Ekonomska odrzivost SFRJ

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#26

Post by fczeljo »

karanana wrote:Ako je ekonomski odrzivo 6-7 zemalja nastalih raspadom Jugoslavije, moje pitanje je kako to da cijela Jugoslavija ne bi bila ekonomski odrziva (naravno uz da se nije desilo to sto jeste sa Milosevicem, Tudjmanom i svim ostalim nacionalistima u svim republikama)?
A ko je reko da su ovih 6-7 zemalja ekonomski odrzive? Izuzev Slovenije i u zadnje vrijeme Hrvatske, sve ovo ostalo zivi od pomoci što dijaspore što kredita što donacija i pomoći EU i MMFa.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#27

Post by Fox Mulder »

karanana wrote:Ako je ekonomski odrzivo 6-7 zemalja nastalih raspadom Jugoslavije, moje pitanje je kako to da cijela Jugoslavija ne bi bila ekonomski odrziva (naravno uz da se nije desilo to sto jeste sa Milosevicem, Tudjmanom i svim ostalim nacionalistima u svim republikama)?
Ma nek' procitaju moj prvi post.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#28

Post by Fox Mulder »

Fox Mulder wrote:Ma jasta bi vec prezivjela. Trebala je da traje, tj. mogla je da traje, da je svijet bio zainteresiran da je spasi. Kad je Markovic dosao na celo SIV-a krenulo je pravo dobro. Ali (uvijek ono famozno "ali") nije mogla prezivjeti zbog JNA i srpskog nacionalizma koji je onda sve narode povukao u vlastiti nacional-fasizam oliti nacizam. KOS instalirao lidere u Republikama i eto belaja. U odsudnim trenucima svijet nije podrzao Markovica, Srbija iskoristila situaciju u svijetu (raspad istocnog bloka) i pokrenula invaziju (Da, rat je ipak bio agresija, ali su se alija izetbegovic i franjo tudjman dobro potrudili da ima i elemente gradjanskog i vjerskog rata) i nestade Jugoslavije. Ustvari nestala je cim se Slovenija otcijepila. I opet nije moralo doci do sukoba, ali provjereni KOS-ovci su savrseno odradili svoj dio posla (i jos im se narod divi jebote). Za ilustraciju stanja u tada jos formalno nedefinisanoj krnjoj Jugoslaviji moze posluziti i citat jednog zapadnog politicara koji je dosao u kancelariju Markovica 1991 godine u predvecerje rata u BiH. "Nikad nisam vidio monumentalniji i veci radni stol u nekom kabinetu, a da je uticaj premijera tako obrnuto srazmjeran njegovoj (mislio je na stol naravno) velicini", rekao je navedeni politicar. Nesta Jugoslavije, krenu ovo sranje, koje se naravno nikad nece zaustaviti, jer klika koja se obogatila u prvobitnoj akumulaciji kapitala (citaj otimacini i vrlo cesto ratnim zlocinima) ne da da se ista bitno promijeni i ko osta, osta. Ko pogibe, uzalud pogibe, ko pobjeze, pobjeze i cica mica gotova prica. Ustvari prica jos traje, ali su Bosanci najebali k'o niko na Balkanu. Imali "fino i pametno i posteno" rukovodstvo. Jebem li im majku krvavu (mislim na rukovodstvo tadasnje i njihove nasljednike sadasnje). Uh, samo sjecanje na ovaj period nasih zivota me zamorio. Puno srece postenom narodu bosanskom, kojeg i nema bas nesto previse...
Evo ovdje je cijelo objasnjenje, uz naravno jos nekoliko finih i pametnih komentara drugih forumasa.
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#29

Post by Faruk »

Fox Mulder wrote:I stojadin je svojevremeno bio zaista najmoderniji auto u svojoj klasi
ni u ludilu
hajde fino uporedi automobile te klase iz 74-te pa nam obrazloži ovu da izvineš "glupost"
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#30

Post by Fox Mulder »

Faruk wrote:
Fox Mulder wrote:I stojadin je svojevremeno bio zaista najmoderniji auto u svojoj klasi
ni u ludilu
hajde fino uporedi automobile te klase iz 74-te pa nam obrazloži ovu da izvineš "glupost"
To je Fiat 128, auto godine 1970 u Europi. Motor poprecno postavljen, mjenjac transaxl sistem, visokoturazni motor sa hodom klipa 55,5 mm i zbog toga nema zabranjenog broja okretaja, radilica u 5 lezaja,bregasta osovina u glavi od lake legure (sivi ljev),bregasta osovina pogonjena zupcastim remenom ,mekano i udobno podvozje,pet vrata (preteca kompakt klase)... Sa 5 godina zakasnjenja su neke stvari poceli drugi isto da rade. Sve pobrojano imas i danas.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#31

Post by pitt »

sta bi bilo kad bi bilo...... :roll: Mozda bi prezivila (mogla je sigurno sa reformama) a mozd ai ne bi......hebat je......treba se sadasnjosti posvetit. od proslosti i uspomena slaba fajda :roll:
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#32

Post by Fox Mulder »

Faruk wrote:
Fox Mulder wrote:I stojadin je svojevremeno bio zaista najmoderniji auto u svojoj klasi
ni u ludilu
hajde fino uporedi automobile te klase iz 74-te pa nam obrazloži ovu da izvineš "glupost"
Sta si imao od drugih proizvodjaca? Skoda 1000MB (1000 MALIH BRIGA), ostin sa zastarjelim rjesenjima (radilica u 3 lezaja, lanac, losije performanse, dizajn karastrofa), golf (losijih tehnickih rjesenja-otvoreni rashladni sistem, tvrd ko štokrla), skoda 105 i 110 i 120 (isto kao i 1000 MB), buba (kurac od auta), peugeot 104/204/304 zastarjelih rjesenja motora), renault 4 (fijaker sporet), renault 5 (prvobitno isto sti o R4),... DA IMAS OBRAZA I TEHNICKOG ZNANJA DJECACE TI BI SE MENI MORAO IZVINUTI, ali to od tebe ne ocekujem. Skoro sve sam ove aute i odrzavao svojevremeno i znam kakva su sranja bili...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#33

Post by zlata »

Bosanac sa dna kace wrote:Da li je oblik socijalizma koji smo imali SFRJ uz neku manju privatizaciju mogao da prezivi i da li je bolji od kapitalizma?
zasto?
:-) :D :lol: Opet ti forumasi pisu zadacu! :P
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#34

Post by Bosanac sa dna kace »

ljudi ja se s vama slazem po pitanju svega toga, samo jel imate neke literature sto mi moze posluzit kao izvor informacija :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#35

Post by Bosanac sa dna kace »

zlata wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:Da li je oblik socijalizma koji smo imali SFRJ uz neku manju privatizaciju mogao da prezivi i da li je bolji od kapitalizma?
zasto?
:-) :D :lol: Opet ti forumasi pisu zadacu! :P
mi fakat ovde na ovom forumu imamo prave akademike :wink: :bih:
visby
Posts: 367
Joined: 15/02/2007 05:46

#36

Post by visby »

Fox Mulder wrote:
Faruk wrote:
Fox Mulder wrote:I stojadin je svojevremeno bio zaista najmoderniji auto u svojoj klasi
ni u ludilu
hajde fino uporedi automobile te klase iz 74-te pa nam obrazloži ovu da izvineš "glupost"
Sta si imao od drugih proizvodjaca? Skoda 1000MB (1000 MALIH BRIGA), ostin sa zastarjelim rjesenjima (radilica u 3 lezaja, lanac, losije performanse, dizajn karastrofa), golf (losijih tehnickih rjesenja-otvoreni rashladni sistem, tvrd ko štokrla), skoda 105 i 110 i 120 (isto kao i 1000 MB), buba (kurac od auta), peugeot 104/204/304 zastarjelih rjesenja motora), renault 4 (fijaker sporet), renault 5 (prvobitno isto sti o R4),... DA IMAS OBRAZA I TEHNICKOG ZNANJA DJECACE TI BI SE MENI MORAO IZVINUTI, ali to od tebe ne ocekujem. Skoro sve sam ove aute i odrzavao svojevremeno i znam kakva su sranja bili...
I je li u stojadinu bio JUGOSLOVENSKI motor?
isto i sa kragujevackim AK-47.
*ebes firmu bez vlastitog R&D.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#37

Post by KENJAC »

Jel majke vam, da vas nesto pitam? Jel vi stvrno mislite da je JEDINI problem raspada Yu bila Srbija tj cika Sloba? Jel vi mislite da bi jedna Slovenija htjela da dotira ekonomsku razliku sa jednom BiH. Tj da bi Janez iz Maribora htio da odvaja dio svoje plate za Mehmeta iz Konjica? Da bi purger davo pare za Makedonsku policiju. Ili da bi ja placao racun za struju neke Pristinske Bolnice. Mi smo se mrzili ,i to dobro, i zbog toga se razisli! A sad to sto bi nam ekonomski bolje odgovaralo da smo ostali zajedno , e to macku o rep. Gorenje je svoje zalihe kreditiralo iz budzeta SFRJ, stotine hotela na Jadranu se finansiralo iz zajednickih sredstava al sad je kasno. Naravno da je svijet podrzao Markovica da bi sada bili i ispred Italije, ali svijet je podrzao ono sto njemu odgovara a ne sto bi nama odgovaralo. Sto je najgore taj isti svijet nas nastavlja jebat u zdrav mozak a mi sami gace skidamo. Nek nas handre, imaju i pravo kad smo blente nije to problem problem je sto mi i dan danas gledamo u proslost i jebemo mater Srbiji a niko da se okrene u buducnost i da napravi neke konkretne korake.
P.S. Jel znate da i dan danas Gorenje svoje proizvode prodaje jeftinije u Italiji nego u Bosni!??
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10979
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#38

Post by Prpa.ba »

KENJAC wrote:Tj da bi Janez iz Maribora htio da odvaja dio svoje plate za Mehmeta iz Konjica? Da bi purger davo pare za Makedonsku policiju. Ili da bi ja placao racun za struju neke Pristinske Bolnice.
Ali danas je tim istim Hrvatima i Slovencima OK da ih neki John iz Engleske i Markus iz Njemacke financiraju iz budzeta EU. :) :D
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#39

Post by fczeljo »

KENJAC wrote:Jel majke vam, da vas nesto pitam? Jel vi stvrno mislite da je JEDINI problem raspada Yu bila Srbija tj cika Sloba? Jel vi mislite da bi jedna Slovenija htjela da dotira ekonomsku razliku sa jednom BiH. Tj da bi Janez iz Maribora htio da odvaja dio svoje plate za Mehmeta iz Konjica? Da bi purger davo pare za Makedonsku policiju. Ili da bi ja placao racun za struju neke Pristinske Bolnice. Mi smo se mrzili ,i to dobro, i zbog toga se razisli! A sad to sto bi nam ekonomski bolje odgovaralo da smo ostali zajedno , e to macku o rep. Gorenje je svoje zalihe kreditiralo iz budzeta SFRJ, stotine hotela na Jadranu se finansiralo iz zajednickih sredstava al sad je kasno. Naravno da je svijet podrzao Markovica da bi sada bili i ispred Italije, ali svijet je podrzao ono sto njemu odgovara a ne sto bi nama odgovaralo. Sto je najgore taj isti svijet nas nastavlja jebat u zdrav mozak a mi sami gace skidamo. Nek nas handre, imaju i pravo kad smo blente nije to problem problem je sto mi i dan danas gledamo u proslost i jebemo mater Srbiji a niko da se okrene u buducnost i da napravi neke konkretne korake.
P.S. Jel znate da i dan danas Gorenje svoje proizvode prodaje jeftinije u Italiji nego u Bosni!??
konacno glas razuma!

Svi pricaju kako nam je bilo divno i krasno, a poklali se ko stoka prvom prilikom. Jebes tu ljepotu. Kad sam na pocetku spomeno da se zivilo na kredit (citiran sam zbog toga) nisam mislio na bukvalni kredit, vec da se zivilo za danas, a sutra sta ce biti nije vazno. Postalo nam je vazno (ili jos nije? izgleda da dobrom dijelu jos nije vazno) kad se proizvodilo vise tabuta nego auta.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#40

Post by Bosanac sa dna kace »

KENJAC wrote: P.S. Jel znate da i dan danas Gorenje svoje proizvode prodaje jeftinije u Italiji nego u Bosni!??
a jel prodaju i sad Austrijancima banovicki ugalj kojeg Austrijanci nikad u zivotu ne vide? :roll:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#41

Post by manijak1 »

:oops: Uh ..... :D :D ti bio bio Bonaparta nakon Parisa ili Wellington nakon Waterlo-a?
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#42

Post by Fox Mulder »

visby wrote:
Fox Mulder wrote:
Faruk wrote: ni u ludilu
hajde fino uporedi automobile te klase iz 74-te pa nam obrazloži ovu da izvineš "glupost"
Sta si imao od drugih proizvodjaca? Skoda 1000MB (1000 MALIH BRIGA), ostin sa zastarjelim rjesenjima (radilica u 3 lezaja, lanac, losije performanse, dizajn karastrofa), golf (losijih tehnickih rjesenja-otvoreni rashladni sistem, tvrd ko štokrla), skoda 105 i 110 i 120 (isto kao i 1000 MB), buba (kurac od auta), peugeot 104/204/304 zastarjelih rjesenja motora), renault 4 (fijaker sporet), renault 5 (prvobitno isto sti o R4),... DA IMAS OBRAZA I TEHNICKOG ZNANJA DJECACE TI BI SE MENI MORAO IZVINUTI, ali to od tebe ne ocekujem. Skoro sve sam ove aute i odrzavao svojevremeno i znam kakva su sranja bili...
I je li u stojadinu bio JUGOSLOVENSKI motor?
isto i sa kragujevackim AK-47.
*ebes firmu bez vlastitog R&D.
Ne motori su bili italijanske konstrukvije u potpunosti, a izrada je poslije nekoliko godina bila iskljucivo srbijanska. Tu je dolazilo do razlike u kvaliteti. AK-47 je bio cjenjeniji po izradi od ruskog. To je doduse bilo lakse napraviti. Eto vidis da nisi u pravu.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#43

Post by Fox Mulder »

fczeljo wrote:
KENJAC wrote:Jel majke vam, da vas nesto pitam? Jel vi stvrno mislite da je JEDINI problem raspada Yu bila Srbija tj cika Sloba? Jel vi mislite da bi jedna Slovenija htjela da dotira ekonomsku razliku sa jednom BiH. Tj da bi Janez iz Maribora htio da odvaja dio svoje plate za Mehmeta iz Konjica? Da bi purger davo pare za Makedonsku policiju. Ili da bi ja placao racun za struju neke Pristinske Bolnice. Mi smo se mrzili ,i to dobro, i zbog toga se razisli! A sad to sto bi nam ekonomski bolje odgovaralo da smo ostali zajedno , e to macku o rep. Gorenje je svoje zalihe kreditiralo iz budzeta SFRJ, stotine hotela na Jadranu se finansiralo iz zajednickih sredstava al sad je kasno. Naravno da je svijet podrzao Markovica da bi sada bili i ispred Italije, ali svijet je podrzao ono sto njemu odgovara a ne sto bi nama odgovaralo. Sto je najgore taj isti svijet nas nastavlja jebat u zdrav mozak a mi sami gace skidamo. Nek nas handre, imaju i pravo kad smo blente nije to problem problem je sto mi i dan danas gledamo u proslost i jebemo mater Srbiji a niko da se okrene u buducnost i da napravi neke konkretne korake.
P.S. Jel znate da i dan danas Gorenje svoje proizvode prodaje jeftinije u Italiji nego u Bosni!??
konacno glas razuma!

Svi pricaju kako nam je bilo divno i krasno, a poklali se ko stoka prvom prilikom. Jebes tu ljepotu. Kad sam na pocetku spomeno da se zivilo na kredit (citiran sam zbog toga) nisam mislio na bukvalni kredit, vec da se zivilo za danas, a sutra sta ce biti nije vazno. Postalo nam je vazno (ili jos nije? izgleda da dobrom dijelu jos nije vazno) kad se proizvodilo vise tabuta nego auta.
Mali ne poznajes taj sistem, jer nisi zivio u njemu. To je bila pravna drzava.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#44

Post by poplava »

Bosanac sa dna kace wrote:
KENJAC wrote: P.S. Jel znate da i dan danas Gorenje svoje proizvode prodaje jeftinije u Italiji nego u Bosni!??
a jel prodaju i sad Austrijancima banovicki ugalj kojeg Austrijanci nikad u zivotu ne vide? :roll:
Sad nama prodaju slovenacki ajvar sa naljepnicom "Droga Portoroz" napravljen u Vitaminki iz Banjaluke...
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#45

Post by fczeljo »

Fox Mulder wrote:
fczeljo wrote:
KENJAC wrote:Jel majke vam, da vas nesto pitam? Jel vi stvrno mislite da je JEDINI problem raspada Yu bila Srbija tj cika Sloba? Jel vi mislite da bi jedna Slovenija htjela da dotira ekonomsku razliku sa jednom BiH. Tj da bi Janez iz Maribora htio da odvaja dio svoje plate za Mehmeta iz Konjica? Da bi purger davo pare za Makedonsku policiju. Ili da bi ja placao racun za struju neke Pristinske Bolnice. Mi smo se mrzili ,i to dobro, i zbog toga se razisli! A sad to sto bi nam ekonomski bolje odgovaralo da smo ostali zajedno , e to macku o rep. Gorenje je svoje zalihe kreditiralo iz budzeta SFRJ, stotine hotela na Jadranu se finansiralo iz zajednickih sredstava al sad je kasno. Naravno da je svijet podrzao Markovica da bi sada bili i ispred Italije, ali svijet je podrzao ono sto njemu odgovara a ne sto bi nama odgovaralo. Sto je najgore taj isti svijet nas nastavlja jebat u zdrav mozak a mi sami gace skidamo. Nek nas handre, imaju i pravo kad smo blente nije to problem problem je sto mi i dan danas gledamo u proslost i jebemo mater Srbiji a niko da se okrene u buducnost i da napravi neke konkretne korake.
P.S. Jel znate da i dan danas Gorenje svoje proizvode prodaje jeftinije u Italiji nego u Bosni!??
konacno glas razuma!

Svi pricaju kako nam je bilo divno i krasno, a poklali se ko stoka prvom prilikom. Jebes tu ljepotu. Kad sam na pocetku spomeno da se zivilo na kredit (citiran sam zbog toga) nisam mislio na bukvalni kredit, vec da se zivilo za danas, a sutra sta ce biti nije vazno. Postalo nam je vazno (ili jos nije? izgleda da dobrom dijelu jos nije vazno) kad se proizvodilo vise tabuta nego auta.
Mali ne poznajes taj sistem, jer nisi zivio u njemu. To je bila pravna drzava.
Par pitanja:

1. Za sta si glaso na referendumu 92?
2. Jel sve pravne drzave ovako zavrse?
3. Jel u pravnoj drzavi radnik jedva sastavlja kraj s krajem, a sekretarica od direktora ima vikendicu na moru?

PS Zivio sam u tom sistemu! Kad je tolko dobar sto se urusio?
susc_ovjek
Posts: 519
Joined: 15/09/2007 17:07
Location: Sarajevo

#46

Post by susc_ovjek »

Ne znam odakle to da radnik sastavlja kraj s krajem.
Bash sam sjedio sa rodbinom neku noc... tu je bio

autolimar, radio u Grasu
vodoinstalater, u Famosu
NK radnica, u Zori

znaci svi radnici... i sjecaju se kako su onda zivjeli i koliko para imali, o cemu ti pricas i o kakvom sastavljanju kraja s krajem?
Normalno da nisu imali ko Shvabe i ostali zapadni svjet, ali... ni shvabe nisu imali neshto shto su ovi imali, a Istocni blok da ne spominjem.

Po tebi sve shto ne valja, mora se raspast? Kakva je to logika..
Jugoslavija je zemlja koja nije uspjela prezivjet tranziciju, i ovdje se raspravlja jel' bila moguca njena ekonsmska odzivost.
To shto nije uspjela prezivjet tranziciju ne cini je loshom, truhlom ili shta ja znam vec...
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#47

Post by Fox Mulder »

fczeljo wrote:
Fox Mulder wrote:
fczeljo wrote: konacno glas razuma!

Svi pricaju kako nam je bilo divno i krasno, a poklali se ko stoka prvom prilikom. Jebes tu ljepotu. Kad sam na pocetku spomeno da se zivilo na kredit (citiran sam zbog toga) nisam mislio na bukvalni kredit, vec da se zivilo za danas, a sutra sta ce biti nije vazno. Postalo nam je vazno (ili jos nije? izgleda da dobrom dijelu jos nije vazno) kad se proizvodilo vise tabuta nego auta.
Mali ne poznajes taj sistem, jer nisi zivio u njemu. To je bila pravna drzava.
Par pitanja:

1. Za sta si glaso na referendumu 92?
2. Jel sve pravne drzave ovako zavrse?
3. Jel u pravnoj drzavi radnik jedva sastavlja kraj s krajem, a sekretarica od direktora ima vikendicu na moru?

PS Zivio sam u tom sistemu! Kad je tolko dobar sto se urusio?
Tebi mali necu da polazem racune. Iz mojih diskusija, ranije, mozes da vidis i prociTas sve. Ja sam se za Bosnu borio s puskom u ruci i imam pravo da kazem da je kurac od drzave zbog politicara na vlasti. Tito je k'o i Ataturk bio genije. Samo prosvijeceni apsolutizam moze na vasim prostorima donijeti srecu. Evo pustena je tzv. "demokratija", i vidi sta međedi napravise. Koji međedi na Balkanu i Bosni zive dobro ista ima. Kad bi sad vrhuska na vlasti objavila: "Sad cemo vas u roku od tri sedmice jebat' sve!", 90% ljudi bi spustili hlace i napravili redosljed po mjesnim zajednicama. Ako zivis u Sarajevu u kojem su Balije na vlasti, onda bi trebao da znas da narod "razmislja": "Ma neka dobro je samo nek' ne biju." Skinuli bi hlace i pustili bi da ih jebu. Tako je u cijeloj BiH.
fczeljo
Posts: 241
Joined: 19/08/2005 01:51

#48

Post by fczeljo »

Fox Mulder wrote:
fczeljo wrote:
Fox Mulder wrote:Mali ne poznajes taj sistem, jer nisi zivio u njemu. To je bila pravna drzava.
Par pitanja:

1. Za sta si glaso na referendumu 92?
2. Jel sve pravne drzave ovako zavrse?
3. Jel u pravnoj drzavi radnik jedva sastavlja kraj s krajem, a sekretarica od direktora ima vikendicu na moru?

PS Zivio sam u tom sistemu! Kad je tolko dobar sto se urusio?
Tebi mali necu da polazem racune. Iz mojih diskusija, ranije, mozes da vidis i prociTas sve. Ja sam se za Bosnu borio s puskom u ruci i imam pravo da kazem da je kurac od drzave zbog politicara na vlasti. Tito je k'o i Ataturk bio genije. Samo prosvijeceni apsolutizam moze na vasim prostorima donijeti srecu. Evo pustena je tzv. "demokratija", i vidi sta međedi napravise. Koji međedi na Balkanu i Bosni zive dobro ista ima. Kad bi sad vrhuska na vlasti objavila: "Sad cemo vas u roku od tri sedmice jebat' sve!", 90% ljudi bi spustili hlace i napravili redosljed po mjesnim zajednicama. Ako zivis u Sarajevu u kojem su Balije na vlasti, onda bi trebao da znas da narod "razmislja": "Ma neka dobro je samo nek' ne biju." Skinuli bi hlace i pustili bi da ih jebu. Tako je u cijeloj BiH.
:lol: :lol: :lol: :lol:

On jednako mali pa mali! :lol: Sto si se iznerviro?

Ataturk je napravio drzavu koja traje, a Tito drzavu koja se raspala a on se ni ohladio nije.

Mene Jugoslavija podsjeca na "srecnu" porodicu iz filma Maratonci trce pocasni krug.
User avatar
pitarozder
Posts: 103
Joined: 02/08/2007 20:55
Location: na okeanu

#49

Post by pitarozder »

fczeljo wrote:
Fox Mulder wrote:
fczeljo wrote: Par pitanja:

1. Za sta si glaso na referendumu 92?
2. Jel sve pravne drzave ovako zavrse?
3. Jel u pravnoj drzavi radnik jedva sastavlja kraj s krajem, a sekretarica od direktora ima vikendicu na moru?

PS Zivio sam u tom sistemu! Kad je tolko dobar sto se urusio?
Tebi mali necu da polazem racune. Iz mojih diskusija, ranije, mozes da vidis i prociTas sve. Ja sam se za Bosnu borio s puskom u ruci i imam pravo da kazem da je kurac od drzave zbog politicara na vlasti. Tito je k'o i Ataturk bio genije. Samo prosvijeceni apsolutizam moze na vasim prostorima donijeti srecu. Evo pustena je tzv. "demokratija", i vidi sta međedi napravise. Koji međedi na Balkanu i Bosni zive dobro ista ima. Kad bi sad vrhuska na vlasti objavila: "Sad cemo vas u roku od tri sedmice jebat' sve!", 90% ljudi bi spustili hlace i napravili redosljed po mjesnim zajednicama. Ako zivis u Sarajevu u kojem su Balije na vlasti, onda bi trebao da znas da narod "razmislja": "Ma neka dobro je samo nek' ne biju." Skinuli bi hlace i pustili bi da ih jebu. Tako je u cijeloj BiH.
:lol: :lol: :lol: :lol:

On jednako mali pa mali! :lol: Sto si se iznerviro?

Ataturk je napravio drzavu koja traje, a Tito drzavu koja se raspala a on se ni ohladio nije.

Mene Jugoslavija podsjeca na "srecnu" porodicu iz filma Maratonci trce pocasni krug.
ma pusti ba ove shugo nostalgicare sto su zivjeli preko sindikata i uzjamanih kasa po firmama i te razvijene tehnologije koje su se mogle uvalit samo libiji i iraku ispod cjene ... nerad i kradja nije mogla opstat
OBI
Posts: 43
Joined: 25/06/2007 18:26

#50

Post by OBI »

Da je ostala Yuga bili bi sigurno ekonomski najrazvijenija drzava jugoistocne Evrope,jer bi imali zatvoreno trziste,time bi stvarali monopol drugim zemljama odnosno puno bi vishe izvozili,a jako malo uvozili,bili bi vojno izuzetno jaki,poznato je da je JNA bila prije rata 4 sila u Evropi itd itd,ali nacionalizam nas je unistio,on je bolest
Post Reply