dvojni moral/dvostruki standardi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
damirdamic
Posts: 131
Joined: 30/05/2011 14:26

#1 dvojni moral/dvostruki standardi

Post by damirdamic »

Smatram da dvojni moral odnosno primjena dvostrukih standarda je uzrok svim nevoljama i nedacama ljudskog roda.

Psihicki sklop covjeka u kojem je iskljucena objektivnost i gdje su zastupljene recenice : "MI MOZEMO A DRUGI NE SMIJU" ili "DRUGI GRIJESE,KRADU,LAZU,NEMORALNO SE PONASAJU A JA SAM FIN I KRASAN" dovodi covjeka u losu situaciju

Dvostruki standardi su zastupljeni kod 95 % ljudi i zastupljeni su na svakom nivou ljudskog funkcionisanja.Pocev od samog covjeka kao jedinke do drzava itd.

Smatram da se isti nalaze u svim sferama od seksa,druzenja,rada,ratovanja,etike,estetike,kulture,sporta............

Sta vi mislite?

Jeste li vi skloni posjedovanju dvojnih standarda?

Kako se izlijeciti od ove bolesti :-) ?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2 Re: dvojni moral/dvostruki standardi

Post by fatamorgana »

damirdamic wrote:Smatram da dvojni moral odnosno primjena dvostrukih standarda je uzrok svim nevoljama i nedacama ljudskog roda.

Psihicki sklop covjeka u kojem je iskljucena objektivnost i gdje su zastupljene recenice : "MI MOZEMO A DRUGI NE SMIJU" ili "DRUGI GRIJESE,KRADU,LAZU,NEMORALNO SE PONASAJU A JA SAM FIN I KRASAN" dovodi covjeka u losu situaciju

Dvostruki standardi su zastupljeni kod 95 % ljudi i zastupljeni su na svakom nivou ljudskog funkcionisanja.Pocev od samog covjeka kao jedinke do drzava itd.

Smatram da se isti nalaze u svim sferama od seksa,druzenja,rada,ratovanja,etike,estetike,kulture,sporta............

Sta vi mislite?

Jeste li vi skloni posjedovanju dvojnih standarda?
Kako se izlijeciti od ove bolesti :-) ?
Potpuno se slažem sa gore napisanim.
Svi smo kao ljudska bića, čast izuzetcima, skloni "dvojnim standardima".
Kako se izliječiti?
Razvijajući svako ponaosob, prvo individualno pa onda i društveno, vrijedosti kao altruizam i dijalog
kao protutežu egoizmu i netolerantnosti.
damirdamic
Posts: 131
Joined: 30/05/2011 14:26

#3 Re: dvojni moral/dvostruki standardi

Post by damirdamic »

fatamorgana wrote:
damirdamic wrote:Smatram da dvojni moral odnosno primjena dvostrukih standarda je uzrok svim nevoljama i nedacama ljudskog roda.

Psihicki sklop covjeka u kojem je iskljucena objektivnost i gdje su zastupljene recenice : "MI MOZEMO A DRUGI NE SMIJU" ili "DRUGI GRIJESE,KRADU,LAZU,NEMORALNO SE PONASAJU A JA SAM FIN I KRASAN" dovodi covjeka u losu situaciju

Dvostruki standardi su zastupljeni kod 95 % ljudi i zastupljeni su na svakom nivou ljudskog funkcionisanja.Pocev od samog covjeka kao jedinke do drzava itd.

Smatram da se isti nalaze u svim sferama od seksa,druzenja,rada,ratovanja,etike,estetike,kulture,sporta............

Sta vi mislite?

Jeste li vi skloni posjedovanju dvojnih standarda?
Kako se izlijeciti od ove bolesti :-) ?
Potpuno se slažem sa gore napisanim.
Svi smo kao ljudska bića, čast izuzetcima, skloni "dvojnim standardima".
Kako se izliječiti?
Razvijajući svako ponaosob, prvo individualno pa onda i društveno, vrijedosti kao altruizam i dijalog
kao protutežu egoizmu i netolerantnosti.
HVALA NA ODGOVORU
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#4 Re: dvojni moral/dvostruki standardi

Post by Zlata M. »

damirdamic wrote:
Jeste li vi skloni posjedovanju dvojnih standarda? (1)
Kako se izlijeciti od ove bolesti :-) ? (2)
1) ... sve manje i manje :)
2) to nikad ne ucinimo mi sami ... ono - svjesno ... kad je voljni cin. Kod onih koji su se uspjeli izlijeciti, to je odradio zivot, sam po sebi, primoravsi jedinku da, kroz vlastiti razvoj, kroz priznavanje i prihvatanje samog sebe - prizna i prihvati druge ... u punom spektru. :wink: ... sa svim sto je covjek u stanju reci, uraditi ... u toku tog putovanja. :) :wink:

... tad prestaju postojati 'dvojni moral/dvostruki standardi'.
:roll: ... ustvari, prestaje se na taj nacin glasno razmisljati.
Svjesnost rezultira hrabroscu, hrabrost - mirom, mir - tolerantnoscu.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#5 Re: dvojni moral/dvostruki standardi

Post by KatarinaKosaca »

Lijepa tema.
Ipak, jedna mala korekcija. Ja bih dodala od navedenih sfera i forumske aktivnosti. Jako puno duplih standarda u diskusijama.
Kako se netko boji miševa i prouzrokuju mu paniku, tako meni dupli standardni prouzrokuju velike reakcije bijesa.
User avatar
Collector604
Posts: 532
Joined: 18/05/2011 04:42
Location: Show ip interface brief

#6 Re: dvojni moral/dvostruki standardi

Post by Collector604 »

Evo recimo jedan dvojni standard.

Osoba koja nije nista jela niti pila 14 sati,i koja to kaze komsijama,komsije ce je sigurno gledati zacudjeno i reci joj nesto tipa "pa sta radis od sebe,sto gladujes bezveze" itd.A i vecina zna da to ponasanje nije normalno.

Isto to ponasanje je jednom godisnje kod odredjenih ljudi sto vjeruju u jednog od bogova veoma pozeljno.I nakon sto je osoba to rekla komsijama,te iste komsije sada ohrabruju tu osobu da nastavi tako jer je to dobro i pozeljno.Sada ta ista vecina tvrdi da je to ponasanje normalno.


:D
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#7 Re: dvojni moral/dvostruki standardi

Post by bruce lee »

damirdamic wrote:Smatram da dvojni moral odnosno primjena dvostrukih standarda je uzrok svim nevoljama i nedacama ljudskog roda.

Psihicki sklop covjeka u kojem je iskljucena objektivnost i gdje su zastupljene recenice : "MI MOZEMO A DRUGI NE SMIJU" ili "DRUGI GRIJESE,KRADU,LAZU,NEMORALNO SE PONASAJU A JA SAM FIN I KRASAN" dovodi covjeka u losu situaciju

Dvostruki standardi su zastupljeni kod 95 % ljudi i zastupljeni su na svakom nivou ljudskog funkcionisanja.Pocev od samog covjeka kao jedinke do drzava itd.

Smatram da se isti nalaze u svim sferama od seksa,druzenja,rada,ratovanja,etike,estetike,kulture,sporta............

Sta vi mislite?

Jeste li vi skloni posjedovanju dvojnih standarda?

Kako se izlijeciti od ove bolesti :-) ?
problem je u tome sto ljudi uglavnom traze neko "vise" opravdanje za svoje postupke, a situaciju kod drugih svode na samo djelo izolovano od svakog drustvenog ili socijalnog konteksta. tipa: ja sam toliko uradio za ovu firmu, ja sam ustvari zasluzio da se "posluzim" malo vise nekim sredstvima od drugih. a onaj kolega jednostavno krade. ili: tolika mi se nepravda desila, da imam razloga da krijem i savijam istinu dok se nepravda ne ispravi. a ostali jednostavno varaju i lazu.

sve proizilazi manje vise iz neke "negativne" ljudske antropologije u drustvenom smislu. covjek kao bice uopste nije u stanju da shvati svijet objektivno, zato svoje subjektivno misljenje smatra jedinom istinom. e kako sad to prebroditi? obrazovanjem, refleksijom. stvoriti svijest da je svako misljenje (od individualnog, pa sve do drustvenih i politickih ideologija) u neku ruku konstrukcija (neka misljenja imaju doduse malo vece uporiste jer sagledavaju vise cinjenica, a neka malo manje). time bi se malo okrenuli od egocentricnosti i poceli shvatati motive drugih. ako znam da nisam ja i moje misljenje mjerilo svega na svijetu, prestat cu insistirati na tome da svaki moj postupak ima neku vrstu "viseg" opravdanja, a da kod drugih to pravilo ne vazi.
User avatar
Collector604
Posts: 532
Joined: 18/05/2011 04:42
Location: Show ip interface brief

#8 Re: dvojni moral/dvostruki standardi

Post by Collector604 »

bruce lee wrote:
damirdamic wrote:Smatram da dvojni moral odnosno primjena dvostrukih standarda je uzrok svim nevoljama i nedacama ljudskog roda.

Psihicki sklop covjeka u kojem je iskljucena objektivnost i gdje su zastupljene recenice : "MI MOZEMO A DRUGI NE SMIJU" ili "DRUGI GRIJESE,KRADU,LAZU,NEMORALNO SE PONASAJU A JA SAM FIN I KRASAN" dovodi covjeka u losu situaciju

Dvostruki standardi su zastupljeni kod 95 % ljudi i zastupljeni su na svakom nivou ljudskog funkcionisanja.Pocev od samog covjeka kao jedinke do drzava itd.

Smatram da se isti nalaze u svim sferama od seksa,druzenja,rada,ratovanja,etike,estetike,kulture,sporta............

Sta vi mislite?

Jeste li vi skloni posjedovanju dvojnih standarda?

Kako se izlijeciti od ove bolesti :-) ?
problem je u tome sto ljudi uglavnom traze neko "vise" opravdanje za svoje postupke, a situaciju kod drugih svode na samo djelo izolovano od svakog drustvenog ili socijalnog konteksta. tipa: ja sam toliko uradio za ovu firmu, ja sam ustvari zasluzio da se "posluzim" malo vise nekim sredstvima od drugih. a onaj kolega jednostavno krade. ili: tolika mi se nepravda desila, da imam razloga da krijem i savijam istinu dok se nepravda ne ispravi. a ostali jednostavno varaju i lazu.

sve proizilazi manje vise iz neke "negativne" ljudske antropologije u drustvenom smislu. covjek kao bice uopste nije u stanju da shvati svijet objektivno, zato svoje subjektivno misljenje smatra jedinom istinom. e kako sad to prebroditi? obrazovanjem, refleksijom. stvoriti svijest da je svako misljenje (od individualnog, pa sve do drustvenih i politickih ideologija) u neku ruku konstrukcija (neka misljenja imaju doduse malo vece uporiste jer sagledavaju vise cinjenica, a neka malo manje). time bi se malo okrenuli od egocentricnosti i poceli shvatati motive drugih. ako znam da nisam ja i moje misljenje mjerilo svega na svijetu, prestat cu insistirati na tome da svaki moj postupak ima neku vrstu "viseg" opravdanja, a da kod drugih to pravilo ne vazi.

Slazem se otprilike 8-) :thumbup:
Post Reply