Džamije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#151

Post by Shoshana »

callmethebreeeze wrote:
pitt wrote:
callmethebreeeze wrote: bicemo pravedni, ali strogi. :D
bicevi boziji :D:D:D
pu. pu. gluho daleko i coravo bilo.
nego, kakvi se ovo "seminari" spominju?
jel' to neko hoce da s pravog puta skrenemo. :D
Druze Axmo mi ti se kunemo... :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#152

Post by pitt »

eki druze.....efendija axmo :D:D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#153

Post by callmethebreeeze »

ti su najopasniji. :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#154

Post by Shoshana »

Ma, ni slucajno... :oops:

Ahmo je Drug prvo, pa onda sve ostalo :P
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#155

Post by pitt »

onda je ahbab :D:D:D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#156

Post by Shoshana »

pitt wrote:onda je ahbab :D:D:D
:thumbup:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#157

Post by Ahmmed »

Shoshana wrote:
pitt wrote:
callmethebreeeze wrote: bicemo pravedni, ali strogi. :D
bicevi boziji :D:D:D
Jao vam se, samo dok Axmo vidi sta mu od 'nako ozbiljne teme uradiste...

Kakav mejtef kakvi bakraci, u seminarij cete vi obojica :oops:

(Sve sa bicevima :D )
pitt i callmethebreeeze,

Ne znam , zaista, zašto ste dozvolili da nam drugi forumaši začataju temu? :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#158

Post by callmethebreeeze »

nisam ja ahmo, ociju mi, sve je pitt kriv. tako ti je to kad zivis u velikoj sotoni :D
odoh sad. ne moze se stalno ni raditi:D cuvajte se svi i slusajte ahmu :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#159

Post by Ahmmed »

callmethebreeeze wrote:nisam ja ahmo, ociju mi, sve je pitt kriv. tako ti je to kad zivis u velikoj sotoni :D
odoh sad. ne moze se stalno ni raditi:D cuvajte se svi i slusajte ahmu :D

Ma, znao sam ja da je pitt za sve kriv :D :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#160

Post by Shoshana »

Ahmmed wrote:
Shoshana wrote:
pitt wrote: bicevi boziji :D:D:D
Jao vam se, samo dok Axmo vidi sta mu od 'nako ozbiljne teme uradiste...

Kakav mejtef kakvi bakraci, u seminarij cete vi obojica :oops:

(Sve sa bicevima :D )
pitt i callmethebreeeze,

Ne znam , zaista, zašto ste dozvolili da nam drugi forumaši začataju temu? :D
Vidi njega sto ulijece u pomoc ahbabima... Ona tipicna "ako je zena na tri metra od sporeta - utekla je" (ja vam drugog zajednickog sadrzioca ne vidim :D ) te ja odo' nabit muza nogom u straznjicu - tek reda radi :lol:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#161

Post by Ahmmed »

Shoshana wrote:
Ahmmed wrote:
Shoshana wrote: Jao vam se, samo dok Axmo vidi sta mu od 'nako ozbiljne teme uradiste...

Kakav mejtef kakvi bakraci, u seminarij cete vi obojica :oops:

(Sve sa bicevima :D )
pitt i callmethebreeeze,

Ne znam , zaista, zašto ste dozvolili da nam drugi forumaši začataju temu? :D
Vidi njega sto ulijece u pomoc ahbabima... Ona tipicna "ako je zena na tri metra od sporeta - utekla je" (ja vam drugog zajednickog sadrzioca ne vidim :D ) te ja odo' nabit muza nogom u straznjicu - tek reda radi :lol:

A, jok...Ne dirat čojeka, ni krivog ni dužnog :D
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#162

Post by Bosanac_21 »

popajic wrote:
Bosanac_21 wrote:Cim je pocela agresija na Bosnu i Hercegovinu meta je bila vjera i bogomolja, podrzavam izgradnju svih porusenih dzamija.
Jedino sam protiv sto se neke grade bespravno, ili u nekom stilu koji ne lici tradiciji bosansko-hercegovackih dzamija.

PO MENI NIJE NIKADA BIO PROBLEM STO SE PONOVO GRADI ONO STO JE AGRESIJOM PORUSENO.ALI,LJUDI MOJI,DA SE NIGDJE NE OBNOVI NIJEDNA FABRIKA A STOTINE NOVIH DZAMIJA NIKNE....MALO BODE OCI JER I VJERNICI VALJDA MORAJU NEGDJE HLJEB ZARADJIVATI A O TOME KAO DA NIKO I NE RAZMISLJA!
Razlika je u tome golema. Nek dzamija kosta u prosjeku oko 80.000, pare se uloze u objekat i narod placa clanarine, pa zajednicu, itd.
Haj ti sad napravi fabriku, zaposli naroda i onda pokusaj malo prodavati i placati radnike. Jeftinije je uvoziti robu iz Kine i samoj Bosni, nego da ona sama to proizvodi. Niko ni kod nas nebi kirijo za stotinjak maraka, pa da tu proizvedenu robu prodas za neku dobru cijenu kad opet imas to sve isto i sa strane kud i kamo jeftinije (kvalitet je manje vise vazan). Kod nas je narod navikao na one prije-ratne gigant tvornice, koje u danasnje vrijeme nebi ni same opstale zbog jeftine radne snage po svijetu.
Sjecam se 1998 kad su u Bosansku Krupu dosli Talijani da otvore Kombiteks, a da radnici budu placeni 50KM mjesecno, da da 50KM, otpalo je odmah, a ti isti su od Kine kupovali vec sasivenu robu.
Sve u svemu dzamija i fabrika se ne mogu mjeriti, kod nas imas malu privredu koja je sve vise zastupljena i u Evropi, tako i u ostalom svijetu.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#163

Post by Shoshana »

Evo, vidis, umjesto da naruzis ovog Bosanca_21 i ovog popajica sto zaista zacatavaju :D , ti u odbranu mog cojeka... :oops: Sa'cu mu bogami i usisivac u sake uvalit... pa ga ti Mujo samo nastavi branit :oops: :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#164

Post by Ahmmed »

Shoshana wrote:Evo, vidis, umjesto da naruzis ovog Bosanca_21 i ovog popajica sto zaista zacatavaju :D , ti u odbranu mog cojeka... :oops: Sa'cu mu bogami i usisivac u sake uvalit... pa ga ti Mujo samo nastavi branit :oops: :D

Vidiš, u pravu si :D I treba mu usisivač u šake :D
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#165

Post by Bosanac_21 »

Shoshana wrote:Evo, vidis, umjesto da naruzis ovog Bosanca_21 i ovog popajica sto zaista zacatavaju :D , ti u odbranu mog cojeka... :oops: Sa'cu mu bogami i usisivac u sake uvalit... pa ga ti Mujo samo nastavi branit :oops: :D
Velahavle, sta sad na mene nabasa :-) :lol: jesam zachatovo u p.m.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#166

Post by Shoshana »

Ahmmed wrote:
Shoshana wrote:Evo, vidis, umjesto da naruzis ovog Bosanca_21 i ovog popajica sto zaista zacatavaju :D , ti u odbranu mog cojeka... :oops: Sa'cu mu bogami i usisivac u sake uvalit... pa ga ti Mujo samo nastavi branit :oops: :D

Vidiš, u pravu si :D I treba mu usisivač u šake :D
:shock: :shock:

Aman jarabi, tobe stafirula, ja ovo ne smijem ni pokusati rastumaciti :oops:
pu,pu,pu i onaj sejtan Freud :x

:D
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#167

Post by MUNAFIK »

callmethebreeeze wrote:ja sebe smatram muslimanom, ali opet ne smatram da se trebaju graditi dzamije gdje nekome dusebrizniku prahne.
na kraju krajeva, moze se klanjati i u mesdzidima. ne mora se na svakoj zelenoj povrsini u sarajevu dzamija praviti. pogotovo ne sto gradu treba masa drugih gradjevina.
i naravno da donatru ne mozes odredjivati za sto ce pare davati, ali mu mozes sugerisati da da manje love za nesto drugo, obdaniste, skolu ili sportsku dvoranu.
Ovako, dijelovi Sarajeva poput Alipašinog, Breke,Vogošće, Dobrinje i slicni tj oni djelovi grada koji su izgradjeni u periodu 1945-1990 nemaju u svom sastavu dzamije i apsolutno nije predvidzeno ni jedno mjesto za gradnju dzamija.

Sada u tim djelovima zive vjernici (zivjeli su i prije ali nisu mogli nikad dobiti pravo na dzamiju) kojima je dzamija potreba i oni zele da imaju dzamiju i predaju zahtjeve izganjaju papire daju pare i naprave dzamiju i sad je to veliki problem!
ja nisam vidio da se negdje na carsiji ili na vratniku ili kovaćima ili na bjelavama pravi neka dzamija i da se nesto pretjeruje, vidio sam da se pravi dzamija u Vogosci na Kobiljoj glavi na Breci i na na Alipasinom i u nekin novo izgradzenim djelovima grada sl.... bas u onim djelovima u kojima zive vjernici a nema dzamija.
I malo je iritantno kada uvjek svi pricaju, pretjeruje se previse je na sve strane dzamije, svaka zelane povrsina dzamija, svaki parking dzamija... TOLIKE DZAMIJE.... to nije istina i onaj ko to pise to dobro zna, i onda ostaje zakljucak da on to namjerno tako pise, e sada radi cega, nije tesko skontati.

E ja sam vec trazio da fino napravimo spisak 'SVIH TIH DZAMIJA' koje su nepotrebne i koje su izgradzene na ogromnim zelenim povrsinama i djecijim igralistima i parkinzima, pa da znamo sta znaci to kad se kaze Pretjeruje se, previse je, sve te dzamije i dzamija na svaka 3 metra.... ovako je ovo sve suplja i naklapanje a vrlo je jednostavno skontati na kojem mjestu i gdje su izgradzene dzamije od 1995 god. pa do danas...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#168

Post by Ahmmed »

Shoshana wrote:
Ahmmed wrote:
Shoshana wrote:Evo, vidis, umjesto da naruzis ovog Bosanca_21 i ovog popajica sto zaista zacatavaju :D , ti u odbranu mog cojeka... :oops: Sa'cu mu bogami i usisivac u sake uvalit... pa ga ti Mujo samo nastavi branit :oops: :D

Vidiš, u pravu si :D I treba mu usisivač u šake :D
:shock: :shock:

Aman jarabi, tobe stafirula, ja ovo ne smijem ni pokusati rastumaciti :oops:
pu,pu,pu i onaj sejtan Freud :x

:D
Ja ću se zadržati samo na boldiranom 8-) Mani se Frojda, treba ponovo u mekteb :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#169

Post by Shoshana »

Ahmmed wrote:
Shoshana wrote:
Ahmmed wrote:
Vidiš, u pravu si :D I treba mu usisivač u šake :D
:shock: :shock:

Aman jarabi, tobe stafirula, ja ovo ne smijem ni pokusati rastumaciti :oops:
pu,pu,pu i onaj sejtan Freud :x

:D
Ja ću se zadržati samo na boldiranom 8-) Mani se Frojda, treba ponovo u mekteb :D
Ne moze 'ponovo' ama bas nikako :oops: Mene ucila rahmetli nana-Zehra, pa i ako je nakaradno - meni je vrijednije od sto mejtefa :oops:

Sad si me uozbiljio - sto je ravno zacatavanju - ide se srami :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#170

Post by Ahmmed »

Shoshana wrote:
Ahmmed wrote:
Shoshana wrote: :shock: :shock:

Aman jarabi, tobe stafirula, ja ovo ne smijem ni pokusati rastumaciti :oops:
pu,pu,pu i onaj sejtan Freud :x

:D
Ja ću se zadržati samo na boldiranom 8-) Mani se Frojda, treba ponovo u mekteb :D
Ne moze 'ponovo' ama bas nikako :oops: Mene ucila rahmetli nana-Zehra, pa i ako je nakaradno - meni je vrijednije od sto mejtefa :oops:

Sad si me uozbiljio - sto je ravno zacatavanju - ide se srami :D
Eh, džaba....Rahmetli nana Zehra mašila jedan harf, pa to ti je . 8-)
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#171

Post by Shoshana »

Eno, on k'o i moja stara...okolo-kole-pa-na-mala-vrata :D

Kako se ispravno kaze?
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#172

Post by Šandor »

Shoshana wrote:Eno, on k'o i moja stara...okolo-kole-pa-na-mala-vrata :D

Kako se ispravno kaze?
staGfirula ako se ne varam

mada to obično bude stakvirula :D

nisam siguran
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#173

Post by Ahmmed »

Šandor wrote:
Shoshana wrote:Eno, on k'o i moja stara...okolo-kole-pa-na-mala-vrata :D

Kako se ispravno kaze?
staGfirula ako se ne varam

mada to obično bude stakvirula :D

nisam siguran

:) Da, nedostaje G, svakako i H, na kraju :) a može se čuti i ova druga varijanta :)
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#174

Post by seiko22 »

sarlo wrote:
seiko22 wrote:
![/b]

!!
Molim te, sta je bruka Reisu-ul-uleme Mustafe-efendije Cerica*.
To sto je srusena Dzamija u Cajnicu ( pretpostavljam da su je srusili cetnici, kojima po tebi to nije bruka i samim tim je rusnje dzamije pozitivan cin) je ako personaliziramo prije svega udar na Reisu-ul uleme, jer je on predstavnik svih Muslimana Bosne po funkciji. Isto kao sto je presjednik simbol drzave.
Ili je problem to sto nije obnovljena dzamija u Cajnicu (cini mi se da je Cajnice svojevremeno imalo 3 medrese i tim bilo jedan od obrazovnih centara Bosnjaka). Reisu-ul ulema nije bogatas da o svome troske pravi dzamije. Dzamije prave dzematlije , a Islamska zajednica je u tom slucaju samo instrument preko kojeg se to radi. I IZ daje gotovo sva prava vakifima i dzematskim odborima, jer to su na kraju krajeva dzamije tih ljudi. Moguce je da u odredjenim slucajevima IZ kalkulise, pa ne potencira pravljenje nekih dzamija koje bi treebala drzava proglasiti i nacionalnim spomenicima (jer to one ustvari i jesu) jer se nada da ce drzava finasirati obnopvu tih dzamija. Da bi one bile rekonstrusiana onakve kakvim su bile potrebno je jako mnogo novca. IZ pomaze i usmjerava novac u one dzamije koje su prijeko potrebne. Tamo gdje ima dzemata i gdje se ne bi dzamije ni napravile da nema poziva IZ I Reisu-ul ulema da se pomogne u obnovljanju tih dzamije.
-Kako sam cuo u gradu Cajnicu ne zivi nijedan jedini Bosnjak, nazalost. I za ovaj ocit genocid, koliko god ih ti branio, su krivi cetnici i lokalni Srbi. ali zrtva je uvijek kriva.
*Mustafa Ceric je svrsenik GHB medrese (najstarija obrazovna ustanova tog nivoa koja neprekidno egzistira na Balkanu), Univerziteta Al-Azhar u Kairu. Doktorirao je na univerzitetu Ilinoj u Cikagu osamdesetih godina proslog milenijuma. Vrijedno paznje je pomenuti da je odbrani njegove doktorske disertacije u Cikagu prisustvovalo 2 000 ljudi. Velikim dijelom krsanskih teologa iz citave Amerike. Govori vise svjetskih jezika. Izuzetno elokventan i sarmantan covjek. Lider je Bosanskih Muslimana, zajednice nad kojom je izvrsen genocid.. Cijenjen je u svom narodu i u citavom svijetu.
Mnogo vrijedi, zato ga i toliko mrze, kreature koji su prodali dusu djavolu, Slobodanu Milosevicu, Milanku Renovicu i koji cijene Radovana K. jer ih je izlijecio od alkoholizma. Ruse i pljuju po dzamijama pa moraju i po Mustafa-efendiji.
-Malo emotivno. U sve mi diraj samo nemoj u majku, dzamiju, Armiju BiH i Reisa.-
Mislim, gospodine, da ti nisi , od jacine svojega "idolopoklonstva" prema reisu, kojega narod toliko "voli" da on u posjetu dzematu, dolazi u pratnji tjelohranitelja i policije, nisi dobro procitao i shvatio prethodni post!!
Govorilo se, o polozaju dzamija u prethodnom sistemu, koji je, ocito je, vama veoma mrzak!! A, nakon toga, dolazi Cera, i njegova uloga, kao "prvoga u Bosnjaka"!! Da si pazljivo procitao, nasao bi da pise, da je dzamija u Cajnicu "divljacki minirana" od strane lokalaca i vojske rs-a, i da tamo, nije bilo otvorenog fronta!! Znaci, dzamija je srusena , samo zato sto je bila dzamija! A, da ti ponovim jos jednom, posto je ta dzamija bila "pod zastitom drzave", kao spomenik kulture, imala je , osim vrijednosti koju je imala , sluzeci kao kuca, za molitvu, lokalnim muslimanskim vjernicima, i vrijednost u opste kulturoloskom smislu! No, medjutim, vas Cera, razlog za nepokretanje akcije zastite i povrata imovine i dzamija na podrucju cijele BiH, nalazi u istom argumentu kao i ti " tamo se niko nije vratio"?? Nije li to sramno?? Nije li to odobravanje genocida, i kulturocida, i pristajanje na isti??
Ali, nije to, nazalost prvi slucaj!! Slicnih slucajeva mozete naci od Trebinja, preko Foce, pa do Banjaluke, tako da , ovo ima malo siru pozadinu!!
No, medjutim ti, da bi pobio moje argumente, "pucas" sa epitetima o Ceri, te on je zavrsio fakultet, te on govori engleski, te bilo je prisutno 2000 ljudi, itd, itd!! Ne prelazi li ovo, moj prijatelju, u "idolopoklonstvo", koje vam, Islam casni, tako izricito zabranjuje!! Znas li, da danas, 70 % Bosnjacke omladine, u USA, zavrsava fakultete, i vise nego perfektno govori engleski, a pored engleskog, jos i neki drugi svjetski jezik, tako da taj argument, koristen u svrhu prikazivanja "vise vrijednosti", stvarno ne pije vode!!
Navodis niz argumenata, a istovremeno, zaboravljas da napomenes kako je Cera, ponovo dosao "na vlast"!! To je argument, koje bi trebalo da dovede u pitanje njegov kredibilitet, mnogo jace, nego svi argumenti koje ti navodis!! Ali, to nije tema ove rasprave, tako da o tome necemo raspravljati. Vratimo se ponovo dzamijama!! Ne govori li vas "izgovor" da se dzamija u Cajnicu ne obnavlja, "zato sto se tamo niko nije vratio" , u koju svrhu se i grade te dzamije?? Nije li ovo izvanredan trenutak, da se dovede i analizira razlog "puca" u Sloveniji, i stvaranja paralelnih institucija IZ u Sloveniji?? Nije li, imam, ne mogu se sjetiti imena, upravo ukazivao na ovo govoreci - "Sta u stvari Sarajevo hoce od nas, zove nas samo kad se trebaju pare sakupiti!!" Nije li u svemu u pitanju samo novac??
Tako , dragi prijatelju, neka ti ovaj post posluzi da malo sire sagledas sta je uloga dzamije i kao sto neko rece, je li Islam trazio da se "odvrne" pojacalo u 04.00 AM, !!
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#175

Post by fenjer »

Image

IZGRADNJA "KOMPLEKS DŽAMIJE NOVI TRAVNIK"

Prvi zahtjev za dodjelu lokacije za džamiju je podnesen općini Novi Travnik dana 21.06.1995.g. Nakon dobijanja lokacije od općine Novi Travnik i izrade neophodne dokumentacije počela je izgradnja džamije (prvi radovi su počeli 23.04.1999.g.), a koja u većim ili manjim intezitetima traje i danas. Sama izgradnja džamije se prema odluci Odbora za izgradnju džamije Novi Travnik zbog svoje veličine izvodi u tri faze.

Do danas su uspješno realizirane i urađene dvije faze Objekta te se uspješno radi na realizaciji treće faze.

Građevinske radove na Objektu je u proteklom periodu izvodilo više firmi i to:



- IGM N.Travnik,

- GP Bosna Travnik,

- Merkez d.o.o. N.Travnik,

- Alternativa d.o.o. Sarajevo.


Finansiranje Objekta se vršilo uz pomoć donacija džematlija sa područja Medžlisa, ali i drugih džemata i Medžlisa u BiH kao i od donacija privatnih firmi i javnih preduzeća i ustanova širom BiH.

Trenutno se provode aktivnosti na salijevanju kupole Objekta, a u planu je i izgradnja munare čime bi se grubi građevinski radovi na Objektu završili. Sama izgradnja Kompleksa džamija Novi Travnik u općine Novi Travniku je za Bošnjake općine Novi Travnik od izuzetno velikog značaja posebno radi toga što općine NoviTravnik u svojo historiji nije do sada imala islamski vjerski objekat.


Zamišljen da pored vjerskog sadržaja ima i sve druge sadržaje (sportske, kulturne, obrazovne itd) isti će moći u potpunosti zadovoljiti sve potrebe stanovništva općine Novi Travnik, te dati veliki doprinos općini Novi Travnik u izgradnji međuljudskih odnosa i suživota na području općine.


Nosilac poslova na izgradnji Objekta u ime Medžlisa jeste Odbor za izgradnju džamije, koji je formiran odmah nakon formiranja samog Medžlisa.


Lica koja su obnašala funkciju predsjednika Odbora su:


- Terzić Enever,

- Silajdžija Murat,

- Hasan Zlotrg koji je i imao najduži mandat i angažman na
izgradnji džamije,

- I sadašnji predsjednik Odbora Šakić Enes.


Finansijska sredstva za izgradnju Kompleksa džamije Novi Travnik se mogu uplatiti na račun Odbora za izgradnju džamije otvoren u

- HVB Central profit banci, poslovnica Novi Travnik,

transakcijski broj: 1299021001188644,


- kao i na broj Medžlisa IZ Novi Travnik otvoren u

HVB Central profit banci, poslovnica Novi Travnik,

transakcijski broj: 1299021001162454.
Locked