Kupujmo domaće isplati se

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#426 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

seinfeld wrote:Suludo je NE kupovati domaće,
ako sami sebi ne damo šansu, niko drugi to neće učiniti!
Ako ne opravdavamo i tolerišemo neke propuste domaćih firmi kako će one postati velike?
Nevalja ambalaža, pošaljimo im mail ili sms da je mijenjaju.
Pokvaren proizvod, upozorimo ih, možda trgovac nije pravilno uskladištio robu,
a oni to ne znaju...
Nikome na svijetu nije stalo do Bosne,
a ako nije ni nama, zna se kakva nas sudbina čeka!
Imas vec uspostavljene norme. Na primjer, u mnogim zemljama je normalno da kupis proizvod, probas ga neko vrijeme, i ako ti se ne svidja vratis ga i dobijes nazad novac. Ne drugi proizvod kao zamjenu, nego novac.

Zasto domaci proizvodjaci ne naprave dogovor sa trgovcima da za njihove proizvode taj princip vazi? Bez zakona, da to bude pogodnost tog proizvodjaca ili trgovca. To je zastita mene kao kupca, i ako proizvodjac ili trgovac izbjegava taj vid zastite kupca, legitimno je vjerovati da ga ja, kupac, ne interesujem kao partner, nego samo kao izvor novca. A ako mene proizvodjac ili trgovac gledaju isljucivo kao kravu muzaru, zasto bih ja proizvodjacu ili trgovcu to olaksavao? Ili mu pomagao da zaradjuje?

Ja sam bio na granici da vratim proizvod u jednu od rijetkih domacih internet prodavnica. Prodavnica prodaje pouzecem (platis kada dobijes robu, ne unaprijed), i problem je bio u stavu isporucioca, dakle firme koja za tu prodavnicu transportuje robu do kranjeg kupca. Htio sam vratiti naruceni proizvod i prodavnici i rukovodstvu transportne firme poslati eMail u kojem bih napisao da vracam naruceni proizvod zbog ponasanja uposlenika transportne firme. Odustao sam jer sam se sazalio na tog momka, ne bih zelio da neko eventualno ostane bez posla zbog necega sto i nije preveliki problem, ali jeste stvar principa.

Medjutim, kontam da sam trebao. Mora covjek nase ljenstine nauciti odgovornosti. Znam, i ja radim za malu platu. Drugi put necu imati sazaljenja. I tako ni prema trgovcu, proizvodjacu i bilo kome. Sta me briga sto je domaci. I ja sam domaci kupac, pa ako mene proizvodjac bude cijenio i ja cu njega. Ako ne bude, ako mi bude pokusavao prodati los proizvod ili uslugu igrajuci na kartu patriotima, ako na to pristanem, ja ispadam budala. On ce trljati ruke uztei moj novac i smijati se kako me je izlevatio.

Sta je starije, kokos ili jaje? Ko prvi treba da pocne postovati drugu stranu, kupci proizvodjace i trgovce, ili oni nas? Zato proizvodni i trgovacki patriotizam treba poceti od kupca? Neka pocne od proizvodjaca i trgovca.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#427 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by gradina »

Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#428 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

gradina wrote:Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
Ma hebo vas dizajn(eno stalno palamude o dizajnu Jane, Elle klinca palca)... ja bih bio najsretniji da se sva kisela voda prodaje u povratnim staklenim flašama(bez obzira što su teške) kao što sam tu i tamo znao naći Kiseljak u 1l bocama.
Samo kad pomislim koliko se plastike potroši za takvu jednokratnu upotrebu :roll:
Ista priča je i s mlijekom i jogurtima. Eto imamo lokalni Milkos, dakle povratne staklene boce ne bi prelazile velik put. Ali, malo morgen - konformizam.
Sjedi da te neko/nešto vozi 200m, daj što lakše pakovanje, eto otpašće nam noge&ruke itd.
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#429 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by seinfeld »

gradina wrote:Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
Čitao sam i ja , u onim prvim, najtežim danima poplava,
tešanjske vode su se masovno dijelile poplavljenom narodu,,,
A danas je opet dobra Jana :fuj:
A taj Novi Šeher je obična selendra, jednom sam slučajno prošao,
nije uopće relevantno šta oni drže, oni godišnje prodaju dva paketa vode...
Mada je dobra ilustracija ljudske gluposti,
jer im je Tešanj,ako dobro kontam, sa svojih 5 tvornica vode na 15 minuta vožnje
:roll:
User avatar
SEYOboy
Posts: 313
Joined: 02/08/2011 00:14

#430 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by SEYOboy »

gradina wrote:Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
Vlašićka rosa je vlasništvo firme BEST doo Travnik iz Travnika (točnije mjesto pored Travnika Donje Putićevo). Voda se puni na izvoru Rosana u mjestu Dolac na Lašvi te nema nikakve veze sa firmom iz Tešnja.
http://best-bih.com/index.php/ba/proizv ... -rosa.html
User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#431 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by jutarnja zvijezda »

mene samo zanima zasto "brendovi" proizvedeni za nase trziste ,ni ne lice na originalni proizvod.
npr:argeta,proizvedena kod nas ,za nase trziste ,ne moze da se stegne u frizideru .ZASTO? to zna svaka domacica---pileca masnoca(loj) i u frizideru ,ostaje uljasta.znaci "nasa "argeta je napravljena od pilece masnoce i koza(otpad).kupite "vani" original slovenacku argetu,vidjet cete razliku.omeksivaci za ves,za NASE trziste,nisu ni blijeda slika onih u zap. evropi.
stavite ves na balkon ,on se usmrdi,pod utjecajem sunca ,dobije cak i zute fleke,itd,da ne nabrajam.placamo isto,cak i skuplje nego na zapadu ,a dobijamo skart.
a svi ti proizvodi i jesu proizvedeni u fabrikama naseg regiona. znaci ,em nam uzimaju pare lopatom ,em se drze one "ma dobro je to za "njih"".kupila jednom pite jami,zurila,pa ljudi moji ,sta je "ono".pita u precniku ima 5-6 cm.kupis pavlaku "nasu ",-dobra,kupis drugi put oteze se k`o sline,pa u kantu za smece.kupis mlijeko,jedno vrijeme dobro,cim se malo razmasu ,pocne da smrdi .i bezbroj primjera takvih.
svarno se trudim da kupujem domace,ali od penzije niko ne moze da baca novac (iako mi ta penzija direktno zavisi od domace proizvodnje).kada prestanu da me varaju,i kada UVIJEK bude isti kvalitet,obavezno cu kupovati domace.do tada kupujem samo ono STO CU SIGURNO MOCI POTROSITI. :twisted:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#432 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by insomnia78 »

Zato sto smo mali i nebitni levati


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#433 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by GarfieldLover »

Nije to baš tako jednostavno. Radila sam u tvornici koja puni ...nije bitno šta, uglavnom tečno je i za piće :) JAKO je skupo imati staklenu ambalažu, sa stanovišta kasnije pranja tih boca, sterilizacije i osposobljavanja za ponovno punjenje. I to je strašno trošenje resursa - energije i vode. Tako da nije sve crno i bijelo. Plastika činjenica zagađuje okolinu kada se neadekvatno zbrine (čitaj: baci) nakon konzumacije, ali i staklene boce ugrožavaju okolinu enormnim trošenjem prirodnih resursa za njihovu višekratnu upotrebu

Hajlac wrote:
gradina wrote:Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
Ma hebo vas dizajn(eno stalno palamude o dizajnu Jane, Elle klinca palca)... ja bih bio najsretniji da se sva kisela voda prodaje u povratnim staklenim flašama(bez obzira što su teške) kao što sam tu i tamo znao naći Kiseljak u 1l bocama.
Samo kad pomislim koliko se plastike potroši za takvu jednokratnu upotrebu :roll:
Ista priča je i s mlijekom i jogurtima. Eto imamo lokalni Milkos, dakle povratne staklene boce ne bi prelazile velik put. Ali, malo morgen - konformizam.
Sjedi da te neko/nešto vozi 200m, daj što lakše pakovanje, eto otpašće nam noge&ruke itd.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#434 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by GarfieldLover »

Lično se maximalno trudim da kupujem domaće, dokle god mi to odgovara. Pod domaćim mislim na ono što je proizvedeno u BiH i od naših sirovina, nema veze ako je ime 'nečije'. Argeta jeste slovenačka, odnosno sad hrvatska (Atlantic grupa), ali se proizvodi u tvornici koja je u BiH i koriste se koliko je moguće domaće sirovine. Olimpija jeste Coca-Colina (a čija je ona, Boga pitaj :)), ali je punionica u BiH, boce se prave od sirovine iz BiH, voda ce crpi iz naše zemlje... Meggle ista stvar. Pa i Poli salama.
Inače, od domaćih proizvođača, meni je vrh Violete. Odličan kvalitet svega što sam probala, i što redovno kupujem - toalet papir, ubrusi, higijenski ulošci, vlažni toalet papir. Jesino su dječije pelene bile malo pregrube i predebele za moj ukus, ali možda su ih u međuvremenu, otkako nam više ne trebaju :), popravili
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#435 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by RahatHurmašica »

GarfieldLover wrote:Lično se maximalno trudim da kupujem domaće, dokle god mi to odgovara. Pod domaćim mislim na ono što je proizvedeno u BiH i od naših sirovina, nema veze ako je ime 'nečije'. Argeta jeste slovenačka, odnosno sad hrvatska (Atlantic grupa), ali se proizvodi u tvornici koja je u BiH i koriste se koliko je moguće domaće sirovine. Olimpija jeste Coca-Colina (a čija je ona, Boga pitaj :)), ali je punionica u BiH, boce se prave od sirovine iz BiH, voda ce crpi iz naše zemlje... Meggle ista stvar. Pa i Poli salama.
Inače, od domaćih proizvođača, meni je vrh Violete. Odličan kvalitet svega što sam probala, i što redovno kupujem - toalet papir, ubrusi, higijenski ulošci, vlažni toalet papir. Jesino su dječije pelene bile malo pregrube i predebele za moj ukus, ali možda su ih u međuvremenu, otkako nam više ne trebaju :), popravili
violeta dosta tih što si nabrojala proizvodi u hrvatskoj. obrati pažnju na deklaraciju.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#436 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

jutarnja zvijezda wrote:mene samo zanima zasto "brendovi" proizvedeni za nase trziste ,ni ne lice na originalni proizvod.
npr:argeta,proizvedena kod nas ,za nase trziste ,ne moze da se stegne u frizideru .ZASTO? to zna svaka domacica---pileca masnoca(loj) i u frizideru ,ostaje uljasta.znaci "nasa "argeta je napravljena od pilece masnoce i koza(otpad).kupite "vani" original slovenacku argetu,vidjet cete razliku.omeksivaci za ves,za NASE trziste,nisu ni blijeda slika onih u zap. evropi.
stavite ves na balkon ,on se usmrdi,pod utjecajem sunca ,dobije cak i zute fleke,itd,da ne nabrajam.placamo isto,cak i skuplje nego na zapadu ,a dobijamo skart.
a svi ti proizvodi i jesu proizvedeni u fabrikama naseg regiona. znaci ,em nam uzimaju pare lopatom ,em se drze one "ma dobro je to za "njih"".kupila jednom pite jami,zurila,pa ljudi moji ,sta je "ono".pita u precniku ima 5-6 cm.kupis pavlaku "nasu ",-dobra,kupis drugi put oteze se k`o sline,pa u kantu za smece.kupis mlijeko,jedno vrijeme dobro,cim se malo razmasu ,pocne da smrdi .i bezbroj primjera takvih.
svarno se trudim da kupujem domace,ali od penzije niko ne moze da baca novac (iako mi ta penzija direktno zavisi od domace proizvodnje).kada prestanu da me varaju,i kada UVIJEK bude isti kvalitet,obavezno cu kupovati domace.do tada kupujem samo ono STO CU SIGURNO MOCI POTROSITI. :twisted:
Fakat, x puta mi se ovo desilo s manje poznatim našim mileramima :roll:

Ima ih svakakvih - 12% mm a on tvrd kao da je 30 itd. :roll:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#437 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

GarfieldLover wrote:Nije to baš tako jednostavno. Radila sam u tvornici koja puni ...nije bitno šta, uglavnom tečno je i za piće :) JAKO je skupo imati staklenu ambalažu, sa stanovišta kasnije pranja tih boca, sterilizacije i osposobljavanja za ponovno punjenje. I to je strašno trošenje resursa - energije i vode. Tako da nije sve crno i bijelo. Plastika činjenica zagađuje okolinu kada se neadekvatno zbrine (čitaj: baci) nakon konzumacije, ali i staklene boce ugrožavaju okolinu enormnim trošenjem prirodnih resursa za njihovu višekratnu upotrebu

Hajlac wrote:
gradina wrote:Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
Ma hebo vas dizajn(eno stalno palamude o dizajnu Jane, Elle klinca palca)... ja bih bio najsretniji da se sva kisela voda prodaje u povratnim staklenim flašama(bez obzira što su teške) kao što sam tu i tamo znao naći Kiseljak u 1l bocama.
Samo kad pomislim koliko se plastike potroši za takvu jednokratnu upotrebu :roll:
Ista priča je i s mlijekom i jogurtima. Eto imamo lokalni Milkos, dakle povratne staklene boce ne bi prelazile velik put. Ali, malo morgen - konformizam.
Sjedi da te neko/nešto vozi 200m, daj što lakše pakovanje, eto otpašće nam noge&ruke itd.
Pa i plastika se valjda isto tako pere i cišti nakon proizvodnje, ne sipa se lupam jogurt direktno u PET bocu :roll:
To što punionica ne pere ne znači da se to ne radi već pretpostavljam proizvođač plastike pere nakon proizvodnje.

S druge strane kod plastike imamo konstantnu potražnju i troškove za sirovinom (naftni derivati) a recikliranjem staklenih flaša drastično se smanjuje potreba za novim sirovinama, a pogotovo što je staklo ekološki neškodljivo, bilo na kopnu bilo u rijeci/moru. Plastika je smrt za prirodu jer se sporom degradacijom(sunce itd.) razlaže na sitne čestice koje su ubice morskih životinja i ptica a obaška što razlaganjm otpušta izuzetno toksične spojeve (DEHP, BPA, Phtalati itd.)

Doće i taj dan kad ćete morati pričati i o cijeni uništenja okoline a ne samo cijeni proizvodnje!
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#438 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Eniac »

Od starih plasticnih boca se pravi Polartec, a to je materijal za pravljenje tople planinarske odjece. Kao i neki drugi materijali koristeni za pravljene planinarske odjece i obuce. Sva ona sportska odjeca koja isparava znoj a sprjecava kisu se pravi od plastike, a za tu se plastiku korise reciklovane plasticne boce. Ko odlozi plasticnu bocu u za to predvidjen kontejner time umanjuje zagadjenje planete jer ta boca ide u reciklazu. Ko je baci u "opste" smece ili "na ulicu" taj zagadjuje. A prozvodnja svega zagadjuje. Bila je prica da ce digitalna fotografija sprijeciti zagadjenje jer se nece koristiti hemikalije koje su bile potrebne za razvijanje i fiksiranje filmova. I onda se izracunalo da hemikalije i matrijali koristeni za pravljenje digitalnih cipova i ostaloga vise zagadjuje i da su te hemikalije opasnije, otrovnije vise nego hemikalije potrebne za prozivodnju analognog materijala (filmova i fotografskog papira) zajedno sa hemikalijama koristenim za izradu fotografija.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#439 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by gradina »

seinfeld wrote:
gradina wrote:Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
Čitao sam i ja , u onim prvim, najtežim danima poplava,
tešanjske vode su se masovno dijelile poplavljenom narodu,,,
A danas je opet dobra Jana :fuj:
A taj Novi Šeher je obična selendra, jednom sam slučajno prošao,
nije uopće relevantno šta oni drže, oni godišnje prodaju dva paketa vode...
Mada je dobra ilustracija ljudske gluposti,
jer im je Tešanj,ako dobro kontam, sa svojih 5 tvornica vode na 15 minuta vožnje
:roll:
to je to prijatelju.. neću da pominjem rat i 24.06.1993.godine kada su ih te komšije protjerale i Tešanj prepustili na milost i nemilost, u okruženju 9 mjeseci.. i dođeš kod tog istog, nakon 21 godine i nakon ovih poplava gdje su firme iz Tešnja djelile poklanjale... i da nema niti jedne vode... kažem ovoj djevojci kada mi je rekla ma gazda... nazovite ako nisu došli, doći će...
ali džaba to pričati i pisati, ovom narodu i treba ovo i još navijam za zmeljotres od 150 Rihtera i nakon 200 godina da posiju sjeme čovjekovo koje će znati ovdje živjeti...
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#440 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by gradina »

SEYOboy wrote:
gradina wrote:Stvarno mi niste jasni...
Domaće se treba, mora kupovati i to je tako. Ali i ja ne dam ako je baš ono ispod, kontate.. Ima i kod nas muljatora...
Ali ja sam se ovdje bazirao eto na tešansjke vode?
Ko ima šta protiv Oaze? Princessa? Tešanjskog kiseljaka, Vlašićke rose (da i to je tešanjska firma!), pa i Celvika.. Još je bila i Lona (daleko najkvalitetnija voda u BiH ali ljudi nisu mogli sa državom pa odustali). Hajde je li to neko ima protiv kvaliteta, dizajna..
U nedjelju prolazim kroz Novi Šeher i u dvije prodavnice ni jedne vode iz Tešnja!!! A ovi ljuid dali preko 100000 litara vode DŽABA! Kad je džaba onda je dobra kad je kupiti onda kupujemo Jane.. ne ide... ali valjd adođemo nekad i pameti... pa neko naš tamo dobje koliko toliko od Jane nema ništa ni moj ni tvoj..
Vlašićka rosa je vlasništvo firme BEST doo Travnik iz Travnika (točnije mjesto pored Travnika Donje Putićevo). Voda se puni na izvoru Rosana u mjestu Dolac na Lašvi te nema nikakve veze sa firmom iz Tešnja.
http://best-bih.com/index.php/ba/proizv ... -rosa.html
ali je domaće!!!!!!!!! ja pogriješio i ti od svega nađe to...
zašto nje nema u Novom Šeheru da ti Novi Šeher..... JANA u sred,u tzv. centru Novog šehera da ti Novi Šeher... Komšije ih istjerali 1993.godine, bježali u Tešanj.. sada poplave, Tešanj ih pojio, kupuj Janu...
A da ne govorim o ostalom.... Belifovi proizvodi ko je čuo za tu firmu, nema je na daleku, ali Domestos je Domestos... Ja u originalnu bocu Domestosa nasuo proizvod Belifa i dao jaranici da proba... Kaže: e jeste se nešto DOmestos popravio, bolje čisti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hočeć li o čarapama iz Tešnja, Conita? Sve u Italiju, i imaš ovdje kupiti II klasu po cijeni od 1-4 KM, tamo koštaju po 12 EURica, ali naši kupuju na pijaci turske čarape po pola marke.. obučeš - baciš isti dan.. ali na pijaci nema ovih čarapa.. hoćeš li o kvalitetu Devića i donejg rublja? najkvalitetnije rublje... Hoćeš li o ambalaži Algoje, jaknama Koteksa, ceradama SSAM plasta, prozorima EURO ONIXA, zupčanicima od Zupčani kŠije, Šampinjonima iz Šija, svjećicama iz Enkera, filterima iz Mann hummela, diskovima iz FAD Jelha, pumpama iz Pobjede, konstrukcijam hala Kalim, asfaltom Doboj Juga... i niz nečega drugoga...
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#441 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

Eniac wrote:Od starih plasticnih boca se pravi Polartec, a to je materijal za pravljenje tople planinarske odjece. Kao i neki drugi materijali koristeni za pravljene planinarske odjece i obuce. Sva ona sportska odjeca koja isparava znoj a sprjecava kisu se pravi od plastike, a za tu se plastiku korise reciklovane plasticne boce. Ko odlozi plasticnu bocu u za to predvidjen kontejner time umanjuje zagadjenje planete jer ta boca ide u reciklazu. Ko je baci u "opste" smece ili "na ulicu" taj zagadjuje. A prozvodnja svega zagadjuje.
Ovo je Bosna i Hercegovina, odnedavno zemlja trećeg svijeta, gdje su rijeke krcate tom plastikom, što smo vidjeli tokom nedavnih poplava. Suludo je opravdavati upotrebu klix PET i PVC plastike procesima recikliranja koji su daleko od nas, nažalost :( kad znamo gdje ta ista plastika iz tržnih centara završava:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/zatrpana ... /140520077

Za ove Jana-še:


Eniac wrote:Bila je prica da ce digitalna fotografija sprijeciti zagadjenje jer se nece koristiti hemikalije koje su bile potrebne za razvijanje i fiksiranje filmova. I onda se izracunalo da hemikalije i matrijali koristeni za pravljenje digitalnih cipova i ostaloga vise zagadjuje i da su te hemikalije opasnije, otrovnije vise nego hemikalije potrebne za prozivodnju analognog materijala (filmova i fotografskog papira) zajedno sa hemikalijama koristenim za izradu fotografija.
A izračunalo se sigurno u različitim vremenima - za analognu fotografiju tamo negdje 1990-ih (kad je bila na vrhuncu) a za digitalnu ovamo od 2000-tih.

Srž problema nije u samoj razlici u tehnologiji, u ovom slučaju fotografije, već vještački stovrenom potrošačkom društvu gdje se društvo forsira i primorava na konstantnu promjenu što ispravnih što popravljivih uređaja.

Daleeeeeko je veća količina godišnje proizvedenih fotoaparata kao i nepojmljivo veća učestalost fotografisanja danas nego u doba analogne fotografije.
Dakle, kad bi se umjesto digitalne koristio analogni film u ova vremena hiperprodukcije i pomodarskog fotografisanja 10x na dan od strane danasnjeg broja korisnika, i ta analogna bi bila jednako ako ne i više štetna kad su u pitanju hemikalije što za proizvodnju nekih modernih oblika nekadašnjih jeftinih Zenita što za razvijanje filmova i izradu fotografija u današnjem obimu pomame za bilježenjem svakog momenta pojedinačnih života.

Stvorili su sistem gdje se svakome naizgled više isplati stalno kupovati nove fotoaparate nego kupiti jedan kvalitetan i koristiti ga i nadograđivati dok se trajno ne pokvari. Identičan slučaj je i sa računarima.



Dakle, nije veća upotreba hemikalija zbog drugačije tehnologije već samog sistema koji podstiče stalno štancanje novih čipova i mahnitu požudu za "novim". Realno, jednako je kvalitetan i opremljen i Canon A570IS iz daleke 2007. kao i A2500 iz 2013. godine. A za tih 6 godina ištancali su preko 20 manje više istih fotoaparata!
Puta milioni prodanih (i gro već odbačenih) primjeraka...

Rješenje - ponovna upotreba(kako s staklenim bocama tako i s elektronikom), popravljanje umjesto bacanja i 'spuštanje na zemlju' odbacivanjem požude za "novim".

User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#443 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by seinfeld »

Limaqua sokovi, proizvođač BONITO Lukavac,
nisam našao fotku (Y)
Juče pio u Etni u Gračanici.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#444 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

U prva tri kvartala izvoz u zemlje CEFTA iznosio je 963 miliona KM, što je za jedan posto manje nego u istom periodu 2013.godine, dok je uvoz iznosio 1,336 milijardi KM, što je za 11 posto više nego u istom periodu prethodne godine.

Po njegovim riječima, sve zemlje EU-a, kao i zemlje iz neposrednog okruženja, zaštićuju svoju robu, a glavni mehanizam za tu zaštitu su carina i porez, kao dva najjača oružja za zaštitu domaće proizvodnje.

Lasić je istaknuo i kako je BiH jedina zemlja u CEFTA-i koja ima istu stopu PDV-a za kruh, lijekove i na luksuzna vozila.


"Iznenađujuće je, uzevši u obzir velika raslojavanja stanovništva u BiH, da vlasti BiH nisu makar pokrenuli inicijativu da se uvedu snižene stope PDV-a na osnovne životne namirnice, lijekove, knjige, čime bi se na neki način pomoglo socijalno najugroženijim kategorijama stanovništva", kazao je Lasić.

Prema podacima Centralne banke, kumulativni deficit BiH od 2007. do 2012. godine bio je 11,1 milijardi maraka koje smo plaćali ili prodajom imovine, ili zaduživanjem kod domaćih banaka ili kod MMF-a.


"Ako se ovako nastavi, u ovoj će se godini doći u još gori položaj, a posebice niže razine vlasti, zbog toga što je ove godine vanjski dug, u odnosu na prošlu godinu, veći negdje za oko 70 posto", istaknuo je dopredsjednik Gospodarske komore F BiH te pozvao relevantne institucije da poduzmu sve mjere kada kako bi se riješili navedeni problemi.


http://www.klix.ba/biznis/privreda/uvoz ... /141021037
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#445 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by vjesticanametli »

GarfieldLover wrote:Lično se maximalno trudim da kupujem domaće, dokle god mi to odgovara. Pod domaćim mislim na ono što je proizvedeno u BiH i od naših sirovina, nema veze ako je ime 'nečije'. Argeta jeste slovenačka, odnosno sad hrvatska (Atlantic grupa), ali se proizvodi u tvornici koja je u BiH i koriste se koliko je moguće domaće sirovine. Olimpija jeste Coca-Colina (a čija je ona, Boga pitaj :)), ali je punionica u BiH, boce se prave od sirovine iz BiH, voda ce crpi iz naše zemlje... Meggle ista stvar. Pa i Poli salama.
Inače, od domaćih proizvođača, meni je vrh Violete. Odličan kvalitet svega što sam probala, i što redovno kupujem - toalet papir, ubrusi, higijenski ulošci, vlažni toalet papir. Jesino su dječije pelene bile malo pregrube i predebele za moj ukus, ali možda su ih u međuvremenu, otkako nam više ne trebaju :), popravili
CO2 je iz nase zemlje :-D
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#446 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by novi.dan.nova.nafaka »

pratim.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#447 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

Stari prevaranti - Visočaci

"Domaće" - Made in Brasil/Argentina/USA

"Podržala su me moja raja, moja čaršija. Dolazi raja i sa strane. Ima još ljudi koji se bave sušenjem mesa na tradicionalni način, ali se to pomalo gubi jer se u svemu gledaju pare pa se dovlači zaleđeno meso", kazao je Forto.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/stara-do ... /150124009
Image

Sve u svemu, samo jednom sam u Sarajevu našao pravo sušeno meso - marinirano bijelim lukom i drugim začinima. Neki hercegovac došao kombijem punim suhog mesa.
Sve ostalo je bila visočka šarena laža - poluosušeno, nerijetko blago kiselkasto od salamure i blijedog ukusa.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#448 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Država »

Mislim da sam ja prvak Federacije BiH u kupovini domaćih proizvoda. Siguran sam, kad bi 70% građana radilo isto, nikome plata ne bi bila manja od 1000 maraka.

Ljudi, to nam je jedina šansa...



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#449 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by Hajlac »

Ne po cijenu trovanja bjelosvjetskim šklj sirovinama!

Image

Evo domaćeg suhog mesa kod tog čovjeka iz Goražda kao i kod ovog hercegovca od gojeg 2x kupih pravo meso pa im haman niko ne kupuje već 99% "patriJota" kupuje visočku 'brendiranu' šarenu lažu Made in Brasil/Argentina/USA(Cargill)!

Ne kupuju ljudi "domaće" jer je ko fol domaće već većinom jer je jeftinije to "meso" od onog hrvatskih, srbijanskih, slovenačkih proizvođača...

Ovce kojima je samo bitno jeftino da se nakrkaju i u kući zabarikadiraju China odjećom, tehnikom itd.

Zato i jesmo došli do toga da nam čak i meso, jabuke itd. dolazi 'preko bare'...

Kupovinom "domaćeg" nikad se neće riješiti osnovni problem korupcije onih koji imaju zakonsku i stručnu dužnost održavati kvalitet hrane koja se ovdje proizvodi odnosno uvozi (Inspekcije, Ministarstva, Tužiteljstva, Agencije, Laboratoriji...) Ali lakše je vikat' kupujmo domaće (i time ići na ruku TAJKUNIMA) nego vikat' korupcija tu-i-tu kod tog-i-tog imenom i prezimenom.
Da ne pričam o zaštiti stvarne domaće proizvodnje jer, zaboga, to je passe - fuj kaka; ovo je era "slobodnog tržišta" gdje je TAJKUN slobodan da ti podvaljuje uvozni otrov i otpad lijepo upakovan s potpisom "Made in BiH" uz potplaćivanje i nemar svih gore nabrojanih "nadležnih".
Ne diraj TAJKUNA - on je "naš"...početna akumulacija kapitala bla bla bla bla
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#450 Re: Kupujmo domaće isplati se

Post by OldMayor »

Ma najgore sto ti vise nista ne mozes znati.

Djaba barkod 387, kad je tamo negdje sitnim slovima ispisano Porijeklo: Turska, Brazil, Kina, itd

Aj shvatam da nesta moras uvoziti, jbg ne mozes sve proizvoditi. Ali kad kupim kospice od Eurokompanija i vidim porijeklo turska, dodje mi da se roknem. I to je jel domace. Uvezo kospice iz turske, kesice isto boga pitaj iz kine, ljepila sto ih lijepi isto vjerovatno iz kine, i tu je jedino marza i struja koja je potrosena da se to zapakuje domaca.

Mislim, kako se uopste sta klasifikuje kao domace. Jer eto npr te kospice ni po cemu nisu domace, a imaju 387 barkod.
Post Reply