eko-Ambalaza

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1 eko-Ambalaza

Post by Sanjarko »

Kaucija na svu ambalazu
‎subota, ‎1. ‎januar ‎2022
16:19:27

Uvesti kauciju na svu ambalazu od sprejeva metalnih pa nadalje sve do razne druge ambalaze, i sluzbu koja bi isla od vrata do vrata da prikuplja od naroda taj ambalazni otpad i vracala im novac od kaucija koje bi platili pri kupovini proizvoda za tu ambalazu.

Te radnike i sluzbu bi drzava finansirala iz budzeta ali bi se finansirali i od recikliranja te ambalaze.
Isto tako uvesti i keramicku glinenu ambalazu nesto kao moderne amfore i cupovi, a smanjiti upotrebu sve ostale. O ovome sam vec nesto negdje pisao samo neznam sta i gdje.
Privremena ili stalna zabrana plasticnih kesa i ambalaze
‎petak, ‎14. ‎juni ‎2019

Privremena ili stalna zabrana plasticnih kesa i ambalaze da se uvede u Bosni i tako da se smanji zagadzenje okolisa i da se uvede biorazgradiva ambalaza i kese. Sada koja biorazgradiva ambalaza i kese ne znam ali neka ambalaza i neke kese da se uvedu kao zamjena plasticnoj ambalazi i kesama.
Keramicke posude
‎subota, ‎23. ‎februar ‎2019

Uvesti zakonski da se zabrani plasticne vrecice ali i plasticno posudze i slicna plasticna ambalaza ali i staklena i aluminijumska neka ambalaza a da se sve vise koristi i proizvodi keramicka ambalaza i posudze kao prije sto je se to posudze i ambalaza koristila nekada davno od amfora, cupova pa nadalje. Pisao samo o ovome vec nesto negdje samo ne znam sta i gdje.
Pakovanja

Zabraniti pakovanje hrane itd. u pakovanja od stakla, aluminijumske folije i plastike. Inace sva pakovanja od tih materijala zabraniti pa cak mozda i same te materijale zabraniti. Jer su veoma opasni po zdravlje ljudi i zivotinja. Jer se kada se razbiju ta pakovanja, ili kada se razbiju stvari napravljene od ovih materijala, pogotovo od stakla i plastike pa cak od aluminijumskih vrecica za cips, zitarice i slicno, sav taj materijal se raspe, razaznese i postanu male fine cestice toga materijala koje su veoma ostre i koje se tesko mogu razgraditi, a te cestice onda koje su ostre i koje zagadzuju, stete itd. prirodi, ljudima, zivotinjama, biljkama se na razne nacine unesu u tijela, organizam biljaka, zivotinja, ljudi i te cestice uzrokuju razne bolesti kod njih od raka, tumora, do izraslina, deformacija, mutacija, ostecivanja tijela, celija, dnk lanca itd.

Primjer Kras vrecice, pakovanje za zitarice Kras koje proizvodi za jelo, dorucak itd. Vrecica, pakovanje je od aluminijuma, koja je veoma cvrsta i mora se makazama otvoriti ali kada se otvori makazama pa cak i silom, otvaranjem rukama i razdvajanjem vrecice, sa vrecice otpadnu komadici vrecice, aluminijuma u vrecicu jer se potrgala vrecica i upadnu u vrecicu i samim tim u jelo osobe koja koristi ove zitarice, koja ih jede. Tako se osoba otruje malim komadicima aluminijuma koji je veoma ostar i cvrst i koji se ne moze razgraditi. Tako osteti osoba grlo, crijeva, stomak, zeludac itd. Tako joj se izazovu razne bolesti od tumora, raka svega navedenog i svega drugoga. Ovo se meni desilo i desavalo da nisam primjetio. Tek veceras sam ovo primjetio kada sam makazama neceo vrecicu. Izgleda sam grlo svoje ostetio sa tim komadicima i sada me boli malo, sastrugan osjecaj mi je u grlu, kao da sam sa necim sastrugao grlo, kao da mi se nesto u grlu zabolo itd.

Upozoriti i javiti Krasu u vezi ovoga. Da vise ne pakuju zitarice u aluminijumske vrecice nego da ih pakuju u kartonske kutije ili u vrecice od plastike ili u kutije od plastike ili kartona. Ne u vrecice. Da vise ne pakuju u vrecice zitarice.
Nista vise da se ne pakuje od hrane itd. kao sto danas mi ljudi to pakujemo u vrecice, kutije od plastike, stakla, i aluminijuma, nego uvesti da se sve mora da se pakuje u vrecice, kutije itd. [tegle, boce itd.], od biorazgradivih materijala raznih, u platnene stvari od prirodnog platna bilo od lana ili pamuka vrecice, konoplje i slicno, u kartonske kutije i vrecice, u vrecice od platna i kutije od ovih materijala sta sam vec naveo od biorazgradivog materijala do platna i materijala kao lan, pamuk, konoplja itd. kao i u keramicke posude, kutije. Od prave keramike kao sto su nasi stari drzali hranu u njima. U cupove da se hrana sprema, cupove koji bi hermeticki bilo nekako zatvoreni sa poklopcima na zavrtace, kao cep poklopci ili na neki drugi nacin. Da se naprave znaci i novi cupovi koji bi imali poklopac slican cepu od boca koji bi se poklopac na cup zavrtao, navrnuo i tako se cup zatvorio. Keramika prava, starinska a ne nova keramika slicna staklu koja je. Obicna keramika od pecene gline.
Znaci da se od drveta [papira], biljnih materijala [lan, konoplja, pamuk], biorazgradivih materijala raznih, i gline [keramike] prave pakovanja za hranu.

Cupovi, kutije, tegle, vrecice, boce, cuturice, cekeri i slicno. Inace i odjecu pa i sve ostalo od ovihmaterijala praviti navedenih a zabraniti staklo, aluminijum, plastiku i sve napravljeno od tih materijala ili samo vrecice, boce, kese i slicno u sta se hrana sprema, pa cak i stvari koje se koriste za nesto od cetkica za zube pa nadalje. Praviti i spremati hranu itd. vecinom u kutije i cupove, a nesto rijetko od hrane u tegle i boce, ali opet te tegle i boce praviti od keramike, papira [drveta], biorazgradivih materijala ili bas cvrstih materijala, kao od metala. Ne praviti tegle i boce od plastike, stakla, i aluminijuma kao ni vrecice, i sve ostalo u cemu se pakuje hrana, prenosi, nosi, drzi itd.
‎subota, ‎16. ‎septembar ‎2017
15:58:02

Keramicke Boce

Pisao sam o ovome nesto slicno. Da se prave keramicki cupovi opet koji bi imali metalne ili keramicke poklopce a da se u njih stavlje hrana, pice, voda itd., kao sto su u proslosti ljudi to radili. Jer danas se sve od stakla i plastike pravi koje truju ljude, zagadzuju okolinu itd.

Isto praviti keramicke boce sa cepovima od metala ili keramike ali praviti i tegle keramicke sa metalnim ili keramickim poklopcima u koje bi se hrana, pice, voda itd., stavljala.
vjerovatno ima jos, negdje, ali ja lud itd, pa moje ideje nevaljaju itd
Last edited by Sanjarko on 14/06/2022 06:29, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Ambalaza-all about!

Post by Sanjarko »

‎nedjelja, ‎16. ‎april ‎2017
2:14:09

Novi Cupovi

Novi cupovi od gline koji bi se pravili za spremanje hrane u njima. Cupovi koji bi imali poklopac kao u cepova za boce i ciji bi se poklopci na cupove zavrtali.

Cupove i poklopce praviti od pecene gline. Cupove koristiti za spremanje hrane itd. u njima i kao napravljene od biorazgradivog materijala kao pecena glina.

Ne praviti ih od keramike koja je slicna staklu nego od pecene gline samo, kao cupovi koje su nasi pretci koristili i koji ne zagadzuju okolinu ne truju bica itd.
Post Reply