eglonil tableta

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
aliho
Posts: 3
Joined: 12/11/2015 15:06

#1 eglonil tableta

Post by aliho »

moilm vasa iskustva sa tabletom eglonil 50mg , ja je koristim zbog problema sa zeludcem i poboljsava mi disanje i jednostavno disem punim plucima kada je koristim. E sad ovoka mene zanima da li se postajes ovisan o toj tableti sobzirom da je koristim nekih 8 mjeseci a procitao sam da se koristi kod lijenja aksioznosti i poremeaja dusevne prirode , pa me malo interesuje o tome , hvala ...
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: eglonil tableta

Post by walter kurtz »

aliho wrote:moilm vasa iskustva sa tabletom eglonil 50mg , ja je koristim zbog problema sa zeludcem i poboljsava mi disanje i jednostavno disem punim plucima kada je koristim. E sad ovoka mene zanima da li se postajes ovisan o toj tableti sobzirom da je koristim nekih 8 mjeseci a procitao sam da se koristi kod lijenja aksioznosti i poremeaja dusevne prirode , pa me malo interesuje o tome , hvala ...
Mozda su ti rekli da je za zeludac a u stvari imas poremecaj dusevne prirode :zoka:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: eglonil tableta

Post by insomnia78 »

:lol:
Pise ti u upustvu da li izaziva ovisnost
Mada, nakon osam mjeseci si malkice okasnio sa tim pitanjem
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#4 Re: eglonil tableta

Post by walter kurtz »

Dali mu antipsihotik za zeludac :mrgreen: i to prodisao je vjerujem subjektivan osjecaj :zoka:
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#5 Re: eglonil tableta

Post by otherside »

walter kurtz wrote:Dali mu antipsihotik za zeludac :mrgreen: i to prodisao je vjerujem subjektivan osjecaj :zoka:
procitaj ponovo...
momak pije 50 mg dnevno.
u malim dozama eglonyl je anksiolitik u vecim antipsihotik.
on uzima anksioliticku (najmanju mogucu) dozu.
eglonyl se daje kod gastricnih tegoba, najcesce onih koje nemaju objektivnu podlogu (cir, GERB i sl).
djeluje tako sto smiri vegetativni nervni sistem u sklopu cije iritacije moze doci do zelucane nelagode.

8 mjeseci? vidi sa ljekarom koji ti je to propisao sta dalje...
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#6 Re: eglonil tableta

Post by walter kurtz »

otherside wrote:
walter kurtz wrote:Dali mu antipsihotik za zeludac :mrgreen: i to prodisao je vjerujem subjektivan osjecaj :zoka:
procitaj ponovo...
momak pije 50 mg dnevno.
u malim dozama eglonyl je anksiolitik u vecim antipsihotik.
on uzima anksioliticku (najmanju mogucu) dozu.
eglonyl se daje kod gastricnih tegoba, najcesce onih koje nemaju objektivnu podlogu (cir, GERB i sl).
djeluje tako sto smiri vegetativni nervni sistem u sklopu cije iritacije moze doci do zelucane nelagode.

8 mjeseci? vidi sa ljekarom koji ti je to propisao sta dalje...
Ima li kakva tableta za humor :zoka:
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2600
Joined: 16/05/2015 12:49

#7 Re: eglonil tableta

Post by SpecialOffer »

walter kurtz wrote:
otherside wrote:
walter kurtz wrote:Dali mu antipsihotik za zeludac :mrgreen: i to prodisao je vjerujem subjektivan osjecaj :zoka:
procitaj ponovo...
momak pije 50 mg dnevno.
u malim dozama eglonyl je anksiolitik u vecim antipsihotik.
on uzima anksioliticku (najmanju mogucu) dozu.
eglonyl se daje kod gastricnih tegoba, najcesce onih koje nemaju objektivnu podlogu (cir, GERB i sl).
djeluje tako sto smiri vegetativni nervni sistem u sklopu cije iritacije moze doci do zelucane nelagode.

8 mjeseci? vidi sa ljekarom koji ti je to propisao sta dalje...
Ima li kakva tableta za humor :zoka:
Kurac ispao si glup. @otherside objasnila, izbrisi se sa interneta. :lol:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#8 Re: eglonil tableta

Post by walter kurtz »

:zoka:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: eglonil tableta

Post by insomnia78 »

:lol: :lol: :lol:
aliho
Posts: 3
Joined: 12/11/2015 15:06

#10 Re: eglonil tableta

Post by aliho »

Zahvaljujem ovdje je samo jedan ispravno napisao
aliho
Posts: 3
Joined: 12/11/2015 15:06

#11 Re: eglonil tableta

Post by aliho »

hajmo malo iskustva o ovome , zar je mogue da nema :-)
User avatar
Altsa
Posts: 7351
Joined: 19/03/2004 18:31

#12 Re: eglonil tableta

Post by Altsa »

Pio u kombinaciji sa colosprom retard i to samo 1 mjesec po uputama ljekara. Vjerujem da treba praviti pauze. Pitati u apoteci ako ti se ne ide ljekaru.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#13 Re: eglonil tableta

Post by Dr.medicine »

A da ti nemas herniu?????
Zašto se tako dugo drogirati, bolje naći neku nenu da ti namjesti strunu :D
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#14 Re: eglonil tableta

Post by dr.gog »

aliho wrote:moilm vasa iskustva sa tabletom eglonil 50mg , ja je koristim zbog problema sa zeludcem i poboljsava mi disanje i jednostavno disem punim plucima kada je koristim. E sad ovoka mene zanima da li se postajes ovisan o toj tableti sobzirom da je koristim nekih 8 mjeseci a procitao sam da se koristi kod lijenja aksioznosti i poremeaja dusevne prirode , pa me malo interesuje o tome , hvala ...
Eglonyl 50 mg je višenamjenski lijek ,a pravo "ime" mu je sulpirid. Nakon detaljnijih nalaza vezanih za tegobe koje navodi pacijent, najčešće se propisuje kod umjerenih problema funkcije želuca kao osnovna ili pomoćna terapija, naročito kod ulcusa(čira) na želucu, te određenih vrsta hijatalne hernije zbog osobine Eglonyla da preko nervnog sistema spriječi štetno djelovanje stresa na funkciju želuca.

Također, to djelovanje ga svrstava u psihotropne lijekove, jer djeluje i kao anksiolitik i antidepresiv srednje jačine u manjim dozama. U većim dozama (150-200 mg dnevno) može kontrolirati tegobe uzrokovane raznim vrstama težih neuroza i šizofrenije. U srednjim dozama (od 50-100 mg dnevno) može se propisivati kao antidepresiv, dok je za želučane tegobe najčešće dovoljno i 50 mg (1x jedna kapsula ujutro pola sata prije jela sa čašom vode).

Nije preporučeno uzimanje duže od 4 sedmice bez ponovne kontrole stanja jer lijek UZROKUJE navikavanje zbog svog antidepresivnog djelovanja.

Nije dozvoljeno naglo prekidanje terapije Eglonylom jer može doći do pogoršanja simptoma, naročito osjećaja tjeskobe, straha, napetosti i razdražljivosti. Doza se smanjuje , u ovom slučaju, najmanje 1 mjesec, nakon čega pacijent ne bi trebao osjećati veće probleme ukoliko je otklonjen uzrok oboljenja i ukoliko se pacijent pridržava uputa o prehrani i navikama.

Ukoliko se Eglonyl kombinuje sa drugim lijekovima kao što su diazepam ili bromazepam(apaurin i lexillium), može doći do međusobnog pojačavanja djelovanja i izazivanja unakrsne ovisnosti,a navikavanje je jače što duže traje terapija.

Nije preporučljivo kombinirati Eglonyl sa H2 blockerima tipa Ranisana (ranitidin) ili Controloca osim pod strogim nadzorom kliničkog ljekara.

Ukoliko uzimate Eglonyl tako dugo, morate uraditi nalaz kontrole funkcije jetre, odnosno nivo transaminaza u krvi.

Prioritet kod psihogenog(stresom uzrokovanog) gastritisa i problema sa želucem kao što je hijatalna hernija, ima ISHRANA, ali to je druga tema..
daario naharis
Posts: 618
Joined: 17/06/2015 19:42

#15 Re: eglonil tableta

Post by daario naharis »

dr.gog wrote: 17/12/2015 14:22
aliho wrote:moilm vasa iskustva sa tabletom eglonil 50mg , ja je koristim zbog problema sa zeludcem i poboljsava mi disanje i jednostavno disem punim plucima kada je koristim. E sad ovoka mene zanima da li se postajes ovisan o toj tableti sobzirom da je koristim nekih 8 mjeseci a procitao sam da se koristi kod lijenja aksioznosti i poremeaja dusevne prirode , pa me malo interesuje o tome , hvala ...
Eglonyl 50 mg je višenamjenski lijek ,a pravo "ime" mu je sulpirid. Nakon detaljnijih nalaza vezanih za tegobe koje navodi pacijent, najčešće se propisuje kod umjerenih problema funkcije želuca kao osnovna ili pomoćna terapija, naročito kod ulcusa(čira) na želucu, te određenih vrsta hijatalne hernije zbog osobine Eglonyla da preko nervnog sistema spriječi štetno djelovanje stresa na funkciju želuca.

Također, to djelovanje ga svrstava u psihotropne lijekove, jer djeluje i kao anksiolitik i antidepresiv srednje jačine u manjim dozama. U većim dozama (150-200 mg dnevno) može kontrolirati tegobe uzrokovane raznim vrstama težih neuroza i šizofrenije. U srednjim dozama (od 50-100 mg dnevno) može se propisivati kao antidepresiv, dok je za želučane tegobe najčešće dovoljno i 50 mg (1x jedna kapsula ujutro pola sata prije jela sa čašom vode).

Nije preporučeno uzimanje duže od 4 sedmice bez ponovne kontrole stanja jer lijek UZROKUJE navikavanje zbog svog antidepresivnog djelovanja.

Nije dozvoljeno naglo prekidanje terapije Eglonylom jer može doći do pogoršanja simptoma, naročito osjećaja tjeskobe, straha, napetosti i razdražljivosti. Doza se smanjuje , u ovom slučaju, najmanje 1 mjesec, nakon čega pacijent ne bi trebao osjećati veće probleme ukoliko je otklonjen uzrok oboljenja i ukoliko se pacijent pridržava uputa o prehrani i navikama.

Ukoliko se Eglonyl kombinuje sa drugim lijekovima kao što su diazepam ili bromazepam(apaurin i lexillium), može doći do međusobnog pojačavanja djelovanja i izazivanja unakrsne ovisnosti,a navikavanje je jače što duže traje terapija.

Nije preporučljivo kombinirati Eglonyl sa H2 blockerima tipa Ranisana (ranitidin) ili Controloca osim pod strogim nadzorom kliničkog ljekara.

Ukoliko uzimate Eglonyl tako dugo, morate uraditi nalaz kontrole funkcije jetre, odnosno nivo transaminaza u krvi.

Prioritet kod psihogenog(stresom uzrokovanog) gastritisa i problema sa želucem kao što je hijatalna hernija, ima ISHRANA, ali to je druga tema..
Pošto vidim da se pravo dobro razumijes, doktor mi je dao ovaj lijek za zeludac. Da li pri tim dozama izaziva ove nuspojave sto pisu u uputstvu? Nekako me lijek razumjerio kad sam vidio da uzrokuje smrt :D
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#16 Re: eglonil tableta

Post by dr.gog »

daario naharis wrote: 04/04/2024 15:19 Pošto vidim da se pravo dobro razumijes, doktor mi je dao ovaj lijek za zeludac. Da li pri tim dozama izaziva ove nuspojave sto pisu u uputstvu? Nekako me lijek razumjerio kad sam vidio da uzrokuje smrt :D
Jedna kapsula od 50 mg ne bi trebala izazvati nikakve nuspojave, osim blage pospanosti na početku uzimanja.
Ukoliko se tegobe značajno umanje, treba ga koristiti određeni duži period, i postepeno ga ukidati.

Potrebno je izbjegavati kafu barem 1 sat nakon uzimanja Eglonyla.
daario naharis
Posts: 618
Joined: 17/06/2015 19:42

#17 Re: eglonil tableta

Post by daario naharis »

dr.gog wrote: 05/04/2024 14:25
daario naharis wrote: 04/04/2024 15:19 Pošto vidim da se pravo dobro razumijes, doktor mi je dao ovaj lijek za zeludac. Da li pri tim dozama izaziva ove nuspojave sto pisu u uputstvu? Nekako me lijek razumjerio kad sam vidio da uzrokuje smrt :D
Jedna kapsula od 50 mg ne bi trebala izazvati nikakve nuspojave, osim blage pospanosti na početku uzimanja.
Ukoliko se tegobe značajno umanje, treba ga koristiti određeni duži period, i postepeno ga ukidati.

Potrebno je izbjegavati kafu barem 1 sat nakon uzimanja Eglonyla.
Hvala ti puno, doktor mi je preporucio 2 mjeseca da pijem zbog nervoznog stomaka.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#18 Re: eglonil tableta

Post by Dr.medicine »

daario naharis wrote: 05/04/2024 17:44
dr.gog wrote: 05/04/2024 14:25
daario naharis wrote: 04/04/2024 15:19 Pošto vidim da se pravo dobro razumijes, doktor mi je dao ovaj lijek za zeludac. Da li pri tim dozama izaziva ove nuspojave sto pisu u uputstvu? Nekako me lijek razumjerio kad sam vidio da uzrokuje smrt :D
Jedna kapsula od 50 mg ne bi trebala izazvati nikakve nuspojave, osim blage pospanosti na početku uzimanja.
Ukoliko se tegobe značajno umanje, treba ga koristiti određeni duži period, i postepeno ga ukidati.

Potrebno je izbjegavati kafu barem 1 sat nakon uzimanja Eglonyla.
Hvala ti puno, doktor mi je preporucio 2 mjeseca da pijem zbog nervoznog stomaka.
provjeri prolaktin nakon 4 sedmice
Post Reply