Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4476
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3151 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by VladaFBiH »

Zeleni12 wrote: 08/11/2020 18:26
Melo15 wrote: 08/11/2020 18:16
nekome wrote: 08/11/2020 17:45Ko kaze?
Zaposleni u drzavnim institucijama
Mislis prizeljkuju?
Plata ide, puna plata, a da nista ne rade!
Nevezano za njih, mislim da je novo zakljucavanje vrlo vjerovatno, mlzda ne odmah poslije izbora, ali u decembru, januaru i februaru vrlo vjerovatno! Vlasti imaju mogućnost da manjak prihoda nadoknade preko zaduzivanja od domacih i ino banaka, kako bi isplatili place i penzije, a narod koji radi kod privatnika nek se snalazi.
U suprotnom kolaps zdravstva!
novo zaključavanje = protesti + neredi... treba stisnuti muda pa ponovno napraviti lockdown
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#3152 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by bandit_mo »

VladaFBiH wrote: 09/11/2020 15:07
Zeleni12 wrote: 08/11/2020 18:26
Melo15 wrote: 08/11/2020 18:16

Zaposleni u drzavnim institucijama
Mislis prizeljkuju?
Plata ide, puna plata, a da nista ne rade!
Nevezano za njih, mislim da je novo zakljucavanje vrlo vjerovatno, mlzda ne odmah poslije izbora, ali u decembru, januaru i februaru vrlo vjerovatno! Vlasti imaju mogućnost da manjak prihoda nadoknade preko zaduzivanja od domacih i ino banaka, kako bi isplatili place i penzije, a narod koji radi kod privatnika nek se snalazi.
U suprotnom kolaps zdravstva!
novo zaključavanje = protesti + neredi... treba stisnuti muda pa ponovno napraviti lockdown
Protesti? Neredi? Jer smo inače narod koji protestuje, buni se, izlazi na ulice kad je suočen sa nepravom i atakom na financije ??? :lol: :lol:
Osim lajanja unutar 4 zida i eventualno šačice ljudi, neće bit ničega. :run:
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#3153 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by laik1981 »

VladaFBiH wrote: 09/11/2020 15:07
Zeleni12 wrote: 08/11/2020 18:26
Melo15 wrote: 08/11/2020 18:16

Zaposleni u drzavnim institucijama
Mislis prizeljkuju?
Plata ide, puna plata, a da nista ne rade!
Nevezano za njih, mislim da je novo zakljucavanje vrlo vjerovatno, mlzda ne odmah poslije izbora, ali u decembru, januaru i februaru vrlo vjerovatno! Vlasti imaju mogućnost da manjak prihoda nadoknade preko zaduzivanja od domacih i ino banaka, kako bi isplatili place i penzije, a narod koji radi kod privatnika nek se snalazi.
U suprotnom kolaps zdravstva!
novo zaključavanje = protesti + neredi... treba stisnuti muda pa ponovno napraviti lockdown
Zbog koga da stisnu muda? Mogu komotno ici od kuce do kuce i samarati nas s vrata. Mi bi i dalje sutili i srali po drustvenim mrezama. Cobani ce zakljucavati ovce kad god pozele. Neke ovce cak i zele da budu zakljucane. Uzivaju u kandzijanju..
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3154 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by zippoo87 »

Pa bolje je na izborima sada mirnim putem im ebati majkicu...elegantnije,politicki pametnije,drustveno odgovornije,demokraticnije itd itd

ili smo toliki divljaci da cemo propustiti sansu da olovkom otjeramo govnare a onda opet traziti nesto,2 mjeseca nakon izbora praveci sranja po ulici ?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#3155 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Horcrux »

VladaFBiH wrote: 09/11/2020 15:07
Zeleni12 wrote: 08/11/2020 18:26
Melo15 wrote: 08/11/2020 18:16

Zaposleni u drzavnim institucijama
Mislis prizeljkuju?
Plata ide, puna plata, a da nista ne rade!
Nevezano za njih, mislim da je novo zakljucavanje vrlo vjerovatno, mlzda ne odmah poslije izbora, ali u decembru, januaru i februaru vrlo vjerovatno! Vlasti imaju mogućnost da manjak prihoda nadoknade preko zaduzivanja od domacih i ino banaka, kako bi isplatili place i penzije, a narod koji radi kod privatnika nek se snalazi.
U suprotnom kolaps zdravstva!
novo zaključavanje = protesti + neredi... treba stisnuti muda pa ponovno napraviti lockdown
:lol: Bit ce protesti... al' na fejsbuku. :D
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#3156 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by laik1981 »

zippoo87 wrote: 09/11/2020 15:12 Pa bolje je na izborima sada mirnim putem im ebati majkicu...elegantnije,politicki pametnije,drustveno odgovornije,demokraticnije itd itd

ili smo toliki divljaci da cemo propustiti sansu da olovkom otjeramo govnare a onda opet traziti nesto,2 mjeseca nakon izbora praveci sranja po ulici ?
Na izborima ce izlaznost biti 30%. Tih 30% ce biti uhljeba kojima je u opisu radnog mjesta da glasaju za one koji su im dali posao. Ostali ce biti "odgovorni" i gledati da izbjegnu mogucnost zaraze ultra mega giga strasnim virusom..
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3157 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by zippoo87 »

ma kakav virus...ja cu izaci,staviti masku i to je to...standardna procedura kao i kada stojim u redu da platim racun
ja znam da vladajuci rezim strasi ljude i da im ide na ruku manja izlaznost ali mislim da ce opet izlaznost biti standardna...55% kao i do sada
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 402
Joined: 14/10/2020 22:44

#3158 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Ajs_Nigrutin »

Jašta, samo izać'!
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3159 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by mk ultra »

laik1981 wrote: 09/11/2020 15:15
zippoo87 wrote: 09/11/2020 15:12 Pa bolje je na izborima sada mirnim putem im ebati majkicu...elegantnije,politicki pametnije,drustveno odgovornije,demokraticnije itd itd

ili smo toliki divljaci da cemo propustiti sansu da olovkom otjeramo govnare a onda opet traziti nesto,2 mjeseca nakon izbora praveci sranja po ulici ?
Na izborima ce izlaznost biti 30%. Tih 30% ce biti uhljeba kojima je u opisu radnog mjesta da glasaju za one koji su im dali posao. Ostali ce biti "odgovorni" i gledati da izbjegnu mogucnost zaraze ultra mega giga strasnim virusom..
Ako izlaznost na izbore bude veca od 15% to je uspjeh, u ovim uslovima i strahu

To ko prica puni kafici, ili ne izlazi van kuce ili lupa napamet citajuci opet slicne komentare
Ljudi pa barem 90% nose maske
Kafici koji su inace krcati sad su poluprazni, kad si zadnji put vidio prazan sto u Metropolisu, sad ih je vise od pola prazno...
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3160 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by neko_sa_strane »

laik1981 wrote: 09/11/2020 15:12
VladaFBiH wrote: 09/11/2020 15:07
Zeleni12 wrote: 08/11/2020 18:26
Mislis prizeljkuju?
Plata ide, puna plata, a da nista ne rade!
Nevezano za njih, mislim da je novo zakljucavanje vrlo vjerovatno, mlzda ne odmah poslije izbora, ali u decembru, januaru i februaru vrlo vjerovatno! Vlasti imaju mogućnost da manjak prihoda nadoknade preko zaduzivanja od domacih i ino banaka, kako bi isplatili place i penzije, a narod koji radi kod privatnika nek se snalazi.
U suprotnom kolaps zdravstva!
novo zaključavanje = protesti + neredi... treba stisnuti muda pa ponovno napraviti lockdown
Zbog koga da stisnu muda? Mogu komotno ici od kuce do kuce i samarati nas s vrata. Mi bi i dalje sutili i srali po drustvenim mrezama. Cobani ce zakljucavati ovce kad god pozele. Neke ovce cak i zele da budu zakljucane. Uzivaju u kandzijanju..
U Srbiji su se pobunili kada im je diktator htio uvesti policijski sat dan nakon izbora i sada kada je broj zaraženih u porastu nikome u Vladi na pamet ne pada uvoditi policijski sat i lockdown.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4476
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3161 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by VladaFBiH »

neko_sa_strane wrote: 09/11/2020 22:24
laik1981 wrote: 09/11/2020 15:12
VladaFBiH wrote: 09/11/2020 15:07

novo zaključavanje = protesti + neredi... treba stisnuti muda pa ponovno napraviti lockdown
Zbog koga da stisnu muda? Mogu komotno ici od kuce do kuce i samarati nas s vrata. Mi bi i dalje sutili i srali po drustvenim mrezama. Cobani ce zakljucavati ovce kad god pozele. Neke ovce cak i zele da budu zakljucane. Uzivaju u kandzijanju..
U Srbiji su se pobunili kada im je diktator htio uvesti policijski sat dan nakon izbora i sada kada je broj zaraženih u porastu nikome u Vladi na pamet ne pada uvoditi policijski sat i lockdown.
30.000 zvanično manje zaposlenih, smanjenje plate, siva ekonomija gdje imamo 20tak % zaposlenih je umrla... ne znam ko će stvarno da protestuje dok mu je alternativa da umre od gladi zbog lockdown-a... bum vidjel
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#3162 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by GAU8 »

VladaFBiH wrote: 09/11/2020 15:07
Zeleni12 wrote: 08/11/2020 18:26
Melo15 wrote: 08/11/2020 18:16

Zaposleni u drzavnim institucijama
Mislis prizeljkuju?
Plata ide, puna plata, a da nista ne rade!
Nevezano za njih, mislim da je novo zakljucavanje vrlo vjerovatno, mlzda ne odmah poslije izbora, ali u decembru, januaru i februaru vrlo vjerovatno! Vlasti imaju mogućnost da manjak prihoda nadoknade preko zaduzivanja od domacih i ino banaka, kako bi isplatili place i penzije, a narod koji radi kod privatnika nek se snalazi.
U suprotnom kolaps zdravstva!
novo zaključavanje = protesti + neredi... treba stisnuti muda pa ponovno napraviti lockdown
protesti mogu biti samo ovdje po forumu... :run:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3163 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by ExNihilo »

Iskreno se nadam da nakon izbora ide smanjenje plata uhljebima. Drug radi kao državni službenik i veli mi 2 sedmice ne rade, pa sedmicu rade. A plata redovna. :lol: Čovjek sam kaže ovo nije uredu. :lol: :lol: :lol:

I još hoće dodatna zaduženja da se to finansira.

Još jednom se pokazuje da su državni krpelji žila kucavica kriminalne hobotnice i svih njenih pipaka. Prije će se u gnijezdo stršljenova zavući ruka nego tamo.
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#3164 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by nekome »

Što bi im smanjivali plate ako se zaduže?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#3165 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Haris.ba »

nekome wrote: 15/11/2020 13:51 Što bi im smanjivali plate ako se zaduže?
Smanjenje plata drzavnim sluzbenicima je smanjenje placanja doprinosa od kojih se isplacuju penzije.
Kvaka 22. Ili cemo se zaduziti i odrzati pare za drzavnu kastu da mogu odrzati neki nivo potrosnje, ili zaduziti direktno za saniranje penzionog fonda.

Koliko god reforma placa drzavnih sluzbenika je potrebna to treba biti u ovom trenutku zadnja mjera. To se radi kada raste ekonomija, ili kada je totalni kolaps.
A totalni kolaps ipak jos nije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3166 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by ExNihilo »

Haris.ba wrote: 15/11/2020 18:43
nekome wrote: 15/11/2020 13:51 Što bi im smanjivali plate ako se zaduže?
Smanjenje plata drzavnim sluzbenicima je smanjenje placanja doprinosa od kojih se isplacuju penzije.
Kvaka 22. Ili cemo se zaduziti i odrzati pare za drzavnu kastu da mogu odrzati neki nivo potrosnje, ili zaduziti direktno za saniranje penzionog fonda.

Koliko god reforma placa drzavnih sluzbenika je potrebna to treba biti u ovom trenutku zadnja mjera. To se radi kada raste ekonomija, ili kada je totalni kolaps.
A totalni kolaps ipak jos nije.
Ne bih se složio. U vremenu krize zadnja mjera je smanjenje javne potrošnje. Međutim, držanje neproduktivne radne snage najgori je oblik stimuliranja javne potrošnje.

Prvo, zato što će se tek % tih sredstava preliti u privredu (ljudi u krizi imaju tendenciju štekati), a drugo zato što se oslobađanjem sredstava alociranih za uhljebe mogu pomoći produktivni dijelovi realnog sektora čiji pad će se zapravo reflektirati na budžet.

Također, izmjenom zakonodavstva je omogućeno da se penzioni fond popunjava direktno iz budžeta, pa tu nema nikakve kvakve 22, jer fragment onoga što se sada izdvaja na plate svakako će ići u penzioni fond, ali će ostatak postati dostupan za smislene fiskalne intervencije.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#3167 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Haris.ba »

Pa upravo ako poremetis nivo prikupljenih doprinosa za penzioni fond, i bude se moralo isplacivati direktno iz budzeta je pucanje sebi u nogu. Bolje odrzati nivo doprinosa.

Produktivan, neproduktivan u vremenima krize je relativno. Nije to period za tu raspravu. Niti ce usteda na placi ici u realni sektor. Ici ce na saniranje pio fonda direktno iz budzeta.

Meni licno svejedno. Mogu ukinuti sve drzavne sluzbenike. Mogu im svima spustiti platu na prosjecnu platu u realnom sektoru. Samo mi je glupo to uraditi u ovom momentu.

P.S.
A nada da ce neka usteda na placama ici u realni sektor je veoma optimisticna.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3168 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by ExNihilo »

Haris.ba wrote: 15/11/2020 19:08 Pa upravo ako poremetis nivo prikupljenih doprinosa za penzioni fond, i bude se moralo isplacivati direktno iz budzeta je pucanje sebi u nogu. Bolje odrzati nivo doprinosa.

Produktivan, neproduktivan u vremenima krize je relativno. Nije to period za tu raspravu. Niti ce usteda na placi ici u realni sektor. Ici ce na saniranje pio fonda direktno iz budzeta.

Meni licno svejedno. Mogu ukinuti sve drzavne sluzbenike. Mogu im svima spustiti platu na prosjecnu platu u realnom sektoru. Samo mi je glupo to uraditi u ovom momentu.

P.S.
A nada da ce neka usteda na placama ici u realni sektor je veoma optimisticna.
Nema nade ni da će im smanjiti, a kamoli da da će oslobođena sredstva ići u realni sektor. Samim tim, pričamo o čisto hipotetičkim scenarijima. :D

Uglavnom, ako uhljeb ima 2000 bruto, to znači da dobije nešto ispod 1300 neto, a cca. 340 KM ide u PIO. Suština je da, ako uštediš na njemu tih 2000 KM, 340 opet možeš usmjeriti u PIO, ali ti ostatak ostaje za stimuliranje privrede. OK, nećeš mu dati otkaz, jer tada imaš dodatna izdvajanja za nezaposlenost, ali logika je proprocionalno ista i pri smanjenju. Takve uštede su ipak supstancijalne ako uzmemo u obzir da je skoro pola zaposlenih u ovoj državi na budžetu.

Podsjetio bih da je odnos randika i penzionera već poremećen zbog čega zakonska regulativa i jeste izmijenjena, a budžetsko "dopunjavanje" postojeća praksa.

Kod nas ustvari nikada nije period za raspravu o racionalizaciji javnog sektora. Podaci kažu da u dobrim vremenima njihove plate samo rastu, jer ekonomija tada omogućava nagrađivanje vjerne vojske glasača pa je politički ulog veći. Dakle, baš sad je vrijeme, jer sada postoji objektivan razlog za to.

GDP pada na nivo od prije 6-7 godina, što znači da je proporcija duga prema GPD sve veća čak i bez dodatnog zaduživanja. A dodatno se zadužujemo. Valja naći prostora u budžetu i za ta dodatna servisiranja glavnice i kamata, a budžet sve tanji. Kako?
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#3169 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Zeleni12 »

ExNihilo wrote: 15/11/2020 19:46
Haris.ba wrote: 15/11/2020 19:08 Pa upravo ako poremetis nivo prikupljenih doprinosa za penzioni fond, i bude se moralo isplacivati direktno iz budzeta je pucanje sebi u nogu. Bolje odrzati nivo doprinosa.

Produktivan, neproduktivan u vremenima krize je relativno. Nije to period za tu raspravu. Niti ce usteda na placi ici u realni sektor. Ici ce na saniranje pio fonda direktno iz budzeta.

Meni licno svejedno. Mogu ukinuti sve drzavne sluzbenike. Mogu im svima spustiti platu na prosjecnu platu u realnom sektoru. Samo mi je glupo to uraditi u ovom momentu.

P.S.
A nada da ce neka usteda na placama ici u realni sektor je veoma optimisticna.
Nema nade ni da će im smanjiti, a kamoli da da će oslobođena sredstva ići u realni sektor. Samim tim, pričamo o čisto hipotetičkim scenarijima. :D

Uglavnom, ako uhljeb ima 2000 bruto, to znači da dobije nešto ispod 1300 neto, a cca. 340 KM ide u PIO. Suština je da, ako uštediš na njemu tih 2000 KM, 340 opet možeš usmjeriti u PIO, ali ti ostatak ostaje za stimuliranje privrede. OK, nećeš mu dati otkaz, jer tada imaš dodatna izdvajanja za nezaposlenost, ali logika je proprocionalno ista i pri smanjenju. Takve uštede su ipak supstancijalne ako uzmemo u obzir da je skoro pola zaposlenih u ovoj državi na budžetu.

Podsjetio bih da je odnos randika i penzionera već poremećen zbog čega zakonska regulativa i jeste izmijenjena, a budžetsko "dopunjavanje" postojeća praksa.

Kod nas ustvari nikada nije period za raspravu o racionalizaciji javnog sektora. Podaci kažu da u dobrim vremenima njihove plate samo rastu, jer ekonomija tada omogućava nagrađivanje vjerne vojske glasača pa je politički ulog veći. Dakle, baš sad je vrijeme, jer sada postoji objektivan razlog za to.

GDP pada na nivo od prije 6-7 godina, što znači da je proporcija duga prema GPD sve veća čak i bez dodatnog zaduživanja. A dodatno se zadužujemo. Valja naći prostora u budžetu i za ta dodatna servisiranja glavnice i kamata, a budžet sve tanji. Kako?
Kako?
Vrlo jednostavno! Jos vecim zaduzivanjem. U januaru od MMF-a dobiju 1.4 milijarde, a vec 2022. zatraze duplo, dio za izdatke, a dio za vracanje rata prethodnih kredita. I tako se ciklus ponavlja, sve dok ispunjavaju zahtjeve ljudi koji stoje iza MMF-a.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#3170 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by daddy-kool »

Da li neko zna izračunati, onako okvirno, cijenu lockdowna za BiH od mjesec dana?
Opseg mjera kakve su u Sloveniji ili Austriji na snazi.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3171 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by hadzinicasa »

daddy-kool wrote: 18/11/2020 15:21 Da li neko zna izračunati, onako okvirno, cijenu lockdowna za BiH od mjesec dana?
Opseg mjera kakve su u Sloveniji ili Austriji na snazi.
Ne znam sta podrazumijevas pod "cijenom Lock-Downa"?
Da bilo sta pocnes izracunavati, nemas relevantnih i validnih statistickih podataka u BiH. Najprije zbog crnog trzista, onda iskrivljenog trzista rada zbog drzavnih uposlenika, etc.

Jedna Austrija je nekoliko puta u zadnjih nekoliko mjeseci revidirala svoje prognoze i izracune koji su se ticali perioda prvog Lock-Downa, pa onda do kraja 2020, i u 2021-2025. Od ispravki predvidjanja kretanja EURIBOR-a, do BDP-a, kretanja javne potrosnje i rasta, pa nadalje. Korigirali su prognozu pada rasta ekonomije zadnji put za +2%.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#3172 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by daddy-kool »

hadzinicasa wrote: 18/11/2020 15:31
Ne znam sta podrazumijevas pod "cijenom Lock-Downa"?
Da bilo sta pocnes izracunavati, nemas relevantnih i validnih statistickih podataka u BiH. Najprije zbog crnog trzista, onda iskrivljenog trzista rada zbog drzavnih uposlenika, etc.
Razlika u GDP bez lockdowna i sa lockdownom, za mjesec dana + dodatni gubici za recimo sljedeća 3 mjeseca, mislim da bi to bilo ono što me interesuje.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3173 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by hadzinicasa »

Last edited by hadzinicasa on 18/11/2020 15:55, edited 1 time in total.
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#3174 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by nekome »

daddy-kool wrote: 18/11/2020 15:21 Da li neko zna izračunati, onako okvirno, cijenu lockdowna za BiH od mjesec dana?
Opseg mjera kakve su u Sloveniji ili Austriji na snazi.
ma puno brate
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#3175 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by daddy-kool »

hadzinicasa wrote: 18/11/2020 15:45 @daddy-kool
ovako nesto?

https://de.statista.com/themen/6436/aus ... sterreich/

Image
Gledam engleski prevod, ova cifra od 24 milijarde su ukupni gubici do novembra zbog koronavirusa.

A nije ni to baš relevantan podatak jer je ekonomija svakako pala i u Švedskoj gdje nije bilo lockdowna. Mislim da se lockdownu mogu pripisati samo direktni gubici u izgubljenim radnim satima i porezu + gubici zbog usporavanja uzrokovanog samo lockdownom recimo za sljedeća 3 mjeseca.
Locked