Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Moderator: O'zone

Locked
MMM1977
Posts: 4410
Joined: 15/07/2009 12:56

#1 Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

Iako i dalje postoji mnogo diskusija oko toga da li je korona virus opasan ili ne, činjenica je da ima ogroman uticaj na globalnu ekonomiju. Već danima svi berzanski indeksi bilježe značajne negativne rezultate, već se osjete i logistički problemi a proizvodnje u najugroženijim dijelovima svijeta staju. Još uvijek ne osjetimo značajnije efekte svega, jer se trenutno crpe zalihe koje postoje kod proizvođača i distributera ali će tome brzo doći kraj i vrlo lako, ako se ovakva situacija nastavi, može doći do nestašica određenih proizvoda na tržištu.

Nas uglavnom, naravno, zanima ekonomska situacija u BiH, gdje situacija i prije pandemije nije bila sjajna. Privreda je i onako bila opterećena mnogobrojnim nametima, firme su uglavnom kreditno zadužene do grla tako da su i najmanji poremećaji problem, a ne poremećaji poput ovoga. Još ako dođe do panike, kakva je recimo bila 2009., i povlačenja depozita iz banaka a samim tim i nedostatka sredstava za obrt, bićemo u ogromnim problemima.

Određeni sektori, poput turizma, su već na velikom udaru. Nakon toga vjerovatno slijede ugostiteljske djelatnosti a kada nema novca u sistemu, onda nema ni potrošnje što rezultira smanjenjem zaposlenosti i ulazimo u začarani krug. Tu ozbiljne države reaguju ubacivanjem novca iz rezervi ali mi tih rezervi nemamo, osim ako se oslobode obavezne rezerve Centralne Banke BiH. Država se mora spremiti za udar koji neminovno slijedi.

Predviđa se da će se problemi sa pandemijom riješiti za 2-3 mjeseca ali će to već dovoljno poremetiti poslovne cikluse da će trebati minimalno još 5-6 mjeseci da se situacija iole vrati u normalu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Sanjarko »

Recesija, mislis? Ja ne bas. Nisam strucnjak, laik sam ali kako vidim DJ je izgubio skoro 50% svoje vrijednosti, a imao je padove cak nezabiljezene tokom svih recesija nego zabiljezene tokom Depresije kako sam shvatio citajuci po internetu. Otvorio sam temu o tome bas, o Depresiji.

Sta mislis o Depresija vs Recesija?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#3 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by high_volume »

MMM1977 wrote: 13/03/2020 01:41 Određeni sektori, poput turizma, su već na velikom udaru. Nakon toga vjerovatno slijede ugostiteljske djelatnosti a kada nema novca u sistemu, onda nema ni potrošnje što rezultira smanjenjem zaposlenosti i ulazimo u začarani krug. Tu ozbiljne države reaguju ubacivanjem novca iz rezervi ali mi tih rezervi nemamo, osim ako se oslobode obavezne rezerve Centralne Banke BiH. Država se mora spremiti za udar koji neminovno slijedi.
Naša država niti može išta učiniti u saniranju posrnule ekonomije u nas, što svi predviđamo za mjesec-dva, ali mislim i da niti ikom iz svih njenih upravljačkih struktura ne pada na pamet slična ideja. Politika, stranke na vlasti i njihovi predstavnici brinu isključivo o vlastitim interesima, pozicijama koje donose finansijku dobit i razne benefite. Da njihova primanja zavise od privrednih tokova, od kapitala koji se stvara jakom ekonomijom, bilo bi drugačije, ovako, kada uvijek postoji MMF ili svjetske banke koje su u svakom trenutku spremne prodati nam svoj novac, niko neće ništa učiniti, pustit će privredu da se sama oporavlja i sama sebi kreira opstanak.
MMM1977
Posts: 4410
Joined: 15/07/2009 12:56

#4 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

Sanjarko wrote: 13/03/2020 01:48 Recesija, mislis? Ja ne bas. Nisam strucnjak, laik sam ali kako vidim DJ je izgubio skoro 50% svoje vrijednosti, a imao je padove cak nezabiljezene tokom svih recesija nego zabiljezene tokom Depresije kako sam shvatio citajuci po internetu. Otvorio sam temu o tome bas, o Depresiji.

Sta mislis o Depresija vs Recesija?
Ne vjerujem da baš može doći do depresije, ipak neće toliko trajati. Vidimo da se Kina lagano oporavlja tako da ja ne mislim da ćemo ići dalje od recesije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Sanjarko »

MMM1977 wrote: 13/03/2020 02:07
Sanjarko wrote: 13/03/2020 01:48 Recesija, mislis? Ja ne bas. Nisam strucnjak, laik sam ali kako vidim DJ je izgubio skoro 50% svoje vrijednosti, a imao je padove cak nezabiljezene tokom svih recesija nego zabiljezene tokom Depresije kako sam shvatio citajuci po internetu. Otvorio sam temu o tome bas, o Depresiji.

Sta mislis o Depresija vs Recesija?
Ne vjerujem da baš može doći do depresije, ipak neće toliko trajati. Vidimo da se Kina lagano oporavlja tako da ja ne mislim da ćemo ići dalje od recesije.
Nadam se da si upravu i da samo nebude bloodbatha kako kazu Amerikanci.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#6 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by hatemondays »

Kad se vidi koji nacionalisti vode moderni svijet, Kina, Rusija, Engleska, USA, Indija, Brazil, Australija, Turska, Filipini, Indonezija itd. tesko ce ovo na hajr izaci nakupilo se puno BS tako da je vrijeme da pukne.Nazlost najslabiji i najsiromasniji ce ga pofafati kao i uvijek. Sta ocekivati od lidera kojima je glavno se umotati u zastavu i srati po imaginarnim protivnicima i migrantima a kod dodje do ozbiljnog problema e to je malo tesko za ove genijalce.Sve je dobro jos dok ima struje, vode i hrane (ko moze platiti)...
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#7 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by statixx »

MMM1977 wrote: 13/03/2020 01:41 Tu ozbiljne države reaguju ubacivanjem novca iz rezervi ali mi tih rezervi nemamo, osim ako se oslobode obavezne rezerve Centralne Banke BiH. Država se mora spremiti za udar koji neminovno slijedi.

Nece osloboditi rezerve jer uvijek postoji mogucnost zaduzenja. Iran je vec zatrazio hitno od MMF-a sredstva u iznosu 5 mlrd USD.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#8 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by madner »

Sada jeste pravi trenutak da se zaduzimo, kako bi apsorbovali udar. Infrastruktura + subvencije.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#9 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by banjaluka078 »

Meni je ovo sasvim ok, bar misle na preduzeća koja će ovo definitivno osjetiti.

https://www.nezavisne.com/ekonomija/pri ... edi/588712
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#10 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by biglebovski »

Već se itekako osjeti. Prvo se osjetilo zatvaranje fabrika u Kini koje je usporilo narudžbe. Od momenta objave o prvozaraženim u Zenici, maloprodaja ne-prehrambenih artikala opšte potrošnje u istoj je pala nekih 80%-90%. Ugostiteljstvu se promet prepolovio. Turizam se ugasio u BiH. Sve je otkazano. Zamisli, prošle godine ti pun hotel/pansion/restoran sportskih kolektiva, Arapa, ostalih turista, uzeo si kredit, uložio u kapacitete i promociju... Imaš osam-deset zaposlenih, vrijeme za uplatu plata/doprinosa, ti danas dva čaja prodao i primio dva grupna otkazivanja. Kako je krenulo, sve države će se zatvoriti bar do kraja aprila. Italija već zatvorena. Kooperanti italijanskih firmi u BiH ne dobijaju repromaterijal, ili ga dobijaju jako teško. Potražnja za svim robama mimo hrane i jebenog toaletnog papira drastično pada u Italiji i drugim zemljama koje se zatvaruju. 200 miliona ljudi preko noći prestalo trošiti pare. Prvi veliki potrošaćki val, onaj za uskrs, propo, neće ga biti.
U BiH isto, koga boli kurac za novi kauč, cipele, biciklo, kad za deset-petnest dana, kako ovi pretplatnici arke sa foruma predviđaju, stiže apokalipsa.
Mjere koje bi se hitno trebale preduzeti trebaju uključivati odgodu svih plaćanja državi te odgodu plaćanja rata kredita. Barem dva mjeseca. Naravno, za one kojima takva pomoć treba. Nadam se da ima firmi koje imaju rezerve da prebrode ovo bez pomoći države.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Sanjarko »

banjaluka078 wrote: 13/03/2020 14:47 Meni je ovo sasvim ok, bar misle na preduzeća koja će ovo definitivno osjetiti.

https://www.nezavisne.com/ekonomija/pri ... edi/588712
Uvode isto izgleda i u FBiH-a, mislim izgleda da ce uvesti. IMF daje lovu izgleda. Berza ce stabilizirati mozda ovako. Nadam se da ce sve ovo proci.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#12 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Izgleda da bi bilo najbolje da se drzavnim parama poguraju privatni izrabljivaci kako ne bi osjetili krizu, nece biti prvi put, a vidim i "gradjani" se brinu za privatna vlasnistva koja kada ubiru profit su privatna, a kada su u krizi onda je to problem cijelog drustva, aferim, ljube vas Hajek i Fridman 🇧🇦
User avatar
B6Redhell
Posts: 5857
Joined: 25/12/2010 04:56

#13 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by B6Redhell »

Sa ekonomske strane. Ja radim od kuće. Nema problema. Reko šef “more”.... :wink:
Image
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#14 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by biglebovski »

MaksprotivMarksa wrote: 13/03/2020 19:33 Izgleda da bi bilo najbolje da se drzavnim parama poguraju privatni izrabljivaci kako ne bi osjetili krizu, nece biti prvi put, a vidim i "gradjani" se brinu za privatna vlasnistva koja kada ubiru profit su privatna, a kada su u krizi onda je to problem cijelog drustva, aferim, ljube vas Hajek i Fridman 🇧🇦
Niko od države ne traži brisanje obaveza nego odgodu plaćanja istih, onima koji takvu pomoć trebaju. Ako je država već uvela polu-vanredno stanje i dopustila kreiranje straha i panike od virusa koji je u cijelom svijetu doprinjeo smrti 5000 starih i već bolesnih ljudi, onda može odgoditi plaćanje doprinosa i staviti moratorij na kredite ljudima koji takvu pomoć trebaju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Sanjarko »

Ma ovo je sve kupovina vremena po meni mozda. Neznam sta cemo stvarno. Nadam se da ce se ekonomija oporaviti i da ce ovaj virus proci i ovo sve sta se desava.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#16 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by madner »

MaksprotivMarksa wrote: 13/03/2020 19:33 Izgleda da bi bilo najbolje da se drzavnim parama poguraju privatni izrabljivaci kako ne bi osjetili krizu, nece biti prvi put, a vidim i "gradjani" se brinu za privatna vlasnistva koja kada ubiru profit su privatna, a kada su u krizi onda je to problem cijelog drustva, aferim, ljube vas Hajek i Fridman 🇧🇦
Nisu to drzavne pare, nego pare gradjana. Drzavi je u interesu da kriza bude kraca.
Benjo34
Posts: 1926
Joined: 21/01/2018 00:49

#17 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Benjo34 »

I šta ćemo sad mi koji smo zbog ovog sranja bez posla ostali a krediti stižu.. Raja masovno na prinudnom godisnjem, otkazi..haos
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#18 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Sanjarko »

Benjo34 wrote: 14/03/2020 12:33 I šta ćemo sad mi koji smo zbog ovog sranja bez posla ostali a krediti stižu.. Raja masovno na prinudnom godisnjem, otkazi..haos
Stvarno nezna niko izgleda sta cemo dalje, kao obezglavljeni da smo.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#19 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

madner wrote: 14/03/2020 12:28
MaksprotivMarksa wrote: 13/03/2020 19:33 Izgleda da bi bilo najbolje da se drzavnim parama poguraju privatni izrabljivaci kako ne bi osjetili krizu, nece biti prvi put, a vidim i "gradjani" se brinu za privatna vlasnistva koja kada ubiru profit su privatna, a kada su u krizi onda je to problem cijelog drustva, aferim, ljube vas Hajek i Fridman 🇧🇦
Nisu to drzavne pare, nego pare gradjana. Drzavi je u interesu da kriza bude kraca.
Samo da tebi i tvojim kolegama odgovorim.

Pare su javne, pare gradjana i drzave, ja samo zagovaram mantru o reguliranju trzista, neka se trsiste samoregulira, a ko ne moze da podnese ove okolnosti neka se ugasi, pare gradjana bi trebale bito upotrebljene za preuzimanje imovine eksploatatora, a nikako u svrhu spasavanja istih, ne moze drzava intervenirati i spasavati nesposobne, kraj price 😘
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#20 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

biglebovski wrote: 14/03/2020 11:39
MaksprotivMarksa wrote: 13/03/2020 19:33 Izgleda da bi bilo najbolje da se drzavnim parama poguraju privatni izrabljivaci kako ne bi osjetili krizu, nece biti prvi put, a vidim i "gradjani" se brinu za privatna vlasnistva koja kada ubiru profit su privatna, a kada su u krizi onda je to problem cijelog drustva, aferim, ljube vas Hajek i Fridman 🇧🇦
Niko od države ne traži brisanje obaveza nego odgodu plaćanja istih, onima koji takvu pomoć trebaju. Ako je država već uvela polu-vanredno stanje i dopustila kreiranje straha i panike od virusa koji je u cijelom svijetu doprinjeo smrti 5000 starih i već bolesnih ljudi, onda može odgoditi plaćanje doprinosa i staviti moratorij na kredite ljudima koji takvu pomoć trebaju.
Niko ne govori o pomoci jedinkama, ja sam se osvrnuo na klasu kojok ce pomoc biti pruzena nasim parama, fitme se ne mogu spasavati, mogu se samo preuzeti zbog nemogicnosti da servisiraju svoje obaveze, a gradjanima je svaka pomoc dozvoljena, nemojte da me namjerno misinterpretirate.

Zivili mi ti i Hajek jos 1000 godina, bas se fino sve samoregulira, nevidljiva ruka trzista na vrhuncu 😁
User avatar
moa
Posts: 3622
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#21 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by moa »

Zato ce sad banke da ulete sa "povoljnim" uslovima da zakrpe rupe u svjetskoj ekonomiji.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by madner »

MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 13:15
madner wrote: 14/03/2020 12:28
MaksprotivMarksa wrote: 13/03/2020 19:33 Izgleda da bi bilo najbolje da se drzavnim parama poguraju privatni izrabljivaci kako ne bi osjetili krizu, nece biti prvi put, a vidim i "gradjani" se brinu za privatna vlasnistva koja kada ubiru profit su privatna, a kada su u krizi onda je to problem cijelog drustva, aferim, ljube vas Hajek i Fridman 🇧🇦
Nisu to drzavne pare, nego pare gradjana. Drzavi je u interesu da kriza bude kraca.
Samo da tebi i tvojim kolegama odgovorim.

Pare su javne, pare gradjana i drzave, ja samo zagovaram mantru o reguliranju trzista, neka se trsiste samoregulira, a ko ne moze da podnese ove okolnosti neka se ugasi, pare gradjana bi trebale bito upotrebljene za preuzimanje imovine eksploatatora, a nikako u svrhu spasavanja istih, ne moze drzava intervenirati i spasavati nesposobne, kraj price 😘
Zagovaras povratak na prije 1920, kada su ciklusi rasta i recesije bili odprilike ujednaceni. Ignorises da su i Keynes i Milton shvatili kako se moze jedno prduziti a drugo skratiti i da to jeste uloga drzave i to preko trzisnih mehanizama. Para gradjana ce biti upotrebljene da gradjanima bude sto manji ekonomski sok, sto jeste njihov interes. Propadanje sto veceg broja firmi i 10 godina recesije nije.
Ovo jeste upravo mjera koju Friedman predlaze.

Da li vi opste procitate Friedmana i sta on govori ili samo govorite bu bu?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#23 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Ja sam prijatelju protiv doktrina Fridmana, Kejnsa nemoj da mjesas u tu pricu, a ti nastavi tupiti o najvecem ekonomskom misliocu planete cije politike nas kao drustvo vode u nestanak.

Prepustimo trzistu da se samoregulira, nema marke za preduzetnike, zivio kapitalizam 😁

Ne procitamo, nismo to studirali i magistrirali na tome, pozdrav domovini ☪️
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#24 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by madner »

MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 14:55 Ja sam prijatelju protiv doktrina Fridmana, Kejnsa nemoj da mjesas u tu pricu, a ti nastavi tupiti o najvecem ekonomskom misliocu planete cije politike nas kao drustvo vode u nestanak.

Prepustimo trzistu da se samoregulira, nema marke za preduzetnike, zivio kapitalizam 😁

Ne procitamo, nismo to studirali i magistrirali na tome, pozdrav domovini ☪️
Pa sta kaze Friedman, koja je mjera u krizi? Injekcija likvidnosti u trziste. Kakve to veze ima sa tim da se nista ne radi?
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#25 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Zeleni12 »

moa wrote: 14/03/2020 14:38 Zato ce sad banke da ulete sa "povoljnim" uslovima da zakrpe rupe u svjetskoj ekonomiji.
Vrlo moguce, samo je pitanje sta ce traziti zauzvrat! I sta u BiH mogu dobiti za nove kredite, BH Telekom i Elektroprivredu, vodovode, ukidanje kesa i uvodjenje digitalnog novca. Ne samo u BiH, vec i u cijelom svijetu. Otpustanja radnika, manjak prihoda od potrosnje ce rezultirati slabijim punjenjem budzeta i penzionih fondova...
Masovna otpustanja u turizmu i ugostiteljsvu u BiH jesu pocela, jer nema turista zadnjih 2 mjeseca, nema potrosnje, kasne plate...i tu ce najvise na nadrlja onaj ko ima kredit, ko ima veliku cijenu zakupa, dok onaj vlasnik hotela, ugostiteljskog objekta koji nema kredit, moze iz zaliha, stednje, pregurati ovu krizu, pod uslovom da je nešto ostavio sa strane. Sjetimo se otimacine zlata od naroda u Americi prije 90, 100 godina. Vlasnici banaka imaju novac, ali njih zanima nesto sto ima unutrasnju, realnu vrijednost. A ne znam da li drzava ima mehanizam da natjera banke da odgode uplate rata kredita, osim preporuke, sjetimo se slucajeva "franak" u HR i legalnog otimanja stanova, onima koji zbog kursa franka nisu mogli vracati kredit, tako da je njima u interesu da uzmu hotele, stanove, poslovne prostore za nizasta, jer pare vec imaju...
Locked