Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1 Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by mk ultra »

Kako otprilike izgleda prosječna zelena površina u Sarajevu :run:


Image

Image

Image

Image

Image

+Znamo kakva je situacija sa grijanjem zimi

Do sada nisam vidio nikakvu inicijativu za ako nista manje smeća oko nas. Jbt ovo stvarno prelazi sve granice neodgojenosti.

Koja su rješenja za ovo, eko policiju i ne viđam radnici ovo ne čiste jer vjerovatno nije njihova nadležnost, ali odakle ovolika želja za peksinlukom.

Vlast se mora ovim pozabaviti jer ocigledno stanovnistvo neće, a zimskim grijanjem pogotovo.

Za nekih cca 70 000 individualnih domacinstava, za svako domaćinstvo se mora uvesti ili plinsko grijanje ili struja (klima) ili drugi vidovi ekoloski prihvatljivog grijanja
Total investicija za to je oko pola milijarde KM/prosjek 6000KM po objektu

Sve ovo se može subvencionirati kroz eu projekte za 2-3 godine bez problema.
Milion projekata iz eu fonodva za reciklažu smeća, otpada, stakla, papira. Mi tapkamo i dalje.
Sortiranje otpada ko fol postoji a to na kraju sve ide na istu deponiju


Pitam se često zašto se doslovno niko ovim ne bavi, a ovo je ključnije za ulazak u EU nego bilo šta drugo.

Sarajevo može i treba biti pokretac ovih promjena kod nas, da nije OK baciti smece pored puta, opusak i sl.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 10/07/2021 20:37 Sve ovo se može subvencionirati kroz eu projekte za 2-3 godine bez problema.
Nista se ne moze subvencionirati. Ima sada program za utopljavanje zgrada. Nece stanari ni da cuju ni marku da daju. Jednostavno nece.
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by mk ultra »

Sve se to sredi samo kad ima volje

Ako ima za cigare ima i za stiropor i klimu/plin

Samo neke druge stvari tipa smeca i prljavstine po ulicama i zelenim povrsinama ne treba ni placati, ali opet postoji
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 10/07/2021 22:21 Sve se to sredi samo kad ima volje

Ako ima za cigare ima i za stiropor i klimu/plin

Samo neke druge stvari tipa smeca i prljavstine po ulicama i zelenim povrsinama ne treba ni placati, ali opet postoji
Nema volje. Ako je sta dzaba, moze. I to jedva.

Ovo sto je smece oko zgrada samo opcina moze srediti. Kad vec imaju javna opcinska preduzeca, sezonce zaposliti, kese, rukavice, lopate i stapove sa siljcima.

Drugog rjesenja nema, osim novi narod.

P.S.
Dosao prosle sedmice dijasporac u stan. Napravio dernek. Izasao i pisao u stubiste.
Ja ne znam je li do zraka, vode. Nesta ima u ovom prostoru.
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by mk ultra »

Mora biti neko rjesenje

Ne moze biti sveopce prihvacena kesa smeća kroz penđer, opušak, žvaka, televizor itd... za to barem ne treba finansijsko izlaganje pojedinca, samo odgoj i želja za redom
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 10/07/2021 22:30 Mora biti neko rjesenje

Ne moze biti sveopce prihvacena kesa smeća kroz penđer, opušak, žvaka, televizor itd... za to barem ne treba finansijsko izlaganje pojedinca, samo odgoj i želja za redom
Pa kazem ti. Novi narod. Ovaj je nepopravljiv.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#7 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by nlt »

Ima rješenje.
Kazna, novčana kazna
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#8 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote: 10/07/2021 22:50
mk ultra wrote: 10/07/2021 22:30 Mora biti neko rjesenje

Ne moze biti sveopce prihvacena kesa smeća kroz penđer, opušak, žvaka, televizor itd... za to barem ne treba finansijsko izlaganje pojedinca, samo odgoj i želja za redom
Pa kazem ti. Novi narod. Ovaj je nepopravljiv.
Zgrada ima sopstveni smetljarnik pod ključem i dodatno 20m od zgrade kontejnere za smeće.
Džaba.
Papanijada svaki dan ostavi svoje smeće ispred smetljarnila, dođu vrane, kerovi, razjebu to, haos.
I ne smeta mi tako prolaziti svaki dan pored smeća, majku jebo papansku vazda.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by high_volume »

mk ultra wrote: 10/07/2021 22:30 Mora biti neko rjesenje

Ne moze biti sveopce prihvacena kesa smeća kroz penđer, opušak, žvaka, televizor itd... za to barem ne treba finansijsko izlaganje pojedinca, samo odgoj i želja za redom
Prvo što sam primjetio nije smeće, nego neugledna, neuredna i neuređena zelena travnata površina. Kao da je oranica, pa korov iznikao :(

I takve su, uglavnom, sve travnate površine u Sarajevu. Čini se da PARK nema stručne osobe koje znaju upravljati i uređivati zelene površine. Niti radnike koji znaju...
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by mk ultra »

Sve to OK
Al dajte mi jedan projekar lokalnih zajednica za popravljanje situvacije
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#11 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by high_volume »

mk ultra wrote: 12/07/2021 18:41 Sve to OK
Al dajte mi jedan projekar lokalnih zajednica za popravljanje situvacije
U nadležnosti Kantona...
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by mk ultra »

high_volume wrote: 12/07/2021 18:44
mk ultra wrote: 12/07/2021 18:41 Sve to OK
Al dajte mi jedan projekar lokalnih zajednica za popravljanje situvacije
U nadležnosti Kantona...
Cija god da je nadleznos
Ovo je dno dna koliko je prljavo
Ako nista to ne kosta!
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#13 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Naslovnica »

Imagehttps://** No links **.ba/clanak/218962/pa-zar-na ... asnu-kaznu


Na javnim površinama ne smiju se prati ćilimi. Tekućina, odnosno sapunica, deterdženti, ne smiju teći niz ulicu – pojašnjava Ramić

Jutros su komunalni redari u ilidžanskom naselju Hrasnica kaznili domaćicu koja je ćilim prala na ulici.

Poručuju nadležni kako ulica nije mjesto za pranje ćilima, te kako je to definisano Zakonom o komunalnoj čistoći - prenosi Faktor

Naime, Zakonom o komunalnoj čistoći zabranjeno je i parkiranje vozila uz posude za otpad tako da se onemogućava njihovo pražnjenje, parkiranje vozila na uličnim hidrantima i uličnim slivnicima, parkiranje vozila na zelenim i rekreativnim površinama, kao i na drugi način prljanje i oštećivanje tih površina, prljanje, šaranje, oštećivanje i zagađivanje zgrada, javnih, vodovodnih, telefonskih, sanitarnih i drugih uređaja i njihovih dijelova, blaćenje izloga i fasada prilikom pranja ulica, lijepljenje plakata bez dozvole i izvan mjesta određenih za tu svrhu, pranje vozila, ćilima i drugih stvari na javnim površinama kao i uništavanje i oštećivanje posuda za otpatke.

Zakon o komunalnoj čistoći KS

Glasnogovornik Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća Rad Mirza Ramić ističe kako su kazne za ovakve i slične prekršaje od 100 do 1.500 maraka uz mogućnost da se kazna umanji za 50 posto ukoliko se plati u roku od osam dana.

- Na javnim površinama ne smiju se prati ćilimi. Tekućina, odnosno sapunica, deterdženti, ne smiju teći niz ulicu – pojašnjava Ramić.

Ova objava na Facebook stranici kantonalnih komunalnih preduzeća naišla je na brojne komentare.

- Pa kad nam je sve uređeno, zašto narušavati jednim pranjem ćilima. Žalosno - kaže jedan od komentatora.

- Dao Bog da nam pranje ćilima na ulici bude glavni problem u društvu - kaže jedan građanin.

- I treba kažnjavati - jedan je od komentara također.

Mirza Ramić navodi kako je u KS u prethodnom periodu angažirano 60 radnika na dva mjeseca koji su raspoređeni na poslovima javne higijene.

Ističe kako se vidi pomak s obzirom na veći broj radnika, a da se vidi problem u odlaganju kabastog otpada, te da će 17. i 18. juna na području Ilidže, u Butmiru kod Hipodroma, biti provedena akcija prikupljanja kabastog otpada gdje će građani moći odložiti tu vrstu otpada.

- Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Enver Hadžiahmetović je najavio da će biti angažirano dodatnih 100 osoba koje će raditi na poslovima javne higijene, čišćenja otpada, a nakon bajramskih praznika već bi trebali krenuti sa radom - kaže Ramić.

Ranije je, podsjećamo, ministar Hadžiahmetović najavio kako će Opeartivni tim sastavljen od predstavnika KJKP Rad, KJKP Park, Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS te nadležnog ministarstva vršiti sistemski nadzor i praćenje poslova iz oblasti čistoće.

- Zahtijevat ću pojačan angažman komunalnih redara i inspektora na terenu jer Sarajevo mora imati izgled dostojan glavnog grada Bosne i Hercegovine, a građani moraju imati uslugu koju im je dužno osigurati nadležno komunalno preduzeće - kazao je tada Hadžiahmetović.

Postavlja se pitanje da li će nadležni kažnjavati stvarne zagađivače, one koji odlažu kamione otpada, koji prave divlje deponije, istresaju otpad u rijeke i potoke, uništavaju zelene površine bahateći se i parkirajući vozila na njima ili ipak problem čistoće u KS leži u domaćicama koje peru ćilime na cesti.

(Faktor, Foto: Komunalne službe Kantona Sarajevo/ ** No links ** PORTAL/mr)

https://d e po .ba/clanak/218962/pa-zar-na-ulici-stvarno-gospoda-iznijela-cilim-nasred-ceste-da-ga-opere-pa-dobila-masnu-kaznu
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by mk ultra »

dođu odnesu operu osuše i vrate sa smiješne pare.

jednostavno mora se raditi konstantna promocija čistoće, prirode i brige o prirodi, pa nažalost od osnovnih stvari da se ne baca smeće gdje ne treba
ko fol štite rijeke od mHE protesti fazoni, i onda krhne kesu u rijeku.
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#15 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Logovan »

Ma ja standardno, kod nas kad god neko dobije kaznu za nešto, nebitno šta, ljudi se krenu žaliti. Uvijek isto. Šta imaš kažnjavati puno većih problema, država se raspada, a ti za ovo daješ kaznu, itd.

Eto onda neka se niko ne kažnjava šta god uradio, prestati kažnjavati čak i nepropisno parkiranje.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#16 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Hajvan »

high_volume wrote: 12/07/2021 18:37
mk ultra wrote: 10/07/2021 22:30 Mora biti neko rjesenje

Ne moze biti sveopce prihvacena kesa smeća kroz penđer, opušak, žvaka, televizor itd... za to barem ne treba finansijsko izlaganje pojedinca, samo odgoj i želja za redom
Prvo što sam primjetio nije smeće, nego neugledna, neuredna i neuređena zelena travnata površina. Kao da je oranica, pa korov iznikao :(

I takve su, uglavnom, sve travnate površine u Sarajevu. Čini se da PARK nema stručne osobe koje znaju upravljati i uređivati zelene površine. Niti radnike koji znaju...
Daa, to je prvi problem

a onda kad je vec staklo slomljeno, mogu ja bacit kamen opet (https://en.wikipedia.org/wiki/Broken_windows_theory)
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Truba »

Svi bi svicarsku
Al da kaznjavanje ne krene od njih i stvari koje oni cine a nisu dozvoljene u svici :mrgreen:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#18 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by foxlife »

Upravo mi bi svi da nam je kao u svedskoj svici al da ja ne odgovaram za svoje postupke
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#19 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by studiorum_tuzlaensis »

Grad odavno nije bio prljaviji, zelene povrsine i javni parkinzi u NS su puni raznoraznog bačenog i vjetrom nanesenog smeća. Pored klupa su hiljade opusaka, blistera od tableta i komzervi. Neki dan sam pokupio smeće , za 7 dana vidi se da opet niko nije ni pomeo.

Prije su radnici RADa i PARKa čistili grad uvijek i bile su ekipe za ovakvu vrstu čišćenja, a sada to više nije slučaj. Ni ona mašina što pere cestu više ne prolazi mahalom.

Katastrofa za ovu novu vlast, ne znam šta može biti izgovor. Takve službe i čišćenje moraju postojati i u Cirihu i u Rimu, i nema to veze sa mentalitetom, koliko sa LOŠE PLANIRANIM I URAĐENIM POSLOM. Turisti misle da su došli u Kišnjev ili Karači.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#20 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by foxlife »

studiorum_tuzlaensis wrote: 17/07/2021 13:14 Grad odavno nije bio prljaviji, zelene povrsine i javni parkinzi u NS su puni raznoraznog bačenog i vjetrom nanesenog smeća. Pored klupa su hiljade opusaka, blistera od tableta i komzervi. Neki dan sam pokupio smeće , za 7 dana vidi se da opet niko nije ni pomeo.

Prije su radnici RADa i PARKa čistili grad uvijek i bile su ekipe za ovakvu vrstu čišćenja, a sada to više nije slučaj. Ni ona mašina što pere cestu više ne prolazi mahalom.

Katastrofa za ovu novu vlast, ne znam šta može biti izgovor. Takve službe i čišćenje moraju postojati i u Cirihu i u Rimu, i nema to veze sa mentalitetom, koliko sa LOŠE PLANIRANIM I URAĐENIM POSLOM. Turisti misle da su došli u Kišnjev ili Karači.
A nije ti palo na pamet da ovi iz rada i parka ne rade i opstruiraju svoj rad bas zbog nove vlade jer je i rad i park sda prcija kao i sve javne firme u kantonu
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Logovan »

Black swan wrote: 17/07/2021 10:10 Svi bi svicarsku
Al da kaznjavanje ne krene od njih i stvari koje oni cine a nisu dozvoljene u svici :mrgreen:
foxlife wrote: 17/07/2021 13:05 Upravo mi bi svi da nam je kao u svedskoj svici al da ja ne odgovaram za svoje postupke
:thumbup: :thumbup:

Tako je!
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Truba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 17/07/2021 13:14 Grad odavno nije bio prljaviji, zelene povrsine i javni parkinzi u NS su puni raznoraznog bačenog i vjetrom nanesenog smeća. Pored klupa su hiljade opusaka, blistera od tableta i komzervi. Neki dan sam pokupio smeće , za 7 dana vidi se da opet niko nije ni pomeo.

Prije su radnici RADa i PARKa čistili grad uvijek i bile su ekipe za ovakvu vrstu čišćenja, a sada to više nije slučaj. Ni ona mašina što pere cestu više ne prolazi mahalom.

Katastrofa za ovu novu vlast, ne znam šta može biti izgovor. Takve službe i čišćenje moraju postojati i u Cirihu i u Rimu, i nema to veze sa mentalitetom, koliko sa LOŠE PLANIRANIM I URAĐENIM POSLOM. Turisti misle da su došli u Kišnjev ili Karači.
Ne znam sto se dogadja
Dodje mi grasu pokositi trimerom travu da ih postidim
Ali nemaju oni stida tako da je uzalud
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#23 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by Haris.ba »

Nismo sposobni pokositi. Ali, hajde zaboravimo to.

Vidim nakon poplava u Njemackoj narativ "vremenski ekstremi".

Kakve ekstreme da ocekujemo u Sarajevu?

Korita Miljacke i Zeljeznice se ocajno ciste. Jos plus nije zavrsena dionica regulacije Zeljeznice oko Otesa. Ako bude kakvih poplava, ono je bas kandidat.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#24 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by JanuaryJones »

Grad je zapušten, prljav, “preoran” raznim započetim sanacijama i sad se zemlja i pijesak raznose po glavnoj saobraćajnici, pun rupa i vandaliziran gdje je god ko imao priliku da nešto uništi, slomi, pokvari, ukrade.

Jad i čemer.
User avatar
nepass1
Posts: 9509
Joined: 06/07/2017 07:35

#25 Re: Ekologija i priroda Sarajevo - rješenja

Post by nepass1 »

mk ultra wrote: 10/07/2021 22:30 Mora biti neko rjesenje

Ne moze biti sveopce prihvacena kesa smeća kroz penđer, opušak, žvaka, televizor itd... za to barem ne treba finansijsko izlaganje pojedinca, samo odgoj i želja za redom
Kod nas po zgradi stavili upozorenja da ce se novcano kazniti ko baca smece kroz prozor. Ja se mogu kladiti da nikad niko nije bacio smece kroz prozor. Napune se kontejneri vrane i cuki raznesu smece po travi. Mi se org par puta kupili smece, ocistimo zelenilo, sutra ista slika sve razneseno po travi. Rad dva puta sedmicno odvuce smece, ali nije dovoljno.
Post Reply