Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Moderator: O'zone

Locked
nekome
Posts: 2934
Joined: 17/05/2011 10:41

#3201 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by nekome »

fbih pio je na budzetu tako da samo uzmu novi kredit i nema problema
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3202 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Haris.ba »

nekome wrote: 01/12/2020 10:43 fbih pio je na budzetu tako da samo uzmu novi kredit i nema problema
Da je to tako jednostavno onda bi mogli uzeti kredit i povecati penzije na 2000KM.

To je za posebne teme, ali mogli su i prije nego je pio fond prestao biti tzv.vanbudzetski fond i "presao na budzet", uzeti kredit i isplacivati penzije. Pa, i uzimali su.

To sto je pio fond presao na budzet je uradjeno jer je projekcijama izracunato da zbog socijalnog mira se mora budzet FBiH prebaciti da bude socijalni i vise nego sto je bio. I to je bilo u racunici kada kriza uzrokovana pandemijom nije bila ukalkulisana.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#3203 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Mogy87 »

Haris.ba wrote: 01/12/2020 10:21
elcaliente wrote: 24/11/2020 13:11

Mene interesuje koliko je lock down u BiH se odrazio na industriju u BiH?
Negdje mi je ostalo da je izasla cifra oko 10% pad industrijske proizvodnje.

Ali, to samo za sebe se ne moze gledati i izvlaciti zakljucci.

Gledajuci prijasnje krize, mi cemo potonuti pofino, ali veci je problem sto cemo se veoma sporo oporavljati. Takva struktura ekonomije i politickog sistema. Sve je veoma sporo.

Mene vise zanima da li ce evropske ekonomije brzo se oporaviti. To ce olaksati BiH jer je to trziste od kojeg zavisi. Plus, to ce otkociti odlazak nezaposlenih iz BiH kao ispusni drustveni ventil.

Jer, mi bez para dijaspore ne mozemo. Problem ce biti pio fond. Valja to servisirati.
Jako su dobre prognoze za H2 u EU. Ocekuje se potrosacka euforija kad se stvari konacno vrate u normalu.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3204 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote: 01/12/2020 10:21
elcaliente wrote: 24/11/2020 13:11

Mene interesuje koliko je lock down u BiH se odrazio na industriju u BiH?
Negdje mi je ostalo da je izasla cifra oko 10% pad industrijske proizvodnje.

Ali, to samo za sebe se ne moze gledati i izvlaciti zakljucci.

Gledajuci prijasnje krize, mi cemo potonuti pofino, ali veci je problem sto cemo se veoma sporo oporavljati. Takva struktura ekonomije i politickog sistema. Sve je veoma sporo.

Mene vise zanima da li ce evropske ekonomije brzo se oporaviti. To ce olaksati BiH jer je to trziste od kojeg zavisi. Plus, to ce otkociti odlazak nezaposlenih iz BiH kao ispusni drustveni ventil.

Jer, mi bez para dijaspore ne mozemo. Problem ce biti pio fond. Valja to servisirati.
10 posto i nije tolika katastrofa.
Ako industrija u zapadnoj evropi proradi eto nas za dvije godine na istom kao prije krize.

Zasto mislis da industrija se ne treba gledati sama za sebe, pa to je najvazniji faktor koji generira novac.

I sada se pokazalo da ove grane koje su limitirane od strane drzave zbog korone kao gastronomija nemaju neki faktor u bdp.
Ili oni stvarno malo generiraju bdp-a ili puno kradu ali pokazali su da nisu posebno vazni odnosno ne privredjuju toliko koliko se mislilo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3205 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Haris.ba »

Ma ne mozes samo gledati npr.palo 10 % industrijska proizvodnja. Svasta ide pod industrijsku. Npr, nije isto ako je pala proizvodnja uglavnom u velikim sistemima, ili malim. Onda, zavisi jesu li pale sirovine, ili obradjeni proizvodi. Da li je opala proizvodnja velikih serija, ili malih.

A, nije samo proizvodnja, industrija ono sto pravi lovu.
Ne kazem da se moze zivjeti of turizma, nismo Maldivi, ali tercijarni sektor je veoma bitan.

Gledam danas trgovacki lanac u Engleskoj bankrotirao koji ima topshop u portfelju. 350 miliona funti su u minusu za penzioni fond. 12 000 radnika na biro.
Stavljaju u kontekst, toliko radnika imaju u ribarenju u cijeloj drzavi.
Burglaries
Posts: 48
Joined: 01/12/2020 21:14

#3206 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Burglaries »

Uskoro poboljšanje ekonomije

Last edited by Burglaries on 04/12/2020 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#3207 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by CikCikCikPogodi »

Haris.ba wrote: 01/12/2020 21:06 Gledam danas trgovacki lanac u Engleskoj bankrotirao koji ima topshop u portfelju. 350 miliona funti su u minusu za penzioni fond. 12 000 radnika na biro.
Debenhams je ionako bio propo, nesto slicno ko Sears.
Hendrix
Posts: 4107
Joined: 27/02/2004 00:00

#3208 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Hendrix »

CikCikCikPogodi wrote: 02/12/2020 10:44
Haris.ba wrote: 01/12/2020 21:06 Gledam danas trgovacki lanac u Engleskoj bankrotirao koji ima topshop u portfelju. 350 miliona funti su u minusu za penzioni fond. 12 000 radnika na biro.
Debenhams je ionako bio propo, nesto slicno ko Sears.
Svi ti trgovacki lanci su na ivici propasti, ljudi sve vise kupuju online i to je jednostavno iduci korak u kupovini. Covid je samo ubrzao nesto sto je bilo neminovno vec godinama.

Ljudi gube posao i to je buducnost, pogotovo na Zapadu koji se oslanja na uvoz jeftine radne snage i globalizaciju industrije... bruka ljudi ali ono bas bruka radi u usluznoj djelatnosti. Stotine hiljada ljudi je kupovalo rucak u centrima velikih gradova svaki dan... to je zapadna furka, cekas u redu 45 minuta da platis 20 maraka za "amasing salad" i tome slicno. Ekstremno skupa furka jer kafic mora platiti ekstremnu rentu i to tako ide u krug... sve se na kraju moze svesti na vlasnike nekretnina/

To je sve sada vecinom stalo plus nema turista i eto propasti. Znaci realno nema produkcije ili neke zestoke industrije u ekonomiji... sve je to na staklenim nogama, rentaj stanove i obrci nekretnine, finansijski sektor koji je uvijek iznad svega i usluzne djelatnosti... to je to.

Deutsche Bank vec predlaze da se uvede dodatni porez za ljude koji rade od kuce... kao ne doprinose ekonomiji, ne placaju prevoz... rucak, kafu... prosto nevjerovatna ideja. Svi su oni vlasnici nekretnina u centrima koje izdaju firmama i poenta je da sada gube profit... pa onda udari novi porez jel, normala.

Negdje sam procitao super citat "Interesantno kako ekonomija propada kada ljudi pocnu kupovati samo ono sto im je nuzno za zivot" i to je fakat istina.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3209 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Haris.ba »

To je cijena rasta produktivnosti. Gledam sta izmisljaju po Holandiji. To dronovi, to sateliti, to robotizacija, to racunari, i to u poljoprivredi.

Nekako se uslo u tu paradigmu da je trosak rada samo trosak. Pa se sve gleda da se na radu covjeka ustedi.

Bas me zanima kakve ce ova pandemija ostaviti posljedice. Hoce li biti raslojavanje na bitne i nebitne poslove.

Kako li ce uticati na gradove smanjen broj prodavnica i slicno? Sumnjam da ce biti neki egzodus na sela, mi stalno imamo 100 godina hronicnu nezaposlenost. Vidjeli smo da ljudi ne odlaze iz grada iako je sansa za zaposlenje mala.
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#3210 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Zeleni12 »

PU Federacije u novembru naplatila 21.5 mil. KM, manje nego u istom mjesecu prosle god.. A zanimljivo da se broj radnika za mjesec povecao za 388.
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#3211 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by vatreni__poljubac »

Nemaš sindikata da valja i onda ti država može raditi šta hoće. Privreda i stanovništvo se još uvijek drži zahvaljujući moratoriju na kredite. To kad stane vidjećemo šta će biti.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3212 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote: 03/12/2020 10:00 To je cijena rasta produktivnosti. Gledam sta izmisljaju po Holandiji. To dronovi, to sateliti, to robotizacija, to racunari, i to u poljoprivredi.

Nekako se uslo u tu paradigmu da je trosak rada samo trosak. Pa se sve gleda da se na radu covjeka ustedi.

Bas me zanima kakve ce ova pandemija ostaviti posljedice. Hoce li biti raslojavanje na bitne i nebitne poslove.

Kako li ce uticati na gradove smanjen broj prodavnica i slicno? Sumnjam da ce biti neki egzodus na sela, mi stalno imamo 100 godina hronicnu nezaposlenost. Vidjeli smo da ljudi ne odlaze iz grada iako je sansa za zaposlenje mala.
Cudo, cudo i totalno bez mozga je to kod nas u BiH.
Ljudi odu sa sela u grad u gradu postanu socijalni slucaj, prose marku ali se ne vrate na selo da zive od poljoprivrede.
Nema logike da zemlja kojoj je Bog dao ovakve blagodati, sunce, kisu, vodu, plodno zemljiste, brda i ravnice ima gladnog stanovnistva.
Jednostavno je narod neobrazovan i proklet.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3213 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by aldinjo »

Zeleni12 wrote: 07/12/2020 16:06 PU Federacije u novembru naplatila 21.5 mil. KM, manje nego u istom mjesecu prosle god.. A zanimljivo da se broj radnika za mjesec povecao za 388.
A majorizirani idiot najavljuje produženje idiotskih mjera i u narednom periodu, vjerovatno i iza nove godine. :lol: :run:
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#3217 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by laik1981 »

https://www.klix.ba/biznis/broj-zaposle ... /201211064
Ukupan broj zaposlenih u Federaciji BiH na dan 7. decembar 2020. godine po prebivalištu osiguranika iznosi 520.062 i u odnosu na prethodno objavljeni podatak od 30. novembra 2020. godine kada je broj zaposlenih iznosio 521.574 manji je za 1.512.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3218 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Bobi »

Dobro vas je !!!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23248
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3219 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Sanjarko »

Slusam jutros na telki KS u minusu 150 milki Bosanskih maraka. Kaze neko iz vlade valjda nemoze se ocekivati povecanje plata administrativnim radnicima. Dobro neko negdje spomenu da male ekonomije ce izdrzati ovo tesko.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#3220 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by GAU8 »

Na pocetku teme sam pisao, da ce korona mnogima doci kao dobar "izgovor" i neka vrsta ekonomskog reseta...
Ti "lazni" gubici (koji su ustvari gomilani gubici od ranije) su veca opasnost od stvarno nastalih gubitaka kroz samo pandemiju...
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#3221 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by laik1981 »

Sto bi neki rekli za covid moze se reci i za ekonomsku krizu.. Postacemo je svjesni u pravom smislu tek kada je osjetimo na svojoj kozi, a osjetice je svi, pa i oni koji misle da su najsigurniji i da su nedodirljivi..
User avatar
pojedinac
Posts: 1455
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#3222 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by pojedinac »

laik1981 wrote: 12/12/2020 11:24 Sto bi neki rekli za covid moze se reci i za ekonomsku krizu.. Postacemo je svjesni u pravom smislu tek kada je osjetimo na svojoj kozi, a osjetice je svi, pa i oni koji misle da su najsigurniji i da su nedodirljivi..
:thumbup:
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#3223 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Zeleni12 »

FBiH, zbog kasnjenja u placanju, od strane Vlade, nece biti u prvom krugu za KOVID vakcinu.
Znaci, para nema dok ne legne onih planiranih 1.5 milijardi od MMF-a.
Vec je 16-i, a UIO jos nije objavio koliko su u minusu u novembru, vjerovatno opet izmedju 50-70 mil.
kio01
Posts: 1097
Joined: 19/08/2017 15:56

#3224 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by kio01 »

Zna li se kad je drugi? :D

Izgleda da cemo sljedece ljeto gledati kako komsije partijaju po plazama, a mi s maskama na terme sa socijalnom distancom.
Johnny_x
Posts: 1358
Joined: 23/10/2010 16:21

#3225 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Johnny_x »

Zeleni12 wrote: 16/12/2020 18:16 FBiH, zbog kasnjenja u placanju, od strane Vlade, nece biti u prvom krugu za KOVID vakcinu.
Znaci, para nema dok ne legne onih planiranih 1.5 milijardi od MMF-a.
Vec je 16-i, a UIO jos nije objavio koliko su u minusu u novembru, vjerovatno opet izmedju 50-70 mil.
A mozemo se kladiti da ce biti para za regrese i privilegije drzavnih sluzbenika i to bez MMF, to ce se isplatiti vlastitim sredstvima.
Locked