DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#51 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by landlord »

razonoda wrote: :-D Dobra placa za pocetnika iz BIH? .Ako si ti taj -cestitam. Odlazak u Bosnu je najmanje $ 7000 za 2 je. Znajuci bosnjake -glava u BOSNI , guzica USA , nikad sretni.
Pa ne bih se slozio sa tobom da je odlazak u Bosnu tako skup. Mi smo za ovih 5 godina isli dole samo 3 puta i nije nas to ni izbliza dolazilo toliko novaca.
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#52 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by detroit-mercy »

razonoda wrote:
miki27A wrote:Mislim da razonoda hoce da kaze da kad dodju u US i nadju posao da ce to biti toliko jadno da ce im trebati minimalno 5 godina da zarade za karte za posjet BiH.

Ja samo mogu da kazem da se razonoda "prerazonodila" jer ima ovdje ljudi koji imaju dobro placene poslove kojima nije problem da posjete BiH godisnje bar jednom.
:-D Dobra placa za pocetnika iz BIH? .Ako si ti taj -cestitam. Odlazak u Bosnu je najmanje $ 7000 za 2 je. Znajuci bosnjake -glava u BOSNI , guzica USA , nikad sretni.
Kojom klasom ti letis jaro :mrgreen:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#53 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

Karta za 2 je $3500, ostalo uzme Bosna , period od 3 sedmice. U sa ne idem kodd rodb, iznajmljujemo stan.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#54 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

landlord wrote:
razonoda wrote: :-D Dobra placa za pocetnika iz BIH? .Ako si ti taj -cestitam. Odlazak u Bosnu je najmanje $ 7000 za 2 je. Znajuci bosnjake -glava u BOSNI , guzica USA , nikad sretni.
Pa ne bih se slozio sa tobom da je odlazak u Bosnu tako skup. Mi smo za ovih 5 godina isli dole samo 3 puta i nije nas to ni izbliza dolazilo toliko novaca.
Ne rasipamo se ali kako god nemoze bez te cifre.Zog toga smo i urijedili.
User avatar
messerschmitt79
Posts: 27
Joined: 11/10/2014 12:00

#55 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by messerschmitt79 »

Ima li ikoiskustva u vezi ovoga ? Ukoliko nas pozovu za razgovor za vizu u Ambasadu da li i djeca trebaju i za njih posebno da se plati razgovor ili samo plaća razgovor u ambasadi osoba koja je izvučena ? Kako to funkcionira? Kolike su avionske karte cijena za odrasle i za djecu otprilike ? I koja je procedura u koliko je rezultat pozitivan za izvlačenje na lutriji znači ukoliko vas izvuku koliko se čeka i koja je procedura nakon što saznate da ste odabrani na lutriji ? Da li se dokumenti moraju svi prevoditi na engleski ?
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#56 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by dante17 »

messerschmitt79 wrote:Ima li ikoiskustva u vezi ovoga ? Ukoliko nas pozovu za razgovor za vizu u Ambasadu da li i djeca trebaju i za njih posebno da se plati razgovor ili samo plaća razgovor u ambasadi osoba koja je izvučena ? Kako to funkcionira? Kolike su avionske karte cijena za odrasle i za djecu otprilike ? I koja je procedura u koliko je rezultat pozitivan za izvlačenje na lutriji znači ukoliko vas izvuku koliko se čeka i koja je procedura nakon što saznate da ste odabrani na lutriji ? Da li se dokumenti moraju svi prevoditi na engleski ?
Evo stranica sa svim informacijama http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#57 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Dzole_SSS »

Zanima me sljedece, od ovih sto su dobili green card, koliko ste recimo love morali ponjeti sa sobom gore?
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#58 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by landlord »

Sve zavisi od toga koliko clanova porodice imas. Dal imas djecu koja idu u skolu? Pa do toga jel imas kod koga ostati za pocetak. Takodjer zavisi I u koji grad ides. Nije isto iznanmljivati stan u New Yorku, Chicago, California-I ili nekom manjem mjestu.
Ja bih rekao da je minimum 10000 dollars za dvoje bez djece.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#59 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

:-) djole da ima taj novac :roll: otvorio bi bizbis u BIH.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#60 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by landlord »

Ja ne ulazim u to ima li on taj novac ili ne.
Ako imas djecu moras unajmiti bar 2-soban stan. Ako idu u skolu moras naci stan u nekom boljem dijelu. Dvosoban stan gdje sam ja je oko 1200 dollara. On nema kreditnu istoriju tako da ce mu traziti I prvu i zadnju ratu i jos deposit. To ti je vec 3000 dollara. Da kupi auto koji ce voziti dok ne izgradi kreditnu istriju 2000-3000. Da kupi serpe, tanjire, krevete, kauc sto stolice... Bar jos 2000. Treba jos racunati da treba zivjeti bar 3 mjeseca bez posla a mozda I duze.

Ti napises da ti treba 7000 za tri sedmice u Bosni a kazes da neko moze doci I zivjeti u USA bez prihoda sa manje od 10000!?
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#61 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Dzole_SSS »

Dobro kaze covjek.

Mislim realno, velika je to para ako se uzme da je to minimalno cak da moras ponjeti za dvoje odraslih a ides u nepoznatno gdje nemas nikog svog.

To je onda najbolje pokusati dobiti kakvu stipendiju za neki studij gore.

Jer druge opcije ne vidim bar sa mog gledista...

Posto vidim da imate obojica iskustva @landlord i @razonoda , sta bi po Vama bila najbolja opcija??? Slobodno pisiti, pusti druge sto komentarisu, jer nismo ovdje da bi izvukli zakljucak koji bi nama najbolje zvucao, vec onaj pravi koji je realnost pa se takvom prilagoditi ako je moguce..
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#62 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

landlord wrote:Ja ne ulazim u to ima li on taj novac ili ne.
Ako imas djecu moras unajmiti bar 2-soban stan. Ako idu u skolu moras naci stan u nekom boljem dijelu. Dvosoban stan gdje sam ja je oko 1200 dollara. On nema kreditnu istoriju tako da ce mu traziti I prvu i zadnju ratu i jos deposit. To ti je vec 3000 dollara. Da kupi auto koji ce voziti dok ne izgradi kreditnu istriju 2000-3000. Da kupi serpe, tanjire, krevete, kauc sto stolice... Bar jos 2000. Treba jos racunati da treba zivjeti bar 3 mjeseca bez posla a mozda I duze.

Ti napises da ti treba 7000 za tri sedmice u Bosni a kazes da neko moze doci I zivjeti u USA bez prihoda sa manje od 10000!?
:-D JA sam dosla sa muzem prije 25 god, sa $2500. Imali smo prijatelje, i brzo nasli poslove.

Uostalom -malo sale nije na odmet. :-)
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#63 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Dzole_SSS »

@ razonoda - Izgleda da bez prijatelja ovo sve ide ka nemogucoj misiji..
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#64 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

Dzole_SSS wrote:@ razonoda - Izgleda da bez prijatelja ovo sve ide ka nemogucoj misiji..
Pa, imas li ti paire za put u usa i koliko ti je godina?
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#65 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Dzole_SSS »

razonoda wrote:
Dzole_SSS wrote:@ razonoda - Izgleda da bez prijatelja ovo sve ide ka nemogucoj misiji..
Pa, imas li ti paire za put u usa i koliko ti je godina?
Papire nemam. Igram lutriju ali eto i da se dobije treba puno love.

Imam 32 godine.

Po struci, farmaceutski tehnicar, engleski (srednji napredni) Govor dobar, pisanje slabije..
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#66 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by landlord »

Dzole, istina je da treba dosta love da se dodje, ali uvijek mozes posuditi, dici kredit, prodati auto.. pod uslovom da dobijes na lutriji. Svakako se isplati doci i probati. Uvijek ostavis sebi dovoljno novca za povratnu kartu u slucaju da zatreba.

Prije 25 godina je bila dosta laksa situacija za poslove, bar kako sam ja cuo. Danas se dosta teze dolazi do prvog posla, ali nije nemoguce. Moja supruga je 19-ti dan nakon dolaska dobila posao i to 2009 kad je situacija sa poslovima bila katastrofalna.

S obzirom da vec imas 32 godine, nisam siguran dal se kvalifikujes za work and travel program. Pogledaj detalje na web-u.

Mozda da probas i sa poslovima na brodovima, ali sa njima tesko da mozes doci do papira.

Puno srece u narednom izvlacenju za lutriju.
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#67 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Dzole_SSS »

landlord wrote:Dzole, istina je da treba dosta love da se dodje, ali uvijek mozes posuditi, dici kredit, prodati auto.. pod uslovom da dobijes na lutriji. Svakako se isplati doci i probati. Uvijek ostavis sebi dovoljno novca za povratnu kartu u slucaju da zatreba.

Prije 25 godina je bila dosta laksa situacija za poslove, bar kako sam ja cuo. Danas se dosta teze dolazi do prvog posla, ali nije nemoguce. Moja supruga je 19-ti dan nakon dolaska dobila posao i to 2009 kad je situacija sa poslovima bila katastrofalna.

S obzirom da vec imas 32 godine, nisam siguran dal se kvalifikujes za work and travel program. Pogledaj detalje na web-u.

Mozda da probas i sa poslovima na brodovima, ali sa njima tesko da mozes doci do papira.

Puno srece u narednom izvlacenju za lutriju.
Hvala ti na savjetima iskreno..

A sto kazes, treba probati pa kud puklo da puklo, druge nemam jer mi se ovdje apsolutno ne ostaje vise....
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#68 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by pelcer224 »

landlord wrote:Ja ne ulazim u to ima li on taj novac ili ne.
Ako imas djecu moras unajmiti bar 2-soban stan. Ako idu u skolu moras naci stan u nekom boljem dijelu. Dvosoban stan gdje sam ja je oko 1200 dollara. On nema kreditnu istoriju tako da ce mu traziti I prvu i zadnju ratu i jos deposit. To ti je vec 3000 dollara. Da kupi auto koji ce voziti dok ne izgradi kreditnu istriju 2000-3000. Da kupi serpe, tanjire, krevete, kauc sto stolice... Bar jos 2000. Treba jos racunati da treba zivjeti bar 3 mjeseca bez posla a mozda I duze.

Ti napises da ti treba 7000 za tri sedmice u Bosni a kazes da neko moze doci I zivjeti u USA bez prihoda sa manje od 10000!?
Sve ove stavke i ova cifra su one stavke koje se trose po slijetanju u USA. A gdje su troskovi dok se sleti u USA?
Racunajte sledece troskove koji se i duplaju ako imate supruznika ili djecu: prikupljanje dokumentacije u Bosni, ljekarski pregled, placanje izdavanja viza, 2 odlaska u Sarajevo na ljekarski i po vize, a onda i najveci trosak kupiti avionske karte. $$$
Tako da dodajte minimum jos 5 hiljada dolara da se samo sleti u USA, bez ovih gore navedenih 10 hiljada. Zato se ne treba bezveze prijavljivati ako se nema neki realan plan kako doci do para za odlazak.
afmodb
Posts: 42
Joined: 26/09/2004 17:48
Contact:

#69 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by afmodb »

Jako je tesko precizirati koliko je novca potrebno nekome za zivot u Americi. Krenimo od Bosne, gdje ima ljudi koji solidno zaradjuju a jedva sastavljaju kraj s krajem do onih koji slabo zaradjuju ali zive OK. Sve je to individualno. Neke stvari su predvidive, obzirom na veliko prostranstvo amerike, postoje ogromne razlike u trskovima osnovnih zivotnih potreba (stan/kuca, porezi itd.). Ono sto mozda je mozda strano nasem mentalitetu, je cinjenica da se u americi zivot mijenja i da je normalno radi karijere ili unaprijedjenja zivota mijenjati geografiju zivljenja unutar SAD. Ovo podrazumijeva selidbu s ejdnog kraja zemlje na drugi itd.

Sto se tice posla, opet sve je individalno ali kako god da analiziramo lakse je naci solidno placeni posao nego kod nas. Po pitanju obielji, ovo je vrlo slidno uredjen sistem, u kojem svi postaju dio americkog nacina zivota. Ono gdje dosta ljudi grijesi je pokusavajuci organizirati zivot kao u Bosni ovdje ili zivjeti onako kako smo navikli kod nas. Ne ulazim u to sta je i kako bolje ali onaj ko zeli da uspije ovdje treba to uciniti prilagodjavajuci se sistemu zivota, rada, kulture itd.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#70 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by landlord »

@pelcer224 - pa pretpostavio sam da znaju da ih sve to ocekuje prij nego krenu. Kao sto si rekao: ljekarski pregledi, vakcinacija, vadjenje dokumentacije, prevodi na engleski, ako nisi iz Sarajeva put do Sarajeva, placanje vize (mislim da je sada oko 300 dollara po clanu), i na kraju naravno avionske karte.

@afmodb - slazem se da se treba uklopiti sto prije u ovaj sistem, ali ljudi treba da shvate da su ovde dobre skole uglavnom za one koji imaju novac.
Kod nas nema tolike razlike isao ti u osnovnu/srednju u Sarajevu ili nekom manjem mjestu/selu, imat ces dobru podlogu da upises bilo koji faks.
Zbog toga je jako bitno ko ima djecu da ima tu predstavu i da zna sta ga ocekuje.
U USA manja mjesta nude jeftiniji zivot (stan, porez i sl.) ali je puno teze doci do posla.
afmodb
Posts: 42
Joined: 26/09/2004 17:48
Contact:

#71 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by afmodb »

landlord wrote:@pelcer224 - pa pretpostavio sam da znaju da ih sve to ocekuje prij nego krenu. Kao sto si rekao: ljekarski pregledi, vakcinacija, vadjenje dokumentacije, prevodi na engleski, ako nisi iz Sarajeva put do Sarajeva, placanje vize (mislim da je sada oko 300 dollara po clanu), i na kraju naravno avionske karte.

@afmodb - slazem se da se treba uklopiti sto prije u ovaj sistem, ali ljudi treba da shvate da su ovde dobre skole uglavnom za one koji imaju novac.
Kod nas nema tolike razlike isao ti u osnovnu/srednju u Sarajevu ili nekom manjem mjestu/selu, imat ces dobru podlogu da upises bilo koji faks.
Zbog toga je jako bitno ko ima djecu da ima tu predstavu i da zna sta ga ocekuje.
U USA manja mjesta nude jeftiniji zivot (stan, porez i sl.) ali je puno teze doci do posla.
@ landlord.

Ne znam bas sto se tice skola mozes li to tako generalizirati. Poznajem dosta nasih ljudi koji su bez zancajnih sredstava zavrsili jako dobre skole. Takodjer, dosta nasih ljudi slovi za vrhunske jako dobro cijenjen i placene strucnjake (bar u oblastima u kojima ja poslujem). Slazem se da ima element srece/nafake kako god zelis, ali svako ima p;riliku da se probije ukoliko se pokaze.

Cinjenica je da ima dosta jako sposobnih i imucnih nasih ljudi ali isto tako isti nisu optereceni dokazivanjem svojih kvaliteta ili primanja, sto je po mojoj procjeni vrlo pozitivno.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#72 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by jefferson »

landlord wrote:@pelcer224 - pa pretpostavio sam da znaju da ih sve to ocekuje prij nego krenu. Kao sto si rekao: ljekarski pregledi, vakcinacija, vadjenje dokumentacije, prevodi na engleski, ako nisi iz Sarajeva put do Sarajeva, placanje vize (mislim da je sada oko 300 dollara po clanu), i na kraju naravno avionske karte.

@afmodb - slazem se da se treba uklopiti sto prije u ovaj sistem, ali ljudi treba da shvate da su ovde dobre skole uglavnom za one koji imaju novac.
Kod nas nema tolike razlike isao ti u osnovnu/srednju u Sarajevu ili nekom manjem mjestu/selu, imat ces dobru podlogu da upises bilo koji faks.
Zbog toga je jako bitno ko ima djecu da ima tu predstavu i da zna sta ga ocekuje.
U USA manja mjesta nude jeftiniji zivot (stan, porez i sl.) ali je puno teze doci do posla.
Kao sto ti je neko rekao, generaliziras puno oko skola.
Ja kada sam dosao u SAD kao student dobio sam an papiru brojek od kojih mi se zamracilo pred ocima. Ali fazon je sto u SAD se tcno zna koliko sta kosta i to neko mora platiti. Kada sam pogledao druge papire i vidio kako skolarina funkcionice na papiru je izgledalo da je sve OK.
I tako ej bilo, iako mi je trebalo jedno 5-6 godina da se rjesim onog anseg mentaliteta prema kojem su svi se urotili da bas mene zajebu.
Para uvijek ima u americkom skolstvu, i sikreno, neko ko ima super ocjene a plati 100% skolovanje, za mene nije nista naucio boraveci u SAD (amerikanci doduse jos to ne kontaju).
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#73 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by landlord »

Moguce da ja nisam dobro objasnio sta sam htio reci. Ja pokusavam da dam realnu sliku ljudima koji dolaze sa djecom koja su u osnovnoj skoli ili koja tek treba da podju u osnovnu skolu ovde u USA. Ti roditelji ako u BiH rade neke poslove za koje ovde treba da nostrifikuju svoju diplomu ili ponovo idu u skolu, ne mogu ocekivati da ce ovde odmah imati super plate. I ovo sam pokusavao da odgovorim na Djoetovo pitanje koliko je novaca potrebno da se pocne ovde zivot. Recimo imas zenu koja radi kao medicinska sestra u BiH. Kad dodje ovde ona ne moze da radi u svojoj struci. Dakle, mora da ide u skolu. Dok ne zavrsi skolu moze da radi kao pomocni medicinski radnik, sto je placeno tipa 10 dollara na sat. Eh, sa tom platom mozes stan naci u nekom losijem kraju. Losiji kraj implicira i da je skola losija. Manje poreza se izdvaja za te skole, manje dobrih nastavnika i sl.
O tome sam ja govorio.

A totalno druga je stvar kad ti zavrsis osnovnu/srednju u BiH i dodjes ovde i krenes na faks. Ili jos bolja varijanta zavrsis faks i dodjes ovde na post diplomske. A potpuno druga stvar je kad tek dodjes, treba da se izboris za sebe, plus treba da placas stan u nekom boljem/sigurnijem dijelu da ti djeca mogu ici u bolju/sigurniju OSNOVNU skolu.
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#74 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Dzole_SSS »

Mozete li molim Vas malo o tim razlikama u mentalitetu?

Ja recimo zelim pobjeci kako znam i umijem iz ovog naseg **** razmisljanja, jer me jednostavno ubija, i imam osjecaj da cu fasovati cir na zelucu ako ostanem ovdje...Nemojte me pogresno svatiti, pun mi je **** vrag Bosne i ljudi u njoj...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#75 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by jefferson »

landlord wrote:Moguce da ja nisam dobro objasnio sta sam htio reci. Ja pokusavam da dam realnu sliku ljudima koji dolaze sa djecom koja su u osnovnoj skoli ili koja tek treba da podju u osnovnu skolu ovde u USA. Ti roditelji ako u BiH rade neke poslove za koje ovde treba da nostrifikuju svoju diplomu ili ponovo idu u skolu, ne mogu ocekivati da ce ovde odmah imati super plate. I ovo sam pokusavao da odgovorim na Djoetovo pitanje koliko je novaca potrebno da se pocne ovde zivot. Recimo imas zenu koja radi kao medicinska sestra u BiH. Kad dodje ovde ona ne moze da radi u svojoj struci. Dakle, mora da ide u skolu. Dok ne zavrsi skolu moze da radi kao pomocni medicinski radnik, sto je placeno tipa 10 dollara na sat. Eh, sa tom platom mozes stan naci u nekom losijem kraju. Losiji kraj implicira i da je skola losija. Manje poreza se izdvaja za te skole, manje dobrih nastavnika i sl.
O tome sam ja govorio.

A totalno druga je stvar kad ti zavrsis osnovnu/srednju u BiH i dodjes ovde i krenes na faks. Ili jos bolja varijanta zavrsis faks i dodjes ovde na post diplomske. A potpuno druga stvar je kad tek dodjes, treba da se izboris za sebe, plus treba da placas stan u nekom boljem/sigurnijem dijelu da ti djeca mogu ici u bolju/sigurniju OSNOVNU skolu.
Jarane, mislim da dosta ljudi ne ocekuje med i mlijeko odmah. DOduse ima onih sto misle da pare rastu na drvetu. Medjutim, mislim da mnogi ljudi ocekuju da se krene od nekog dna.
Post Reply