokumenti crno na bijelo o mogucnostima grijanja toplotne pumpe.

I kakvo crno kopanje sa zrak-zrak toplotnom pumpom (klimom inverter) :? :? :?
Pise gore mislio sam na Voda/Zemlja za kopanje i odnosi se na tekst od PRO165, da ako zelis te prednosti toplotne pumpe moras kopati.
Moja kritika se odnosi na inverter klima zrak/zrak koja se po upotrebi moze porediti sa el. grijacima, odnosno koji gube sve prednosti ako je preniska temperatura
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by rovac13 »

prezimenko wrote:Pise gore mislio sam na Voda/Zemlja za kopanje i odnosi se na tekst od PRO165, da ako zelis te prednosti toplotne pumpe moras kopati.
Moja kritika se odnosi na inverter klima zrak/zrak koja se po upotrebi moze porediti sa el. grijacima, odnosno koji gube sve prednosti ako je preniska temperatura
S tim sto se ti oslanjas na pricu rekla-kazala.
Moras sagledat pricu iz vise uglova,procitat neke dokumente vezano za to,saslusat ljude koji se vec griju na to.
Po tvojoj prici toplotna pumpa zrak-zrak se ne isplati.
A ja se grijem na to vec 5 godina,i jeftinije mi nego na drva,a da ne pricam o peletu,plinu ili nedaj boze grijalicama i konvektorima koji trose u prosjeku 4-5 puta vise od ovoga :P :P
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by Truba »

ako je izolacija dobra mislim da je svejedno na što se griješ

ako je izolacija loša NIPOŠTO konlektor :D

jer će biti vjerujete li svome novčaniku ili našim reklamama :mrgreen:
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#9 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by rovac13 »

Black swan wrote:ako je izolacija dobra mislim da je svejedno na što se griješ
Jel mislis da bi ja isto trosio da umjesto klima sad stavim konvektore ili neke druge grijalice........posto imam dobru izolaciju :?
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by Truba »

nisam to rekao

ne izvrći

znam da ćeš reći da 4x manje potrošiš i da ti okolina ne vjeruje :D
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by Truba »

ti ćeš potrošiti 15 a on 45 na grijanje
što ne odobrava investiciju od 2500
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by rovac13 »

Tu se slazem.
Sto je izolacija bolja,sto su manji toplotni gubici,sto je manji prostor koji se grije......manje se trosi energije na grijanje ali se investicija sporije otplati.

Primjer ako su moji toplotni gubici takvi da mi razna grijanja na struju trose 2000KM godisnje,toplotna pumpa bi mi potrosila 500 KM godisnje.
Usteda je 1500 KM godisnje.

Ako ugradim izolaciju i raspolovim toplotne gubitke.Onda mi grijanje na struju trosi 1000KM godisnje,a toplotne pumpe bi trosile samo 250 KM godisnje.
Tad je usteda samo 750 KM godisnje.

Cista matematika.

S tim sto ako si na vrijeme ugradio izolaciju.........to ti treba manje ulaganja u klime da bi bilo dovoljno za ugrijati.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#13 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by zlo zlo »

grijem na struju, probala sam sve i razlika mi je ovako, obične gluposti: konvektori, strujni radijatori itd, mi je 200km mjesečno,dok klime oko 300km cijela sezona.

Zid pola metara i fasada(bez stiropora) probala sve strujno i poserem se na bilo kakvo grijanje koje nije na klime. :lol: Kod mene je takva razlika. :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40841
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by dječak sa šibicama »

Koristim konvektor, istina ni ne grijem cijeli stan jer je povelik pa grijem sobu, kuhinju, hodnik i kupatilo.

Grijna sezona recimo od novembra do februara, mozda nesto malo u martu, stan gleda na jugozapad tako da je prilicno topal, ljeti skoro neizdrzivo. Veliki prozori. Izolacija solidna, zrelo za promjenu prozora ali meni se ovi PVC nikako ne dopadaju.

Znaci u ta 4 mjeseca, gledam zadnju zimu, najveci racun (mjesecni) mi je bio ono u januaru kad je ledilo na -20, oko 110 km. Inace dodje oko 70-80. Zavisi sve koliko je hladan mjesec.

Naravno da je inverter najbolji, ali i najskuplji. Odavno sam mislio kupiti ali poznajem sebe, ja bi to "lozio" na najjace i ljeti zbog vrucina, pa bi tokom cijele godine placao povelike racune.

Inace, EP nas uzima lopatom, gledam po ljetnim racunima. Kod mene radi frizider jelte logicno, po noci ne palim sijalice jer ne volim takvo svjetlo, jedna dvije lampe u sobi i neonke u kuhinji i kupatilu, 13 w. Radi tv ponekad, racunar, kuhanje naravno ali ne svaki dan. I sve to, ljeti je racun uvijek oko 30 km.
Jos bolji primjer komisnica, cijelu zimu je vani kod cerke, u stanu radi samo i iskljucivo frizider jer nema nikoga. Dobije 10 km racuna. Lopuze.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#15 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by zlo zlo »

inverter na hlađenju skoro ništa ne troši inače :izet:
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#16 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by probook »

Kupe ljudi Vivax klimu, pa onda qq ne moze grijati cim prvi minus :D
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#17 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by Bolonjac »

Evo gledam slike max -25 stepeni, vecina -15
Image

znaci kod bas jake zime nista
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#18 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by PRO165 »

Kao što rekoh na prvom postu ove teme grijanje na klimu-toplotnu pumpu je ozbiljna tema i ne može se svesti na valja - ne valja priču. Ljudi ne razumiju osnovne koncepte rada takve uređaje. Evo kratko što bi trebali znati a što više narodnim jezikom:

1. Klima uređaji i "toplotne pumpe" su uređaji koji toplotu posuđuju iz okoline i ubacuju u prostor koji grijemo ili hladimo. U režimu grijanja klima "uzima" toplotu iz vana i ubacuje je unutra. Za ljudski osjećaj to zvući čudno ali i na -25 postoji toplota ( Toplota tek teoretski nestaje na -273 Celzija- apsolutna nula). U praksi i u komercijalnim slučajevima minimalna temperatura na kojoj klima radi kao toplotna pumpa je:
- -5 kod switch klima
- -15 kod low/mid end invertera
- -20 pa i -25 kod kvalitetnih invertera
Dakle klima energiju crpi iz okoline dok za svoj rad koristi električnu energiju. Što je kvalitetnija/tehnološki naprednija to joj je potrebno manje električne energije za upumpavanje toplote u prostor koji se zagrijava.
U praksi se ti omjeri kreću od 2,5X-5X u idealnim uslovima. Kvaka je u tome što je veća temperaturna razlika između okoline i prostora koji se zagrijava klime su manje efikasne. Kada efikasnost padne na 1x onda ustvari klima radi kao i kalorifer. Koliko uložene toliko i dobijene energije.

2. Dnevna temperatura varira pa tako i efikasnost klima. Zimi ujutro može biti -10 ali popodne recimo 0. Na vremenskoj prognozi obično govore minimalnu i maksimalnu temperaturu ali ne i prosječnu koja je mjerodavnija za rad klime. To recimo znači da ujutro klima radi sa koeficijentom 1.5X (što je i dalje čini jedan i po put efikasnijom od obične električne grijalice) i recimo 2,5X popodne. U prosjeku je 2X efikasnija od obične grijalice. Dana kada klima ne može da radi efikasno tj kada su veliki minusi se zavisno koliko je oštra zima kreće imeđu 10 i 20. Bolje klime, one koje su namjenje grijanju, tada koriste pomoćne električne grijače i vi niste bez grijanja. Dakle u sezoni imate 120 dana u kojima grijete i od toga 20 "ne efikasnog" rada.

3. Osim uređaja koji koriste zrak kao medij za izmjenu toplote sa okolinom postoje i toplotne pumpe koje koriste vodu.Problem je što ta voda mora biti tekuća /rijetko u praksi/ ili mora biti u nekim cijevima koje su položene pod zemlju (Ispod zemlje ne mrzne) te praktično koriste geotermalnu energiju. Ovakvi sistemi su logično i puno skuplji ali su i najefaksniji jer je temperatura ispod površine uglavnom stabilna. To znači bez obzira je li vani +10 ili -25 njihova efikasnost je recimo 5X.


Ja sam ovdje mješao izraz klima i toplotna pumpa i "toplotna pumpa".

Da razjasnimo, tehnički i klima je toplotna pumpa kao tip uređaja, s time da trgovački pod klimom podrazumjevamo mono ili multi split sistem koji ima vanjsku i jednu ili više unutrašnjih jedinica a kao izmjenjivač energije se koristi plin. Kad se koristi naziv toplotna pumpa u trgovačkom smislu misli se na sistem koji za razmjenu između unutrašnje (koja ustvari i ne mora da postoji u klasičnom obliku) i vanjske jedinice koristi vodu. U praksi se toplotna pumpa može povezati sa postojećim sistemom etažnog grijanja u seriju sa postojećom peći na konvencinalno gorivo.

Napomena: ima još ovdje puno varijacija na temu. Ovo je samo vrh ledenog brijega.


Za korisnike je važno znati sljedeće:

Toplotne pumpe su najefikasniji i dugoročno najisplativiji način grijanja ali su startni troškovi tj ulaganja značajno veća od konvencionalnih sistema.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#19 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by Maraschino »

Sve je to dobro napisano ali ovo je Bosna, zemlja u kojoj nemas garancije ni za zivot a kamo li za redovno snabdjevanje el.energijom.
Malo veci snijeg padne ili neka oluja, ode dalekovod i par dana nema struje.
Na kraju, bez nekog rezervnog izvora el.energije(solarni) ni ovaj sistem nije odrziv na duze staze.
Ne pravi kucu bez dimnjaka.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#20 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by bumerangss »

Mislim da je tema bezveze otvorena jer sve je receno na temi "Grijanje na struju da ili ne" tako nekako se zove
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#21 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by prezimenko »

bumerangss wrote:Mislim da je tema bezveze otvorena jer sve je receno na temi "Grijanje na struju da ili ne" tako nekako se zove
Pricanje o tehnologiji i markama ne o koliko sam potrosio i sta mi je bolje znaci cisto tehnoloska tema
ps.

https://adax-solaire.co.uk/product-cate ... l-heaters/

zna li neko ima li se igdje ove nabaiviti ? Ne cine se skuplji a izgledaju mi modernije i bolje opremljeni od atlantica. Jel iko korisio ?

Koliko sam skontao ti ko neki top brandovi su (opadajuce po cijeni):
- NOIROT (francuska) - http://www.kaminstudio.ba/kategorija-proizvoda/noirot/
- NOBO (norveska) - http://bajsik.com/radijatori-nobo/
- ATLANTIC (francuska) - http://nobel.ba/proizvodi/atlantic-grijanje/

koji se kod nas mogu nabaviti. Svi imaju neke svojevrsne patente.

nadjoh informaciju:
Airelec, Applimo, Noirot = Groupe Muller
Atlantic, Sauter = Groupe Atlantic

Znaci:
- NOIROT
- NOBO
- ATLANTIC

- AIRLEC
- ADAX
- AEG
Last edited by prezimenko on 08/09/2017 14:10, edited 2 times in total.
Santi
Posts: 58
Joined: 04/07/2014 21:11

#22 Re: El.Grijanje - Konvektor vs Radijator vs Inverter

Post by Santi »

Čula sam za kamene konvektore, čini mi se da su slični TA pećima. Ima li neko iskustva s takvim tipom grejnih tela?
Post Reply