Ekologija

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Ekologija

Poll ended at 21/09/2005 15:30

Spasimo ovo sto nam je dato
2
20%
Cuvajmo prirodu
8
80%

Total votes: 10

Bumbar

Post by Bumbar » 29/08/2005 16:56

stella_k wrote:Zalost Bozija. I nije to samo slucaj samo sa Rimskim mostom nego sa cijelom Bosnom. Pogledaj malo kroz prozor auta kad negdje van grada ides, smecha ima :x toliko da je mene sramota, a zaista pazim kolko god mogu na cistochu okolisha.
Kazu kakav narod, takva drzava...pa nije ni cudo sto nam je situacija u cijeloj zemlji nikakva (ne samo ekoloska) :x

Najbolje mi je kad se ljudi koji zive kraj rijeka (uzmimo Unu za primjer) busaju kad treba reci kako je lijepa i kako je cista...posvadjala sam se sa tetkom rodjenom kad sam vidjela kako baca smece u Unu. :x Kaze ribe ce pojesti...hoce ostatke hrane ali ne znam koja bi riba mogla svariti sporet kojeg gruhnu dole. Fuj. Ronioci na pojedinim mjestima glavu u torbi nose jer rijeka nosi a svakakvog smeca na dnu ima :? :( :(

kalesijski slavuj

Post by kalesijski slavuj » 29/08/2005 17:07

Bumbar wrote:
stella_k wrote:Zalost Bozija. I nije to samo slucaj samo sa Rimskim mostom nego sa cijelom Bosnom. Pogledaj malo kroz prozor auta kad negdje van grada ides, smecha ima :x toliko da je mene sramota, a zaista pazim kolko god mogu na cistochu okolisha.
Kazu kakav narod, takva drzava...pa nije ni cudo sto nam je situacija u cijeloj zemlji nikakva (ne samo ekoloska) :x

Najbolje mi je kad se ljudi koji zive kraj rijeka (uzmimo Unu za primjer) busaju kad treba reci kako je lijepa i kako je cista...posvadjala sam se sa tetkom rodjenom kad sam vidjela kako baca smece u Unu. :x Kaze ribe ce pojesti...hoce ostatke hrane ali ne znam koja bi riba mogla svariti sporet kojeg gruhnu dole. Fuj. Ronioci na pojedinim mjestima glavu u torbi nose jer rijeka nosi a svakakvog smeca na dnu ima :? :( :(

ma sve te otpatke voda preradi ili ribe pojedu!

Bumbar

Post by Bumbar » 29/08/2005 17:09

otpatke od hrane da...i ok...ali ne bijelu tehniku. to ostaje unutra godinama i truje vodu.

kalesijski slavuj

Post by kalesijski slavuj » 29/08/2005 17:19

Bumbar wrote:otpatke od hrane da...i ok...ali ne bijelu tehniku. to ostaje unutra godinama i truje vodu.

bijela technika sadrzi zeljezo i i kad se zeljezo rastopi u vodi dobijes vodu sa zeljezom i opet svima dobro!

Bumbar

Post by Bumbar » 29/08/2005 17:51

Da buteljiramo i prodajemo za anemicare? :lol:

sojka

Post by sojka » 29/08/2005 19:50

Naucnici su sve vise zabrinuti za nasu plavu planetu, kojoj prijeti da se iz plave boje pretvori u braon. Posmatrano iz svemira sa svemirske fere Discovery, posebno su ugrozene i problematicne rijeke u Africi. Posmatrano i iz specijalnih satelita, dosli su do zakljucka da se i vegetacija znatno promijenila.

Rane nase plave planete :-)

http://onkarriere.t-online.de/c/51/81/4 ... ,tid=i.jpg

Svjeze fotke.

pitt

Post by pitt » 29/08/2005 19:56

Neka....sami smo krivi :D

stella_k

Post by stella_k » 29/08/2005 23:19

Cudno, cuj u Africi. Afrika je recimo industrijski daleko iza npr. Evrope....
Tko li to i sta to baca u africke rijeke? :?

sojka

Post by sojka » 29/08/2005 23:29

Od poplava koji su obuhvatili te prostore.

mosor1

Post by mosor1 » 30/08/2005 00:18

Sve ne mogu da se otmem dojmu da vecina shvaca ekologiju kao stvar kozmetike, ono, smece po kantama, prljavi ulazi, lijeni komunalci. Eventualno kakva ugrozena zivotinja, sto simpaticnija, to bolje (u vas medo, u nas sredozemna medvjedica).

A radi se doslovno o pitanju golog prezivljavanja - kako prilike stoje, uskoro ce se ljudi i narodi otimati oko hrane, pitke vode i koliko - toliko nezagadenog prostora. Netko olako govori o rijekama - znate li da je morsko dno na prometnim dijelovima obale (npr. u Brackom kanalu) doslovno prekriveno slojem svakojakih otpadaka, najvise plastikom? Naoko sitni utjecaji sutra ce mozda imati dalekosezne posljedice. Evo samo jedne ilustracije:

SPLIT/HVAR, 30. studenoga 2003. (Vjesnik) - Zloglasna alga Caulerpa taxifolia toliko se prosirila u Starogradskom zaljevu na Hvaru da znaci ozbiljnu prijetnju i opasnost narusavanjem prirodne ravnoteze ekosustava i izumiranjem ostalih biljnih i zivotnijskih vrsta u tom zaljevu. Rezultat je to desetodnevnog istrazivanja podmorja koje su proveli hrvatski, francuski i americki znanstvenici i strucnjaci okupljeni u medunarodnoj znanstvenoj ekspediciji.

Istrazivanje je provedno u organizaciji Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita i Dubrovnika te Centra za istrazivanje mora iz Rovinja. Istrazivalo se podmorje od Cavtata do Staroga Grada na otoku Hvaru u potrazi za naseobinama invazivnih i otrovnih tropskih algi Caulerpa taxifolia i C. racemosa "uvezenih" prije dvanaestak godina i u nase more. U sklopu projekta "Jadran" (hrvatskog nacionalnog monitoring programa jadranskog podmorja) na istrazivackom brodu "Bios" tri dana ekspedicija je provela i u Starom Gradu koji je najugrozeniji tom algom. Voditelj ekspedicije, strucnjak splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo mr. Ante Zuljevic kaze da se glavno naselje alge u starogradskom zaljevu proteze od zapadne luke Faros gotovo do samog dna zaljeva, tocnije
nekadasnjeg trajektnog pristanista u gradskoj luci. S druge, sjeverne, strane zaljeva naseobina te alge proteze se do uvale Paklina. Prostor obrastao algom velicine je oko 50 hektara. U prva dva do tri metra dubine alga je rijetka, osim na pojedinim mjestima gdje dopire gotovo do povrsine mora. Medutim, na dubini od 3 do 15 metara jako je gusto izrasla i prekriva "sto posto" pjeskovitog, muljevitog ili stjenovitog dna koje je, zapravo, postalo "beskrajna jednolicno zelena lelujava monotona livada"

Zabrinjavajuce je, kaze mr. Zuljevic, sto je alga prisutna u samom dnu zaljeva, gdje se ucestalo sidre nauticki brodovi koji je na sidrima mogu prosiriti i daleko izvan zaljeva. Uz to, na algom zahvacenim podrucjima neprestano se obavlja ribarenje mrezama stajacicama i migavicama, sto je, sigurno, i bio razlog prijenosa alge na druga podrucja u zaljevu - Tiha, Radocin dol, uvala svetog Ante i pokraj rta Kabal. Kako se alga na tim izdvojenim podru cjima ne bi prosirila, upozorava mr. Zuljevic, hitno ju je potrebno ukloniti jer ce se u suprotnom u manje od pet godina prosiriti duz cijele obale starogradskog zaljeva i izvan njega.

Na podrucju Malinske i Barbarskog kanala Caulerpa je znacajno reducirana upravo zahvaljujuci programima uklanjanja, ali i posljednjim iznimno hladnim zimama tijekom kojih je temperatura mora pala ispod 9 Celzijevih stupnjeva. No, to nije dovoljno za zaustavljanje sirenja jer se svakog proljeca alga oporavi i nastavi siriti.

Naoko lijepa, fluorescentna, ali ipak zloglasna alga Caulerpa taxifolia s prepoznatljivim puzajucim "stabalcem" u Sredozemlju je prvi put zabiljezena 1931. U hrvatskom dijelu Jadrana otkrivena je 1991., bas u starogradskom zaljevu. Za nepuno je desetljece zahvatila podrucje priblizne povrsine od 40 hektara, i to uglavnom na lokaciji "glavnog naselja". Zanimljivo je da se ta povrsina za posljednju nepunu godinu
povecala za gotovo 10 hektara. U meduvremenu je pronadena i kod otoka Mljeta i poluotoka Peljesca, a najnovije vijesti o pronalasku jos opasnije alge Caulerpa racemosa u akvatoriju grada Hvara i Paklenih otoka izazivaju jos vecu zabrinutost i strah za ljepotu i bogatstvo hrvatskog podmorja.

Najgore je, upozorava mr. Ante Zuljevic, to sto se do sada niti jedan nacin uklanjanja Caulerpe, cupanjem ili prekrivanjem folijama, nije pokazao dovoljno ucinkovitim, osim sto je djelomice usporio njezino sirenje. (Hina)

Bumbar

Post by Bumbar » 30/08/2005 10:06

[quote="mosor1"]Sve ne mogu da se otmem dojmu da vecina shvaca ekologiju kao stvar kozmetike, ono, smece po kantama, prljavi ulazi, lijeni komunalci. Eventualno kakva ugrozena zivotinja, sto simpaticnija, to bolje (u vas medo, u nas sredozemna medvjedica).

A radi se doslovno o pitanju golog prezivljavanja - kako prilike stoje, uskoro ce se ljudi i narodi otimati oko hrane, pitke vode i koliko - toliko nezagadenog prostora. Netko olako govori o rijekama - znate li da je morsko dno na prometnim dijelovima obale (npr. u Brackom kanalu) doslovno prekriveno slojem svakojakih otpadaka, najvise plastikom? Naoko sitni utjecaji sutra ce mozda imati dalekosezne posljedice. Evo samo jedne ilustracije:

quote]

U pravu si...a mi koncesije strancima na nase izvore dajemo pa cemo od tih istih vodu kupovati za par godina. :x . Kad kazem da smo budale jos nam laskam. I ne shvatamo sta to znaci...dosla mi prijateljica iz holandije i pita smije li piti vodu iz pipe. Ja se zblanula zaboravljajuci da smo istu stvar na kosovu prosle godine radili.

U svakom slucaju, pokusala sam naci nove informacije o pitanju MZ zuta greda i njihovog izvora...nitko nista konkretno ne zna. :roll:

Prenj

Post by Prenj » 30/08/2005 10:11

Moderatori, da li mozemo dobiti podforum "Ekologija"?

stella_k

Post by stella_k » 30/08/2005 11:05

Prenj wrote:Moderatori, da li mozemo dobiti podforum "Ekologija"?

Prenj, slazem se, bio je jedan prijedlog na pocetku, da se otvori podforum ekologija. Mislim da bi to bilo lijepo i zaista korisno, pa ukoliko se moderator slaze mi bismo zaista voljeli... :-D

stella_k

Post by stella_k » 30/08/2005 11:11

Prenj, drago mi je da si tu.
Welcome!!! :-)

Bumbar

Post by Bumbar » 30/08/2005 11:12

Hocemo podforum!!!!!!!!!!!! :D

Caos Prenj...kakva je situacija ekoloski :-) :D

Prenj

Post by Prenj » 30/08/2005 12:11

Bumbar wrote:Hocemo podforum!!!!!!!!!!!! :D

Caos Prenj...kakva je situacija ekoloski :-) :D

Teska.
Na Bjelasnici upravo sijeku sve sto se drvetom moze zvati.

hananah

Post by hananah » 30/08/2005 12:22

E fakat samo kukate a nista konkretno da uradite evo vam, a ja vjerujem da ce nam administracija sa-x-a izaci u susret :)
Prva sam presjekla vrpcu, tj. glasala :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?p=503736#503736

Bumbar

Post by Bumbar » 30/08/2005 12:26

Evo i ja sam glasala :D

stella_k

Post by stella_k » 30/08/2005 22:32

I ja glasala, ima sahatak... :D

hananah

Post by hananah » 31/08/2005 00:01

Anketa ce uspjeti znam znam :) osjecam :)

Post Reply