Ekonomija - All About

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1 Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

Evo jedan general purpose topic gdje možemo raspredati o svim aktuelnostima svjetske i lokalne ekonomije.

Anything goes, mećemo zanimljive članke, postavljamo interesantna pitanja, vodimo civilizirane diskusije, i razbijamo mitove. Jer, budimo realni, malo je domena ljudskog djelovanja za koje se veže toliko miskoncepcija kao što je to ekonomija.

Dakle, kad ho'š pitati hoće li biti inflacije, ne moraš otvarati zasebnu temu koja će imati 3 posta, nego možeš ovdje pitati. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#2 Re: Ekonomija - All About

Post by Snake Eyes »

Hoce li biti inflacije?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3 Re: Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

Snake Eyes wrote: 15/08/2021 08:21 Hoce li biti inflacije?
E hebi ga, ti odmah najteže pitanje. :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Ekonomija - All About

Post by drndalo »

Pa inflaciju imamo u svakom slucaju. Jedino mozemo razglabati da li je objavljeni % tacan ili friziran...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5 Re: Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

drndalo wrote: 15/08/2021 13:15 Pa inflaciju imamo u svakom slucaju. Jedino mozemo razglabati da li je objavljeni % tacan ili friziran...
Ne znam da li misliš na inflaciju kod nas ili u razvijenim državama. No, bilo kako bilo, inflacija jeste tu, ali ključno pitanje je da li je ista tranzitorna posljedica pandemije ili će izmaći kontroli.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6 Re: Ekonomija - All About

Post by drndalo »

Mislim na inflaciju opcenito. Svuda i uvijek. Osim jako rijetkih slucajeva deflacije
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

Pa komplet razvijeni svijet se zadnjih 10 godina borio se sa deflacijom. Tako da deflacija više nije rijedak fenomen.

Štaviše, generiranje inflacije se pokazalo kao daleko veći izazov u moderanim ekonomijama.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Ekonomija - All About

Post by drndalo »

Pa ne znam sta da ti kazem, ja ne mislim da je deflacija bas postojala, osim u strahovima politicara preko centralnih banaka...

Mislim dok god postoji generalni trend rasta cijena svega u svijetu, o kakvoj deflaciji pricamo. Pad kamatnih stopa u razvijenom svijetu na 0 ili i ispod toga nije dovoljan (po meni) za to... To je svakako pokusaj okretanja trzista gdje ga hoces, a tome ni nadostampavanje trilijardi para u svijetu nije pomoglo...

Mislim, kompleksno je to, uvijek je i razlika gleds li samo segment, trziste jedne zemlje, grupe, planete....

Evo zadnji rast cijena gradjevinskog materijala je svjetski, i zaista je prisutan svuda. Sve to je poskupilo sve od sirovina, repro materijala, gotovog proizvoda. Samo taj segment planetarno nosi barem nesto % totalne inflacije.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#9 Re: Ekonomija - All About

Post by foxlife »

eto nase prilike da zaradimo jer ionako izvozimo prvenstveno sirovo drvo i nesto malo proizvode od drveta
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10 Re: Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

drndalo wrote: 15/08/2021 14:31 Pa ne znam sta da ti kazem, ja ne mislim da je deflacija bas postojala, osim u strahovima politicara preko centralnih banaka...

Mislim dok god postoji generalni trend rasta cijena svega u svijetu, o kakvoj deflaciji pricamo. Pad kamatnih stopa u razvijenom svijetu na 0 ili i ispod toga nije dovoljan (po meni) za to... To je svakako pokusaj okretanja trzista gdje ga hoces, a tome ni nadostampavanje trilijardi para u svijetu nije pomoglo...

Mislim, kompleksno je to, uvijek je i razlika gleds li samo segment, trziste jedne zemlje, grupe, planete....

Evo zadnji rast cijena gradjevinskog materijala je svjetski, i zaista je prisutan svuda. Sve to je poskupilo sve od sirovina, repro materijala, gotovog proizvoda. Samo taj segment planetarno nosi barem nesto % totalne inflacije.
Pa deflacija upravo znači da takav trend ne postoji. Ne znam zašto naginješ hipotezi da vlade širom svijeta takvo nešto friziraju. Razlozi za deflaciju nisu kamatne stope, nego su mnogo kompleksniji i zadiru u strukturalna pitanja savremenih ekonomija...
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#11 Re: Ekonomija - All About

Post by MaksprotivMarksa »

Nihilo, sta su strukturalna pitanja savremenih ekonomija i sta su to savremene "ekonomije" 🙂
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#12 Re: Ekonomija - All About

Post by Sanjarko »

MaksprotivMarksa wrote: 15/08/2021 23:36 Nihilo, sta su strukturalna pitanja savremenih ekonomija i sta su to savremene "ekonomije" 🙂
Stancanje love bez pokrica, malo, malo. Dokle moze to i dokle mogu opstat poslovi u 4-toj industriji ostaje da vidimo.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#13 Re: Ekonomija - All About

Post by Grean »

Je li ovo prvi put da su presili?

...citam da je u julu prosjecna plata u bh entitetu RS 1119 KM sto je prvi put da je presla granicu od hiljade dok ima malo bajatija vijest iz juna da je u bh entitetu FBiH prosjecna plata 999 KM.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#14 Re: Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

Prešla je u FBiH davno 'iljadu ako se računa topli obrok.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15 Re: Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

Evo fin komentar o tome kako u vremenu političkog vakuuma, centralne banke sve više zauzimaju mjesto u političkoj areni, te kako se to reflektira na monetarnu politiku i njihovu nezavisnost.

Iako se u članku ne spominje MMT, rastuća popularnost takvih radikalnih ideja ide u prilog gore rečenom.
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#16 Re: Ekonomija - All About

Post by dema225 »

https://www.reuters.com/world/us/biden- ... 021-08-03/

Zajmodavcima nije dozvoljeno izbaciti stanare koji ne mogu platiti kiriju. Tim istim zajmodavcima se nastavlja obaveza plaćanja property tax. Mnogi od njih još odplaćuju kredit na stanove u kojima drugi žive. Na šta će to na kraju izaći?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17 Re: Ekonomija - All About

Post by Sanjarko »

dema225 wrote: 26/08/2021 09:25 https://www.reuters.com/world/us/biden- ... 021-08-03/

Zajmodavcima nije dozvoljeno izbaciti stanare koji ne mogu platiti kiriju. Tim istim zajmodavcima se nastavlja obaveza plaćanja property tax. Mnogi od njih još odplaćuju kredit na stanove u kojima drugi žive. Na šta će to na kraju izaći?
Ima ih nekoliko miliona, nesjecam se koliko, 4 ili 6?
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#18 Re: Ekonomija - All About

Post by geralt »

11 miliona novih potencijalnih beskucnika. Iskreno, meni je puno vise stalo do tih ljudi nego do vlasnika stambenih zgrada, od kojih ne znam ni za jednog da je propao ili bankrotirao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Ekonomija - All About

Post by Sanjarko »

geralt wrote: 26/08/2021 14:35 11 miliona novih potencijalnih beskucnika. Iskreno, meni je puno vise stalo do tih ljudi nego do vlasnika stambenih zgrada, od kojih ne znam ni za jednog da je propao ili bankrotirao.
11 :shock:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#20 Re: Ekonomija - All About

Post by ExNihilo »

Nisam siguran da li ikoga zanima, jer je malo više akademska tema but...

Jedna od vodećih ličnosti (Jason Hreha) u domenu bihejvioralne ekonomije s popriličnim ogorčenjem piše o disciplini i istu proglašava mrtvom u tekstu koji lijepo sumira izazove s kojima se ova trenutno suočava.

Istovremeno, Buzzfeed napravio fantastičnu reprotažu o tome kako je Dan Ariely, možda i najpoznatiji svjetski bihejvioralni ekonomist, koristio falsificirane podatke prilikom izrade jedne od najutjecajnih studija u polju.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#21 Re: Ekonomija - All About

Post by dystopia »

Nisam sigurna je li dovoljno zanimljivo pitanje :lol: ali koja je razlika izmedju fiksne i efektivne kamatne stope?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#22 Re: Ekonomija - All About

Post by perfect_guy »

sa bankom dogovaraš nominalnu kamatnu stopu (npr 3,99%), i ta stopa može biti fiksna, dakle bez promjena tokom otplate kredita, ili varijabilna, dakle banci se u bilo kojem momentu ćefne da iz 1001 razloga kaže: neće ti više biti 3,99 već (recimo) 4,49%

A sad pogledaš plakat, a tamo ti kaže 3,99% (EKS 4,69%). Banka ti pri odobravanju kredita naplati nekakvu naknadu, izvadiš nekih potvrda, i onda svaki mjesec plaćaš ratu + marku-dvije vođenje kreditnog računa. Upravo te stavke čine tu razliku (recimo ovih 0,7%). Za efektivnu stopu se može reći da je prava cijena kredita koju platiš, dakle kamata plus sve ove stvari
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#23 Re: Ekonomija - All About

Post by holowey »

dystopia wrote: 30/08/2021 13:52 Nisam sigurna je li dovoljno zanimljivo pitanje :lol: ali koja je razlika izmedju fiksne i efektivne kamatne stope?
efektivna ti daje realisticnu sliku koliko ce te kostati kredit, ukljucuje i sve naknade, osiguranja, troskove mjenice, vodjenja racuna itd za period trajanja kredita... nasuprot tome je nominalna koja je gola kamata bez drugih "dodataka", znaci reklamna kamata...

fiksna (samo ime govori) kamata ce ostati ista tokom trajanja kredita i nece se mijenjati bez obzira na mijenjanje euribora... nasuprot fiksnoj je promjenjiva ili plivajuca kamata koja tokom trajanja kredita moze ici gore (cesto) ili dole (rijetko do nikad) zavisno od kretanja euribora, obicno bude za nijansu povoljnija da te navuku da prije tu odabres nego fiksnu... ali cesto bude uslov za neke vece iznose ili duza trajanja kredita (stambeni npr.)
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#24 Re: Ekonomija - All About

Post by dystopia »

Hvala, jasno mi je sada.
Kada sam online popunila obrazac za zahtjev kredit bilo je da je fiksna 6,99, a kada mi je na mail stiglo detaljno obračun kredita piš da je eks 25,83% pa sam ostala :shock:
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#25 Re: Ekonomija - All About

Post by Horcrux »

...
Post Reply