eBay - iskustva sa prodajom

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#1 eBay - iskustva sa prodajom

Post by DobroJutroKolumbo »

Molim sviju koji imaju iskustva sa prodajom preko eBay da malo objasne kako to ide...Npr. kad prodas nesto , preko koga saljete ( UPS , DHL ) ??? Kako za placanje carine ... ( Ja ovo sto bi prodavao morala bi se platiti carina ) ... Znaci moram platiti izvoznu carinu...!? Kako lijepo sortirati stranicu ,toga sto bi prodavao...opis , slika , cijena...???Ima li neki alat za to???
Znaci kupovina me ne interesuje nego samo prodaja...!
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#2

Post by DobroJutroKolumbo »

Ma nije valjda da niko ne koristi...!?
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#3

Post by Murisno1 »

haman jarane da niko ne koristi :D
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#4

Post by DobroJutroKolumbo »

Murisno1 wrote:haman jarane da niko ne koristi :D
Nije haman , nego stvarno niko ne koristi!!! :sad: :(
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#5

Post by Eshek »

Registraciju ti valjda ne trebam objašnjavati.

1. Moraš skontati koji način plaćanja želiš primati. Imaš WESTERN UNION (preskup), MONEYGRAM (dosta jeftiniji, ali i dalje preskup), redovan bankovni transfer (još jeftiniji, ali opet preskup)

Dosta dobra opcija je naplata putem MONEYBOOKERS-a ili PAYPAL-a. Kada se nakupi nekoliko uplata, možeš izvršiti jednu veću transakciju redovnim transferom i minimizirati troškove. Možda zvuči nepotrebno, ali iz iskustva govorim da se bankovni troškovi naberu na veoma lijepu cifru koju sigurno možeš bolje iskoristiti za sebe.

Ako te zanima kako to srediti, posalji mi PM, pa ću ti sve detaljno objasniti

2. Samo postavljanje aukcije na ebay-u ti ne mogu objasniti jer nemam iskustva s tim, ali ne bi trebalo biti komplikovano. Budi oprezan i VEOMA DETALJNO opiši to što prodaješ, kako ne bi došlo do nesporazuma i negativne ocjene (kupci te poslije kupovine mogu ocijeniti kako bi drugi znali s kim imaju posla i to ti može dići rejting ili te ukopati)

3. Izvozne carine ne postoje! Na proizvod koji izvoziš ne plaćaš ni PDV (zapravo platiš, pa onda dobijaš povrat istog)

Ne znam o kakvoj robi se radi, pa je malo teško da ti bio šta kažem oko carina zemlje u koju šalješ.

Moj savjet ti je da, što god slao, napišeš da je poklon u promotivne svrhe, ili da se radi o rezervnom dijelu. Ja sam na taj način uštedio puno love jer nisam platio carinu na veoma skupu namjensku elektroniku.

Opet, ne mogu ti dati konkretan savjet jer ne znam o kakvoj vrsti proizvoda se radi.

Što se tiče pošiljke i slanja, sve zavisi od zapremine i težine robe i koliku cijenu transporta može podnijeti. Ako nije osjetljiva, koristi poštu. Ako jeste osjetljiva i ako ti je vrijeme važan faktor, imaš FedEx, DHL (ove u Sarajevu mogu samo preporučiti, pravi su profesionalci i veoma uslužni), ali je cijena ponekad paprena.

Moraćeš malo i mozgati. Da li imaš nekog u Evropi ili SAD-u? Ako imaš, unaprijed pošalji par primjeraka busom (ili poštom u SAD), pa neka oni pošalju poštom na adresu kupca koji ti se poslije pojavi. Dođe za kratko vrijeme, a ušteda je velika

To je manje-više sve što mi sada pada na pamet. Ako misliš da ti nekako mogu pomoći, pošalji PM :-)
Locked