Egipat (pročitati prvi post)

Post Reply
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#51 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by nKrkan »

Ova sranja u Egiptu prave isključivo inostrane sile potpaljujući glupe narodne mase
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#52 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Opetja033 »

El_comadante wrote:
Opetja033 wrote:
Mislim da grijesis time sto preuvelicavas eventualni pad MB. Da su dio ljudi otjerali od sebe, to je cinjenica. Izmedju ostalog i zbog razloga koje ti i @snaga_znanja pominjete, ti spominjes neke greske a on druge i obojica ste dobrim dijelom u pravu.

Medjutim ocito je da niste svjesni ogromne popularnosti koju MB uziva u gotovo svim segmentima egipatskog drustva. I dan danas. Tokom kompletne moderne historije Egipta borba se vodila iskljucivo izmedju dva centra moci - vojske i MB. Ne postoji nijedna jedina stranka u Egiptu koja je do koljena MB po pitanju infrastrukture i organizovanosti. Iskreno ja tesko mogu da vidim da ce otici ispod 26-27% te ce i dalje nakon izbora (ako ih vojska uopce i organizuje i ako budu slobodni) biti najveca politicka stranka u Egiptu. I opet se vrtimo tu negdje oko toga da ce polovina Egipcana glasati za islamisticke stranke. Dakle u demokratskom, slobodnom Egiptu u potpunosti je nemoguce formirati bilo kakvu funkcionalnu vlast bez MB-a ili selefija. A svi ce radije birati ove prve kao partnere.
što je potencijalni problem u Egiptu. jer uvijek MB ima iza sebe minimalno 30% glasova odnosno ljudi iza sebe. i sad uvijek oni mogu pokrenuti revoluciju ukoliko nešto nije njima po volji i tako u krug. pa onda opet sekularisti itd.
Bar je po tom pitanju vodjstvo MB-a mudro odradilo jucerasnji dan, a i danasnji. Prihvatili su sve ovo, nisu pozivali na ulice, nisu pozivali na otpor. Ne treba zaboraviti da je Mursi citav jucerasnji dan, od ranih jutarnjih sati pa do vojnog udara proveo u razgovoru sa generalom al Sisijem u cetiri oka. Ocito je cilj da se izbjegne krvoprolice. Mislio sam da vojska nece smjeti ovo uraditi, te da ce srusiti vladu i uspostaviti vladu nacionalnog jedinstva sa Mursijem na celu ali sam se tu prevario. Pitanje je samo koliko ce vojska smjeti daleko da ide. To je kljucno. Izgleda da je granica zabrana djelovanja MB jer je jasno receno da su MB dobrodosla da ucestvuju u daljnem politickom zivotu Egipta.
Samo ne mogu da shvatim sta je svrha svega ovoga ako rizikuju da im opet na mjesto predsjednika dodje predstavnik MB.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#53 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by snaga_znanja »

@Opetja033

Sanse da MB na sljedecim izborima pobjedi su nikakve. Sto zbog toga sto su se zamjerili narodu, a navijse zbog toga sto sljedeci izbori vjerovatno nece biti slobodni kao prosli i vrsi ce se veliki pritisak na kandidate MB.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#54 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by славянин »

Opetja033 wrote:
El_comadante wrote:
Opetja033 wrote:
Mislim da grijesis time sto preuvelicavas eventualni pad MB. Da su dio ljudi otjerali od sebe, to je cinjenica. Izmedju ostalog i zbog razloga koje ti i @snaga_znanja pominjete, ti spominjes neke greske a on druge i obojica ste dobrim dijelom u pravu.

Medjutim ocito je da niste svjesni ogromne popularnosti koju MB uziva u gotovo svim segmentima egipatskog drustva. I dan danas. Tokom kompletne moderne historije Egipta borba se vodila iskljucivo izmedju dva centra moci - vojske i MB. Ne postoji nijedna jedina stranka u Egiptu koja je do koljena MB po pitanju infrastrukture i organizovanosti. Iskreno ja tesko mogu da vidim da ce otici ispod 26-27% te ce i dalje nakon izbora (ako ih vojska uopce i organizuje i ako budu slobodni) biti najveca politicka stranka u Egiptu. I opet se vrtimo tu negdje oko toga da ce polovina Egipcana glasati za islamisticke stranke. Dakle u demokratskom, slobodnom Egiptu u potpunosti je nemoguce formirati bilo kakvu funkcionalnu vlast bez MB-a ili selefija. A svi ce radije birati ove prve kao partnere.
što je potencijalni problem u Egiptu. jer uvijek MB ima iza sebe minimalno 30% glasova odnosno ljudi iza sebe. i sad uvijek oni mogu pokrenuti revoluciju ukoliko nešto nije njima po volji i tako u krug. pa onda opet sekularisti itd.
Bar je po tom pitanju vodjstvo MB-a mudro odradilo jucerasnji dan, a i danasnji. Prihvatili su sve ovo, nisu pozivali na ulice, nisu pozivali na otpor. Ne treba zaboraviti da je Mursi citav jucerasnji dan, od ranih jutarnjih sati pa do vojnog udara proveo u razgovoru sa generalom al Sisijem u cetiri oka. Ocito je cilj da se izbjegne krvoprolice. Mislio sam da vojska nece smjeti ovo uraditi, te da ce srusiti vladu i uspostaviti vladu nacionalnog jedinstva sa Mursijem na celu ali sam se tu prevario. Pitanje je samo koliko ce vojska smjeti daleko da ide. To je kljucno. Izgleda da je granica zabrana djelovanja MB jer je jasno receno da su MB dobrodosla da ucestvuju u daljnem politickom zivotu Egipta.
Samo ne mogu da shvatim sta je svrha svega ovoga ako rizikuju da im opet na mjesto predsjednika dodje predstavnik MB.
Slusam juce uzivo na CNN-u portparola MB kako govori "ovome se moramo odupirati svim sredstvima- novinar pita I nasiljem - odgovor nisam rekao nasiljem - Svim sredstvima :lol: "

Koliko su MB dobrodosla da ucestvuju u daljnjem politickom zivotu govori 300 zvanicnika iste stranke u zatvoru.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#55 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by nKrkan »

Egipat = New Syria
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#56 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Chmoljo »

aman, što ste mi fini :D ne ureklo se :D
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#57 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by snaga_znanja »

Chmoljo wrote:aman, što ste mi fini :D ne ureklo se :D
'ta ti je nije ovo Sirija! :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#58 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Alfons Kauders »

snaga_znanja wrote:
Chmoljo wrote:aman, što ste mi fini :D ne ureklo se :D
'ta ti je nije ovo Sirija! :D
vise ljudi fasovalo ban na siriji nego sto je poginulo u siriji
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#59 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Opetja033 »

Alfons Kauders wrote:
snaga_znanja wrote:
Chmoljo wrote:aman, što ste mi fini :D ne ureklo se :D
'ta ti je nije ovo Sirija! :D
vise ljudi fasovalo ban na siriji nego sto je poginulo u siriji
:lol: :lol: :lol:
crnjak ali dobar :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#60 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Chmoljo »

:trep:

inače, strašna mi je pomisao na rat u Egiptu... takvo naslijeđe, i takvo bogatstvo... bila bi to velika tuga.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#61 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Opetja033 »

Chmoljo wrote::trep:

inače, strašna mi je pomisao na rat u Egiptu... takvo naslijeđe, i takvo bogatstvo... bila bi to velika tuga.
Nema podloge da se Egipat pretvori u Siriju. Nema tih sektaskih razlika koje bi mogle biti uzrok gradjanskog rata. Ne postoji tolika potiskivana mrznja kao u Siriji ili bivsoj Jugoslaviji. U najgorem slucaju moze se ponoviti Alzir iz 90-tih ali ni to nije previse vjerovatno.
Jednostavno ne vidim scenario koji bi Egipat mogao odvesti u light verziju Sirije a kamoli u brutalan gradjanski rat. Mozda sam u jednom/dva komentara najavljivao tu mogucnost ali kada se malo bolje izanalizira situacija gradjanski rat ispada nemoguc.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#62 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by snaga_znanja »

Image
User avatar
PerverzMusharaf
Posts: 461
Joined: 24/03/2013 15:28

#63 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by PerverzMusharaf »

Opetja033 wrote:
PerverzMusharaf wrote:smješno je da stanka koja zagovara šerijat povlači bilo kakve demoktratske argumente. treba im se zabranit djelovanje svejedno koliko imaju pristalica. i hitler je došao na vlast zahvaljujući većinskim glasovima.
Takve zabrane mozes zagovarati na Kubi, Sj. Koreji, Bjelorusiji. U demokratskom, otvorenom i slobodnom svijetu nece proci ma koliko galamio i ma koliko te frustrirala ta cinjenica.

Ovaj novi "predsjednik" je pozvao MB da ucestvuje u politickom zivotu Egipta jer predstavljaju sastavni i neotudjiv dio egipatskog drustva. Jutros javno izjavio. Dakle nece doci do zabrane.

nece al trebalo bi. zasto bi stranka koja osporava demokratiju ucestvovala u izborima.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#64 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Opetja033 »

PerverzMusharaf wrote:
Opetja033 wrote:
PerverzMusharaf wrote:smješno je da stanka koja zagovara šerijat povlači bilo kakve demoktratske argumente. treba im se zabranit djelovanje svejedno koliko imaju pristalica. i hitler je došao na vlast zahvaljujući većinskim glasovima.
Takve zabrane mozes zagovarati na Kubi, Sj. Koreji, Bjelorusiji. U demokratskom, otvorenom i slobodnom svijetu nece proci ma koliko galamio i ma koliko te frustrirala ta cinjenica.

Ovaj novi "predsjednik" je pozvao MB da ucestvuje u politickom zivotu Egipta jer predstavljaju sastavni i neotudjiv dio egipatskog drustva. Jutros javno izjavio. Dakle nece doci do zabrane.

nece al trebalo bi. zasto bi stranka koja osporava demokratiju ucestvovala u izborima.
Ako svoju tvrdnju zasnivas na lazima, ne mozes ocekivati nikakvu vjerodostojnost. Ni MB ni Mursi ne osporavaju demokratiju.
dragonz
Posts: 1788
Joined: 20/09/2008 13:12

#65 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by dragonz »

VjecitiStudent wrote:Mora se priznati da je vojska na kraju odigrala izuzetno lukavu igru - iskoristila je dvije godine loše vladavine Morsija i IB-a kao izgovor da situaciju u Egiptu potpuno preokrene u svoju korist.
Loša vladavina je previše demo(n)kratije za narod koji vjeruje medijima uz pomoć stranih plačenika tako da su sada dobili dvojicu kršćana na vlasti generala i predsjednika ustavnog suda.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#66 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by snaga_znanja »

dragonz wrote:
VjecitiStudent wrote:Mora se priznati da je vojska na kraju odigrala izuzetno lukavu igru - iskoristila je dvije godine loše vladavine Morsija i IB-a kao izgovor da situaciju u Egiptu potpuno preokrene u svoju korist.
Loša vladavina je previše demo(n)kratije za narod koji vjeruje medijima uz pomoć stranih plačenika tako da su sada dobili dvojicu kršćana na vlasti generala i predsjednika ustavnog suda.
Otprilike je ovo modus operandi Muslimanske brace...

Zaplasi nepismeno stanovnistvo i onda uzmi glasove.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#67 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by славянин »

dragonz wrote:
VjecitiStudent wrote:Mora se priznati da je vojska na kraju odigrala izuzetno lukavu igru - iskoristila je dvije godine loše vladavine Morsija i IB-a kao izgovor da situaciju u Egiptu potpuno preokrene u svoju korist.
Loša vladavina je previše demo(n)kratije za narod koji vjeruje medijima uz pomoć stranih plačenika tako da su sada dobili dvojicu kršćana na vlasti generala i predsjednika ustavnog suda.
To je tebi glavni problem.... nije bitno jel glup i nesposoban da vrsi duznost predsjednika bitno je da je "Nas" :-)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#68 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by madner »

Mursi je pozvao na otpor, ali nema cim.

Inace vojska meastralno odigrala, sklonila monarha pa izvela rokadu.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#69 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by славянин »

madner wrote:Mursi je pozvao na otpor, ali nema cim.

Inace vojska meastralno odigrala, sklonila monarha pa izvela rokadu.
Image
Pobjedile cikice u gornjem desnom uglu :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#70 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by славянин »

Akcija vojske protiv elemenata koji pozivaju na nasilje iz redova Muslimanske brace nastavljena.
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-23189180
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#71 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by occupylove »

najvaznije je da je relativno mirno u Egiptu
nema ubijanja i hajmo razgovarati
ako mislimo drugacije ?
nije razlog da se koljemo ?
PEACE !
bit ce demokratski izbori u Egiptu

veliki party poslije pada Morsija i 'brace'
ovo je 21 vijek


User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#72 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by славянин »

Za sutra Muslimanska braca su najavila kontra-mitinge (garant ce filovat svjet po djamijama) , samo da ne izbiju kakvi sukobi , bila bi to katastrofa za egipatsko drustvo.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#73 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by It_is_a_Leclerc »

славянин wrote:Za sutra Muslimanska braca su najavila kontra-mitinge (garant ce filovat svjet po djamijama) , samo da ne izbiju kakvi sukobi , bila bi to katastrofa za egipatsko drustvo.
Prateći situaciju u Egiptu gotovo me šokira količina neodgovornosti kojom Muslimansko bratstvo nastupa u ovoj situaciji. Oni, dakle, žele rat, ali ne znam zbog čega. Jer, pozvati na otpor i borbu protiv vojske u momentima revolucije je jasan poziv na rat.

Opet tvrdim- Imam povjerenje u egipatsku vojsku i njihove dobre namjere, te se nadam da će zrelo odigrati i sutrašnji dan kako ne bi došlo do krvoprolića.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#74 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by славянин »

It_is_a_Leclerc wrote:
славянин wrote:Za sutra Muslimanska braca su najavila kontra-mitinge (garant ce filovat svjet po djamijama) , samo da ne izbiju kakvi sukobi , bila bi to katastrofa za egipatsko drustvo.
Prateći situaciju u Egiptu gotovo me šokira količina neodgovornosti kojom Muslimansko bratstvo nastupa u ovoj situaciji. Oni, dakle, žele rat, ali ne znam zbog čega. Jer, pozvati na otpor i borbu protiv vojske u momentima revolucije je jasan poziv na rat.

Opet tvrdim- Imam povjerenje u egipatsku vojsku i njihove dobre namjere, te se nadam da će zrelo odigrati i sutrašnji dan kako ne bi došlo do krvoprolića.
Prave se kao da su balkanci :mrgreen: , cca 35 miliona ljudi izaslo na ulice da ih skine sa vlasti,vojska podrzala narod.Sada oni oce da izvuku ono sto je ostalo "die hard" pristalica i pokusaju da izazovu haos u drzavi.
Kao sto rece nadam se da ce vojska odigrati pametno i umjereno.
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#75 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by occupylove »

opet ponavljam da je mir najvazniji , i stari video iz 80-tih , koji sada ima milione na You Tube
za Egipcane i za mir , samo cool i mirne glave
'hodajte kao Egipcani "
budaletine iz Occupy za Egipat i da se opuste , mirno Tahrir ', mirno armija i mirno Braca, cuvajte zivce ;

PEACE

Post Reply