Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1 Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by mali jomu »

"Kruže razne dezinformacije kako su zadaci nerješivi i preteški. Ja razmišljam o tome da rješenje svakog zadatka postavim na stranicu ministarstva pa da roditelji i djeca vide kako je sve rješivo. Test se sastojao iz osnovnog, srednjeg i višeg nivoa znanja. Nama je cilj vidjeti stvarnu situaciju, a ne dati pitanja osnovnog tipa koja će svi znati odgovoriti i da onda govorimo kako su dobri rezultati. Nažalost, rezultati mature su iz godine u godinu sve lošiji, ali to nam nešto govori. Mora se nešto mijenjati kada je riječ o načinu predavanja i podučavanja.... "





Jesu li nam djeca odlicna koliko mislimo da jesu.....?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by vjesticanametli »

Nisu...svaki DZetic je razlicit i dobri su sta ih gone da bubaju.... vala vise i nase skolstvo :-)
Ima roditelja pa misle da im kralj il kraljica sve znaju...e takve namlatit malo toljagom
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#3 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by Pryda »

Obrazovanje u BiH je generalno puno beskorisnog i zastarjelog znanja. Djecu umjesto da se uci kako naci i iskoristiti informaciju u pogodnom momentu, uci ih se da uce napamet bez ikakvog razumijevanja. Metode uzasne a nastavnici i profesori jos gori.
benjamin1992
Posts: 179
Joined: 05/08/2011 14:58

#4 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by benjamin1992 »

Jesu, kada se uzme u obzir kakvi su roditelji.
Dajem instrukcije iz matematike i fizike zadnjih godinu dana. Nevjerovatno kakvih poziva i ponuda sam imao prvenstveno od roditelja. Od toga da radim djeci testove na bubice :shock: , saljem uradjene zadatke u toku testa na viber :shock: da im radim zadace jer je sincina 9 razred bio negdje sa rajom za prvi maj i nije stigo uraditi a treba mu petica :shock: Napominjem, sve su to roditelji pitali i zvali. Ne djeca. I sve osnovna, ponekad srednja skola.

Zao mi djece ko ih odgaja i zao mi nas kao drustva sta postajemo i sta cemo tek postati.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#5 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by mali jomu »

benjamin1992 wrote: Jesu, kada se uzme u obzir kakvi su roditelji.
Dajem instrukcije iz matematike i fizike zadnjih godinu dana. Nevjerovatno kakvih poziva i ponuda sam imao prvenstveno od roditelja. Od toga da radim djeci testove na bubice :shock: , saljem uradjene zadatke u toku testa na viber :shock: da im radim zadace jer je sincina 9 razred bio negdje sa rajom za prvi maj i nije stigo uraditi a treba mu petica :shock: Napominjem, sve su to roditelji pitali i zvali. Ne djeca. I sve osnovna, ponekad srednja skola.

Zao mi djece ko ih odgaja i zao mi nas kao drustva sta postajemo i sta cemo tek postati.

Znam i ja dosta raje koja daje instrukcije, sve ih roditelji zovu, a djeca im negdje u zezanciji.....

a i roditelji se zezaju.......... do upisa u skolu.
User avatar
Truba
Posts: 81629
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by Truba »

ništa se to ne računa dok ne kreneš raditi za firmu
do tada može zajebancija
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#7 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by vješalica »

To su deca ciji roditelji (samoprozvani) ne daju rijeci reci na svoja zlatna derista, a svi drugi su,kao sto pretpostavljate,za sve krivi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by Haris.ba »

Black swan wrote:ništa se to ne računa dok ne kreneš raditi za firmu
do tada može zajebancija
Pa ne bas. Ko sto se sredi zadaca, sredi se uvijek u firmi da bude neko ko radi i za sebe i za neznalice. :mrgreen:

Valja ipak paru zaraditi. Ja to zovem feudalni kapitalizam.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#9 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by Horcrux »

Black swan wrote:ništa se to ne računa dok ne kreneš raditi za firmu
do tada može zajebancija
Pa radit ce u drzavnim firmama, tu mu tek nece trebati.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#10 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by bluesjunior »

vješalica wrote:To su deca ciji roditelji (samoprozvani) ne daju rijeci reci na svoja zlatna derista, a svi drugi su,kao sto pretpostavljate,za sve krivi.
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81629
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by Truba »

Horcrux wrote:
Black swan wrote:ništa se to ne računa dok ne kreneš raditi za firmu
do tada može zajebancija
Pa radit ce u drzavnim firmama, tu mu tek nece trebati.
e to je još bolja opcija

nije smisao života rad i učenje nego da budeš sretan
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#12 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by TRANCE »

Pryda wrote:Obrazovanje u BiH je generalno puno beskorisnog i zastarjelog znanja. Djecu umjesto da se uci kako naci i iskoristiti informaciju u pogodnom momentu, uci ih se da uce napamet bez ikakvog razumijevanja. Metode uzasne a nastavnici i profesori jos gori.
Jednom sam gledao pitanja s eskterne mature u jednoj zapadnoj državi.
U moje vrijeme su pitanja iz npr. biologije bila "koliko određena vrsta cvijeta ima prašnika i tučaka, objasni biosintezu bjelančevina, napiši latinskim nazivima grananje porodice hominida" i slične budalaštine koje svaki učenik zaboravi tri dana nakon ispita.
Kod njih su pitanja bila "šta treba uraditi u slučaju srčanog udara, koji je period menstruacije siguran za seks u smislu neželjene trudnoće, kako prepoznati bjesnilo kod životinja" i ostale korisne stvari.
Pitanja iz matematike u moje vrijeme bila tipa "dokaži formulu, riješi diferencijalnu jednadžbu, izračunaj volumen paralelopipeda..."
Kod njih pitanja "ako uložiš hiljadu eura na tri godine po kamati od 3% godišnje, koliko ćeš na kraju novca imati", "ako je plata 40 hiljada godišnje, a porez na dohodak 20% na iznose iznad 15 hiljada, koliku ćeš neto platu imati", "ako država poveća potrošnju sa 70 na 80 milijardi, kako će se to odraziti na GDP ekonomije?" itd.
Pogodite ko bude spremniji za život i ima znanje koje je više iskoristivo na poslu i u stvarnom životu.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#13 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by Hajvan »

Moj 28.5 bodova zaradio na eksternoj…
boljim se pokazao na zavrsnom ispitu od ocjena koje su nastavnici davali kroz osnovno skolovanje.

ostalo naklapanje, mahlushtina me ne zanima…
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#14 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by duminjo »

Ma ja.. Kriva je skola, Profesori, skolstvo, Direktori, mačke iza skole što mjaucu, samo djeca nisu kriva.
Daj ti meni peticu, boli me kurac što nista ne znam.
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#15 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by 4L0n3 »

Da parafraziram jednu porodicnu poznanicu koja ima dijete tih godina : "Hajde Boga ti, sta ce ucit kad cu mu kupit diplomu?".
To je jedan faktor, a drugi je naravno losi profesori/obrazovni sistem.

Ne mislim da su djeca ista kriva, u smislu da su "gluplja" kao sto bi neki mogli insinuirati, vec je najveci problem los odgoj djece i bolesna kultura gdje se djeca posmatraju kao debili ili pak nesto "cisto i nevino" umjesto da ih se tretira kao "mladje odrasle" osobe.
Svi mi imamo neke afinitete i ne moze svacije dijete biti astronaut.
Elem, roditelji odjebite malo od djece i prestanite ih pravit debilima.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#16 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by nlt »

joj što bih volio da vdim taj famozni test iz matematike što je bio na eksternoj, kakvi li su to zadaci.....
ja mislim da je do djece..
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#17 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by nivla »

ma dobra su nam djeca kakvi ih uce i iz kakvih udzbenika uce
https://prnt.sc/jz9p48
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#18 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by TRANCE »

nlt wrote:joj što bih volio da vdim taj famozni test iz matematike što je bio na eksternoj, kakvi li su to zadaci.....
ja mislim da je do djece..
Ima ovdje službeni primjer testa eksterne mature za osnovnu školu, stranica 52. Ako je test bio težine kao u ovom primjeru, onda je težina testa smijurija u odnosu na ono što smo mi učili krajem 1990-ih u školi.
http://mon.ks.gov.ba/sites/mon.ks.gov.b ... a_-_os.pdf
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#19 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by mali jomu »

Sarajevo: Brojne primjedbe na rezultate eksterne mature u osnovnim školama


Veliki broj roditelja je imao pritužbe, kako na način realizacije eksterne mature u osnovnim školama u Kantonu Sarajevo, tako i na krajnje rezultate.

Najveći problem je bio s matematikom, jer je veliki broj odličnih učenika osvojio iz ovog predmeta jedva 2,5 ili 3 boda.

Dijana Ćirić-Parla iz Vijeća roditelja KS-a je potvrdila kako su usmeno dobili veliki broj primjedbi.

"Nama je počeo dolaziti veliki broj primjedbi putem poruka ali i usmeno. Međutim, nismo mogli reagirati na taj način da odmah ustvrdimo da li su se zaista desile određene greške, no, ono što se zaista desilo jeste da su ispiti za matematiku kasnili", govori za Radiosarajevo.ba Ćirić-Parla.

Kako nam priča naša sagovornica, još uvijek iz Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo nemaju obrazloženje zbog čega je "matematika kasnila" sat vremena i zašto nisu testovi na vrijeme bili urađeni. Roditelji su se čak i žalili na težinu tih zadataka.

"Mi u to ne želimo ulaziti, jer nismo struka koja treba da odgovori na ta pitanja roditelja. Ono što se dešavalo jeste da ljudi prozivaju, a onda smo, s obzirom na to da nismo mogli stati kao odbrambeni zid između Ministarstva kao nadležnog i roditelja čija djeca jesu radila tu eksternu maturu, rekli da svi pošalju primjedbe u roku od sedam dana, što je zakonska mogućnost. Također, da kopije primjedbi pošalju na naš e-mail, kako bismo vidjeli koliko je toga zbirno i gdje se isti komentari ponavljaju. Znači, ako imate 30 ili 40 primjedbi u različitim školama onda možemo uputiti pitanje Ministarstvu. Međutim, toga nije bilo u tolikom obimu. Ono što je nama dosada javljeno jeste da je četiri ili pet primjedbi otišlo prema Ministarstvu te da su nama poslali kopiju na mail", pojašnjava Ćirić-Parla.

Ona dodaje i to da su se propusti desili, što je evidentno i što se naravno treba riješiti.

"Što se tiče struke zaista nemamo nikakvih informacija. Jedina je ona na zvaničnoj stranici Ministarstva, a to je ona statistička srednja vrijednost ocjene za matematiku koja je zaista alarm, kako za struku tako i za roditelje. Nadamo da će struka pogledati tu ocjenu i vidjeti odakle je izašla ta statistika, jer, prema njoj, naša djeca su neuka", mišljenja je Ćirić-Parla.

Vijeće roditelja za sada čeka neku dublju evaluaciju koju će Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo pismeno dostaviti prema prema javnosti i roditeljima.

"Rezultati ocjena, ako su tačni i pouzdani, koji se nalaze na stranici Ministarstva treba nam biti svima za nauk da pothitno trebamo nešto uraditi sa svojim obrazovanjem kako naša djeca, kada već odlaze u te škole, obrazovanje i steknu", zaključuje na kraju Dijana Ćirić-Parla.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#20 Re: Eksterne mature - kakva su nam djeca....

Post by triconja »

Jel ovo za osnovnu skolu ta matura? Bog ti dao ovo smo mi radili u petom, sestom razredu i bez ovog znanja se nije moglo pratit nastava u sedmom i osmom :-)
Post Reply