Ekonomija BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#101 Re: Ekonomija BiH

Post by Trebam te »

drastic wrote:ja mislim posto je najjaca grana ekonomije dijaspora treba izvesti vise ljudi napolje

Obrnuto dovesti dijasporu da vam sredi situaciju i izvadi Bosnu iz mraka... :thumbup:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#102 Re: Ekonomija BiH

Post by Trebam te »

HORN1 wrote:
TRANCEMoDe wrote:Izgleda da vi zaista vjerujete u pricu kako je poljoprivreda buducnost BiH. :lol: Nije ni cudo sto smo ovako "razvijeni" kada imamo takve mozgove.
Poljoprivreda ucestvuje u GDP-u Evropske Unije sa 2%, SAD-a sa 1%, Japana sa 1%... Vecina GDP-a razvijenih zemalja, nekih 70-80% otpada na usluzni sektor, odnosno na finansijske, informacione, obrazovne, zdravstvene, transportne i sl. usluge. Ostatak otpada na proizvodnju proizvoda, gradjevinsku industriju, rudarstvo i sl. Samo 1-2% cini poljoprivreda.
Kako se ekonomija razvija, tako se smanjuje i udio poljoprivrednog sektora u GDP-u i to je nezaobilazan proces u svim zemljama svijeta, pa tako i u BiH. Medjutim, problem je sto je Bosna realno zemlja polupismenog stanovnistva, tako da nije lako objasniti silnim primitivus bosnaikus primatima da im je pametnije da se prihvate neceg sofisticiranijeg od traktora, pluga i motike... Zato bolje prolazi prica o jacanju poljoprivrede nego npr. informacionog, telekomunikacionog, finansijskog i ostalih sektora, jer zaboga, sta 95% zatucanog stanovnistva zna o programiranju u C++, mobilnim mrezama trece i cetvrte generacije, finansijskim trzistima i slicnim "novotarijama". :mrgreen:
Grubo, ali odlično rečeno, svaka čast.
Netacno, Bosna pa cak i jace zemlje u svijetu nemogu parirati C++ programerima Indije i Kine koji su jos uviejk najbolji a najjeftinija radna snaga...Finansijski manadzement da ali sta ces menadzovati ako su sehare prazne i ako ti neko iz vana diktira kamatnu stopu!!???

Ugledajmo se na Francusku, Holandiju, Englesku, Izrael, Tursku... koje zive od poljporivrede ali koje su od poljoprivrede napravile business. Mi trebamo biti realni i sageldati koje su nase polazne mogucnosti, kako se poceti dizati na noge, ne potcjenjujmo poljoprivredu i traktor jer 21 vijek ce se baviti (ili vec je poceo baviti se) samo sa jednim problemom a to je "Kako planetu prehraniti"...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#103 Re: Ekonomija BiH

Post by fidoremilienko »

Trebam te wrote:
Netacno, Bosna pa cak i jace zemlje u svijetu nemogu parirati C++ programerima Indije i Kine koji su jos uviejk najbolji a najjeftinija radna snaga...Finansijski manadzement da ali sta ces menadzovati ako su sehare prazne i ako ti neko iz vana diktira kamatnu stopu!!???

Ugledajmo se na Francusku, Holandiju, Englesku, Izrael, Tursku... koje zive od poljporivrede ali koje su od poljoprivrede napravile business. Mi trebamo biti realni i sageldati koje su nase polazne mogucnosti, kako se poceti dizati na noge, ne potcjenjujmo poljoprivredu i traktor jer 21 vijek ce se baviti (ili vec je poceo baviti se) samo sa jednim problemom a to je "Kako planetu prehraniti"...
:thumbup:
Primjer, Švedska, gdje god se okreneš vidiš silna obrađena polja, farme, stočarstvo, poljoprivreda...Ti ljudi su među bogatijim u Švedskoj, farmeri! :D
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#104 Re: Ekonomija BiH

Post by Trebam te »

Bloger wrote:Najveći potencijal BiH jeste energija-BiH može postati regionalna energetska velesila, najveći proizvođač i jedini izvoznik struje u cijeloj regiji! Prošle godine je Elektroprivreda BiH na izvozu struje zaradila 250 miliona KM, iako koristi samo 30 posto raspoloživog hidropotencijala! Sve elektroprivrede u regioji posluju s gubitkom-HEP je u kolapsu, gubitak EPS iznosi preko 300 miliona eura...a Elektroprivreda BiH ima čisti profit 62 miliona KM. Samo slijepac ne vidi da je energija najveća razvojna šansa BiH. Na žalost, TIhić i Lagumdžija iz čiste zavisti i ljubomore blokirali su energetske projekete koje je bila pripremila Stranka za BiH. Neka im je na čast!
Politicki gledano Stranka za BiH je imala sansu 4 godine i korupcijom sve upropastila,

SBiH je ko fol donijela projekte za povratak u Bosni gdje umalo nisu mrtve glave pale kupujuci tim projektima glasove, pa sjetimo se samo junica za povratnike, dodjeljivanja sadnica i davanja novca za sadnju jagodicastog voca, davanje traktora ljudima koji uopce nisu zivjeli na selu niti se bavili poljoprivredom, £5000 ili £10000km namjenskog nepovratnog novca pojedincima koji nikad nisu to sproveli niti i u i jedan porjekat, ...televizija je snimala dokle je ta korupcija isla i Dubravic Emina davala kredit trnovskoj mljekari gdje je vlasnik mljekare nacelnik opcine koji je uzimao povlastice i napravio sebi privatnu farmu itd...mislim nikad kraja :skoljka:

Toliko nemoj molim te o Stranci za BiH, mislim da se je i ugasila skroz ako nije onda ono sto je ostalo drzi ih samo korupcija i podkupljivanje! :dance: :mrgreen:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#105 Re: Ekonomija BiH

Post by Toto »

Kud gonimo??
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#106 Re: Ekonomija BiH

Post by michio »

fidoremilienko wrote:
Trebam te wrote:
Netacno, Bosna pa cak i jace zemlje u svijetu nemogu parirati C++ programerima Indije i Kine koji su jos uviejk najbolji a najjeftinija radna snaga...Finansijski manadzement da ali sta ces menadzovati ako su sehare prazne i ako ti neko iz vana diktira kamatnu stopu!!???

Ugledajmo se na Francusku, Holandiju, Englesku, Izrael, Tursku... koje zive od poljporivrede ali koje su od poljoprivrede napravile business. Mi trebamo biti realni i sageldati koje su nase polazne mogucnosti, kako se poceti dizati na noge, ne potcjenjujmo poljoprivredu i traktor jer 21 vijek ce se baviti (ili vec je poceo baviti se) samo sa jednim problemom a to je "Kako planetu prehraniti"...
:thumbup:
Primjer, Švedska, gdje god se okreneš vidiš silna obrađena polja, farme, stočarstvo, poljoprivreda...Ti ljudi su među bogatijim u Švedskoj, farmeri! :D
Jesu bogati zato što od države dobijaju subvencije. Da mi neko da pare i ja bi bio bogat :D
skyhs0168
Posts: 100
Joined: 19/06/2010 21:04

#107 Re: Ekonomija BiH

Post by skyhs0168 »

Trebam te wrote:
HORN1 wrote:
TRANCEMoDe wrote:Izgleda da vi zaista vjerujete u pricu kako je poljoprivreda buducnost BiH. :lol: Nije ni cudo sto smo ovako "razvijeni" kada imamo takve mozgove.
Poljoprivreda ucestvuje u GDP-u Evropske Unije sa 2%, SAD-a sa 1%, Japana sa 1%... Vecina GDP-a razvijenih zemalja, nekih 70-80% otpada na usluzni sektor, odnosno na finansijske, informacione, obrazovne, zdravstvene, transportne i sl. usluge. Ostatak otpada na proizvodnju proizvoda, gradjevinsku industriju, rudarstvo i sl. Samo 1-2% cini poljoprivreda.
Kako se ekonomija razvija, tako se smanjuje i udio poljoprivrednog sektora u GDP-u i to je nezaobilazan proces u svim zemljama svijeta, pa tako i u BiH. Medjutim, problem je sto je Bosna realno zemlja polupismenog stanovnistva, tako da nije lako objasniti silnim primitivus bosnaikus primatima da im je pametnije da se prihvate neceg sofisticiranijeg od traktora, pluga i motike... Zato bolje prolazi prica o jacanju poljoprivrede nego npr. informacionog, telekomunikacionog, finansijskog i ostalih sektora, jer zaboga, sta 95% zatucanog stanovnistva zna o programiranju u C++, mobilnim mrezama trece i cetvrte generacije, finansijskim trzistima i slicnim "novotarijama". :mrgreen:
Grubo, ali odlično rečeno, svaka čast.
Netacno, Bosna pa cak i jace zemlje u svijetu nemogu parirati C++ programerima Indije i Kine koji su jos uviejk najbolji a najjeftinija radna snaga...Finansijski manadzement da ali sta ces menadzovati ako su sehare prazne i ako ti neko iz vana diktira kamatnu stopu!!???

Ugledajmo se na Francusku, Holandiju, Englesku, Izrael, Tursku... koje zive od poljporivrede ali koje su od poljoprivrede napravile business. Mi trebamo biti realni i sageldati koje su nase polazne mogucnosti, kako se poceti dizati na noge, ne potcjenjujmo poljoprivredu i traktor jer 21 vijek ce se baviti (ili vec je poceo baviti se) samo sa jednim problemom a to je "Kako planetu prehraniti"...
Kako znas da su plate programera manje u Kini i u Indiji nego u Bosni i Herc.??????
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#108 Re: Ekonomija BiH

Post by konrad »

Moj prijedlog je ovcarstvo. Tereni idealni, a i da se rastereti Sarajevo i popusti vise sa ovim trznim centrima.
Drzava treba da obezbijedi da se sve ovce odkupe i to je to. Po planinama bi bila nepregledna stada ovaca, cobani sa mobilnim, pice internet :D
Nekad se pjevalo Cuvam ovce, slusam Rolingstonse, a danas Cuvam ovce, lajkujem na fejsu 8)
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#109 Re: Ekonomija BiH

Post by doboj »

A nije problem ni za ovcare, puno ih Sarajevo.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#110 Re: Ekonomija BiH

Post by Toto »

konrad wrote:Moj prijedlog je ovcarstvo. Tereni idealni, a i da se rastereti Sarajevo i popusti vise sa ovim trznim centrima.
Drzava treba da obezbijedi da se sve ovce odkupe i to je to. Po planinama bi bila nepregledna stada ovaca, cobani sa mobilnim, pice internet :D
Nekad se pjevalo Cuvam ovce, slusam Rolingstonse, a danas Cuvam ovce, lajkujem na fejsu 8)
I koza i koza. Da se rastereti Hercegovina.

Kalifornija ima 33 miliona stanovnika i 300 000 zaposlenih u mljekarskoj industrijsi. McD odavno nije restorandzija, vec mesar. McD je vlasnik tek oko dvadesetak % restorana. Kanton Sonoma -jedan od najbogatijijh u USA- na na 400 000 stanovnika ima 200 vinarija.
Macintosh
Posts: 64
Joined: 19/07/2005 16:54

#111 Re: Ekonomija BiH

Post by Macintosh »

BiH prije svega treba da razvije povoljno poslovno okruzenje (zakoni, standardi, poreska politika, sudstvo, drzavna administracija, obrazovanje, itd.) jer ovakva kakva je sad, uz par izuzetaka, uopste ne predstavlja atraktivnu destinaciju za investitore.
Post Reply