Dzehennem/Dzennet

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
|||||
Posts: 112
Joined: 12/04/2005 18:04

#1 Dzehennem/Dzennet

Post by ||||| »

Opis dzehennema:

Kazao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem da će se na Sudnji dan, između ostalih njegovih prikaza i opisa, doći s dva čovjeka. Jedan od njih je na ovom prolaznom svijetu uživao sva dobra; sve je imao sto je zaželio. A drugi će biti osoba koja je najviše patila na dunjaluku; nikakvog dobra i nikakvog hajra na ovom svijetu nije doživio. Allah će narediti da se ovaj prvi zamoči za treptaj oka u džehennem, pa će ga nakon toga Uzvišeni Allah upitati: «Robe moj, jesi li ikada osjetio ikakvo dobro na dunjaluku?» On će mu na to dati sljedeći odgovor: «Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, nikada nikakvo dobro nisam osjetio u svom životu!» U svemu je na dunjaluku uživao, ali kada se umoči za trenutak u džehennemsku vatru, zaboravit će sve te ljepote! Tako će se učiniti i s drugim čovjekom koji je bio vjernik i koji je patio na dunjaluku. Allah će narediti da se umoči i on za treptaj oka u džennet, pa će ga Uzvišeni upitati: «Robe moj, jesi li ikada vidio zlo na dunjaluku?» On će mu odgovoriti: «Tako mi Tvoje veličine, nikada me nikakvo zlo nije zadesilo.» Zbog jednog trenutka u džennetu, zaboravit će sve što ga je od zla zadesilo. To ukazuje na Allahovu blagodat samog boravka u džennetu, tako da čovjek za jedan momenat sve negativno zaboravi. A šta misliti tek o vječnosti koju je Allah za svoje iskrene robove pripremio? Za razum nas insana, nepojmljivi trenuci. Dok s druge strane postoji i patnja koju je Allah pripremio. Zbog jednog trenutka u džehennemu, čovjek će zaboraviti sve dunjalučke ljepote u kojima je imao priliku uživati.

Kada Allah sakupi i prve i posljednje, kada obračuna s nama i našim djelima, tada će postojati samo dvije skupine. Dvije različite vječnosti! Ko god je rođen nakon toga nikada više neće umrijeti. Smrt, koju mi na kraju svog životnog vijeka prođemo, to je dunjalučka i prividna smrt. Jedna stanica... prelazak iz jedne faze u drugu. Nakon toga će čovjek vječno živjeti u džennetu, čija su prostranstva kao nebesa i zemlja, ili ipak (da nas Allah sačuva toga) u džehennemu; u ognju. Treće mogućnosti zaista nema... Bolno, tuzno i prava propast je da čovjek bude od onih koji će reći: «Kamo sreće da sam crna zemlja ostao!» Kada nevjernik dođe u kabur, Allah mu pokaže mjesto u džehennemu, pa će kazati: «Gospodaru moj, nemoj da nastupi Sudnji dan! Ostavi me ovdje u vatri kaburskoj.» Vatra džehennemska je zešča i bolnija od kaburksih iskušenja. Čak iako taj nevjernik u kaburu leži na postelji od vatre, a i prekrivač mu je od vatre. Kabur biva sve tjesniji; toliko tijesan da mu kost jedna kroz drugu prolazi. Svi ćemo doći pred Allaha. U Dan obračuna nema sumnje - desit će se. Jedna će skupina u džennet, dok će druga ipak u džehennem. Na Sudnjem danu neće niko imati snage da progovori, osim onoga kome Allah dozvoli. Među ljudima se možemo zauzimati za druge, ali kod Allaha nećemo moći. Dok ljudi budu čekali da im počne suđenje, sunce će se njihovim glavama približavati, tako da će se «kupati u svom znoju» i prije početka obračuna. Ići će od poslanika do poslanika, ali nijednom od njih neće biti dozvoljeno da se obrati Allahu i da zamoli za početak suđenja - Ibrahimu alejhi selam, Musa'u alejhi selam, niti Nuhu alejhi selam... Doći će tako do Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem, najboljeg Allahovog roba, pa će mu reći: «Allahov Poslaniče, ti si Allahov rob i njegov miljenik.» Pa će on odgovoriti: «Da, ja sam predvodnik i ja sam danas od svih ljudi najugledniji.» Zatim će Poslanik sallallahu alejhi ve sellem pod aršom pasti na sedždu Allahu. Allah će ga upitati šta želi; reći će mu da može tražiti zauzimanje za koga hoće, jer će mu biti primljeno... Samo od Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Džehennemlije će dozivati čuvara džehennema - Malika i moliti da ih Allah uništi. Da ih oslobodi patnje. Odgovor će biti: «Ne, već živite u vatri.» U pojedinim hadisima stoji da će oni dozivati Malika kako bi on Allahu prenio njihovu poruku; a Allah najbolje zna njihovo stanje... Samo od njihvog pitanja do Malikovog odgovora «Šta zelite?», proći će hiljadu godina. «Da nas Allah uništi», nakon ponovnih hiljadu godina, će biti odgovor. «Ne, ostajte u vatri.» Ponižavajuće je za čovjeka kada neko neće da ga sasluša. Šta god želi reći, nema pravo na to. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je jednom prošao pored Israfila, pa ga je vidio nenasmijanog i ozbiljnog. Upitao je Dzibrila: «Šta je Israfilu? Zbog čega se ne smije?» Dzibril mu je na to odgovorio: «On je takav otkako je Allah stvorio vatru.» Nakon toga je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem ashabima govorio: «Da znate ono što ja znam, vi biste se manje smijali i puno plakali. Ne biste se sa svojim ženama u postelji naslađivali.» Čovjek zbog same pomisli na strašne muke i patnje zasigurno ne bi osjećao potrebu za ženama.Milost Poslanika sallallahu alejhi ve sellem se ugleda u tome što nas nije obavijestio o tim strahotama, jer bi većina vjernika nadu izgubila. U jednom hadisu stoji da je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem jedne prilike rekao: «Po ž alila se vatra Allahu dz.š. sljedećim riječima: 'Gospodaru moj, jedan moj dio pojede drugi.'» Vatra je toliko žestoka da jedan dio džehennema jede drugi. U pojedinim predajama stoji da postoji jedno mjesto u džehennemu kojeg se sam džehennem utiče kod Allaha. Zbog toga je Allah dozvolio džehennemu da malo odmori, pa je dozvolio da se ljeti i zimi napravi pauza - dok stanovnici džehennema ne dođu u džehennem. Jednog dana je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem klanjao s ashabima, pa je pružio svoju ruku, a zatim ju je povukao nazad. Kada su završili namaz, upitali su ga ashabi: «Nismo te prije nikada vidjeli da si nešto poput toga učinio.» On odgovori: «Tako mi Allaha, vidio sam džennet u namazu.» To je doživljavanje namaza. Osjetiti džennet i jeste svrha namaza. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem im je opisao kako je vidio grozd ispred sebe, kojeg je htio ubrati. Da ga je ubrao, cijeli ummet bi ga do Sudnjeg dana jeo i nakon toga bi grozd bio isti. To je džennetsko voće koje ne nestaje. Njega uvijek ima. Pošto se sjetio da je u namazu, povukao je ruku. Pored svega, ljudi ne bi povjeovali. Dat nam je crni kamen iz dženneta, pa opet ljudi neće da vjeruju. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nas je također obavijestio kako najveći dio stanovnika dzehennema čine žene. To nije nanošenje zla ženskom polu; Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nam je objasnio razloge takvog stanja. Rekao je da žene vole mnogo proklinjati i pored toga su nezahvalne svojim muževima. Iz tih razloga će tu boraviti. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kaže: «Kada bi čovjek imao od glave do pete jednu ranu i da žena liže tu istu, dok ne zaraste, ne bi mu dala pravo koje on zaslužuje.» Na veličinu džehennema ukazuju mnogobrojni hadisi Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Jedan od tih je i ovaj: «Sunce i mjesec na Sudnjem danu izgledat će kao dvije male lopte u džehennemu.» Sunce i mjesec će boraviti u džehennemu, jer su bili obožavani. To je dokaz onima koji su ih obožavali, o njihovoj nemoći. Kada dođe čovjek na Sudnji dan i kada se dovede pred džehennemsku vatru, vatra će se skupljati, povlačiti unazad i bježati od tog roba. Pa će je Allah upitati zbog čega se povlači unazad; a vatra će reći da se taj rob utiče Allahu od nje. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao da će svako ko kaže tri puta 'Allahu spasi me od vatre dzehennemske', biti spašen od vatre. Dok će kod drugog, vatra buktati i uvlačit ga u sebe. U brojnim hadisima se navodi da će iz džehennema izaći vrat od plamena koji će imati oči i jezik i koji će ljude birati. Zaista će vatra prepoznati svoje stanovnike. Kaže Uzvišeni Allah: «Kada vatra vidi stanovnike svoje, čut će se kako huči od bijesa.» Uzvišeni Allah će učiniti da tijela džehennemlija budu velika kako bi što veću patnju osjetili. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kaže: «Razdaljina između dva ramena nevjernika u džehennemu jeste onolika koliko konjanik mora jahati tri dana brzog jahanja.» Kutnjak džehennemlije će biti kao brdo Uhud, a debljina njegove kože bit će kao debljina 42 podlaktice. Kada god koža izgori, Allah će je zamijeniti kako bi bol osjetili. Receptori za bol se nalaze upravo u koži, što je i naučno dokazano. Džehennemlije nemaju hrane; samo trnje. Trnje koje im ne može glad utoliti. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kaže: «Kada bi jedna kap iz drva zekum pala na zemlju, pokvarila bi kompletnu zemlju.» Džehennemlije će se sve vrijeme hraniti plodovima ovog drveta. Hrana će im zastajati u grlu i neće je moći progutati. Kada zatraže nešto da popiju, dobit će ključalu vodu. A njihove košulje će biti od tečnog katrana. Zamislite samo ove strahote...Poslanik sallallahu alejhi ve sellem ka že : «Stanovnici džehennema će plakati i takve suze prolijevati na kojima bi lađe mogle ploviti. Iz njihovih očiju, će umjesto suza krv teći. Sami će sebe i svoje dijelove tijela nagrizati, kajući se za ono što su činili na dunjaluku.» Muhammed sallallahu alejhi ve sellem je rekao: «Kada bi u ovoj našoj džamiji bio stanovnik vatre i kada bi vas bilo 100.000 ili više – on bi vas samo jednim izdisajem spalio.» Čovjek na ovom svijetu živi zbog onog svijeta. Jednog dana je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem sjedio s ashabima, pa su čuli strašan udar. Ashabi su se od tog udara uplašili. Upitali su Poslanika sallallahu alejhi ve sellem šta je to bilo, a on im reče da je to kamen bačen prije 70.000 godina koji je stigao do dna džehennema. Kaže se da je kamen težak kao sedam steonih deva.
Na kraju još ostaje da se kaže, da će svako dobiti ono što zaista zaslužuje. Svako Allahovo stvorenje stajat će samo pred Vladarem Sunjeg dana. Da nas Milostivi Allah sačuva vječne vatre.
|||||
Posts: 112
Joined: 12/04/2005 18:04

#2

Post by ||||| »

Opis dzenneta:

Zabiljezio je imam Ahmed od Hasana b. Muse da je cuo od Abdullaha b. Lehie, da im je pricao Deradz Ebu-Semh da mu je Ebu Husejm pripovijedao od Ebu-Seida Hudrija, a on od Allahova Poslanika s.a.v.s., da je neki covjek rekao: "Allahov Poslanice, blago onom ko te vidio i u tebe povjerovao. Rekao je: Blago onom ko me je vidio i u mene povjerovao, zatim blago onom, zatim blago onom, zatim blago onom ko u mene bude vjerovao a nije me vidio. Zatim je covjek upitao: A sta je to tuba? - Drvo u dzennetu veliko koliko je putovanje od sto godina. Odjeca stanovnika Dzenneta izrasta iz njegovih pupoljaka." Postoje hadisi u "Dva Sahiha" koji potvrduju znacenje ovoga hadisa.
Ibn-Dzerir je u vezi s ovim zabiljezio cudno predanje od Vehba b. Munebbiha. Vehb je rekao:

"U Dzennetu, uistinu, ima drvo koje se zove Tuba. Jahac putuje u njegovom hladu sto godina i ne prode ga. Njegov cvat je tanka tkanina. Njegovi su listovi ogrtaci. Njegove grane su amber. Njegova dolina je safir. Njegova zemlja je kamfor. Njegovo blato je misk. Iz njegova korijena izviru rijeke vina, mlijeka i meda. Ono je mjesto okupljanja stanovnika Dzenneta. I tako, dok su oni bili okupljeni na tom mjestu, dosli su meleki od njihova Gospodara vodeci rasne konje zauzdane lancima od zlata. Lica su im od ljepote sijala kao svjetiljke. Njihova je dlaka njezna kao mir'izijska svila. Na njima su sedla cije su ploce od safira, njegove strane su od zlata. Njihovi pokrivaci su od dibe i kadife. Oni ce im narediti da kleknu i reci ce: Uistinu nas je nas Gospodar poslao vama da ga posjetite i poselamite.Pa ce oni uzjahati. Oni su brzi od ptice, ugodniji od postelje i kasaju bez napora. Covjek putuje pored svoga brata, sa njim razgovara i prica, a da uho jedne jahalice ne dodiruje uho druge jahalice, niti prsa jedne jahalice prsa druge. Cak se i drvo skloni s njihovog puta, da ne bi razdvojilo covjeka od njegova brata. Tako ce doci Milostivom Samilosnom i On ce im otkriti svoje plemenito lice da Ga vide,reci ce: Allahu ti si selam, od Tebe je selam i Ti zasludujes velicanstvo i plemenitost. Tada ce Uzviseni reci: Ja sam selam i od Mene je selam i vi ste zasluzili Moju milost i ljubav. Neka su dobrodosli Moji robovi koji su se Mene bojali kad su bili sami i pokoravali se Mojoj naredbi. Oni ce reci: Gospodaru, mi Te nismo obozavali onoliko koliko zasluzujes da budes velican, pa daj nam dopustenje za sedzdu da Ti je pred Tobom ucinimo. Tada ce Allah reci: Ovo, uistinu nije kuca obozavanja niti napora, nego kuca vlasti i uzivanja. Ja sam vas uistinu oslobodio napora obozavanja, pa Me pitajte sto zelite. Svako od vas ima svoju zelju. Oni ce ga pitati, tako da ce covjek sa najmanjom zeljom kazati: Gospodaru, ljubitelji dunjaluka takmicili su se u njemu pa im je bilo tijesno. Gospodaru daj mi isto sto su oni imali od dana kada si dunjaluk stvorio do vremena kada si dunjaluk zavrsio. Allah Uzviseni ce reci: Zelje su ti male i trazis manje nego sto si zasluzio. Ovo ti je od Mene, jer u Mome davanju nema pomanjkanja niti manjkavosti. Zatim ce reci: Pokazite Mojim robovima do cega zelje u dusama njihovim nisu doprle. Medu onim sto ce biti izlozeno bit ce tegleci konji u parovima. Na svaka cetiri bit ce lezaj od jednog safira. Na svakom ce lezaju biti kupola od livenog zlata. Pod svakom ce kupolom biti dzennetska prostirka i dvije hurije. Na svakoj huriji ce biti dvije dzennetske haljine. U dzennetu nece biti boje, a da se na njima ne nalazi niti mirisa, a da se u njih nije upio. Svjetlost njihova lica osvjetljava dubinu kupole, tako da onaj ko ih vidi misli da su one van kupole. Mozdina njihovih kostiju vidi se odozgo kao bijela nit u crvenom safiru. One smatraju da je on vrijedniji od svoje supruge kao sto je Sunce vrednije od kamena, ili jos vise, a i on misli o njima isto. Zatim ce uci kod njih i one ce ga pozdraviti, ljubiti u grliti govoreci mu: Nismo znale da ce Allah ovako nesto (lijepo) stvoriti. Zatim ce narediti melekima da poredani u redove putuju sa njima u Dzennetu dok svako od njih ne dode svome mjestu boravka koje mu je pripremljeno."

STA CE SLUSATI U DZENNETU?

Stanovnici Dzenneta slusat ce govor svoga Gospodara koji ce im goovriti, a oni slusati ono sto je najlepse i najvrednije.

Slusat ce pjesme hurija.
Rekao je Allah Uzviseni: Oni koji su vjerovali i dobra djela cinili u dzennetskom perivoju ce se veseliti.
Neki komentatori Kur' ana tumace ove rijeci kao uzivanje i slusanje.
U hadisu se spominje: Doista u Dzennetu ima skup gdje ce hurije pjevati. Ljudi nisu nista tako culi. One ce pjevati svojim muzevima i pjevat ce na obalama rijeka.

Slusat ce zvukove melodije iz drveca.
Spominje se da je neki covjek iz plemena Kurejs upitao Ibn Sihaba: " Da li u Dzennetu ima pjesama, jer ja volim pjesme? Svakako da ima odgovorio je." U Dzennetu ima drvo kojem ce rasti biseri i drago kamenje, a ispod njega ce biti bajne devojke koje ce pjevati:"Mi smo sretne i bezbrizne i mi smo vjecne i necemo umrijeti." To drvo popratit ce te glasove divnom melodijom tako da se nece znati da li je ljepsa melodija ili glasovi hurija ispod njih.

Imam El-Evzai je rekao: Stanovnici Dzenneta ce slusati Israfila kako velica Allaha sa glasom od kojeg ljudsko uho ljepseg nije culo.

U nekim predajama spominje se da ce se Davudu, a.s, napraviti uzdignuti mimber u Dzennetu s kojeg ce on Allaha velicati i uzdizati divnim i umiljatim glasom.

Dzennetlije ce slusati glasove meleka.
Abdullah ibn Mubarek prenosi od Malika ibn Enesa da je rekao: Kada bude Sudnji dan jedan glasnik ce pozvati: Gdje su oni koji su cuvali svoj sluh i svoje duse od mjesta zabave i sejtanske muzike. Uvedite ih u mirisne dzennetske perivoje. Zatim ce biti receno melekima: Dajte im neka poslusaju slavu i hvalu Allahu Uzvisenom.


KAKO CE SE POSECIVATI I KOJI PRIJEVOZ KORISTITI

Spominje se da ce Dzennetlije imati kamile i konje osedlane zlatnim i srebrenim sedlima. U hadisima se spominje da ce fotelje(divani) na kojima budu sjedeli biti pokretne i da ce Dzennetlije njima moci da se priblize jedni drugima kako bi pricali i razgovarali...

Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, je rekao: U Dzennetu ima drvo. S njegovog vrha izlazit ce ogrtaci za Dzennetlije, a iz njegova podnozja jahalice(konji) zlatom osedlane cije ce uzde dragim kamenjem biti ukrasene. Oni nece mokriti niti nuzdu vrsiti, imat ce krila, korak ce im biti koliko pogled dopire. Dzennetlije ce jahati i putovati na njima gdje hoce.

Stanovnici Dzenneta ce se medjusobno posjecivati. Oni ce moci da posecuju:

1. Svoga Gospodara, Allaha Uzvisenoga, i to ce im bita najbolja poseta.
Oni ce gledati Njegovo Uzviseno lice i slusati Njegov govor. Rekao je Allah Uzviseni: One koje cina dobra djela ceka nagrada i vise od toga. Poslanik, a.s. protumacio je ove ajete i rekao da se to odnosi na gledanje u Allahovo lice plemenito.
Vjernici ce posjecivati Allaha Uzvisenoga svakog petka i to je jedna od posebnih dzennetskih nagrada. Bit ce vjernika koji ce svakog jutra i veceri posjecivati Allaha Uzvisenoga a to su oni sa najvecim stepenima-deredzama.

Dzennet ima pijacu na koju ce Dzennetlije ici svakog petka. Ovaj dan ce se odredjivati kao sto se i na dunjaluku odreduju dani. Na toj pijaci nema kupovine niti prodaje, ali vjernik ce uzimati sta god bude pozeleo, kao dar od Allah Uzvisenoga. Kada Dzennetlije iz nizih deredza sretnu sa onim iz visih deredza, pa kada se zadive njihovoj odjeci, u tom trenutku dobivat ce ljepsu od te jer u Dzennetu niko nece biti zalostan i tuzan.

Vjernik ce videti svoga Gospodara svakog petka kada bude pijaca.
Svi stanovnici dzenneta gledat ce u svoga Gospodara kao sto se vidi Mjesec kada je pun.

Vjernici ce se medjusobno posjecivati. Allah Uzviseni je rekao: Oni ce kao braca na divanima jedni prema drugim sjedeti. Dzennetlije ce se prisjecati dozivljaja sa dunjaluka. Oni ce gledati u stanovnike Dzehennema kako gore u vatri pa ce se zahvaljivati Allahu sto ih je spasio vatre.

Kaze Ibnul-Qajjim, Allah mu se smilovao:
“Kako je moguce odrediti vrijednost kuce koju je Allah svojom rukom sazdao i ucinio je boravistem njegovih ahbaba. On ju je ispunio Njegovim rahmetom, pocascu i zadovoljstvom.
- Ako pitas o njenoj zemlji i njenoj prasini pa to je moshus i shafran.
- Ako pitas o njenom krovu pa to je arsh (prijesolje) Rahmana.
- Ako pitas o njenim dvorima (i stazama) pa to su moshusi mirisavi.
- Ako pitas o njenom sljunku pa to su biseri i dragulji.
- Ako pitas o njenoj gradnji pa to je oblog od srebra i oblog od zlata.
- Ako pitas o njenom drvecu pa u njoj nema nijedno drvo a da mu stablo nije od zlata i srebra, a ne od drveca.
- Ako pitas o njenim plodovima pa oni su poput kula, meksi od pjene sladji od meda.
- Ako pitas o njenim listovima (liscu) pa oni su poput najprefinjenijih ogrtaca.
- Ako pitas o njenim rijekama pa ima rijeka koje su od mlijeka ciji se ukus ne mijenja, ima ih koje su od vina, prijatne onima koji (ih) piju a ima ih i od meda procijedjenog.
- Ako pitas o njihovoj hrani: pa to je voce koje ce sami birati i pticije meso kakvo budu zeljeli.
- Ako pitas o njihovom picu: pa to je Tesnim (izvor u dzennetu), zendzebil (inbir) i komfor.
- Ako pitas o njihovim posudama pa to su posude od zlata i srebra, sasvim prozirne.
- Ako pitas o velicini njenih vrata pa izmedju dva ulaza je razdaljina cetrdeset godina hoda.
- Ako pitas o njenim hladovima pa u njoj ima jedno drvo pod cijim hladom putuje vrijedni i brzi konjanik sto godina, i ne predje ga.
- Ako pitas o njenim prostranstvima pa njen stanovnik, koji je na najnizem stepenu, putovace njegovim vlasnistvom, njegovim krevetima, njegovim dvorcima i njegovim bascama dvije hiljade godina.
- Ako pitas o njenim satorima i njenim svodovima pa samo jedan od tih satora, koji je od supljeg bisera, ima sezdeset milja.
- Ako pitas o odjeci njenih stanovnika pa to je svila i zlato.
- Ako pitas o njihovim nevjestama i njihovim zenama pa one su dvjevojke mlade, godina istih. One kroz cije organe tece mladalacka voda. Ruza i jabuka su ono sto se navlaci na obraze. Sipci su ono sto sadrze grudi. Nanizani biser je ono sto obuhvataju sjekutici. Mehkoca i njeznost su ono oko cega se vrte srtukovi. Sunce sija od ljepote njenog lica kada se pokaze, a munja sija izmedju njenih zubi kada se nasmije.
- Ako pitas o njihovoj starosti pa one su istih godina u najljepsoj dobi mladalastva.
- A ako pitas o njihovoj ljepoti pa jesi li vidio Sunce i Mjesec? I sta mislis o zeni koja se smijesi u lice svoga muza. Dzennet se osvijetli njenim osmjehom. Ako zapjeva, pa, o uzitka za oci i usi! Kada pocne s ljubaznoscu i pruzanjem uzitaka, pa, eh kako je samo divna ta ljubaznost i taj uzitak. Ako poljubi, pa ne postoji nista strasnije od tog poljupca. A ako cjeliva, pa ne postoji nista sladje niti ljepse od tog cjelivanja."
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#3

Post by kub lajkan »

I ti stvarno vjerujes da ce to bas tako biti?
|||||
Posts: 112
Joined: 12/04/2005 18:04

#4

Post by ||||| »

kub lajkan wrote:I ti stvarno vjerujes da ce to bas tako biti?
A ti stvarno ne vjerujes da ce ovako biti?
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#5

Post by kub lajkan »

Generalno, bog i ako postoji, on sigurno ne bi radio takve gluposti kakve ljudi misle da je on kadar uraditi...

Dakle, nema govora o takvom zavrsetku...
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6

Post by Qler »

"U Dzennetu, uistinu, ima drvo koje se zove Tuba. Jahac putuje u njegovom hladu sto godina i ne prode ga. Njegov cvat je tanka tkanina. Njegovi su listovi ogrtaci. Njegove grane su amber. Njegova dolina je safir. Njegova zemlja je kamfor. Njegovo blato je misk. Iz njegova korijena izviru rijeke vina, mlijeka i meda. Ono je mjesto okupljanja stanovnika Dzenneta

e ovo me uvijek bunilo :roll:
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#7

Post by ziggy »

Sve je to ok,i ja mogu vjerovati ili ne vjerovati da ce to tako biti,ali reci ti meni jednu stvar:gdje su tu zene?Gdje su u dzennetu zene koje su isto tako zivjele na ovome svijetu?U Kur'anu se spominje da ce muskarci u dzennetu imati hurije,da ce s njima uzivati itd. a nigdje se ne spominju neki tamo"hurijci" ili kako da ih nazovem s kojima ce zene uzivati.Ili ce sve zene u dzehenem jer su zene izvor zla?Ako mi mozes odgovoriti na ovo pitanje bila bih ti zahvalna. :x
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#8

Post by ziggy »

Sve je to ok,i ja mogu vjerovati ili ne vjerovati da ce to tako biti,ali reci ti meni jednu stvar:gdje su tu zene?Gdje su u dzennetu zene koje su isto tako zivjele na ovome svijetu?U Kur'anu se spominje da ce muskarci u dzennetu imati hurije,da ce s njima uzivati itd. a nigdje se ne spominju neki tamo"hurijci" ili kako da ih nazovem s kojima ce zene uzivati.Ili ce sve zene u dzehenem jer su zene izvor zla?Ako mi mozes odgovoriti na ovo pitanje bila bih ti zahvalna. :x
|||||
Posts: 112
Joined: 12/04/2005 18:04

#9

Post by ||||| »

ziggy wrote:Sve je to ok,i ja mogu vjerovati ili ne vjerovati da ce to tako biti,ali reci ti meni jednu stvar:gdje su tu zene?Gdje su u dzennetu zene koje su isto tako zivjele na ovome svijetu?U Kur'anu se spominje da ce muskarci u dzennetu imati hurije,da ce s njima uzivati itd. a nigdje se ne spominju neki tamo"hurijci" ili kako da ih nazovem s kojima ce zene uzivati.Ili ce sve zene u dzehenem jer su zene izvor zla?Ako mi mozes odgovoriti na ovo pitanje bila bih ti zahvalna. :x
U džennetu postoje, između svega ostalog, neke blagodati po kojima se muškarci odlikuju nad ženama. Predaja u kojoj Poslanik sallallahu alejhi ve sellem govori kako će čovjek u džennetu u jednog dana imati na raspolaganju stotinu djevica. To je odlika koja se striktno vezuje za muškarce. Isto tako postoje određena uživanja koja su vezane samo za žene. Međutim, kada se općenito govori o džennetskim blagodatima, onda one vrijede kako za muškarce, tako i za žene. U jednoj predaji Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kaže da svaka dunjalučka žena, koja razljuti svog muža, prouzrokuje da hurije u džennetu govore: „Nemoj ga uznemiravati, Allah te ubio! On je kod tebe jedno kratko vrijeme i bojati se je da će se on nama uskoro vratiti, zbog čega se uznemiravaš?“ Bilježi imam Ahmed da je Ummu Seleme, žena Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem i majka vjernika, došla jednog dana kod Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem i pitala ga: „O Allahov Poslaniče, zbog čega mi nismo spomenute u Kuranu?“ Zatim je Uzvišeni Allah objavio ajet:
„Muslimanima i muslimankama, i vjernicima i vjernicama, i poslušnim muškarcima i poslušnim ženama, i iskrenim muškarcima i iskrenim ženama, i strpljivim muškarcima i strpljivim ženama, i poniznim muškarcima i poniznim ženama, i muškarcima koji dijele zekat i ženama koje dijele zekat, i muškarcima koji poste i ženama koje poste, i muškarcima koji o svojim stidnim mjestima vode brigu i ženama koje o svojim stidnim mjestima vode brigu, i muškarcima koji često spominju Allaha i ženama koje često spominju Allaha; Allah je, doista, za sve njih oprost i veliku nagradu pripremio.“
Ovaj ajet najjasnije ukazuje na to da sve blagodati pripadaju i muškarcima i ženama. Imam Tirmizi bilježi da je jedne prilike došla jedna starica Allahovom Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem i kazala mu: „O Allahov vjerovjesniče, dovi i moli Allaha da me uvede u džennet!“ Zatim ju je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem pogledao i rekao: „Starice neće ući u džennet.“ Ona se okrenula i zaplakala! Na to se Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nasmijao i rekao: „Idite i obavijestite je da starice neće ući u džennet; ali će ući u džennet kao mlada i lijepa. Imam Ahmed i imam Tirmizi bilježe da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao da će stanovnici dženneta imati 33 godine, koja je najljepša dob čovjeka. Džennetlije će imati izgled svog oca Adema, alejhi selam koji je bio visok 60 podlaktica. Stanovnici dženneta imaju brojne odlike koje im je Uzvišeni Allah darovao. Neka od tih: njihova prsa će se prije ulaska u džennet očistiti, pa u njima neće biti zavisti, požude ni ogovaranja i svega onoga što bi čovjeka navodilo da počini grijeh, jer toga u džennetu ne može biti. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem opisuje stanovnike dženneta u predaji, koja je mutefekun alejhi: „Oni neće ni pljucati, niti će iz njihovih noseva izlaziti nešto ili curiti, niti će obavljati prirodnu potrebu.“U drugoj predaji se kaže da je san brat smrti, pa zato stanovnici džennenta neće spavati. Prenosi se i sljedeće: kada čovjek u džennetu poželi dijete, trudnoća, period nošenja tog djeteta i porod desit će se u jednom trenu - kada on to poželi. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao da je jedna džennetska cigla od srebra, druga od zlata, a materija koja ih povezuje – misk. Kada je Allah stvorio džennet, rekao mu je: „Pričaj i govori!“ Prvo što je džennet rekao, bilo je: „Uspjeli su vjernici!“ Uistinu je tako, a svi drugi su propali. Čovjek ne može ući u džennet svojim djelima. Ne postoji djelo koje čovjek na dunjaluku može učiniti, kako bi ušao u džennet. Čak ni djelo Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Kada je Muhammed sallallahu alejhi ve sellem rekao: „Niko od vas neće ući u džennet svojim djelima.“ Upitali su ga: „Zar ni ti, o Allahov Poslaniče?“ „Ne. Ni ja, osim ako me Allah ne obavije svojom milošću.“ Djela su razlog čovjeku da mu se Allah smiluje, pa da ga uvede u džennet.
Od posljednjih detalja o džennetu, koje ću spomenuti, jeste sljedeće: ako je žena na dunjaluku imala dva muža, bit će na ahiretu supruga posljednjem mužu kojeg je imala na dunjaluku. To je jedan od glavnih razloga što je Allah zabranio da se Poslanikove žene udaju nakon Poslanikove sallallahu alejhi ve sellem, smrti. Tako će biti njegove žene i u džennetu.Uistinu bi bio veliki propust da čovjek ne poznaje osnovne opise dženneta i džehennema; jer je to ono što ga navodi i tjera da radi po Allahovim propisima.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#10

Post by digger »

CITAT:
Bolno, tuzno i prava propast je da čovjek bude od onih koji će reći: «Kamo sreće da sam crna zemlja ostao!» Kada nevjernik dođe u kabur, Allah mu pokaže mjesto u džehennemu, pa će kazati: «Gospodaru moj, nemoj da nastupi Sudnji dan! Ostavi me ovdje u vatri kaburskoj.» Vatra džehennemska je zešča i bolnija od kaburksih iskušenja. Čak iako taj nevjernik u kaburu leži na postelji od vatre, a i prekrivač mu je od vatre. Kabur biva sve tjesniji; toliko tijesan da mu kost jedna kroz drugu prolazi. Svi ćemo doći pred Allaha. U Dan obračuna nema sumnje - desit će se.
KRAJ CITATA

Volim ti ovog milostivog i dobrog Alaha koji ovako tretira svoju "djecu."

Sjetih se, moja "tetka Razija" me je ucila o dzehenemu. Kada je Avdija, sin od nekog stvarnog lokalnog hodze nekako "skrenuo sa pravoga puta," otac-hodza napisao citavu pjesmu. Sjecam se samo ovoga:

Dzehenem je vrlo plah
u njega ce svaki Vlah
u njem gorjet kao grah
Tesko tebi Avdija

Dzehenem je vrlo vruc
u njemu ce maljem tuc'
i istresti svu ti zuc
Tesko tebi Avdija

Posto me ova prva strofa odavno proganja k'o mora, valja razmisljati.... Nikada nije kasno. Jebes ovaj svijet...
User avatar
Kaktusssss
Posts: 220
Joined: 02/10/2004 20:40

#11

Post by Kaktusssss »

Sve to meni lici na jedan dobar show D. Copperfielda... :D :D :D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#12

Post by digger »

ziggy wrote:Sve je to ok,i ja mogu vjerovati ili ne vjerovati da ce to tako biti,ali reci ti meni jednu stvar:gdje su tu zene?Gdje su u dzennetu zene koje su isto tako zivjele na ovome svijetu?U Kur'anu se spominje da ce muskarci u dzennetu imati hurije,da ce s njima uzivati itd. a nigdje se ne spominju neki tamo"hurijci" ili kako da ih nazovem s kojima ce zene uzivati.Ili ce sve zene u dzehenem jer su zene izvor zla? Ako mi mozes odgovoriti na ovo pitanje bila bih ti zahvalna. :x
Sto pitas kada vec znas odgovor: pravo u dzehenem. Ko vas i ovdje treba? :D
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#13

Post by mostarac »

Ja sam vizu za dzehenem dobio sa datumom rodjenja pa se puno i ne sekiram, a ionako je u dzennetu dosadno, jabuke koje i nevolim, idila i nema zajebancije, a dzehenem ima vatre, a gdje ima vatre ima i alkohola, a gdje ima alkohola ima i ludnice :D :D :D

S rajom lijevo u dzehenem pa nek puca kud je tanje :D
risno
Posts: 164
Joined: 03/06/2005 22:18

#14

Post by risno »

Qler wrote:
"U Dzennetu, uistinu, ima drvo koje se zove Tuba. Jahac putuje u njegovom hladu sto godina i ne prode ga. Njegov cvat je tanka tkanina. Njegovi su listovi ogrtaci. Njegove grane su amber. Njegova dolina je safir. Njegova zemlja je kamfor. Njegovo blato je misk. Iz njegova korijena izviru rijeke vina, mlijeka i meda. Ono je mjesto okupljanja stanovnika Dzenneta

e ovo me uvijek bunilo :roll:
Zasto te buni?
Vino il alkohol je zabranjen na ovom svijetu, jel je opija mozak tijelo, nemozes posle jasno mislit.

Al posto na buducem svijetu ne ide tijelo, vec samo dusa, koja nije materijalna, znaci vino je nemoze opiti.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#15

Post by digger »

risno wrote: Vino il alkohol je zabranjen na ovom svijetu, jel je opija mozak tijelo, nemozes posle jasno mislit.

Al posto na buducem svijetu ne ide tijelo, vec samo dusa, koja nije materijalna, znaci vino je nemoze opiti.
Hmm, a kako nesto nematerijalno moze i treba da konzumira nesto materijalno?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#16

Post by mostarac »

digger wrote:
risno wrote: Vino il alkohol je zabranjen na ovom svijetu, jel je opija mozak tijelo, nemozes posle jasno mislit.

Al posto na buducem svijetu ne ide tijelo, vec samo dusa, koja nije materijalna, znaci vino je nemoze opiti.
Hmm, a kako nesto nematerijalno moze i treba da konzumira nesto materijalno?
alkar digger u sridu :D
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#17

Post by kub lajkan »

risno wrote:
Qler wrote:
"U Dzennetu, uistinu, ima drvo koje se zove Tuba. Jahac putuje u njegovom hladu sto godina i ne prode ga. Njegov cvat je tanka tkanina. Njegovi su listovi ogrtaci. Njegove grane su amber. Njegova dolina je safir. Njegova zemlja je kamfor. Njegovo blato je misk. Iz njegova korijena izviru rijeke vina, mlijeka i meda. Ono je mjesto okupljanja stanovnika Dzenneta

e ovo me uvijek bunilo :roll:
Zasto te buni?
Vino il alkohol je zabranjen na ovom svijetu, jel je opija mozak tijelo, nemozes posle jasno mislit.

Al posto na buducem svijetu ne ide tijelo, vec samo dusa, koja nije materijalna, znaci vino je nemoze opiti.
Pa koji ce ti q ako ne moze opiti :?

Sto ne kiseljak?
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#18

Post by digger »

kub lajkan wrote:
risno wrote:
Qler wrote: e ovo me uvijek bunilo :roll:
Zasto te buni?
Vino il alkohol je zabranjen na ovom svijetu, jel je opija mozak tijelo, nemozes posle jasno mislit.

Al posto na buducem svijetu ne ide tijelo, vec samo dusa, koja nije materijalna, znaci vino je nemoze opiti.
Pa koji ce ti q ako ne moze opiti :? Sto ne kiseljak?
A sta ja posebno ne mogu to je mlijeko i med... hvala nebu na dzehenemu. :D
Post Reply