Džamije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#301

Post by callmethebreeeze »

bice_bice wrote:
callmethebreeeze wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

neka ste mi zivi i zdravi..

zato sto smo mi ti koji insistiramo na jednoj i jedinoj. sprovedi anketu medju srbima i hrvatima i vidi koliko bi njih pristalo da se bosna rasparca i pripoji srbiji i hrvatskoj. ako istinski zelimo bosnu gdje ce svi biti ravnopravni onda moramo kritikovati prvo svoje pa sve drugo, ne mozes kritikovati krstove po brdima (koji su zapisavanje teritorije kao i ove nase dzamije) a ne osvrnuti se na nase dzamije.

bosna ce biti tamni vilajet sve dok jedan srbin u sarajevu ne bude mogao kritikovati dzamije bez da ga prozovu cetnikom. ista stvar vazi i za bosnjaka u teslicu koji mora moci da dovode u pitanje zasto se pravi krst, bez straha da ga zovu balijom ili ustasom.

neka si i ti ziv i zdrav. :)
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#302

Post by Fox Mulder »

bice_bice wrote:
Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote: ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

btw, i ja bih zabranio objekte poput Fahdove i dzamija gdje pise ime "otvaraca" ili "napravljaca"..
isto tako bih zabranio dzamije koje su gradjene sa donacijama gdje Hodza jal Mutevelija moli Boga da neko dadne "bez bloka" ili da dadne "uz veceru" po kojekakvim srpskim kafancinama jal shoping centrima gdje se peku cevapi i krmeca snicla na istom grilu a hodza toplo preporucuje tu lokaciju recenicom "nema boljeg jela u citavoj regiji"...

mozda mi prica malo vuce na Lucy-inu koju sam kritikovao ali ja sam ocima svojim vidio kako je Hodza u jednom manjem mjestu okacio satelitsku antenu sa motorom na munaru kako bi mu zena mogla gledat njemacke serije, sto vec.. sve uz odobrenje muftije.. odoh i ja daleko, nije ovo mjesto za kritiku IZ-e..

neka ste mi zivi i zdravi..
Ja nisam Bosnjak, vec Bosanac....
crko ja dabogda ako sam te pito sta si..

a ako smo vec kod toga, meni po svemu vise licis na amerikanca nego ista drugo..
Znas sa pocetka 70 - tih ima strasan komentar jednog americkog kolumniste. Kaze:"Nema popljuvanije i omalovazovanije nacije od Amerikanaca, Kad treba intervenirati u svijetu i kad treba dati pomoc, prvi su Amerikanci. Kad treba napraviti najbolje avione, opet su tu Amerikanci, kad treba srusiti diktatorski rezim opet amaerikanci. Pa dobro, k vragu, sto najbolje avione ne naprave drugi, zasto ne intervenisu ostali, zasto...? Zato sto je Amerika bez obzira na sve ipak kolijevka demokratije." Ja bih jos dodao da je bilo svega i instaliranja Pinochet-a i skidanja Allende-a, i ostalih sranja, ali mora se znati gazda u kuci.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#303

Post by radiostar »

Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote:
Fox Mulder wrote:Ja nisam Bosnjak, vec Bosanac....
crko ja dabogda ako sam te pito sta si..

a ako smo vec kod toga, meni po svemu vise licis na amerikanca nego ista drugo..
Znas sa pocetka 70 - tih ima strasan komentar jednog americkog kolumniste. Kaze:"Nema popljuvanije i omalovazovanije nacije od Amerikanaca, Kad treba intervenirati u svijetu i kad treba dati pomoc, prvi su Amerikanci. Kad treba napraviti najbolje avione, opet su tu Amerikanci, kad treba srusiti diktatorski rezim opet amaerikanci. Pa dobro, k vragu, sto najbolje avione ne naprave drugi, zasto ne intervenisu ostali, zasto...? Zato sto je Amerika bez obzira na sve ipak kolijevka demokratije." Ja bih jos dodao da je bilo svega i instaliranja Pinochet-a i skidanja Allende-a, i ostalih sranja, ali mora se znati gazda u kuci.
Grohotom se smijem.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#304

Post by Fox Mulder »

Od takvih kao ti se ne moze drugo ni ocekivati. :lol:
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#305

Post by popajic »

callmethebreeeze wrote:
bice_bice wrote:
callmethebreeeze wrote: ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

neka ste mi zivi i zdravi..

zato sto smo mi ti koji insistiramo na jednoj i jedinoj. sprovedi anketu medju srbima i hrvatima i vidi koliko bi njih pristalo da se bosna rasparca i pripoji srbiji i hrvatskoj. ako istinski zelimo bosnu gdje ce svi biti ravnopravni onda moramo kritikovati prvo svoje pa sve drugo, ne mozes kritikovati krstove po brdima (koji su zapisavanje teritorije kao i ove nase dzamije) a ne osvrnuti se na nase dzamije.

bosna ce biti tamni vilajet sve dok jedan srbin u sarajevu ne bude mogao kritikovati dzamije bez da ga prozovu cetnikom. ista stvar vazi i za bosnjaka u teslicu koji mora moci da dovode u pitanje zasto se pravi krst, bez straha da ga zovu balijom ili ustasom.

neka si i ti ziv i zdrav. :)


Tacno,o nasem se mentalitetu radi a ne o dzamijama ili crkvama ! NASE je sve bez greske- i politicari koji na ocigled svih nas vuku ovu jadnu zemlju u jjos veci mrak a usput je bestidno pljackaju jer to jednostavno mogu,NASI su oprastamo im...i bjelosvjetski donatori koji svojim iskljucivim donacijama/samo za dzamije/ unistavaju vjerski sklad i ravnotezu po kojima jje Bosna u svijetu bila poznata...sve je to ok i na to nema mjesta nikakvoj kritici! Podjela totalna - cetnici,ustase,balije...ko pita izasta bosance !
MRAK mrak mrak...mi jednostavno slijepi pored ociju !!!
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#306

Post by Fox Mulder »

popajic wrote:
callmethebreeeze wrote:
bice_bice wrote: ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

neka ste mi zivi i zdravi..

zato sto smo mi ti koji insistiramo na jednoj i jedinoj. sprovedi anketu medju srbima i hrvatima i vidi koliko bi njih pristalo da se bosna rasparca i pripoji srbiji i hrvatskoj. ako istinski zelimo bosnu gdje ce svi biti ravnopravni onda moramo kritikovati prvo svoje pa sve drugo, ne mozes kritikovati krstove po brdima (koji su zapisavanje teritorije kao i ove nase dzamije) a ne osvrnuti se na nase dzamije.

bosna ce biti tamni vilajet sve dok jedan srbin u sarajevu ne bude mogao kritikovati dzamije bez da ga prozovu cetnikom. ista stvar vazi i za bosnjaka u teslicu koji mora moci da dovode u pitanje zasto se pravi krst, bez straha da ga zovu balijom ili ustasom.

neka si i ti ziv i zdrav. :)


Tacno,o nasem se mentalitetu radi a ne o dzamijama ili crkvama ! NASE je sve bez greske- i politicari koji na ocigled svih nas vuku ovu jadnu zemlju u jjos veci mrak a usput je bestidno pljackaju jer to jednostavno mogu,NASI su oprastamo im...i bjelosvjetski donatori koji svojim iskljucivim donacijama/samo za dzamije/ unistavaju vjerski sklad i ravnotezu po kojima jje Bosna u svijetu bila poznata...sve je to ok i na to nema mjesta nikakvoj kritici! Podjela totalna - cetnici,ustase,balije...ko pita izasta bosance !
MRAK mrak mrak...mi jednostavno slijepi pored ociju !!!
:thumbup: :bih: :kiss:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#307

Post by MUNAFIK »

Ovako, dijelovi Sarajeva poput Alipašinog, Breke,Vogošće, Dobrinje i slicni tj oni djelovi grada koji su izgradjeni u periodu 1945-1990 nemaju u svom sastavu dzamije i apsolutno nije predvidzeno ni jedno mjesto za gradnju dzamija.

Sada u tim djelovima zive vjernici (zivjeli su i prije ali nisu mogli nikad dobiti pravo na dzamiju) kojima je dzamija potreba i oni zele da imaju dzamiju i predaju zahtjeve izganjaju papire daju pare i naprave dzamiju i sad je to veliki problem!
ja nisam vidio da se negdje na carsiji ili na vratniku ili kovaćima ili na bjelavama pravi neka dzamija i da se nesto pretjeruje, vidio sam da se pravi dzamija u Vogosci na Kobiljoj glavi na Breci i na na Alipasinom i u nekin novo izgradzenim djelovima grada sl.... bas u onim djelovima u kojima zive vjernici a nema dzamija.

I malo je iritantno kada uvjek svi pricaju, pretjeruje se previse je na sve strane dzamije, svaka zelane povrsina dzamija, svaki parking dzamija... TOLIKE DZAMIJE.... to nije istina i onaj ko to pise to dobro zna, i onda ostaje zakljucak da on to namjerno tako pise, e sada radi cega, nije tesko skontati.

E ja sam vec trazio da fino napravimo spisak 'SVIH TIH DZAMIJA' koje su nepotrebne i koje su izgradzene na ogromnim zelenim povrsinama i djecijim igralistima i parkinzima, pa da znamo sta znaci to kad se kaze Pretjeruje se, previse je, sve te dzamije i dzamija na svaka 3 metra.... ovako je ovo sve suplja i naklapanje a vrlo je jednostavno skontati na kojem mjestu i gdje su izgradzene dzamije od 1995 god. pa do danas...


Fakat samo suplju prosipate!!!
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#308

Post by fenjer »

popajic wrote:
Tacno,o nasem se mentalitetu radi a ne o dzamijama ili crkvama ! NASE je sve bez greske- i politicari koji na ocigled svih nas vuku ovu jadnu zemlju u jjos veci mrak a usput je bestidno pljackaju jer to jednostavno mogu,NASI su oprastamo im...i bjelosvjetski donatori koji svojim iskljucivim donacijama/samo za dzamije/ unistavaju vjerski sklad i ravnotezu po kojima jje Bosna u svijetu bila poznata...sve je to ok i na to nema mjesta nikakvoj kritici! Podjela totalna - cetnici,ustase,balije...ko pita izasta bosance !
MRAK mrak mrak...mi jednostavno slijepi pored ociju !!!
Ehe to si ti konstatovao. A sta govori praksa, o tom se moze diskutovat.
Po skoro svim svjetskim enciklopedijama kad potrazis Sarajevo,prije a i sad, izmedju ostalog pishe da je to grad poznat po mnogobrojnim dzamijama.

A taj "vjerski sklad", ja ne mjerim, mjerilom kojim to ti radis. Iako mi nije jasno sta ti konkretno pod tim podrazumjevas?
Vjerovatno je ovdje samo dzamija trn u oku i nista vishe.

Evo jednog primjera s zapada, kad ulazis Rotterdam - Holandija (nekad najveca luka na svijetu) , s nekolika ulaza u grad, vidjet ces dzamiju s munarom, vidjet ces mnogobrojne crkve koje su promijenile namjenu , sad su one dzamije. Takodje radi se o gradu koji broji preko ili skoro do stotinu mesdzida, jedini koji ima dvije islamske srednje skole u Evropi, a nekoliko osnovnih, i to sve u drzavi u kojoj zvanicno nije priznat Islam, kao sto je slucaj s Belgijom, Austrijom, Spanijom i Hrvatskom.
Ovdje znaci ima mjesta i za takve manjine.
Mozda se upravo po ovom "mi" razlikujemo od Evrope, mozda zato nas Evropa i neche, jer ne drzimo dovoljno do svog, a istovremeno nam je tudje trn u oku.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#309

Post by Fox Mulder »

fenjer wrote:
popajic wrote:
Tacno,o nasem se mentalitetu radi a ne o dzamijama ili crkvama ! NASE je sve bez greske- i politicari koji na ocigled svih nas vuku ovu jadnu zemlju u jjos veci mrak a usput je bestidno pljackaju jer to jednostavno mogu,NASI su oprastamo im...i bjelosvjetski donatori koji svojim iskljucivim donacijama/samo za dzamije/ unistavaju vjerski sklad i ravnotezu po kojima jje Bosna u svijetu bila poznata...sve je to ok i na to nema mjesta nikakvoj kritici! Podjela totalna - cetnici,ustase,balije...ko pita izasta bosance !
MRAK mrak mrak...mi jednostavno slijepi pored ociju !!!
Ehe to si ti samo konstatovao. A u praksa nam govori drugacije.
Naprotiv po svim svjetskim enciklopedijama kad potrazis Sarajevo, vidjet ces da ismedju ostalog pishe da je grad poznat po mnogobrojnim dzamijama.

A to kako je Bosna u svijetu bila poznata i kako je sad, o tome se puno moze pisati po drugim diskusijama.
Uvijek je bilo podjele, koja doduse nije bila izrazena u ovoj mjeri, i logicno poslije rata.
A taj "vjerski sklad", ja ne mjerima, mjerilom kojim to ti radis. Iako mi nije jasno sta konkretno pod tim podrazumjevas?

Ocito je da ovdje samo dzamija trn u oku i nista vishe.
Evo jednog primjera s zapada, kad ulazis Rotterdam - Holandija (nekad najveca luka na svijetu) , s cetiri strane vidjet ces s svake dzamiju s munarom, vidjet ces mnogobrojne crkve koje su promijenila namjenu , sad su one dzamije. Takodje radi se o gradu koji broji preko preko ili skoro do stotinu mesdzida, jedini koji ima dvije islamske srednje skole u Evropi, a nekoliko osnovnih i to u zemlji u kojoj zvanicno nije priznat Islam kao sto je slucaj s Belgijom, Austrijom, Spanijom i Hrvatskom.
Ovdje znaci ima mjesta i za takve manjine. E to je taj nash identitet po kojem se mi razlikujemo od Evrope, mozda zato nas Evropa i neche, jer ne drzimo dovoljno do svog.
Ma nije to sto ti mislis. 1999 godine jedan imigrant iz Sudana je u Rimu trazio da se skine kriz sa zida u ucionici gdje mu pokrivena kcerka ide u skolu. On nema nikakve tolerancije. Tu je krscanstvo 2000 godina i odakle mu pravo da mijenja Rim. Ljudi ga ugostili dali mu stan, posao, skoluju mu dijete besplatno, a on tako vraca gostoprimstvo. Mora malo vise tolerancije od muslimana da bude. Nisu svi protiv Islama, to je laz. Otprilike je ovako napisao Umberto Eco prije par godina. Nije uredu sve sto je lose pripisivati mrznji protiv Islama. Zasto zavadjati ljude? Neka svako vjeruje u sta god hoce (Islam i Krscanstvo su ti skoro identicni), samo neka ne ugrozava druge. Vise tolerancije i bice sve OK. Dajte malo pozitivnog razmisljanja majka mu stara. Pa nismo toliko razliciti. Zasto mijesati politiku i religiju? Ne treba nam to.
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#310

Post by bice_bice »

Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote:
Fox Mulder wrote:Ja nisam Bosnjak, vec Bosanac....
crko ja dabogda ako sam te pito sta si..

a ako smo vec kod toga, meni po svemu vise licis na amerikanca nego ista drugo..
Znas sa pocetka 70 - tih ima strasan komentar jednog americkog kolumniste. Kaze:"Nema popljuvanije i omalovazovanije nacije od Amerikanaca, Kad treba intervenirati u svijetu i kad treba dati pomoc, prvi su Amerikanci. Kad treba napraviti najbolje avione, opet su tu Amerikanci, kad treba srusiti diktatorski rezim opet amaerikanci. Pa dobro, k vragu, sto najbolje avione ne naprave drugi, zasto ne intervenisu ostali, zasto...? Zato sto je Amerika bez obzira na sve ipak kolijevka demokratije." Ja bih jos dodao da je bilo svega i instaliranja Pinochet-a i skidanja Allende-a, i ostalih sranja, ali mora se znati gazda u kuci.
pusku jarane u ruke i uvedi demokratiju u Iraku, Afganistanu.. POMOZI IM I OSLOBODI IH!
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#311

Post by Fox Mulder »

bice_bice wrote:
Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote: crko ja dabogda ako sam te pito sta si..

a ako smo vec kod toga, meni po svemu vise licis na amerikanca nego ista drugo..
Znas sa pocetka 70 - tih ima strasan komentar jednog americkog kolumniste. Kaze:"Nema popljuvanije i omalovazovanije nacije od Amerikanaca, Kad treba intervenirati u svijetu i kad treba dati pomoc, prvi su Amerikanci. Kad treba napraviti najbolje avione, opet su tu Amerikanci, kad treba srusiti diktatorski rezim opet amaerikanci. Pa dobro, k vragu, sto najbolje avione ne naprave drugi, zasto ne intervenisu ostali, zasto...? Zato sto je Amerika bez obzira na sve ipak kolijevka demokratije." Ja bih jos dodao da je bilo svega i instaliranja Pinochet-a i skidanja Allende-a, i ostalih sranja, ali mora se znati gazda u kuci.
pusku jarane u ruke i uvedi demokratiju u Iraku, Afganistanu.. POMOZI IM I OSLOBODI IH!
Bezveze ti je to. Nema dobrovoljaca u USA. Znaju da je to prljav rat, ali zato ima dobrovoljaca u Bosni. Misle glupani da brane Islam po Ceceniji, Iraku, Afganistanu,... Sve ti je to bolan ne bio banda zakuhala. Na istoku i zapadu.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#312

Post by fenjer »

Fox Mulder wrote:Ma nije to sto ti mislis. 1999 godine jedan imigrant iz Sudana je u Rimu trazio da se skine kriz sa zida u ucionici gdje mu pokrivena kcerka ide u skolu. On nema nikakve tolerancije. Tu je krscanstvo 2000 godina i odakle mu pravo da mijenja Rim. Ljudi ga ugostili dali mu stan, posao, skoluju mu dijete besplatno, a on tako vraca gostoprimstvo. Mora malo vise tolerancije od muslimana da bude. Nisu svi protiv Islama, to je laz. Otprilike je ovako napisao Umberto Eco prije par godina. Nije uredu sve sto je lose pripisivati mrznji protiv Islama. Zasto zavadjati ljude? Neka svako vjeruje u sta god hoce (Islam i Krscanstvo su ti skoro identicni), samo neka ne ugrozava druge. Vise tolerancije i bice sve OK. Dajte malo pozitivnog razmisljanja majka mu stara. Pa nismo toliko razliciti. Zasto mijesati politiku i religiju? Ne treba nam to.
Pa ja i ne pisem da su svi protiv Islam-a, naprotiv pishem, da cesto puta mi radimo protim samih nas. I neosporavam nikom da vjeruje u sta hoce, upravo i ja pozivam na istu tu toleranciju.
A religija i politika su povezane, u mnogobrojnim Evropskim drzavama su vodece stranke koje su zasnovane na krscanskom ucenju, konkretno u istoj toj Holandiji, koju maloprije navedoh za primjer, vodeca stranka je krscanska, kao i mnoge druge u vladi i vladama Evrope.
Covjek vjernik se treba da bavi politikom onoliko koliko mu je ista potrebna da bi se izborio za osnovna prava u jednom drustvu.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#313

Post by Fox Mulder »

fenjer wrote:
Fox Mulder wrote:Ma nije to sto ti mislis. 1999 godine jedan imigrant iz Sudana je u Rimu trazio da se skine kriz sa zida u ucionici gdje mu pokrivena kcerka ide u skolu. On nema nikakve tolerancije. Tu je krscanstvo 2000 godina i odakle mu pravo da mijenja Rim. Ljudi ga ugostili dali mu stan, posao, skoluju mu dijete besplatno, a on tako vraca gostoprimstvo. Mora malo vise tolerancije od muslimana da bude. Nisu svi protiv Islama, to je laz. Otprilike je ovako napisao Umberto Eco prije par godina. Nije uredu sve sto je lose pripisivati mrznji protiv Islama. Zasto zavadjati ljude? Neka svako vjeruje u sta god hoce (Islam i Krscanstvo su ti skoro identicni), samo neka ne ugrozava druge. Vise tolerancije i bice sve OK. Dajte malo pozitivnog razmisljanja majka mu stara. Pa nismo toliko razliciti. Zasto mijesati politiku i religiju? Ne treba nam to.
Pa ja i ne pisem da su svi protiv Islam-a, naprotiv pishem, da cesto puta mi radimo protim samih nas. I neosporavam nikom da vjeruje u sta hoce, upravo i ja pozivam na istu tu toleranciju.
A religija i politika su povezane, u mnogobrojnim Evropskim drzavam vladaju stranke koje su zasnovane na krscanskom ucenju, konkretno u istoj toj Holandiji, koju maloprije navedoh za primjer, vodeca stranka je krscanska, kao i mnoge druge u vladi i vladama Evrope.
Covjek vjernik se treba da bavi politikom onoliko koliko mu je ista potrebna da bi se izborio za neka osnovna svoja prava u jednom drustvu.
Pa dobro, sta je tu sporno? Europa jeste kulturoloski krscanska i to se ne moze i ne treba mijenjati. Ne ugrozavaju te partije Islam, ali pojedini muslimani nabacuju loptu na volej sto bi se reklo, xenofobima. Ne valja tako raditi.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#314

Post by fenjer »

Fox Mulder wrote:
fenjer wrote:
Fox Mulder wrote:Ma nije to sto ti mislis. 1999 godine jedan imigrant iz Sudana je u Rimu trazio da se skine kriz sa zida u ucionici gdje mu pokrivena kcerka ide u skolu. On nema nikakve tolerancije. Tu je krscanstvo 2000 godina i odakle mu pravo da mijenja Rim. Ljudi ga ugostili dali mu stan, posao, skoluju mu dijete besplatno, a on tako vraca gostoprimstvo. Mora malo vise tolerancije od muslimana da bude. Nisu svi protiv Islama, to je laz. Otprilike je ovako napisao Umberto Eco prije par godina. Nije uredu sve sto je lose pripisivati mrznji protiv Islama. Zasto zavadjati ljude? Neka svako vjeruje u sta god hoce (Islam i Krscanstvo su ti skoro identicni), samo neka ne ugrozava druge. Vise tolerancije i bice sve OK. Dajte malo pozitivnog razmisljanja majka mu stara. Pa nismo toliko razliciti. Zasto mijesati politiku i religiju? Ne treba nam to.
Pa ja i ne pisem da su svi protiv Islam-a, naprotiv pishem, da cesto puta mi radimo protim samih nas. I neosporavam nikom da vjeruje u sta hoce, upravo i ja pozivam na istu tu toleranciju.
A religija i politika su povezane, u mnogobrojnim Evropskim drzavam vladaju stranke koje su zasnovane na krscanskom ucenju, konkretno u istoj toj Holandiji, koju maloprije navedoh za primjer, vodeca stranka je krscanska, kao i mnoge druge u vladi i vladama Evrope.
Covjek vjernik se treba da bavi politikom onoliko koliko mu je ista potrebna da bi se izborio za neka osnovna svoja prava u jednom drustvu.
Pa dobro, sta je tu sporno? Europa jeste kulturoloski krscanska i to se ne moze i ne treba mijenjati. Ne ugrozavaju te partije Islam, ali pojedini muslimani nabacuju loptu na volej sto bi se reklo, xenofobima. Ne valja tako raditi.
Pa to i ja pitam, sta je sporno? Naravno da ne ugrozavaju te partije Islam, one cak u mnogim slucajvima zastupaju interese istog.
Mnogi ovdje se zalazu za Europu, a ne slijede primjer iste, mozda zato sto mi nismo navikli na tu slobodu misljenja i govora.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#315

Post by popajic »

fenjer wrote:
popajic wrote:
Tacno,o nasem se mentalitetu radi a ne o dzamijama ili crkvama ! NASE je sve bez greske- i politicari koji na ocigled svih nas vuku ovu jadnu zemlju u jjos veci mrak a usput je bestidno pljackaju jer to jednostavno mogu,NASI su oprastamo im...i bjelosvjetski donatori koji svojim iskljucivim donacijama/samo za dzamije/ unistavaju vjerski sklad i ravnotezu po kojima jje Bosna u svijetu bila poznata...sve je to ok i na to nema mjesta nikakvoj kritici! Podjela totalna - cetnici,ustase,balije...ko pita izasta bosance !
MRAK mrak mrak...mi jednostavno slijepi pored ociju !!!
Ehe to si ti konstatovao. A sta govori praksa, o tom se moze diskutovat.
Po skoro svim svjetskim enciklopedijama kad potrazis Sarajevo,prije a i sad, izmedju ostalog pishe da je to grad poznat po mnogobrojnim dzamijama.

A taj "vjerski sklad", ja ne mjerim, mjerilom kojim to ti radis. Iako mi nije jasno sta ti konkretno pod tim podrazumjevas?
Vjerovatno je ovdje samo dzamija trn u oku i nista vishe.

Evo jednog primjera s zapada, kad ulazis Rotterdam - Holandija (nekad najveca luka na svijetu) , s nekolika ulaza u grad, vidjet ces dzamiju s munarom, vidjet ces mnogobrojne crkve koje su promijenile namjenu , sad su one dzamije. Takodje radi se o gradu koji broji preko ili skoro do stotinu mesdzida, jedini koji ima dvije islamske srednje skole u Evropi, a nekoliko osnovnih, i to sve u drzavi u kojoj zvanicno nije priznat Islam, kao sto je slucaj s Belgijom, Austrijom, Spanijom i Hrvatskom.
Ovdje znaci ima mjesta i za takve manjine.
Mozda se upravo po ovom mi razlikujemo od Evrope, mozda zato nas Evropa i neche, jer ne drzimo dovoljno do svog, a istovremeno nam je tudje sve u oku.

Cudno,govorimo istim jezikom a ne razumijemo se ! Meni dzamija trn u oku ??? Moje Sarajevo ne bi bilo to sto jeste bez dzmija- ima li ista ljepse vidjeti begovu dzamiju i u njenom komsiluku katedralu i staru pravoslavnu crkvu.I setati Vratnikom ili Bistrikom pa se odmoriti pored bilo koje stare ljepotice dzamije.To valjda nikome nije sporno.MENI je sporno kad ugledam neku novokomponovanu,ruzno-modernu dzamiju kojoj je vise svrha da se pokaze da smo MI sada glavni u gradu,a puno se manje misli na stvarne vjernike.
I onda jos branimo donatore u smislu-imaju ljudi lovu pa nek grade sta im je ceif jer MI kao time bivamo jaci.Time se gubi stvarni smisao gradjenja bilo kojeg vjerskog objekta,pa i dzamije.TO je po meni mrak !!!
Znam za dzamiju u Rotterdamu i u Amsterdamu i...nikakve veze nema sa ovom temom.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#316

Post by Fox Mulder »

popajic wrote:
fenjer wrote:
popajic wrote:
Tacno,o nasem se mentalitetu radi a ne o dzamijama ili crkvama ! NASE je sve bez greske- i politicari koji na ocigled svih nas vuku ovu jadnu zemlju u jjos veci mrak a usput je bestidno pljackaju jer to jednostavno mogu,NASI su oprastamo im...i bjelosvjetski donatori koji svojim iskljucivim donacijama/samo za dzamije/ unistavaju vjerski sklad i ravnotezu po kojima jje Bosna u svijetu bila poznata...sve je to ok i na to nema mjesta nikakvoj kritici! Podjela totalna - cetnici,ustase,balije...ko pita izasta bosance !
MRAK mrak mrak...mi jednostavno slijepi pored ociju !!!
Ehe to si ti konstatovao. A sta govori praksa, o tom se moze diskutovat.
Po skoro svim svjetskim enciklopedijama kad potrazis Sarajevo,prije a i sad, izmedju ostalog pishe da je to grad poznat po mnogobrojnim dzamijama.

A taj "vjerski sklad", ja ne mjerim, mjerilom kojim to ti radis. Iako mi nije jasno sta ti konkretno pod tim podrazumjevas?
Vjerovatno je ovdje samo dzamija trn u oku i nista vishe.

Evo jednog primjera s zapada, kad ulazis Rotterdam - Holandija (nekad najveca luka na svijetu) , s nekolika ulaza u grad, vidjet ces dzamiju s munarom, vidjet ces mnogobrojne crkve koje su promijenile namjenu , sad su one dzamije. Takodje radi se o gradu koji broji preko ili skoro do stotinu mesdzida, jedini koji ima dvije islamske srednje skole u Evropi, a nekoliko osnovnih, i to sve u drzavi u kojoj zvanicno nije priznat Islam, kao sto je slucaj s Belgijom, Austrijom, Spanijom i Hrvatskom.
Ovdje znaci ima mjesta i za takve manjine.
Mozda se upravo po ovom mi razlikujemo od Evrope, mozda zato nas Evropa i neche, jer ne drzimo dovoljno do svog, a istovremeno nam je tudje sve u oku.

Cudno,govorimo istim jezikom a ne razumijemo se ! Meni dzamija trn u oku ??? Moje Sarajevo ne bi bilo to sto jeste bez dzmija- ima li ista ljepse vidjeti begovu dzamiju i u njenom komsiluku katedralu i staru pravoslavnu crkvu.I setati Vratnikom ili Bistrikom pa se odmoriti pored bilo koje stare ljepotice dzamije.To valjda nikome nije sporno.MENI je sporno kad ugledam neku novokomponovanu,ruzno-modernu dzamiju kojoj je vise svrha da se pokaze da smo MI sada glavni u gradu,a puno se manje misli na stvarne vjernike.
I onda jos branimo donatore u smislu-imaju ljudi lovu pa nek grade sta im je ceif jer MI kao time bivamo jaci.Time se gubi stvarni smisao gradjenja bilo kojeg vjerskog objekta,pa i dzamije.TO je po meni mrak !!!
Znam za dzamiju u Rotterdamu i u Amsterdamu i...nikakve veze nema sa ovom temom.
Dobar si ti momak. Fino razmisljanje, svaka cast. Ostalo je jos finih ljudi u Sarajevu. Neka ti je sa srecom, znam da ti nije lako... :thumbup: :bih: :kiss:
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#317

Post by Fox Mulder »

Minnela wrote:
Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
Pa valjda zato sto se ipak manje grade nego dzamije po Federaciji. Ima i crkvi brate previse, ali ne upadaju u oci kao dzamije. Napravise jednu kod Fate i valjda ce je srusiti. Umberto Eco citat: "Ako je religija opijum za narod, onda je to kokain"
Nije tacno! Slijedeci put kad budes putovao kroz RS otvori malo bolje oci :oops: ..Gdje nikad nisu postojale sad su tamo, i ne samo crkve,vec i manastiri..
Da ali ih je manje. Ne moze se graditi multi-kulti drustvo logikom tuk na utuk. Onda dobijes motokultivatorsko drustvo :lol:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#318

Post by mIRCerka »

Ne daj ahireta za dunjaluka, ni dunjaluka za ahireta.

Meni to rece jedan vrlo ucen covjek...i nesto kontam...

(sad karikiram brojeve)
ograda za dzamiju 10.000 KM
ograda za crkvu 12.000 KM

We know we can't save the world, but we can change and even save lives - one at a time. We take our name and our mission from a story that is so true:

There once was a wise man who used to go to the ocean to do his writing. He had a habit of walking on the beach before he began his work. One day he was walking along the shore, as he looked down the beach, he saw a human figure moving like a dancer. He smiled to himself to think of someone who would dance to the day and he began to walk faster to catch up.

As he got closer, he saw that it was a young man, and the young man wasn’t dancing, but instead he was reaching down to the shore, picking up something, and very gently throwing it into the ocean.

He called out,
“Good morning, what are you doing?”

The young man paused, looked up and replied,
“Throwing starfish into the ocean.”

“I guess I should have asked;
why are you throwing starfish in the ocean?”

“The sun is up and the tide is going out.
And if I don’t throw them then they’ll die.”

“But, young man, don’t you realize that there are
miles and miles of beach and starfish all along it.
You can’t possibly make a difference!”

The young man listened politely, then bent down,
picked up another starfish and threw it into the sea,
past the breaking waves and said,
“It made a difference for that one.”

-Author Unknown-
Ja uporno govorim da se uglavnom trose pare iz budzeta, makar u Sarajevu, na sve sakralne objekte, a ubise se religiozni prakticiranjem religije...

evo, 3200 EUR je potrebno da se jednom andjelu spasi vid... pa vi vidite gdje cete donirati.
Hvala na paznji i prijatno.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#319

Post by Fox Mulder »

mIRCerka wrote:Ne daj ahireta za dunjaluka, ni dunjaluka za ahireta.

Meni to rece jedan vrlo ucen covjek...i nesto kontam...

(sad karikiram brojeve)
ograda za dzamiju 10.000 KM
ograda za crkvu 12.000 KM

We know we can't save the world, but we can change and even save lives - one at a time. We take our name and our mission from a story that is so true:

There once was a wise man who used to go to the ocean to do his writing. He had a habit of walking on the beach before he began his work. One day he was walking along the shore, as he looked down the beach, he saw a human figure moving like a dancer. He smiled to himself to think of someone who would dance to the day and he began to walk faster to catch up.

As he got closer, he saw that it was a young man, and the young man wasn’t dancing, but instead he was reaching down to the shore, picking up something, and very gently throwing it into the ocean.

He called out,
“Good morning, what are you doing?”

The young man paused, looked up and replied,
“Throwing starfish into the ocean.”

“I guess I should have asked;
why are you throwing starfish in the ocean?”

“The sun is up and the tide is going out.
And if I don’t throw them then they’ll die.”

“But, young man, don’t you realize that there are
miles and miles of beach and starfish all along it.
You can’t possibly make a difference!”

The young man listened politely, then bent down,
picked up another starfish and threw it into the sea,
past the breaking waves and said,
“It made a difference for that one.”

-Author Unknown-
Ja uporno govorim da se uglavnom trose pare iz budzeta, makar u Sarajevu, na sve sakralne objekte, a ubise se religiozni prakticiranjem religije...

evo, 3200 EUR je potrebno da se jednom andjelu spasi vid... pa vi vidite gdje cete donirati.
Hvala na paznji i prijatno.
Svaka cast. Daj mi racun da pomognem.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#320

Post by mIRCerka »

fox, evo tema http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=45724 tu imas i racun i telefon.[/quote]
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#321

Post by Fox Mulder »

OK. Hvala.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#322

Post by Fox Mulder »

Hej evo sad gulim nocnu smjenu (vodim elektroenergetski sistem u jednoj regiji) i mogu da gledam Bosnu preko satelita. Vjeruj mi da se ovdje bolje zna vasa situacija nego kod vas. Znam ja za crkve, ali tema je izgradnja dzamija. Nema Bosne na taj nacin, vjeruj mi. Ovdje ste kao bosnjacka strana zbog toga tretirani kao i agresori iz Srbije. Nazalost...
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#323

Post by bosan »

Ako je poruseno recimo 600 dzamija u BIH i sve su porusene sa istim ciljem ja ne vidim razlog zasto da se ponovo ne naprave. Bez obzira hoce li neko ici u njih ili nece.Znaci srusene su da se zatre trag jednom narodu i ne znam jel to Vama jasno il se pravite blesavi.Oni sto prave dzamije pravice i skole i ostale objekte.Pravili su i dosad. Ne znam otkud Vam pravo da svakog vjernika(pogotovu muslimana)etiketirate kao nepismenog ,zaglupljenog fanatika ,kome je dzamija vaznija od hljeba. A to se uporno radi na ovom forumu.Sramota nas reci sta smo.Dokle cemo jos biti napadani .Sta to mi jos treba da uradimo da dokazemo nasu toleranciju i ostala sranja.Trebamo hodat spustanih gaca i cekati kad ce se kome dici. Ja sam svoje uzvukao i hebe mi se sta ko misli o meni.A gospoda nek skokne malo do Bijeljine i Gruda i malo tabiri o suzivotu i toleranciji.Ovi ljudi su to pokazali kad je bilo najteze.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#324

Post by Fox Mulder »

bosan wrote:Ako je poruseno recimo 600 dzamija u BIH i sve su porusene sa istim ciljem ja ne vidim razlog zasto da se ponovo ne naprave. Bez obzira hoce li neko ici u njih ili nece.Znaci srusene su da se zatre trag jednom narodu i ne znam jel to Vama jasno il se pravite blesavi.Oni sto prave dzamije pravice i skole i ostale objekte.Pravili su i dosad. Ne znam otkud Vam pravo da svakog vjernika(pogotovu muslimana)etiketirate kao nepismenog ,zaglupljenog fanatika ,kome je dzamija vaznija od hljeba. A to se uporno radi na ovom forumu.Sramota nas reci sta smo.Dokle cemo jos biti napadani .Sta to mi jos treba da uradimo da dokazemo nasu toleranciju i ostala sranja.Trebamo hodat spustanih gaca i cekati kad ce se kome dici. Ja sam svoje uzvukao i hebe mi se sta ko misli o meni.A gospoda nek skokne malo do Bijeljine i Gruda i malo tabiri o suzivotu i toleranciji.Ovi ljudi su to pokazali kad je bilo najteze.
Pa nek' ponovo izgrade te strusene. Sada samo prave vehabijske, koje su nepotrebne, ruzne i neprikladne arhitekture. Kad se poprave stare, onda treba, po potrebi praviti nove.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#325

Post by Fox Mulder »

Minnela wrote:
Fox Mulder wrote:Hej evo sad gulim nocnu smjenu (vodim elektroenergetski sistem u jednoj regiji) i mogu da gledam Bosnu preko satelita. Vjeruj mi da se ovdje bolje zna vasa situacija nego kod vas. Znam ja za crkve, ali tema je izgradnja dzamija. Nema Bosne na taj nacin, vjeruj mi. Ovdje ste kao bosnjacka strana zbog toga tretirani kao i agresori iz Srbije. Nazalost...
Ti ces meni reci kako se bolje vidi,kod mojih ociju :-) ..I na koji nacin ima Bosne :-).. ..Uostalom ja nigdje nisam napisala da sam da se dzamije grade na svakom koraku,vec sam samo htjela da ti ukazem da se varas sto se tice gradnji crkvi..Ali neka tebe dzamije bodu u oci,jer ovo drugo je nevazno..
Mada dovoljno si rekao o sebi sa ovim podebljanim,a sad alahmanet!..
Eto, to je ono o cemu pisem. Bodu mi oci, itekako bodu, jer ih ima previse
Locked