Egzorcizam, istjerivanje duhova

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#201 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
Smrcak15 wrote:
славянин wrote: Bitno je jasta jer si upravo rekao da empirijski dokaz moze biti subjektivan... kontas :D :D :D :D :D :lol:
pa moze biti subjektivan...

sta mislis sad svi vjeruju da je Tazmanijski tigar izumrla zivotinja, i sad jedan istrazivac dok hoda sumom jasno i cisto vidi jedan zivi primjer tasmanijskog tigra, on je dobio empirijski dokaz da ta nije jos upotpunosti izumrla kao sto se vjeruje....iako je subjektivan ipak je empirijski, jer su cula potvrdila to.
Smrle dragi nije to subjektivan to je partikularan sud
dobro ako je to takav strucan naziv za taj slucaj , dobro onda.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#202 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
Smrcak15 wrote:
славянин wrote: Hahahahahha kako se empirijski dokazuje.... koji su to emprijski dokazi koji dokazuju postojanje duse i to da se ista odvaja ili sta od covjeka. Dodao "empirijski" da to zvuci bolje... ono naucnije :lol:
smijes se a nisi ni cuo sta imam da kazem :-)

pa dokazuje tako sto onaj ko dozivi iskustvo bliske smrt situaciju kada dusa izadje iz tijela i lebdi i prolazi kroz zidove, i moze da cuje govor ljudi u tim prostorijama. Takvoj osobi je empirijski dokaz za postojanje duse a ne tebi koji cujes samo svjedocanstvo o tome.
znaci osoba je licno osjetila i vidjela, znaci empirijski je dokazala sebi postojanje duse. jer dusa nosi svijest sa sobom kad izlazi,
Dusa ili duh?
Covjek se sastoji od 3 supstance: dusa, duh i tijelo
dusa i duh je isto.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21561
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#203 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by MarlboroGold »

Kud otvori njegov komentar :-)

Koliko se sjećam, po katoličanstvu duša je ono što nas čini čovjekom, a duh predstavlja vezu sa Bogom.

"U danima Noinim (...) svega [se] nekoliko ljudi, to jest osam duša, spasilo prošavši kroz vodu” - dakle duša - čovjek, ljudski život.

"Tada se prah [koji ostane od njegovog tijela] vraća u zemlju, gdje je i bio, a duh se vraća pravome Bogu, koji ga je dao." - veza sa Bogom.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#204 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:Nije
sto nije, sta je razlika?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#205 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:Kud otvori njegov komentar :-)

Koliko se sjećam, po katoličanstvu duša je ono što nas čini čovjekom, a duh predstavlja vezu sa Bogom.

"U danima Noinim (...) svega [se] nekoliko ljudi, to jest osam duša, spasilo prošavši kroz vodu” - dakle duša - čovjek, ljudski život.

"Tada se prah [koji ostane od njegovog tijela] vraća u zemlju, gdje je i bio, a duh se vraća pravome Bogu, koji ga je dao." - veza sa Bogom.
a duh predstavlja vezu sa Bogom.
duh predstavlja Sveti duh koji je jedan od trojice, znaci Sveti duh je Bog po njima.

Duh i dusa su sinonimi, kao kuca i dom. nema tu razlike
broj dva
Posts: 4543
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#206 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by broj dva »

sherbett wrote:
Smrcak15 wrote:
славянин wrote: Hahahahahha kako se empirijski dokazuje.... koji su to emprijski dokazi koji dokazuju postojanje duse i to da se ista odvaja ili sta od covjeka. Dodao "empirijski" da to zvuci bolje... ono naucnije :lol:
smijes se a nisi ni cuo sta imam da kazem :-)

pa dokazuje tako sto onaj ko dozivi iskustvo bliske smrt situaciju kada dusa izadje iz tijela i lebdi i prolazi kroz zidove, i moze da cuje govor ljudi u tim prostorijama. Takvoj osobi je empirijski dokaz za postojanje duse a ne tebi koji cujes samo svjedocanstvo o tome.
znaci osoba je licno osjetila i vidjela, znaci empirijski je dokazala sebi postojanje duse. jer dusa nosi svijest sa sobom kad izlazi,
Dusa ili duh?
Covjek se sastoji od 3 supstance: dusa, duh i tijelo

Kakva vjest ! Mislio sam da do sada niko nije uspio locirati dusu (o duhu da i ne pricamo) u covjeku a kamo li dokazati postojanje iste ali izgleda da je to neko uradio dok sam spavao (Japanci sigurno. Ili mozda svabe ?) jer izgleda da je sada utvrdeno da imamo ne samo tjelo nego i dusu i duh.
Postoje li neka istrazivanja sta rade ta dusa i duh, kako se desava interakcija nematerijalne (predpostavljam da su nematerijalni ali opet sta ja znam) duse i duha sa veoma materijalnim tjelom ?
I da li je istina da se mogu prodati sotoni za dobre pare da to kesiram ?
broj dva
Posts: 4543
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#207 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by broj dva »

Ja sam masinski tehnicar iz srednje, kod nas samo empirijski i opipljivo.
Tjelo ima, mozak ima. "Vise" mozdane funkcije daju um, identitet, svijest i ono ostalno sto cini ljude interesantnim.
Dusa i duh su za vjeronauku, ne za nauku. Makar ne jos.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#208 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Smrcak15 »

broj dva wrote: Kakva vjest ! Mislio sam da do sada niko nije uspio locirati dusu (o duhu da i ne pricamo) u covjeku a kamo li dokazati postojanje iste ali izgleda da je to neko uradio dok sam spavao (Japanci sigurno. Ili mozda svabe ?) jer izgleda da je sada utvrdeno da imamo ne samo tjelo nego i dusu i duh.
Postoje li neka istrazivanja sta rade ta dusa i duh, kako se desava interakcija nematerijalne (predpostavljam da su nematerijalni ali opet sta ja znam) duse i duha sa veoma materijalnim tjelom ?
I da li je istina da se mogu prodati sotoni za dobre pare da to kesiram ?
Postoje li neka istrazivanja sta rade ta dusa i duh, kako se desava interakcija nematerijalne (predpostavljam da su nematerijalni ali opet sta ja znam) duse i duha sa veoma materijalnim tjelom ?
tesko je znati i sustinski poznavati tu interakciju.
I da li je istina da se mogu prodati sotoni za dobre pare da to kesiram ?
nemoze, ali moze nesto drugo to sto radi sihirbazi, ulaze u kontrakt sa dzinnima/sotonama dajes mi dajem ti.
taj kontrakt je ujedno i da te stambeno obezbijede mjesto u paklu :lol: a ko moze da trpi mali prst na svijecom 5 minuta , da mu ta bol ne smeta onda neka potpisiva ako smije :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#209 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Smrcak15 »

broj dva wrote:Ja sam masinski tehnicar iz srednje, kod nas samo empirijski i opipljivo.
Tjelo ima, mozak ima. "Vise" mozdane funkcije daju um, identitet, svijest i ono ostalno sto cini ljude interesantnim.
Dusa i duh su za vjeronauku, ne za nauku. Makar ne jos.
nisi ti izgleda u toku cime se bave naucnici danasnjice

Scientists offer quantum theory of soul's existence
https://www.news.com.au/lifestyle/quant ... 58c54e6a8d
broj dva
Posts: 4543
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#210 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by broj dva »

sherbett wrote::shock:
broj dva wrote:Ja sam masinski tehnicar iz srednje, kod nas samo empirijski i opipljivo.
Tjelo ima, mozak ima. "Vise" mozdane funkcije daju um, identitet, svijest i ono ostalno sto cini ljude interesantnim.
Dusa i duh su za vjeronauku, ne za nauku. Makar ne jos.
Pa vidim
Zato sigurno necu s tobom o tome :mrgreen:

Ajmo nesto iz tvog faha.. koja je definicija znanosti?
--

Pod "znanost" mislis na nauku ?
Necu da ti dajem definiciju jer ili bi je iskopirao sa gugla ili bi sam nesto baljezgao ali (i ovo je bitan "ali") ono sto razlikuje nauku od recimo filozofije ili vjeronauke je djelimicno sfera interesa a definitivno pristup istrazivanju i metodologiji, odnos prema pojmovima poput "ideja", "hipoteza", "teorija", "dokaz" i slicno.
A za dublje i bolje misli o nauci uputio bi te na likove tipa Karl Popper, Thomas Kuhn ili Paul Feyerabend, oni ce to mnogo bolje od mene objasniti.
broj dva
Posts: 4543
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#211 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by broj dva »

Smrcak15 wrote:
broj dva wrote:Ja sam masinski tehnicar iz srednje, kod nas samo empirijski i opipljivo.
Tjelo ima, mozak ima. "Vise" mozdane funkcije daju um, identitet, svijest i ono ostalno sto cini ljude interesantnim.
Dusa i duh su za vjeronauku, ne za nauku. Makar ne jos.
nisi ti izgleda u toku cime se bave naucnici danasnjice

Scientists offer quantum theory of soul's existence
https://www.news.com.au/lifestyle/quant ... 58c54e6a8d
Smrle ja imam posao i dvoje male djece i definitvno nisam u toku cime se bave naucnici danasnjice, pogotovo ne iz podrucja kvantne mehanike i fizike, particle physics i ostalih podrucja koja su cutting edge. Odgledam Big Bang Theory i ako tu nije pokriveno onda ne pratim. Mada sam savladao osnove evolucije :D
Ali ima razlog zasto sam rekao "makar ne jos". U pravu si, cjeli taj kvantni svjet je pun iznenadjenja i uzbudljivih odkrica ali koliko je meni poznato (dakle, nije bilo na Big Bang Theory) jos niko nije uspio dokazati postojanje necega cega religije svjeta opisuju kao "dusu" a i ako se kojim slucajem nesto u tom pravcu i dokaze cisto sumnjam da ce biti u skladu sa abrahamskim religijama.
Last edited by broj dva on 11/09/2018 11:24, edited 1 time in total.
broj dva
Posts: 4543
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#212 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by broj dva »

I Bertnard Russel ima veoma finih misli o nauci i tome sta je cini drugacijom od filozifije ili pseudonauke (citaj vjeronauke) u uvodu u svoju "A History of Western Philosophy"
Priznajem, poslje masinke sam studirao filozofiju par godina :-D
broj dva
Posts: 4543
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#213 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by broj dva »

To nisam dozivio. Da jesam mozda bi drugacije razmisljao.
I bez da imam i malo pojma o cemu pricas pitam se kako znas da je opsjednuce a ne nesto sa konvencionalnim objasnjenjem, mentalne bolesti tipa multiple personality disorder, schizophrenia; zloupotreba medicine/droge ili nesto drugo sa korjenima u fizickom a ne metafizickom svjetu. Egzorcizam mi ne bi pao na pamet prije nego odbacim sijaset drugih objasnjenja..
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#214 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
broj dva wrote:To nisam dozivio. Da jesam mozda bi drugacije razmisljao.
I bez da imam i malo pojma o cemu pricas pitam se kako znas da je opsjednuce a ne nesto sa konvencionalnim objasnjenjem, mentalne bolesti tipa multiple personality disorder, schizophrenia; zloupotreba medicine/droge ili nesto drugo sa korjenima u fizickom a ne metafizickom svjetu. Egzorcizam mi ne bi pao na pamet prije nego odbacim sijaset drugih objasnjenja..
Jest. Mnoge slucajeve koji dodju kod svecenika sami svecenici upute na doktora psihijatrije, jer ima i toga i laici sigurno ne znaju razgranociti.
Ovisi o mjestu i ponasanju.
Ja sam katolkinja pa ne znam kako se na to gleda u Islamu, al recimo ja sam tome svjedocila na mjestima molitve i euharistije.
Postoji vise vrsta zloduha koji se rapoznaju imenima. Od Legija do Lucifera. Ovisno o tome koji je, se i odredjuje u biti pristup ili jacina molitve egzorcista.
Mislim ja evo sad i dok pisem ovo samoj sebi govorim daj ne se**.. al na svoje oci sam u redu za pricest vidjela zenu koja je pljuvala hostiju iz usta a kada se.okrenula oci su bile crvene. Mislim da nisam umislila jer sam stajala iza nje. Obicno se zloduh u opsjednutom tijelu javlja zivotinjskim krikovima.. i to u trenucima molitve i zanimljivo, kada se zaziva treca bozanska osoba ili Duh sveti...cim se neki pocne buniti, osobu odvedu u zasebnu prostoriju.
Znaci covjek sam ne moze takav zvuk proizvesti.

Koliko vidim, tebe muci i kako je moguce opsjednuce demonima ili zlim duhovima ako imas vlastitu volju i pravo na izbor.
I nema tu nekog posebnog ugovora sa sotonom. Jer onima koji svjesno cine zlo, tesko je istjerati vraga. Prije ce se zloduh javizi iz tijela opsjednute osobe koja nije opsjednuta svojom voljom.
Tipican ti je primjer vracanje. Onaj koji vraca svojom voljom vraca i on je pogubljen skroz, dok ona nevina osoba na koju je "bacen urok" nije svojom voljom opsjednuta i u njoj se javi.

Mislim evonopet samoj sebi sam smjesna.. al ja zaista ne vjerujem slijepo u to.

Ne bi bilo posebno ovlastenih svecenika koji vrse egzorcizam uz posebne obuke i dozvole da je to samo tako.

Samo sto mi gotovo nista o tome ne znamo osim iz horor filmova, pa bas i ne vjerujemo.

Levitacija, bilokacija.. izoblicene face ljudi.. glasovi, demon koji zna apsolutno sve.. sve je to ono.. nadrealno.
filmovi su tesko pretjerivanje kad je u pitanju egzorcizam....meni je smijesno koliko preuvelicaju exorcizam u filmu, holivudski napumpano a ja prisustvovao i radio exorcizme
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#215 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Truba »

r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#216 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by r_faruk »

Levitacija, bilokacija.. izoblicene face ljudi.. glasovi, demon koji zna apsolutno sve.. sve je to ono.. nadrealno.
..... i ove stvari se nikada ne desavaju pri tom egzorcizmu. dakle i egzorcizam kao nesto nadprirodno podlijeze zakonima fizike i termodinamike. tako da bih ja zakljucio da se i dalje radi o ljudskoj psihi i autosugestiji.
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#217 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Truba »

ljudska psiha nego šta

ništa ne može levitirati danas
a da nije kakav antigravitacioni instrument :D
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#218 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by HardcoreMX »

sherbett wrote:
broj dva wrote:To nisam dozivio. Da jesam mozda bi drugacije razmisljao.
I bez da imam i malo pojma o cemu pricas pitam se kako znas da je opsjednuce a ne nesto sa konvencionalnim objasnjenjem, mentalne bolesti tipa multiple personality disorder, schizophrenia; zloupotreba medicine/droge ili nesto drugo sa korjenima u fizickom a ne metafizickom svjetu. Egzorcizam mi ne bi pao na pamet prije nego odbacim sijaset drugih objasnjenja..
Jest. Mnoge slucajeve koji dodju kod svecenika sami svecenici upute na doktora psihijatrije, jer ima i toga i laici sigurno ne znaju razgranociti.
Ovisi o mjestu i ponasanju.
Ja sam katolkinja pa ne znam kako se na to gleda u Islamu, al recimo ja sam tome svjedocila na mjestima molitve i euharistije.
Postoji vise vrsta zloduha koji se rapoznaju imenima. Od Legija do Lucifera. Ovisno o tome koji je, se i odredjuje u biti pristup ili jacina molitve egzorcista.
Mislim ja evo sad i dok pisem ovo samoj sebi govorim daj ne se**.. al na svoje oci sam u redu za pricest vidjela zenu koja je pljuvala hostiju iz usta a kada se.okrenula oci su bile crvene. Mislim da nisam umislila jer sam stajala iza nje. Obicno se zloduh u opsjednutom tijelu javlja zivotinjskim krikovima.. i to u trenucima molitve i zanimljivo, kada se zaziva treca bozanska osoba ili Duh sveti...cim se neki pocne buniti, osobu odvedu u zasebnu prostoriju.
Znaci covjek sam ne moze takav zvuk proizvesti.

Koliko vidim, tebe muci i kako je moguce opsjednuce demonima ili zlim duhovima ako imas vlastitu volju i pravo na izbor.
I nema tu nekog posebnog ugovora sa sotonom. Jer onima koji svjesno cine zlo, tesko je istjerati vraga. Prije ce se zloduh javizi iz tijela opsjednute osobe koja nije opsjednuta svojom voljom.
Tipican ti je primjer vracanje. Onaj koji vraca svojom voljom vraca i on je pogubljen skroz, dok ona nevina osoba na koju je "bacen urok" nije svojom voljom opsjednuta i u njoj se javi.

Mislim evonopet samoj sebi sam smjesna.. al ja zaista ne vjerujem slijepo u to.

Ne bi bilo posebno ovlastenih svecenika koji vrse egzorcizam uz posebne obuke i dozvole da je to samo tako.

Samo sto mi gotovo nista o tome ne znamo osim iz horor filmova, pa bas i ne vjerujemo.

Levitacija, bilokacija.. izoblicene face ljudi.. glasovi, demon koji zna apsolutno sve.. sve je to ono.. nadrealno.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#219 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Irsar »

r_faruk wrote:
Levitacija, bilokacija.. izoblicene face ljudi.. glasovi, demon koji zna apsolutno sve.. sve je to ono.. nadrealno.
..... i ove stvari se nikada ne desavaju pri tom egzorcizmu. dakle i egzorcizam kao nesto nadprirodno podlijeze zakonima fizike i termodinamike.
Eh, šta??? "Nadprirodno", po definiciji, je nešto "iznad/izvan prirode", tako ne podliježe nikakvim zakonima. Ne ulazim sad u priču o tome da prirodni zakoni su definisani od čovjeka i nije sigurno da ne mogu biti prekršeni.
tako da bih ja zakljucio da se i dalje radi o ljudskoj psihi i autosugestiji.
Svaki musliman i kršćanin vjeruje u postojanje duše, koja je nešto "nadprirodno" a opet "vezano" uz tijelo koje je prirodno. Dakle, tipičan primjer gdje materijalno (tijelo) ograničava i vezuje nematerijalno (dušu). Ako je to moguće, onda opsjednutost demonima i šta već je također sasvim moguće, uz sva prateća "kršenja" "prirodnih zakona".
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#220 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by r_faruk »

pa neka prekrsi te zakone i rijesen problem. stvar je u tome sto niti jedan zakon jos nije prekrsen. ti zlodusi, sejtani i ostali koji zaposjednu tijelo se bacakaju i dizu ruke kao zombiji iz filmova, zar ne?
broj dva
Posts: 4543
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#221 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by broj dva »

Irsar wrote:
r_faruk wrote:
Levitacija, bilokacija.. izoblicene face ljudi.. glasovi, demon koji zna apsolutno sve.. sve je to ono.. nadrealno.
..... i ove stvari se nikada ne desavaju pri tom egzorcizmu. dakle i egzorcizam kao nesto nadprirodno podlijeze zakonima fizike i termodinamike.
Eh, šta??? "Nadprirodno", po definiciji, je nešto "iznad/izvan prirode", tako ne podliježe nikakvim zakonima. Ne ulazim sad u priču o tome da prirodni zakoni su definisani od čovjeka i nije sigurno da ne mogu biti prekršeni.
tako da bih ja zakljucio da se i dalje radi o ljudskoj psihi i autosugestiji.
Svaki musliman i kršćanin vjeruje u postojanje duše, koja je nešto "nadprirodno" a opet "vezano" uz tijelo koje je prirodno. Dakle, tipičan primjer gdje materijalno (tijelo) ograničava i vezuje nematerijalno (dušu). Ako je to moguće, onda opsjednutost demonima i šta već je također sasvim moguće, uz sva prateća "kršenja" "prirodnih zakona".
Ne postoji nista "nadprirodno" niti je ikada postojalo niti ce ikada postojati.
Postoji ograniceno ili pogresno razumjevanje prirode.
Ne postoji dusa, to je samo jezicka zavrlzama, izraz bez znacenja pun predrasuda koje religija usadjuje u ljudske umove.
Postoji mozak i njegove vise funkcije koje nam daju svijest i um.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#222 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Irsar »

broj dva wrote:Ne postoji dusa,

Postoji mozak i njegove vise funkcije koje nam daju svijest i um.
Ma kakvi.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#223 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by славянин »

Irsar wrote:
broj dva wrote:Ne postoji dusa,

Postoji mozak i njegove vise funkcije koje nam daju svijest i um.
Ma kakvi.
:thumbup: Tako je samo proucavati Kuran i hadise.Sto vise hafiza,seikova i “doktora” islamskih nauka.Jos kd nafte nestane onda slijedi vesela voznja u klasi sa Kongom.
Last edited by славянин on 12/09/2018 22:04, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#224 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Ramzess Veliki »

Black swan wrote:ljudska psiha nego šta

ništa ne može levitirati danas
a da nije kakav antigravitacioni instrument :D
U Vedama se govori o koristenju zvuka kako bi se neki tezak predmet mogao pomjerati. Dosta naucnika se bavilo ovim istrazivanjima. Po toj teoriji koju su pokusali primjeniti u praksi, predmet pod utjecajem odredjene frekvencije pocinje oscilirati i umanjuje utjecaj gravitacije. Tako objasnjavaju izgradnju asteskih piramida jer Asteci i Maje nisu znali za tocak, a dovlacili su velike blokove sa udaljenih mjesta.

Ok, nije tema ...
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#225 Re: Egzorcizam, istjerivanje duhova

Post by Truba »

FILM
NUN

https://churchpop.com/2018/09/07/5-cath ... g-the-nun/

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

članak 1673

When the Church asks publicly and authoritatively in the name of Jesus Christ that a person or object be protected against the power of the Evil One and withdrawn from his dominion, it is called exorcism. Jesus performed exorcisms and from him the Church has received the power and office of exorcizing.178 In a simple form, exorcism is performed at the celebration of Baptism. The solemn exorcism, called "a major exorcism," can be performed only by a priest and with the permission of the bishop. The priest must proceed with prudence, strictly observing the rules established by the Church. Exorcism is directed at the expulsion of demons or to the liberation from demonic possession through the spiritual authority which Jesus entrusted to his Church. Illness, especially psychological illness, is a very different matter; treating this is the concern of medical science. Therefore, before an exorcism is performed, it is important to ascertain that one is dealing with the presence of the Evil One, and not an illness.179
Post Reply