DZIP - KUPOVINA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#26

Post by whow »

Mala smanticko pravna korekcija. Jeep iliti Dzip je zasticeni patent Daimler Chraisler-a stoga jedino proizvodi ovoga koncerna mogu nositi ovaj naziv :npr. Jeep Wrangler , Jeep Liberty i sl. Vozila koja ste ovdje nabrojali pripadaju tkz. SUV klasi. To bih bilo isto kao kada bih se svi automobili iz kompact clase zvali Golf :D po najpoznatijem autu iz ove clase.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#27

Post by The Man »

raja hvala na savjetima....juce sam vozio Grand Cherokee 2.7 td od jednog poznanika...nema sta, dobro auto...razmisljam da malo pricekam, da padne cijena,pa da se malo napnem pa da uzmem il novog Cherokee-a sa 3.0 td motorom ili novog ML-a... iako i onaj Pathfinder ne izgleda lose....
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#28

Post by Gray »

Cheeroke je sranje, a ML mislim da je rizičan barem što se krađe tiče.


Ako mene pitaš, uzmi nešto kvalitetno, elegantno, čega nema puno ovdje i što nije toliko zanimljivo ljudima ovdje pa se ne krade toliko, a odličan auto - Volvo XC 90.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#30

Post by The Man »

Gray wrote:Cheeroke je sranje, a ML mislim da je rizičan barem što se krađe tiče.


Ako mene pitaš, uzmi nešto kvalitetno, elegantno, čega nema puno ovdje i što nije toliko zanimljivo ljudima ovdje pa se ne krade toliko, a odličan auto - Volvo XC 90.
Ne provodim toliko vremena u Sarajevu, ustvari zivim na relaciji....i sad kad dodjem auto odmah parkiram u garazu...vozim se samo kad mi je trka, inace taksi...

dobar prijedlog...pozanimat cu se...jel kod njega motor od volva ili je posudjen?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#31

Post by Gray »

Kod njega sam 99% siguran da su Volvoovi motori.

Volvo ima odlične motore, Ford i mazda posuđuju njihove, Volvoov turbo benzinac je u novom Focusu ST.


Ovako, kao najbolji izbor mi se čini D5 AWD, petocilindrični turbo disel, sa 185 konja.

Maksimalna brzina 190, ubrzanje do 100 9.5 sekundi, 400 Nm...

A prema njihovim navodima troši oko 10.5 u gradu i oko 7 na otvorenom sa ručnim mjenjačem.


A svi znamo za Volvoovu sigurnost, tu im nema ravnih.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#32

Post by The Man »

Gray wrote:Kod njega sam 99% siguran da su Volvoovi motori.

Volvo ima odlične motore, Ford i mazda posuđuju njihove, Volvoov turbo benzinac je u novom Focusu ST.


Ovako, kao najbolji izbor mi se čini D5 AWD, petocilindrični turbo disel, sa 185 konja.

Maksimalna brzina 190, ubrzanje do 100 9.5 sekundi, 400 Nm...

A prema njihovim navodima troši oko 10.5 u gradu i oko 7 na otvorenom sa ručnim mjenjačem.


A svi znamo za Volvoovu sigurnost, tu im nema ravnih.
Gledao sam malo po netu sada...tu se vrte izmedju 35 000 - 40 000 eura...ne zuri mi se, do kraja godine cu uzet nesto...hvala na savjetu
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#33

Post by whow »

Gray wrote:Cheeroke je sranje, a ML mislim da je rizičan barem što se krađe tiče.


Ako mene pitaš, uzmi nešto kvalitetno, elegantno, čega nema puno ovdje i što nije toliko zanimljivo ljudima ovdje pa se ne krade toliko, a odličan auto - Volvo XC 90.
Dali ti imas ili si nakada imao Jeep Cheeroke pa da tvrdis da je sranje.
Kao prvo sva vozila koja nose oznaku Jeep se mogu pohvaliti sa vjerovatno najsavremenijim 4x4 pogonima te velikom izborom raspolozivih agregata i opreme za razliku od recimo Toylote Rave i slicnih terenaca kojima 4x4 sluzi vise za "kurcenje" nego sto predstavlja kredibilnu opciju. Chrysler daje garanciju od 5 godina ili 100.000 km na svoja vozila te stoga sumnjam da se radi o " sranjima" kako ti to strucno ocijeni. obzirom da se radi o vozilu koje je namjenjeno kupcima sa dubljim dzepom standardna oprema je veoma bogata i luxsuzna. Najveca mana Cheerokija je potrosnja koja je iznad prosjeka klase . Stvarno mi je vise pun K...c tipova koji onako bez ijednog valjanog argumenta potpuno popljuju jedno izizetno vozilo. Naravno ukusi su razliciti i ostavljam mogucnost da Cheeroki nije za svakoga ali reci da je sranje je stvarno dokaz neznanja i bahatosti. Valjda ti u garazi imas najnovijeg Land Rovera od $ 100.000 pa ti je Cheeroki sranje. :x
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#34

Post by Gray »

whow wrote:
Gray wrote:Cheeroke je sranje, a ML mislim da je rizičan barem što se krađe tiče.


Ako mene pitaš, uzmi nešto kvalitetno, elegantno, čega nema puno ovdje i što nije toliko zanimljivo ljudima ovdje pa se ne krade toliko, a odličan auto - Volvo XC 90.
Dali ti imas ili si nakada imao Jeep Cheeroke pa da tvrdis da je sranje.
Kao prvo sva vozila koja nose oznaku Jeep se mogu pohvaliti sa vjerovatno najsavremenijim 4x4 pogonima te velikom izborom raspolozivih agregata i opreme za razliku od recimo Toylote Rave i slicnih terenaca kojima 4x4 sluzi vise za "kurcenje" nego sto predstavlja kredibilnu opciju. Chrysler daje garanciju od 5 godina ili 100.000 km na svoja vozila te stoga sumnjam da se radi o " sranjima" kako ti to strucno ocijeni. obzirom da se radi o vozilu koje je namjenjeno kupcima sa dubljim dzepom standardna oprema je veoma bogata i luxsuzna. Najveca mana Cheerokija je potrosnja koja je iznad prosjeka klase . Stvarno mi je vise pun K...c tipova koji onako bez ijednog valjanog argumenta potpuno popljuju jedno izizetno vozilo. Naravno ukusi su razliciti i ostavljam mogucnost da Cheeroki nije za svakoga ali reci da je sranje je stvarno dokaz neznanja i bahatosti. Valjda ti u garazi imas najnovijeg Land Rovera od $ 100.000 pa ti je Cheeroki sranje. :x

Jeep jeste luksuzan, jeste bogato opremljen, jeste "trendy", ali je nekvalitetan i nepouzdan.

Nije bez valjanog argumenta:

http://www.reliabilityindex.co.uk/trend ... 9010848601

http://www.topgear.com/content/features ... /01/3.html


A ovdje odličan, br. 124.

http://www.topgear.com/content/features ... /01/8.html
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#35

Post by whow »

Gray wrote:
whow wrote:
Gray wrote:Cheeroke je sranje, a ML mislim da je rizičan barem što se krađe tiče.


Ako mene pitaš, uzmi nešto kvalitetno, elegantno, čega nema puno ovdje i što nije toliko zanimljivo ljudima ovdje pa se ne krade toliko, a odličan auto - Volvo XC 90.
Dali ti imas ili si nakada imao Jeep Cheeroke pa da tvrdis da je sranje.
Kao prvo sva vozila koja nose oznaku Jeep se mogu pohvaliti sa vjerovatno najsavremenijim 4x4 pogonima te velikom izborom raspolozivih agregata i opreme za razliku od recimo Toylote Rave i slicnih terenaca kojima 4x4 sluzi vise za "kurcenje" nego sto predstavlja kredibilnu opciju. Chrysler daje garanciju od 5 godina ili 100.000 km na svoja vozila te stoga sumnjam da se radi o " sranjima" kako ti to strucno ocijeni. obzirom da se radi o vozilu koje je namjenjeno kupcima sa dubljim dzepom standardna oprema je veoma bogata i luxsuzna. Najveca mana Cheerokija je potrosnja koja je iznad prosjeka klase . Stvarno mi je vise pun K...c tipova koji onako bez ijednog valjanog argumenta potpuno popljuju jedno izizetno vozilo. Naravno ukusi su razliciti i ostavljam mogucnost da Cheeroki nije za svakoga ali reci da je sranje je stvarno dokaz neznanja i bahatosti. Valjda ti u garazi imas najnovijeg Land Rovera od $ 100.000 pa ti je Cheeroki sranje. :x

Jeep jeste luksuzan, jeste bogato opremljen, jeste "trendy", ali je nekvalitetan i nepouzdan.

Nije bez valjanog argumenta:

http://www.reliabilityindex.co.uk/trend ... 9010848601

http://www.topgear.com/content/features ... /01/3.html


A ovdje odličan, br. 124.

http://www.topgear.com/content/features ... /01/8.html
Radi se o paushalnim ocjenama Britanskog pressa koji je naravno subjektivan te podlozan utjecajima i ukusima vlastite klijentele. Usporedbe radi Merc -Benzovi SUV u ovoj klasi su takoder dobili poprilicno negativne ocjene. Naravno sva Toyotina vozila rutinski dobivaju odlicne ocjene ukljucujuci Prius koji je mislim proglasen i autom godine . Naravno to sto trenutno Toyota devri sa mnogim recall-ima kod Priusa te cinjenici da se CEO Toyote javno izvinuo za propuste je O.K. ali Chrysler Cheeroki je " sranje". Ja licno nisam ljubitelj SUV-a te stoga nemam nekih simpatija prema Cheerokiju ali reci da je sranje nija uredu. Mislim da mnogu forumasi rutinski omalovazavju Americku auto industriju bez realnog iskustva koje bih im omogucilo da daju jednu kompetentnu ocjenu. Ja citam MotorTred i Car & Driver od pocetka do kraja i znam da novinaru podrzavaju proizvodace koji ih "podmazu" sa raznoraznim povlasticama. Tako da nije neobicno da u istom Magazinu "MotorTrend" u dva broja razlike novi Passat dobiva totalno oprecne ocjene. Mislim da svi oni koji postavljaju derogativne komentare o Americkim vozilima treba da provozaju : Chrysler 300 ili Impalu SS te uporede njihove karakteristike i cijenu sa slicnim Europskim i Japanskim proizvodima. O pick up segmentu necu niti da govorim jer niti jedan Europski car maker ne bih bio ustanju da sastavi pick up u rangu recimo sada vec nekoliko godina starog F-150 ispod $ 50.000 USA. No da se vratim na temu, Cheeroki vjerojatno nije najoptimalnije rjesenje za svakodnevnih BiH uslova jer je veliki potrosac i mozda jos vaznije dizajniran za duge highway rute (stoga i delux oprema i extra comfor) koje u BiH nepostoje te mozda Toyota Rava jeste bolja opcija za neke. Ali za svakoga tko se imao priliku voziti na zadnjem sjedistu Cheerokija nekih recimo 500km u jednom cugu zna zbog cega se Rave ne moze porediti sa ovakim vozilom. Za razliku od Cheerokija poslije 500 km na zadnjem sjedistu u Ravi dobijes bolove u koljenima , kukovima , pleckama i slicno. Naravno ako su tvoje relacije od C. Vile do otoke i jednom sedmicno do Jablanice onda ti Cheeroki ne treba.
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#36

Post by Kiberluskoni »

uuu, u sve mi diraj al u Jeep-ove ne.

Izjaviti da auto koje nosi olllllllo na mjestu prednje maske je u najmanju ruku... neozbiljno. Šta znači 60 godina iskustva u pravljenju 4x4 vozila??? Ma jes, bolje ti je da kupiš nekoh Hyundaija (bez uvrede) koji pravi ista vozila malo više od 10 godina.
Što volim ove internet stereotipe, to je čudo jedno.

Za tu lovu, Grand Cherokee je jako dobar izbor. Naravno o ovome odlučuju i ostali detalji: namjena, oprema, ukus... Ali ako ti se auto sviđa, nećeš pogriješiti.
ne-dam-na-sebe
Posts: 75
Joined: 07/07/2006 15:36

#37

Post by ne-dam-na-sebe »

Je li neko vozio Subaru Forestera SUV?
Edo-Tito
Posts: 46
Joined: 18/10/2004 10:16

#38

Post by Edo-Tito »

Toyota Landcruiser
Drumer
Posts: 886
Joined: 12/04/2005 09:41
Location: Bikodze, (gornje)

#39

Post by Drumer »

Edo-Tito wrote:Toyota Landcruiser
POTPISUJEM U SVAKOM SLUCAJU. KORISTIM GA VEC DVIJE GODINE I NEMAM NI JEDNU ZAMJERKU. A I RAV 4 NOVI KOSTA 56.000 km DO REGISTRACIJE. UPRAVO SAD SE VRATIO IZ AUTO KUCE SMAJLOVIC PA SAM MALO ZAGLEDAO I MOGU RECI DA JE FANTAZIJA...NARAVNO RADI SE O OSNOVNOJ VERZIJI DOK JE MALO NAPUCANIJA 63.000 HILJADE DO REGISTRACIJE...TOYOTA RULES...
Sirko
Posts: 108
Joined: 30/10/2004 22:06

#40

Post by Sirko »

Toyota majka
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#41

Post by taxi_driver »

zar niko nije cuo za land rover dicovery?
:D :D :D
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#42

Post by dr.iver »

taxi_driver wrote:zar niko nije cuo za land rover dicovery?
:D :D :D
nije,
ja sam cuo za discovery :-)


a vozio sam volva xc90 d5(turbodizel), auto je predobro, nisam vjerovao da sa terencem se moze onako brzo kroz krivine, premda je onako dizajnerski diskutabilan
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#43

Post by Comanche »

Evo ovako da vam malo pomognem oko nekih informacija jer ovdje u USA sam imao priliku voziti dosta terenaca...Svi Jeep terenci su solidno napravljeni ali vecina ima problema sa kvarovima cim predju preko 50tak hiljada milja....Popravke su naravno preskupe....Jeep Cheeroke je inace i ovdje u USA (zemlja u kojoj se najvise voze terenci) jedan od dosta cijenjenih auta. Toyotina Rav4 spada medju takozvane male terence i zamisljen je za voznju po gradu. Ovdje ga uglavnom voze zene. Auto je puno manji i nemoze se porediti sa Cheerokijem...Na drugu stranu, RAV4 se ne kvari i popravke su inace mnogo jeftinije (vrlina svih japanskih, korejanskih auta). Toyota ima nekoliko boljih i vecih terenaca koji su bolji ali i skuplji od Cheerokija...Ja neznam kakve su cijene u Bosni ali ovdje u USA bi sa 35 000 eura mogao kupito Hummer H3 sa koznim sjedistima i svom dodatnom opremom. Odlican je sto se tice potrosnje goriva i odlicno je napravljen. Nemam puno iskustva sa Europskim terencima jer su ovdje u USA cijene previsoke....
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#44

Post by Comanche »

Evo ovako da vam malo pomognem oko nekih informacija jer ovdje u USA sam imao priliku voziti dosta terenaca...Svi Jeep terenci su solidno napravljeni ali vecina ima problema sa kvarovima cim predju preko 50tak hiljada milja....Popravke su naravno preskupe....Jeep Cheeroke je inace i ovdje u USA (zemlja u kojoj se najvise voze terenci) jedan od dosta cijenjenih auta. Toyotina Rav4 spada medju takozvane male terence i zamisljen je za voznju po gradu. Ovdje ga uglavnom voze zene. Auto je puno manji i nemoze se porediti sa Cheerokijem...Na drugu stranu, RAV4 se ne kvari i popravke su inace mnogo jeftinije (vrlina svih japanskih, korejanskih auta). Toyota ima nekoliko boljih i vecih terenaca koji su bolji ali i skuplji od Cheerokija...Ja neznam kakve su cijene u Bosni ali ovdje u USA bi sa 35 000 eura mogao kupito Hummer H3 sa koznim sjedistima i svom dodatnom opremom. Odlican je sto se tice potrosnje goriva i odlicno je napravljen. Nemam puno iskustva sa Europskim terencima jer su ovdje u USA cijene previsoke....
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#45

Post by dr.iver »

USA i Evropska auta, nebo i zemlja.
Post Reply