DVB-T u BiH

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Refik4
Posts: 204
Joined: 09/02/2023 18:23

#3826 Re: DVB-T u BiH

Post by Refik4 »

emirsarajevo wrote: 07/04/2024 19:44
Brcak1971 wrote: 07/04/2024 19:11 Obzirom da ti je odašiljač relativno blizu, možeš i sobnu sa pojačivačem, ili krovna obična (riblja kost).
Sretno.
Hvala @Brcak1971 lijepo na brzom i konkretnom odgovoru! Pozdrav!
Obavezno javi kakav je prijem u Zavidovićima
User avatar
Cizmas
Posts: 279
Joined: 23/05/2022 20:23

#3827 Re: DVB-T u BiH

Post by Cizmas »

Ja sam relativno cesto na 27ch na tv o music. I mogu reci da 96 posto vremena radi bez greske.A i kad se desi da ne radi to opravim za manje od minuta tako sto sam stavio wifi uticnicu pa iskljucim na 15 sekundi pa ukljucim,pa bolje jurne struja kroz zice od pojacala i signal proradi veoma veoma brza.Odlicno je sto sam to resio.Jedino nisam siguran jel do mog pojacala ili talasa frekvencija.Ali od februrara mi radi sjajno.Pozdrav svima narode.Budite zdravo.
Ima li vesti za mux a??
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3828 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

genius 723 wrote: 06/04/2024 19:33 Hvala kolege sa foruma.i naravno hvala @Grga50 on je izgleda dao dobru diagnozu za ovo setanje kvalitete na ch 39.
A da puno sam pokusiro sa raznim antenama i pojacalima dok nisam nabavio pravu antenu i pravo pojacalo.Kasnije sam ovo sve ostalo rasprodo poklonio i nesto bacio.sad samo mogu rec antena iskra :thumbup: i pojacala terra i fagor
za drugo neznam i necu vise da znam.lp i cujemo se sa nekim novim dogadajima oko novih muxeva :bih:
@Brcak1971 nije samo mux a ima tu i mux b mux c tako ima toga u buducnosti
Nisam danima bio na forumu, stalno sam po krovovima. Nema na čemu, LTE smetnje su danas čest izvor nestabilnosti DVBT signala, osobito kada ljudi imaju pojačala. Dogodi se da je DVBT signal slab i treba ga podići 20-30dB a ono u blizino 4 ili 5G bazna stanica koja "urliče" na 700-800MHz jakim signalom, kod mene zna biti i preko 85dBuV. Onda se dogodi da to previše pobudi pojačalo i naravno, kvaliteta slabog DVBT signala propada. Tu je jedino rješenje niskopropusni filter koji guši sve iznad 700MHz, što bi u narodu rekli, LTE filter, i to 5G. Postoje stariji 4G filteri koji guše tek iznad 790MHz a tu onda upada 5G signal bez problema i masakrira DVBT signal zbog prepobuđenog pojačala. Dakle, isključivo 5G LTE filter.
arminicos
Posts: 389
Joined: 10/09/2008 12:25

#3829 Re: DVB-T u BiH

Post by arminicos »

Kupujte UHF antene koje imaju vec na sebi 5G filter mada ja opet i kada ima na sebi dodatno stavljam pravi 5G filter radi sigurnosti. Obavezno UHF antene za kanale 21-48
Poslije antene odmah stavljam ovaj 5G filter
https://www.engelaxil.hr/proizvod/lte-f ... fm-out-ee/

Nazalost slabo sta od opreme kvalitetne ima u BiH za nabaviti. Ja vecinom sve nalazim u HR. Sto se tice UHF antena uvijek preferiram Log antene i pojacalo ako treba mecem ga na 20-30cm od antene odmah. Ispravljac 12V stavljam kraj TV-a.
Evo jedna od najboljih Log UHF antena
https://www.engelaxil.hr/proizvod/anten ... emme-esse/
Uskoro ce biti dostupna na shopu za ponovu nabavku.

Jos sto bi vam preporucio ako je kabl RG6 vani ubacujte ga obavezno u crijevo bijelo za kondez klima tako ces zastiti kabl od brzog propadanja od sunca ljeti i niskih temperatura zimi. Ja obavezno zastitim pa to izgleda kvalitetnije odradjeno nego inace.
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3830 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

arminicos wrote: 10/04/2024 11:56 Kupujte UHF antene koje imaju vec na sebi 5G filter mada ja opet i kada ima na sebi dodatno stavljam pravi 5G filter radi sigurnosti. Obavezno UHF antene za kanale 21-48
Poslije antene odmah stavljam ovaj 5G filter
https://www.engelaxil.hr/proizvod/lte-f ... fm-out-ee/

Nazalost slabo sta od opreme kvalitetne ima u BiH za nabaviti. Ja vecinom sve nalazim u HR. Sto se tice UHF antena uvijek preferiram Log antene i pojacalo ako treba mecem ga na 20-30cm od antene odmah. Ispravljac 12V stavljam kraj TV-a.
Evo jedna od najboljih Log UHF antena
https://www.engelaxil.hr/proizvod/anten ... emme-esse/
Uskoro ce biti dostupna na shopu za ponovu nabavku.

Jos sto bi vam preporucio ako je kabl RG6 vani ubacujte ga obavezno u crijevo bijelo za kondez klima tako ces zastiti kabl od brzog propadanja od sunca ljeti i niskih temperatura zimi. Ja obavezno zastitim pa to izgleda kvalitetnije odradjeno nego inace.
Antena koja navodno ima 5G filter je uglavnom marketinški trik, mjerio sam ih svakakvih i ništa to ne reže iznad 700 MHz, samo LTE filter kao komponenta koja se postavlja na određeno mjesto iza antene su djelotvorni. Što se tiče kabla, za van se koristi isključivo outdoor varijanta koaksijalnog kabla generičke oznake RG6, to se obično navodi kao PE izolacija, to je UV otporan kabel koji je postojan na atmosferskim uvjetima. Oni su redovno crne boje. Nikako ne dolazi u obzir RG59 koji znaju pojedinci koristiti za UHF, to je neprihvatljiv gubitak. Ja i takav kabel vučem kroz kaoflex. Dakle, obični bijeli kablovi za van nisu, vremenom erodira izolacija i procuri voda kroz njega do opreme.
User avatar
genius 723
Posts: 531
Joined: 22/11/2019 20:07

#3831 Re: DVB-T u BiH

Post by genius 723 »

Tako ispada kod mene@Grga50 dzaba sto recimo neke tere i fagor imaju filter kod.mene nije pomoglo bez zasebnog filtera 5g.jednom davno ste pisali grga da ce te malo pratit ovaj 24 i 30 srb.mux kada budete montirali antenske sustave kakva je situacija po Slav.brodu?
Dugo nisam gledo ova dva muxa danas pogledam i dalje mi na 24 punpa signal od 0-94 bez kvalitete.Dok na 30 punpa od 0-91 kvaliteta dode na sekundu dvi na 100 i nestane.
Edit:sinoc kasno mux d bh slika se ledi kocka na trenutke bez gubitka sig i kvalitete.ber uredan.
Grga50
Posts: 125
Joined: 21/02/2022 08:00

#3832 Re: DVB-T u BiH

Post by Grga50 »

genius 723 wrote: 11/04/2024 16:20 Tako ispada kod mene@Grga50 dzaba sto recimo neke tere i fagor imaju filter kod.mene nije pomoglo bez zasebnog filtera 5g.jednom davno ste pisali grga da ce te malo pratit ovaj 24 i 30 srb.mux kada budete montirali antenske sustave kakva je situacija po Slav.brodu?
Dugo nisam gledo ova dva muxa danas pogledam i dalje mi na 24 punpa signal od 0-94 bez kvalitete.Dok na 30 punpa od 0-91 kvaliteta dode na sekundu dvi na 100 i nestane.
Edit:sinoc kasno mux d bh slika se ledi kocka na trenutke bez gubitka sig i kvalitete.ber uredan.
24 i 30 kanal kako sam pratio na području grada u zadnje vrijeme baš i ne prolazi osim na rijetkim visokim lokacijama. Očito su propagacije presudne, ipak je to dosta daleki odašiljač.
max187
Posts: 7
Joined: 10/05/2023 12:53

#3833 Re: DVB-T u BiH

Post by max187 »

genius 723 wrote: 11/04/2024 16:20 Tako ispada kod mene@Grga50 dzaba sto recimo neke tere i fagor imaju filter kod.mene nije pomoglo bez zasebnog filtera 5g.jednom davno ste pisali grga da ce te malo pratit ovaj 24 i 30 srb.mux kada budete montirali antenske sustave kakva je situacija po Slav.brodu?
Dugo nisam gledo ova dva muxa danas pogledam i dalje mi na 24 punpa signal od 0-94 bez kvalitete.Dok na 30 punpa od 0-91 kvaliteta dode na sekundu dvi na 100 i nestane.
Edit:sinoc kasno mux d bh slika se ledi kocka na trenutke bez gubitka sig i kvalitete.ber uredan.
Slab signal imas, treba ti neka jaca antena bar za 3-4 db da imaš bolji prijem od te koju koristis, onda bi imao mozda cak i stalan prijem signala sa C. Cota. Ako bi npr. nekom jacom antenom dobio jos 2db i uparivanjem dvije iste antene da dobijes npr jos 2 to je onda dobit od 4db. Da bi utvrdio da li je se poboljsao signal treba ti neki mjerni instrument ili bar neki prijemnik koji ima mogucnost mjernenja C/N vrijednosti signala.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3834 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Upalim tv, idem gledati LZN na Nova BH
Ništa od te ljubavi
Vlašić mrtav, 0/0% :?
Pričam o muxu D

U isto vrijeme 29 ch FTV radi normalno
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3835 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

Mrvica 77 wrote: 20/04/2024 19:22 Upalim tv, idem gledati LZN na Nova BH
Ništa od te ljubavi
Vlašić mrtav, 0/0% :?
Pričam o muxu D

U isto vrijeme 29 ch FTV radi normalno
U pravu si, nije ga bilo nikako ali ponovo se "pojavio" i radi odlično!
User avatar
Cizmas
Posts: 279
Joined: 23/05/2022 20:23

#3836 Re: DVB-T u BiH

Post by Cizmas »

Ja sam imao neke smetnje, realno nije postojalno stabilno resenje dugorocnog konstantnog rada muxa d 27 majevica.Sve do sada.Bilo je na tavanu dva pojacala i sada je.
Mrezasta lovi bih kanale to pojacava nemacko engel kanalno pojacalo pojacanje 40 decibela ide u out na udruzenje signala.
Drugo pojacava domace kanale to pojacava pojacalo plavo nemacko neko od 28 decibela i ide u out na udruzenje signala

E islo je direknto iz splitera u televizor, sad sam pojacao i na prijemu u sobi, dodao pojacalo isto ono jedno to jest drugi isti model od 28 db,signal je jako jako dobar, mogu komotno reci solidan.

Jel se zna kad ide a mux? Nisam davno pitao majstora da mi uradi za a mux za 25ch dal to moze i kolko bi bilo a da vidim jel vreme tome.
U planu mi je idalje udruzivanje signala sa sada hrvatskim kanalima.Javljam ako uspem :zjev:


Pozdrav raja zivi zdravi dobri i dugo mi poziveli zelim vam :)
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3837 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Cizmas wrote: 21/04/2024 21:15 Ja sam imao neke smetnje, realno nije postojalno stabilno resenje dugorocnog konstantnog rada muxa d 27 majevica.Sve do sada.Bilo je na tavanu dva pojacala i sada je.
Mrezasta lovi bih kanale to pojacava nemacko engel kanalno pojacalo pojacanje 40 decibela ide u out na udruzenje signala.
Drugo pojacava domace kanale to pojacava pojacalo plavo nemacko neko od 28 decibela i ide u out na udruzenje signala

E islo je direknto iz splitera u televizor, sad sam pojacao i na prijemu u sobi, dodao pojacalo isto ono jedno to jest drugi isti model od 28 db,signal je jako jako dobar, mogu komotno reci solidan.

Jel se zna kad ide a mux? Nisam davno pitao majstora da mi uradi za a mux za 25ch dal to moze i kolko bi bilo a da vidim jel vreme tome.
U planu mi je idalje udruzivanje signala sa sada hrvatskim kanalima.Javljam ako uspem :zjev:


Pozdrav raja zivi zdravi dobri i dugo mi poziveli zelim vam :)
Dragi @Cizmas
Mogu ti reći da su Nijemci ovako kodirali poruke nikad ne bi izgubili rat 😂

Pokušavam shvatiti, ali mi baš i ne ide...

Koliko antena, toliko i pojačala ako sam dobro shvatio i još na kraju pojačalo da pojača to sve...
Podsjeća me na jednog mog susjeda koji ima veliku kuću, njih puno... Pa je i više tv-a u kući... On je to "riješio" na način koliko televizora u kući toliko antena na kući 😂

Zar se to ne riješava na način da se uzme pojačalo s potenciometrom za regulaciju i s više ulaza za više antena??
Ja sam sve do večeras mislio da je takav postupak 🫣

I baš me zanima koliki je taj jako dobar, komotno se može reći solidan signal da te citiram???
Koliko posto ili koliko dBuV?
User avatar
Cizmas
Posts: 279
Joined: 23/05/2022 20:23

#3838 Re: DVB-T u BiH

Post by Cizmas »

Image
Pre mi je bilo kvalitet pola ili manje a jacina nimalo.
Inace ja sam od odasiljaca cota vazdusno udaljen oko 8km.A od odasiljaca d muxa majevice 80km.
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3839 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Ja imam 111 km daleki Vlašić 100/98

Dok moj dobar prijatelj @genius 723 ima Papuk koji mu je udaljen 90 km 100/100

Ovo na slici je (vrlo) slabo, bez uvrede, kao da je 180, a ne 80 km... Negdje griješiš Čizmaš u nečemu
User avatar
Cizmas
Posts: 279
Joined: 23/05/2022 20:23

#3840 Re: DVB-T u BiH

Post by Cizmas »

To je zato sto je vlasic 3 puta jaci od majevice pa su stanja u datoj konstituciji, znam i ja da nije perfekcija ali je extra bingo :)
Kazem imam 5 tv a na kojima sve radi, na 2 tv a mi je signal 100 100 dok na jednom je set top box tu je isto jak signal, dok na vox tv ovima je uvek nestajao signala.Sada sam to solidno pojacao i slika je vredna troska vremena ;-)
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3841 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

Možda Vlašić je jači od Majevice, ali Papuk nije sigurno
Onda je kod @genius 723 signal turbo :-)

Ali ajd ako si ti zadovoljan i mi smo :P :lol:
User avatar
Cizmas
Posts: 279
Joined: 23/05/2022 20:23

#3842 Re: DVB-T u BiH

Post by Cizmas »

Na ova 2 tv a i 1 dvbt je uvej bio signal.Ovu muku sam resio izgleda bas dobro 🙂


Vox tv najnoviji, koji uvek ima signala
Image
Dvbt t2 horizons
Image
Stella tv koja ima uvek signala
Image

Lako bi meni bil da radim out za 1 2 tv a radio sam ga za 7 izlaza stoje jos 2 izlaza koja se trenutno ne koriste.Mora se uzeti u obzir rastor decibela naravno :) a meni dva vox tv a bila slaba tunera i to je sve ustvari bilo zbog toga. :-)
User avatar
Cizmas
Posts: 279
Joined: 23/05/2022 20:23

#3843 Re: DVB-T u BiH

Post by Cizmas »

Uz malo dotezanja matica na in i out u dobih 20 posto signala
Image
Image
Sad je bolje,usput sam pregledao jel sve deluje okej,deluje :)
adnanius
Posts: 73
Joined: 05/09/2013 22:00

#3844 Re: DVB-T u BiH

Post by adnanius »

MUX A: Naručena oprema, slijede zemljani radovi i postavljanje kontejnera za smještaj opreme
Image
Od potpisivanja ugovora po tenderu za nabavku i instaliranje opreme za Digitalno zemaljsko emitovanje u okviru Multipleksa A, kada su sa nadležnim ministarstvom ugovor potpisali iz konzorcija “Sirius 2010” i OIV Zagreb, prošlo je skoro 4 mjeseca. Zanimalo nas je u kojoj fazi je cijeli proces a na naše veliko iznenađenje i na prethodna loša iskustva u komunikaciji sa operaterom u MUX-u D, ostali smo iznenađeni brzinom odgovora i ljubaznošću nosioca konzorcija, kompanijom “Sirius 2010”.

Njihov odgovor prenosimo u cijelosti bez intervencije...

https://www.dvbportal.net/dvb-t/mux-a-n ... taj-opreme
Brcak1971
Posts: 684
Joined: 29/09/2020 23:57

#3845 Re: DVB-T u BiH

Post by Brcak1971 »

Po svemu sudeći, prve lokacije mogle bi biti puštene krajem godine, možda i krajem ljeta, ako bi oprema stigla ranije i vremenske prilike budu povoljne.
Refik4
Posts: 204
Joined: 09/02/2023 18:23

#3846 Re: DVB-T u BiH

Post by Refik4 »

Možda bi trebali prvo odradit ove manje pristupačne lokacije kao što je Vlašić, jer je npr. na Vlašiću baš nepredvidivo što se tiče vremena. Katkad su i pljuskovi česti onako iz vedra neba.
adnanius
Posts: 73
Joined: 05/09/2013 22:00

#3847 Re: DVB-T u BiH

Post by adnanius »

MUX D: Konačno jedan predajnik i u regiji Bjelašnica

Image

Gledatelji u regiji Bjelašnica s pravom već duže vrijeme negoduju jer u ovoj digitalnoj regiji, sa brojem 6, do sada je instaliran veoma mali broj predajnika, tačnije ukupno 2. Novi predajnik u okviru Multipleksa D za digitalno zemaljsko emitovanje, ili bolje rečeno GAP filler, instaliran je na emisionoj lokaciji...

https://www.dvbportal.net/dvb-t/mux-d-k ... bjelasnica
User avatar
genius 723
Posts: 531
Joined: 22/11/2019 20:07

#3848 Re: DVB-T u BiH

Post by genius 723 »

max187 wrote: 19/04/2024 20:02
genius 723 wrote: 11/04/2024 16:20 Tako ispada kod mene@Grga50 dzaba sto recimo neke tere i fagor imaju filter kod.mene nije pomoglo bez zasebnog filtera 5g.jednom davno ste pisali grga da ce te malo pratit ovaj 24 i 30 srb.mux kada budete montirali antenske sustave kakva je situacija po Slav.brodu?
Dugo nisam gledo ova dva muxa danas pogledam i dalje mi na 24 punpa signal od 0-94 bez kvalitete.Dok na 30 punpa od 0-91 kvaliteta dode na sekundu dvi na 100 i nestane.
Edit:sinoc kasno mux d bh slika se ledi kocka na trenutke bez gubitka sig i kvalitete.ber uredan.
Slab signal imas, treba ti neka jaca antena bar za 3-4 db da imaš bolji prijem od te koju koristis, onda bi imao mozda cak i stalan prijem signala sa C. Cota. Ako bi npr. nekom jacom antenom dobio jos 2db i uparivanjem dvije iste antene da dobijes npr jos 2 to je onda dobit od 4db. Da bi utvrdio da li je se poboljsao signal treba ti neki mjerni instrument ili bar neki prijemnik koji ima mogucnost mjernenja C/N vrijednosti signala.
Mislim da nije do tih 2-3 db sto fale.Vidit cu i tu varijantu sa 92 ubrzo mada i ova postojeca iskra 47 +tera pojacalo +fagor distribucisko pojacalo mislim da ima dovoljno jacine sto se tice Crvenog Cota.
Mux d sasvim uredan i pristojan na mojoj lokaciji na 33 ch
User avatar
Mrvica 77
Posts: 268
Joined: 13/03/2023 11:27
Location: Slavonski Brod

#3849 Re: DVB-T u BiH

Post by Mrvica 77 »

genius 723 wrote: 26/04/2024 22:22
max187 wrote: 19/04/2024 20:02
genius 723 wrote: 11/04/2024 16:20 Tako ispada kod mene@Grga50 dzaba sto recimo neke tere i fagor imaju filter kod.mene nije pomoglo bez zasebnog filtera 5g.jednom davno ste pisali grga da ce te malo pratit ovaj 24 i 30 srb.mux kada budete montirali antenske sustave kakva je situacija po Slav.brodu?
Dugo nisam gledo ova dva muxa danas pogledam i dalje mi na 24 punpa signal od 0-94 bez kvalitete.Dok na 30 punpa od 0-91 kvaliteta dode na sekundu dvi na 100 i nestane.
Edit:sinoc kasno mux d bh slika se ledi kocka na trenutke bez gubitka sig i kvalitete.ber uredan.
Slab signal imas, treba ti neka jaca antena bar za 3-4 db da imaš bolji prijem od te koju koristis, onda bi imao mozda cak i stalan prijem signala sa C. Cota. Ako bi npr. nekom jacom antenom dobio jos 2db i uparivanjem dvije iste antene da dobijes npr jos 2 to je onda dobit od 4db. Da bi utvrdio da li je se poboljsao signal treba ti neki mjerni instrument ili bar neki prijemnik koji ima mogucnost mjernenja C/N vrijednosti signala.
Mislim da nije do tih 2-3 db sto fale.Vidit cu i tu varijantu sa 92 ubrzo mada i ova postojeca iskra 47 +tera pojacalo +fagor distribucisko pojacalo mislim da ima dovoljno jacine sto se tice Crvenog Cota.
Mux d sasvim uredan i pristojan na mojoj lokaciji na 33 ch
Par dB će samo doprinijeti dodatnoj stabilnosti signala, nikako samom prijemu koji je i sada odličan... Jednostavnije rečeno, imao bi zalihu signala koja bi u slučaju manjih smetnji nadoknadila gubitak
arminicos
Posts: 389
Joined: 10/09/2008 12:25

#3850 Re: DVB-T u BiH

Post by arminicos »

Ja sam nekada davno probao Iskra Yagi 92F i signal je bio 0 bodova..po meni bolji efekat mi imaju UHF antene riblje kosti (Log antene) i antene pozadi sa sto vecom mrezom reflektorom kao stara dobra Engel MAX 90 ili mrezaste 2x spojene u jednu antenu
Post Reply