Ekspolzija u Mittalu

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#26 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by metal_rules_cura »

Sprega ovdje apsolutno nije bitna. Postoje instance koje nisu u sprezi. Volja je glavni faktor. Drzava i preduzece ce te izrabljivati onoliko koliko im se dozvoli, a tvoje je da se odupres legalnim putem u sta ce te uvesti osoba koja zna. Nema dobrog pravnika koji to ne bi napravio za solidne novce. Stvar je u tome sto su u sindikatu lopovi u muljatori. Ako je sprega sa opcinskim sudom onda nije sa kantonalnim. Zalbe postoje, sredstva postoje. Ako bih tako ja licno razmisljala mogla bih reci "Joj, na onom fakultetu mutljavine, necu ja ni studirati, odoh!"
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#27 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by dr.iver »

metal_rules_cura wrote:Sprega ovdje apsolutno nije bitna. Postoje instance koje nisu u sprezi. Volja je glavni faktor. Drzava i preduzece ce te izrabljivati onoliko koliko im se dozvoli, a tvoje je da se odupres legalnim putem u sta ce te uvesti osoba koja zna. Nema dobrog pravnika koji to ne bi napravio za solidne novce. Stvar je u tome sto su u sindikatu lopovi u muljatori. Ako je sprega sa opcinskim sudom onda nije sa kantonalnim. Zalbe postoje, sredstva postoje. Ako bih tako ja licno razmisljala mogla bih reci "Joj, na onom fakultetu mutljavine, necu ja ni studirati, odoh!"
Ma bitna je, kako nije... sve i svako se moze kupiti, svakome se moze zaprijetiti....i da se promijeni sindikat skroz opet bi se na neki nacin opstuirao rad istog....premda vjerujem da su promjene moguce, barem status kao u Makedoniji.....samo seljake koji rade u mittalu to ne interesuje, ono malo svijeta iz carsije je nedovoljna masa ljudi.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#28 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by metal_rules_cura »

dr.iver wrote:
metal_rules_cura wrote:Sprega ovdje apsolutno nije bitna. Postoje instance koje nisu u sprezi. Volja je glavni faktor. Drzava i preduzece ce te izrabljivati onoliko koliko im se dozvoli, a tvoje je da se odupres legalnim putem u sta ce te uvesti osoba koja zna. Nema dobrog pravnika koji to ne bi napravio za solidne novce. Stvar je u tome sto su u sindikatu lopovi u muljatori. Ako je sprega sa opcinskim sudom onda nije sa kantonalnim. Zalbe postoje, sredstva postoje. Ako bih tako ja licno razmisljala mogla bih reci "Joj, na onom fakultetu mutljavine, necu ja ni studirati, odoh!"
samo seljake koji rade u mittalu to ne interesuje, ono malo svijeta iz carsije je nedovoljna masa ljudi.
To je vec druga prica...
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#29 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Gandalf »

metal_rules_cura wrote:
dr.iver wrote:
metal_rules_cura wrote:Sprega ovdje apsolutno nije bitna. Postoje instance koje nisu u sprezi. Volja je glavni faktor. Drzava i preduzece ce te izrabljivati onoliko koliko im se dozvoli, a tvoje je da se odupres legalnim putem u sta ce te uvesti osoba koja zna. Nema dobrog pravnika koji to ne bi napravio za solidne novce. Stvar je u tome sto su u sindikatu lopovi u muljatori. Ako je sprega sa opcinskim sudom onda nije sa kantonalnim. Zalbe postoje, sredstva postoje. Ako bih tako ja licno razmisljala mogla bih reci "Joj, na onom fakultetu mutljavine, necu ja ni studirati, odoh!"
samo seljake koji rade u mittalu to ne interesuje, ono malo svijeta iz carsije je nedovoljna masa ljudi.
To je vec druga prica...
I to je strašna priča jer se osjećam kao stranac u Zenici , a svi moji su rođeni u Zenici , kao i ja sam , a nemoćni smo da bilo šta uradimo pred divljom hordom sa sela koja rasturi grad , te nametnu svoje zaostale običaje .
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#30 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by metal_rules_cura »

Razumijem te, ali takodjer znam kako se ovo o cemu govorim nije ni pokusalo. Dok se ne pokusa ne moze se nista znati. Bolji uslovi su bolji uslovi i za primitivca i za "open minded" covjeka :-D

Zanemarimo broj onih kojima je i ovako dobro, vjerujem da je veci broj onih kojima nije. Ili se varam?
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#31 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by dr.iver »

Nije nikome ovako dobro. Nek se javi kome je dobro(osim jeffersona)---
Samo sto je vecina zadovoljna, jer nema drugog objasnjenja da se u jednoj Makedoniji strajkuje i istraje u strajku i ljudi dobiju vece place, a ovdje sute...zadovoljni su jer ih naivno prevare. Ali, da ljudima stvarno smeta, strajkovali bi, digli bi frku...ovako im posao sluzi da imaju zdravstveno i PIO...a kuci rade od fizickih poslova, poljoprivrede itd. itd. i imaju sasvim dovoljno prihoda da zive zivotom koji smatraju normalnim, ili koji im kazu da je normalan...no ne zelim sad da previse se bacim u filozofiju....razumijete me ;-) ;-)
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#32 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Hare_ze »

dr.iver wrote:Nije nikome ovako dobro. Nek se javi kome je dobro(osim jeffersona)---
Samo sto je vecina zadovoljna, jer nema drugog objasnjenja da se u jednoj Makedoniji strajkuje i istraje u strajku i ljudi dobiju vece place, a ovdje sute...zadovoljni su jer ih naivno prevare. Ali, da ljudima stvarno smeta, strajkovali bi, digli bi frku...ovako im posao sluzi da imaju zdravstveno i PIO...a kuci rade od fizickih poslova, poljoprivrede itd. itd. i imaju sasvim dovoljno prihoda da zive zivotom koji smatraju normalnim, ili koji im kazu da je normalan...no ne zelim sad da previse se bacim u filozofiju....razumijete me ;-) ;-)
Naravno...i opet ce birati iste ljude na izborima...a gradom ce nastaviti da drmaju sirovine poput Dzananovica, Ferida Alica itd. Sve pod patronatom Huse Smajlovica...Nek' mi imamo trgovacki centar a to sto raja nema para da kupi ista tamo nije bitno...Da ne spominjem sportske terene na Kamberovicu koji su devastirani (obruci na kosevima su odvaljeni, stubovi na odbojkaskim terenima odvaljeni) a to su smijesna ulaganja, mozda ovo nekome zvuci kao cjepidlacenje, ali na Kamberovicu se u najboljim danima znalo skupiti preko 200 ljudi, koji bi se bavili razlicitim sportovima...sad kad prodjem popodne bulevarom, Kamberovica polje i tereni - poprilicno prazni...na parkingu pored trgovackog centra, svaku noc se parkira 10-20 auta iz kojih tresti turbo-folk, pije se nemilice a nikog nema da rastjera tu bagru...sve u svemu, situacija je kriticna i reci cu - nikada gora(iako se u javnosti plasira prica o preporodu Zenice)...mislim da je dotaknuto dno....
A prica oko zagadjenja i svega ostalog oko Mitalla je davno apsolvirana, mada eto vecini izgleda to sve odgovara...pa sta ces, dok su god oni u vecini (a jesu) trovace nas, radnici ce sljakati u zeljezari za mizerne plate itd.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#33 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by metal_rules_cura »

Kvaka je u tome sto se velika vecina ljudi na globalnom planu zadovoljava malim stvarima. Kada bi neko proveo anketu u okviru koje bi postavio pitanje: "Da li biste bili trajno zadovoljni kada bi Vam neko do kraja zivota osigurao planu od 500 maraka i ni manje, ni vise?" 99,9% ljudi bi odgovorilo sa potvrdno. Ljudi se jednostavno ucahure, ne pokusavaju, uljuljkaju se u neku kvazi sigurnost i tu sve pocinje i zavrsava. To je posebno izrazeno u sredinama gdje su ljudi napaceni ratom i slicnim desavanjima, ubijeni u pojam, ispranih mozgova kojekakvim ideologijama, maksimalno zatupljeni. Zato, prilicno je jednostavno manipulisati takvima. Do kada? Dok recimo nekoliko njihovih potomaka ne dobije tumor na plucima kao posljedicu zagadjenja, njihova svijest se nece probuditi. Tako obicno biva, misli covjek u sebi: "Ma hajde, nece mene!" A kad pogodi bas mene promjene se dese. Pitanje je samo od kolikog broja ljudi.

To sto konstantno isti pobjedjuju na izborima... Ne krivim ja za to one koji ih biraju nego one koji ne izlaze na izbore. Oni nemaju isto misljenje ali leze kuci i dopustaju da njihov glas propadne. Oni su vise odgovorni sto su godinama isti tu. Ne treba ocekivati promjenu preko noci, ali, ako nista, potpuno drugi ljudi se realno mogu ocekivati.
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#34 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Hare_ze »

metal_rules_cura wrote: To sto konstantno isti pobjedjuju na izborima... Ne krivim ja za to one koji ih biraju nego one koji ne izlaze na izbore. Oni nemaju isto misljenje ali leze kuci i dopustaju da njihov glas propadne. Oni su vise odgovorni sto su godinama isti tu. Ne treba ocekivati promjenu preko noci, ali, ako nista, potpuno drugi ljudi se realno mogu ocekivati.
Naravno da su oni najveci krivci, ali i ljude koji ne izadju na izbore mogu razumjeti, trenutno u Zenici ne vidim nikoga ko bi mogao donijeti neki napredak...ali u svakom slucaju ovu vlast treba mijenjati pod hitno. Nakon bombasticnih najava o preporodu Zenice (izgradnja centra, UEFA/FIFA kamp, rekonstrukcija hotela Metalurg i jos stosta, rekonstrukcija bazena je ostavljena naravno za predizbornu godinu), sasvim neprimjetno i bez velike frke su odlucili dozvoliti kolonizatorima da nas truju. Naravno nije to prvi gaf ove vlasti, problem oko toga sto je izgradnja centra povjerana stranackom kolegi, pa ona blamaza sa gradskim trgom...ima toga jos...U jednom trenutku se zaista ucinilo da bi Smajlovic i mogao nesto promijeniti na bolje, medjutim u zadnjih nekoliko mjeseci sam sebi skace u stomak i izgubio je sav kredibilitet.
Sto se tice opste apatije u Ze, ja zaista ne vidim nacin na koji se ljudi mogu probuditi...

Previse smo otisli u offtopic, a sto se tice eksplozije u zeljezari, ovo je tek pocetak, kad 1.9. sve podje da radi punom parom...bice veselo...
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#35 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Gandalf »

Hare_ze wrote:
metal_rules_cura wrote: To sto konstantno isti pobjedjuju na izborima... Ne krivim ja za to one koji ih biraju nego one koji ne izlaze na izbore. Oni nemaju isto misljenje ali leze kuci i dopustaju da njihov glas propadne. Oni su vise odgovorni sto su godinama isti tu. Ne treba ocekivati promjenu preko noci, ali, ako nista, potpuno drugi ljudi se realno mogu ocekivati.
Naravno da su oni najveci krivci, ali i ljude koji ne izadju na izbore mogu razumjeti, trenutno u Zenici ne vidim nikoga ko bi mogao donijeti neki napredak...ali u svakom slucaju ovu vlast treba mijenjati pod hitno. Nakon bombasticnih najava o preporodu Zenice (izgradnja centra, UEFA/FIFA kamp, rekonstrukcija hotela Metalurg i jos stosta, rekonstrukcija bazena je ostavljena naravno za predizbornu godinu), sasvim neprimjetno i bez velike frke su odlucili dozvoliti kolonizatorima da nas truju. Naravno nije to prvi gaf ove vlasti, problem oko toga sto je izgradnja centra povjerana stranackom kolegi, pa ona blamaza sa gradskim trgom...ima toga jos...U jednom trenutku se zaista ucinilo da bi Smajlovic i mogao nesto promijeniti na bolje, medjutim u zadnjih nekoliko mjeseci sam sebi skace u stomak i izgubio je sav kredibilitet.
Sto se tice opste apatije u Ze, ja zaista ne vidim nacin na koji se ljudi mogu probuditi...

Previse smo otisli u offtopic, a sto se tice eksplozije u zeljezari, ovo je tek pocetak, kad 1.9. sve podje da radi punom parom...bice veselo...
Konačno da nađem još ljudi koji misle da huso nije BOG a da su alići i sl. upropastili Zenicu - naravno ovo reći naglas proizvodi svađu sa bilo kim u Zenici - u što sam se lično uvjerio više puta lično - ali ipak ima i izuzetaka - čast izuzecima :thumbup:
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#36 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Hare_ze »

Gandalf wrote: Konačno da nađem još ljudi koji misle da huso nije BOG a da su alići i sl. upropastili Zenicu - naravno ovo reći naglas proizvodi svađu sa bilo kim u Zenici - u što sam se lično uvjerio više puta lično - ali ipak ima i izuzetaka - čast izuzecima :thumbup:
Ma ima poprilicno ljudi koji tako misle...ali to je jos uvijek manjina i to velika...a dosta ih i ne izlazi na izbore. Iskreno, Huso je u pocetku povukao nekoliko solidnih poteza, da je cak sve izgledalo i prihvatljivo, ali onda je pao jos dublje od pozicije sa koje je krenuo. Uglavnom, Zenica tone i tesko da ce biti bolje...dok god su bitni faktori u ovom gradu, alici, smajlovici, bananovici i njihova rodbina dobrog zivota ovdje nema...
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#37 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by dr.iver »

za promjenu vlasti u zenici nam treba samo tom kruz...da snima najnoviji nastavak nemoguce misije
ipak mislim da ce generalno nagrabusiti i lokalna sda i kantonalna sda ako mittal nastavi sa ovakvim i jos gorim haranjem...jer seljaci jesu budale i lako-zadovoljivi ljudi, ali kad im onemogucis da rade isto oko kuce...kad i njima zagusti..onda ce se mijenjati
uglavnom lijepo je cuti, pa barem i na forumu ovakve stavove, pretpostavljam mladjih ljudi :)
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#38 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by metal_rules_cura »

Dobro pretpostavljas! ;-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#39 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by jefferson »

metal_rules_cura wrote:
dr.iver wrote:
metal_rules_cura wrote:Sprega ovdje apsolutno nije bitna. Postoje instance koje nisu u sprezi. Volja je glavni faktor. Drzava i preduzece ce te izrabljivati onoliko koliko im se dozvoli, a tvoje je da se odupres legalnim putem u sta ce te uvesti osoba koja zna. Nema dobrog pravnika koji to ne bi napravio za solidne novce. Stvar je u tome sto su u sindikatu lopovi u muljatori. Ako je sprega sa opcinskim sudom onda nije sa kantonalnim. Zalbe postoje, sredstva postoje. Ako bih tako ja licno razmisljala mogla bih reci "Joj, na onom fakultetu mutljavine, necu ja ni studirati, odoh!"
samo seljake koji rade u mittalu to ne interesuje, ono malo svijeta iz carsije je nedovoljna masa ljudi.
To je vec druga prica...
Iver, de objasni ko su seljaci u Mittalu? Sta su za tebe seljaci u Mittalu, ljudi koji tu rade pa ih ta cinjenica sama kod tebe kvalifikuje u seljake (iako neznam sta je uopce seljak po tebi, neko sa sela, ili neko ne prosvjecen)?
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#40 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by metal_rules_cura »

NEPROSVJECENI ljudi mahom koji su sisli iz dijelova gdje nisu mogli vidjeti dalje od nosa, pa sada u gradu kroje konce. Nekako tako. I... Ponos im je dok imaju slicnog na vlasti sve dok ih nesto ne pocne zuljati u cipeli. Mislim da je to covjek htio reci. Da su srecom samo poljoprivrednici i seljaci po profesiji i ni po cemu drugom, bilo bi odlicno. Ne samo u Mittalu nego u cijeloj drzavi.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#41 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Gandalf »

Nije seljak , čovjek rođen na selu već onaj koji se ponaša kao pećinski čovjek i svoje pećinske običaje svima nabija na nos - takvi sada upravo vladaju Zenicom i svi su u nekim svojim klanovima van zakona , apsolutno rade šta god hoće , nije ih briga ni za koga . Takvi likovi su od Zenice napravili odlagalište radioaktivnog otpada , gdje svoje smeće bilo koja šuša iz bijelog svijeta može frknut zeničanima pod nos - naravno ako SDA kadru plati šaku eura . Al kakvi , ćoravi narod ništa ne vidi , i krtica vidi dalje od našeg narodskog čovjeka .
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#42 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by dr.iver »

eto jefferson rece ti gandalf lijepo sve ;-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#43 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by jefferson »

Gandalf wrote:Nije seljak , čovjek rođen na selu već onaj koji se ponaša kao pećinski čovjek i svoje pećinske običaje svima nabija na nos - takvi sada upravo vladaju Zenicom i svi su u nekim svojim klanovima van zakona , apsolutno rade šta god hoće , nije ih briga ni za koga . Takvi likovi su od Zenice napravili odlagalište radioaktivnog otpada , gdje svoje smeće bilo koja šuša iz bijelog svijeta može frknut zeničanima pod nos - naravno ako SDA kadru plati šaku eura . Al kakvi , ćoravi narod ništa ne vidi , i krtica vidi dalje od našeg narodskog čovjeka .
Pojasni mi kakvo je to odlagaliste radioaktivnog otpada? Ako mislis na radioaktivno zeljezo, jaro mogao bi uzeti zakon u ruku pa da vidis cija je to nadleznost. Koliko se sjecam, nacelnik jedne opcine, tj. bilo koje, nema ingerencije nad time sta ulazi u drzavu.
To sto su detektori postavljeni u Mittal je cisto dobra volja kompanije, tj. radi sebe su to postavili. Uvoz RA zeljeza iz Madjarske je problem koji treba MIP rjesiti sa Madjarima i Hrvatima, kao i uhvatiti DGS za vrat i pitati kako RA materijal moze uopce proci granicu!
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#44 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Gandalf »

jefferson wrote:
Gandalf wrote:Nije seljak , čovjek rođen na selu već onaj koji se ponaša kao pećinski čovjek i svoje pećinske običaje svima nabija na nos - takvi sada upravo vladaju Zenicom i svi su u nekim svojim klanovima van zakona , apsolutno rade šta god hoće , nije ih briga ni za koga . Takvi likovi su od Zenice napravili odlagalište radioaktivnog otpada , gdje svoje smeće bilo koja šuša iz bijelog svijeta može frknut zeničanima pod nos - naravno ako SDA kadru plati šaku eura . Al kakvi , ćoravi narod ništa ne vidi , i krtica vidi dalje od našeg narodskog čovjeka .
Pojasni mi kakvo je to odlagaliste radioaktivnog otpada? Ako mislis na radioaktivno zeljezo, jaro mogao bi uzeti zakon u ruku pa da vidis cija je to nadleznost. Koliko se sjecam, nacelnik jedne opcine, tj. bilo koje, nema ingerencije nad time sta ulazi u drzavu.
To sto su detektori postavljeni u Mittal je cisto dobra volja kompanije, tj. radi sebe su to postavili. Uvoz RA zeljeza iz Madjarske je problem koji treba MIP rjesiti sa Madjarima i Hrvatima, kao i uhvatiti DGS za vrat i pitati kako RA materijal moze uopce proci granicu!
Sve je to samo šuplja priča - šta god se desi , bilo gdje , uvijek je za to kriv neko drugi , odgovoran je onaj tamo , onaj tamo kaže "ma nije to u mojoj nadležnosti" , "to je u nadležnosti onog vamo " - ma zaboli me više ona stvar je li za neki problem odgovorna općinska , kantonalna , federalna administracija - ova vlast ne valja ni na jednom svom nivou - to što općinska administracija ne može učiniti nešto više po pitanju Mittala , ne znači da bi ta općinska vlast išta napravila i da može nešto napraviti . Hoću reći , općina ne može ništa napraviti , ali da može ne bi napravila ništa , ako tu nema za opštinare keš u koverti . Izgovor , šuplja , pravdanje , obećanje - dostignuća naše vlasti . Još su mi manje jasni ljudi koji pokušavaju opravdati postupke naših političara i stavljaju se u funkciju njihovih advokata :-) :-) :-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#45 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by jefferson »

Gandalf wrote:
jefferson wrote:
Gandalf wrote:Nije seljak , čovjek rođen na selu već onaj koji se ponaša kao pećinski čovjek i svoje pećinske običaje svima nabija na nos - takvi sada upravo vladaju Zenicom i svi su u nekim svojim klanovima van zakona , apsolutno rade šta god hoće , nije ih briga ni za koga . Takvi likovi su od Zenice napravili odlagalište radioaktivnog otpada , gdje svoje smeće bilo koja šuša iz bijelog svijeta može frknut zeničanima pod nos - naravno ako SDA kadru plati šaku eura . Al kakvi , ćoravi narod ništa ne vidi , i krtica vidi dalje od našeg narodskog čovjeka .
Pojasni mi kakvo je to odlagaliste radioaktivnog otpada? Ako mislis na radioaktivno zeljezo, jaro mogao bi uzeti zakon u ruku pa da vidis cija je to nadleznost. Koliko se sjecam, nacelnik jedne opcine, tj. bilo koje, nema ingerencije nad time sta ulazi u drzavu.
To sto su detektori postavljeni u Mittal je cisto dobra volja kompanije, tj. radi sebe su to postavili. Uvoz RA zeljeza iz Madjarske je problem koji treba MIP rjesiti sa Madjarima i Hrvatima, kao i uhvatiti DGS za vrat i pitati kako RA materijal moze uopce proci granicu!
Sve je to samo šuplja priča - šta god se desi , bilo gdje , uvijek je za to kriv neko drugi , odgovoran je onaj tamo , onaj tamo kaže "ma nije to u mojoj nadležnosti" , "to je u nadležnosti onog vamo " - ma zaboli me više ona stvar je li za neki problem odgovorna općinska , kantonalna , federalna administracija - ova vlast ne valja ni na jednom svom nivou - to što općinska administracija ne može učiniti nešto više po pitanju Mittala , ne znači da bi ta općinska vlast išta napravila i da može nešto napraviti . Hoću reći , općina ne može ništa napraviti , ali da može ne bi napravila ništa , ako tu nema za opštinare keš u koverti . Izgovor , šuplja , pravdanje , obećanje - dostignuća naše vlasti . Još su mi manje jasni ljudi koji pokušavaju opravdati postupke naših političara i stavljaju se u funkciju njihovih advokata :-) :-) :-)
Niko ne opravdava nicij postupke, ali jaro ti nisi nezadovoljan opcinskom administracijom ti si nezadovoljan komplet drzavom!
Sve bi nesto, a niko ne govori sta je to nesto!
Kladim se kada filteri budu ugradjeni da ce nesto drugo biti.
A kad bolje razmislim i neka. 30 ljudi se pojavilo na nekim demonstracijama ali zato svi se ubise od kuknjave po kafama. Valjda im smog zaklanja pogled na cisto nebo.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#46 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by Gandalf »

Naravno da sam nezadovoljan komplet državom , općina je dio države i nije ništa bolja od ostatka države - ja hoću promjene , ali premalo je onih koji hoće promjene , a mnogo je onih zadovoljnih sadašnjim stanjem , najgore je što "sretni i zadovoljni" a puna ih država , meni kroje sudbinu , pa i ja trpim zbog njihove gluposti .
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#47 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by kozolec »

forumaši,
tema je već malo otišla na stranu pa savjetujem, da se malo vratimo....


Krovni zakon Zakon o zastiti okoliša:DEFINICIJA: "nesreća većih razmjera" - pojava emisije većih razmjera, požara ili eksplozije usljed
nekontroliranih promjena nastalih tokom rada postrojenja koje predstavljaju neposrednu
ili odloženu ozbiljnu opasnost po zdravlje ljudi ili okoliš, unutar ili izvan postrojenja, a
koja uključuje jednu ili više opasnih supstanci

Član 76.
Informiranje o nesrećama većih razmjera

Operator pogona i postrojenja dužan je obavijestiti nadležno ministarstvo o nesreći većih
razmjera i čim budu dostupni dostaviti podatke o:
- okolnostima nesreće;
- opasnim supstancama koje su prisutne; O OVOME NISTE/NISMO OBAVIJEŠTENI!!!???
- procjeni uticaja nesreće na ljude i okoliš, O OVOME NISMO/NISTE OBAVJEŠTENI!!!???
- hitnim mjerama koje su preduzete.
Operator je dužan obavijestiti nadležno ministarstvo o preduzetim mjerama za
ublažavanje posljedica nesreće i sprečavanje pojave novih nesreća.
Ukoliko dalja istraga otkrije dodatne činjenice operator ih je dužan dostaviti nadležnom
ministarstvu.

Pitate se zašto? Čudno, zar ne???
Bilo bi ok ako bi odavdje počeli temu.
Hvala i sretno!
kozolec
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#48 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by kozolec »

A nesrece se ne dogadjaju samo kod nas....zbog slabih radnih uslova ovaj pojav je sve češći

http://www.pr-inside.com/seriously-inju ... 787862.htm

04.09.2008

Dvojica teško ozlijeđena u Mittalovoj željezari u Rumuniji

BUCHAREST, Rumunija – »Velika metalna cijev obrušila se je na dva radnika u željezari u istočnoj Rumuniji, izjavili su dužnosnici. Nesreća se je dogodila, kada je cijev teška jednu tonu pala 30 metara, pogodivši radnike. To je bila 14-a nesreća u željezari ove godine. Bolniski govornik Mihai Bucatanschi je izjavio, da se ne očekuje, da će 38.godišnji radnik preživjeti zbog teških ozlijeda glave, dok je drugi pretrpio teške ozljede kičme.
Istraga je u tijeku.


Objavljeno:
http://www.ohiocitizen.org/campaigns/isg/isg.html

BURNS HARBOR, SAD – Nadzornik kriticno povrijedjen u ArcelorMittalu.

»Proizvodni nadzornik u ArcelorMittalu u Burns Harbor-u tesko je povrijedjen prilikom rada na zeljeznici. 56-godisnji James Dolf je prebacen u bolnicu avionom u Oak Lawn-u, gdje je jos uvijek u kriticnom stanju. Detalji nesrece nisu dostupni…«(izjava Acelor Mittala)…«Zdravlje i sigurnost nase radne snage ce uvijek biti Prioritet br.1 u Arcelor Mittalu« objavljeno u clanku 02.08.2008.

Citalac je komentiral clanak:«zalosno je sto se mu je to dogodilo, radili smo zajedno, otisli smo na rucak i onda vijest preko radia, da ga je udario vlak. On je jedan od boljih poslovodja kojeg smo imali tamo, zeljezari je dao sve ove godine i sada je izgubio obje noge. Molimo za njega i njegovu porodicu.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#49 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by kozolec »

Evo i još jedne nesreće, pored ovog upitnog izljeva 30 000 kubika otpadne vode.
I opet i ovdje važi član 76. iz gornjeg posta...Da li je javnost bila pravovremeno obavještena, koje emisije su nastale i slično
ArcelorMittal: Prevrnuo se mikser sa 1.200 tona tečnog čelika
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#50 Re: Ekspolzija u Mittalu

Post by kozolec »

U "mikseru" pogona Čeličane zeničkog Arcelor Mittala preksinoć se dogodila havarija, usljed prevrtanja miksera u kojem se nalazilo oko 1.200 tona ljevanog čelika, saznaje "Dnevni avaz".

Na svu sreću nije bilo povrijeđnih, ali saznajemo da je pričinjena velika materijalna šteta. Zamjenik komandira Profesionalne vatrogasne jedinice Zenica Nasir Beganović potvrdio nam je da je u cijeloj operaciji lokalizovanja, te stavljanja pod kontrolu požara učestvovalo ukupno petnaest vatrogasaca PVJ-a, te da je tokom intervencije utrošeno više od 56.000 litara vode.

- Gašenje požara je trajalo nešto više od sata, srećom bez ljudkih žrtava, kazao nam je Beganović

- Do incidenta je došlo kada se prekomjerna količina sirovog željeza izlila u toku operacije ispuštanja iz miksera, zbog kvara na uređaju za zakretanje miksera. Svi radnici koji su se nalazili u tom području su odmah evakuirani i nije bilo niti jedne povrede. Trenutno se sprovodi puna istraga uzroka ovog incidenta radi primjene korektivnih i preventivnih postupaka.

M.K.Srinivasan, generalni direktor kompanije, je tom prilikom izjavio da je "Zdravlje i zaštita prioritet kompanije broj jedan, i mi neprestano tražimo dodatne mjere kojima bismo unaprijedili naše procese i procedure. Naše opredjeljenje ja da učimo iz svakog incidenta, stoga ćemo pažljivo proučiti rezultate istrage koje dobijemo kako od nadležnih organa tako i od našeg tehničkog tima“, saopćila nam je jučer poslijepodne Dijana Božić - Srdanović, portparol ove kompanije.
Post Reply