Egipat (pročitati prvi post)

aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4926 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

Nadzornik wrote:
aldinjo wrote:Allah je obećao vjernicima uspjeh.
Jest ali u Njemackoj.
Pretpostavljam da nisi vjernik pa ismijavaš post.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4927 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

Baki19 wrote:Sisi ne moze unistiti Islam kod obicnog naroda. Kad pogledam Muhameda Salaha koji klanja na terenu, onda je sigurno da je obican narod u Egiptu vezan za Islam.
Taj ološ bi bio spreman i Salaha uhapsiti u Egiptu ako bi isti došao u konflikt sa njim.
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#4928 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Baki19 »

Mursi je bio dobar izbor za Egipat jer je zelio da obnovi Egipat i da bude ta zemlja islamska u kojoj bi muslimani vladali. Mursi je ubijen i zao mi je zbog toga. Sisi je diktator koji ce zavrsiti na isti nacin kao Mubarak. Egipat nece moci dugo da trpi Sisija. Sisi je zlotvor i ubica i njega placaju Saudijci koji strahuju da im se revolucija ne dogodi u njihovom dvoristu.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#4929 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Challenger_ »

Situaciju u Egiptu sam figurativno poredio sa avionom (državom) za čiju pilotsku poziciju je sjeo čovjek koji nikada nije letio avionom (Mursi), niti je imao minute pilotskog obrazovanja. Kako on, tako njegova kopilotska ekipa. Onda se pojavi lik iz aviona i pita, "da li ovaj pilot zna da leti, čini mi se da gubimo visinu?" i dobije odgovor: "ne zna, ali je hafiz". A onda lik kaže, "ali to nije dovoljno za pilotiranje" i onda slijedi tekfir i bacanje iz aviona dok avion strmoglavo leti ka zemlji.

Avion je, ipak, preuzet i Egipat se spasio u zadnji čas. Pilot je sada diktator, ali zna upravljati.

Kakav je samo to sarkazam u Jakub-Majčinim krugovima, kako u GB, tako u Americi (Obamina administracija je sasvim njegova), postaviti takvu budalu na čelo najznačajnije arapske države. Mogu samo zamisliti njihov smijeh kada je zajahao i njihovo razočarenje kada je sjahao...

Toliko.


Laku noć.
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#4930 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Moenx »

mirage77 wrote:Bio sam u Egiptu dva puta u životu. Jednom dok je još Mubarak bio na vlasti 2010. , drugi put 2016. Imao sam zablude oko Mursija i Sisija. 2016. sam vidio kako stvari stoje i u razgovoru s lokalnim ljudima shvatio šta se sve dešavalo i gdje je moglo odvesti. Sisi je spasio zemlju od građanskog rata. Kakav god bio. Diktator jeste. Ali ovi kad pričaju o Islamu ima i onaj hadis da je bolja i vladavina nepravednog vladara nego jedan dan anarhije. Ja sam vidio Sisija npr. da gradi tri termoelektrane od 14400 MW snage sa Siemensom, da gradi novi glavni grad, da nastoji da obnovi turizam, da modernizuje sve vidove oružanih snaga sa modernim sistemima uključujući dva manja nosača aviona....Što je najvažnije sačuvao je Egipat stabilnim. Šta bi se desilo da je zemlja otišla u građanski rat? To bi bila katastrofa ne samo za Egipat nego za kompletan Bliski Istok. Šta su uradili Mursi i Muslimanska Braća? Ništa. Samo šuplja priča. Ko ne zna o Mursiju i Muslimanskoj Braći neka zamisli Baketa i SDA. Evo sada se vidi da su to isti ideološki koncepti. Tu se nudi isprazna priča o Islamu bez dijela. I to je doživilo poraz u Egiptu. Ta MB imaju duboke korjene u društvu ali nakon svega opala im je podrška. Oni nisu imali nijedno rješenje za moderne probleme društva. Samo priču.
Lijepo si to napisao
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#4931 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Baki19 »

Mursi je obnovio Islam u Egiptu i sve je dobro krenulo dok se nije pojavio Sisi. Muslimanski interes je islamska drzava Egipat a ne diktatura. Nijedna diktatura nije dobra a cinjenica je da je Mursi izabran na demokratski nacin i ja ne znam cemu ova islamofobija na ovom topicu. Muslimani apsolutno imaju pravo na islamsku drzavu i cinjenica je da muslimani dolaze na celo putem demokratskih izbora a kafiri dolaze uglavnom puchem i zavodjenjem diktature. Mursi je bio najbolji covjek za Egipat a to isto su pokusali uraditi sa Erdoganom ali hvala Allahu puch je bio neuspjesan i sada vionovnici tog djela trunu u turskim zatvorima. I neka trunu.
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#4932 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Moenx »

Baki19 wrote:Mursi je obnovio Islam u Egiptu i sve je dobro krenulo dok se nije pojavio Sisi. Muslimanski interes je islamska drzava Egipat a ne diktatura. Nijedna diktatura nije dobra a cinjenica je da je Mursi izabran na demokratski nacin i ja ne znam cemu ova islamofobija na ovom topicu. Muslimani apsolutno imaju pravo na islamsku drzavu i cinjenica je da muslimani dolaze na celo putem demokratskih izbora a kafiri dolaze uglavnom puchem i zavodjenjem diktature. Mursi je bio najbolji covjek za Egipat a to isto su pokusali uraditi sa Erdoganom ali hvala Allahu puch je bio neuspjesan i sada vionovnici tog djela trunu u turskim zatvorima. I neka trunu.
Ali ipak pruzimo sansu danasnjem Egiptu uz podrobno ispitivanje amrti rahmetli Mursija
Ne dozvolimo da to bude neispitano
Vi ste veoma u pravu u nwkim segmentima
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#4933 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sandzokan »

Challenger_ wrote: Objeručke bih prihvatio takvu smjenu ukoliko bi ona 1. stabilizirala situaciju u Siriji, 2. uticala na teritorijalni integritet Sirije i 3. zaštitila sve nacionalne i vjerske grupacije u zemlji.

Izbori. U prvom krugu, lik je dobio mizeran broj glasova a drugi krug je bio antifaraonski plebiscit i tu je jedva prošao, ali prošao. To je bio više glas PROTIV MUBARAKA nego glas za njega, notornog anonimusa. Međutim, brzo se kompromitovao i izazvao bijes građana.

Egipatsko-izraelski odnosi su determinisani pravnim posljedicama iz prošlosti u kojima je Egipat bio gubitnička strana. To negativno pravno naslijeđe je teret Sisiju i biće onima iza njega ako ne dođe do nekih dramatičnih promjena.

Još nešto, moram ti dati za pravo. U pravu si, nema potrebe za tonom s visine. Izvini.
Ranije, dok je situacija u Siriji bila zanimljivija, pratio sam temu o dešavanjima tamo i na osnovu nekih tvojih postova zaključio sam da si pravi fanboy Asada. Iz tog razloga nisam očekivao ovakav odgovor. Izgleda da si veći pristalica Sirije, kao zemlje i države. Poštujem.

Da ne bi čitav post bio offtopic, zamolit ću te da mi kažeš tvoje stajalište o političkom islamu generalno (nevezano konkretno ni za jednu osobu, organizaciju ili zemlju).

Izvinjenje prihvaćam. Džentlmenski od tebe. :)
User avatar
rajv0sa
Posts: 3145
Joined: 19/10/2010 00:31
Location: sektaland

#4934 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by rajv0sa »

Nisam se slagao u mnogim stvarima sa Mursijem, ali sasvim sigurno nije zaslužio da završi na ovakav način. Isto tako mislim da je imao kapacitet da u vanjskopolitičkoj sferi podigne Egipat iznad sadašnjeg nivoa. Jeste ga na početku podržavao zapad (u suštini SAD), ali brzo su promijenili ploču. Milion puta ponovljena epizoda.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4935 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by The 51st State »

rajv0sa wrote:Nisam se slagao u mnogim stvarima sa Mursijem, ali sasvim sigurno nije zaslužio da završi na ovakav način. Isto tako mislim da je imao kapacitet da u vanjskopolitičkoj sferi podigne Egipat iznad sadašnjeg nivoa. Jeste ga na početku podržavao zapad (u suštini SAD), ali brzo su promijenili ploču. Milion puta ponovljena epizoda.
Podrzavali ga ko erdogana dok nisu skontali da nije bas marioneta kako ga celi u konspiratorskom folu etiketira, mb nije savrsena opcija ali je kao tranzicijski link daleko najbolji da uklopi Islam sa modernim civilizacijskim tokovima, a sta bi znacilo za svijet opceniito da se pojavi iran vol.2 u sunijskoj varijanti mozemo samo nagadjati.
Kako god of nekadasnje nade cijlog arapskog svijeta dobila se saudijska pudlica na kraju, valjda nakon skoro sto godina treba koncept mjenjati.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4936 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Pogledajte primjer AKP, vjerovatno najdemokraticnije verzije Muslimanskog bratstva.

U pocetku, dok su imali komotnu podrsku naroda, bili su prilicno demokraticni za jednu drzavu istoka. Miljama daleko od zpadne demokratije ali je bio vidljiv odredjen napredak.

Paralelno sa gubitkom podrske naroda tursko MB je tonulo ka diktaturi. Sve manje demokratije i slobode a sve vise represije i vladavine strahom. Stranke profila AKP, kada jednom dodju na vlast, spremne su uraditi sve da na vlasti ostanu, bez ikakvih skrupula. Prvo su pogasili vecinu opozicionih medija, pohapsili sve neistomisljenike i ljude koji 'vrijedjaju' Erdogana. Radili su na tome da Erdogan ima sto vecu moc. I sada za kraj su ponistili izbore jer su izgubili.

...

Egipatsko Muslimansko bratstvo je jos gore od AKP. Jos veci fanatici, jos skloniji diktatorskim metodama. I nisu pokazali nikakvo strpljenje kao AKP koja je postepeno mijenjala sistem i drustvo u svoju korist. Egipatske ihvanije su prvi mjesec vladavine pokusale preuzeti pravosudni sistem kako bi stvorili pretpostavke za stogodisnji ihvanijski rajh. Da su u tome uspjeli, makar pola stoljeca ih Allah ne bi mogao skinuti sa tron. Egipatski narod je uvidio sta se sprema i desise se milionski protesti. Zemlja je bila na ivici gradjanskog rata. Egipatska vojska je uletila izmedju dvije strane i preuzela vlast, tako spasisvi zemlju od sigurnog gradjanskog rata koji bi bio 100 puta gori od sirijskog.
User avatar
Point.
Posts: 27809
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4937 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Point. »

aldinjo wrote:
Point. wrote: E moj Kiki, sa kakvim delegatom se ti prepireš. To je izgubljen lik u vremenu i prostoru, lik koji podržava nemuslimanske nazadne terorističke grupe poput Isisa i talibana, da je pravne države davno bi ovaj Aldinjo gulio zidove u kakvoj ustanovi i išao na vaspitne razgovore. Lik naučio par fraza pa ih baca u svakom postu, određuje ko je a ko nije musliman, podržava terorizam dakle sve te stvari koji jednoga mumina odvajaju od vjere. Kjafir u pravom smislu te riječi samo je previše ograničen da to sam skonta. Al volim kad napiše šta god, nasmije me svaki put svojim izvalama. :mrgreen:
Toliko si pokvaren i hinjav da je to teško opisati. A koliko mrziš vjernike to je posebna priča. I za jednog ublehaša dijasporca puno.
Ti nisi ni v od vjernika, ti si kjafir koji podržava teroriste i ubice muslimana. Mozak su ti sektaši u Maoči oprali jadan ne bio. Nastavi me nasmijavati :mrgreen:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#4938 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by asurbanipal »

sandzokan wrote:
Da ne bi čitav post bio offtopic, zamolit ću te da mi kažeš tvoje stajalište o političkom islamu generalno (nevezano konkretno ni za jednu osobu, organizaciju ili zemlju).

Tu sintagmu "politički islam" ne možeš a da ne vežeš za neku državu, osobu ili ograniziranu grupu. Politički islam je i Homeinijev šiizam, i saudijski vehabizam i kutbizam, i MB u Egiptu ili Turskoj, pa vidiš kako se međusobno sukobljavaju. Mislim da je to teško ostvariva i slabašna ideja.

Evo, uzmimo npr. samo Kardavija kao jednog od najistuknitjih predstavnika i njegove stavove o političkom islamu, demokratiji, izborima, pa ćeš vidjeti da je islam nespojiv sa demokratijom.


Jedan zanimljiv članaka o razlikama koje postoje u muslimanskom svijetu, a sve kroz prizmu hadža:

Against Muslim unity


Even the pilgrimage to Mecca exposes the myth of a united Islam and the formative power of the wider world



https://aeon.co/essays/the-idea-of-unif ... -a-bad-one
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4939 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sumirprimus »

nikad od njih demokratskog drustva.
kad ih vidim na tv.u koliko god kod nas zajebancija velika bila, falim te boze pa sam bar izletio i na ovom balkanu :lol: :skoljka: :run:
Anno Domini
Posts: 209
Joined: 19/05/2019 17:01

#4940 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Anno Domini »

asurbanipal wrote: pa ćeš vidjeti da je islam nespojiv sa demokratijom.

eto pojasnio si zašto je BiH nefunkcionalna država, jer SDA ne priznaje ovozemaljske zakone već vjerske.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4941 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sumirprimus »

kolko sam skonto sda je na fonu sa ovim mb.om jel?
to je ta linija erdogan, mursi, bakir jeli?
auhhh ako je to napredno u odnosu na ove krvolocne diktature za egipat i ostatak islamskog svijeta.
:-) :(
User avatar
madner
Posts: 56767
Joined: 09/08/2004 16:35

#4942 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by madner »

Da se podsjetimo, pod Mursijem Egipat je kolabirao.

Zavrnuli pipe.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4943 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sumirprimus »

madner wrote:Da se podsjetimo, pod Mursijem Egipat je kolabirao.

Zavrnuli pipe.
znaci pod bakirom... :skoljka: :run: :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4944 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Anno Domini wrote:
asurbanipal wrote: pa ćeš vidjeti da je islam nespojiv sa demokratijom.

eto pojasnio si zašto je BiH nefunkcionalna država, jer SDA ne priznaje ovozemaljske zakone već vjerske.
SDA nema izrazenu ideolosku crtu kao recimo AKP ili MB u Egiptu.

Radi se o notornim oportunistima, preciznije kriminalcima, koji bi se sutra ponovo presaltali na komunizam ako bi mogli izvuci korist.

Mladomuslimanska ekipa je imala nekakvu ideologiju, ali oni su danas tek manji dio SDA.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#4945 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by @mba »

mirage77 wrote:Bio sam u Egiptu dva puta u životu. Jednom dok je još Mubarak bio na vlasti 2010. , drugi put 2016. Imao sam zablude oko Mursija i Sisija. 2016. sam vidio kako stvari stoje i u razgovoru s lokalnim ljudima shvatio šta se sve dešavalo i gdje je moglo odvesti. Sisi je spasio zemlju od građanskog rata. Kakav god bio. Diktator jeste. Ali ovi kad pričaju o Islamu ima i onaj hadis da je bolja i vladavina nepravednog vladara nego jedan dan anarhije. Ja sam vidio Sisija npr. da gradi tri termoelektrane od 14400 MW snage sa Siemensom, da gradi novi glavni grad, da nastoji da obnovi turizam, da modernizuje sve vidove oružanih snaga sa modernim sistemima uključujući dva manja nosača aviona....Što je najvažnije sačuvao je Egipat stabilnim. Šta bi se desilo da je zemlja otišla u građanski rat? To bi bila katastrofa ne samo za Egipat nego za kompletan Bliski Istok. Šta su uradili Mursi i Muslimanska Braća? Ništa. Samo šuplja priča. Ko ne zna o Mursiju i Muslimanskoj Braći neka zamisli Baketa i SDA. Evo sada se vidi da su to isti ideološki koncepti. Tu se nudi isprazna priča o Islamu bez dijela. I to je doživilo poraz u Egiptu. Ta MB imaju duboke korjene u društvu ali nakon svega opala im je podrška. Oni nisu imali nijedno rješenje za moderne probleme društva. Samo priču.

kada se uzme u obzir u kakvom je stanju drzava bila kad je MB preuzeo vlast, uz sve pritiske i cionisticki lobi tu se ni angela merkel nebi snasla, 40 godina vladavine mubaraka ne mozes za godinu dovesti u red nema sanse, ocekivanja su bila velika izazovi jos veci za MB, na kraju su mocni odlucili u korist cionista!

a da sisi nest radi ua egipat ke vic, gore im je stanje nego za vrijeme mubaraka!
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#4946 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by muhafuca »

Challenger_ wrote:
muhafuca wrote:Mursi mi nije drag - al je Sisi dosao na vlast drzavnim udarom na koji je zapad zazmirio...
Ne znam šta si ti pratio. Tzv. "zapad"; odnosno Britanci i Amerikanci su MB i ovog lika instalirali u Egiptu, a kada je pučiran nisu se skidali sa vrata u Kairu, od Catherine Ashton do one Obamine budale Konjske face (J. Kerrya).

On je njihov, od prvog dana.
nisu - egipat se desio malo iza Tunisa - i nisu se na zapadu jos dobro pripremili da "usmjere krizu u zeljenom pravcu"

tako da je pusteno da se desi sta se desilo (da njihov covjek Mubarak bude oboren) i da vide na sta ce sve izaci.

Kad su vidjeli da Mursi nece skakati kad oni kazu skoci - tada su poceli kontati kako da stvari vrate na staro i sa Sisijem su uspjeli.

Ne znam sta si ti pratio ali ako mislis da je Mursi njihov covjek bio - veze s vezom nemas.

Nakon egipta nema vise spontanog "Arapskog proljeca" kojem je bolje dati naziv "Tunisko-Egipatsko proljece" jer se samo u te dvje

zemlje i desilo spontano - prije nego sto su se Zapadnjaci snasli, preuzeli krizu i poceli je usmjeravati i dirigovati.

(btw - nisam pro Mursi - nisam pro MB - al cinjenice su cinjenice - Mursi je demokratski izabran na demokratskim izborima - i to je to)
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#4947 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by muhafuca »

Challenger_ wrote:
sandzokan wrote:A čiji je Sisi?
Egipatski. I egipatske armije.
:D :D :D
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4948 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

Point. wrote:
aldinjo wrote:
Point. wrote: E moj Kiki, sa kakvim delegatom se ti prepireš. To je izgubljen lik u vremenu i prostoru, lik koji podržava nemuslimanske nazadne terorističke grupe poput Isisa i talibana, da je pravne države davno bi ovaj Aldinjo gulio zidove u kakvoj ustanovi i išao na vaspitne razgovore. Lik naučio par fraza pa ih baca u svakom postu, određuje ko je a ko nije musliman, podržava terorizam dakle sve te stvari koji jednoga mumina odvajaju od vjere. Kjafir u pravom smislu te riječi samo je previše ograničen da to sam skonta. Al volim kad napiše šta god, nasmije me svaki put svojim izvalama. :mrgreen:
Toliko si pokvaren i hinjav da je to teško opisati. A koliko mrziš vjernike to je posebna priča. I za jednog ublehaša dijasporca puno.
Ti nisi ni v od vjernika, ti si kjafir koji podržava teroriste i ubice muslimana. Mozak su ti sektaši u Maoči oprali jadan ne bio. Nastavi me nasmijavati :mrgreen:
Kakva Maoča ubleho dijasporska, i to ona hinjava.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4949 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

Dr Safvet Halilović u Centralnoj džamiji na Ilidži u nekih pet minuta objasnio o kakvom se munafiku radi na čelu Egipta.
User avatar
Point.
Posts: 27809
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4950 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Point. »

aldinjo wrote: Kakva Maoča ubleho dijasporska, i to ona hinjava.
Nije te strah Boga, nevjerniče, podržavati ubice muslimana Isis i talibane?
Post Reply