E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
pokrenise
Posts: 20
Joined: 14/08/2009 19:01

#1 E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by pokrenise »

Dok je bilo šintora sve je bilo kako treba... danas, nakon što su tzv. udruženja za zaštitu životinja izvršila pritisak na organe vlasti i nakon što su oni prestali dolaziti, moje naselje je prepuno pasa lutalica! Dakle, u jednom relativno urbanom prigradskom naselju zavladali su psi lutalice, razmožavaju se nekontrolisano već duže vrijeme i niko nema namjeru poduzeti nešto u vezi toga!

Sve su to situacije koje utječu na naše živote i na živote naše djece koja odrastaju uz takve prizore! Pa mene sad zanima hoće li ta udruženja početi da rade stvari na koje su se obavezali?

Hvala.
Last edited by pokrenise on 18/08/2010 13:04, edited 1 time in total.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#2 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by kockica_kockica »

Nemaju i ne zele brinuti o tim psima i pustanjem da se razmnozavaju oni zapravo misle da ce tako natjerati nase vlasti da daju novac za izgradnju Azila za zivotinje....
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Cholina_Lokica »

zovi nacelnika opcine koji je trebao do sad izgraditi azil...
User avatar
GAU 8
Posts: 652
Joined: 12/11/2009 13:46

#4 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by GAU 8 »

@pokrenise sad si na.ebo :D

Kad ti se naklate na kosti prijatelji zivotinja :P
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#5 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Amazonka27 »

nemojte dozvoliti da pljuste banovi. Potreba za ovakom temom zaista postoji i vjerujem da se moze fino razgovarati bez da vrjedjate, psujete i sl. ponasajmo se pristojno i hajde da se nadje neko rjesenje /plan kako rjesiti problem lutalica/izgradnje azila.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#6 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by kockica_kockica »

Ja sam dala prijedlog da se udruzenja ( ima ih vise od jednog) ujedine i pocnu zajednicki raditi na ovom problemu. Prije svega neka otvore jedan ziro racun na koji ce stizati donacije koje ce traziti od preduzeca, medijskom kampanjom apela da se rijesi ovaj problem... U isto vrijeme neka otvore humanitarni telefon... Nekome je ipak lakse nazvati 5 puta i donirati 5 puta po 2 marke nego ici u banku i to uplatiti. BH Telecom sada je uveo da i ultra korisnici mogu zvati i donirati novac preko telefona...

POtpisnici iz udruzenja mogu poslati svoja pisma za podrsku i u druge zemlje posebno one koje imaju vec Azile za pse, pisma napisati na nasem jeziku, ali i na engleskom, talijanskom, njemackom, itd... Mislim da ce svako pomoci pa i drzava kada vidi da se neko trudi... Ako udruzenja sakupe trecinu potrebnu za izgradnju azila onda ce i drzava shvatiti ovo kao nesto ozbiljno...

Ovako... meni sve to izgleda kao grupa mladih ljubitelja zivotinjica koji zagovaraju neka svoja uvjerenja i brane ih time sto s vremena na vrijeme odvoje sat vremena i nahrane pse iz svog susjedstva... onda sam i ja medju njima jer sam i ja hranila cuke i mace iz svoje mahale...
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#7 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Amazonka27 »

link wrote:Da, Azil u koji moze stati mozda stotinjak pasa ce rijesiti problem lutalica u gradu. Samo u mojoj mahali ima 50 pasa, a u cijelom gradu sigurno nekoliko hiljada. Nigdje veze. Mazanje ociju. Sinotri su se smjeli ukinuti tek nakon sto se zavrsi kastracija svih pasa lutalica.
tema je "udruzenje" i rjesenje problema...napusti temu
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#8 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by privremeni »

Amazonka27 wrote:
link wrote:Da, Azil u koji moze stati mozda stotinjak pasa ce rijesiti problem lutalica u gradu. Samo u mojoj mahali ima 50 pasa, a u cijelom gradu sigurno nekoliko hiljada. Nigdje veze. Mazanje ociju. Sinotri su se smjeli ukinuti tek nakon sto se zavrsi kastracija svih pasa lutalica.
tema je "udruzenje" i rjesenje problema...napusti temu
i svi napustise temu :-x
Hajmo sad ozbiljno, poslije one cijele guzve koja je trajala 3 dana, ja sam jos pod konstantnim stresom. Ne znam da li se i sta dogadja na temu sintora, pasa lutalica i sl., znam samo da nista nije moglo biti rijeseno u tako kratko vrijeme, osim gasenja pozara.
Necu duziti, treba mi informacija o tim udruzenjima, ali registrovanim. Znam za "Prijatelje zivotinja" koje vodi Maida i SOS pod Ivanisevicem .Av-Mau ne racunam, jer nisu registrovani kao udruzenje (ispravite ako grijesim).
Objasnit cu i zasto pitam, zelim znati da li je netko od njih zvanicno pokrenuo neke aktivnosti za dobijanje azila na kantonalnom nivou (iluzorno ocekivati da to urade opcine u Sarajevskom kantonu, ali moraju sufinansirati). Grad finansira azil u rehabilitacionoj zajednici koji bi Ivanisevic trebao voditi (mali kapaciteti, vise da sluzi kao pomoc u rehabilitaciji clanovima zajednice).
Znaci, za ocekivati je da nesto uradi kanton i opcine zajedno. Zelim provjeriti kod postojecih udruzenja da li su i sta pokrenuli, pa ako nisu, ja cu kao gradjanin, vrijeme koje potrosim forumajuci upotrijebiti za proganjanje vlasti onako cjepidlaceci i kaceci se za svaku mogucu stavku zakona , makar trajalo godinama. :x
User avatar
Flika
Posts: 168
Joined: 27/04/2006 16:18

#9 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Flika »

kockica_kockica wrote:Ja sam dala prijedlog da se udruzenja ( ima ih vise od jednog) ujedine i pocnu zajednicki raditi na ovom problemu. Prije svega neka otvore jedan ziro racun na koji ce stizati donacije koje ce traziti od preduzeca, medijskom kampanjom apela da se rijesi ovaj problem... U isto vrijeme neka otvore humanitarni telefon... Nekome je ipak lakse nazvati 5 puta i donirati 5 puta po 2 marke nego ici u banku i to uplatiti. BH Telecom sada je uveo da i ultra korisnici mogu zvati i donirati novac preko telefona...

POtpisnici iz udruzenja mogu poslati svoja pisma za podrsku i u druge zemlje posebno one koje imaju vec Azile za pse, pisma napisati na nasem jeziku, ali i na engleskom, talijanskom, njemackom, itd... Mislim da ce svako pomoci pa i drzava kada vidi da se neko trudi... Ako udruzenja sakupe trecinu potrebnu za izgradnju azila onda ce i drzava shvatiti ovo kao nesto ozbiljno...

Ovako... meni sve to izgleda kao grupa mladih ljubitelja zivotinjica koji zagovaraju neka svoja uvjerenja i brane ih time sto s vremena na vrijeme odvoje sat vremena i nahrane pse iz svog susjedstva... onda sam i ja medju njima jer sam i ja hranila cuke i mace iz svoje mahale...
Mislim da je ovo dobro razmisljanje :) moze komotno biti i plan djelovanja
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#10 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by atko »

Za pokretaca teme i ostale koji razmisljaju na naci "sto VI NAMA ne rjesite sad ovaj problem"

Ok, cinjenica je da je stupanjem na snagu zakona o zabrani mucenja i ubijanja zivotinja doslo do porasta istih ... ali halooo jel to UBIJANJE rjesenje ???

Problem pasa je i moj i tvoj i svaciji ! ... svi treba da na bilo koji moguci nacin damo doprinos u rjesavanju problema a ne da kukamo u fazonu "dje su ti ljubitelji zivotinja sto ne odvedu sad pse iz moje mahale"

Zato fino telefon u ruke pa nazoves nacelnika pa se malo raspitas ... pa doniras koju marku... i slicno ;)
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#11 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by privremeni »

atko wrote:Za pokretaca teme i ostale koji razmisljaju na naci "sto VI NAMA ne rjesite sad ovaj problem"

Ok, cinjenica je da je stupanjem na snagu zakona o zabrani mucenja i ubijanja zivotinja doslo do porasta istih ... ali halooo jel to UBIJANJE rjesenje ???

Problem pasa je i moj i tvoj i svaciji ! ... svi treba da na bilo koji moguci nacin damo doprinos u rjesavanju problema a ne da kukamo u fazonu "dje su ti ljubitelji zivotinja sto ne odvedu sad pse iz moje mahale"

Zato fino telefon u ruke pa nazoves nacelnika pa se malo raspitas ... pa doniras koju marku... i slicno ;)
atko, problem je svaciji, ali je domet razlicit kad ga pokusava rijesiti pojedinac ili grupa. Nije problem okrenuti broj telefona, ali efekata nema kao kada to radi grupa- udruzenje, bolje je da se pojedinac prikljuci i pomogne grupi nego da bude slobodan strijelac.
Imas temu na podforumu koja 90% ide otprilike "grozne slike, ne mogu gledati, jadnicak, pogledaj na FB". Posljedni ocajni apel jednog forumasa: sklanjajte zivotinje sa ulice, spasite sta mozete!!! :-?
Iz poznatih razloga necu spominjati lokaciju, ali kako da spasim copor od 15-tak pasa, koji mi se svaku noc oko 3 sata pojavi pod prozorom. Ne mogu ih nahraniti sve, a kamo sta drugo. Nahranim onog pojedinog koji doceka jutro skriven pod granama bora. Da ne pominjem strah za zivot macaka, a ima ih desetak o kojima vise manje brinem i kojima je moja zgrada i okolina zivotni prostor.A meni su sva ta bica jednako draga, vjerujem i drugima.
Mislio sam da mogu ,sa svojim ukucanima, vise pomoci od samo priloga koji se daju prilikom kupovine hrane ili priloga u pojedinacnim akcijama.
No, kad je to dovoljno idem se hvatati telefona :run:
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#12 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by jaca78 »

Naravno da nije dovoljno samo se uhvatiti telefona, Atkova poenta i nije u tome, barem kako sam ja shvatila.
Riječ je o tome da svi trebaju uraditi po nešto, svaki pojedinac, svako udruzenje, svaka institucija.
Ali zaista nije fer reci eto ti imas udruzenje hajd sad dodji skloni ove pse (a takvih je zahtjeva samo na ovom forumu bilo nekoliko).
Pa valjda ne mislite da će udruženje koje se finansira samo od članarina od 1-2-3 KM bez ičije pomoći napraviti azil za nekoliko stotina pasa.
Privremeni, možda ti misliš da je tvoj doprinos mali samo kad hraniš životinje, ali ja se sa tim ne bih složila.

Inače, naš generalni problem, bilo da je riječ o napuštenim životinjama ili nečemu drugom, jeste što uvijek čekamo da nam neko drugi riješi problem. Evo kao i pokretač teme, on pita gdje su udruženja, a ne bi sam mrdno dupetom. Pa mu ja preporučujem da za početak pita institucije vlast hoće li našim parama početi raditi stvari na koje su se obavezale.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#13 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by privremeni »

jaca78 wrote:Naravno da nije dovoljno samo se uhvatiti telefona, Atkova poenta i nije u tome, barem kako sam ja shvatila.
Riječ je o tome da svi trebaju uraditi po nešto, svaki pojedinac, svako udruzenje, svaka institucija.
Ali zaista nije fer reci eto ti imas udruzenje hajd sad dodji skloni ove pse (a takvih je zahtjeva samo na ovom forumu bilo nekoliko).
Pa valjda ne mislite da će udruženje koje se finansira samo od članarina od 1-2-3 KM bez ičije pomoći napraviti azil za nekoliko stotina pasa.
Privremeni, možda ti misliš da je tvoj doprinos mali samo kad hraniš životinje, ali ja se sa tim ne bih složila.

Inače, naš generalni problem, bilo da je riječ o napuštenim životinjama ili nečemu drugom, jeste što uvijek čekamo da nam neko drugi riješi problem. Evo kao i pokretač teme, on pita gdje su udruženja, a ne bi sam mrdno dupetom. Pa mu ja preporučujem da za početak pita institucije vlast hoće li našim parama početi raditi stvari na koje su se obavezale.
Jaco, mozda je temu postavila osoba koja pripada onoj, za sada vecoj, grupi stanovnika koja u zivotinji vidi neprijatelja, ili sto ja imam obicaj u svom krugu zlobno primjetiti, koja u njoj vidi zivot od kojeg su pobjegli, ali treba zanemariti njegove motive i okrenuti ih u svoju korist, da ne kazem nekoga "preobratiti".
A mozda je osoba samo lose formulisala pitanje. Jer i mene strasno zanima, zaista moram otvoriti profil na FB, da li su sintori prestali skupljati pse po gradu Sarajevu, dokle je stigla pravna bitka ako se uopce vodi, hocemo li dozvoliti vlasti da nadje izgovor u kakvoj djecjoj povredi i napravi masakr, te tako odgodi rjesavanje problema za neko vrijeme. A mozda sam ja samo star i ne mogu pravilno sagledati svu problematiku :skoljka:
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#14 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by jaca78 »

Privremeni, ja se ni ne trudim preobratiti bilo koga. Činjenica jeste da problem napuštenih životinja skoro pa eskalira, ali je nedospustivo tvrditi da je uzrok tome donošenje Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja. Uzrok eskalaciji problema, odnosno nikad većem broju pasa na ulicama jeste neprovođenje tog zakona i njegovo nesankcionirano kršenje.
Zakon je jasan: ubijanje je zabranjeno (osim u slučajevima patnje životinje....), a jedinice lokalne samouprave obavezne napraviti skloništa i raditi masovne sterilizacije. Zato i kažem ako svakog dana određenom načelniku na vrata bude kucao ljubitelj ili onaj ko se boji pasa i pitao ga šta je uradio da riješi problem, možda budemo nešto mogli i očekivati.
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#15 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by magdalenax »

Nakon duze vremena par rijeci o udruzenjima u Sarajevu, cisto moje misljenje, necu pisati o sintorima, zakonu i sl. Svima nam je jasno da zakon postoji, ali da se ne sprovodi dakle o tome mozemo pricati narednih nekoliko godina..
Juce sam dobila email od WSPA. Njima sam se obratila kada je pocelo ono sa bjesnilom i kao jedini su poslali neki tako normalan mail i vidi se da znaju sta se dogadjalo i dogadja. Medjutim ne pisem zato sto hocu da ih pohvalim vec prije svega zato sto mi se cini da su u jednoj recenici rekli dio onoga sto ja mislim da je problem udruzenja u Sarajevu:
"There are a few animal welfare organisations in Bosnia. Unfortunately, one of the main problems with animal welfare work in Bosnia is that these existing groups are not working together effectively and are all trying to deal with the animal welfare problems independently."

Dakle imamo Sa. nekoliko udruzenja, pojma nemam ko je ko, kome sta treba i ko sta radi. Organizovanost nikakva. Transparentnost isto tako. Jasno mi je da se ti ljudi znaju izmedju sebe, ali to nije dovoljno ako im treba pomoc. Svaka cast ljudi, ali ...

Meni je trajalo skoro sat da nadjem kome mogu da posaljem pare. Nisam u Sarajevu, ne mogu ubaciti pare u kasicu i sklanjati pse sa ulica, ali mogu pare poslati...jel treba ili ne?
Onda sam ovdje nudila pomoc, blackberry je odgovorila ali onda nista... Pa jel treba pomoci ili ne?

Iz Sarajeva sam "eksportovala" nekoliko pasa tj. pokupila sa ulice i nasla im dom u Pragu, odvela dosta pasa u Sarajevu na kastraciju, vakcinaciju etc...ovo je sto pojedinac sam moze uraditi, ali organizacija je vec nesto vise.

Nemojte me pogresno shvatiti, necu da pametujem (iako se cini da upravo to radim), ali ne moze se cijeli zivot ostati na nivou "aktivista", djelovanja na facebooku, forumu i super entuzijazma.
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#16 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by magdalenax »

moderator wrote:Magdalena, u pravu si sve od pocetka do kraja.
Zalosno je da udruzenja nisu UDRUZENA.
Zalosno je da se aktivnost svela na sto pateticnije FB statuse i postove.
Zalosno je da su medju najaktivnijima oni koji rade i po 12 sati dnevno, pa ti ne stignu odgovoriti blagovremeno.

S druge strane, hvala svakom pojedincu koji pomogne psu, macki, ptici.
Nije rijec o satima ili danima, al nema veze. Steta.
Ja cu pse i nadalje "eksportovat" u Prag :)
User avatar
viciousD
Posts: 67
Joined: 12/01/2010 22:34
Contact:

#17 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by viciousD »

pokrenise wrote:Dok je bilo šintora sve je bilo kako treba... danas, nakon što su tzv. udruženja za zaštitu životinja izvršila pritisak na organe vlasti i nakon što su oni prestali dolaziti, moje naselje je prepuno pasa lutalica! Dakle, u jednom relativno urbanom prigradskom naselju(Hrasnica) zavladali su psi lutalice, razmožavaju se nekontrolisano već duže vrijeme i niko nema namjeru poduzeti nešto u vezi toga! Danas smo recimo imali situaciju da su se dva psa "zaglavila" prilikom parenja, i za to vrijeme su ih drugi psi ujedali... To je trajalo nekih pola sata dok komšije nisu odlučile da ih kamenuju... Nedavno smo imali još jednu sličnu situaciju kada su psi lutalice(njih 4-5) uhvatili macu i pred našim očima je rastrgali na sred ulice...

Sve su to situacije koje utječu na naše živote i na živote naše djece koja odrastaju uz takve prizore! Pa mene sad zanima hoće li ta udruženja početi da rade stvari na koje su se obavezali?

Hvala.
Udruženja ne mogu roditi azil kada im vlasti ne daju da ga naprave. Kada se zakon počne primjenjivati i ako se u seldećoj budžetskoj godini izdvoje obećana sredstva (što nije urađeno ove godine) azil će biti napravljen. Životinje sklonjene i sterilisane.
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#18 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by terra_incognita »

Da ne otvaram nov temu, imam jedno pitanje.

Danas sam u Fis-u bila u zoo-centru i vidjela vjevericu u malom kavezu za kanarince.
Skakala je kao pomahnitala i po njenim pokretima bilo je evidentno da traži mogućnost za bijeg.

Sad me interesuje, smije li lik prodavati šumske životinje tek tako ?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#19 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Cholina_Lokica »

terra_incognita wrote:Da ne otvaram nov temu, imam jedno pitanje.

Danas sam u Fis-u bila u zoo-centru i vidjela vjevericu u malom kavezu za kanarince.
Skakala je kao pomahnitala i po njenim pokretima bilo je evidentno da traži mogućnost za bijeg.

Sad me interesuje, smije li lik prodavati šumske životinje tek tako ?
ne bih rekla...
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#20 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by terra_incognita »

Dile wrote:
terra_incognita wrote:Da ne otvaram nov temu, imam jedno pitanje.

Danas sam u Fis-u bila u zoo-centru i vidjela vjevericu u malom kavezu za kanarince.
Skakala je kao pomahnitala i po njenim pokretima bilo je evidentno da traži mogućnost za bijeg.

Sad me interesuje, smije li lik prodavati šumske životinje tek tako ?
ne bih rekla...

Pa i ja sumnjam ali šta se može učiniti, osim kupiti vjevericu i pustiti je ?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#21 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Cholina_Lokica »

jedino sto mi pada na pamet sad je zovnuti inspekciju... ili ured veterinarstva...
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#22 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by minjonja »

terra_incognita wrote:
Dile wrote:
terra_incognita wrote:Da ne otvaram nov temu, imam jedno pitanje.

Danas sam u Fis-u bila u zoo-centru i vidjela vjevericu u malom kavezu za kanarince.
Skakala je kao pomahnitala i po njenim pokretima bilo je evidentno da traži mogućnost za bijeg.

Sad me interesuje, smije li lik prodavati šumske životinje tek tako ?
ne bih rekla...

Pa i ja sumnjam ali šta se može učiniti, osim kupiti vjevericu i pustiti je ?
jeste da zvuci ofucano, ali kupiti i pustiti je nije dobro. ti ako njima platis vjevericu, boli njih briga sta ces ti sa njom. njih samo zanima da su zaradili, da im se isplati i da ce to nastaviti i u buducnosti raditi. sva ova velika udruzenja koja se bave spasavanjem delfina, foka, majmuna, tigrova i sl. u svijetu, glavna parola im je da ne smiju otkupljivati te zivotinje jer to znaci pomagati i finansirati kriminal.

ja bih uradila ovo sto je dile rekla. prvo bih vjevericu uslikala da imas dokaz, pa nazvala ove da dodju u fis i vide o cemu se radi.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#23 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by atko »

Vjeverice se inace hiperaktivno krecu ... no svakako to nije opravdaanje da neko drzi zivotinj uu kavezu i tretora ko robu ... ako je kupuis trgovcu ce se osladiti pa ce reci nabavi mi jos 4-5 komada idu vjeverice ... misli mda po zakonu nema vise drzanja zivotinja u kavezima u radnjama ... prijaviti!
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#24 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by pshhh »

Novi napadi pasa lutalica u Zenici ...
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/crna ... -psi-.html

Zenica: Na putu do radnog mjesta Haruna Halilbašića napali i oborili psi lutalice

Ko zna šta bi bilo da meni nepoznat vozač nije zaustavio crvenu "škodu fabiju" i vikom uspio otjerao pse, kaže Halilbašić

Haruna Halilbašića iz Zenice napao je čopor bijesnih pasa lutalica i samo je slučaj htio da ne zadobije teže ozljede. Ovaj, kako kolege kažu, tihi i povučeni službenik Kantonalnog ureda Porezne uprave FBiH u Zenici napadnut je oko 6.40 sati prilikom dolaska na posao, dvadesetak metara od radnog mjesta.

Desetine povrijeđenih

- Oko osam-devet pasa trčalo je za vozilom koje je prolazilo parkingom i u jednom trenutku okrenuli su se prema meni. Uspjeli su me oboriti i ko zna šta bi bilo da nije naišao meni nepoznat čovjek s crvenom "fabijom", koji se zaustavio i počeo vikati i mahati na pse, tako da su me pustili - priča nam Harun, pokazujući mjesto napada.

Ovaj Zeničanin, ali i mnogi njegovi sugrađani, svakodnevno strepe od stotina pasa lutalica koji u čoporima idu gradom i napadaju prolaznike. Služba Hitne pomoći od početka godine ima zabilježene desetine povrijeđenih Zeničana, a polemike između Udruženja za zaštitu životinja i ugroženih građana česte su i na lokalnim medijima.

Rastući broj

- Zakon je jasan da treba zaštititi ljude pa pse. Ako je životinja opasna po okolinu, za nju ne važi zakon o zaštiti životinja, ali naša općina ne čini ništa da zaštiti ljude. Treba li stradati neko od djece tih čelnika da bi se upitali šta je s desetinama napadnutih sugrađana - kaže Harun.

Napad na njega prošao je, srećom, bez težih ozljeda, ali broj napada u posljednjih pola godine se ne smanjuje, a broj pasa lutalica u Zenici raste iz mjeseca u mjesec.
ajde_vise
Posts: 364
Joined: 25/03/2008 19:12

#25 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by ajde_vise »

Igrač Counter Strikea šest mjeseci pratio i planirao ubojstvo igrača koji ga je u igri ubo nožem
Ako nas netko u igri pogodi snajperom, opsujemo i krenemo nanovo, no ubod nožem obično ostavlja gorak okus u ustima koji traje neko vrijeme. U slučaju dvadesetogodišnjeg Juliena Barreauxu iz Francuske čak šest mjeseci jer mu je upravo toliko trebalo da sazna pravo ime i adresu igrača koji ga je nožem ubio u Counter-Strikeu, te isplanira - ubojstvo!



Barreaux je naime došao na suparnikova vrata i kad je ovaj otvorio, zabio mu je noš u prsa promašivši srce za dva centimetra. Policijska intervencija je bila brza (detalji nisu poznati), pa je Barreaux uhićen samo sat vremena nakon zločina i kasnije osuđen na dvije godine zatvora.



:roll: :roll: i ti si potencijalni ovisnik?

psi nisu bili ukljuceni :lol:
Post Reply