Ekspolzija u Mittalu

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#76 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by belfy »

@kozolec,
sa ostalima raspravljam kao i sa tobom sada. iako nije dio teme, upristojim dati odgovor ostalima jer to smatram kulturnim. uostalom, ako to predstavlja neko konstruktivno stajaliste, koje nije prica uprazno misljenja sam da zasluzuje da bude izneseno. i nisam tebe ni prozvao za korpu, ali nema veze.

@jefferson,
na koji nacin si ti upoznat sa situacijom? posto licno mislim da sam dosta bolje upoznat sa "hi-tec" procesima, mislim da poprilicno fulas. vecina "hi-tec" procesa tece automatski i zahtijeva minimum radne snage i znanja. to je upravo ono sto ih cini "hi-tec" procesima. u takvim procesima je najskuplja pocetna investicija, koja podrazumijeva postavljanje opreme i pustanje u rad, kao i probni rad. nakon toga, sve tece vise-manje glatko, jer se pri pocetnom investiranju grade uglavnom tehnologije koje postoje vec dosta dugo i toliko su poznate i uhodane da postoji mnostvo firmi koje rade te poslove. tu ne spadaju samo najnovije inovativne tehnologije, koje spadaju u domen eksperimenta i za koje pare imaju samo jako razvijene kompanije.
posto si i sam dao primjer japana, ja cu ti reci nesto vise o tom primjeru. recimo, zasto je japan za nas "hi-tec". osnovno poredjenje bi bilo broj ljudi koji opsluzuje jedan proizvodni pogon i njihova plata. uzecu najjednostavije poredjenje posto je ovdje rijec o mittalu. jedna celicana u japanu (dakle fabrika koja proizvodi celik) zaposljava oko 30-50 radnika, dok nasa u zenici broji oko 550 radnika (sto ne cini ukupan broj) koji bi trebao prije biti nesto oko 650. dakle, po tvojoj logici bi ispalo da radnici u japanskoj fabrici zaradjuju oko 11-13 puta vise od radnika u zenickoj fabrici u odnosu na prosjek njihove drzave, ali to nije tako. nije zato jer su njihova pocetna ulaganja u tu fabriku bila 20-30 puta veca od ulaganja na nasu fabriku koja je vec imala 75% potrebne strukture za rad. dakle, za potrebnih 25% za pokretanje proizvodnje u zenici oni uloze mnooooogo vise novca da bi to postigli i postanu "hi-tec".
e, sad, gdje je kvaka? pa, prvobitno u cijeni celika. posto kod njih 95% procesa odradjuju masine, oni imaju veci kvalitet, kao i konzistentnost. tako da njihov celik moze kostati i 20-50% vise, a mogu dozvoliti manju proizvodnju. njihova zarada ostaje u marginama koje mi mozemo samo sanjati, ali mi smo totalno drugaciji slucaj. da ne bih poceo objasnjavati zasto pozvacu se samo na prethodnu cinjenicu da smo vec imali 75% "fabrike celika". sad mi vec previse stvari pada na pamet da objasnim, sto bi ovo pretvorilo u knjigu koju niko nece citati. zato cu se samo jos osvrnuti na plate i kvalifikacije.
naime, u "hi-tec" procesima, inzenjeri igraju najmanju ulogu osim ako ne zele biti inovativni, pa unaprijediti/poboljsati proces. sve procesne radnje izvode operateri koji prodju obuku od 1-3 mjeseci u zavisnosti od slozenosti procesa i ti operateri obicno ne zaradjuju vise od drzavnog prosjeka. no, s obzirom na sveobuhvatnosti i opsirnost takvih fabrika, gotovo da ne mozes opstati bez barem jednog ili dva inzenjera koji ce pratiti sve ono sto operaterima bude nebitno ili manje vazno, a moze uticati na samu produktivnost.

P.S. kozolec, ako ne smatras ovo konstruktivnim, iako je ocigledno vecim dijelom van teme molim da me prijavis administraciji. koliko god imam zelju da ljude uputim u desavanja unutar zeljezare (iako se kosi sa pravilima firme {pogotovo u mom slucaju}) zelim i da stvorim globalnu sliku zasto je kod nas zeljezara postala ovo sto jeste. jedino mi je zao sto nemam vremena, a cesto ni volje, da napisem i sve alternative za rjesenje ove situacije. mada mislim da me od toga najvise odvraca cinjenica da bih to napisao uprazno, a potrosio vrlo mnogo svoga vremena...
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#77 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by kozolec »

molim da me prijavis administraciji.
nema potrebe. moje opaske gledaj s aspekta preglednosti teme, a i zbog drugih forumaša
koliko god imam zelju da ljude uputim u desavanja unutar zeljezare (iako se kosi sa pravilima firme {pogotovo u mom slucaju}) zelim i da stvorim globalnu sliku zasto je kod nas zeljezara postala ovo sto jeste. jedino mi je zao sto nemam vremena, a cesto ni volje, da napisem i sve alternative za rjesenje ove situacije. mada mislim da me od toga najvise odvraca cinjenica da bih to napisao uprazno, a potrosio vrlo mnogo svoga vremena...
ne slažem se nikako da bi pisao uprazno, jer vjerujem da čitalačka skupina postoji za ove stvari. Kamo sreće da je više takvih.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#78 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by jefferson »

belfy wrote:@kozolec,
sa ostalima raspravljam kao i sa tobom sada. iako nije dio teme, upristojim dati odgovor ostalima jer to smatram kulturnim. uostalom, ako to predstavlja neko konstruktivno stajaliste, koje nije prica uprazno misljenja sam da zasluzuje da bude izneseno. i nisam tebe ni prozvao za korpu, ali nema veze.

@jefferson,
na koji nacin si ti upoznat sa situacijom? posto licno mislim da sam dosta bolje upoznat sa "hi-tec" procesima, mislim da poprilicno fulas. vecina "hi-tec" procesa tece automatski i zahtijeva minimum radne snage i znanja. to je upravo ono sto ih cini "hi-tec" procesima. u takvim procesima je najskuplja pocetna investicija, koja podrazumijeva postavljanje opreme i pustanje u rad, kao i probni rad. nakon toga, sve tece vise-manje glatko, jer se pri pocetnom investiranju grade uglavnom tehnologije koje postoje vec dosta dugo i toliko su poznate i uhodane da postoji mnostvo firmi koje rade te poslove. tu ne spadaju samo najnovije inovativne tehnologije, koje spadaju u domen eksperimenta i za koje pare imaju samo jako razvijene kompanije.
posto si i sam dao primjer japana, ja cu ti reci nesto vise o tom primjeru. recimo, zasto je japan za nas "hi-tec". osnovno poredjenje bi bilo broj ljudi koji opsluzuje jedan proizvodni pogon i njihova plata. uzecu najjednostavije poredjenje posto je ovdje rijec o mittalu. jedna celicana u japanu (dakle fabrika koja proizvodi celik) zaposljava oko 30-50 radnika, dok nasa u zenici broji oko 550 radnika (sto ne cini ukupan broj) koji bi trebao prije biti nesto oko 650. dakle, po tvojoj logici bi ispalo da radnici u japanskoj fabrici zaradjuju oko 11-13 puta vise od radnika u zenickoj fabrici u odnosu na prosjek njihove drzave, ali to nije tako. nije zato jer su njihova pocetna ulaganja u tu fabriku bila 20-30 puta veca od ulaganja na nasu fabriku koja je vec imala 75% potrebne strukture za rad. dakle, za potrebnih 25% za pokretanje proizvodnje u zenici oni uloze mnooooogo vise novca da bi to postigli i postanu "hi-tec".
e, sad, gdje je kvaka? pa, prvobitno u cijeni celika. posto kod njih 95% procesa odradjuju masine, oni imaju veci kvalitet, kao i konzistentnost. tako da njihov celik moze kostati i 20-50% vise, a mogu dozvoliti manju proizvodnju. njihova zarada ostaje u marginama koje mi mozemo samo sanjati, ali mi smo totalno drugaciji slucaj. da ne bih poceo objasnjavati zasto pozvacu se samo na prethodnu cinjenicu da smo vec imali 75% "fabrike celika". sad mi vec previse stvari pada na pamet da objasnim, sto bi ovo pretvorilo u knjigu koju niko nece citati. zato cu se samo jos osvrnuti na plate i kvalifikacije.
naime, u "hi-tec" procesima, inzenjeri igraju najmanju ulogu osim ako ne zele biti inovativni, pa unaprijediti/poboljsati proces. sve procesne radnje izvode operateri koji prodju obuku od 1-3 mjeseci u zavisnosti od slozenosti procesa i ti operateri obicno ne zaradjuju vise od drzavnog prosjeka. no, s obzirom na sveobuhvatnosti i opsirnost takvih fabrika, gotovo da ne mozes opstati bez barem jednog ili dva inzenjera koji ce pratiti sve ono sto operaterima bude nebitno ili manje vazno, a moze uticati na samu produktivnost.

P.S. kozolec, ako ne smatras ovo konstruktivnim, iako je ocigledno vecim dijelom van teme molim da me prijavis administraciji. koliko god imam zelju da ljude uputim u desavanja unutar zeljezare (iako se kosi sa pravilima firme {pogotovo u mom slucaju}) zelim i da stvorim globalnu sliku zasto je kod nas zeljezara postala ovo sto jeste. jedino mi je zao sto nemam vremena, a cesto ni volje, da napisem i sve alternative za rjesenje ove situacije. mada mislim da me od toga najvise odvraca cinjenica da bih to napisao uprazno, a potrosio vrlo mnogo svoga vremena...
@ belfy!
Mislim da se ja i ti u potpunosti razumijemo! Medjutim, konkretno sam upoznat sa Intelovim i Boeingovim investicijama i to bas ne ide kako ti tvrdis glatko. Ogroman problem (koji se rjesavao 2 godine) u Intelu prije pocetka radova na tvornici u Kini je bila cistoca te tvornice. Amerikanci su mislili da jednostavno ta tvornica nece biti dovoljno cista da bi zadovoljila standarde intela. Medjutim, pokazalo se da je cisca od prosjeka njihovih pogona jednom kad je otvorena (uzmi u obzir da u USA godisnje studira izmedju 90-100.000 kineskih studenata, konkretno 2007 godine, 93.000, i da se 80% vrati kuci, dok su studije vecinom vezane za inzinjering, te imaju visoke beneficije od Kine ako se vrate).
Ja znam da postoji X firmi koje su itekako uhodane u instaliranju pogona (takva jedna firma postoji u Zenici, mislim da obojica znamo koja je) visoke tehnologije. Nije to problem uopste. Problem je prvo politicki. Mittal nikada u ovakvoj politickoj situaciji i klimi za ulaganje ne bi otvorio novu tvornicu u BiH. To je menadzer Coca Cole rekao prije 4-5 godina, da bi sada kako stvari stoje, logicnije bilo otvoriti tvornicu Coca Cole u Azerbedjanu nego u BiH!!! Mi smo imali izgradjene tvornice koje su zahtjevale odredjena ulaganja, a npr. Mittal nije zahtjevao toliko novih ulaganja upravo zbog onoga sto si rekao, da je njima to isplatnije nego otvoriti zeljezaru kao u Japanu. Mittal moze to uraditi (takvu zeljezaru imaju u Clevelandu) ali s obzirom na poziciju BiH, cijenu radne snage, neuredjenost drzave, isplatnije je otvoriti u BiH!
ono s cime se ne slazem s tobom jeste da je tek tako lako otvoriti tvornicu visoke tehnologije, jer jednom kada je napravis sve ide glat. Sve firme hoce da imaju izvor radne snage za odredjeni pogon, a mi danas nemamo obrazovni sistem (koliko god se ETF koprcao, ali samo ETF) da bi rekli: evo mi smo jaki u visokom obrazovanju, vi samo masine dovedite! Pa pogledaj ko nama vrsi remont termoelektrana? Strane firme, nasi su samo tu pomagaci!
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#79 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Konjanik »

najveci problem sa mitalom u Zenici jest to sto je vlada federacije dopustila da sva rukovodeca mjesta zadrze indijci , korumpirani Heco i Bajramovic su samo aminovali mobinge i otpustanja koja su nivo radnika sa 3500 sveli na jedva 2000. Da nije pokvarenjak Vahid Heco bio onakav idiot kakav jeste mogao je sredit da mital u Zenici radi i funkcionise kao i mitall u prijedoru.Al eto Balije su takve ne misle na sutra i mater ce prodat u bijelo roblje za sakicu para :( :x
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#80 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by koop »

Ako je istina, evo dobra vijest:

Mittal ulaze ukupno 9 miliona eura u poboljsanje proizvodnje u koksari i celicani koja ce rezultirati smanjenjem emisija polutanta (u celicani ako sam dobro skontao bi se trebalo smanjiti zagadjenje za 95%).

Navodno se pocelo s ovim u Januaru ove godine, a zavrsetak radova se ocekuje krajem 2013.


preuzeto sa: http://www.steelorbis.com/steel-news/la ... 697505.htm
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#81 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by belfy »

nije celicana. visoka pec je u pitanju (za ovih 6 mil). vijest nije losa ako se kvalitetno odradi, naravno.
Post Reply