Duša !?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
polumasni
Posts: 126
Joined: 16/02/2008 20:28
Location: Dartha Vadera 27/II

#76 Re: Duša !?

Post by polumasni »

clav wrote:
Aduu wrote:
clav wrote:cuj medicinski dusa ne postoji :lol:
onda ne postoje ni klinike za lijecenje dusevnih bolesti?? dusa sigurno postoji u istoj mjeri koliko postojimo i mi, samo je fazon sto se na razlicit nacin dozivljava taj pojam od strane teologa, naucnika, filozofa i nadriprofesija.
jok eto postoji :lol:
:zzzz: :zzzz: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez tipkaj soul
nego ateisti s dogmatskim svjetonazorom su u trendu izgleda!?
utipkao sam i sta?
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#77 Re: Duša !?

Post by Aduu »

Nije valjda da si nesto ocekivao :D :lol:

ali moramo biti iskreni...
svima je barem jednom dusa na nos izasla :lol: :lol:
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#78 Re: Duša !?

Post by shalaedin »

Ma vi niste normalni negirati dusu je smjesno... zar sve sto je nevidljivo treba biti negirano i reci da kao takvo nepostoji.
Pa za sve sto je oku nevidljivo a usima necujemo ne treba da vjerujemo... :)
Smjesno.

Znaci u Atom i njegov sastav ne treba vjerovati radi toga sto je nevidljiv, necujan i neopipljiv. Ali na postojanje atoma pokazuje hemija i njeni dokazi kojim je potkrijepila postojanje Atoma.
Tako je i sa svime drugim sto je nevidljivo, necujno i neopipljivo, neke druge stvari ukazuje na njeno postojanje.

Stanje svijesti i podsvjesti, raspolozenja i dusevne bolesti ukazuju da dusa postoji... te kompletna nauka koja se bavi time tj. psihologija. Tu je i religija koja takodje brani postojanje duse.

Po logici mnogih ovdje ne treba vjerovati u sve sto je nevidljivo, necujno i neopipljivo... lijepo bi bilo nevjerovati i u zrak. :)
Objasnite mi sta i kako se brine o covjekovim vitalnim funkcijama a da covjek nema ni udio u tome? Slozen je covjekov organizam da bi sam o njemu brigu vodio... Niko ovim ne osporava funkciju mozga ili pojedinih samih organa. Vec ukazuje na cinjenicu da za sav taj hardware u nama treba i neki softwer tj. operativni sistem. Krenimo od nas samih... mi razmisljamo, radimo, preokupirani smo svojim obavezima a na svoje tijelo ne obracamo paznju ali ono i dalje funkcionise samo od sebe. Zamislite da ste svijesni svih funkcija kojih se u tijelu vasem desavaju i da morate sami da obracate paznju kako vam radi zeludac, jetra, crijeva, bubrezi, da vi brinete o krvotoku, enzimima, stvaranju eretrocita, leukocita i td. Pa poslje dva dava batalili bi sve rekli jebo te caj... pa ja ne mogu da brinem o sebi samome, ubi te me. U pojedinim religijskim ucenjima i filozofskim pravcima ljudi su govorili da svaki covjek posjeduje dvije duse jednu koja se brine o njegovim vitalnim tijelesnim funkcijama i druga koja cini psihicku bazu covjeka. Jedna je strast a druga je razum i one previru u covjeku samome. Neko kaze da je dusa jedna i da su u njoj sabrane i razum i strast te briga o vitalnim tijelesnim funkcijama... treci ipak misle da dusa ne postoji... sto je po meni smjesno. Mislim da je postojanje duse smjesno negirati jer na nju ukazuje mnogo stosta ... od religije do nauke. Nauka ne negira nevidljivi svijet, ali ne moze da dokuci njegov smisao. Mnogo toga covjek ne vidi,necuje i nemoze da opipa, ali ocitovanje tih stvari primjeti...
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#79

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:12, edited 2 times in total.
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#80 Re: Duša !?

Post by shalaedin »

jOFLA wrote:
shalaedin wrote:Krenimo od nas samih... mi razmisljamo, radimo, preokupirani smo svojim obavezima a na svoje tijelo ne obracamo paznju ali ono i dalje funkcionise samo od sebe.
Ne ne, ne funkcioniše samo od sebe. Unosiš hranu izvana koja daje energiju tom organizmu i koja ga drži. Jednostavnom hemijom može se i električna struja dobiti, i eto ti signala kroz neurone. Plus razgradnja hrane i hormoni iz žlijezda i imaš svijest i emocije.
Poremećajima koji uzrokuju višak ili manjak jednog ili drugog hormona, ili trovanjem neurona kojekakvim hemikalijama imamo i promjene u emocijama i svijesti, od kojih su neke stavljene pod zajednički naziv duševne bolesti.
Zamislite da ste svijesni svih funkcija kojih se u tijelu vasem desavaju i da morate sami da obracate paznju kako vam radi zeludac, jetra, crijeva, bubrezi, da vi brinete o krvotoku, enzimima, stvaranju eretrocita, leukocita i td. Pa poslje dva dava batalili bi sve rekli jebo te caj... pa ja ne mogu da brinem o sebi samome, ubi te me. U pojedinim religijskim ucenjima i filozofskim pravcima ljudi su govorili da svaki covjek posjeduje dvije duse jednu koja se brine o njegovim vitalnim tijelesnim funkcijama i druga koja cini psihicku bazu covjeka. Jedna je strast a druga je razum i one previru u covjeku samome. Neko kaze da je dusa jedna i da su u njoj sabrane i razum i strast te briga o vitalnim tijelesnim funkcijama... treci ipak misle da dusa ne postoji... sto je po meni smjesno. Mislim da je postojanje duse smjesno negirati jer na nju ukazuje mnogo stosta ... od religije do nauke. Nauka ne negira nevidljivi svijet, ali ne moze da dokuci njegov smisao. Mnogo toga covjek ne vidi,necuje i nemoze da opipa, ali ocitovanje tih stvari primjeti...
Da ali kada govorim o tome da ono funkcionise samo od sebe, govorim u kontekstu da svi ti organi koji su vodjeni mozgom i nasim nervnim sistemom nemaju vlastitu inteligenciju vec skup zakonitosti koji upravljaju njima. Da ali ono neovisno o volji covjeka upravlja samim covjekom. Tvoj nervni sistem osjeca mnoge reakcije a da ih sami covjek ne osjeti. O tome govorim. Covjek nije svijestan tih reakcija. Hrana utice na stanje covjeka niko ne spori cinjenicu koju si navela. Pa narkomanija je cisti dokaz tome... ali covjek pati i od drugih bolesti koje ne moraju da budu prouzrocene time. Sad mi reci da je i depresiji uzrok hrana. Mnoge dusevne bolesti proizilaze iz dusevnog nezadovoljstva, nevapi tijelo za porocima jer ono od njih ispasta vapi dusa.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#81

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/06/2023 21:35, edited 2 times in total.
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#82 Re: Duša !?

Post by maybelline »

Kjajević Majko wrote:Dušu doživljavam kao nevidljivu energiju koja se konstantno nalazi u svim porama tijela. Ne kruži okolo po tijelu nego je uvijek prisutna, svugdje. :)

Vjerujem da Dušu (tu "energiju") dobijamo po rođenju, začeću zapravo. Sad od osobe do osobe je kako će vjerovati da je dobila, od Boga ili od prirode, meni totalno nebitno. Bitno je da je svi dobijamo, imamo i da je možemo potisnuti ali nikada izgubiti. Sad, kad nastupi smrt ta energija se kao i sva ostala energija od tijela vrati u prirodu, ili ode Bogu opet zavisi kako ko to doživljava. Ja mislim da ta energija, prije nego je dobijemo, stalno kruži, miješa se, spaja i razdvaja, zato i jesmo tako slični i različiti istovremeno. :)
U zadnje vrijeme sam pocela razmisljati malo i na nacin koji ti spominjes, to da je dusa neka vrsta energije i da se,kao sve u prirodi, nakon smrti, vraca u nekom drugom obliku, mozda cak ponovo u nekom drugom covjeku... Ako sve u prirodi i zivotu ima svoj ciklus, mozda je tako i sa dusom? Ako se covjek radja, zivi, umire; ako biljke posadis od sjemena prethodne sazrele biljke,pa ponovo nikne nova; ako pada kisa, pa se kondenzacijom ili kojim vec putem ponovo stvore novi oblaci; mozda je tako i sa dusom? Hm, zanimljiva, tema, i bas me zanimaju razlicita misljenja....
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#83 Re: Duša !?

Post by maybelline »

xfacktor wrote:Dusa je software tijela koji je hardware. Kad se kod hardvera batali neka komponenta ko srce recimo, onda dusa ide na mjesto u kojem moze da egzistira priblizno kao i u prvobitnom hardveru u kojem je nastala. To objasnjava duhove
.....nidje veze,,,
Hm,zanimljiva analogija....
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#84 Re: Duša !?

Post by krivorijek »

Rijec 'Dusa' je jedna od rijeci sa kojom probamo etiketirati nesto sto je esencijalno u nasem bicu, u svakom slucaju nesto nematerijalno, nesto sto pripada svakom pojedincu, ali se istovremeno i razlikuje od covjeka do covjeka. Rijeci 'osoba', 'persona', 'ego', 'karakter', 'licnost'...su, u 99,99% slucajeva, sinonimi iste te rijeci.

Davati Dusi fizikalni karakter (ona prica sa gramima) je besmisleno toliko koliko je i tvrditi da je u mojoj odluci da 'ove sedmice poslije 20 godina neigranja Lota ponovno zaigram' potroseno 0,014mW energije.

Cinjenica je da se drustvu, vec vijekovima temporalno u duzinu, religija namece kao ekspert za Duse. Njihova 'ekspertiza' je utemeljena ni na cemu drugome do na istim onim pricama na kojima je i religija utemeljena.

Pricati ljudima price mogu i ja. U njih mogu uglaviti i Dusu i Moral i Drugi Svijet, cak i Boga. Prica je prica. Vjerovanje u (ne)istinitost price je nesto drugo.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#85 Re: Duša !?

Post by bogoljub »

U ime Boga!
Ono sto sam mogao skontati o dusi je sljedece:
Dusa je veoma usko povezana sa Bogom, i sa vjerovanjem u njega. Takodje, povezana je i sa vjerovanjem u onaj svijet, i nastavak zivota.
Zaista je besmisleno da se radjamo i da umiremo da se borimo za nekakve ideale, ukoliko nepostoji drugi svijet, zivot poslije smrti. Bog. Zasto? Onda bi to znacilo da citav ovaj makro kosmos koji je uredjen tako skladno da svi naucnici padaju malte ne u nestvjest od takve precizne uskladjenosti. Nadalje ako zavirimo malo u samog covjeka, anatomiju njega, naci ce mo da je toliko skladan sistem u njemu koji je od makro kosmosa uredjeniji. Toje sve sto se tice materijalnog u covjeku. Dakle, nemoguce je da ovoliki sklad nasatane sam od sebe i slucajno, i da stvaranje i covjeka i svega zivoga nema svoj cilj, i razlog stvaranja. Zato ako je covjek samo sastavljen od krvi i mesa, njegovom smrcu prestaje i on da postoji, dakle nicega vise nema. ako nesto nemozemo da vidimo to neznaci da to i nepostoji.
nepotrebno je dokazivati da postoji: ljubav,mrznja, tuga, bol, radost, zalost, znanje i mnogo drugih stanja koja se nicim drugim nemogu percipirati do dusom, jer ni jedno niti drugo nije materijalne prirode, metafizicko je.
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#86 Re: Duša !?

Post by Princ_Magike »

CiCiban wrote:je li vam se ikada nametnula razlika u izrazu lica covjeka koji spava i covjeka koji je mrtav.. u ovom prvom slucaju kao da postoji nesto slicno sjenci unutra.. a nije grc misica izazvan emocijama
nije vezano za temu..vise 1000 zasto 1000 zato parking
Čovjek je prema hermetizmu građen iz
Mentalnog tijela (Duh)
Astralnog tijela (Duša) i
Materijalnog tijela...

Mentalno tijelo je najsuptilnije, dok je materijalno ono najgušće i najčvršće...
Astralno tijelo, duša, je taj dio koji napušta materijalno tijelo tokom smrti... Također, astralno tijelo napušta materijalno prilikom sanjanja...
Pretpostavljam da je većina čula za astralnu projekciju (voljno napuštanje tijela tj. izlazak duše iz materijalnog tijela)...
Evo jedan primjer...
Astralna projekcija radi se vježbama kojima se svijest prenosi na neka druga mjesta u prostoru, van dometa materijalnog tijela... Nakon četrdesetak minuta nastupa astralna projekcija...
Slično tome, kada spavate (poznato je da prilikom sna duša napušta, lebdi iznad tijela nekoliko centimetara)... Nekada se znate, dok još niste potpuno utonuli u san, naglo trznuti, iako niste zaspali i ništa niste sanjali... Radi se o naglom vraćanju svijesti u tijelo, prilikom čega duša tako naglo udara o materijalno tijelo da izaziva blagi trzaj...
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#87 Re: Duša !?

Post by GOLFER »

ono sto se nevidim u to i ne vjerujem, ono sto ne mogu osjetiti u to ne vjerujem... to sto sam ja nesposoban da nesto vidim ili osjetim ili nemam zelju ili se bojim malo razmisliti na drugi nacin nije ni bitno... :-) :-) :-) ovakve ce me teme natjerati da citam :-) fakat imam osjecaj da su ljudi danas puno puno zatupljeniji nego u neka stara vremena.
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#88 Re: Duša !?

Post by Princ_Magike »

GOLFER wrote:ono sto se nevidim u to i ne vjerujem, ono sto ne mogu osjetiti u to ne vjerujem... to sto sam ja nesposoban da nesto vidim ili osjetim ili nemam zelju ili se bojim malo razmisliti na drugi nacin nije ni bitno... :-) :-) :-) ovakve ce me teme natjerati da citam :-) fakat imam osjecaj da su ljudi danas puno puno zatupljeniji nego u neka stara vremena.
Okultisti kažu da su najopasniji ljudi materijalisti...
Oni koji ne vjeruju u nevidljivi svijet (kaže se u Kur`anu)...

Ljudi se prepuštaju hedonizmu i materijalnim užicima i padaju na sve niži nivo, na kraju se pretvaraju u Zvijer Apokalipse (666)...
Nije ni Antihrist niti ikakva istinska zvijer koja će nas uništiti, sami sebe dovešćemo (ako već nismo) na rub uništenja, na Smak svijeta... Eto, to je...
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#89 Re: Duša !?

Post by statix »

Ljudi se prepuštaju hedonizmu i materijalnim užicima i padaju na sve niži nivo, na kraju se pretvaraju u Zvijer Apokalipse (666)...
Nije ni Antihrist niti ikakva istinska zvijer koja će nas uništiti, sami sebe dovešćemo (ako već nismo) na rub uništenja, na Smak svijeta... Eto, to je...
To si fino rekao, ali treba konkretno navesti primjere i ono sto uistinu prijeti covjecantstvu, a ne samo reci hedonizam i manjak vjere u Boga. Dakle, takve stvari nece izazvati smak svijeta, jer nekad su ljudi mnogo vise bili skloni hedonizmu, bili politeisti, vjecito ratovali itd., pa svijet nije propao. Ali opet stoji da gotovo sve naše teškoće uzrokovali smo sami, a možemo ih i riješiti sami.

Istinska prijetnja trenutno dolazi od nekontrolisanog rasta populacije, sto zbog napretka medicine, poljoprivrede, povecanja ekonomskog rasta odredjenih zemalja, i narusavanja prirodne ravnoteze naseg ekosistema (sjeca suma, koristenje nafte, struje itd.) itd. Veza između siromaštva i visoke stope nataliteta dobro je dokumentirana. Ovim tempom za 50 godina bice nas 20-25 milijardi, i sta onda? Hoce li vjernici uperiti prste u nevjernike i kazati "Eto vidite sta ste uradili svojim bogohuljenjem!". Treba malo dublje analizirati problem. Sto se tice materijalizma, pa to je uslov i za duhovni razvoj, jedno i drugo su usko povezani, koliko god mi bjezali od toga.
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#90 Re: Duša !?

Post by vaca »

potres_mozga wrote:Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...
kad je doživiš i osjetiš, postaje stvarna, onda prestaje potreba da pričaš o njoj, lociraš je, dokazuješ i analiziraš, jednostavno uživaš. (samo moje iskustvo...)
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#91 Re: Duša !?

Post by vaca »

statix wrote:
Istinska prijetnja trenutno dolazi od nekontrolisanog rasta populacije, sto zbog napretka medicine, poljoprivrede, povecanja ekonomskog rasta odredjenih zemalja.
dobro je, mi nismo u opasnosti :D
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#92 Re: Duša !?

Post by statix »

dobro je, mi nismo u opasnosti :D
To su nase zablude, npr. i ti udises kisik koji se stvara u amazonskim prasumama, kojima prijeti opasnost. :D
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#93 Re: Duša !?

Post by vaca »

statix wrote:
dobro je, mi nismo u opasnosti :D
To su nase zablude, npr. i ti udises kisik koji se stvara u amazonskim prasumama, kojima prijeti opasnost. :D
šala mala statix. samo ja bih prije rekla od "napretka" nego od napretka...
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#94 Re: Duša !?

Post by Princ_Magike »

statix wrote:
Ljudi se prepuštaju hedonizmu i materijalnim užicima i padaju na sve niži nivo, na kraju se pretvaraju u Zvijer Apokalipse (666)...
Nije ni Antihrist niti ikakva istinska zvijer koja će nas uništiti, sami sebe dovešćemo (ako već nismo) na rub uništenja, na Smak svijeta... Eto, to je...
To si fino rekao, ali treba konkretno navesti primjere i ono sto uistinu prijeti covjecantstvu, a ne samo reci hedonizam i manjak vjere u Boga. Dakle, takve stvari nece izazvati smak svijeta, jer nekad su ljudi mnogo vise bili skloni hedonizmu, bili politeisti, vjecito ratovali itd., pa svijet nije propao. Ali opet stoji da gotovo sve naše teškoće uzrokovali smo sami, a možemo ih i riješiti sami.

Istinska prijetnja trenutno dolazi od nekontrolisanog rasta populacije, sto zbog napretka medicine, poljoprivrede, povecanja ekonomskog rasta odredjenih zemalja, i narusavanja prirodne ravnoteze naseg ekosistema (sjeca suma, koristenje nafte, struje itd.) itd. Veza između siromaštva i visoke stope nataliteta dobro je dokumentirana. Ovim tempom za 50 godina bice nas 20-25 milijardi, i sta onda? Hoce li vjernici uperiti prste u nevjernike i kazati "Eto vidite sta ste uradili svojim bogohuljenjem!". Treba malo dublje analizirati problem. Sto se tice materijalizma, pa to je uslov i za duhovni razvoj, jedno i drugo su usko povezani, koliko god mi bjezali od toga.
Moram priznati da mi baš ni nije jasno šta želiš da kažeš...
Ali svejedno...

Duša je nešto što ne možeš spoznati iz knjiga i nauke...
Temelji se na subjektivnom iskustvu i samospoznaji...

Naravno, svako ima svoje mišljenje, tako da baš i ne planiram ulaziti u dublju raspravu...
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#95 Re: Duša !?

Post by adda_sa »

Princ_Magike wrote:
CiCiban wrote:je li vam se ikada nametnula razlika u izrazu lica covjeka koji spava i covjeka koji je mrtav.. u ovom prvom slucaju kao da postoji nesto slicno sjenci unutra.. a nije grc misica izazvan emocijama
nije vezano za temu..vise 1000 zasto 1000 zato parking
Čovjek je prema hermetizmu građen iz
Mentalnog tijela (Duh)
Astralnog tijela (Duša) i
Materijalnog tijela...

Mentalno tijelo je najsuptilnije, dok je materijalno ono najgušće i najčvršće...
Astralno tijelo, duša, je taj dio koji napušta materijalno tijelo tokom smrti... Također, astralno tijelo napušta materijalno prilikom sanjanja...
Pretpostavljam da je većina čula za astralnu projekciju (voljno napuštanje tijela tj. izlazak duše iz materijalnog tijela)...
Evo jedan primjer...
Astralna projekcija radi se vježbama kojima se svijest prenosi na neka druga mjesta u prostoru, van dometa materijalnog tijela... Nakon četrdesetak minuta nastupa astralna projekcija...
Slično tome, kada spavate (poznato je da prilikom sna duša napušta, lebdi iznad tijela nekoliko centimetara)... Nekada se znate, dok još niste potpuno utonuli u san, naglo trznuti, iako niste zaspali i ništa niste sanjali... Radi se o naglom vraćanju svijesti u tijelo, prilikom čega duša tako naglo udara o materijalno tijelo da izaziva blagi trzaj...
ovo sa naglim trzajem mi se desava stalno!!! jel ima neki scientific naziv za to?
ps moj trzaji nisu uopste blagi..
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#96 Re: Duša !?

Post by pustopoljina »

ti trzaji se desavaju kad su nervi prenadrazeni i izazivaju misicne kontrakcije.odnosno,tijelo je umorno (misici gube tonus- dozivljaj otprilike kao kod pada), ali nervni sistem radi punom parom i to registrira kao gubitak ravnoteze (pad) i onda se trgnemo.
tj.to se desava od premorenosti,iscrpljenosti.
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#97 Re: Duša !?

Post by Princ_Magike »

pustopoljina wrote:ti trzaji se desavaju kad su nervi prenadrazeni i izazivaju misicne kontrakcije.odnosno,tijelo je umorno (misici gube tonus- dozivljaj otprilike kao kod pada), ali nervni sistem radi punom parom i to registrira kao gubitak ravnoteze (pad) i onda se trgnemo.
tj.to se desava od premorenosti,iscrpljenosti.
Pričaj mi o tome...
Anatomija, 1. godina :-D :-D :-D

No, jesi li sigurna da imaš detaljno objašnjenje za to...
Sve se dešava s razlogom (rečenica moje profesorice anatomičarke)...
Sve jedno... U to oko zamorenosti se ne možemo pouzdati...

pustopoljina, jesi li imala iskustva na astralu...
Astralna projekcija, lucidni snovi i slično ???
Praksa je majka znanja...
ronhill
Posts: 110
Joined: 22/06/2010 21:09

#98 Re: Duša !?

Post by ronhill »

potres_mozga wrote:Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...
medicinski dusa je dokazana i to je prihvaceno (nema skepticnih doktora)
mjerili su tijela prije i nakon smrti i svako je bilo lakse za 21 gram
ronhill
Posts: 110
Joined: 22/06/2010 21:09

#99 Re: Duša !?

Post by ronhill »

vidjeh sad gore jedan od postova, koliko znam i Islam podrzava vjerovanje da dusa napusti tijelo dok spavamo i "lebdi" malo iznad nas
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#100 Re: Duša !?

Post by adda_sa »

pustopoljina wrote:ti trzaji se desavaju kad su nervi prenadrazeni i izazivaju misicne kontrakcije.odnosno,tijelo je umorno (misici gube tonus- dozivljaj otprilike kao kod pada), ali nervni sistem radi punom parom i to registrira kao gubitak ravnoteze (pad) i onda se trgnemo.
tj.to se desava od premorenosti,iscrpljenosti.
pa moze biti...
trenutak prije nego sto se trznem, "sanjam", kao neki polu san, kada da padam,npr cesto bude kao klizim niz neki tobogan velikom brzinom, i onda trenutak prije kontakta sa tlom - probudim se...
Post Reply