DVB-T u BiH

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2451 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

fusion_ba wrote: 28/03/2023 17:44 Da ali kako sam shvatio, on hoće da gleda hrvatske kanale u BiH.
Dakle ta prijava bi mogla biti kontraproduktivna (ako ne smeta nikome u HR) jer bi se mogla smanjiti jačina hrvatskog muxa.
UPSSS
izgleda nisam pažljivo čitao, isprika 🙄

Onda je jedino riješenje dobra yagica (usmjerena), nikako logaritamska (širokopojasna), eventualno pojačalo s regulacijom i da ima 4G, poželjno i 5G gušenje, tj. pojačalo koje radi od 21-48 UHF

Ja osobno imam Iskra 47N Triplex yagi antenu + Fagor pojačalo (AD620 D2) koje ima izlaz na 2 tv-a i 4G/5G filter
Jako dobra antena je Iskra 92, ona je najjača Iskrina i baš je namijenjena za hvatanje udaljenih odašiljača

Uglavnom, jedino ostaje igra s antenom i pojačalom
PrologScorpio
Posts: 10
Joined: 20/03/2023 12:40

#2452 Re: DVB-T u BiH

Post by PrologScorpio »

Da nalazimo se negdi uz samo granicu sa HR najbliži manji predajnik koji se nalazi u Sinju HR je cca17 Kilometara zračne linije Biokovo glavni predajnk cca40-kilometara zračne ali je prepreka oba odašiljača Brdo nemamo optičku vidljivost. Dok je Vlašić 80kilometara ali je problem isti kanal 33Ch istokanalne smetnje, nije mi jasno zasto RAK nije odabrao drugu frekvenciju ili nešto ne usklade. Uglavnom Oiv je naveo istokanalne smetnje s Vlašića ali nisu nadležni jer se nalazimo na teritoriju BiH. Imam isto yagi 47N s odgovarajućim njenim pojačalom pločicom iskra koja se napaja putem antenskoga kabla . Što se tiče ovog našeg mux D s Tušnice u zadnje vrime radi dobro
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2453 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

PrologScorpio wrote: 28/03/2023 18:38 Da nalazimo se negdi uz samo granicu sa HR najbliži manji predajnik koji se nalazi u Sinju HR je cca17 Kilometara zračne linije Biokovo glavni predajnk cca40-kilometara zračne ali je prepreka oba odašiljača Brdo nemamo optičku vidljivost. Dok je Vlašić 80kilometara ali je problem isti kanal 33Ch istokanalne smetnje, nije mi jasno zasto RAK nije odabrao drugu frekvenciju ili nešto ne usklade. Uglavnom Oiv je naveo istokanalne smetnje s Vlašića ali nisu nadležni jer se nalazimo na teritoriju BiH. Imam isto yagi 47N s odgovarajućim njenim pojačalom pločicom iskra koja se napaja putem antenskoga kabla . Što se tiče ovog našeg mux D s Tušnice u zadnje vrime radi dobro
Hmmm 🤔
Nisam baš uvjeren da tu Vlašić radi problem, posebno ako nisu iz istog pravca Biokovo i Vlašić, najviše zbog blizine Sinja
Koliko ti je razlika smjerova?

U jednom prijašnjem postu si rekao da već 6 mjeseci imaš problem dok je Vlašić pušten prije nekih 3, a ispočetka više nije radio, nego je...
Da nemaš kakav odašiljač mobilne mreže blizu u pravcu HR signala?
PrologScorpio
Posts: 10
Joined: 20/03/2023 12:40

#2454 Re: DVB-T u BiH

Post by PrologScorpio »

Mrvica 77 wrote: 28/03/2023 19:11
PrologScorpio wrote: 28/03/2023 18:38 Da nalazimo se negdi uz samo granicu sa HR najbliži manji predajnik koji se nalazi u Sinju HR je cca17 Kilometara zračne linije Biokovo glavni predajnk cca40-kilometara zračne ali je prepreka oba odašiljača Brdo nemamo optičku vidljivost. Dok je Vlašić 80kilometara ali je problem isti kanal 33Ch istokanalne smetnje, nije mi jasno zasto RAK nije odabrao drugu frekvenciju ili nešto ne usklade. Uglavnom Oiv je naveo istokanalne smetnje s Vlašića ali nisu nadležni jer se nalazimo na teritoriju BiH. Imam isto yagi 47N s odgovarajućim njenim pojačalom pločicom iskra koja se napaja putem antenskoga kabla . Što se tiče ovog našeg mux D s Tušnice u zadnje vrime radi dobro
Hmmm 🤔
Nisam baš uvjeren da tu Vlašić radi problem, posebno ako nisu iz istog pravca Biokovo i Vlašić, najviše zbog blizine Sinja
Koliko ti je razlika smjerova?

U jednom prijašnjem postu si rekao da već 6 mjeseci imaš problem dok je Vlašić pušten prije nekih 3, a ispočetka više nije radio, nego je...
Da nemaš kakav odašiljač mobilne mreže blizu u pravcu HR signala?
Da imamo problem od negdje 9. Mjesec prošle godine povremeno signal bude dobar kao prije ako je Vlašić iskljućen. Oiv Hr navodi istokanalne smetnje 33ch. Odašiljači Biokova i Vlašića su skoro na toralno suprotnim smjerovima ali pošto hvatamo odbijeni signal zbog brda između naše lokacije i Biokova antene su uvjek bile okrenute više prema Vlašiću jer diriktno prema Biokovu nismo mogli ulovit nikajav signal. Mislim da nema mobilni odašiljač u istom smjeru jedino novo vjetrenjače koje su nedavno montirali na obližnje brdo ali nevjerujem da bi to moglo utjecat. Prije je ovo što navodi OIV
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2455 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Ja ću opet da Vlašić radi negdje od sredine 12-og, a što je onda stvaralo smetnje 3 mjeseca do tada?

Nadalje ako je Sinj 17 km, zašto njega ne pokušaš uloviti?
PrologScorpio
Posts: 10
Joined: 20/03/2023 12:40

#2456 Re: DVB-T u BiH

Post by PrologScorpio »

Mrvica 77 wrote: 28/03/2023 20:13 Ja ću opet da Vlašić radi negdje od sredine 12-og, a što je onda stvaralo smetnje 3 mjeseca do tada?

Nadalje ako je Sinj 17 km, zašto njega ne pokušaš uloviti?
Sinj je bliže ali manji predajnik isto prepreka planina Kamešnica između nas nemožemo ga direkt hvatat kao ni Biokovo koji ima jaki predajnik zbog istog razloga signal nas prebaciva zbog planine pa ga hvatamo iz suprotnog smjera malo neobično ali tako je funkcioniralo godinama. Primjer HR Mux B hvatamo na 23Ch kanalu što znači da je problem na 33Ch. Trenutno radi i ovaj HR muxA ali slab je signal uz česte smetnje kiša pogotovo Snjeg dok ga neke mikrolokacije nemogu uhvatit nikako.
Jel ovo pojačalo što stenaveli za iskra N47 ide na običnu pločicu ili ovo pojačalo pločica što ja imam? Lp

Vidi tv piše da je Vlašić pustio 10 mjesec
Mango19
Posts: 183
Joined: 08/02/2022 16:55

#2457 Re: DVB-T u BiH

Post by Mango19 »

Čovjek je u pravu VLAŠIĆ JE PUŠTEN 23.09.2022. pogledajte postove i na ovom i na drugim forumima
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2458 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Ja sam digitalac iz BiH počeo gledati negdje sredinom 12-og, tada ih je tv pronašao, prije mi je bio u tragovima, a Vlašić je možda pušten u rujnu, ali ispočetka je češće štrajkao nego radio...

Pojačalo koje imam je ovo:
https://www.ms-zagreb.hr/proizvod/pojac ... nje-fagor/
Brcak1971
Posts: 672
Joined: 29/09/2020 23:57

#2459 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

Ima li ko informaciju za MUX-A, rečeno je da je tender otvoren do 15.03, ali čini mi se da je neko spomenuo da je odgođeno do 15.04????
PrologScorpio
Posts: 10
Joined: 20/03/2023 12:40

#2460 Re: DVB-T u BiH

Post by PrologScorpio »

Mrvica 77 wrote: 28/03/2023 21:08 Ja sam digitalac iz BiH počeo gledati negdje sredinom 12-og, tada ih je tv pronašao, prije mi je bio u tragovima, a Vlašić je možda pušten u rujnu, ali ispočetka je češće štrajkao nego radio...

Pojačalo koje imam je ovo:
https://www.ms-zagreb.hr/proizvod/pojac ... nje-fagor/
Da uštimavali su već od rujna taman kada su kod nas i počele smetnje povremeno se signal vraćao. U ostalom i Oiv hr je to potvrdio. Sad zasto su od tolikih kanala izabrali baš 33ch kako to rješit taj problem jel se može tu nešto uskladit kao naprimje SFN nitko nezna
Grga50
Posts: 120
Joined: 21/02/2022 08:00

#2461 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

genius 723 wrote: 28/03/2023 15:02 @Grga50 tako je sa jednom antenom i jednim tv je aktivna antena iskra riblja kost u sebi ima pojacalo i napajam sa adpterom istu ta stoji non stop za Vlasic okrenuta.moze bit grga da je to upitanju da je jako pojacan signal sjecas se kad smo pisali da nemam niti jedan signal sa sve tri lokacije i onda sam pukom srecom sasvim slucajno jednu jagi antenu pasivnu u krovu stavio i lovila je cudom Trebacko brdo u tom tada neuskladenom sfn.na 33 ch.ako se sjecas kad smo pisali.a to je ova antena.Image
Ista
Vlašić je dosta jak a nisi daleko, moguće je da je signal prevelike razine i kada prođe kroz pojačalo na anteni, pojačalo bude prepobuđeno i tada ništa od kvalitete. Znam da imaš instrument, pa spoji običnu logu direktno na instrument pa mi očitaj signal. Ja u SB imam s Vlašića 60dBuV što ne treba nikakvo pojačalo, ako imaš više od toga, sve ovisi koliko je pojačanje tog pojačala. Ako je pojačalo neko od tridesetak dB, to neće biti dobro. Ako je dvadesetak, onda će podnijeti ulaz do 70dBuV s antene a sve dalje će ići u zasićenje.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2462 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Koji se vrag dešava s Vlašićem? 🤔
Noćas 0/0%

Sada 93/98% na sekundu, pa nestane, nema ga 3-4 sekunde, opet dođe na sekundu, onda opet 3-4 sekunde nema...
User avatar
Boki Antena
Posts: 200
Joined: 11/12/2022 10:08

#2463 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

Vlašić kod mene u Brodu tu i tamo nestaje signal na sekund, ostalo uredno. Inače u posljednje vrijeme pratim Udrigovo sa pojačalom od 30 db, slabiji parametri a lijepo radi. A sad sam opet vratio antenu na Vlašić ali nisam skidao pojačalo. Možda je to problem... Ipak vratit ću antenu na Udrigovo

P.S. Vlašić sve više signal nestaje 3-4 sekunde
PrologScorpio
Posts: 10
Joined: 20/03/2023 12:40

#2464 Re: DVB-T u BiH

Post by PrologScorpio »

Večeras smetnje i na signalu koji dolazi s Biokova očito nešto nije u redu s Vlašićem pa kod nas pravi smetnje
Jačina 90% Kvaliteta 20-30%
User avatar
Boki Antena
Posts: 200
Joined: 11/12/2022 10:08

#2465 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

Ovo je slika s Vlašića sada : https://postimg.cc/Z91ZG57V Na pola kanala je raspad slike, dok na drugih pola Samsung napiše: "Ovo je zvučni kanal". Problemi s linkovima?
User avatar
Boki Antena
Posts: 200
Joined: 11/12/2022 10:08

#2466 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

Boki Antena wrote: 30/03/2023 08:49 Ovo je slika s Vlašića sada : https://postimg.cc/Z91ZG57V Na pola kanala je raspad slike, dok na drugih pola Samsung napiše: "Ovo je zvučni kanal". Problemi s linkovima?
Edit: Poslije mog pisanja situacija na Vlašiću se stabilizovala :thumbup:
Grga50
Posts: 120
Joined: 21/02/2022 08:00

#2467 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

Ne radi Vlašić ni u SB ovog trena, zapravo signal postoji isti kao inače, ali nema kvalitete ni malo, nije upotrebljiv, baš sam mislio da je to konačno riješeno, ufff. Sada je 10:00, sinoć nisam pokušavao pa ne znam je li bilo problema, sudeći po ostalim komentarima, očito od sinoć ne valja.
User avatar
Boki Antena
Posts: 200
Joined: 11/12/2022 10:08

#2468 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

Grga50 wrote: 30/03/2023 09:58 Ne radi Vlašić ni u SB ovog trena, zapravo signal postoji isti kao inače, ali nema kvalitete ni malo, nije upotrebljiv, baš sam mislio da je to konačno riješeno, ufff. Sada je 10:00, sinoć nisam pokušavao pa ne znam je li bilo problema, sudeći po ostalim komentarima, očito od sinoć ne valja.
Veoma čudno. Na mojoj strani Save Vlašić sada radi dobro. 10:51
User avatar
genius 723
Posts: 525
Joined: 22/11/2019 20:07

#2469 Re: DVB-T u BiH

Post by genius 723 »

Grga50 wrote: 30/03/2023 09:58 Ne radi Vlašić ni u SB ovog trena, zapravo signal postoji isti kao inače, ali nema kvalitete ni malo, nije upotrebljiv, baš sam mislio da je to konačno riješeno, ufff. Sada je 10:00, sinoć nisam pokušavao pa ne znam je li bilo problema, sudeći po ostalim komentarima, očito od sinoć ne valja.
Ovo postaje dosadno kada jedni imaju dr nemaju Vlasic.ja recimo nisam imo kad ste vi grga pisali da imate Vlasic.Od jutros kod mene ima Vlasic i Ciganiste/Duge njive.vise puno i nepratim to.
Last edited by genius 723 on 30/03/2023 13:57, edited 1 time in total.
Grga50
Posts: 120
Joined: 21/02/2022 08:00

#2470 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

Boki Antena wrote: 30/03/2023 10:51
Grga50 wrote: 30/03/2023 09:58 Ne radi Vlašić ni u SB ovog trena, zapravo signal postoji isti kao inače, ali nema kvalitete ni malo, nije upotrebljiv, baš sam mislio da je to konačno riješeno, ufff. Sada je 10:00, sinoć nisam pokušavao pa ne znam je li bilo problema, sudeći po ostalim komentarima, očito od sinoć ne valja.
Veoma čudno. Na mojoj strani Save Vlašić sada radi dobro. 10:51
Sada provjeravam (13:28) radi i kod mene uredno
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2471 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Radi Vlašić uredno

Ja ću opet reći da bi se Semtel mogao obratiti hrvatskom OiV (Odašiljači i veze) za barem savjet, jer ovo je već tragikomično da oni ni nakon par mjeseci nisu u stanju stabilizirati rad predajnika 🙄

Nadalje, malo-malo se mijenjaju kanali, jedni dolaze, drugi nestaju... Zadnji primjer je K3, više ga nema...

Ovo sve oko digitalca u BiH izgleda neozbiljno, kud kasne 10-15 godina s tim, kud se sve radi "aljkavo"
Pa imaju i građani Bosne ponosne gledati konačno tv kad već plaćaju pretplatu, RAK i Semtel se ponašaju ko djeca :bih: :bih:
PrologScorpio
Posts: 10
Joined: 20/03/2023 12:40

#2472 Re: DVB-T u BiH

Post by PrologScorpio »

Mrvica77 U potpunosti se slažem s vama ovo je stvarno smješno u ostalom u BiH je manje više sve tragikomično.
Niti jedan signal nije više stabilan. Mi u pograničnom djelu sa HR smo barem imali stabilan signal iz HR 15 godina radio bez problema sada smetnje konstantne uz loš signal više se nema što gledat, jedino eventualno uzet Hom tv.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2473 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

PrologScorpio wrote: 30/03/2023 15:19 Mrvica77 U potpunosti se slažem s vama ovo je stvarno smješno u ostalom u BiH je manje više sve tragikomično.
Niti jedan signal nije više stabilan. Mi u pograničnom djelu sa HR smo barem imali stabilan signal iz HR 15 godina radio bez problema sada smetnje konstantne uz loš signal više se nema što gledat, jedino eventualno uzet Hom tv.
A dobro nije ni u Hrvatskoj sve idealno, ali nije tema...
Samo što se tiče digitalizacije, tu se jednostavno treba nakloniti do poda
Radili usporedno analogni i digitalni, dobili kupone doma za kupnju receivera, fino si ga mogao naručiti, poštar ga donese itd.
A digitalac je jedini problem ispočetka imao s pokrivenosti, dok nisu pušteni i ovi manji...
Ali ne sjećam se ovakvih situacija da signala više nema, nego što ima
Sada ne pamtim kada je zadnji put digitalac trznio makar na sekundu, rade svi mux-evi, čak i oni za pay tv (Evotv), pa i ova promjena iz DVB-T u DVB-T2 je prošla prilično glatko, također su usporedno radili neko vrijeme i stari i novi digitalac...

Zašto i Bosanci ne mogu gledati ko ljudi, odnosno mogu samo ako hvataju hrvatske ili srbijanske kanale, dok svoj domaći očito ne mogu, bar ne još, jer nesposoban RAK, a Semtel ko učenici na praksi, misle da znaju zanat, a ustvari pojma nemaju...
Ovdje bi RAK po meni ili trebao oduzeti koncesiju ili ih oderati masnom kaznom
Ajd da je par dana, pa i par tjedana, ali oni mjesecima ovako...
Mango19
Posts: 183
Joined: 08/02/2022 16:55

#2474 Re: DVB-T u BiH

Post by Mango19 »

Mislim da je ovo još i dobro kakve se firme natječu za MUX A :mrgreen: tek će tu biti svega.

OiV su prije i osnovali svoju podružnicu u Mostaru ali kad su vidjeli kuda to ide više se ne prijavljuju za taj posao u BiH.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 259
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#2475 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Mango19 wrote: 30/03/2023 16:16 Mislim da je ovo još i dobro kakve se firme natječu za MUX A :mrgreen: tek će tu biti svega.

OiV su prije i osnovali svoju podružnicu u Mostaru ali kad su vidjeli kuda to ide više se ne prijavljuju za taj posao u BiH.
Znači imat ćemo tema za komentiranje i razloga za živciranje 😃

Eto mene nervira što moj novi Panasonic tv izbriše kanale kad nema signala, pa ih onda nekad doda nazad on sam, nekad ja ručno... Govorim o ovim s Vlašića

Ujedno me zanima kada će tek proraditi EPG, kad još uvijek ne rade ni predajnici kako treba 🤔
Onda kad rade, ne znaš ni što ima na tv-u, jer niti radi teletekst, niti radi EPG
Primjerice hvatam i FTV analogno s Vlašića na 29 UHF, tamo barem radi teletekst, ponekad im se omakne neki dobar film 😉
Post Reply