DVB-T u BiH

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#201 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

Da, ali je RTRS najavio da RTRS plus ostaje u kablu, a da čekaju dozvolu od RAK-a za novi RTRS 2 koji treba biti u DVB-T(2).
Što se tiče Face TV, kod nas se nije teško izboriti za zemaljsku koncesiju za razliku od Hrvatske i Srbije, ali treba to i finansijski izdržati.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#202 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Uci ce Senad na DVB T (2) ode malo u svijet kod dijaspore i eto mu para. Ha ja necu ga ja finansirat :lol:
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#203 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Kopirano sa RTV Foruma

Ovo je trenutno stanje:

Snimak prijema DVB-T multipleksa sa Kozare na kojem se emituju 3 kanala, BHT1, FTV i RTRS (i nekih multipleksa iz Hrvatske) sa podacima o video i audio kodecima i protokom:
https://www.youtube.com/watch?v=aHcZJru4kEE

Ovo su planovi iz ovogodisnje tenderske dokumentacije
http://www.ekapija.com/bs/tender/170054 ... rometa-bih
Ministarstva transporta i saobracaja BiH za nabavku linkovskih veza, predajnika, antenskih sistema i jos kojecega:

- bice 11 nacionalnih i pet regionalnih kanala u svakoj od 9 digitalnih oblasti u prvom (i verovatno za duze vreme jedinom) multipleksu

Image

- 3 nova kanala javnih RTV servisa

Image

To bi dakle znacilo da ce 6 od 11 nacionalnih kanala u prvom multipleksu biti javni servisi, a 5 komercijalne stanice.

- koristice se 256QAM modulacija sa guard intervalom 19/256, kodnim kolicnikom (FEC) od 3/4 i neto protokom od 41,2 Mbps sto bi predstavljalo oko 2,6 Mbps ukupnog protoka po kanalu (slika, zvuk, teletekst, EPG, dodatne informacije)

Image

- lokacije, nadmorske visine, frekvencije, snage i radni kanali novih predajnika:

Image

Detaljniji podaci za predajnik Udrigovo na Majevici na 551 m nadmorske visine, koji je najinteresantniji za dobar deo Srbije - predvidjen je maks. ERP od 16 kW (42 dBW), zracenje ce biti neusmereno, a antenski sistem ce biti 4-spratni:
Image

Nazalost, ocigledno ne postoji politicka volja da se osposobi predajnik Stolice na Majevici na daleko vecoj nadmorskoj visini od 916 m, koji je koriscen do Nato bombardovanja Republike Srpske 1995. godine, verovatno zato sto je Dejtonom pripao Federaciji BiH, za razliku od Udrigova.

- mapa BiH sa ucrtanim lokacijama predajnika i vezama (medjusobnim i izmedju njih i produkcionih centara):

Image

BiH je strategijom podeljena na 9 digitalnih regiona (na engleskom "allotments"):

Image

http://rtvforum.net/showthread.php?tid= ... #pid186565
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#204 Re: DVB-T u BiH

Post by Sanjarko »

Sta ovo znaci. Jel ovo znaci da ce se moci 11 kanala hvatat. Jer sad samo hvatam 6.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#205 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Vizionar 1985 wrote:Sta ovo znaci. Jel ovo znaci da ce se moci 11 kanala hvatat. Jer sad samo hvatam 6.
Kojih 6?
Kod mene 3 digitalna:
BHT
FTV
RTRS
I nekoliko analognih

Biti ce 6 drzavnih (gore ova 3 + 3 nova drzavna (RTRS 2 ceka dozvolu, BHT je spominjao novi kanal al kako financijski stoje pitanje je i za ovaj prvi)) + 5 komercijalnih na podrucju cijele BiH + 5 kanala po digitalnim regijama = 16 DVB T2 mpeg4 kanala.
S tim da ce npr TV ZE biti samo za Zenicu, TV SA samo za Sarajevo itd...
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#206 Re: DVB-T u BiH

Post by recto-verso »

BHT1
TVSA
FTV1
FTV2
RTRS
RTRS PLUS
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#207 Re: DVB-T u BiH

Post by rizibizi »

Sve je to na aBd i dodjem ti, a bice to je sigurno. :run:
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#208 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

recto-verso wrote:BHT1
TVSA
FTV1
FTV2
RTRS
RTRS PLUS
TV SA nece biti u cijeloj BiH niti RTRS Plus jer je on kablovski kanal.

Vjerovatno ce biti ovih 6:
BHT 1
BHT 2 *
FTV
FTV 2 *
RTRS
RTRS 2 * (ceka dozvolu RAKa)

*sto bi se slagalo sa onom tezom iz ekapije
3 nova kanala javnih RTV servisa

+ 5 komercijalnih u cijeloj BiH (nagadjam)
OBN
Pink BH
Hayat
Face TV
Alternativna TV

Ovih gore 11 bi bilo vidljivo u cijeloj BiH.

+ 5 promjenjivih kanala po 9 digitalnih regija npr za Sarajevsku regiju (opet nagadjam)
TV SA
TV Istocno Sarajevo
TV Alfa
TV1
Al Jazzera Balkans
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#209 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

Prije će biti BN nego Face.

Što se tiče tih dodatnih kanala javnog servisa, vjerovatno će ostati samo na papiru (osim RTRS 2) ili eventualno planiraju za dalju budućnost i bolja vremena s obzirom da je BHRT pred gašenjem a i FTV manje više zavisi od njih.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#210 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Nasa politika ce pokrenuti FTV2 da bude ravnoteza u entitetima. Oko BHT je pitanje hoce li ostati i onaj prvi. Mada je BHT nekad spominjao svoj drugi kanal. Vjerovatno opet donacija TRTove opreme.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#211 Re: DVB-T u BiH

Post by Sanjarko »

MTV wrote:
Vizionar 1985 wrote:Sta ovo znaci. Jel ovo znaci da ce se moci 11 kanala hvatat. Jer sad samo hvatam 6.
Kojih 6?
Kod mene 3 digitalna:
BHT
FTV
RTRS
I nekoliko analognih

Biti ce 6 drzavnih (gore ova 3 + 3 nova drzavna (RTRS 2 ceka dozvolu, BHT je spominjao novi kanal al kako financijski stoje pitanje je i za ovaj prvi)) + 5 komercijalnih na podrucju cijele BiH + 5 kanala po digitalnim regijama = 16 DVB T2 mpeg4 kanala.
S tim da ce npr TV ZE biti samo za Zenicu, TV SA samo za Sarajevo itd...
Ma na analognoj imam samo toliko. Bht, Ftv, Obn, Tv Ze, Hajat, Pink. Pa konto kako ste pisali da ce bit 11 kanala. 6 drzavnih i 5 privatnih. Reko da nece bit vise nego sad.
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#212 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

Evo nešto za rubriku vjerovali ili ne: K3 iz Prnjavora je krenuo sa digitalnim signalom na području Sarajeva i Mostara. Trebalo je da krene u Banjaluci odakle se već emituje analogno, ali zbog spora sa RTRS-om ovi neće da puste signal (iako je RAK izdao dozvolu), pa im je BHRT koliko-toliko izašao u susret. Razlog puštanja digitalnog signala je jer se emituje analogno na području BL na istom kanalu kao digitalni signal pa dolazi do smetnji.

http://tvk3.info/tv-k3-pocela-sa-digita ... itovanjem/

Samo u ovoj državi jedan javni emiter može ucjenjivati regulatornu agenciju.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#213 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Sad sam skenirao i u Sarajevu ima 4 digitalna DVB-T mpeg4 kanala BHT, FTV, RTRS i K3. Signal 100% i kvaliteta 100%.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#214 Re: DVB-T u BiH

Post by Sanjarko »

daky585 wrote:Prije će biti BN nego Face.

Što se tiče tih dodatnih kanala javnog servisa, vjerovatno će ostati samo na papiru (osim RTRS 2) ili eventualno planiraju za dalju budućnost i bolja vremena s obzirom da je BHRT pred gašenjem a i FTV manje više zavisi od njih.
Prije ce se javni emiteri ugasit nego sto ce uduplat kanale. Ali opet mozda grijesim. Znam ja pogrijesit i zaj-bat povremeno, a nekad ubodem ko corava koka.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#215 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

daky585 wrote:Evo nešto za rubriku vjerovali ili ne: K3 iz Prnjavora je krenuo sa digitalnim signalom na području Sarajeva i Mostara. Trebalo je da krene u Banjaluci odakle se već emituje analogno, ali zbog spora sa RTRS-om ovi neće da puste signal (iako je RAK izdao dozvolu), pa im je BHRT koliko-toliko izašao u susret. Razlog puštanja digitalnog signala je jer se emituje analogno na području BL na istom kanalu kao digitalni signal pa dolazi do smetnji.

http://tvk3.info/tv-k3-pocela-sa-digita ... itovanjem/

Samo u ovoj državi jedan javni emiter može ucjenjivati regulatornu agenciju.
K3 je danas krenuo u Banjaluci sa predajnika Kozara. Ocekuje se gasenje analognog signala kanala K3 u Banjaluci.
Sad mene zanima hoce li ostat ovaj dig signal K3 za podrucje Sarajeva i Mostara. Nigdje nista nepise.
arminicos
Posts: 387
Joined: 10/09/2008 12:25

#216 Re: DVB-T u BiH

Post by arminicos »

K3 ce se najvjerovatnije ugasiti za podrucje Sarajeva i Mostara jer je to privremeno bilo. Iduce godine oni moraju startati sa DVB-T2 ako misle sta napraviti jer ovako kasne 3-4 godine :D sramota za BiH institucije nista ne rade :-) Po meni regija Sarajevo trebalo bi biti ovako nesto: BHT1 SD ili BHT1 HD, FTV, RTRS, OBN, HAYAT TV SD ili HAYAT HD, TV1 SD ili TV1 HD, TV SA, Pink BH, Al Jazeera SD ili HD, ATV, Face TV SD ili HD, Alfa TV, BN, KISS, i mozda N1 SD ili HD. To bi bilo okvirno mozda neki kanal vise ili neki manje :) Mada po meni trebali su odabrati OiV BH da im odrzava svu opremu i njima da se placa! A ne ovako RTRS iz Banja Luke sve ucjenjuje i radi kako mu je milo malo bezobrazno sa njihove strane.
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#217 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

Al Jazeera, N1 i Face su kablovski kanali (trenutno) a za zemaljsko emitovanje treba daleko više novca. Možda jedino Al Jazeera ima mogućnosti za to. N1 nema u zemaljskoj televiziji ni u HR i u SR.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#218 Re: DVB-T u BiH

Post by Tesla Edison »

daky585 wrote:Al Jazeera, N1 i Face su kablovski kanali (trenutno) a za zemaljsko emitovanje treba daleko više novca. Možda jedino Al Jazeera ima mogućnosti za to. N1 nema u zemaljskoj televiziji ni u HR i u SR.
Al Jazeera nije samo kablovska. Trenutno se analogno emituje u KS.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#219 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

arminicos wrote:K3 ce se najvjerovatnije ugasiti za podrucje Sarajeva i Mostara jer je to privremeno bilo. Iduce godine oni moraju startati sa DVB-T2 ako misle sta napraviti jer ovako kasne 3-4 godine :D sramota za BiH institucije nista ne rade :-) Po meni regija Sarajevo trebalo bi biti ovako nesto: BHT1 SD ili BHT1 HD, FTV, RTRS, OBN, HAYAT TV SD ili HAYAT HD, TV1 SD ili TV1 HD, TV SA, Pink BH, Al Jazeera SD ili HD, ATV, Face TV SD ili HD, Alfa TV, BN, KISS, i mozda N1 SD ili HD. To bi bilo okvirno mozda neki kanal vise ili neki manje :) Mada po meni trebali su odabrati OiV BH da im odrzava svu opremu i njima da se placa! A ne ovako RTRS iz Banja Luke sve ucjenjuje i radi kako mu je milo malo bezobrazno sa njihove strane.
I ja mislim da ce K3 biti ugasen kod nas i u Mostatu.

Nece biti HD kanala i ako bude biti ce BHT HD. Za toliko HD kanala treba ici onda DVB-T2 HEVC (H.265) ko Njemacka a nasi pametnjakovici idu na DVB-T2 mpeg4 (H.264). Hevc (H.265) uz isti protok podataka daje vise kanala. A moze emitirat i 4K kanal. Hrvatska npr 2020 prelazi na Hevc 265. Koliko kasnimo.
Bit ce ukupno 11 kanala vidljivih u cijeloj BiH + 5 kanala po regiji. Pogledaj gore moj post sta su pisali na ekapiji.

PS. Jos uvijek nepostoji TV1 HD. Facebook i yt stranica se tako zove al jos nemaju HD kanala.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#220 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Za podrucje Sarajeva su ugasili K3 koji je bio pod nazivom "TV4".
BHT SD i FTV imaju 16:9 signalizaciju a RTRS 4:3.
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#221 Re: DVB-T u BiH

Post by navedeni »

daky585 wrote:Prije će biti BN nego Face.

Što se tiče tih dodatnih kanala javnog servisa, vjerovatno će ostati samo na papiru (osim RTRS 2) ili eventualno planiraju za dalju budućnost i bolja vremena s obzirom da je BHRT pred gašenjem a i FTV manje više zavisi od njih.
Hahah jesi vidio stručnjaka stavio kablovsku televiziju hahahahah
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#222 Re: DVB-T u BiH

Post by mali_milojica »

Kakva je situacija sa multiplexom? Ko će to poklopiti?
Ako sam dobro razumio kroz nj se može gurnuti 64 kanala i to kulturno naplaćivati.
Valjda nisam fulio nešto :D
DonieBrasco
Posts: 15420
Joined: 31/08/2016 16:09

#223 Re: DVB-T u BiH

Post by DonieBrasco »

Malo nam sto jos nismo uveli digitalizaciju nego cemo jos da koristimo zastarjele protokole kada uvedemo.
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#224 Re: DVB-T u BiH

Post by fortaleza »

mali_milojica wrote:Kakva je situacija sa multiplexom? Ko će to poklopiti?
Ako sam dobro razumio kroz nj se može gurnuti 64 kanala i to kulturno naplaćivati.
Valjda nisam fulio nešto :D
8-10 programa po multipleksu otprilike u SD kvaliteti DVB-T MPEG 4 sto bi BiH trebala uvesti.

DVB-T2 daje i dvostruko veci kapacitet uz bolju kompresiju tako da bi bilo logicno da BiH prijedje na ovakvo kodiranje, jos u HEVC kompresiji, ulazimo u 2018-tu..
User avatar
PlusSA
Posts: 3167
Joined: 13/07/2011 16:51

#225 Re: DVB-T u BiH

Post by PlusSA »

Ima li digitalnih kanala na podrucju TK?
Post Reply