DVB-T u BiH

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3751 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Ja inače često pišem o problemima s Vlašićem, ali eto jučer i danas nemam šta pisati, signal stvarno uredan... BER 0, stvarno nikakvih zamjerki trenutno nemam...

Žao mi je dečki što imate problema s prijemom, ja stvarno nemam nikakvih

Image
User avatar
Boki Antena
Posts: 205
Joined: 11/12/2022 10:08

#3752 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

Pa ako ranije nisi imao BN na kanalu 57 sa Bijelog Potoka ili HIT tv na kanalu 31 ( mnogo slabiji od BN) onda nije ni čudo. Najjači analogni tv prijem iz RS bio mi je na BN sa Bijelog Potoka. Išao je i na sobnu antenu. Grga zna najbolje.Evo STIGAO SIGNAL na minut ddva i nestao. Povukao je Arenu na listu.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3753 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

@Boki Antena nisam...

Noćas u sitne sate slika se i kod mene rasipala i smrzavala... BER, 5s i post viterbi vrijednosti su divljale... Kasnije se smirilo...
Pričam naravno o 33ch regije Vlašić...

Mada bilo je i obrnutih situacija, kad ste vi imali sliku, ja ne... Sve ovisi koji od predajnika poludi, u kojem području...

Ja sam siguran da lovim baš sam Vlašić + možda da vrlo mali dio signala mi dolazi s Ciganišta, ali to pod možda... ali pretpostavljam (pošto ponekad dolazi do ispada SFN načina o čemu je @Grga50 pisao i objašnjavao), da ipak imam signal s barem 2 predajnika, jer ako hvatam samo jedan, SFN problemi onda ne bi bili...

Uglavnom, Dasto Semtel i dalje i pokazuje i dokazuje svoju nesposobnost, puste jedan predajnik i poremete cijelu digitalnu regiju... Nakon godinu i pol to je još sve daleko od dobrog i još dalje od gotovog...
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3754 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

https://www.rak.ba/bs-Latn-BA/news/14771
User avatar
Boki Antena
Posts: 205
Joined: 11/12/2022 10:08

#3755 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

Mrvica 77 wrote: 07/03/2024 15:07 @Boki Antena nisam...

Noćas u sitne sate slika se i kod mene rasipala i smrzavala... BER, 5s i post viterbi vrijednosti su divljale... Kasnije se smirilo...
Pričam naravno o 33ch regije Vlašić...

Mada bilo je i obrnutih situacija, kad ste vi imali sliku, ja ne... Sve ovisi koji od predajnika poludi, u kojem području...

Ja sam siguran da lovim baš sam Vlašić + možda da vrlo mali dio signala mi dolazi s Ciganišta, ali to pod možda... ali pretpostavljam (pošto ponekad dolazi do ispada SFN načina o čemu je @Grga50 pisao i objašnjavao), da ipak imam signal s barem 2 predajnika, jer ako hvatam samo jedan, SFN problemi onda ne bi bili...

Uglavnom, Dasto Semtel i dalje i pokazuje i dokazuje svoju nesposobnost, puste jedan predajnik i poremete cijelu digitalnu regiju... Nakon godinu i pol to je još sve daleko od dobrog i još dalje od gotovog...
Hvala @Mrvica 77 za informaciju. Inače antenski filteri za Bijeli Potok BN i Hit prodavali su se kod vas u Metalki godinama. Evo i treći dan bez prijema. U zoni sam pokrivanja 5 predajnika. S antenom na jug hvatam 3: Vlašić, Borja i dijelom Ciganište. Duga Njiva je istočnije, a Bijeli Potok (na mapi potražiti Pećnik najbliže naselje) je 90 stepeni od trenutnog smjera antene. I onda taj predajnik od 100W iz drugog smjera probuši Vlašić i ostale. Čim se popravi vrijeme okrenuću antenu ka Bijelom Potoku (Pećnik) Trebalo bi da je to GAP filler u SFN sa Dugom Njivom a onda oba izvan SFN sa ostalima. Komplikovano. Odmah ću da vidim hoću li iz tog smjera uhvatiti Cer u Srbiji na 34. kanalu. Najbolje bi bilo da Zona svoj dio posla odradi kao treba a ne da svako malo idemo na krov
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3756 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

Boki Antena imaš li kakvo objašnjenje zašto mi se na istoj poziciji na TV-u pojavljuju 2 različita programa (npr. RTL i jedan od MUX-D kanala, obično TVSA budu na 7.oj poziciji na TV-u).
Onda moram svaki put ponovo vratiti TVSA na poziciju na kojoj je bio.

Možda si mi prije pisao o tome, ali to se samo dešava kod MUX-D i njihovih programa.
User avatar
Boki Antena
Posts: 205
Joined: 11/12/2022 10:08

#3757 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

@Brcak1971 Zaista ne znam. Ja imam Samsung. Opet sam imao signal u 19:23. Sad ga više nemam
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3758 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

Hvala u svakom slucaju Boki Antena. Znam samo da se to dešava samo kod programa u MUX-D, dok kod ostalih MUX- eva nema problema.
Kao što Mrvica 77 kaže "DASTO SEMTEL" i sve je rečeno.
Refik4
Posts: 204
Joined: 09/02/2023 18:23

#3759 Re: DVB-T u BiH

Post by Refik4 »

Brcak1971 wrote: 07/03/2024 16:15 https://www.rak.ba/bs-Latn-BA/news/14771
Šta i MUX-C kuca na vrata ...
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3760 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

@Boki Antena kod mene osim noćašnjih ispada signal opet ok, upravo gledam, 100/98 bez ispada parametara signala

Da, zaboravio sam Borju, moguće da ona meni dolazi s Vlašićem, ona je više na pravcu antene, Ciganište je nešto istočnije, par stupnjeva s moje pozicije...
Uglavnom, jedan signal prevladava (Vlašić) i mislim da još jedan manji dio ulazi u antenu s nekog drugog predajnika... Ovi istočnije oko Modriče su mi 100% zaklonjeni, jer bih inače i ja imao problema

@Brcak1971 ja imam Panasonic tv... Ne dešava se da mi se zamijene kanali na istom broju, ali se dešava da se vrate kanali ponekad koje sam obrisao... Tj. dešavalo se, otkrio sam lijek 😉
Isključi automatsko ažuriranje i ne bi se to trebalo ponavljati...
Ja otkad sam isključio mir Božji 😃
Novi kanali se svejedno sami dodaju, npr. Arena... Ona došla, tv je spremio, ja je izbriso odmah :-)
Od muxa D ostavio sam samo 4 programa - BN, OBN, Nova i K3... Ostali me ne zanimaju... Žao mi što Posavske više nema u muxu D, od svih televizija iz muxa D ona mi se najviše sviđala i najviše sam ju gledao (dok je bila)
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3761 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

Boki Antena wrote: 05/03/2024 18:17 Trenutno na 33. kanalu nemam signala (Vlašić, Borja, Ciganište ).Duga Njiva je drugi smjer pa ne znam. 27.kanal Kraljica 45 posto
Kod mene ne radi Vlašić već 3 dana, mislim, radi, ima signala, ali ne uspije "zalockati", kvaliteta 0
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3762 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

Boki Antena wrote: 06/03/2024 22:27 Pa ako ranije nisi imao BN na kanalu 57 sa Bijelog Potoka ili HIT tv na kanalu 31 ( mnogo slabiji od BN) onda nije ni čudo. Najjači analogni tv prijem iz RS bio mi je na BN sa Bijelog Potoka. Išao je i na sobnu antenu. Grga zna najbolje.Evo STIGAO SIGNAL na minut ddva i nestao. Povukao je Arenu na listu.
BN je imao odličan signal u SB analogno s Bijelog Potoka na kanalu 57, ovdje je to sličan smjer kao Duge Njive. Ugašen je zbog zahtjeva HAKOM-a da se oslobodi ta frekvencija koja je dodijeljena za 5G mrežu prvi band, a 57. kanal je upravo na toj frekvenciji 762MHz. Čak je radio uredno iako je bivši MUX D za HR regiju 2 bio kanal 58, a iz istog razloga je prebačen na kanal 43. zbog čega je K3 morao ugasiti analogno emitiranje s Kostreša na tom kanalu 43. Dakle, iako su radili na susjednim kanalima (BN 57 kanal analogno i MUX D 58 kanal digitalno) nisu se međusobno smetali. A sada dok ovo pišem, petak ujutro 8:55 Vlašić i dalje nije moguće gledati. Očito je problem taj mali odašiljač s Bijelog Potoka koji ruši SFN. Mislim da oni to nikada neće napraviti da radi kako treba, sada je već previše vremena prošlo, a problemi su konstantni.
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3763 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

Mrvica 77 wrote: 07/03/2024 15:07 @Boki Antena nisam...

Noćas u sitne sate slika se i kod mene rasipala i smrzavala... BER, 5s i post viterbi vrijednosti su divljale... Kasnije se smirilo...
Pričam naravno o 33ch regije Vlašić...

Mada bilo je i obrnutih situacija, kad ste vi imali sliku, ja ne... Sve ovisi koji od predajnika poludi, u kojem području...

Ja sam siguran da lovim baš sam Vlašić + možda da vrlo mali dio signala mi dolazi s Ciganišta, ali to pod možda... ali pretpostavljam (pošto ponekad dolazi do ispada SFN načina o čemu je @Grga50 pisao i objašnjavao), da ipak imam signal s barem 2 predajnika, jer ako hvatam samo jedan, SFN problemi onda ne bi bili...

Uglavnom, Dasto Semtel i dalje i pokazuje i dokazuje svoju nesposobnost, puste jedan predajnik i poremete cijelu digitalnu regiju... Nakon godinu i pol to je još sve daleko od dobrog i još dalje od gotovog...
I ja sam to doživio da mali odašiljač Ciganište koji je prvi pušten u ovoj regiji a koji sam odmah uspio uloviti, izbacuje cijeli cijelu mrežu poslije kada su proradili ostali. Iako je male snage i daleko, ako nisu usklađeni, ruši mi čak i Vlašić. Sada neću ni pričati, kada imamo 4-5 izvora signala na regiji kanalu 33 da je to opći kaos. Puste 100W s Bijelog potoka i sruše cijelu mrežu. Kod tebe je dobro u ovom slučaju što si zatvoren pa ne hvataš ove manje odašiljače jako kao mi na brdu, i zato Vlašić kod tebe radi, ne ruši ga ništa. Ja se sjećam, davno, kada sam radio antene kod nas na gimnaziji, koja je potpuno zatvorena okolnim zgradama prema BiH, tamo sam lovio neki "odbijanac" od Vlašića i na antenu, okrenutu prema Košarevcu, Vlašić je besprijekorno radio, a to je doba kada su tek pustili Vlašić. Tada se nigdje nije mogao gledati zbog SFN-a a ovdje je radio. Zanimljivo, zgrade su potisnule ove male odašiljače sa slabijim signalima, samo je Vlašić radio preko refleksije od okolnih zgrada.
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3764 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

Brcak1971 wrote: 07/03/2024 19:10 Boki Antena imaš li kakvo objašnjenje zašto mi se na istoj poziciji na TV-u pojavljuju 2 različita programa (npr. RTL i jedan od MUX-D kanala, obično TVSA budu na 7.oj poziciji na TV-u).
Onda moram svaki put ponovo vratiti TVSA na poziciju na kojoj je bio.

Možda si mi prije pisao o tome, ali to se samo dešava kod MUX-D i njihovih programa.
Moraš ugasiti opciju LCN na televizoru i nećeš više imati taj problem. Neki televizori su "pametno" izbacili mogućnost da se LCN ugasi i onda nastaje nerješiv problem. Isto tako, ja obavezno gasim auto update kanala gdje je moguće, jer moj "pametni" LG više nema opciju da se ugasi niti auto update niti LCN, i sve je dobro kada napravim listu kanala i poredam kanale po brojevima kako meni odgovara dok se ne dogodi neka promjena. Čim na MUXu D proradi neki novi kanal, meni podivljaju brojevi na kanalima (redoslijed koji sam napravio) i recimo na broj jedan gdje imam HTV1 uleti neki drugi kanal. To su čari ograničenih "kosookih" umova koji rade softvare za TV uređaje. Kod Samsunga, iako mu se ne može ugasiti LCN, taj problem ne postoji, Samsung pamti razmještaj kanala koji je korisnik sebi složio i nove kanale doda na kraj liste. Nije mi jasno da proizvođači TV-a ne shvaćaju da ima pograničnih mjesta gdje je dostupno više mreža i tada je LCN vrlo frustrirajuća stvar ako se ne da ugasiti. LCN je inače opcija gdje mreža sama odrađuje numeraciju kanala kod korisnika, a kod mene se događa da s HR mreže LCN mi smjesti HTV1 na mjesto broj 1 a isto to želi i napraviti i BiH MUX D (nisam siguran koji je kanal po njihovoj LCN postavci prvi). Vivax modele SMART TV-a neću ni spominjati, ne može im se ugasiti LCN i kada se dogodi ista numeracija, on jednostavno ne pronađe drugi kanal koji se želi smjestiti na isti broj kao neki postojeći. Kako sad da ja objasnim korisniku u zgradi gdje sam radio zajedničku antenu da nije problem u anteni već u softveru televizora.
User avatar
Cizmas
Posts: 278
Joined: 23/05/2022 20:23

#3765 Re: DVB-T u BiH

Post by Cizmas »

Lcn i kad ređa po redu ovde ide od 800 kanala pa naviše.
Ja svuda čak i na set top boxu ugasim lcn.
Ovako znam koji je kanal na kom broju bar,retko brka numerisanje desi se nije da nije.
Kod mene mux d radi uredu.
User avatar
Boki Antena
Posts: 205
Joined: 11/12/2022 10:08

#3766 Re: DVB-T u BiH

Post by Boki Antena »

@Grga50 Hvala na javljanju! Četvrti dan bez prijema. Poslao sam im mail: "Izvršićemo provjeru prijavljene smetnje".
Ovo je lokacija predajnika Bijeli Potok: Image
Udaljen je 20km od mene
Last edited by Boki Antena on 08/03/2024 23:42, edited 1 time in total.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#3767 Re: DVB-T u BiH

Post by fortaleza »

Mrvica 77 wrote: 19/02/2024 22:51
Brcak1971 wrote: 19/02/2024 20:42 Mrvica 77 samo da ti javim kod mene je signal sa Vlašića 33ch odličan!!
Frende, kod mene isto, Vlašić 100%

98 km, sinoć baš mjerio, jer ganjam Skala radio, on emitira s Udrigova
Jučer konačno izbacio FM antenu vani i spojio na ono novo Fagor pojačalo što sam kupio...
Nažalost, rezultati nisu ni blizu onakvi kakvi sam se nadao, niti dobri kao s DVB-T prijemom... Pojačalo je vrh, smatram da je problem u tzv. omnidirekcijskoj anteni, lovi 360°, na kraju loviš mađarski signal iz Pečuha bolje nego neke domaće višestruko bliže, loviš ono što te ne zanima, a što te zanima, to te zeza...

Vlašić mi je još dalji, 111 km, samo kod njega mi u prilog ide geografija
Udrigovo je relativno nisko, nekih 550m, a Kraljica eto smanjena kako si rekao, tako da 27 ch teško da ću uhvatiti... Gradačac isto sumnjam, ali ajd, vidjet ćemo...
Što sve od muxeva/kanala hvataš i na kojoj si lokaciji?
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3768 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

https://www.dvbportal.net/dvb-t/javno-otvaranje-prijava-za-multipleks-c-12-03-2024-godine

Imam neki predosjećaj, da bi uskoro počeo sa emitovanjem MUX-A čim objavljuju ovakve vijesti.
Tako je i bilo sa MUX-D, objavili javni poziv i nakon otprilike mjesec dana počelo se sa puštanjem u rad prvih lokacija (Udrigovo, Grdonj i Kozara).
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3769 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

https://youtu.be/tL1AmVxYh1s?si=3mg8tGtacfRybPWJ

Ovo sam našao na youtube primjer kako se montira antena na stub. Ovako bi mogli isto uraditi na Vlašiću, ili velikim kranom.
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3770 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

https://youtu.be/mQ6YorV4VKE?si=0rdPkgvnCAqC1Zao

Ovaj video je na engleskom, ali mi se svidio njegov sadržaj.
Naime, tip objašnjava šta se dešava kada predajnici su/nisu sinhronizovani.
Dva kompjutera predstavljaju dva predajnika koji sinhronizovano rade i emituju na istoj frekvenciji.
U istom se vidi kada parametri nisu usklaďeni, dolazi do nestanka ili smetnji na malom prijemniku. Kada se parametri ponovo usklade, prijem signala je omogućen.

Ovo bi mogao bolje razumjeti Boki Antena i Grga50 jer vjerujem da se oni bolje razumiju u ove uređaje.
Nadam se da će i ostali razumjeti svrhu ovog videa.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3771 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

fortaleza wrote: 08/03/2024 11:45
Mrvica 77 wrote: 19/02/2024 22:51
Brcak1971 wrote: 19/02/2024 20:42 Mrvica 77 samo da ti javim kod mene je signal sa Vlašića 33ch odličan!!
Frende, kod mene isto, Vlašić 100%

98 km, sinoć baš mjerio, jer ganjam Skala radio, on emitira s Udrigova
Jučer konačno izbacio FM antenu vani i spojio na ono novo Fagor pojačalo što sam kupio...
Nažalost, rezultati nisu ni blizu onakvi kakvi sam se nadao, niti dobri kao s DVB-T prijemom... Pojačalo je vrh, smatram da je problem u tzv. omnidirekcijskoj anteni, lovi 360°, na kraju loviš mađarski signal iz Pečuha bolje nego neke domaće višestruko bliže, loviš ono što te ne zanima, a što te zanima, to te zeza...

Vlašić mi je još dalji, 111 km, samo kod njega mi u prilog ide geografija
Udrigovo je relativno nisko, nekih 550m, a Kraljica eto smanjena kako si rekao, tako da 27 ch teško da ću uhvatiti... Gradačac isto sumnjam, ali ajd, vidjet ćemo...
Što sve od muxeva/kanala hvataš i na kojoj si lokaciji?
Hvatam 4 HR muxa (C, E, M1 i M2, kanali 23, 38, 39 i 43 ch) 100/100 signal na sva 4 muxa
BiH mux D 33ch 100/98 signal
+ analogno FTV s Vlašića 29ch (jako dobra slika) i BHT s Matinskog visa (Žepče) 24ch (gledljivo)

Lokacija okolica Slavonskog Broda
Last edited by Mrvica 77 on 08/03/2024 16:45, edited 1 time in total.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3772 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Brcak1971 wrote: 08/03/2024 12:30 https://www.dvbportal.net/dvb-t/javno-otvaranje-prijava-za-multipleks-c-12-03-2024-godine

Imam neki predosjećaj, da bi uskoro počeo sa emitovanjem MUX-A čim objavljuju ovakve vijesti.
Tako je i bilo sa MUX-D, objavili javni poziv i nakon otprilike mjesec dana počelo se sa puštanjem u rad prvih lokacija (Udrigovo, Grdonj i Kozara).
Tekst je o muxu C, pa ne shvaćam uzročno-posljedičnu vezu otvaranja ponuda za C i početka rada muxa A 🤔

Bit će kad bude, iskreno ne razumijem tvoju nestrpljivost, pretpostavljam da sada hvataš analogno programe koji će biti u muxu A, dakle možeš ih gledati, nisi bez njih... Jest da je na digitalcu slika neusporedivo bolja, ali strpi se još koji tjedan ili mjesec... Ja vjerujem da će ovi veći releji tipa Majevica i Vlašić ići prvi, tako da sumnjam da ćemo još dugo čekati...
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3773 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

Mrvica 77 nisam baš puno nestrpljiv, ali su mi analogni signali jako loši, od ljetos su postali skoro negledljivi, srećom, imam sat. antenu pa mogu pratiti preko nje.
Možemo se nadati da će bar ove godine biti puštene prve lokacije za MUX-A zahvaljujući potpisivanju ugovora između MK ii konzorcija Sirius i OiV.
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3774 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

Image

Grga50 možeš li mi pomoći u vezi LCN!
Naime, ja na svom LG TV ne mogu da nađem tu opciju. Postavio sam sliku opcija na mom TV-u pa ako znaš, reci mi pod kojom je opcijom, ako uopšte postoji.
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3775 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

Brcak1971 wrote: 08/03/2024 17:48 Image

Grga50 možeš li mi pomoći u vezi LCN!
Naime, ja na svom LG TV ne mogu da nađem tu opciju. Postavio sam sliku opcija na mom TV-u pa ako znaš, reci mi pod kojom je opcijom, ako uopšte postoji.
Imam i ja LG TV, nažalost kod njih se na novom softveru ne može ugasiti LCN, isto tako se ne može ugasiti ni auto update pa mi kod svake promjene u kanalima LG poremeti redoslijed programa na kanal listi. Jako sam ranije hvalio LG, ali ga više nikada neću kupiti. Kod Samsunga se može ugasiti auto update, LCN se ne može ugasiti, ali kod Samsunga on nađe sve kanale kod skeniranja bez obzira što imaju istu numeraciju na LCN postavkama i onda ih samo ručno rasporedim na željene brojeve. Samsung opet ima probleme s LCD panelima, dosta ih odlazi kod novih TV-a, treba uzeti 5 godina jamstvo svakako, što god da se kupuje.
Post Reply