STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#51 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by zonbirile »

enx wrote:
talić wrote:Ne znam gdje ti kupiš informacija ali ja kao da živim u drugoj zemlji.
BH telekom je isplatio dividendu za 2008. (koliko se sjećam u augustu 2009.) i isplatio je dividendu za 2009. (prošle godine u oktobru mjesecu). Bosnalijek je za 2007. isplatio dividendu u dionicama a za 2008. je od 10 miliona dobiti isplatio 2 miliona što je bilo 0,28 KM/dionici. Dobit iz 2009. je ostala u firmi tako da nije bilo ni dionica ni dividende, jednostavno dobit je preknjižena na rezerve i investicije.
Ovo mi liči na gluhe telefone. Ha ha.
Ja ne kupim informacije, samo pričam šta je bilo sa dionicama koje nisu isplaćene mojoj rodbini prethodnih godina.
2007 /08/09 nisu ništa dobili.
Otišli danas u BH Telecom.
Rečeno im da im nisu isplaćivali nikako za te godine jer nemaju vlastitu bazu podataka i da je trenutno prave.
Isplatiće im za sve godine kad bude gotova baza podataka!?
Do tada su navodno dobivali od Agencije podatke, a kad su se "neki" dioničari pobunili zbog takvog načina isplate (misli se na otvaranje računa a da čovjek i ne zna da su mu uplatili) onda su stopirali isplatu!!!!
Eto to je bio odgovor koji su dobili DANAS u Telecomu kao razloge zašto im nisu isplatili dividendu za posljednje tri godine.
-------------------------------------------------
joj jarane konfuzije ,pa normalno kada sve brkaš.Prvo su ti dionice,pa dividende,elem kratko i jasno nisu bili registrirani u RVP i normalno nisu ni mogli dobiti dividende.Za banke nisu pitali,ali su bile obavjesti u novinama,gdje se može podići novac i sve eventualne propuste prijaviti i kontaktirati RVP,jer oni vode evidenciju ne BH Telecom.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#52 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by kone »

A de ti nama reci,ako pitanje previse ne zalazi u tvoju privatnost i privatnost ljudi koji imaju te dionice BHT,otkud njima dionice???Da li su ih kupili certifikatima ili su ih kupili keshom na berzi?
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#53 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by talić »

enx wrote:
talić wrote:Ne znam gdje ti kupiš informacija ali ja kao da živim u drugoj zemlji.
BH telekom je isplatio dividendu za 2008. (koliko se sjećam u augustu 2009.) i isplatio je dividendu za 2009. (prošle godine u oktobru mjesecu). Bosnalijek je za 2007. isplatio dividendu u dionicama a za 2008. je od 10 miliona dobiti isplatio 2 miliona što je bilo 0,28 KM/dionici. Dobit iz 2009. je ostala u firmi tako da nije bilo ni dionica ni dividende, jednostavno dobit je preknjižena na rezerve i investicije.
Ovo mi liči na gluhe telefone. Ha ha.
Ja ne kupim informacije, samo pričam šta je bilo sa dionicama koje nisu isplaćene mojoj rodbini prethodnih godina.
2007 /08/09 nisu ništa dobili.
Otišli danas u BH Telecom.
Rečeno im da im nisu isplaćivali nikako za te godine jer nemaju vlastitu bazu podataka i da je trenutno prave.
Isplatiće im za sve godine kad bude gotova baza podataka!?
Do tada su navodno dobivali od Agencije podatke, a kad su se "neki" dioničari pobunili zbog takvog načina isplate (misli se na otvaranje računa a da čovjek i ne zna da su mu uplatili) onda su stopirali isplatu!!!!
Eto to je bio odgovor koji su dobili DANAS u Telecomu kao razloge zašto im nisu isplatili dividendu za posljednje tri godine.
Ovako stvar ide i to ne samo sa Telekomom nego i sa svim ostalim firmama:
Na skupštini koja se održi na dan xy donese se odluka šta raditi sa dobiti i ukoliko se odluči da se raspodjeli dividenda onda firma traži od Registra vrijednosnih papira informaciju (da im izlistaju) ko su vlasnici i sa kojim udjelom na taj dan xy . Firma donosi odluku i poziva sve dioničare da dostave podatke , da se legitimišu i daju broj računa na koji će im biti uplaćen iznos koji im pripada. Firma ima obavezu prema svakom dioničaru sve da se radi o samo jednoj dionici i ta obaveza ostaje dok se ne izmiri. Sjećam se da je BH Telekom po nekoliko puta godišnje obraćao dioničarima da oni koji nisu podigli dividendu iz 2007. to mogu uraditi na šalterima Prokredit banke. Ne znam ispade da nekom lova ne treba pa se i ne raspituje za svoje pare.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#54 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by enx »

kone wrote:A de ti nama reci,ako pitanje previse ne zalazi u tvoju privatnost i privatnost ljudi koji imaju te dionice BHT,otkud njima dionice???Da li su ih kupili certifikatima ili su ih kupili keshom na berzi?

Borci, RVI. Sa prve linije. Čime će ih kupiti nego za 4 godine vojničkih plaća.
Navikli da ih varaju i da su uvijek donji, mislili su da od toga ništa nema.
Da su ih kupili švercom, sigurno bi znali tražiti svoju dividendu.
I znali bi sve ovo o čemu se ovdje priča.
Hvala onima sa konstruktivnim savjetima, a ostalima no comment.
Izvinjavam se pokretaču teme na malom skretanju s teme.
I dalje mislim da treba uložiti novac u dionice.
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#55 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by SimkeA »

Po mom misljenju, ako imas vecu kolicinu novca, najbolje je orociti u 2 ili 3 banke u iznosima do 35 000 KM. Mnogi koji su preporucili dionice su formalno u pravu, ali takav pristup u nasim okolnostima ne pije puno vode. Da je moguce tako jednostavno kupovati dionice Bh telecoma ili EP BiH, nasi tajkuni bi to odavno pokupovali. Mislim da se ne treba upustati u te brokerske price osim ako imas nekog jako bliskog ko se zaista razumije u to.
U ovakvoj zemlji, kakva god da je kamata, najbolje je ipak orociti pa makar inflacija to pojela. S obzirom kakvi su trendovi i relativno lose prognoze, najbolje je imati neki bafer pomocu kojeg se moze zivjeti ako zatreba.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#56 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by talić »

SimkeA wrote:Po mom misljenju, ako imas vecu kolicinu novca, najbolje je orociti u 2 ili 3 banke u iznosima do 35 000 KM. Mnogi koji su preporucili dionice su formalno u pravu, ali takav pristup u nasim okolnostima ne pije puno vode. Da je moguce tako jednostavno kupovati dionice Bh telecoma ili EP BiH, nasi tajkuni bi to odavno pokupovali. Mislim da se ne treba upustati u te brokerske price osim ako imas nekog jako bliskog ko se zaista razumije u to.
U ovakvoj zemlji, kakva god da je kamata, najbolje je ipak orociti pa makar inflacija to pojela. S obzirom kakvi su trendovi i relativno lose prognoze, najbolje je imati neki bafer pomocu kojeg se moze zivjeti ako zatreba.
u tome i jeste stvar,
tajkuni i veliki igrači imaju već brdo dionica i ako pogledaš vlasničku strukturu emitenata naići ćeš na mnoga imena ljudi koji imaju i po nekoliko procenata vlasništava. Znaš šta to znači, to je dividenda od koje se može živjeti i još djecu poslati na školovanje na bilo koji univerzitet u svijetu.
Druga stvar tajkuni i igrači političkih moćnika od 1 KM za godinu naprave 3 do 5 KM a za nas koji nemamo nikog iza leđa je i dividenda od par procenata uz rast vrijednosti dionice od 20% značajna dobit. Naravno ne isplati se ulagati u dionice novcem od kredita kao što su neki radili 2007. i 2008. pa su sada prisiljeni prodati dionice za bagatelu da bi uplatili ratu kredita. Imam dobar instinkt za finansije i do recesije sam svima savjetovao da ne kupuju dionice jer su precjenjene a kada su pale onda sam počeo sve da savjetujem da je sad pravi trenutak. Naravno treba strpljenja, ne treba ulagati novac koji ti može trebati uskoro.
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#57 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by 4m3l »

hajde da ne otvaram novu temu ovdje cu pitati, koja banka trenutno nudi najvecu kamatnu stopu sto se tice slobodne stednje ?
User avatar
ferratilis
Posts: 7278
Joined: 25/11/2013 16:48

#58 Re: STEDNJA - orocenje novca- koja banka???

Post by ferratilis »

---
Post Reply